Wijzigingen aangebracht in het wetsontwerp afbetalingsstelsel Zes-gemeenten-plan voor het eiland Schouwen-Duiveland Eerste afbetaling 15 procent; maatregelen tegen misbruik KLANKBORd VLIEGVERBOD INGESTELD BOVEN OOSTELIJK INDONESIË WOENSDAG 8 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sancties op bevordering van overkreditering (Van onze parlementaire redacteur) Het op 30 september 1958 ingediende wetsontwerp op liet afbe talingsstelsel is na de scliriftelijke voorbereiding van de open bare behandeling nagenoeg gereed om in de Tweede Kamer in bespreking te komen. Thans is namelijk de memorie van ant woord verschenen, die vergezeld gaat van een gewijzigd wets ontwerp waarin de staatssecretaris A an economische zaken te gemoet komt aan een aantal in de Tweede Kamer gerezen be zwaren en enkele wenselijk gebleven aanvullingen heeft aange bracht. De ontworpen wet treedt in de plaats van de wet op het afbetalingsbedrijf van 1936 en de wet houdende een tijdelijke regeling betreffende afbeta lingsovereenkomsten van 1956. Zij is in het algemeen slechts van toepas sing op het consumptieve afbetalingskrediet. De desbetreffende voor schriften kunnen echter, voor zover dit uit een oogpunt van conjunctuur- politiek wenselijk zou zijn ook voor het produktieve afbetalingskrediet worden gegeven. In het gewijzigde wetsontwerp is het begrip afbetalingstransacties zo danig omschreven, dat transacties, aangegaan voor een kortere periode dan drie maanden, niet onder het begrip vallen. Voorts is bepaald, dat alleen die verhuurtransacües onder de werking der wet zullen vallen, die betrekking hebben op met name in een algemene bepaling van be stuur genoemde goederen. In het oorspronkelijke wetsont werp zou de regeling van het af betalingswezen ook gelden voor het consumptief geldkrediet dat zijn de in de termijnen terug te betalen geldleningen, die parti culieren opnemen bij geldschie ters teneinde met het geleende geld consumptiegoederen te kun nen kopen. De staatssecretaris heeft echter nader overwogen, dat de consumptieve geldlening van een andere geaardheid is dan de zuivere afbetalingsovereenkomst. Hij neemt aan. dat door de wer king van de geldschieterswet de betrokken geldschieters een zoda nige selectie zullen toepassen, dat eventuele overkreditering hier door wordt tegengegaan. Waarschuwing I>e staatssecretaris heeft het voorts wenselijk geacht een sanctie op te nemen tegen door de afbetalingsle veranciers gepleegde misbruiken; die mede oorzaak van overkreditfcring kunnen zijn, zoals bijvoorbeeld hel laten tekenen van blanco contracten of het onjuist doen invullen van hel inliohtingenforinulïer. Deze sanctie, thans opgenomen in het gefvijzigde wetsontwerp, kan na een gegeven waarschuwing leiden tot het doen vervallen van de inschrijving van de afbetalingsleverancïer bij dé Kamer van Koophandel. De opvatting, dat bij de inwerking treding van de wet bestaande finan- eieringsmaatscliappijen aan de voor schriften in zake 't minimum aan ei gen bedrijfskapitaal dienen te zijn onderworpen, deelt de staatssecreta ris bij nader inzien. Evenwel met dien verstande dat de financierings maatschappijen, die bij 't van kracht worden van de wet reeds vijf jaar of langer bestaan, vrijgesteld zullen zijn. Maatschappijen, die bij het in wer king treden der wet langer dan een jaar maar nog geen vijf jaar hun bedrijf uitoefenen en die niet aan de voorschriften op dit punt voldoen, krijgen nog gedurende drie jaar de gelegenheid zich aan de gestelde ei sen aan to passen. In het gewijzigde wetsontwerp zijn de daartoe strek kende veranderingen aangebracht. Preuts (Slot van pag. 1 fonds, dan beoefenen zij daarmee een volkomen toelaatbare vorm van lief dadigheid. Waarom zou men deze mensen daarin belemmeren? Met het aanvaarden van het geld spreekt bovendien het Fonds zich helemaal niet uit over de desbetreffende films het prijst slechts de liefdadigheïdszin van de schenkers (sters), zoals het ook de liefdadigheidszin prijst van vele an deren zowel personen, bedrijven, organisaties enz. die gelden schen ken aan het fonds en over wie het ook geen oordeel uitspreekt. En als men soms bij het Poliofonds beducht is geweest voor een reclame stunt je, dan mag toch wel worden vastgesteld, dat geld inzamelen voor liefdadigheid en reclame maken heel nauw met elkaar verweven zijn. Men kan ook. dl te preuts zijn! TRAMUJXBEGEERTE. Thomas H. Callahan hield tegenover rechter John Santora in Jacksonville vol. dat hij op een tram stond te wachten toen agenten hem onder verdenking van landloperij arresteerden. Niettemin kreeg hij tien dagen gevangenisstraf. Ter zitting werd namelijk vastge steld dat er in die stad al twintig jaar geen tram had gereden. TWEE NEVEN. Terwijl hij met een vaartje van 120 km per uur een zie kenauto volgde in East St..-Louis, overtrad Julius Moore vijf artikelen van de Amerikaanse wegenverkeers wet. Toen hij voor de rechter stond verduidelijkte hij. dat hij iets had willen zeggen tot de chauffeur van de ziekenwagen, een neef van hem. Eerste aanbetaling Overigens deelt de staatssecreta ris onder andere in de memorie van antwoord mee, dat het per centage van het verplicht te stel len minimum kassastorting voor de grote categorie consumtieve goederen ongeveer vijftien pro cent zal dienen te zijn. Onder scheid ten aanzien van dit per centage naar luxe of niet-luxe goederen acht hij ongewenst. Op de vaststelling van het juiste percentage kan hij niet vooruit lopen, omdat zij bij algemene maatregel van bestuur dient te geschieden. Hij acht het, welke bezwaren hij ook tegen de afbetalingscolportage heeft, oh juist een verbod van deze colportage in te stellen. Ongewenst noemt hij het, dat afbe talingsverplichtingen voortduren wanneer het goed reeds versleten is. Regeling van de looptijd van de af betalingsovereenkomst zou noodzake lijk kunnen worden, wanneer het sluiten van abnormale langdurige afbetalingsovereenkomslen veld zou winnen. De staatssecretaris is niet bereid om in het wetsontwerp bepalingen op te nemen betreffende een maximale kredietopslag. Er bestaan geen col lectieve ondernemersovereenkomsten meer voor bindende kredietopslagen bij de verkoop op afbetaling. Russisch krediet voor bouw van staalfabriek Indonesië en de Sowjet-Unie hebben een overeenkomst getekend voor de bouw van een staalfabriek op West- Java, waarbij de Sowjet-regering een krediet van 100 miljoen dollar aan In donesië zal verlenen, zo heeft het In donesische Persbureau Antara mee gedeeld. De fabriek, die een produktiecapacï- teit van 100.000 ton per jaar zal krij gen, zal in Tjilegon op West-Java worden gebouwd. Het persbureau ver- klaavde, dat nog niet bekend was. wanneer de bouw een aanvang zal nemen. Van het Sowjet-krediet zal 35 mil joen gebruikt worden voor de aan koop van uitrustingen, machinerieën en bouwmaterialen in de Sowjet- Unie. Er zullen Russische deskundi gen naar Indonesië worden gezonden om plannen te ontwerpen en om ver dere voorbereidende maatregelen te treffen, aldus Antara. IN NABIJHEID VAN NIEUW-GUINEA Australië bezorgd over toenemende spanning De Indonesische regering heeft een vliegverbod uitgevaardigd boven eon gebied van ongeveer 120.000 vierk. km in oostelijk Indonesië. Dit gebied grenst aan Nederlands Nieuw-Gui- nea. Het strekt zich uit van het ei land Morotai in het noorden tot de Aroe eiv Tanimbar eilanden in het zuiden en omvat het grootste deel van de IMolukken. De grens van het afgesloten gebied nadert Nederlands Nieuw-Guinea tot op 160 km en Aus tralië tot op 320 km. In een bekendmaking van de Indone sische luchtmacht wordt gezegd, dat vluchten in het afgesloten gebied, waarvoor zij geen toestemming heeft gegeven, verboden zijn en dat tegen overtredingen strenge maatregelen zouden worden genomen. De Indone sische luchtmacht heeft ook bekend gemaakt, dat zij overweegt, in het betrokken gebied permanente bases voor straaljagers in te richten. Naar „Antara" dinsdag meldde zou de regering van Burma in mei geen toestemming hebben verleend voor landingen op haar gebied door Neder landse militaire vliegtuigen met be stemming Nederlands Nieuw-Guinea. „Hooitijd - scheertijd" zeggen de schaapherders. En dat is een goede zegswijze, want de schapen beginnen het nu echt wel een beetje warm te krijgen in hun dikke wollen jasje. Daarom gaat het uit, zoals ook dit Duivelandse schaap zijn jasje moet afstaan voor de wolindustrie. Een schaap, dat vu wat halmpjes over de groene dijk bij Ouiverkerk langs de Oosterschelde loopt. Een schaap, dat ivel móét geloven in de zomer Foto P.Z.C.) De Australische regering is bezorgd over de toenemende spanning tussen Indonesië en Nederland over Neder lands Nieuw-Guinea, aldus hebben regeringsambtenaren dinsdag te Canberra meegedeeld. Volgens deze ambtenaren zal het besluit van Indo nesië tot het sluiten van een uitge strekt luchtgebied in het oosten tus sen Indonesië, Nieuw-Guinea en Aus tralië slechts leiden tot verhoging van de spanning. Australië heeft, zo zeiden zij, tot dusver nog niet tegen het vliegver bod geprotesteerd. Naar verluidt, wensen de Australi sche autoriteiten in de eerste plaats meer gegevens over het ver bod en de gevolgen ervan. Acht miljoen voor vluchtelingen (Slot van pag. 1 de bevrijdingskaarten tegen het einde van deze maand aan de af zenders terug te zenden. Zij die tot dusverre nog geen bevrijdings- lcaart aan H.M. de Koningin heb ben gezonden, hebben daartoe nog de gelegenheid tot elf juni. Voordat de bijeenkomst in het Vre despaleis besloten werd sprak ook nog de minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, die een jaar tevoren het comité geïnstalleerd had. De heer Luns begon zijn rede met de meddeling dat zijn verwach tingen een jaar geleden hoog gespan nen waren geweest, maar dat het re sultaat van de actie, voor zover be kend, toch een reden is om liet comi té geluk te wensen. De minister zeide voorts dat het hem nog niet mogelijk was een overzicht te geven van de resultaten in andere landen, doch dat de enkele berichten, die hierover uit Genève zijn gekomen het idee geven, dat het vluchtelingenjaar een "inter nationaal succes is geworden. Minister Luns herinnerde er echter aan, dat het nimmer de pretentie van de initiatiefnemers van liet vluchte lingenjaar is geweest om met deze campagne alle vluchtelingen ter we reld te helpen. Het jaar was ingesteld om door verhoogde en geconcentreer de inspanning zoveel mogelijk vluch telingen te helpen. De minister deed een beroep op het Nederlandse volk om nu niet op de geoogste lauweren te gaan rusten, maar klaar te blijven staan om te helpen zodra hulp ge vraagd zou worden. Deze Walcherse boer likte dinsdag middag op het Mumixplein in Sou burg bijna zijn vingers afZo aan trekkelijk vond hij de prestaties van de ringrijders, die hier evenals in tal van andere dorpen op het eiland de traditie van pinkster drie voort zetten. Het Wereldgebeuren Salazars zorgen Portugals dictator Antonio de Oli- veira Saiazar in eigen land i „niet geliefd en niet gehaat" wachten in de komende tijd zware zorgen over de Afrikaanse gebieden, waar de negerleiders in hem een breidelende dwingeland zien. Het be richt. dat zich maandag 800 man Portugese troepen inscheepten met bestemming Angola in West-Afrika, is te beschouwen als één der tekenen van deze moeilijkheden. Portugees Angola grenst aan de Bel gische Kongo, die op 30 juni onaf hankelijk wordt. De nabijgelegen kleine enclave Kapinda grenst zelfs aan twee gebieden die deze maand aan „ontvoogding" toe zijn: de Bel gische én de Franse Kongo. Het noorden van .Angola en die enclave behoren tot het woongebied van de. Bakongostam, dat zich ook over gro te delen van de Franse en de Belgi sche Kongo uitstrekt. Onder de Ba- kongo's is temidden van alle andere woelingen waarmee de door hen zo vurig begeerde onafhankelijkheid na dert ook een beweging gaande om een Bakongostaat op te richten. Het is duidelijk, dat degenen die dit denk beeld propageren de grenzen van het nu nog Portugese gebied gewoon wegdenken. Saiazar is vastbesloten de nationa listische beweging in het Portu gese gebied ook in de toekomst geen speelruimte te geven. Onder gronds neemt de beweging voor on afhankelijkheid intussen hand over hand toe. De opwinding, die vorig jaar in Portugal ontstond over olie vondsten in Angola, werd dit jaar gevolgd door nieuwe opwinding zo niet door „paniek" over de ont dekking van „Afrikaans" politiek le ven. Onlangs begon in Locanda een drietal processen tegen in totaal 57 mensen die werden verdacht van „vergrijpen tegen de veiligheid van de staat en de eenheid van de natie", (de koloniën worden als „overzeese provincies" aangeduid). Kelner veroordeeld tot 5 jaar voor moord De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 52-jarige Haagse kelner J. C. de V. wegens opzettelijke le vensberoving met voorbedachte rade veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering voor het ondergaan van een psycho therapeutische behandeling. In de nacht van 21 op 22 december van het vorige jaar heeft' de kelner in een huis aan de-Jacob van der Doesstvaat te Den Haag de vriend van zijn ex-echtgenote met een mes staan opwachten. Bij vergissing werd echter de niets vermoedende 26-jarige bouwvakarbeider H. de V.. die in hetzelfde huis woonde, bij zijn thuiskomst door de kelner in de hartstreek gestoken. Hij overleed korte tijd later. Twee dagen later, bij 2ijn arrestatie hoorde de kelner dat hij de verkeerde gedood had. e officier van justitie had tegen De V. een gevangenisstraf van zes jaar en terbeschikkingstelling van de re gering gevorderd. (Slot van pag. 1 was bepleit. Weliswaar wordt in dit plan rekening gehouden met de struc turele verschillen tussen Brouwersha ven met omgeving en Duïveland, maar aan die tussen de Westhoek en liet Platte van Schouwen enerzijds en die tussen Duiveland en Bruinisse anderzijds wordt geen recht gedaan. Rustig agrarisch 5. Ook het vijf-gemeentenplan. dat Middenschouwen wil verdelen onder Westerschouwen, Brouwershaven en eventueel Zierikzee, wijst de minis ter van de hand. Hij is het eens met de besturen van de betrokken ge meenten, die het plan nadrukkelijk verwerpen en stellen, dat er voor de nieuwe gemeente Middenschouwen wel degelijk bestaansmogelijkheden zijn. Erkend moet wel worden dat deze gemeente slechts een gering aantal inwoners telt, maar verwacht mag worden dat dit enigermate zal toene men. Afgezien hiervan echter moet worden bedacht dat Middenschouwen niet voor taken zal worden gesteld, die haar Icrachten te boven gaan. Het betreft hier een rustig agrarisch ge bied, dat naar het zich laat aanzien zijn eigen karakter zal behouden. Nog afgezien van de bezwaren van een bestuurlijke verdeling van dit structurele geheel over twee' of drie gemeenten, bestaat voor opneming in een groter gemeentelijk verband generlei noodzaak. De minister sluit zich daarom aan bij de opmerking- uit het voorlopig verslag: „Het inwo nertal moge niet sterk sprekend zijn, de gezamenlijke intentie van déze vier gemeenten om de samenvoeging te doen slagen is van groter ge wicht". 6. En zo blijft tenslotte dan het zes-gemeentenplan Wordt in liet voorlopig verslag enerzijds de vraag opgeworpen of het (regeren is vooruitzien) niet verstandiger zou zijn thans een radicaal besluit te nemen en met het oog op de toekomst een ge meente in het leven to roepen, an derzijds wordt opgemerkt dat de tijd nog niet rijp is om de gemeen telijke herindeling ingrijpender te doen zijn dan het ontwerp voor stelt. Daarbij wordt overwogen, dat, gelet op de min of meer belangrijke histo rie van welhaast elke gemeente, de realisatie van de voorgestelde herin deling voor de daarbij betrokken be woners reeds een zware opgaaf zal betekenen en dat op dit tijdstip niet kan worden overzien, welke oritwik- keling Schouwen-Duiveland tegemoet gaat. Deze zienswijze nu stemt over- 1 een met dia van da bewindsman. Watersport Met betrekking tot de verschillende onderdelen van het voorstel merkt minister Toxopeus nog op, dat aan het verzoek van het gemeentebestuur van Ellemeet om in het grensbeloop tussen Westenschouwen en Midden schouwen overeenkomstig het ver langen van de bewoners uit deze om geving een wijziging aan te brengen, is voldaan. De provincie heeft inmid dels een ontwerp voor een streekplan voor Schouwen-Duiveland in voorbe reiding genomen. Een eerste opzet voor dit plan voorziet in een recrea tieve ontwikkeling van het gebied de Zoute Haard. Ook aan de ontspanningsmogelijkhe den voor Brouwershaven zal iets kunnen worden gedaan nu een strandje in de buurtscliap Den Osse, dat bij Brouwershaven komt, geëx ploiteerd zal kunnen worden. Na de afsluiting Aan de Oosterschelde zul len tussen Zierikzee en Middenschou wen enige zandbanken droog vallen, die voor watersportdoeleinden ge bruikt kunnen worden. De gedachte om Dreisehor te hand haven heeft men laten vallen, omdat de kerkelijke en politieke verhoudin gen, zowel als de beroepsstructuur, geen spectaculaire verschillen verto nen met die in Brouwershaven, Noordgouwe en Zonnemaire. Over de totstandkoming van Dui veland zegt de minister en met name waar het gaat over de op heffing van Ouwerkerk dat dc combinatie Ouwerkerk, Nieuwer- kerk, cu Oosterland een flinke lan delijke gemeente met 3900 inwo ners oplevert, waarbij het bezwaar dat Ouwerkerk wordt verenigd met twee in meerderheid politiek recht se gemeenten niet mag tellen. Het komt de minister tenslotte niet wenselijk voor Schuddebeurs bij Zie- zikzee te voegen. Het argument dat het aan die kern uit oogpunt van wo ningbouw behoefte heeft gaat niet op, omdat Zierikzee niet in bevol kingsaanwas toeneemt, en bovendien ruimschoots voldoende bouwterrei nen ter beschikking heeft. De regering Saiazar heeft in de afgelopen maanden de Belgische, die voetstoots aan de Kongo on afhankelijkheid verleent, niet ge spaard met verwijten. Ook van ande re zijde waaronder zo'n onver dachte als het geenszins kolonialis tische Britse blad The Guardian heeft men kritiek geoefend op de wel bijzondere Belgische vlotheid. Het Britse blad schreef: „De Belgen ma ken zich, evenals de Afrikanen schuldig aan extremisme door eerst de Kongo autocratisch te besturen en haar dan over te dragen zonder enige fundering. Wellicht beperken de Bel gen aldus hun eigen verliezen, maar als Afrika behoort de vruchten te plukken van het contact met Europa en dat is de morele rechtvaardi ging van onze aanwezigheid daar dan behoort het tegengaan van de ei gen verliezen pas op de tweede plaats te komen na een politiek van het niet afsnijden van de voordelen voor Afri ka". In betzelfde blad was onlangs een artikel te lezen waaruit bleek, dat het regime van Saiazar zich in het door armoe geteisterde Portugees Angola wat het gereedmaken van een nuttige „Europese" nalatenschap betreft bepaald niet verdienstelijk heeft gedragen. In Angola is de ar_ beidsdwang de laatste twintig jaar tot een steeds zwaarder juk op de schouders van de bevolking gewor den. Niet alleen het politieke maar ook het economische leven is er ge smoord. Basil Davidson schreef in het Britse blad: „Dit is niet meer een geval van een klein land dat „zijn best doet" voor onderontwikkelde volken. Dit is nu een simpel geval van corruptie, onbekwaamheid en verharde weigerachtigheid om ver antwoordelijkheid te aanvaarden een droevig laatste hoofdstuk van Portugals lange geschiedenis van ko loniaal bestuur". Palazars antwoord op het groeien de nationalisme is eerder dit jaar beperkt gebleven tot het zenden van troepenversterkingen „een antwoord alsof dit het Afrika was van een halve eeuw geleden", zoals The Guardian schreef. Tegen deze achtergrond is het begrijpelijk, dat Saiazar, nu de Belgische en dc Fran se Kongo onafhankelijk worden, nog meer soldaten stuurt. Terwijl hij pro beert vast te houden nu de Belgen misschien onverantwoord vroeg en de Fransen weldoordacht loslaten, weet hij dat er gevaar voor het Por tugese bestuur dreigt zowel van bui ten als binnen Angola's grenzen. De bedreiging van dit nationalisme zat in de komende tijd zeker steeds in drukwekkender vormen aannemen. PORTUGEES ANGOLA v buren .worden ontvoogd",.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5