PftOVIKCIALE ZEEUWSE COURANT ACHT MILJOEN VOOR VLUCHTELINGEN Raket geëxplodeerd bij vliegbasis Minister geeft aan zes-gemeenten-plan voor Schouwen-Duiveland de voorkeur BILT PER INWONER WERD 70 CENT GEGEVEN 203e jaargang - no. 132 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 2? cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. <254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Volgens voorlopig resultaat Laagste opbrengst in Zeeland bij openbare collecten In liet Vredespaleis in Den Haag heeft het algemeen bestuur van de stichting Nederlands comité vluchtelingenjaar 1959-1960 gisteren een plechtige zitting gehouden ter formele afsluiting van het vluchtelingenjaar. In deze bijeenkomst, die een besloten karakter bedroeg, heeft de voorzitter van de stichting, jlir. C. G. C. Quarles van Ufford, namens het dagelijks bestuur der stichting verslag uitgebracht van de stand van zaken op dit ogenblik. De stichting werd op 3 juni van het vorige jaar opge richt. Formeel is thans dus het einde van het vluchtelingenjaar bereikt, doch de stichting blijft tot het einde van dit jaar be staan om nog binnenkomende gelden in ontvangst te nemen. Nieuwe projecten zullen in de komende maanden echter niet meer worden aangevat. De secretaris der stichting, de heer W. L. Vliersma, directeur van de Amsterdamse stichting voor maatschappelijk werk, heeft ter zitting het algemeen bestuur medegedeeld dat de ra ming van het voorlopige resultaat van het aandeel van Neder land in het vluchtelingenjaar (opgemaakt aan de hand van de gegevens van 31 mei) niet minder dan 8.010.000 bedraagt. Daarin is begrepen een bedrag van 1.360.000 als bijdrage van de Neder landse regering, zodat het geraamde totaalbedrag uit particuliere bronnen 6.650.000 bedraagt. Van dit laatst genoemde bedrag is aan bij'dragen reeds ontvangen de somma van 5 miljoen. Nog ontvangen moet worden 1.550.000. Het totale geraamde Nederlandse aandeel, met inbegrip dus van de bij drage van de regering, betekent een bijdrage van zeventig cent per inwo ner. Wat de samenstelling van de bron nen betreft heeft de heer Viersma medegedeeld dat uit openbare collec- Preuts Sedert do dag, waarop een oude Romein de diepzinnige woorden „pecunia non olet" als spreek woord in omloop bracht is er heel wat nagedacht over het al of niet „riekende" karakter van geld. Er is wel een bezwaar gemaakt tegen het aanvaarden van geld, dat door de schenkers (sters) op weinig eervolle wijze was verdiend. Vaak gebeurde dat op overdreven wijze. Zo bijvoorbeeld in het geval van wijlen Alfred Nobel, die in de vorige eeuw nogal veel geld verdien de met het maken van dynamiet en andere explosieven. Wie explosïeven zegt, zegt oorlog, doden, verminkten.. ellende. Deze Alfred Nobel stelde vijf Nobel prijzen in, waarvan vier voor weten^ schappelijk werk en één voor de man of de vrouw, die vruchtbaar werk had gedaan voor de wereldvrede. Op het instellen van die vijfde prijs is destijds nogal wat kri tiek uitgeoefend, als is die kri tiek thans wel verstomd. Men meen de namelijk, dat een man, die zoveel verdiend had aan „oorlogen" niet het recht had een vredesprijs in te stel len. Ook zou het niet wel mogelijk zijn voor ware vredesvrienden geld te aanvaarden van een man als Nobel. In de praktijk viel het allemaal mee met die bezwaren, want de „begun stigden" stelden zich op het stand punt, dat de heer Nobel niets on wettigs of immoreels had gedaan en voorts merkten zij op, dat hij uitein delijk aan zijn vermogen een nuttige bestemming had gegeven. Over de herkomst van dat vermo gen sprak men geen oordeel uit. Men moet niet te diep wroeten, wanneer het gaat om de herkomst van geld, dat voor sociaal werk of voor liefda digheid beschikbaai'komt! Dat is een nuchter standpunt en voorzover wij weten wordt het oehalve door vele mensen persoon lijk, in 't bijzonder ingenomen door instellingen van liefdadigheid. Die instellingen hebben in de loop der eeuwen van berouwvolle zondaars (es sen) heel wat geld gekregen, dat op twijfelachtige wijze was verdiend en dat' dan uiteindelijk toch nog een goe de bestemming vond. Het geld stinkt namelijk niet, dat doet alleen (soms) de immoraliteit van de mens. Het moet daarom verbazing wek ken, dat het Prinses Beatrix Po liofonds in Nederland een schen king geweigerd heeft waarbij het ging om zoiets onbeduidends als een paar filmpremières. Filmimporteurs wilden in Nederland de première van twee films laten draaien voor het fonds. Dat heeft het fonds geweigerd. Nu is het mogelijk dat het hier ging om films van wei nig gehalte, maar is het wel de taak van het fondsbestuur daarover te oordelen Films worden in Nederland voor openbare vertoning goedgekeurd door een keuringscommissie, die daarvoor de volle verantwoording draagt. Is een film goedgekeurd en willen filmproducenten of bioscoopexploi tanten de opbrengst van een of meer voorstellingen afstaan aan het polio- (Zie slot pag3 kol. 1) ten en giften op giro 195960 (die nog beschikbaar blijft voor stortingen) en bankrekening, is ontvangen een totaal bedrag van twee miljoen gul den. Noord-Holland heeft bij de openbare collecten het meeste bijeengebracht n.l. 585.000, daarna volgt Zuid-Hol land met 545.000, Noord-Brabant met 221.000, Gelderland met 219.000, Utrecht met 205.000, Overijsel met 145.000, Friesland met 110.000, Drente met 85.000, Groningen met 82.000, Limburg met 75.000, Zeeland met 16.800 en IJselmeerpolder met 11-200. De hoogste opbrengst liad de IJsel meerpolder, met drieënveertig cent per inwoner, de laagste Zeeland met zes cent per inwoner. Wat de besteding van de ingezamel de gelden betreft is medegedeeld, dat de stichting reeds een bedrag van 2.200.000heeft overgemaakt voor het Algerijnse kind, een actie van de V.P.R.O. aan de Hoge Commissaris voor vluchtelingen zal worden over gemaakt 1.625.000, alsmede 1.175.000 voor nader door de hoge commissaris te specificeren projec ten; voorlopige reserve voor aanvul lende besteding ter voltooiing van het sluiten der kampen Frledricnsfeld en Ohmstede, te besteden door de hoge commissaris, 600.000; voor vluchte lingenhulp binnen de grenzen van Nederland 525.000; voor verplaat sing van vluchtelingen uit Hongkong 25.000. De voorzitter der stichting heeft in de besloten zitting nog medege deeld dat het in de bedoeling ligt (Zie slot pag. 3 kol. 4) PERSONEEL UIT VOORZORG GEËVACUEERD Volgens het dagblad „Tlie New YorJc Times" is Mikhail A. Soesloio (foto) erin geslaagd zijn invloedssfeer zo ver uit te breiden, dat hij soms de meer derheid met zich mee kan krijgen van het huidige presidium van het centraal comité van de communisti sche partij. „Geen stralings gevaar voor publiek" In een emplacement voor lucht doelraketten bij de Amerikaan se vliegbasis Mcguire, in de staat New Jersey, is een „Bo- marc" luchtdoelraket, die een kernwapen bevatte, geëxplo deerd. Door de explosie, die ont stond als gevolg van brand in het emplacement, is, naar te Washington door het ministerie van defensie werd meegedeeld, „een geringe hoeveelheid radio actief materiaal" neergekomen in de onmiddellijke nabijheid van de raketbasis. Uit voorzorg is het luchtmachtperso- neel van de basis geëvacueerd. Vol gens de officiële woordvoerder „is er geen sprake van een probleem van radio-actieve besmetting". „Er bestaat voor het publiek geen stralingsgevaar", verklaarde de woordvoerder. De kernlading van de raket is door de explosie waarschijnlijk bescha digd en daardoor kon een hoeveel heid radio-actief materiaal vrijko- Bormann vermoord in Buenos Aires? Het Israëlische weekblad „Haolam Hazeh" meldt dat de vroegere nazi leider Martin Bormann in april te Buenos Aires door een joodse arts, die hem had herkend, met een aan tal injecties is gedood. Het in Tel Aviv verschijnende blad put dit be richt uit joodse bronnen in Buenos Aires. Het lijk van Bormann is on der een valse naam die niet kon wor den onthuld, begraven, aldus het blad. Er kon dinsdag in Tel Aviv geen of ficiële bevestiging of tegenspraak van dit bericht worden verkregen. Volgens het bericht was Bormann er tien jaar geleden in geslaagd Argen tinië te bereiken. Hij had kans ge zien identiteitspapieren op een an dere naam te verkrijgen. In tegen stelling tot Eichmann had hij ook kans gezien om voor de ineenstor ting van Duitsland een groot fortuin naar Argentinië over te maken en hij installeerde zich dan ook luxueus in een voorstad van Buenos Aires. Een Duitse dokter in de Argentijnse hoofdstad verloste hem door middel van een operatie van een litteken op zijn voorhoofd waaraan men hem kon herkennen. Alles ging goed tot Bormann in ver band met hartklachten een dokter van joodse afkomst raadpleegde. Deze dokter kreeg o.a. argwaan toen Bormann hem vertelde van de opera tie die hij aan zijn voorhoofd had ondergaan. De arts vroeg advies aan een joodse organisatie die van me ning was dat de doodstraf die in het Neurenbergse proces over Bormann was geveld, moest worden uitge voerd. De dokter begon toen Bor mann injecties toe te dienen die hem na verloop van tijd doodden en stel de daarna zelf de overlijdensakte op. Ontvluchte pelikaan liep met bezoekers weg De directie van de Londense die rentuin heeft meegedeeld dat de pelikaan Percy heeft geprobeerd te ontsnappen door zich onder de bezoekers te mengen. Een gewone pelikaan zou trachten de vrijheid vliegend te bereiken, niet zo Percy. Hij wipte over de afrastering van zijn verblijf en schaarde zich onder de bezoekers van de tuin die hun buurt af wachtten voor de tourniquet om op straat te komen. Twee beelden van de grote manifesta tie .M-dag U", welke dinsdag in Utrecht is gehouden en waaraan door tienduizenden kinderen werd deelge nomen. Boven: het erepodium met de auto riteiten en eregasten, v.l.n.r. H.K.H. prinses Beatrix, Z.K.H.prins Albert van België, burgemeester De Ranitz van Utrecht en de ambassadeur van België in ons land, baron Van der Straten Waillet. Ondereen beeld van het grote défilé van de M-brigadiers langs het po dium. men. „Er is geen gevaar van beteke nis voor cle gezondheid en evenmin bestaat er een besmettingsprobleem", aldus de woordvoerder. De „Boiuarc" is een Iuchtdoelraket die zich laat vergelijken met een onbemand vliegtuig. De raket heeft een kernlading. De brand in het emplacement was in drie kwartier bedwongen. De raketbasis ligt in een verlaten gebied van pijnboom- bossen, waar weinig mensen wo nen. Bij eerdere ongelukken met kernla dingen zoals in maart 1958, toen een kernwapen uit een boven Zuid Carolina vliegende bommenwerper viel heeft de luchtmacht bij her haling verklaard dat spontane kern explosies onmogelijk zijn. Een kern wapen kan beschadigd worden en daardoor kan enig radio-actief mate riaal vrijkomen, maar een werkelijke kernexplosie is bij beschadiging en zelfs in geval van brand niet moge lijk. MACHINISTEN STAKEN Lancering van raketten uitgesteld De Amerikaanse luchtmacht heeft diusdag de lancering van twee Atlas- raketten moeten uitstellen wegens de staking van machinisten, die het werk op vijf Amerikaanse raket- bases heeft stopgezet. De staking is gericht tegen de Convair-fabrieken, waar de raketten gemaakt worden. Er zijn een 2450 arbeiders bij be trokken, die hoger loon en andere voordelen eisen. De democratische senator John Sten nis verklaarde dinsdag dat de sta king voor de Ver. Staten erger is dan het incident met de U-2. De staking §eef een schijn van zwakheid en ge- rek aan nationaal verantwoorde lijkheidsgevoel, aldus Stennis. Vol gens hem zou de regering van de ar beidswet Taft-Hartley gebruik moe ten maken en een afkoelingsperiode moeten voorschrijven, gedurende welke nieuwe onderhandelingen tus sen de bonden en de werkgevers kun nen worden gevoerd. Een woordvoerder van de luchtmacht verklaarde dinsdag, dat de basis- Vandenberg de enige raket-basis is die in geval van nood direct kan wor den gebruikt. Verkeersdrukte eiste 300 doden De verkeersdrukte gedurende de pinksterdagen heeft in West-Europa bijna 300 mensenlevens geëist. Vol gens onofficiële cijfers had Duitsland het grootste aantal slachtoffers ten gevolge van verkeersongelukken en wel 97, Frankrijk had er 81 en Enge land 60. In Oostenrijk kwamen 15 mensen bij verkeersongelukken om het leven, in Denemarken en in Zweden ieder ne gen, in Zwitserland acht, in Portu gal zeven, in België zes, in Spanje vijf en in Noorwegen vier. Door verdrinking kwamen minstens 70 mensen om het leven, 40 in Frankrijk en 16 in Zweden. Het weer in Europa Eén gemeente: geen krachtige eenheid MINISTER TOXOPEUS brengt geen grote wijzigingen aan in het wetsontwerp herindeling Schouwen-Duiveland, zo blijkt uit zijn memorie van antwoord bij dit wetsontwerp. Hierin geeft de minister van binnen landse zaken namelijk als zijn mening te kennen, dat het zoge naamde zes-gemeenten-plan als de aangewezen oplossing moet worden gezien! Hij wijst er op, dat Zierikzee (door zijn taak als regionaal centrum) en Bruinisse (door zijn geheel eigen sfeer) gehand haafd moeten worden. Daar naast zijn vier verschillende de len te noemen, die elk een eigen karakter hebben: de Westhoek, het Platte van Schouwen, de Corridor en Duiveland. Het vormen van één gemeente zo als door Kamerleden was bepleit acht minister Toxopeus ongewenst, omdat die, naar moet worden ge vreesd, in zichzelf verdeeld zou zijn en bepaald geen krachtige eenheid zou vormen. De instelling van dorps raden zou dat volgens hem niet kun nen verhelpen. In liet gewijzigd ontwerp van wet worden als nieuwe gemeenten ge noemd: Brouwershaven (voor de op te. heffen gemeenten Brouwers haven, üreischor, Noordgouwe en Zonnemaire), Duiveland (voor Nieuwerkerk, Oosterland en Ou- werkerk), Middenschouwen (voor Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet en Kerkwerve) en Westerschouwen (voor Burgh, Haamstéde, Noord- welle, Renesse en Serooskerke). Niet ingrijpend 1. Zijn bezwaren tegen het vormen van één gemeente vult minister To xopeus aan met de stelling, dat de afstanden op het eiland het ontstaan van een sterk gemeentelijk en ge meenschappelijk leven zeer bemoei lijken. Maar ook de structurele ver schillen zouden er naar zijn mening een belemmering voor zijn. Men mag niet verwachten dat de specifieke be langen van elke streek afzonderlijk doeltreffender zouden worden behar tigd, als daarmee één gemeentebe stuur zou worden belast. Do minister kan niet meegaan met de Teronderstelling, dat op Schou wen-Duiveland tengevolge van Del ta- en Europoortwerken zo ingrijpen de veranderingen zullen plaatsvinden, dat uit hoofde daarvan de voorkeur aan de vorming van één gemeente moet worden gegeven. 2. Ook de vorming van twee ge meenten Zierikzee en de rest van het eiland moet volgens de minis, ter worden afgewezen. Verwacht moet worden, zo zegt hij in de memo rie van antwoord, dat in deze „rest- gemeente" de onderlinge tegenstellin gen scherper aan de dag zullen tre den dan met een doeltreffende be hartiging van ieders belangen ver enigbaar is. De restgemeente zou bovendien met haar heterogene sa menstelling een onsamenhangend ge heel opleveren. Geen eenheid 3. Over het drie-gemeentenplan, dat de „restgemeente" in tweeën Schouwen en Duiveland deelt, zegt mr. Toxopeus: noch Schouwen, noch Duiveland vormt een eenheid. De ge meente Zierikzee buiten beschouwing latend bestaat het westelijk deel van het eiland onmiskenbaar uit twee delen: de Westhoek en het Platte van Schouwen. Het oostelijk deel uit drie: Brouwershaven, Duiveland en Brui nisse. Uiteraard zouden voor het eigen karakter, dat ieder van de ver-r schillende delen vertoont, de ogen kunnen worden gesloten en zou het platteland op het eiland in een westelijke en een oostelijke ge meente kunnen worden bijeenge bracht. Aldus zouden echter wel twee gemeenten, maar niet twee eenheden worden geschapen. Het gemeenschapsleven in de beide gemeenten en de behartiging van de belangen van de verschillende sa menstellende delen zouden daarmee niet zijn gediend. 4. De bezwaren tegen het drie-ge- meentenplan: gelden, volgens de mi nister, op overeenkomstige wijze te gen het vier.gemeentenplan, dat voorziet in de vorming van Zierik zee. Schouwen. Brouwershaven en Duiveland, zoals door Kamerleden (Zie slot pag. 3 kol. 3) Volgens de weerrapporten van avond 7 uur: Den Helder, onbewoklt Ypenburg, onbewolkt Vlissingen, onbewolkt Eelde, onbewolkt De Bilt, onbewolkt Twente, licht bewolkt Eindhoven, licht bewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, half bewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, onbewolkt Kopenhagen, geheel bewolkt Aberdeen, regen Londen, half bewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, licht bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, licht bewolkt Berlijn, geheel bewolkt Frankfort, licht bewolkt MUnchen, geheel bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Genève, zwaar bewolkt Locarno, geheel bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, onweer Belgrado, half bewolkt Athene, onbewolkt Rome. weerlicht Ajaccio, hcht bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Mallorca, regen gister- 16 gr. 18 gr. 17 gr. 20 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 19 gr. 26 gr. 27 gr. 26 gr. 22 gr. 13 gr. 21 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 21 gr. 21 gr. 21 gr. 24 gr. 27 gr. 23 gr. 23 gr. 11 gr. 23 gr. 26 gr. 28 gr. 26 gr. 26 gr. 30 gr. 28 gr. 26 gr. 23 gr. 23 gr. VERWACHT.. ENIGE REGEN Toenemende bewolking met tijdelijk van het westen uit enige regen. Tot matige of krachtige langs de kust mogelijk tot hard toenemende en naar zuid krimpende wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. MIXDER FRAAI STRANDWEER (Van onze weerkundige medewerker i Vandaag minder fraai strandweer met toenemende bewolking en latei- wat regen. Krachtige, tijdelijk har de wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur in de middag 17 a 18 graden C. Zeewater 14 graden C. vooruitzichten; koel en onbestendig strandweer. ZON EN MAAN. juni Zon op 04.21 onder 20.57 Maan op 20.40 onder 04.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1