ONDA uit Nieuwland won dit jaar wisselbeker op pinksterconcours Pinkster - twee in Zeeland enorm druk Zeeuwse Almanak O/tZimiNSMG'TtP Kreymborg imn BURGEMEESTER VAN ROSEVELT VAN SCHOONDIJKE OVERLEDEN GOED BEZOCHTE KERKEDAG IN SCH0UWSE WESTHOEK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 JUNI 1960 ZESTIEN EERSTE PRIJZEN Katoenen pakje ijzersterk, Sanfor. Opgestikte zakjes, ook op broekje - 90 4 jaar nu Alleen geldig woensdag 8 juni a.s. 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60-62, Middelburg; Wal- straat 84, Vlissingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. KILOMETERSLANGE FILES Zeeuwse Bond hield jaarlijkse wedstrijd in Koudekerke O.N.D.A. VAN NIEUWLAND kreeg gisteren de f el-begeerde wisselbeker van de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfare korpsen. De mannen van Nieuwland bliezen onder dirigent Me- liefste gisteren op het concours te Koudekerke, dat het een lust was. „Three little pictures" van Jack Harvey heette het nummer waarmee zij in de eerste afdeling fanfare uitkwamen. En zij bliezen met dit stuk niet minder dan honderddrieëntachtig pun ten bij elkaar. Dat was fraai werk: „Excelsior" van Kloetinge houder van de wisselbeker vorig jaar had tien punten minder. Dit overigens ook voortreffelijk spelende korps voerde Eric Ball's „Sunset Rhapsodïe" uit en behaalde honderddrieën zeventig punten onder leiding van dirigent Den Toonder. „Euterpe" uit Heïnkenszand, onder dezelfde dirigent, behaalde met dit verplichte nuiner van Ball honderdzesënzeventig punten, eveneens een prachtig resultaat. Het concours werd georganiseerd door „Voorwaarts" van Koudekerke. Voor het eerst in het 63-jarige be staan van deze vereniging trad zij op als organisatrice van een muziek- wedstrijd in groter verband. De dag was der (concours) traditiegetrouw begonnen met een ontvangst in het gemeentehuis, waar over en weer vriendelijke en welgemeende woor den werden gesproken. Burgemeester Dregmans deed dit namens het ge meentebestuur en voorzitter J. Bur ger namens de bond. Van half elf 's morgens tot 's avonds half acht werd er vervol gens „gestreden" voor jury M. Adam, C. J. X. Cori en W. Steijn. Een strijd met over de gehele linie goede resultaten. Dat bleek wel uit de toekenning van de prijzen: van de 28 deelnemende verenigin gen wisten er niet minder dan 16 (ofte wel 57 pet.) een eerste prijs te behalen. Uiteraard gaf deze wedstrijd in Kou dekerke een grote drukte. De hele dag marcheerden muziekkorpsen door de gemeente en was het in de straten een plezierige bedrijvigheid. Ook 's avonds was het er bijzonder gezellig. „Euterpe" uit Heïnkenszand gaf een voortreffelijk slotconcert, dat door vele belangstellenden werd beluisterd. De enige spelbreker van deze dag zou men de regen kunnen noemen, maar die schrikte slechts weinigen af. Dichte drommen toeschouwers bevolkten vooral 's avonds tegen de prijsuitreiking het concourster rein van de heer J. Simonse. VAN ZWEMBAD I TOT De opvvonenden en verplegers van de inrichting Vrederust te "Bergen :ullen vrijdag 10 juni a.s. op Zoom zuilen vrijdag 10 juni a.s. aan hét bestuur het geschenk overdragen, dat zij ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de vereniging willen aanbieden. Een zelf gemaakt geschenk, waarvan het personeel wellicht ook het meest zal profite ren, want het is namelijk een fraai STROMEN... De zo stralend begonnen pinksterda gen mondden gisteravond uit in twee stromen; één gevormd door het he melwater en de andere door treinrei zigers. De laatste stroom overspoelde onder meer het C.S. in Rotterdam, waar een onvermoeibaar man achter eón microfoon alsmaar nieuwe extra treinstellen, complete treinen en ont stane vertragingen afkondigde. Een teleurgestelde madam uit Brus sel had haar aansluiting gemist en klaagde ons haar nood in sappig Vlaams. In Brussel zou zo iets niet gebeuren, begrepen we; daar wachtte 'de ene trein altijd op de andere. Nou, alia. De stroom hemelwater begon intus sen steeds gestager te vallen en langs de Zeeuwse lijn was het ten slotte maar een droeve, duistere en vooral natte bedoening. In Rilland be trad een man de trein, die sterk de indruk wekte alsof liij zojuist uit (het) „Bath" was gekomen. Terwijl hij een stroompje water uit zijn hoed sloeg, bestelde hij in de restauratie een biertje. „Van buiten nat, van binnen ook nat", mompelde hij. „Moet U nog verf", vroegen wij deel nemend. ,Naar Middelburg", antwoordde hij er somber aan toevoegend, „naar de Stromenwijlc...." open zwembad, waarmee de outillage van de inrichting zal worden ver rijkt. ZWEMBAD II In Sas van Gent weet men al langer welk een rijk bezit een zwembad vormt. Het warme weer droeg er toe bij om dit bad ditmaal ongéveer een maand vroeger te openen dan vorig jaar, met ook als resultaat dat de maand mei een record aantal bezoe kers bracht. Niet minder dan 7613 personen namen een duik in het bad. De drukste en ook wel warmste dag van mei was zaterdag de veertiende, toen er 974 baders in het Sasse bad werden geteld. Ook het schoolzwem men was zeer succesvol: er werden in mei 289 schoolzwemmcrs geno teerd. VOLKSDANSEN Zaterdag danste in het Bellamypark te Vlissingen de Duitse volksdans groep „Internationale Eegegnung" uit Bielefeld, die de gast was van de Vlissingse volksdansclub de „Hinky Dinky Toys". De gasten openden met een wel komstlied en brachten daarna vijf Duitse volksdansen. Hierna voerden de gastheren dansen uit verschillen de landen uit, waaronder hun club- dans „Hinky Dinky", een Ameri kaanse squaredancc. Vervolgens kwamen weer de Duitse dansers op het groene tapijt. Ditmaal begonnen zij met een klompendans, gekleed in een imitatie-Hollands kostuum, ge volgd door een Duitse en een Poolse volksdans. De „Hinky Dinky Toys" besloten hun optreden met een vijftal Israëlische volksdansen, onder andere op de wijs van het bekende „Nava Nagila". Het slot werd verzorgd door de gasten met wederom drie Duitse volksdan sen, waarvan de laatste, de komische „Rüpeltanz" veel bijval oogstte. De 23 Duitse dansers en danseressen waren tot maandug de gasten van de Vlissingse volksdansers, die zo spoe dig mogelijk een tegenbezoek aan hun Duits® vrienden zulten brengen. De vele bezoekers van het muziek concours te Koudekerke hadden het zich gemakkelijk gemaakt. Zij had den een plaats gezocht op dn ge- improviseerde banken op het terrein en volgden van deze plaats met aan dacht de prestaties op de muziektent. (Foto P.Z.C.) Resultaten De uitslag van het concours luidde als volgt: Vierde afdeling fanfare: Veere's Ge noegen, Veere, 171 punten, le prijs (tal winkeliersvereniging)derde af deling fanfare: Advendo, Wolphaarts- dijk, 169 le pr. (med. Z.L.M.). Derde afdeling harmonie: „Apollo", Wis- senkerke, 158 p., 2e pr.. Tweede afde ling fanfare: „Arne's Genoegen", Ar- nemuiden 168 p., le pr. (med. Swift) „Vooruit", Waarde 154 p., 2e pr.; „Concordia", Krabbendijke 150 p., 2e pi'.; O.K.K., Borssele. 149 p., 2e pr. Eerste afdeling fanfare: O.N.D.A., Nieuw- en Sint-Joosland. 183 p. le pr. (wisselbeker en beker van ge meente Koudekerke); chr. muziek vereniging „O.N.D.A., Middelburg, 169 p. le pr. (med. Oranjevereniging) O.N.D.A., Ritthem. 168 p., le pr. (med. L.J.G.); „Rillandia", Rilland 168 p., le pr., (med. biljartver.); „Ons Genoegen", Kamperland, 158 p., 2e pr.; „Ons Genoegen", Nisse, 158 p., 2e pr.; EJM.M., Serooskerke, 153 p., 2e pr.; Eerste afdeling harmonie: „Excelsior", Kats, 156 p., 2e pr.; Af deling uitmuntendheid fanfare: „Ons Genoegen", Kapelle, 180 p., le pr., (beker V.V.V.); „Excelsior", Middel burg, 173 p., le pr. (beker V.C.K.); .Excelsior", 's-Heer-Arendskerke, 172 p., le pr. (krans culturele vereni ging Lammerenburg)„Oefening en Uitspanning", Kattendijke, 170 p., le ?r., (med. ringrijdersver.)O.K.K., Vestkapelle, 168 p., le pr.; Apollo, Domburg, 163 p., 2e pr.; Afdeling uit muntendheid harmonie: „St.-Caeci- lia", Vlissingen, 158 p., 2e pr.; „Voor waarts", Koudekerke, 156 p., 2e pr.; „Mozart", Yerseke, 153 p., 2e pr.; Ere-afdeling harmonie: Kon. Muziek vereniging E.M.M., Kortgene 170 p., le pr. (med. zangver.); Hoogste ere- afdeling fanfare: „Euterpe", Hein- kenszand, 176 p., le pr. (beker boe renleenbank) „Excelsior", Kloetin ge, 173 p., le pr., (beker midden standsver.); „Vlijt en Volharding", Souburg, 168 p., le pr. (med. schaak ver. Koudekerke). Veerdienst Breskens- Vlissingen werkte vlot DE EERSTE indrukken van Pinksteren 1960, zijn in Zee land: nog drukker dan met Pasen en nóg meer verkeer dan verleden jaar Pinkste ren. Vooral maandag, hoewel het weer toen minder fraai was dan op de stralende eer ste pinksterdag, trokken dui zenden auto's door het Zeeuwse land, wat 'tegen de avond, hij de massale terug tocht naar huis, hier en daar wel tot enig oponthoud moest leiden. Reeds vrijdag e;i zaterdag was de grote toeloop naar Zeeland begonnen, waarbij vooral de Duitsers en de Bel gen een belangrijke plaats innamen. Naast hotels en pensions werden ook verschillende kampeerterreinen weer druk bevolkt. Zondag stroomden tienduizenden naar "de Zeeuwse stranden, maar alle drukte op de weg werd maandag nog verre over troffen. Bij honderden trokken de auto's langs de Zeeuwse wegen, waarbij met name de kustplaatsen weer in trek bleken te zijn. Een gro te trekpleister bleken ook nu de Del tawerken bij Vrouwenpolder weer te zijn. Honderden lieten zich met de rondvaartboten langs de imposante waterbouwkundige werken voeren. KILOMETERS LANGE FILE De mannen van veerdiensten en politie kregen vooral maandag te gen de avond de handen vol om de op vele plaatsen ongekende stroom van voertuigen te verwerken. Zo'n grote stroom, dat op de wegen van Walcheren naar Brabant de wa gens in een kilometers lange file reden, De Stationsbrug te Middel burg bleek enkele uren niet meer in staat het verkeer te verwerken. Op een gegeven ogenblik stonden de auto's met bestemming richting Beveland tot op de Middelburgse Markt in file om de Stationsbrug te kunnen passeren. Een massaal bezoek wordt ook uit de grensgemeente Sluis gemeld. De stroom Belgische, Franse en Duitse auto's was daar maandag zo groot, dat de rijkspolitie slechts met uiter ste moeite deze invasie kon verwer ken. Op een gegeven moment ston den er iu de middaguren ruim dui- Op eerste pinksterdag is in liet St.- EUzabethziekenhuis te Sluiskil over leden de heer F. A. van Rosevelt, burgemeester van Sehoondijke. De heer Van Iloscvelt, die 61 jaar oud geworden is, was reeds geruime tijd ziek. De overledene was sinds 15 febr. 1937 bui'gemeester van zijn geboorteplaats Sehoondijke. Hij volgde na de lagere school de lessen aan de rijksnormaal school te Oostburg en werd op 20- jarige leeftijd benoemd tot ambte naar ter secretarie te Sehoondijke. Van 1922 tot 15 februari 1937 was hij gemeente-ontvanger van Sehoondijke, terwijl liij tevens optrad als ge meente-ontvanger van Waterland kerkje en ontvanger-griffier van. de Generale Prins Willempolder. Deze laatste ontvangersfuncties bekleedde hij tot medio 1937. De heer Van Rosevelt bekleedde naast zijn burgemeestersambt vele functies in het maatschappelijk le ven. De belangrijkste daarvan wa ren het voorzitterschap van de Ver eniging van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers in West Zeeuwsch-Vlaanderen en het be stuurslidmaatschap van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Voorts was hij lid van de verenigingsraad dezer vereniging, viee-voorzitter van „Rozenoord", bestuurslid van de Vereniging voor Ziekenhuisver- pleging Zeeuwsch-Vlaandei-en. vice- voorzitter van het Groene Kruis, voorzitter kringraad B.B. in de kring Z 3, lid van de Gezondheids raad yoor Zeeland, enz, Hij was riddei in dc Orde van Oranje-Nas- sau en lid van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Vorig jaar op 23 november presi deerde de heer Van Rosevelt voor het laatst een vergadering van de raad. Hij werd kort daarop voor onderzoek in het ziekenhuis te Sluiskil opgeno men. Na een ziekteperiode thuis werd hij opnieuw in het ziekenhuis opge nomen, waar hij nu overleden is. De overledene, die een beminnelijk man en zeer geziene figuur was, zal vanmorgen worden herdacht in éen speciale raadszitting, die om tien uur begint. De teraardebestelling is be paald op donderdag 3 uur. De rouw dienst vooraf in de N.h. kerk te Sehoondijke begint om halX drie. zend auto's in Sluis geparkeerd, ter wijl over de gehele dag gerekend, ze ker vierduizend wagens door deze gemeente geleid moesten worden. Bij de grote uittocht tegen de avond uren ontstond er als gevolg van een wat te langzame controle bij de Bel gische douane, een file van het Wal- plein te Sluis tot aan liet grenskan- toor toe, doch dit kon ook vrij spoe dig worden opgelost. De twee grote veerboten „Prinses VEERDIENSTEN Beatrix" en „Prinses Irene" op de lijn "VlissingenBreskens hebben tij dens de pinksterdagen overduidelijk bewezen dat de problemen thans ook voor „topdagen" opgelost zijn. Op eerste pinksterdag heeft de dienst- boot in plaats van om de twee uur als op zondag ieder uur gevaren. Daarnaast heeft de reserve-boot ook nog enkele vaarten gemaakt. Maan dag heeft do reserve-boot van 's morgens 11 uur tot 's avonds 7 uur dienst gedaan, zodat er toen prak tisch een half uur dienst werd geva ren en wachttijden tot een minimum beperkt werden. Moeiliïk bleef het op het R.T M.-veer tussen Zijpe en A. J. Polder. De twee veerboten „Zijpe" en „Krammer" stonden daar zaterdag in de rich ting Schouwen en maandag van Zijpe naar A. J. Polder voor een haast onmogelijke taak de hon derden auto's van de vakantiegangers over te zetten. Ondanks het feit dat er een tienminntendienst werd geva ren, waarbij telkens 25 auto's wer den vervoerd, stonden er maandag avond rond negen uur nog 250 auto's bij de steiger te Zijpe te wachten! Delta-weerbericht ontstaat in Zierikzee (Slot van pag. 1) digc finisses geregistreerd. Zo groeit daar aan de Veenweg te Zierikzee de weersvoorspelling voor het Deltagebied, zo betrouw baar als met de middelen, die de weerkundigen thans ten dienste staan, maar mogelijk is. Klimatologisch onderzoek Interessant is ook, dat deze meteoro logische dienst bij de Deltawerken zich bezighoudt met klimatologisch onderzoek: zo zal worden nagegaan, of er na de afsluitingen wijzigingen in de klimatologische omstandighe den zullen optieden. Belangrijk is voorts het onderzoe kingswerk, dat de K.N.M.I.-mensen samen mot dc Deltadienst verrich ten over de golfheweging in dit gro tendeels Zeeuwse gebied. Eigenlijk verkeert deze half februari van dit jaar gecreëerde K.N.MJ.-afdeling nog in het beginstadium. Binnen kort zal de. personeelssterkte worden opgevoerd tot zes mensen. Aan het hoofd staat drs. A. C. Bakker, een jonge natuurkundige, die onder meer aan het K.N.M.I. te De Bilt en op Schiphol werkzaam was. De onderzoekingen naar de golfbe weging is met name van belang bij de planning van dijken en sluizen. Dit werk staat geheel los van de dagelijkse taak van het „Zierikzeese" K.N.M.I: het geven van adviezen omtrent de gedragingen van het weer. De Deltadienst kan er het ge hele jaar door van verzekerd zijn, tijdig gewaarschuwd te worden voor harde wind, storm, onweersbuien en mist. En de mensen van Rijkswater staat, die van dag tot dag het werk aan de afsluitingen moeten uitstip pelen, zullen dit zeker hogelijk waar deren r Voor Zeeuws nieuws zie ook S S de pagina's 5 en 8. TELEGRAM AAN PRINSES W1LHELMINA Thema van onderwerp: „Wie oren heeft hore" Tweehonderd hervormden van Schou- wen-Duiveland hebben op tweede pinksterdag in de Westhoek van het eiland do kerkedag bijgewoond, die een bijzonder geslaagd verloop had. Prinses Wilhelmina liet zich vertegen woordigen door haar secretaris en secretaresse, de lieer en mevrouw Booy. In de middaguren besloot men een telegram te zenden aan Hare Koninklijke Hoogheid, Voor de volwassenen werd de kerke dag 's morgens geopend met een dienst in de grote kerk van Haam stede onder leiding van ds. L. Boer. Voor de kinderen was er een jeugd dienst, waarin voorging de heer M. C. Maliepaard. De jeugd bracht het verdere deel van de dag door in de open lucht op een daarvoor bij uitstek geschikte plaats in de duinen. De kerk van Haamstede was door hulpvaardige handen omgetoverd in een eetzaal, waar koffie werd geser veerd en later op de dag een brood maaltijd werd gebruikt. Het onderwerp van deze dag was de geschiedenis van Abraham, onder het thema „Wie oren heeft hore". In ge- sprekskrineen werd een aantal vra gen, die tevoren waren opgesteld, la ter besproken. Een forum, onder lei ding van ds. F. Don uit Burgh, vatte het gesprek samen. Aan dit forum ging een toespraak van do locobur gemeester van Haamstede, de heer M. den Boer, vooraf. Aan de zendingsarbeiders, die aan de classis Zierikzee verbonden zijn, werd een brief gezonden, waarin liet medeleven van dc classis tot uiting kwam. Aan het slot van dé dag werd een bezielend woord gesproken door ds. H. A. C. Hildering uit Oegstgeest over „Open'vensters naar de wereld", waarin hij dc zendingstaalc voor al len uiteenzette. De dag werd geslo ten door ds. Van der Born uit Sclia- rendijke. Wika te Middelburg benoemd De Centrale Kerkeraad van de Her vormde gemeente van Middelburg be noemde met ingang van 1 september tot jeugdleider wika Jansen, thans belast met het open-jeugdwerk (mid delbare ccholierenwerk), te Utrecht. De ke/kedag van de Ned. hervormde kerken op Schouwen-Duiveland, op tweede pinksterdag te Haamstede, kreeg belangstelling van de zijde van prinses Wilhelmina, die haar secre taris, de heer Thijs Booy had afge vaardigd. vandaag. Middelburg City: „M" Een stad zoekt zijn moordcraar, 20 uur, 18 jaar. Electro: Genadeloze jungle, 20 uur, 14 Jaar; Toonzaal van Ben- thera en Jutting: expositie schilde rijen en aquarellen. 9—18 Jaar; Mi niatuur Walcheren, Molenwater, ge opend 9189 uur. Vlissingen Luxor: We zien ze rennen, j 20 uur, a.l.: Alhambra: The five pen nies. 20 uur, a.l. Goes Grand; The geisha boy, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2