PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer NATUURBELEVENISSENIN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN WERELDPRODUKTIE BEREIKTE IN 1959 RECORD Toen klonk een stem 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 JUNI I960 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Oostenrijks „vijand no. 1" kreeg levenslang Oostenrijks „vijand no 1", de 30-ja- rige bakkersknecht Joliann Berg- mann, die staar zijn eigen zeggen we gens zijn misvormde neus tot misda den verviel, is gisteren te Wenen tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Hij had onder meer drie moor den en twee pogingen tot moord op zijn geweten. o p a n l oh q --~r- Zwaluwennest boven cafédeur in Lamswaarde Een vroege morgenrit bracht ons naar Waarde. De zon had zich al enkele uren laten zien en veel van de kilte van de nacht verjaagd. De jonge gewassen in de polders, het lange gras in de weiden, de bloemen in de tuintjes en de wegbermen, alles stond er fris en fleurig bij. De leeuwe riken strooien van heel hoog daarover hun hoge c's uit, maar ze blijven door de lich te morgendampen totaal on zichtbaar voor het oog. Ons doel is de molen, die ondanks de lichte nevel duidelijk zichtbaar moest zijn, boom loos als de omgeving daar nog steeds is na de vloed. Er is geen molen, maar bij na vraag wèl een molenaar, maar die heeft een „maelde- rieje" en zo komen we toch terecht. Een paar vogels hebben daar n.l. een brutaal stukje uitgehaald. Met hun jongen van een stuk bouwland (door sproeiwerkzaam- heden?) verdreven hebben ze de vorige' avond bezit genomen van de wegbermen en liet tussenlig gende weggedeelte.Zo auto's dwin gend tot voorzichtig passeren en wilde, aanvallen inzettend tegen passerende voetgangers en fiet sers. Een niet verlegen jongetje heeft het bestaan even zo'n vo geljonkie in de hand te nemen, maar met het gevolg, dat een van de vogels boven op z'n hoofd ging zitten. De molenaar en z'n vrouw hadden alles met verbazing beke ken en even gebeld; nu waren we nieuwsgierig of de vogels dit terrein durend in bezit hadden genomen. De brutale vogels ble ken kluten te zijn, er bleken daar drie paartjes te wonen, die nu op enige afstand van elkaar door de akkers liepen. Dat deze, overigens voor schuw doorgaande vogels, in derdaad agressief waren,, bleek wel toen we ze wilden benaderen, ze suisden ons niet minder dicht voorbij, dan verontruste zilver meeuwen in de Schouwse duinen. Maar de kleintjes kregen we niet meer te zien. Indringers Bij 't. veer naar Perkpolder bloeiden de margrieten en ook de heksenmelkplanten volop. De laatste, een soort wolfsmelk, is ver Zeeland ingevoerd met grondwerken en heeft zich ook sterk op Schouwen gevestigd. Ook aan de overkant van de Schelde, o.a. bij Kloosterzande vindt men deze indringer volop. Een verrassing was het voor ons achter het dorp, langs een proefveld een menigte planten te ontdekken, waarop voorheen onze aandacht nooit was geval len. Toch moeten ze er reeds langer hebben gestaan. We doelen op een lange reeks mierikswortels. We spraken daarover in ons vo rig artikel. Ook hier hadden ze Kluut 't blijkbaar naar hun zin, ze ston den er in volle bloei. Als het dus waar is, dat het in verband staat met een gunstig jaar, kunnen we begrijpen ze niet eerder te heb ben herkend. Op een flinke af stand, zoals hier, lijken de niet bloeiende planten veel op een soort wilde zuring. Het was nog te vroeg voor de zeis, zodat zowel bermen als sloot kanten een ongerepte vegetatie droegen. Opvallend veel smeer- wortels en nachtkoekoeksbloemen, de laatste zowel in de mannelijke DOOR BAREND ZWERFMANS als in de vrouwelijke vorm. Met een klein beetje moeite herkent men de vrouwelijke aan de wat meer opgeblazen kelk. wil men ze kerheid dan is het voldoende die tussen vinger en' duim samen te drukken, men voelt dan de harde wand van de zanddoos, die bezig is zich te zetten, de kelken van de manlijke bloemen drukt men zon der enige weerstand geheel plat. Soms komen tussen deze witte bloemen een aantal planten voor met zachtrose kronen. Daar we er de tijd voor nemen en ook eens achter heggen en hekken kijken, treffen we tot onze verras sing een aantal van deze rose- bloemige planten aan. Daar staat nog meer. „Een nog onbekende vindplaats van Scabiosa komt voor de dag, de bloemen zijn nog niet open, maar de plant is vol doende kenbaar aan bladvorm en knopzetting. Met bijzondere voldoening stellen we vast, dat de Pyrenese ooie- vaai'sbek. die we hier enkele ja ren geleden voor 't eerst aantrof fen, zich enorm heeft uitgebreid. Men kan de plant thans met tus senpozen aantreffen van Perkpol der tot Hulst toe. Maar ook ach ter Lamswaarde troffen we een enkel goed ontwikkeld exemplaar aan. De omgeving van dit lande lijke dorp is niet alleen schoon en rijk aan schilderachtige verge zichten, de hoge dijken geven al lerlei verrassende details op na tuurgebied. We hebben reeds veel vlinders zien dartelen rondom de bloe men, maar opeens staan we stil bij een slootje, waarboven het pronkjuweel van onze vlinders, de koninginnepage in eigen per soon vondwakketl. Komt deze in sommige jaren in Zeeland véél voor, het is nu reeds weer enke le jaren geleden, dat wé de laat ste in de natuur ontmoetten. Misschien een goed jaar op komst voor deze bekende „peet- jes"-vlinder Zwaluwen Ook in Lamswaarde zelf is iets bijzonders waar te nemen. Er gens tegen de gevel van een café zijn zwaluwen druk bezig met de bouw van hun nesten. Tot blijd schap en tegelijkertijd schrik van de caféhouder. Een zwaluwnest boven een deur heeft altijd een onaangename nasleep. Het vreem de van de bouwerij van deze huis zwaluwen is echter, dat ze met al hun klei-sleperij zo weinig resul taat beschieten. Maar wat ze bereikten is heel bij zonder, niet veel meer dan één lange rechte lijn van kleiklompjes en overal even ver beneden de maar weinig overstekende dak lijst. Men krijgt bepaald de indruk dat ze wel willen bouwen en het bouwen ook wel aanvangen, zoals het behoort (voor zwaluwen) maar, dat er hier iets is. dat hen belet tot het juiste resultaat te komen. Wé zijn benieuwd of de diertjes uiteindelijk vaste voet zul len krijgen tegen deze hen vijan delijke gevel, we achten dit n.l. mogelijk, zodra er op een be paalde* plaats wat meer klompjes klei de juiste basis zullen vor men. Na het plaatsen van de laat ste zin herinnerden wé ons opééns de uitgebreidheid van de nieuwe telefoongids, ongetwijfeld zouden we het betrokken café daarin vin den. Zo kunnen we nu na informa tie inderdaad vaststellen, dat er twee nestjes gereed zijn gekomen. De buurman heeft er één van mé nen te moeten vernietigen, het an dere nest „zit goéd" en is dus wel in zeer korte tijd klaar gekomen, d.i. binnen vijf dagen. Als bijzonderheid op de terug tocht vermelden we het vinden van een aantal fraaie exemplaren van de scherpe fijnstraal. Toen we deze van dichtbij gingen be wonderen vonden we binnen 'n af stand van nog geen honderd me ter wel vijftig fraaie exemplaren van de Kever-orchis. Een vondst die men in deze tijd van intensie ve cultuur nauwelijks mogelijk acht. Dat geeft de burger toch weer een beetje moed. Het zou er baast toe leiden, de uitvoering van het Delta-plan met getemperd op timisme tegemoet te zien. Advertentie) KERKNIEUWS NED. IIERV. KERK. Beroepen té Maastricht en eny Bedankt voor Zoetermeer t J. van Rootselaar te Delft. GERE F. KERKEN. Beroepen te Maastricht D. Krone- meijer te Oppenhuizen; te Sint-Ja- coba Parochie J. W. Broersma, kan didaat te Groningen; te Kootwijker broek B. Koekkoek, kand. te Zwijn-' drecht. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Rijnsburg J. G. Meyer te Pernis. Examens: aan de theolo gische hogeschool te Kampen is ge slaagd voor het kandidaatsexamen de heer G. van Keulen te.Heerde. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Schiedam J. van Doorn te Tholen. KEMONSTK. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Amsterdam (vijf de predikantsplaats) W. Muilwijk te Hilversum. NA HERSTEL VAN RECESSIE Verslag van Ver. Naties over wereldeconomie De wereldproduktie en het wereldin komen hebben in 1959 opnieuw een record hoogte bereikt na het herstel van de recessie in de Verenigde Sta ten in 1957/58, aldus blijkt uit een overzicht van de Verenigde Naties over de wereldeconomie in 1959. In 1959 heeft de opleving van de indus triële activiteit de markten voor een aantal grondstoffen versterkt, waar door een gunstige ontwikkeling van de handelsbalansen ontstond voor het financieren van de 'import van kapi taalgoederen, die van groot belang zijn voor de voortgang van de econo mische ontwikkeling in de minder ont wikkelde landen. Het verslag voegt er aan toe, dat in landen met een centrale plan-econo mie de vooruitgang in de landbouw kleiner bleef dan die in de industrie, zodat de verwachtingen voor de con sumptie in 1960 minder gunstig zijn dan die voor de investeringen. In het verslag wordt voorts verklaard dat in de industriële landen de ver wachtingen begin 1960 tot de meest optimistische, van de laatste jaren be horen, maar dat zij in de loop van het eerste kwartaal geleidelijk op la ger niveau werden herzien, daar de aanvankelijke verwachtingen voor een buitengewone hoogconjunctuur in de autobielindustrie en aanverwante in dustrieën in de Verenigde Staten niet zijn bewaarheid en omdat een aantal Westeuropese landen opnieuw ver plicht was een strengere monetaire politiek te gaan voeren om de ont wikkeling van inflatoire tendenties tegen te gaan. Bij Bad Neustad in West-Dultsland hebben enige boerengezinnen, in totaal elf volwassenen en drie kinderen, kans gezien om met hun landbouwwerktuigen en vee naar West-DuitBland uit te wij ken. Zij zijn gevlucht omdat zij zich niet wilden aansluiten bij collectieve boerderijen. HOOG EN LAAG WATER uur meter uur meter uur meter uur meter 5 juni nap nap nap nap Vlissingen 10.25 1.56 22.52 1.55 4.10 1.73 16.36 1.43 Terneuzen 10.49 1.74 23.19 1.72 4.30 1.89 16.58 1.59 Hansweert 31.18 1.90 23.38 1.87 4.58 2.03 17.27 1.73 Zierikzee 11.44 1.27 4.50 1.53 17.27 1.21 Wemeldinge 11.53 1.49 4.58 1.70 17.32 1.36 6 juni Vlissingen 11.26 1.70 23.46 1.72 5.17 1.82 17.37 1.59 Terneuzen 11.54 1.87 5.40 1.9S 18.02 1V75 Hansweert. 12.23 2.02 6.09 2,12 18.34 1.89 Zierikzee 0.00 1.13 12.54 1.33 5.59 1.58 18.27 1.30 Wemeldinge 0.25 1.36 13.03 1.58 6.09 1.76 18.35 1.48 7 juni Vlissingen 12.16 1.S5 -- 6.13 1.93 18.32 1.76 Terneuzen 0.15 1.88 12.44 2.01 6.40 2.09 19.01 1.92 Hansweert 0.43 2.02 13.21 2.14 7.11 2.23 19.34 2.06 Zierikzee 1.03 1.22 13.50 1.39 6.56 1.63 19.20 1.41 Wemeldinge 1.26 1.48 14.00 1.67 7.08 1.83 19.31 1.61 1495. Met verbluffend ge mak cirkelde de formatie vreenjde luchtschepen rond Manhattan, om dan lang zaam vaart te minderen en tenslotte geheel stil hoven de toppen der wolkenkrab bers te hangen. Dit was een dusdanige demonstratie van technisch kunnen, dat zelfs de meest verwende lucht vaart-deskundigen de ogen uitpuilden. Voor sommigen duurde het even voordat zij goed beseften wat een wonder het eigenlijk was, dat die enorme gevaarten zo maar stil in de lucht konden blijven hangen, zonder rotors of turbo-jets. Aan boord van het voorop-liggende schip keek ka pitein Mare, commandant van het Thallerna- eskader, misschien even verwonderd omlaag, als de mensen daar beneden naar hém. Het was voor het eerst dathij zonder de hulp van een visiescherm een aardstad van zo nabij zag. In wendig moest hij erkennen dat het mensenras toch niet zo'n lage ontwikkeling had, als men op Valeron uit de expeditierappovten kon op maken. Toen herinnerde hij zich opeens zijn afspraak met zijn aardse vriend, piloot Storm. Tot dusver was alles volgens plan verlopen. De andere patrouilles waren op tijd verschenen en het eskader bevond zich precies boven de plaats die Arend had aangegeven. In de jaren vijftig is de groei van de wereldeconomie ongewoón gun stig geweest, terwijl in de onder ontwikkelde landen ofschoon het gemiddelde levenspeil zeer laag bleef een serieus begin werd ge maakt met het versterken van de economie. In ongeveer drievierde van de onder ontwikkelde landen zijn de investerin gen elk jaar met meer dan 5 procent gestegen. In het overzicht wordt op gemerkt. dat de mate van ontwikke ling in de industriële landen in de ja ren vijftig ongeveer vergelijkbaar is met de ontwikkeling in de jaren twin tig, toen men eveneens een periode van algemene economische expansie kende. In het overzicht wordt voorspeld, dat zelfs als de internationale spanningen zouden verminderen de investerings- druk in de jaren zestig waarschijnlijk niet zo groot zal zijn als in de jaren vijftig. Onder deze omstandigheden is mogelijk de tijd gekomen, dat de re geringen met succes zouden kunnen trachten een investeringspolitiek op langere termijn te voeren dan zij in de afgelopen tien jaren konden voe ren, zo wordt er in het verslag aan toegevoegd. mmm Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen; o.b. geeft Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men met. merkt men niet, ziet men niet Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tamponskunnen zich nietaltekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. [[netzal h 'm«ht>de kunnenjl I omueti* de o.b. dus llevet de mcerU I vertollen- V'!S?us,t$ferde brochure mei uitvoerrge.gc^WfK K!impon5 aan I Toezending geschiedt u^een^hscrete. hlanco erwe!op._ - tampons de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voer maandelijks gebruik. Normaal f I.Speciaal f I.2S FEUILLETON LILIAN AYE Bij de ingang ging, toen hij passeer de, het kleine raampje van de por tiersloge open en vroeg een vrouwen stem: „Waar wilt U heen?" ..Kamer 12", antwoordde Enderlein. De verpleegster wees naar de hoofd trap: uit alles bleek, dat ze van te voren was ingelicht. Hoofdverpleegster Inge, die hem bo venaan de trap bij de tweede afde ling tegemoet trad. zei voorzichtig: „Ze heeft al naar U gevraagd". ..Waarom helpt men haar niet?" sta= melde Enderlein, die zich nauwelijks meer kon beheersen. „Ze heeft geen weerstandskracht meer", zei de hoofdverpleegster. Samen hepen ze door de gang naai kamer 12, waar zuster Inge de deur voor Enderlein opendeed en hem liet binnentreden. Robert Winter stond aan het voeten einde van Felicitas' bed en sloeg de patiënt gade. Toen hij Enderlein zag gaf hij nem een wenk om op de rand van- bet bed te gaan zitten. De man liet zich moeizaam neer, terwijl hij van opwinding klappertandde. Het gezicht van Felicitas was nog meer vervallen dan een uur tevoren. In de oogholten hadden zich zwarte schaduwbeelden gevormd, haar han den, met de lange, roodgelakte na gels, lagen doodstil. Ze ademde zon der enig geluid, als in een diepe, ver kwikkende slaap. „Liefste", zei Enderlein met halfver- stikte stem. En toen nog eens, snik kend: „liefste!". In het bleke gezicht van de zieke kwam enige beweging. Ze sloeg de ogen op cn zei langzaam zonder eni ge samenhang, ook zonder dat ze En derlein herkende: „Hij zou komen... hij heeft gezegd, dat hij zou komen". Enderlein die dacht, dat ze hem had herkend, stamelde wanhopig. „Ik kón niet komen! Ze liet zeggen, dat ze niet thuis was. Ik heb van alles ge probeerd, maar zonder recept krijg ik niets". De man was buiten zichzelf van angst en verdriet. Hij poogde nog steeds Felicitas die niets meer begreep van z'n onschuld te over tuigen. Ze moest niet denken, dat hij haar bedrogen had. Andermaal fluisterde Felicitas: „Hij zou komen...... hij heeft gezegd dat hij zou komen" Enderlein staarde haar aan: zijn blik getuigde van wanhoop en niet- berijpen. En toen terwijl Felici tas steeds dezelfde woorden als een automaat herhaalde, werd het hem eensklaps duidelijk, dat ze hem niet herkende. Hij boog zich voorover keek naar haar mond, die altijd maar hetzelfde zei - en snikte smekend: „Liefste, vegeef me toch; zeg dat je me vergeeft!" Plotseling scheen het. dat iemand dc automaat, die aldoor dezelfde woor den uitte, met een ruk had stopgezet. Felicitas Simon was niet meer. „Neen, neen—neen", stamelde Ender lein. Robert trad op hem toe en hielp hem opstaan, „Kom mee, Efiderlein", zei hij; „je" moet je beheersen. Wees kalm!" Doch terwijl hij dit zei, stonden hem onophoudelijk Enderleins wanhopige woorden voor de geest: „Maar zonder recept krijg ik niets" En ofschoon het hem in de gegeven omstandigheden tegen de borst stuit te. wist hij tenslotte zichzelf te over winnen en op vaste toon, als het wa re bezwerend te zeggen: „Hoor eens Enderlein, jui3t nu moet je me ver tellen waar je dat recept vandaan had! Alle lui, die haar dat goedje verschaffen, hebben haar te gronde gericht! Ze zou er doorheen zijn ge komen, als ze niet van binnen door- en-door vergiftigd was geweest. Kom nu; van wie is het recept, dat ik bij baar gevonden heb, afkomstig?". Enderlein staarde op het stoffelijk overschot van de vrouw, die'hij had liefgehad. Of het nu uit angst voor dó eenzaamheid, uit begeerte, dan wel uit genegenheid was geweest, in elk geval had hij haar gegeven wat hij geven kon. Zijn gevoel van eigen waarde, zijn eer énzichzelf. Hij was tegelijk biet haar gestorven. Wat van hem overbleef, was slechts een gevoelloos stukje mens, dat nog maar wat zou vegeteren, zonder eni ge hartstocht en volkomen onver schillig voor alles. En naar Robert opkijken, 'zei hij vermoeid, alsof hij zich al het ge beurde nog nauwelijks herïnerde: „Ik heb het van uw vrouw gekregen". HOOFDSTUK IX Stefanic moest, terwijl zc op weg naar Donald het kruispunt Esplana de Lombardsbrug paseerdc, onwille keurig denken aan die eerste middag aan hun ontmoeting na dat wonder lijke telefoongesprek, toen Robert haar in de steek had gelaten. Toch verdiepte ze zich niet in verde re overpeinzingen, zoals ze vroeger, voor ze Donald kende, dikwijls had gedaan. Hot verleden telde niet meer mee. nfi telde alleen het heden. Het heden, waarvan zij en Donald letter lijk elke minuut afpersten, om ze dan als veroverd on de tijd bij elkaar te tellen. Het feit lag er immers toe: el ke minuut tezamen met hem doorge bracht. betekende een minuut winst op wat haar na zijn vertrek stond te wachten. De opzichter van het parkeerterrein wees haar een. plaats recht tegenover de „Vier Jahreszeiten" aan. in de schaduw van de dubbele rij linden langs het voetpad bij de Binnen-Al- ster. Ze stapte uit en nam als met een camera het tafereel rondom op: zowel de hengelende jongen als de moeder met haar kindje, die verlan gend naai- twee sportieve kanovaar ders keek, terwijl even verder een ar beider, de pet achterover op bet hoofd en een kleine zak op de rug met zwafre tred zijn weg vervolgde. Achter een venster van de hotelhall ontdekte ze Donald, die haar op zijn welbekende kalme, wat verstrooide manier toelachte. Stefanie hief als teken van herkenning even haar arm in de hoogte, een gebaar, dat hij on middellijk beantwoordde. Hun korte gabaren zeiden meer dan vele woor den in lange zinnen. Toen Donald Stefanie op de ingang zag toetreden, liep hij langzaam naar de draaideur en kwam haar tege moet. In de hall «varen ze niet alleen. Twee mannen met dikke buiken en dito si garen praatten hardop, soms zeer luid, over allerlei gewichtige dingen als conjunctuur, economie, politiek en crisis. Uit een andere hoek kwam onverstaanbaar gefluister van een advocaat en zijn cliënt met voor hen een bruine aktentas, uitpuilend van allerlei papieren. Aan een tafeltje voor twee personen zat een kleurlin ge met In haar slanke handen een Frans modetijdschrift, een tussen al die zware stoelen en onder het wat sombere plafond bijna onwerkelijke verschijning. En te midden van dit heterogene gezelschap moesten Do nald en Stefanie maar zien hun ge voelens en gedachten bij de neutrale, zakelijke omgeving aan te passen. Vol zorg en zelfverwijt merkte Do nald op: „Ik vind het hier gevaarlijk voor jou en ik had het niet moeten toelaten". ..En dan zouden, wij één of twee uur letterlijk hebben' weggegooid. Jij hier in het hotel, en ik thuis". „Ken je soms een van de lui hier in de hall?" vroeg hij een beetje ge jaagd. „Die vent daarginds zitje al door aan te staren" Die met de sigaarcn een dikke buik?" „Ja". „Ik heb hem nooit gezien", „Dan val jij zeker in zijn smaak", hernam Donald. „Dat vind ik alles behalve prettig", ging hij met een blik in de richting van de dikzak voort. „Zeg eens, Donald, jij bent toch niet jaloers?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12