Westafrikaanse staten wensen volledige onafhankelijkheid Bloemen en planten uit de Bijbel op de „Floriade" in Rotterdam KLANKBORD STRUCTUUR VAN DE FRANSE GEMEENSCHAP VERANDERT INDRUKWEKKEND LAATSTE EERBETOON VOOR VERMEER ZATERDAG 4 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ivoorkust, Niger, Dahomey, Opper-Volta Vier Westafrikaanse staten de Ivoorkust, Niger, Dahomey en Opper- Volta hebben vrijdag officieel volledige onafhankelijkheid gevraagd. Dit werd meegedeeld door Haiuani Diori, premier van de republiek Niger, na een onderhoud van de premiers der vier staten met president De Gaulle. Diori zei dat men de overdracht van alle bevoegdheden met name bui tenlandse politiek, defensie, financiën, hoger onderwijs, internationale verbindingen van de Franse gemeenschap aan de afzonderlijke staten die echter wel deel van de gemeenschap blijven uitmaken, had verzocht. Een desbetreffend document was aan de president, wiens antwoord thans wordt afgewacht, overhandigd. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft op de slotvergadering van de huidige zitting van de senaat van de Franse gemeenschap gezegd dat verande ring in de structuur van de gemeen schap geen verzwakking van de soli dariteit tussen Frankrijk en de nieu we onafhankelijke staten op het ge bied van het buitenlandse beleid in houdt. President De Gaulle heeft in een toespraak van vier minuten tot de senaat van de gemeenschap ge zegd dat zelfs, als gevolg van grondwetswijzigingen, de gemeen schap een andere vorm aanneemt, naar zijn oordeel „de geest en de waarde van deze grote instelling" niet zullen veranderen. Persconferentie van Kroesjtsjew (Slot van pag. 1) Kroesjtsjew verklaarde, dat als nog meer buitenlandse vliegtuigen de Russische grenzen schenden, de orders van maarschalk Malinowskï om ze omlaag te schieten en hun bases te bombarderen, „strikt zul len worden uitgevoerd." De waarschuwing in deze geest, diè de Russische minster van defensie het vorige weekeinde heeft doen horen, moet volgens Kroesjtsjew letterlijk worden opgeval. Kwestie-B erlijn Wat de kwestïe-Berlijn betreft: Na verloop van „zekere tijd" zou de Sowjet-Unie de situatie in beschou wing nemen. Dan zou een vredes verdrag met Oost-Duitsland gete kend kunnen worden. In dat geval zouden „de vroegere bondgenoten van de Sowjet-Unie. die nu de bondgenoten zijn van de geachte dr. Konrad Adenauer, en de verte genwoordigers van Adenauer met wie niet in Stalingrad was afgere kend, niet meer in West-Berlijn worden toegelaten dan met toestem ming van Oost-Duitsland." „Als iemand ons met een oorlog over deze kwestie wil bedreigen, laat hem dan de verantwoordelijk heid op eigen schouders nemen", zo zei Kroesjtsjew-. Amerika wil praten In een vrijdagavond door het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de Verenigde Sta ten bereid zijn op do tien-mogend- hedenconferentie in Genève deel te nemen aan een gedetailleerde be schouwing van de gewijzigde Rus sische ontwapeningsvoorstellen, doch dat nog veel opheldering (spe ciaal over de Russische opvatting omtrent controle) nodig zal zijn. Gezaghebbende kringen verklaarden het nog te vroeg te achten om te zeggen of het Russische voorstel 'n nieuwe propagandastunt is of de in leiding tot serieuze besprekingen over ontwapening. „Haar beginsel is de georganiseer de samenwerking van onze staten. Dat zal, naar ik aanneem, ook morgen nog zo zijn". De Gaulle eindigde met de woor den: „Laat ons onze gemeenschap in praktijk brengen. Dat zal strek ken tot nut van onze volkeren, tot de gezondheid van onze staten en tot welzijn van de mensheid". Minister Couve de Murville heeft nog gezegd dat de toekomst van de Euro pese Economische Gemeenschap in houdt dat er meer samenwerking tus sen Europa en Afrika komt ten bate van beide. De minister sprak er zijn vreugde over uit dat dit begrepen schijnt te zijn, daar de Afrikaanse staten de wens te kennen geven hun associatie met de E.E.G. voort te zetten. Couve de Murville zei dat aangeno men kan worden dat de betrekkingen tussen Afrika en Europa versterkt zullen worden als de banden tussen Frankrijk en de andere staten van de Franse gemeenschap losser wor den. Toestand prins Bernhard gaat goed vooruit De behandelende geneesheren hebben meegedeeld, dat de algemene toe stand van prins Bernhard goed voor uit gaat, al is de temperatuur nog niet geheel normaal. In verband hiermede blijft de regel, dat de prins alleen bezoek van zijn familie ont vangt nog van kracht. Nog geen beslissing over IJ-tunnel De minister van verkeer en water staat drs. H. A. Korthals heeft gis teren van 9 uur tot ruim 10 uur, op zijn departement een onderhoud ge had met de burgemeester van Am sterdam mr. G. van Hall over de IJtunnel-Uwestïe. Bij het verlaten van het departement verklaarde burgemeester Van Hall, dat een beslissing nog niet gevallen was. Het onderhoud had een vertrou welijk karakter en uit het gesprek zullen nog meer besprekingen voort vloeien. BIJEENKOMST TE AMSTERDAM Crematieplechtigheid te Westerveld In het Concertgebouw to Amsterdam is gisteren een herdenkingsbijeen komst gehouden naar aanleiding van het overlijden van de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer. Deze bijeenkomst werd door de familieleden, door tal-, rijke functionarissen van de P.v.dA. en het N.V.V., door een groot aantak leden van het parlement, door depu-' talies van alle socialistische organi saties en P.v.d.A.-afdelingen uit het land, bijgewoond. De baar, die ge dekt; was met de vlag van de P.v.d.A., stond omringd door tientallen bloem stukken op liet toneel. „Hij heeft ziclizelve nooit gespaard", zo zei ir. Vos de vice-voorzitter van de P.v.d.A. in zijn toespraak, die was ingeleid met orgelspel door Meïndert Boekei en zang door „De stem des volks" afdeling Amsterdam. „Deze karaktertrek is een van de meest duidelijke voor wie tracht zo kort na de dood dit leven te meten". De heer Vos schetste vervolgens het levenspad van de heer Vermeer, waarop hij hem ruim vijfentwintig jaar had kunnen volgen. „Onver moeid" was Evert Vermeer on vermoeibaar", zo zei hij. „Naast zijn activiteit stond de trouw een tweede karaktertrek van zijn wezen. Hij diende de democratie op trouwe wijze, in de donkere uren van de oorlogsbeproevingen, maar ook in de jaren van machtsontplooiing ha de bevrijding, aldus de lieer Vos. Vervolgens sprak de Engelsman Albert Carthy, secretaris van de socialistische internationale, waar in de heer Vermeer na het over lijden van Koos Vorrink bijzonder actief is geweest. ..Evert Vermeer heeft het socialis tische woord uitgedragen met kunde, met toewijding en trouw", aldus schetste de laatste spreker, ■mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A., de figuur van de over leden partijvoorzitter. Onder de aanwezigen bevonden zich de ministers mej. dr. M. A. M. Klom- pé en H. A. Korthals, generaal-ma- joor Koning namens het ministerie van defensie, dr. S. L. Mansholt, vice- voorzïtter van de E.E.G.-commissie, 'dr. W. Drees, de burgemeesters van Amsterdam en Naarden resp. mr. H. v. Hall en N. J. C. Cramer, deputa ties van de partijbesturen van de K.V.P.. A.R., C.H.Ü.. V.V.D. en P.S.P. Mr. H. R. Nord voorzitter van de Europese beweging in Nederland, de heren Spinoy en Jos van Eynde na mens de Belgische soc. partij. David Eunals, internationaal secretaris van de Britse Labour Party, Willi Eiehler namens de Westduitse soc. partij, Erbaut namens de Franse partij, Vizzini namens de Italiaanse saragat partij en Georges, secretaris van het verbondsbureau van de soc. partijen binnen de E.E.G.alsmede talrijke leden van het parlement en bevriende organisaties. Tijdens de crematieplechtigheid op Westerveld werd in de aula het woord gevoerd door do heren D. Roemers, voorzitter van het N.V. V., N. J. C. Cramer, burgemeester van Naarden, H. C. Cidor. ambas sadeur van Israël, dr.' W. Drees, minister van staat en ds. L. H. Ruitenberg, lid van het partijbe stuur van de Partij van de Arbeid. Wanda Reumer declameerde. Het orgel werd bespeeld door Johan Jong. DRIEMAAL. Debra Symonds in Lon den is pas drie jaar oud, maar zij heeft al drie keer oog in oog met de dood gestaan. De eerste keer, zo ver telt haar moeder, de mannequin Shei la Symonds, at ze smakelijk dertig asperientjes op, later viel ze in een diepe vijver en werd slechts op het laatste moment op het droge gehaald, en donderdag viel zij van een hoogte van tien meter uit een raam en kwam terecht op de tegels van het trottoir. Het enige letsel was een snee in de wang. Vrijdag is in het Concertgebouw te Amsterdam een uitvaartplechtigheid gehouden voor Evert Vermeer. Foto: de baar wordt uit het Concert gebouw naar de lijkwagen gedragen. Koninklijk bezoek aan India en Pakistan Buckingham Palace heeft gisteren medegedeeld dat koningin Elizabeth en prins Philip volgend jaar India en Pakistan zullen bezoeken. Er werd geen datum genoemd, maar vernomen wordt dat het koninklijk paar in fe bruari zal vertrekken. Een delegatie uit Katwijk heeft vrij dagmiddag op paleis Soestijk aan H. M. Koningin Juliana een vaatje „koninginneharing" aangeboden. De vis is gevangen door de KW. 25 en aangevoerd door de KW. 25. Foto: Jaap van Beelen, schipper van de Eli'. 23, biedt het vaatje aan. IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllll!lllllllll!lllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin_ Zomerse Pinksterdagen (Van onze weerkundige M medewerker). M Wij hebben dit jaar over het p weer op de diverse feestdagen niet te klagen en naar zich laat p p aanzien zal Pinksteren dit jaar p de kroon spannen. Eoven Dene- p p marken ligt het centrum van H een hogedruk-gebied, dat er nog gezond blijft uitzien. Het p s is zeer omvangrijk en bepaalt -- p het weer in een groot deel van p West- en Midden-Europa. Aan de zuidflank van dit centrum p voert een oostenwind droge p p lucht naar ons land, waarin de p temperatuur door het "grote p aantal uren zonneschijn in de p middag geleidelijk nog iets ho- p ger wordt. Vrijdagmiddag werd p m ook in Zeeland al een tempe- p ratuur van 23 a 24 graden C. p gemeten. Alleen bij de Alpen p komt wat onweer voor. Het is p p waarschijnlijk dat ook maan- p dag dit zomerse weer nog zal p voortduren. Als is het in Frankrijk wel warmer dan in f§ ons land, toch is de kans op p onweersstoringen nog klein. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiil Kroesjtsjew zal Cuba bezoeken Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft een uitnodi ging voor een bezoek aan Cuba aanvaard. De datum zal later worden vastgesteld. De uitnodiging van premier Fi del Castro werd overgebracht door Antonio Nunes Jimenez, di recteur van het Cubaanse insti tuut voor landhervorming die als hoofd van een economische mis sie bij een bezoek aan Moskou vrijdag door de Russische eerste, minister werd ontvangen. De eerste Russische vice-premier Mikojan heeft in februari een be zoek aan. Cuba gebracht en toen een handelsovereenkomst van dr. Castro f:etekend. ntussen is een zuivering onder het Cubaanse luchtmachtpersoneel be gonnen. Minstens vijtig man lucht machtpersoneel, onder wie twaalf vliegers die Castro niet welgezind zijn. werden gearresteerd. Over het aantal gearresteerde soldaten is niets bekend. De voormalige majoor Hubert Matos, die verklaard heeft dat het regiem van Castro geïnfil treerd is door de communisten, is gearresteerd samen met „zeer veel" andere militairen in de provincie Camaguey. Het Finse staatstheater geeft voor het eerst een snelcursus van enkele weken voor toneelschrijvers om Finse talenten gelegenheid tot presentatie te bieden. De Amerikaanse professor Kenneth T. Rowe van Michigan heeft de leiding maar de lessen worden hoofdzakelijk door Fin se deskundigen gegeven. Er zijn zestien cursisten. STEMMEN UIT DE KERKEN Gebouw van het Convent der Kerken te Rotterdam Zié Gods Schepping We hebben dan de f 2,25 neergeteld om de tentoonstelling, waarvan Rot terdam vervuld ïs, te bezoeken. Als op het pinksterfeest te Jerusalem, kun je er allerlei talen horen spreken uit alle werelddelen en er eveneens bloe men en planten zien uit allo delen van onze aarde. Do bloem en do plant slaan hier in het middelpunt en de ontwikkeling van de natuurplant tot liet veredelde product. Allerlei merkwaardigheden en wetenswaardigheden kan men daar zien; de fazen van ontwikkeling van de plant zoals we die na de natuur aantreffen tot het produkt dat een handelswaarde vertegen woordigt. Men kan er zien kassen met prachtige tomaten, pruimen, perzi ken, bloemen en weet ik wat al meer. Men ziet er perken, naar de regelen van de verfijnde kunst aangelegd, met heerlijke bloemen en avanneer er ecu soort is uitgebloeid, zoals nu met do bollen bet geval was, is men met een massa volk koortsachtig bezig die perken een nieuw aanzien Ie geven. Met de Floriade als zodanig hebben wij in deze rubriek niet te maken. Er deelten waarop wij hier de aandacht zijn op deze tentoonstelling twee ge- wïllen vestigen, omdat deze wel wat te maken hebben met de kerken en met de Heilige Schrift, die centraal staat bij de prediking, althans in de kerken van de Reformatie. Die twee gedeelten zijn dan do kas, waarin men vinden kan bloemen en planten uit de Bijbel en het zich daarbij aan sluitend paviljoen van Israël, waar men. >vel wat al te potsierlijk heeft Men kan hier les krijgen in het schikken van bloemen om daarmee de huiskamer sierlijk te versieren. Natuurlijk ontbreken niet allerlei machines die in de tuinbouw worden gebruikt of die indirect daarmee in verband staan. We behoeven U er niet meer van te vertellen wanneer ge er zelf geweest zijt en wanneer dat nog niet het geval is, kunnen we U alleen maar aanraden er heen te gaan en naarstig kennis te nemen van hetgeen er tentoongesteld is. Het is de kosten van de entree wel waard. nagemaakt een put als waarbij chel de kamelen van EIeëzar te drin ken gaf eu waar een kruik als van de Samaritaanse vrouw in de lus van de zwingel hangt. Deze kas ligt een paar honderd meter recht voor de hoofdingang. In de tweede plaats zouden we de aandacht willen vesti gen op het gebouw van het Convent der Kerken te Rotterdam: „Zie Gods schepping", dat onder de schaduw van de Euromast ligt, wanneer de zon In het westen staat. Die kas met bijbelse planten lieeft men inderdaad in een mooi hoekje van deze tentoonstelling gezet. Ze is niet groot en wat er in staat is na tuurlijk nog al wat opeen gedrongen. Van de grote bomen waarvan we in de Bijbel lezen, heeft men natuurlijk wat moeten maken. Zo vinden we er een ceder in een bloempotje. Bij het zien daarvan komt er even een glim lach op het gezicht als je denkt aan de machtige cederen van de Libanon, die in de Schrift zo menigmaal voor komen als een beeld van aardse grootheid, welke gebroken kunnen worden door de stem des Heren (Psalm 29). Wil men een ceder in volle heerlijkheid zien, dan verzuïme men niet de tuinen van het oude bis schoppelijke paleis in Tours, nu mu seum, binnen te lopen. Wanneer men beu is van al de kastelen langs de (Zie slot pag. 4 kol. 4) Het Wereldgebeuren j Raadsels Aan de Russische raadseltjes van de laatste tijd is Gen nieuw toe gevoegd met het gewijzigde ont wapeningsplan dat de Russische premier, Nikita S. Kroesjtsjew, op zijn persconferentie van gisteren heeft toegelicht. Men kan zich afvra gen, wat maarschalk Malinowski, zijn minister van defensie die in Pa rijs niet van zijn zijde week, daar nu precies over denkt. In brede kring werd aangenomen, dat Malinowski in opdracht van een onbekende machtsgroeperïng achter de schermen zijn premier moest weerhouden van ook maar de geringste overeenkomst op het ge bied van de ontwapening. En dat was het enige onderwerp waarover men niet al bij voorbaat van een „pat" verzekerd v^as, zodat er voor hem niet anders opzat dan de topconfe rentie te" torpederen. Kroesjtsjews onverzoenlijke en met persoonlijke beledigingen aan het adres van pre sident Eisenhower gepaard gaande uitbuiting van het U-2-incident, was onder meer op die manier veronder- stellenderwijs te verklaren. En nu komt Kroesjtsjew opnieuw op de proppen met een voorstel, dat (in het derde en laatste stadium) zou moeten uitlopen op „algehele ontwa pening met ontbinding van alle strijd krachten, opleidingscentra en sta ven". Zou het niet juist dit laatste, vooralsnog als utopisch aan te dui den, denkbeeld zijn geweest dat de stoere maarschalk Malinowski tegen de brede borst stuitte Hoe deze nieuwe koerswijziging ook te verklaren is, zij geeft de buitenwereld een indruk van bereidheid, in constructieve zin ver der te gaan, juist op het gebied van de ontwapening. Dat is dus geheel in de lijn van de minder rauwe tac tiek, die Kroesjtsjew direct na zijn terugkeer achter het IJzeren Gordijn (en wel in Oost-Bcrlijn) na het top- getob toepaste. Misschien om zijn eigen figuur op de Parijse topconfe rentie niet al te belachelijk te ma ken, ging hij gisteren wel door met Eisenhower over de hekel te halen, waarvoor hij uit zijn rijke voorraad kamer weer enige krenkende beelden had opgediept. Maar overigens nam hij bijvoorbeeld het Franse" idee over, te beginnen 'met de afschaffing van middelen tot het vervoeren van kernwapens. In derdaad zou zo'n maatregel „krach tige waarborgen verschaffen tegen verrassingsaanvallen" en zou er dan „nauwelijks enig bezwaar tegen, be staan dat vliegtuigen van bepaalde staten over het grondgebied van an dere landen vliegen met het doel foto's van elke hoogte te nemen, want dan kan geen enkele mogend heid de aldus verkregen gegevens ten nadele van welke andere staat ook aanwenden", zoals Kroesjtsjew gisteren zei. Men mag daarbij vaststellen dat zul ke vluchten bij de internationale in spectie waarschijnlijk onontbeerlijk zouden zijn Overigens is aan deze eerste fase een bepaling- verbonden die haar voor de westeliike geallieerden al direct een minder aantrekkelijk aspect heeft: de opheffing van militaire steunpunten in het buitenland, een maatregel die Rusland meteen een strategisch overwicht in Europa en in Azië zou geven. Gezien de behoefte aan werk krachten voor deverwezenlij king van de plannen voor de Russische industrie heeft Malinow ski onlangs in 'n artikel de mogelijk- heid naar voren gebracht, om mili tairen na hun driejarige diensttijd in te delen bij eenheden in de buurt van hun woon- en werkplaatsen. Hun militaire training zou dan in de weekeinden kunnen worden voortge zet en in de week zouden zij in het arbeidsproces opgenomen kunnen worden. Dat zou een winst van 250.000 arbeiders opleveren, zo re kende hij uit. Toen hij dit schreef stond Malinowski kennelijk onder de druk van economische plannen makers. En het is de vraag, of hij aan die druk op den duur niet zal moeten toegeven, ook door mee te werken aan internationale ontwa- geningsmaatregelen. Maar er zuilen- voor hem allerlei remmingen blijven bestaan. Ongevaarlijk in het Kremlin zittend mag Kroesjtsjew ten behoeve van Ruslands propaganda-offencieven wel met grote ontwapeningsplannen op de proppen komen, maar om werke lijk internationale inspectie op de naleving van een eventueel akkoord toe te staan, dat is een moeilijk aan te heffen vers twee. Men kan zich voorstellen dat Ma linowski ook in zijn maag zou zit ten met een eventuele verwezenlij king van Kroesjtsjews idee van een internationale politiemacht, die sa mengesteld zou moeten zijn uit bin nenlandse politie-eenheden van de le- denlanden der Verenigde Naties en die niet mocht worden gebruikt „voor de onderdrukking van volken, die worstelen om vrij te komen en maatschappelijke vooruitgang te boeken." Malinowski moet zich af vragen, wat dit voor Ruslands Oost- europese koloniën zou betekenen RODION MALINOWSKI raadselachtig optreden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5