VietWlkt Paauwenburg7 kerken, 7 scholen, 26 winkels en 18.000 inwoners s awe ma NV HAMEAE3 ARBEIDER UIT AARDENBURG DOOR INSTORTING GEDOOD Zeeuwse Almanak [tweede pinksterdag RAAD K0UDEKERKE BESLOOT TOT BOUW P.T.T.-KANT00R VOORLICHTINGSCENTRUM VOOR DELTAWERKEN GEOPEND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 JUNI 1960 UITBREIDINGSPLAN IN VLISSINGSE RAAD De heer Bikker ziet concurrentie voor oude stad in nieuw winkelcentrum Voor het gebied „Paauwenburg", dat in een verre toekomst volgens het Ylissingse structuurplan 18.000 inwoners zal herbergen, heeft de raad ran Vlissingen vrijdagmiddag een uitbreidingsplan in onderdelen vastgesteld. In dit plan zijn onder meer 26 winkels, zeven kerken en zeven scholen ge projecteerd. Niet minder dan drie van deze zeven kerken zijn bestemd voor kerk genootschappen, die in Vlissingen nog niet over een eigen gebouw be schikken en deze drie kerken zijn dan ook voor de behoefte van de gehele stad. Al dit feitenmateriaal bracht de raad niet in grote beroering en al leen de heer P. Bikker had ernstige bezwaren tegen het plan: hij kon er zich niet mee verenigen, dat tussen de toekomstige woongebieden „Paau wenburg'' en „Lammerenburg" één winkelcentrum komt en ook achtte hij het ontoelaatbaar, dat beide gebieden gescheiden worden door een ver keersader. Alleen met de stem van de heer Bikker tegen werd liet voor stel echter aangenomen. Enkele bezwaren kwamen er van an- dingsplan Paauwenburg werden ver dere raadsleden. Zo was de heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) geschrokken van de vrij hoge grondprijzen. Wet houder M. A. van Popering' meende echter, dat eerst meer cijfermateri aal voorhanden moet zijn. alvorens over deze kwestie klare taal gespro ken kan worden. De heer F. G. Smit (p.v.d.a.) zag dc "w voor de jeugd somber in. Buiten de „achtererven" is er echter ongeveer 5000 vierkante meter grond gereser veerd door speelgebied, zo kon de heer Popering hem gerust stellen. De heer Bikker liet bij het argumen teren van zijn bezwaren duidelijk doorkomen, dat hij vreest, dat nieuwe winkelwijk voor de beide bieden op de duur het winkelcen trum in de oude stad zal overvleuge len. Hij gaf dan ook meer de voor keur aan vqor ieder woongebied zowel dus voor Lammerenburg als Paauwenburg een winkelcentrum. De heer Popering zag de toe komst voor de binnenstad echter niet zo somber in. „Een centrum met meer dan 400 winkels, niet hotels, restaurants, café's, zalen bioscopen enzovoort, laat zich niet zo gemakkelijk door buitenwijken verdringen. Dat gebeurde bij stadsuitbreiding elders niet, en dat zal ook bier niet gebeuren", aldus deze wethouder. Wel achtte hij het in dit verband van belang, dat het saneringsplan voor de binnen stad spoedig aangepakt kan wor den.... Zonder hoofdelijke stemming de heer Bikker wenste aantekening, dat hij tegen was werd het voor stel vervolgens aangenomen. Huwelijken In enkele uren tijds werkte de raad in deze bijeenkomst niet minder dan 48 agendapunten af, waarvan de meeste vlot onder de hamer doorgin- §en. Zo werd het raadslid F. van abben benoemd tot bezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand, be last met het voltrekken van huwe lijken. In verband met het uitbrei- Centrale verwarming 8edersiraaM9 - Middelburg - Tel. 01180-2962 schillende percelen aangekocht voor liet saneringsplan voor de oude binnenstad konden weer enkele Wo ningen worden aangekocht. Verder passeerden tal van onderwijszaken de revue. Ook ging de raad vlot ak koord met vele grondaan- en -verko pen. Het resterend gedeelte van de Kapoentjesweg werd nu ook aan het openbaar verkeer onttrokken. De gemeente werd lid van het Neder lands Instituut voor Efficiency. Besloten werd een gedeelte van de Singel te beplanten. Een suggestie van de heer G. Geldof (p.v.d.a.) om op de Singel voor de poort onder de flats een doorsteek te maken met daarnaast parkeerruimte, zal wor den bezien. Voor de bouw van kleed kamers op de terreinen aan de Bas- kensburgseweg kreeg de Stichting Sportbelangen een geldlening. Mej. L. H. de Bert uit Hansweert werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare „Jan Ligthartsehool". Tot leerkacht aan de openbare ulo werd mej. E. van der Ende uit Sint- Laurens benoemd. De heren M. Vane uit Schiedam en M. den Exter uit Vlissingen werden benoemd tot le raren aan de gemeentelijke u.t.s. Tijdens de rondvraag kwam de ge leidelijke ontruiming van het Ha vendorp nog ter sprake. Reeds onge veer 100 woningen staan leeg, maar omdat men niet direct tot afbraak kan overgaan, gaat de ontvolking van het Havendorp toch minder snel dan wel gewenst is. Mr. J. F. Hornstra verlaat Zeeland Benoemd tot directeur van het CICSA •Mr. J. F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk te Middel burg, is met ingang van 1 januari 1961 in gelijke functie benoemd aan het Centraal Instituut voor Clir. Soc. Arbeid (CICSA) te Amsterdam. De heer Hornstra zal reeds per 1 ok tober a.s. zijn taak in Amsterdam aanvangen, om nog enkele maanden met de huidige directrice samen te werken. Sinds de oprichting van de Stichting Zeeland in juni 1948 was mr. Horn stra hier werkzaam. Aanvankelijk als medewerker, waarna kort daarop zijn benoeming tot adjunct-directeur volgde. In 1953 werd hij tot directeur benoemd als opvolger van de heer C. Lijnzaad. t Advert entte i Excellent voor huid en handen Het is de Hamamelis die het'm doet DEEL WERKPLAATS BEGAF HET Vier dakpannen-leggers vielen mee omlaag Een deel van de in aanbouw zijnde constructie-werkplaats van de firma Dierielc aan de Eedeweg te Aardenburg is vrij dagmiddag omstreeks vijf nur door tot nog toe onbekende oorzaak ingestort. Door. vallend materiaal is de 60-jarige arbei der A. B. Blomme uit Aarden burg daarbij zodanig getroffen, dat hij vrijwel op slag werd gedood. Een andere arbeider liep enkele sclirammen op. Terwijl vier mannen op het dale van de in aanbouw zijnde werk plaats bezig waren met het legger van pannen, stortte plotseling met veel geraas een deel van de bekap ping en de muren naar beneden. De vier mannen vielen mee omlaag, maar liepen daarbij geen letsel op. De arbeiders J. van Gaelen en A. B. Blomme, die juist onder het val lende dak bezig waren, probeerden nog zo snel mogelijk uit de voeten te komen. De lieer Van Gaelen liep onder de stenen weg en liep slechts enkele schrammen op. De heer Blomme evenwel kon niet meer aan het vallend materiaal ont komen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. VAN S TOT rS.ijjje PINKSTERKERMIS. Te oordelen naar de belang stelling van de zijde der ker misexploitanten belooft de pinksterkermis te Schudde- beurs een vrolijk feest te wor den. Verscheidene exploitan ten hebben hun kramen in het dorp „opgeslagen" en als bij zondere attractie is er een wa- terfietsgelegenheid op de vij ver, dicht bij liet kermister rein. DROOMBEELD De man reed niet eens hard in zijn automobielintegendeel. Met een be daard gangetje sukkelde hij over de zonnige Nieuwe Vlissingseweg, van Vlissingen op weg naar Middelburg. Hij neuriede een lenteliedje, pomniel- üepom-pom meldepom-po m-pomen liij keek blijmoedig de wereld in. Met veel belangstelling voor het hem om ringende natuurschoonzéér veel be langstelling voor het natuurschoon zelfs. Ergens onder Middelburg werd het natuurschoon hem zelfs te machtig. Het stond achter een venster en; be stond uit een uil louter miss-Europa- elementen opgetrokken jongedame die dromerig naar buiten staarde. Onze automobilist staarde terug. Nóg dromeriger. Eerst toen hij met een daverende klap legen een langs de weg staand paaltje botste, kwam hij met een schok terug tot de werke lijkheid. Toen hij met een om deernis smeken de blik weer opkeek naar dat ven ster, was zijn droombeeld veranderd in een hardvochtig schaterlachende jongedame en droef besefte de man, dat hij in dubbel opzicht zijn neus had gestoten Voorts kan men in Schudde- beurs een draaimolen, 'n lucht- schommel en een schiettent signaleren. Bovendien een at tractie, die wellicht het best te omschrijven ïs als een „brie- venpost-sporttent" en dan ont breken voor de liefhebbers van een zoete of hartige beet de kramen met gebak, snoeperij, vis en oliebollen niet. JUBILEUM. De heer A. Willems te Breskens was woensdag een kwart eeuw in dienst bij de Provinciale Stoombootdienst. In 1931 kwam hij daar als loopjon gen in het bedrijf met als stand, plaats Terneuzen. Vier jaar later werd hij in vaste dienst naar Bres kens overgeplaatst. Namens de di rectie wenste de heer G. Vierhout hem geluk tijdens een bijeenkomst die vele collega's en vrienden van de jubiiaiis bezochten. HOTELBOUW. Het in aanbouw zijnde Delta-ho tel te Haamstede is nu zover af- gebouwd, dat het in dc omgeving egint te domineren. Dezer da gen wapperde van het hotel-in-de- steigers de driekleur als teken, dat het gebouw onder de kap is. Binnen veertien dagen hoopt men bet eerste gereedgekomen gedeel te te openen. Een souvenir-shop en een snelbuffct zullen waar schijnlijk het eerst in gebruik worden genomen van de winkel galerij, die eveneens bijna gereed is. Binnenkort zal ook worden begonnen met de aanleg van I et kampeerterrein en do bouw van het servicestation. EXCURSIE. Vandaag organiseert de vogelwacht Schouwen-Duiveland een excursie, die in Burgh begint en via de inla den van Westenschouwcn, Koudeker- :e en Kerkwerve naar de Cauwers- inlaag gaat om na een bezoek aan het Dijkwater, Drelschor en Zonne- maire te worden afgesloten. Vertegenwoordiger prinses Wilhelmina naar Haamstede Voor de Hervormde kerkedag op Schouwen-Duiveland, die tweede pinksterdag te Haamstede wordt ge houden, heeft H. K. H. prinses Wil helmina haar belangstelling getoond. De kerkedag zal worden bijgewoond door de particulier secretaresse van prinses Wilhelmina en door haar par ticulier secretaris, respectievelijk me vrouw S. E. Booij-baronesse Van Randwijck en de heer Thijs Booij. Als „afgevaardigden" zullen zij de prinses verslag uitbrengen van deze eerste Hervormde kerkedag, die op Schouwen-Duiveland wordt gehouden. Voordat de organisatoren van de ker kedag dit bericht ontvingen, had de prinses een programmaboekje ver zocht, dat haar uiteraard prompt werd toegezonden. 8 VAN 10 TOT 5 UUR - IN AL ONZE Vnll#»rlia overrirhl var SHOWROOMS ^^0 1® Volledig overzicht van de ontwikkeling van de hedendaagse meubelkunst in binnen- en buitenland. Ook het klassiek» meubel ruimschoots vertegen- „oordigd. VR|J -fOEGANG Bij eventuele aankoop van 350 gld. of hoger worden 2 dagrefours vergoed. NEER LANDS GROOTSTE en MEEST GEVARIEEROE MEU8ELCOUECTIE WaalwijkMaastricht en Almelo WAALWIJK-CENTRUM: Grotesfraat 299 MAASTRICHT: St. Jacobstraat b/h Vri jthoF ALMELO-CENTRUM: Grotesfraat 33 ^vvvv\^*\^^^^<vvw*vwv\^* De „Provinciale Zeeuwse Courant" zal maandag, tweede pink- 5 sterdag, niet verschij- tien. S vvvvwvvvyyyvwfVVWAW Vlissings saneringsplan volgende maand ter visie Wellicht zal liet saneringsplan voor de oude binnenstad van Vlissingen in de loop van de volgende maand ter visie worden gelegd. In augustus zal het plan dan in de Vlissïngse raad worden behandeld. Dit deelde burgemeester mr. B. Kolff vrijdagmiddag tijdens de raads vergadering mee naar aanleiding van een vraag van de heer E. G. Va der (k.v.p.). De heer Kolff vertelde, dat er thans nog besprekingen zijn over enkele opmerkingen, die ge maakt zijn door de provinciale com missie. Hotel Britannia nog voor juli in gebruik Burgemeester mr. B. Kolff heef t gis termiddag in de raad van Vlissingen meegedeeld, dat het hotelgedeelte van Britannia hoogstwaarschijnlijk nog voor 1 juli gereed is en in ge bruik zal zijn genomen. Paardenloterij - brommer wacht op berijder De bromfiets, het pronkstuk van de 72ste Zierikzeese paardenloterij is nog steeds niet afgehaald De berijder Iaat nog altijd op zich wachten, weshalve de brommer zijn dagen in nutteloze eenzaamheid slijt en men zich in Zierikzee en omstre ken begint af te vragen of bepaalde kopers wat slordig met hun karfspa- piertjes zijn omgesprongen. De tweede prijs en de premieprljs zijn namelijk ook nog niet afgehaald. De bromfiets viel op lot nummer 4610 en nu is er een klein Zierikzees jongetje dat meent dit lot verloren te zijn. Nu maar zoeken in alle JZierikzeese hoeken De hoofdprijs van de Zimito-loterij, 1000 aan waardebonnen, wordt ge deeld door Rotterdamse heren die met een stand van een levensverze keringsmaatschappij op de „Zimito" tegenwoordig waren. IN BERGSTRAAT Bij brandweer is „lucht geheel gezuiverd" Wanneer de P.T.T. haar medewer king verleent, zal Koudekerke bin nen afzienbare tijd een nieuw post kantoor rijk zijn. In de vergadering van vrijdagavond heeft Koudeker- ke's raad namelijk een krediet van 14.151 beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuw kantoortje in de Bergstraat, dat naast twee wo ningwetwoningen komt. Een gunning tot bouw van deze twee woningwet woningen, waarvan er één is bestemd voor de kantoorhouder, is reeds ont vangen. Het nieuwe postkantoortje omvat een wacht- en kantoorruimte en toiletten. De bouw werd onder hands aanbesteed aan aannemer J. W. Christiaansen. De bouw van dit nieuwe P.T.T.-on- derkomen was noodzakelijk gewor den, omdat in het oude kantoor voor al de wachtruimte onvoldoende was. De kantoorhouder moet 923 aan huur per jaar betalen, terwijl de P. T.T. verzocht zal worden een huur- garantie voor een periode van 20 jaar te verlenen. Aan het einde van deze vergadering, waarin de raad zich in een vlot tem po door een 21 punten tellende agen da had „gewerkt", verweet raadslid P. Flipse (g.b.) het college van B. en W., dat het niet juist met gemeente grond was omgesprongen, hetgeen burgemeester J. L. Dregmans aan de hand van stukken bestreed. Het be trof hier een stukje grond, dat B. en W. volgens de heer Flipse na de aan- „Middelburg" huldigt Bram Carol en Henk Versluis Tijdens een Interne clubavond in de sociëteit „De Vergenoeging" zullen de leden van de voetbalvereniging Middelburg zaterdag Bram Carol en keeper Henk Versluis huldigen, die lange jaren hun beste krachten heb ben gegeven voor het eerste team, voor de training en voor het jeugd werk. Hoewel beide spelers stoppen met de wedstrijdsport, betekent dat overigens niet, dat zij de voetbalsport in het algemeen vaarwel zeggen. (Slot van pag. 1) Het gebouw opgetrokken bij het vorig jaar gestichte restaurant Sex tant kwam in een half jaar tot stand. Dat vertelde voorzitter-inge nieur Lievense, toen hij het centrum „ten doop" hield, daarmee een van zijn laatste officiële daden in Helle- voetsluis verrichtend. Ir. Lievense is namelijk overgeplaatst naar IJmui- den, waar hij belangrijk werk aan de havenhoofden krijgt. „Waarom komt er zo'n grote toe- ristenstroom naar de Deltawer ken" vroeg ir. Lievense zich in Vrijdagmorgen kwam de vrachtwa gen van W. J. in 't A. uit Schore op de rijksweg bij de kruising Vlaakse Zandweg onder Schore in aanrijding met een personenauto, bestuurd door de Engelsman R. uit Londen. Het on geluk gebeurde toen in 't A., linksaf wilde slaan, terwijl R. nog probeerde hem te passeren. De Engelse wagen raakte van de weg, schoof over een. sloot en kwam in het land tot stil stand. De auto werd zwaar bescha digd, R. en zijn zoon bleven onge deerd, doch mevrouw R. moest met wonden aan het gezicht naar het zie kenhuis St.-Joanna worden vervoerd. Zij kon later haar reis vervolgen. zijn welkomstwoord af. „De belas tingbetaler wil controleren waar zijn centen blijven en ervaart deze werken bovendien als een nationa le zaak" meende hij. Professor Jansen ging daarna ln zijn openingsrede nog eens nader op die belangstelling in. „Dat er grote interesse bestaat blijkt wel uit het feit, dat er in het Delta gebied niet minder dan 75 com missies en werkgroepen zijn, die zich met de Deltawerken en hun gevolgen bezighouden" verklaar de hij droog. „Overigens: ik sta niet voor de juistheid van dit ge tal in. Als ik jok, dan doe ik dat in commissie. En dan is er uiter aard een commissie meer Professor Jansen vertelde nog, dat het centrale bedieningshuis voor de uitwateringsluizen in het Haringvliet een gebouw wordt, dat te vergelijken zal zijn met een torenflat van 34 me ter hoog. Hij toonde zich zeer verheugd over de totstandkoming van dit nieuwe voorlichtingscentrum en hoopte, dat in de toekomst in de expositieruimte niet alleen aandacht geschonken zou worden aan technische zaken, maar aan allerlei andere facetten rond het Deltaplan, daarmee doelend op socio logische. biologische aspecten enz. „De techniek is in deze expositie hoofdzaak. In werkelijkheid echter is zij geen doel, niaar slechts hulpmid del". De waterbouwkundige techniek is overigens waardig gerepresenteerd in de expositiezaal van „Deltaschouw". Er zijn grote foto's opgehangen o.a. fraaie opnamen van de werken rond liet Drie-eilandenplan er is voorts een model (in werking) van een golfmeter en er wordt aandacht aan oude en nieuwe metboden in de waterbouw, geschonken. Dit alles op een voor een leek begrijpelijke en overzichtelijke manier. Het geheel wordt beheerst door een grote spreuk, die treffend weergeeft wat de Deltawerken voor Nederland betekenen: „Niet wat wij in het ver leden bezaten, maar wat we thans samen houwen bepaalt de toekomst van een volk". koop aan dc verkoper zou hebben te ruggeven. „Nee", zei de burgemees ter, „dit was vóór de verkoop over eengekomen". Op verzoek van de eigenaar was dit stukje grond niet in de koopovereenkomst opgenomen. De burgemeester verwees hierbij naar de desbetreffende stukken, maar wist het raadslid toch niet te over tuigen. De heer Flipse voerde ook het woord toen een voorstel tot verho ging van de vergoeding aan het brandweerpersoneel aan de orde kwam. Dit raadslid had gehoord, dat de onderlinge verhouding in het korps te wensen overlaat. On der meer zouden er teveel bazen zijn In antwoord hierop deelde de burgemeester mee, dat de on derlinge verstandhouding wel mee valt. Openhartig „Er is een openhartig gesprek ge weest met het brandweerpersoneel, met als resultaat, dat de lucht geheel gezuiverd is", aldus de heer Dreg mans. Ook toen een voorstel aan de orde kwam tot aankoop van een woning aan de Kerkhoflaan nummer 30 was het de heer Flipse, die vroeg of B. en W. hier niet een beetje vlug mee waren. „Nee", was het antwoord van burgemeester Dregmans, die eraan toevoegde, dat het college er naar streeft om, waar de gelegenheid er is, diè panden te kopen, die in het sa- neringsgebied liggen. „Wij' leven in; een tijd", aldus de heer Dregmans, dat deze woninkjes erg in trek ko men als vakantiehuisjes, hetgeen la ter bij de doorvoering van het sane ringsplan alleen maar vertraging kan geven". Verder besloot de raad tot invoering van een nieuwe spaarregeling voor het. gemeentepersoneel en tot wijzi ging van de verordening op begraaf- rechten. Ook ging men akkoord met het voorstel om de grondprijs in het uitbreidingsplan „Dishoek" op 8 en in het uitbreidingsplan „West" op 15 ca vast te stellen. Voorts ging de raad over tot vaststel ling van het uitbreidingsplan „Paau wenburg"; tot voorlopige onteige ning van een aantal percelen, gelegen in het plan „Paauwenburg" en tot vaststelling van een uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gehele gemeen te. Op voorstel van de heer Flïpsp zal in dit uitbreidingsplan voor de gehele gemeente nog een wijziging worden aangebracht. Advertentie VANDAAG. Middelburg Electro: Operatie Am sterdam, 19 en 21.15 uur, 14 jaar. City: Hopla, Conny, 20 uur, a.l.; Ab tlij: tentoonstelling prenten Rem brandt en tijdgenoten, 1018 uur: Pr. bibliotheek: tentoonstelling historie Abdij. 10—12.30, 13.30—18 uur. Toon zaal Van Benthem en Jutting: exposi tie schilderijen en aquarellen, 918 uur; Miniatuur Walcheren, Molenwa ter geopend 918 uur; Schuttershof: dansavond van de heer Moermond, 20: uur. Vlissingen Alhambra: The geisha boy, 19 en 21 uur, a.l.; Luxor Vier despera do's. 19 en 21 uur, 14 jaar; Bellamy- park: Volksdansdemonstratie. 21.30 Goes Grand: The five pennies. 19 en 21 uur. a.l.: Centraal: Verg. Mij. Tot Nut van 't Algemeen, district Zee land. MORGEN. Middelburg Electro: Operatie Amster- sterdam, 15.30. 19 en 21.15 uur. 14 jaar. City: Hopla, Conny. 20 uur. a.1.; Ab dij: tentoonstelling prenten Rem brandt en tijdgenoten, 13—18 uur: Miniatuur Walcheren. Molenwater, geopend 9—18 uur. Vlissingen Luxor: Vier desperado's, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar; Alhambra: The geisha boy, 15, 19 en 21 uur, a.1.; Goes Grand: The five pennies, 15, 19 cn 21 uur, a.l. MAANDAG. Middelburg Electro: Operatie Amster dam. 15.30. 19 en 21.15 uur, 14 jaar; City: Hopla, Conny, 20 uur, a.l.: Ab dij: tentoonstelling prenten Rem brandt en tijdgenoten, 13—18 uur; Miniatuur Walcheren, Molenwater, geopend 9—18 uur. Vlissingen Luxor: Wij zien ze rennen, 15, 19 en 21 uur, a.l.; Alhambra: The live pennies, 15, 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand: Tlic geisha boy, 14—16. 19 en 21 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2