PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stranden en zwembaden waren op eerste pinksterdag overvol Delta-weerbericht ontstaat in Zierikzee GROOT AANTAL DODEN DOOR VERDRINKING EN VERKEERSONGEVALLEN KROESJTSJEW IN STRIJD OM DE MACHT GEWIKKELD VERWACHT... 203e jaargang - no. 131 OagOlad uitgave vsd dt tlrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B den Boer Adjunct: W de Pagter, Hoofdredacteur W. Leertouwer AdjuncMioofdred.: G A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week, 7.U0 p, kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.ZC., Middelburg. Bureaus: Vnsslngen Walstr 68-60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel- 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 <b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr 9, tel. 20. Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Zienkzee. red tel 2425 adm tel. 2094. Grote steden waren als verlaten Velen hebben pinkstergenoegens voornamelijk aan stranden en in zwembaden gezocht. Over de grote verkeerswegen reed een oneindige stroom auto's, die de politie handen vol werk gaf. Uit alle landen kwamen berichten over grote verkeersstagnaties. De meeste hoofdsteden in Europa waren zondag bijna geheel ver laten door de inwoners. In Brussel waren meer buitenlanders op straat dan Belgen. Wenen werd beschreven als een lege stad. Ook Amsterdam werd een „dode stad" genoemd. Het leven kwam daar maandagavond weer in de „brouwerij" met de terug keer van de tienduizenden auto's, voornamelijk van de kant van bet Gooi en de strandbaden van bet IJselmeer. Allle badplaatsen in Zweden waren overvol en grote steden als Stockholm en Gothenburg leken wel v.erlaten. Op de Engelse verkeerswegen waren dit jaar, naar schatting 700.000 meer auto's op de wegen dan verleden jaar. Het verkeer van en naar de stranden is niet zonder ernstige ongelukken verlopen. modatie over bleef. Overigens geluk kig voor degenen, die in de buurt van Zandvoort, Egmond en Castricum geen logies of kampeerplaats konden vinden en tussen het U en de Afsluit dijk verrassende en prettige niéuwe accommodatie ontdekten. Trouwens, er was nog volop plaats op Den Buiten in Nederland. Behalve aan de IJselmeerkust boden Fries land, Drente en Overijsel nog tal van aangename vakantiehoekjes. In Gel derland en Brabant was de logies- en kampeerruimte behoorlijk bezet, maar niet geheel vol. Op de Mïdden-Veluwe leidde het drukke bezoek ook tot verkeersstag naties, niet zozeer door de vele be. zoekers aan de Hoge Veluwe, dan wel door gegadigden voor zwemgele- genheden als het natuurbad bij Ot- De provincie Utrecht heeft een be. hoorlijke portie vreemdelingenbezoek te verwerken gekregen. De verkeers afwikkeling op de rotonde „Ouden Rijn" ging vrij vlót, hoewel enige blikschade bij te haastige automobi listen niet uitbleef. De V.V.V.-Utrecht Geen recordbezoek aan ons land In Engeland alleen al kwamen zover als bekend tussen vrijdagavond en maandagmiddag 35 mensen om liet leven bij verkeersongelukken. In Zweden verdronken minstens acht mensen bij het zwemmen. In Por tugal veroorzaakte een bui een plot selinge stijging in een kleine stroom met als gevolg dat een moeder met vier kinderen verdronk. Door de blik sem werden 17 mensen getroffen en gedood. De Duitse politie had uit voorzorg alle verloven ingetrokken en had he likopters ingeschakeld om het ver keer op de wegen te kunnen regelen, zonder veel succes echter. Het aantal doden was tijdens dit pinksterweek- einde in West-Duitsland vergeleken bij Pinksteren verleden jaar wat min. der door de nieuwe ingestelde maxi mumsnelheid. Zaterdag ontspoorde bij het plaatsje Ingelsheim aan de Rijn de expres- trein van Dortmund naar Bazel. E&n meisje van 17 jaar kwam om het leven. Onder de gewonden bevonden zich Italianen en Zwitsers Duitsers Het bezoek, dat de buitenlanders aan ons land hebben gebracht was niet zo groot als met Pasen. "Van een recordbezoek kan niet worden gesproken, wel van aanzienlijk be zoek. Vooral het aantal Duitsers wds groot. Naar schatting was het percentage Duitse bewoners van hotels en kampeerterreinen tussen Vlissingen en Den Helder onge veer zestig. Behalve in Rotterdam, waar de Flo- riade hoogtij viert, behoefden de V. V.V.'s zaterdag voor Pinksteren ner gens particuliere adressen in te scha kelen om logiesbehoevenden onder dak te brengen. Op pinksterzondag moesten ook Amsterdam en Utrecht hun reserves in het vuur brengen. In Den Helder was de situatie vrij moei lijk, omdat vele, voornamelijk Duit se, vakantiegangers per boot naar de eilanden wilden, doch vanwege de besprekingen vooruit op de boot naar Texel geen kans kregen. De Wad deneilanden waren overigens niet vol. Was de Noordzeekust bijzonder druk bezet, veel minder was het langs de IJselmeerkust, waar accom- In een „dependance" van het K.N.M.I. te Zierikzee buigen zich sinds kort vier weerkundigen over grote kaar ten om meteorologische adviezen te kunnen verstrekken aan de Delta dienst. Foto P.Z.Ü.) kon het werk wel aan. Alleen bij a komst van grote groepen reizigers werd een beroep op particuliere adressen gedaan. In Zuid-Limburg hebben meer dan 10.000 hotel- en pensiongasten gelo geerd. De kampeerterreinen waren stampvol. Honderdduizenden hebben verder genoten van een dagbezoek aan het vele natuurschoon van Zuid- Limburg. Het aantal grensover schrijdende auto's met Pinksteren was 330.000 waarvan bij Vaals 125.000. Ongevallen Ook in ons land zijn verscheidene mensen tijdens verkeersongevallen om het leven gekomen voor zover bekend zes en tijdens zwemmen verdronken. Ook werd een man, na melijk de 65-jarige C. van Craats uit Otterloo door de warmte bevangen. Het vijftienjarige meisje Annelies Leenders uit Stiphout werd gisteren tijdens een zwaar onweer in de ge meente Lieshout, op de brug van het Wilhelminakanaal door de bliksem getroffen en gedood. Verdronken In het zwembad aan de Zanderijen te Bergen op Zoom is zaterdagmid dag de 19-jarige J. Steurs uit Wouw bij het zwemmen verdron ken. Vermoedelijk was de jongen de zwemkunst niet goed machtig en had hij zich in het diepe bassin gewaagd.' In het ondiepe gedeelte van het ge meentelijk openluchtzwembad „De IJzeren Man" in Eindhoven is het achtjarig knaapje M. Hobbele ver_ dronken. De 7-jarige Sake A. Dijkstra is zon dagmiddag in het bad Boekeloo, bij Enschede verdronken." Het kind was aan het spelen in het ondiepe gedeelte van het bad. Het verdween plotseling onder water zonder dat iemand het in de drukte merkte. Na enkele minuten zag een zwemmer het kind onder water en haalde het on. Met kunstmatige ademhaling trachtte men vergeefs de levensgeesten weer op te wekken. NEW YORK TIMES MELDT Centrale rol speelt oude Stalin-ideoloog De „New York Times'' heeft zondag gemeld' dat diplomatieke berichten uit Moskou erop wijzen, dat pre mier Iiroesjtsjew in een felle strijd om de niacht is gewikkeld. Harris- son Salisbury, voormalig correspon dent van het blad in Moskou, schreef dat naar de mening van deskundi gen op het gebied van Russische aan gelegenheden een steeds ernstiger worden crisis om het leiderschap in het Kremlin de achtergrond vormt van Rroesjtsjews jongste uitbarsting. „Een centrale rol in deze strijd zou worden gespeeld door Mikhail Soes- low, de oude Stalin-ideoloog, die cr kennelijk in is geslaagd zijn invloeds sfeer zover uit te breiden, dat hij soms de meerderheid met zich mee kan krijgen van het huidige presi dium van het centrale comité der communistische partij". Men meent, dat de opvattingen van Soeslow ook de meerderheid van het centrale comité achter zich hebben althans bij sommige gelegenheden in de huidige crisis. De jongste ver klaring van Kroesjtsjew zou een weerspiegeling zijn van de hardere lijn van Soeslow, en tevens een po ging van de premier om zich te wa penen tegen beschudigingen dat hij „slap" zou zijn tegenover het kapita lisme en z-ich door president Eisen hower in diens kamp had laten lok ken. President Eisenhower heeft zater- Prins Bernhard was even op Prins Bernhard heeft maandag gedu rende korte tijd het bed mogen verla ten, ook al is de temperatuur nog niet geheel normaal. Vandaag zul len de geneesheren beslissen wanneer de prins ter verdere behandeling naar Soestdijk mag terugkeren. Intussen heeft prins Bernhard een bandopname ontvangen van de kerk dienst, waarin prinses Margriet is be vestigd als lidmaat van de Neder lands Hei-vormde Kerk. Door deze bandopname heeft de prins dus als nog de gehele kerkdienst kunnen be luisteren. Portugese troepen naar West-Afrika In Lissabon hebben zich maandag 800 man Portugese troepen inge scheept, met bestemming Angola in West-Afrika. Deze Portugese kolo nie grenst aan Belgisch Kongo. Volgens gewoonlijk welingelichte kring'en zullen ongeveer 500 man schappen van deze troepen worden gelegerd in Kapinda, aan de grens van Belgisch Kongo en tot taak heb ben incidenten te voorkomen, als laatstgenoemd land eind dezer maand onafhankelijk zal worden. dagavond verklaard, dat Kroesjt- sjews kwaadaardige uitdrukkin gen de westelijke bondgenoten dichter tot elkaar hebben ge bracht dan ooit sinds hij in 1953 zijn ambt aanvaardde. De Amerikaanse president zei dit tijdens een diner van de republi keinse partij. Voorts zei hij: „Geen land ter wereld durft de Verenigde Staten aan te vallen, en zij weten het". Eisenhower werd luide toegejuicht door de 1500 gasten, toen hij ver klaarde, kennelijk doelend op de spionagevluchten van de „U-2"-toe- stellen, dat de Verenigde Staten trachten tot de Russische geheimen door te dringen, „en naar mijn me ning terecht". De president zei, dat de vastbeslotenheid der Verenigde Staten om sterk te blijven in we tenschappelijk, economisch en mili tair opzicht was gebaseerd op het beginsel der menselijke waardigheid. „Vrijheid zal tenslotte triomferen over tirannie". Prinses Margriet deed belijdenis Op Eerste Pinksterdag is prin- I ses Margriet in de oude her- j vormde kerk te Soest in aan- I I wezïgheid van koningin Julia- j na en de prinsessen Beatrix, j Irene en Marijke door ds. D. M. I j Jalinlc bevestigd tot lidmaat I der Nederlands Hervormde j Kerk. Tezamen met prinses j Margriet deden Charlotte Ben- I tinck, dochter van de burge- meester van Soest en Christine i Berghauser Pont, dochter van de directeur-geneesheer van j 1 Zonneveld, belijdenis. Ds. Jalink bepaalde zijn gehoor bij de tekst uit Romeinen 8 I vers 15: „Want gij hebt niet ontvangen een geest van sla- j veraij om opnieuw te vrezen, maar gij hebt ontvangen de geest van het zoonschap, door i welke wij roepen: Abba, Va- der". j Na.de preek, waarin ds. Ja- 1 link de betekenis van "het §1 pinksterfeest geschetst had, I gaf hij prinses Margriet de vol- j s gende tekst mee, nadat zij met j 'n zacht „ja" had geantwoord i op de vragen uit het belijdenis- i H formulier: „Jezus zegt: zie ik j ben met U al de dagen tot aan i de voleinding der wereld". De gemeente zong tenslotte s de drie lidmaten staande toe j gezang 257:5: „Gedenk aan on- j ze nieuwe leden". j Dr. A. A. Koolhaas, praeses der I Generale Synode van de her- j vormde kerk, alsmede prinses I Armgard woonden de dienst bij. Het kerkgebouw was ge- I s heel gevuld. I llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll S.S. wist van niets In Windsheïm heeft zaterdagavond een reünie plaatsgehad van 800 oud leden van Hitlers S.S.-troepen. Bij de ze gelegenheid sprak een voormalige divisiecommandant, kolonel Franz Schreiber, die zeide dat de strijden de S.S. zich kan losmaken van de mis daden van de leiding der nazi-concen tratiekampen. Evenals alle Duitsers „hadden de strijdende S.S.-ers eerst na de oorlog van de concentratiekampen gehoord. Dit had hen met afschuw vervuld, al dus de oud-divisiecommandant. Belangrijke steun bij Deltawerken IN ZIERIKZEE wonen sinds kort vier weerniannetjes! Daar mee is wel erg populair de afdeling van het Koninklijk Ne- derlans Meteorologisch Insti tuut geïntroduceerd, die iii de barakken van Rïjkswaterstaats Deltadienst aan de Van Veen- laan resideert. Want bij „weer niannetjes" denken we aan ou bollige kereltjes. De K.N.M.I.- niensen, waaruit in Zierikzee een „dependance" is gefor meerd, louter voor het verstrek ken van weerkundige adviezen aan de Deltadienst, hebben wei nig met dit soort mannetjes ge meen. De weervoorspelling is een wetenschappelijk bedrijf, dat zelfs in windstille perioden met permanente zonneschijn geen oubolligheid toestaat. Deze K.N.MJ.-afdeling is voor de mensen van Rijkswaterstaat, die het Deltaplan uitvoeren van het groot ste belang. Hier immers worden, zo exact al? het in dit métier maar mo gelijk is, weerberichten samenge steld, speciaal voor het Deltagebied. Wanneer er tegenwoordig een cais son moet worden geplaatst of een rijsbed moet worden bezonken, dan wordt eerst het weerstation te Zie rikzee gepolst. De adviezen, hiér in gewonnen, worden nimmer in-de-wind geslagen. Het. station is sterk gespecialiseerd op het Deltagebied tussen Nieuwe Waterweg en Westerschelde. Forme ring ervan was nodig, omdat het weer in Zeeland zich anders „ge draagt", grilliger, gevarieerder is dan dat in overig Nederland. De oorzaak hiervan moet men zoeken in de structuur van het gebied, waar brede zeearmen en rivieren diep het land indringen. Indien men vanuit „De Bilt" derge lijke nauwkeurige weervoorspellin gen aan de Deltadienst zou moeten verstrekken, zouden prognoses om trent mistvorming al heel moeilijk zijn. Juist door de grillige verdeling land- water komt mist vaak plotseling op zetten, veel verrassender dan in het Nederlandse „binnenland'. Toen men tot de formering van het station, nauwkeuriger aangeduid „De meteorologische dienst bij de Deltawerken" overging, nam het K. N.M.I. bepaald geen halve maatre gelen. Zelfstandig Het Zlerikzeese K.N.M.I. werd een centrum, waar uit duizenden berich ten van weerstations uit vrijwel ge heel Europa en liet grootste gebied op en rond de Atlantische Oceaan de weertoestand wordt geanalyseerd. In dat deel van de Deltadienst-ba rakken, dat door de meteorologen wordt gebruikt, ratelt dag en nacht een telex, waarop in code deze be richten verschijnen. Op een dashboard van kloek for maat leest men temperatuur, lucht druk, windrichting en windsnelheid af. Buiten, op een waarnemingster rein, worden regenval, vochtigheid en temperatuur geregistreerd. Op het dak van de barakken completeert een zonneschijnmeter deze registra- tie-apparatuur. Uit de gegevens, zo over telex via de eigen uitrusting verkregen, worden weerkaarten sa mengesteld, waarvan de weertoe stand van het gehele Atlantische en Europese gebied is af te lezen. Het zijn enorme kaarten met zwie rig gebogen lijnen, reeksen cijfers en kleurtjes, indrukwekkend vooral voor de leek, die van al deze regen en zonneschijn uiteraard geen steek wij zer wordt. Maar de KJ7.MJ.-mensen in Zierikzee halen er netjes de fron ten, de depressies en de regenbieden uit en bepalen zo van te voren, op welke wijze de systemen zich zullen ontwikkelen. De samenstelling van de luchtlagen is er in verwerkt, zo dat zij tevens een indruk hebben, hoe de atmosfeer in verticale zin ge laagd is. Op kleine kaarten worden van een beperkter gebied de weerkun- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Nieuwe haring gaat naar vismeelfabrieken (Van onze Haagse redactie.) De haringvangsten zijn op het ogen blik zo gToot, dat een deel van de aanvoer onverkoopbaar blijkt te zijn. Vijf loggers brachten vrijdag te Schevenïngen ongeveer tweeduizend kantjes aan de wal. Circa 75 procent van deze aanvoer kon niet worden verkocht en- is rechtstreeks naar de vismeelfabrieken vervoerd. Evenals vorig jaar hebben ook thans de reders een combinatie gevormd om te voorkomen, dat de haring bij de afslag voor weinig geld weggaat. Deze combinatie heeft een opvang. regeling vastgesteld, waarbij een fonds is gevormd om de haring; op een bepaald bedrag uit de markt te nemen. De haring, die op deze wijze wordt „opgevangen", blijft een dag in het koelhuis. Wanneer daarop nog geen hogere prijs kan worden ge maakt, wordt de haring naar de vis- meelfabriek getransporteerd. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van g'ster- avond 7 uur: Den Helder zwaar bewolkt, 21 gr. Ypenburg, regenbul. 22 gr. Vlissingen, regenbui, 20 gr. Eelde, onweer, 29 gr. De Bilt, onweer, 25 gr. Twente, regen, 28 gr. Eindhoven, onweer, 28 gr. Zuid-Limburg, onweer,- 26 gr. Helsinki, onbewolkt, 27 gr. Stockholm, zwaar bewolkt, 24 gr. Oslo, onbewolkt, 27 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 22 gr. Aberdeen, geheel bewolkt, 21 gr. Londen, zwaar bewolkt, 22 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 26 gr. Brussel, regen, 27 gr. Luxemburg, half bewolkt, 26 gr. Parijs, geheel bewolkt. 22 gr. Bordeaux, half bewolkt, 29 gr. Grenoble, onweer, 33 gr. Nice, onbewolkt. 24 gr. Berlijn, onbewolkt. 27 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 23 gr. Mtlnchen, onbewolkt, 26 gr. Zürich, half bewolkt. 27 gr. Geneve, half bewolkt, 27 gr. Locarno, half bewolkt, 25 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 26 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 19 gr. Rome, zwaar bewolkt, 29 gr. Ajaccio, half bewolkt, 27 gr. Madrid, regenbui, 23 gr. Lissabon, onbewolkt, 20 gr. KOELER Aanvankelijk veel bewolking met en kele regen of onweersbuien. Later verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koeler weer, vooral in het midden en oosten van het land. STR ANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Koeler strandweer met opklaringen, maar ook nog kans op een bui Zwakke tot matige wind uit weste lijke richting. Temperatuur in de middag 17 a 18 graden C. Zeewater: 13 graden. Vooruitzichten: Perioden met goed strandweer en later wissel vallig. S juni Zon op 04.21 onder 20.57 Maan op 19.28 onder 03.57 Zo zag de boulevard bij Zandvoort er op tweede pinksterdag uit: een gi gantische parkeerterrein van strand- gangers en ren-enthousiasten. Hoe het hier rond vertrektijd, toegegaan is laat zich gemakkelijk raden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1