PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Eisenhower niet geïnteresseerd in een hereniging van Duitsland" BILT Delta-voorlichtingscentrum werd geopend in Hellevoetsluis WEER KLEINEREND GESPROKEN OVER AMERIKA'S PRESIDENT INDONESISCH PROTEST TEGEN REIS VAN „KAREL DOORMAN" VERDUISTERDE AUTO GING VAN HAND TOT HAND 203e jaargang - no. 130 Dagblad uitgave vaD at firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.110 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus; vnralngen Walstr tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 ol 3546»; Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2284); Oost.burg, G. F de Pauwstr. 1 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2, Ziertkzee. red tel 2425. adm tel. 2094. Kroesjtsjew op persconferentie over ontwapeningsplan: Op een persconferentie in het Kremlin heeft de Russische pre mier Nikïta S. Kroesjtsjew gisteren een nieuwe aanval op de Amerikaanse president gedaan. Hij verklaarde onder meer, dat Eisenhower hem in Camp David had gezegd, niet geïnte resseerd te zijn in een Duitse eenheid, omdat Amerika be vreesd is voor een verenigd Duitsland. Verder bood hij de Amerikaanse president een baan als beheer der van een kindertehuis aan voor na afloop van diens ambts periode. „Eisenhower zou vriendelijk zijn tegenover kinderen, maar om zo'n man als hoofd van een machtige staat te heb ben, is zeer gevaarlijk." Kroesjtsjew noemde Eisenhowers pre sidentschap „een donkere periode voor de Verenigde Staten en de wereld." Een vertegenwoordiger van de Franse regering merkte over Kroesjtsjews verklaring dat pre. sident Eisenhower hem had ge zegd niet geïnteresseerd te zijn in een hereniging van Duits land het volgende op: „De heer Kroesjtsjew legde zijn verklaring op éigen verantwoordelijkheid In het Wife Huis werd de tirade over Duitsland prompt „absoluut onwaar" genoemd. Men deelde mee, dat de Amerikaanse president op de hoogte was van Kroesjtsjews op merkingen op zijn persconferentie, maar dat geen commentaar zou worden gegeven op diens kleineren de persoonlijke toespelingen op de Amerikaanse president. Waarnemer^ in Washington meen den dat Kroesjtsjew het door zijn in bitterheid toenemende persoonlij ke aanvallen op de president steeds moeilijker maakt, voor degene die Eisenhower opvolgt, om met hem te onderhandelen op topniveau. Kansspel De minister van justitie heeft toestemming verleend voor het houden van een nieuw soort lo terij aan een vereniging, die zich on der meer bezighoudt met sociaal werk. Deze loterij werkt precies als de voetbaltoto, met dit enige verschil, dat het alleen maar gaat om vakjes invullen en dat men de namen van de voetbalclubs overboord heeft gewor pen. Het betreft hier een Nedeiuandse versie van het in Duitsland zo wijd verbreide Lotto. Bijzonder enthousiast was de minis ter niet voor dit nieuwe kansspel, maar hij ziet er blijkbaar een toe laatbaar financieringsmiddel in voor liefdadigheidsverenigingen. Uit het nieuwe kansspel zullen zij 60 van de baten trekken. In verscheidene kringen heeft men niet zonder verbazing kennis ge nomen van deze ministeriële daad. Daar zijn in ons vaderland duizenden mensen, die oprecht menen, dat gok ken afkeurenswaardig is en die dus in principe tegen elke uitbreiding van de gokgelegenheid zijn. Zij zullen met slechts verbaasd, maar ook teleurgesteld zijn geweest door het besluit van de minister. Naast deze groep is er een andere, die behalve verbaasd, ook ontstemd is. Dat zijn de pleitbezorgers van de K.N.V.B.-toto. Zij wilden uit de K.N.V.B.-toto grote bedragen aan prijzen beschikbaar stellen en voor het overige wilden zij de toto-winst nagenoeg geheel in dè sportsfeer besteden Voor de liefda digheid wensten zij niet meer dan 3',2 r/c af te staan. De toto-mensen hebben tot nog toe over deze plannen geen overeenstemming bereikt met de regering en nu komt daar opeens de minister van justitie met een kansspel, dat 60 van de baten aan de liefdadigheidsverenigingen laat. Wordt dat nu, zo moet men zich afvragen, straks een soort edele of zo men wil onedele concurrentie tussen de sporttoto en het liefdadigheidslotto? Zullen straks steeds meer liefdadigheidsverenigin gen bij de minister aankloppen om een lottovergunning en zullen in win kels, waar men nu de K.N.V.B.-toto- formulieren verhandeld ook de lotto formulieren voor de goklustigen ge reedliggen Het 2it er in! De goklust zal gestimuleerd wor den... Onverstandige mensen zullen teveel geld in de beide loterijen ste ken... De ene week zal de sporttoto een „klap" krijgen en de andere week zal het liefdadigheidslotto er goeddeels „naast" zitten. Een prettig schouwspel zal dat niet zijn... Als er dan toch gegokt moet wor den in Nederland hoewel het veel beter zou zijn wanneer men die nare spelletjes achterwege zou laten dan is het beter als men met één enkel gokapparaat volstaat. Dan zouden dus de mensen van de sport- en van de liefdadigheidsver enigingen samen tot een redelijke verdeling van de gokwinsten moeten komen, aie uit dat éne apparaat wor den gehaald. Helemaal vrijwillig zal dat wel niet gaan. Daarvoor zijn de leidende fi guren aan beide zijden te sterk geab sorbeerd in hun eigen (nuttige) ar beid. Maar met een beetje overheids- bemiddeling moet het wel kunnen. Bedoelt de minister van justitie dat wellicht nu hij de hardnekkige voor vechters van de K.N.V.B.-toto even met liet Lotto-spook confronteert? af." United Press International meldde uit Rome dat in bepaalde regerings kring te Bonn onrust is ontstaan door Kroesjtsjews bewering dat president Eisenhower tegen de her eniging van Duitsland zou zijn. Dagbladen in Essen hebben zich on langs afgevraagd waarom Eisenho wer Berlijn niet ging bezoeken na de voortijdige ineenstorting van de Parijse topconferentie. Hiermee sa menhangend werd de vraag gesteld of de Verenigde Staten en hun bondgenoten toch bereid zouden zijn om West-Berlijn prijs te geven. Kroesjtsjews opmerking dat Eisen hower in Camp David had laten doorschemeren dat hij hereniging der Duitslanden niet wenst omdat zijn land een sterk Duitsland vreest, heeft deze verdenkingen ver zwaard. Op een persconferentie in het Krem lin te Moskou heeft premier Kroesj tsjew een gewijzigd plan voor alge mene ontwapening voorgesteld. Deze fotocombinatie geeft twee beel den van genoemde persconferentie. Ontwapeningsplan Kroesjtsjews persconferentie diende voornamelijk ter toelichting van de nieuwe Russische ontwapeningsvoor stellen. Hij had deze voorstellen willen voorleggen aan de topconfe rentie te Parijs, die volgens hem door de Amerikanen was getorpe deerd. De persconferentie begon met de voorlezing van een verklaring van vijf minuten; de rest van de twee uren durende conferentie besteedde Kroesjtsjew a'an het beantwoorden van vragen. De Russische premier zeide onder meer dat in de nieuwe voorstellen gedetailleerde controle voorschriften zijn opgenomen. Hij gaf de verzekering: „Als het Rus sische ontwapeningsplan in werking zal zijn getreden, zullen de Ameri kaanse leiders, en speciaal vice-pre sident Nixon, boven alle delen van het Sowjetgebied kunnen vliegen, waar zij maar willen, en wij zullen vair de grond af naar hen wuiven." De nieuwe Russische voorstellen bevatten voorzieningen voor de vorming van internationale po_ litiestrijdkrachten ter handha ving van de. internationale vei ligheid in eén ontwapende we reld, die ter beschikking van de Veiligheidsraad gesteld dienden te worden. In het nieuwe, in drie stadia verdeelde plan wordt voorrrang gegeven aan de liqui datie van de middelen tot het vervoeren van kernwapens, met gelijktijdige opheffing van bui tenlandse militaire bases. (Zie slot pag. 3 kot. 1) P.Z.C.-ZATERDAGNUMMER De bromfiets en de Zeeuwse schoolpers zijn dc onderwer- pen. waaraan de veertiendaag- p se jeugdpagina ditmaal is ge- wijd. (pag. 7). Verder bevat dit IS pagina's ee tellende P.Z.C.-zateraagnum- mer o.m.: de rubriek „Stem- men uit de Kerken" op pag. 3; H feuilleton en bijdrage van Ba- rend Zwerf mans op pag. 10; boekbespreking en cultuur op pag. 13; radio- en T.V.-rubriek p en filmbespreking op pag. 15 p en de Kinderkrant op pag. 17. p lllllllllllllllllllllllllllll De „Europa", een ultramodern passa- i tussen Bazel en Rotterdam, verlaat giersschip bestemd voor de dienst Mainz voor haar eerste reis. UITDAGEND EN AGRESSIEF" Indonesische luchtmacht in permanente staat van waakzaamheid De woordvoerder van het Indo nesische ministerie van buiten landse zaken, Ganis Barsono, heeft vrijdag een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat Indonesië bij de Ne derlandse regering had gepro testeerd tegen het zenden van de „Karei Doorman" naar Ne derlands Nieuw-Guinea. Hij zei, dat de versterking van de Ne derlandse strijdkrachten in westelijk Nieuw-Guinea en de „min of meer vijandige verkla ring die daaraan voorafging, duidelijk aantoont dat de offici ële pohtiek van de Nederland se regering uitdagend en agres sief is." Uè Nederlandse politiek „schept duidelijk een explosieve atmos feer in Zuid-Oost-Azië, waar van de gevolgen volledig door de Nederlandse regering zullen moeten worden gedragen", al dus de verklaring. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft desgevraagd ver klaard, dat de Indonesische nota thans wordt bestudeerd. Als voorlopige reactie merkte de woordvoerder op, „dat de beoor deling van de Nederlandse maat regelen als te zijn handelingen van vijandelijke strekking jegens Indonesië door de Nederlandse regering niet kan worden geac cepteerd." Patrouillevluchten Het commando van de Indonesische luchtmacht heeft gisteren bekendge maakt, dat het een permanente staat van waakzaamheid heeft bevolen, en dat de luchtmacht zal worden ver sterkt. Als reden wordt opgegeven „de stijgende spanning, veroorzaakt door de Nederlandse militaire bewa pening van westelijk Nieuw-Guinea" aldus meldt „Antara." Het commando deelde tevens mee, dat; Indonesische straaljagers „gedu rende enige tijd" ïiébbcu gepatrouil leerd boven do zeeën tussen de Mo- lulikëli en Westelijk Nieuw-Guinea. In de bekendmaking werd gezegd dat op een bijeenkomst van de chef-staf van de luchtmacht, maarschalk Soeryadarma, en an dere regionale commandanten woensdag de vestiging van per manente straaljagereenheden op de eilanden tegenover westelijk Nieuw-Guinea was besproken. Voorts spraken zij over organisato rische en operationele vraagstukken van de luchtmacht om 24 uur paraat te zijn als voorbereiding van een gezamenlijk optreden met andere strijdkrachten in geval van nood. De politie van München heeft dins dag een vroegere SS-officier gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan mas sa-executie van joden aan het Oostelijk front in 1941. De 51-jarige verdachte. Konrad Fiebig, is naar West-Berlijn ge bracht. De bewaker van een parkeerplaats in Los Angeles heeft de zanger Frank Si natra en één van diens vrienden aange sproken voor een schadeloosstelling van 100.000 dollar, omdat zij hem zouden hebben mishandeld. Sinatra heeft ver klaard onschuldig te zijn. Grootse aanpak rond Haringvliet (Van een onzer redacteuren). HET MOOISTE „VOORLICHTINGSCENTRUM" over de Del tawerken staat niet in Zeeland, maar in Hellevoetsluis. Het heeft een lelijke naam „Deltaschouvv" terwijl die van de exploitante nog veel lelijker is: Stichting „Hadex". Maar dat zijn dan ook de twee enige schoonheidsfoutjes, die aan dit nieuwe Deltacentrum kleven. Voor het overige is het voortref felijk en uitstekend: daarover kunnen geen misverstanden be staan! Professor Jansen, hoofd van de Deltadienst, heeft het centrum gisteren geopend. Het bestaat uit een kloek, modern gebouw plus een aanlegsteiger. In dat gebouw is een grote filmzaal met daarnaast een fraaie expositieruimte. De gang van zaken in dit centrum is eenvoudig: het publiek arriveert en betaalt een luttel bedrag, krijgt vervolgens een instructieve fibn te zien, bezoekt daarna de goed-ingerïchte tentoonstelling, om tenslotte aan boord te gaan van de „R. van Hasselt", waarmee naar de bouwput in het Haringvliet wordt gevaren. Beter en efficiënter kan het niet...... Ze houden van aanpakken, daar in' Hellevoetsluis. Vorig' jaar kreeg men een toeristenstroom te verwerken van rond de honderdnegentigduizend. Dit jaar worden er een kwart miljoen (Zeeuw!) Lievense. Hij is voorzitter van de Stichting-met-de-lelijke- naam, oftewel „Hadex". Men ging aan een tafel zitten, rijkswaterstaat en gemeentebesturen werden er bij gehaald. er bleek een sluitende ex ploitatie mogelijk, het rijk gaf daar op een garantie, een bank sloot een lening en thans staat er in Hellevoet sluis een voorlichtingscentrum, dat een ton gekost heeft. We stonden er gisteren als Zeeuw een tikkeltje watertandend bij: „Hadden we in Zeeland ook maar zoiets". Waarop rijkswaterstaats figuren ons troostend op de schou der klopten: „Maak je maar géén zorgen. Als wij aan de Ooster- schelde beginnen, dan komt er bij jullie beslist ook iets dergelijks". Waar dat dan zou moeten komen „Zierikzee zou de aangewezen plaats zijn" was het antwoord. Afwachten dus maar (Zie slot pag. 2 kol. 4) verwacht. „Daar moet iets aan ge daan worden" zei een aantal'mensen uit Hellevoetsluis, die men gemeen lijk „leidende fgiuren" noemt. Eén van hen is de Delta-ingenieur Dc verduistering van een auto heeft politiekorpsen in diverse plaatsen Sn Nederland in actie gebracht. De 30-jarige chauffeur J. B. had woensdag' in Den Haag een splinternieuwe Volkswagen gehuurd, die hij de volgende dag niet terugbracht. Hij bleek de auto in een café aan de 37-jarige handelaar in eieren A. T. uit Usselstein te hebben verkocht voor 4.000. Donderdagochtend had deze man de wagen meteen weer van de hand ge daan met 100 winst aan een autohandelaar in Usselstein, die de wagen dezelfde dag wilde doorverkopen aan een klant in Leerdam voor 4600. Deze kreeg echter argwaan, want hij vond de gevraagde prijs voor een nieuwe Volkswagen wel hèel erg aan de lage kant. Hij slaagde erin inzage te krijgen in het kentekenbewijs en belde prompt de autoverhuurder in Den Haag op die inmiddels aangifte van verduistering had gedaan. Zo doende werden B. en T. aangehouden, respectievelijk in Amsterdam en Usselstein, en kwam de auto weer bij de eigenaar. KORTE PREDIKATIE „Wij horen hen in onze eigen taal van de grote daden Gods spreken". Hand. 2 11. Het oude verhaal van de ,JBabyloni- sche spraakverwarring" is in deze tijd uitermate actueel. Men zegt wel eens: „De wereld wordt kleiner', maar juist daardoor wordt het talen vraagstuk steeds nijpender. Het con tact tussen de mensen wordt ver veelvoudigd, maar ieder spreekt zijn eigen taal. En dan bedoel ik niet al leen „taal" in de letterlijke zin van het ivoord. Dat is nog wel overkome lijk. Erger is het dat mensen elkaar telkens weer niet kunnen of willen begrijpen vanwege hun mentaliteit. Zij zijn in bepaalde gedaclitensche- tna's verstard. Hun ontbreekt de. geest, die hen „eens-geestes" doet zijn. De wereld is er vol vaneen mislukte topconferentie, rassenschei ding, arbeidsconflicten, verzuiling. Dit alles is fnuikend voor waarachtig menselijke verhoudingen. Er worden veel loffelijke pogingen gedaan om de situatie te doorbreken, maar met weinig resultaat. Wie ont werpt het „esperanto"dat in staat zal zijn deze barrières te overwinnen f Bij deze vraag zet het pinksterevan gelie in. Het is even actueel als het verhaal van de toren van Babel. Op Pinksteren hoorde ieder bekende klanken: hij hoorde zijn eigen taal spréken. En toch was liet maar één taal. Gods taal. Gods grote werken werden verkondigd en zij worden nóg verkondigd, van pinksterfeest tot pinksterfeest. Het is één boodschap voor allen, en wie het verstaan, zijn eens-geestes: één in Gods eigen Geest! De gehele mensenwereld mag weten dat zij één Heer en Koning heefti Jezus Christus. Hij is er aan ten onder gegaan dat de mensen elk aar (en vooral Hém!) niet konden, nocli wilden verstaan. Maar God heeft Hém verheerlijkt en Koning ge maakt. In de verkondiging van deze boodschap komt God tot ons mensen, om ons te verlossen van het talenpro bleem. Het is Zijn esperantohet esperanto van de Heilige Geest. In de naam „esperanto" klinkt iets door van het begrip: hoop (Frans: espérance). De pinkstertaai is de taal van de Hoop. Wie zich door die taal laat gezeggen, mag blijven hopen op een wereld zonder barrières. Een waarin God is „alles in allen". Vlissingen. F. S. Kloosterman. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, onbewolkt Ypenburg, onbewolkt Vlissingen, onbewolkt Eelde, onbewolkt De Bilt, onbewolkt Twente, onbewolkt Eindhoven, onbewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, onbewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, half bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onweer Nice, zwaar bewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, onbewolkt München, licht bewolkt Züricli, zwaar bewolkt Genève, zwaar bewolkt Locamo, half bewolkt Wenen, onweer Belgrado, zwaar bewolkt Athene, onbewolkt Rome, half bewolkt Ajaccïo, half bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Mallorca, half bewolkt Lissabon, half bewolkt 13 gr. 24 gr. 24 gr. 24 gr. 25 gr. 24 gr. 25 gr. 25 gr. 21 gr. 25 gr. 24 gr. 19 gr. 22 gr. 21 gr. 25 gr. 26 gr. 24 gr. 27 gr. 29 gr. 26 gr. 23 gr. 24 gr. 25 gr. 23 gr. 25 gr. 25 gr. 21 gr. 23 gr. 27 gr. Nadat vorig jaar de deviezenbepaliis- gen voor de Finnen verzacht waren, is het aantal reizen van Finnen naar het buitenland aanzienlijk toegenomen. Vo rig jaar waren er dat 500.000, meer dan het tienvoudige van 1938, waarbij voor 9,6 miljard Finse marken in het buiten land werd uitgegeven. Daartegenover brachten buitenlanders vorig jaar 4,1 miljard Finse mark 1 VERWACHT. OOSTELIJKE WIND. Droop, zonnig en warm weer. Matige oostelijke wind en in de middag plaatselijk zeewind. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Zondag zonnig en mooi strandweer met een zwakke tot matige oosten wind. Temperatuur in de middag 23 tot 25 graden C. Zeewater: 13 a 14 graden. Vooruitzichten: ook voor maandag aan de Zeeuwse stranden zonnig en zomers weer te verwachten. Zon op Maan op 6 juni Zon op Maan op 7 juni Zon op Maan op 04.22 16.53 onder 20.54 onder 02.20 onder 20.55 onder 02.47 onder 20.56 onder 03.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1