Eerste voorspellingen geen droge zomer RIJKSWATERSTAAT HOUDT DIT JAAR VERKEERSTELLING MA ANDVERW ACHTING VOOR NEDERLAND VIT OFFENBACH EUROPA'S LOT HANGT AF VAN ONTWIKKELING IN AFRIKA LEEN HILLEBRANDTOCH MAAR NIET NAAR PARIJS.... ZATERDAG 4 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUW 8%} COURANT OPVECHTBRUG IN 1908 27 AUTO'S PER DAG Zes verschillende tellingen georganiseerd Dit jaar houdt de rijkswaterstaat een algemene telling van het verkeer op rijkswegen, op wegen onder be heer van de provincies en op wegen van een aantal belangrijke gemeen ten. De uitwerking van de telgege- vens«geschïedt in nauwe samenwer king met het Centraal Bureau voor de Statistiek. De verkrgen gegevens zullen zodanig opgenomen en ver werkt worden dat zij onderling ver gelijkbaar zullen zijn. Bij de algemene verkeerstelling van dit jaar worden de volgende soorten onderscheiden: basistelhngen, rayon- tellingen (automatisch en visueel), tellingen op een zeer drukke dag, tel lingen van buitenlandse motorrijtui gen en van het grensoverschrijdend verkeer. De basistellingen worden verricht aan 36 over het wegennet verspreide (basis)-telpunten gedurende 12 maanden, namelijk yap 2 november 1959 tot en met 1 november 1960. Op een beperkt aantal punten zullen op tweede pinksterdag visuele tellingen van 8 tot 24= uur worden verricht. Op 1 en S augustus worden; van 6 -tot 22 uur de aantallen buitenlandse motor rijtuigen geteld, onderscheiden naar voertuigencategorie en de verschil lende nationaliteitsletters op de voer tuigen. Het grensoverschrijdend -ver keer wórdt 16 dagen lang op ver schillende uren aan de grensposten geteld. Ongeveer 25 gemeenten ver richten op uniforme wijze deze tel lingen. De eerste verkeerstelling weid door de rijkswaterstaat in 1908 gehou den. In dat jaar telde men op de Vechtbrug in de weg van Amster dam naar Het Gooi 27 auto's. In 1916 passeerden op hetzelfde punt 63 auto's per dag. Van 1923 af tot de Tweede Wereldoorlog zijn ge middeld om de drie jaar tellingen verricht. Na de oorlog werden er Lot en met 1955 nog drie gehouden. Bij de laat ste van die drie werden op de Vecht brug gemiddeld 9000 auto's per dag Bedrag van f 20.000,-- verdween uit kluis te Wassenaar Enkele kennelijk deskundige inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een bezoek ge bracht aan het kantoorgebouw van het gas-, water- en elktrïciteitsbe- drijf in de Schoolstraat to Wassenaar en uit een kluis ruim 30.000,ge stolen. Het slot was met snijbranders uit de zware kluisdeur gesneden. Omdat liet kantoorlokaal, waarin de kluis staat aan de straatzijde grenst, hadden de inbrekers een hoge barricade ge bouwd met behulp van tafels, stalen kasten, vloerkleden en ganglopers, die uit een aantal vertrekken waren bijeengesleept. Zij hebben zich ver- moedlijk door 't breken van een ruit aan de achterzijde toegang tot het gebouw verschaft. De hoeveelheid verrichte arbeid aan de barricade wettigt het vermoeden dat meer dan één inbreker bij deze zaak betrokken is. geteld. De telling die op het ogenbik gehouden wordt valt samen met de internationale tellingen op de E-we- gen, die zijn voorgesteld door de „In land Transport Committee" en de Europese Economische Commissie te Genève. NORMAAL TOT IETS TE NAT" A. J. Sehouwenaar volgt Vermeer in Kamer op (Van onze weerkundige medewerker) De eerste officiële verwachting voor <le komende zomer is enkele weken geleden gepubliceerd door prof. F. Baur verbonden aan de universiteit te Frankfort, nu met pensioen en woonachtig te Bad Homburg. Prof. Baur meent aanwijzingen te hebben dat do komende zomer in het groot ste deel van West- en Midden-Europa wat de neerslag betreft, eeii normaal tot iets te natte zomer zal worden. 3n geen geval weer een zo droge zo mer als die van 1959 waardoor de land- en tuinbouw in grote delen van ons land bevreesd was. Vooral in de eerste helft van juni verwacht orof. Baur zomerse perioden. Hij denkt «Jat juli te nat zal zijn. Ér zullen pe rioden met grote temperatuui-tegen stellingen voorkomen maar gemid deld zal de zomer minder warm wor den dan die van 1959. Juli te nat In de laatste decade van mei hebben wij een bezoek gebracht aan de Deutschev Wetterdienst te Offen bach a/d Main waar wij een praatje hadden met de leiders van de afde ling die zich aldaar al enige jaren bezig houden met weersverwachtin- gen op lange termijn, verkregen door wetenschappelijke onderzoekingen. Dr. Dinies met wie wij een gesprek hadden over de verwachting van de komende zomer was het in grote trekken eens met prof. Baur. Het zal geen droge zomer worden en zo zei dr. Dinies, in juli verwachten wij plaatselijk als gevolg van vrij veel onweersbuien meer regen dan nor maal. Wanneer U vraagt hoe men aan deze verwachtingen op lange termijn komt dan is dit niet in enkele regels te zeggen. Men maakt gebruik van zeer uitvoerige statistieken betref fende de luchtdruk, temperatuur enz. in verschillende delen van Eurona, ook de zonnevlekken spelen een be langrijke rol, kortom een zeer uit voerige bewerking. Dit Duitse weers- instituut van Offenbach overscha duwt niet ruim 400 mensen die daar zijn te werk gesteld, in omvang ons K.N.M.I. te De Bilt. In ons gesprek wees dr. Dinies er nog eens op dat deze verwachtingen, voor elke maand, zijn afgestemd op Duitsland ook al kan het weer in Ne derland In grote trekken hiermee een grote overeenkomst te zien geven. Op onze vraag of het ook mogelijk zou ziin deze maand verwachtingen voor Nederland te geven antwoordde deze meteoroloog bevestigend. Bij wïïze van proef zal hij ons deze zo mer aan liet begin van elke maand een verwachting, afgestemd op ons land toezenden. Vooral van de zijde van de land- en tuinbouw heeft men hiervoor in ons land, evenals In Duitsland, veel belangstelling. Andere zomers Bekijken wij de zomers in ons land over een periode van 100 jaar dan zien wij dat er per 10 jaar (1861-1870, 1871-1880 enz) 53 natte en 46 zonni ge zomers zijn voorgekomen. Het mooiste waren de zomers tussen 1931 en 1940 waarvan er slechts drie (1931, 1936 en 1940) te nat waren, de overige zeven zonnig en droog. De periode van 1951-1960 is wel de natste. Alleen 1955 en 1959 bleven zonnig en droof Wat de zomer van 1960 brengt die deze periode van 10 jaar zal afsluiten moeten wij nog af wachten. Wij zouden het meeste H. M. de Koningin heeft donderdag avond hort na haar terugkeer uit België een bezoek gebracht aan haar gemaal in het Stads- en Acade misch ziekenhuis te Utrecht. Toen de koningin het ziekenhuis verliet stelde zij de fotografen, die urenlang op hun post waren gebleveneven in de gelegenheid een plaatje te maken, voordat zij zich weer naar het paleis te Soestdijlc begaf. recht hebben op een zonnige en iets te droge zomer voor geval wij van „recht" zouden mogen spreken Maar over een, periode van 100 jaar zijn alle 'zomers van 1870, 1880, 1890 enz. tot 1950 allemaal te nat geweest. Wanneer de zomer van 1960 te droog zou worden dan zou dit een afwijking zijn. Daar do algemene verwachting in de lichting van een droge zomer wijst zal wellicht ook de zomer van 1960 in een regenjas worden gestoken. Maar een gemiddeld iets te natte zomer behoeft ook Voor de land en tuinbouw geen slechte zomer te zijn. Ook niet voor de vakantie vangers. Dit wanneer de neerslag op enkele dagen tijdens zware buien valt, zoals in 1950 toen er een natte maar...... ook een war me zomer was. -Al met al lijkt het ons toch wel waarschijnlijk dat de regenjas en de .-paraplu er vaker aan te pas zuleln komen dan in '59. Maar... er worden ook zomerse perioden verwacht en wanneer die zich nu juist tijdens uw vakantie aankon digen dan hebt U nog nog niets te klagen. Kamerlid stelt vragen over voetbaltoto en Rolot De heer Geertsema (v.v.d.) lid van de Tweede Kamer, heeft aan. de mi nister van justitie de volgende schrif telijke vragen gesteld: Is het waar, dat de K.N.V.B. besloten heeft de deelname aan de door hem geor ganiseerde voetbalpool in het ko mende seizoen ook open te stellen voor leden en begunstigers van niet bij de K.N.V-B. aangesloten sportor ganisaties Heeft de minister zijn toestemming verleend voor deze uitbreiding van de mogelijkheid tot deelname? Is de minister niet van mening, dat een dergelijke uitbreiding strijdig is met de door zijn ambtsvoorganger gehuldigde opvatting, dat de feitelij ke toestand, zoals deze bestond ten tijde van het verstrekken van de eer ste ministeriële vergunning voor de voetbalpools, uitgaande van de K.N. V.B. en de Nationale Vereniging Ca ritas, bevroren moest worden totdat de Staten-Generaal zich over een eventuele wettelijke regeling van de sportprijsvragen zouden hebben uit gesproken? Onderschrijft de minister dit stand punt van zijn ambtsvoorganger? Berusten voorts de berichten, volgens welke aan de Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk „Huma- nitas" een vergunning tot het orga niseren van een lottospel zou zijn verstrekt, op waarheid? Indien deze vraag bevestigend beant woord wordt, kan de minister dan mededelen of er een zo kenmerkend verschil bestaat tussen de sportprijs vragen, waaronder de voetbalpool en het lottospel, dat de regering ener zijds, blijkens het door haar inge diende wetsontwerp 5786, van me ning is, dat de sportprijsvragen uit drukkelijk wettelijk behoren te wor den geregeld en aan stringente voor waarden behoren te worden gebon den, onder meer op het terrein van de maximuminzet en de maximumprijs, terwijl anderzijds het lottospel, dat, gezien de ervaringen in het buiten land, o.a. West-Duitsland, een veel grotere aantrekkingskracht op het publiek heeft dan de voetbalpool, zonder uitdrukkelijke wettelijke re geling uitsluitend op een niet aan wettelijke voorschriften gebonden vergunning van de minister van ju stitie mag worden georganiseerd? Zo ja, waarin is dan tut verschil ge legen? Is de minister niet van mening, dat vergunningen, op grond waarvan zeer hoge inkomsten.' te verwachten De voorzitter van het centraal stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacatu re-wijlen Evert Vermeer (arb.) de heer A. J. Sehouwenaar te Biltho- ven. Circa 3000 mensen hebben in Kaapstad onder leiding van dr. Joost de Blank, de Anglicaanse aartsbisschop van Kaap stad, gedemonstreerd tegen tie apartheids politiek van de regering. Zij beloofden ernaar te zullen streven dat alle Zuidafri- kanen van hun „onvervreembare men senrechten" zullen kunnen genieten. Een krijgsraad te Athene heeft me vrouw Fotini Lazaroe, een communiste, tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij zou hebben aangeboden te spioneren. Een andere communist, Vas- silios Tsigoenis, kreeg op grond van de zelfde beschuldiging tien jaar gevan genisstraf. U. F. M. Dellaert erelid ver. van luchtvaart- publicisten De heer U. F. M. Dellaert, directeur der N.V. Luchthaven Schiphol, heeft op een donderdagavond in het ge bouw van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart in Den Haag gehou den bijeenkomst van de nog jonge „Nederlandse Vereniging van Lucüt- vaartpublicisten" het erelidmaat schap van deze vereniging ïn ont vangst genomen. Dit geschiedde na dat de heer Dellaert een causerie had gehouden over de toekomst van de luchthaven Schiphol. In zijn causerie merkte de heer Del laert onder meer op dat de uitvoe ring van het nieuwe Schiphol onge veer tweehonderddertig miljoen gul den zal vergen. Daarvan zal het rijk tachtig procent voor zijn rekening moeten nemen. Als gevolg van het feit dat de lucht vaartmaatschappijen in verhouding de weinig betalen voor het gebruik van ruimten in het stationsgebouw en dergelijke, heeft de directie van de luchthaven reeds meermalen overwo gen "een luchtreizigersbelasting te heffen van reizigers die van Schiphol vertrekken. Deze luchtreizigersbelas ting kent men op het merendeel der luchthavens in Europa. Van elke uit Nederland vertrekken de luchtreiziger zou dan een bedrag gevraagd worden van een rijksdaal der a drie gulden, bedragen die over eenstemmen met die welke in het buitenland worden gevraagd. Wat het aantal passagiersbewegingen op Schiphol betreft deelde de heer Dellaert mee dat dit jaar vermoede lijk een totaal aantal van tenminste 1.3 miljoen zal worden bereikt. 4 De 44.500 ton metende .Vanguard", het enige slagschip waarover Engeland nog beschikt, is uit de vaart genomen. Het schip is het grootste dat de Britse marine ooit heeft laten bouwen. Het kwara aan het einde van de Tweede Wereldoorlog gereed. De bouwkosten bedroegen 115 miljoen gulden. Waarschijnlijk zal het schip worden gesloopt. GENERAAL MAT HON: Westelijke hulp doet Moskous kansen dalen Luitenant-generaal T. E. E. H. Ma- thon heeft vrijdag op een conferentie over Afrika van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde iu het ge bouw van de Tweede Kamer in Den Haag gezegd dat het lot van Europa en ook dat van het communisme af hangt vun wat er in Afrika gebeurt. De vrije wereld en in het bijzonder Europa moeten komen tot een plan voor Afrika om aan het communisme het hoofd te bieden. Afrika moet voorrang worden verleend bij de hulpverlening. Deze zaak kan niet al leen aan de Verenigde Naties worden overgelaten. Het is noodzakelijk dat de mogelijk heid van samenwerking met Afri kaanse landen niet verloren gaat. In dien Afrika in handen van de com munisten valt, wordt Europa omvat, vooral ook omdat de hoofdrichting van de communistische peneti'atie Zuid-Amerika via Afrika is. Deze omvatting zal niet alleen militair zijn maar ook economisch cn psycholo gisch. zijn. zoals bij de voetbalpool en bij het lottospel het geval is, in beginsel uitsluitend behoren te worden ver strekt aan instellingen of combina ties van instellingen, die zeer grote sectoren van het maatschappelijk le ven omspannen en die tevens, ook in vergelijlcing met andere instellingen, deze zeer hoge inkomsten dringend nodig hebben? Zo ja. is de minister dan niet van mening, dat de Nederlandse vereni ging voor maatschappelijk werk „Humanitas", hoe nuttig het werk, dat deze vereniging doet, overigens óok is, aan de genoemde voorwaar den niet voldoet? T aakverdeling Generaal Mathon, sprekend over ..het politieke aspect van de ontwik keling in Afrika" zei dat de com munisten bij hun penetratie in Afrika een uitstekende taakverde ling toepassen. In Guinee, waar de penetratie ver is voortgeschreden, werken Russen aan vliegvelden, spoorwegen en havens en doen zij oceanografisch werk, terwijl Tsje chen, Oostduitsers en Hongaren daar hun eigen terreinen van werk zaamheid hebben. Ook zijn er Chi nese communisten. De inmenging in Guinea geschiedt in de vorm van economische hulp maar men moet daarbij niet vergeten, al dus generaal Mathon, dat in de com munistische wereld het economische altijd ondergeschikt is aan de poli tiek. Te rijk De Sowjet-Unïe heeft het voordeel dat zij in Afrika bewondering wekt voor wat zij heeft gepresteerd. Het westen en vooral de Amerikanen hebben het nadeel dat zij te rijk zijn en daardoor de band met de Afrika nen missen. In de laatste tijd gaat dit ook al meer voor de Sowjet-Unie op en de bewondering voor commu nistisch China neemt, aldus generaal Mathon, naar het schijnt toe. De Amerikanen ondervinden voorts be lemmering door hun eigen negerpro bleem. De communisten werken ook in Ara bisch gebied en hebben vandaar drie stootrichtingen, naar het westen, het zuidwesten en het zuidoosten, aldus generaal Mathon. De grootste vorde ringen zijn daarbij gemaakt in Gui nee. In de Verenigde Arabische Republiek is eGhter een keerpunt gekomen toen de legering te Caïro besloot zich meer van de communistische wereld te distanciëren, aldus generaal Ma thon. Aan de westelijke Inspanning ten op zichte van Afrika, zo zei de generaal, dient ook Nederland deel te nemen dat een grote ervaring liëeft in de tropen. i^iiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiniiniiH iiiiiiiiiiiiiininiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmi „ZE WILDEN ME MEENEMEN.. W: Meest geportretteerde man van Zierikzee Ze wilden me meenemen naar Parijs. Naar zo'n club van kunstschilders. Om me te schilderen. Maar ik heb het niet gedaan. Waar moet je met die beesten blij ven.». Dat zegt de 76-jarige Leen Hillebrand, de meest gepor tretteerde man van Zierikzee. Waar moet je met die bees ten blijvenZo spreekt Leen Hillebrand niet over die kunstenaars. Hij bedoelt zijn vier katten, zijn hond, zijn kippen, zijn kanaries en zijn konijnen, van wie er één pas jongen heeft geworpen. „Ik laat die beesten niet in de steek. Anders was ik wel gegaan Leen Hillebrand is een gewil lig model. Eigenlijk: w&s een gewillig model, want de tijd, dat hij ïn de Zierikzeese h.b.s. uur na uur op een stoeltje zat om het kunst en aarsgilde zijn markante kop in verf en pot lood om te laten zetten, is volgens Hillebrand voorgoed voorbij. i „Nu zijn er nog meer dames, die i me uit willen tekenen. Maar ik I doe het niet meer. Wat schiet ik er mee op'k Zit trouwens met m'n beesten". Leen Hillebrand zit met z'n beesten. Hij bewoont een laag perceeltje in de Manhuisstraat. In een walmig vertrekje, waar hij zijn potje kookt, zit hij met zijn kanaries, zijn hond en zijn katten. Haar gespin vermengt zich met het geluid, dat Hillebrand met zijn potjes maakt. „Dit was een zwerfkat cn deze ook, die komt helemaal uit Rot terdam. Wat was-ie mager-< zo'n beest laat je niet lopen". Leen Hillebrand laat die bees ten niet lopen, laat die beesten, niet zitten. Ze spinnen haar tevredenheid uit in het lage vertrekje, waar een paar ver geelde foto's de enige wandver siering zijn. „Dit is m'n v,rouw, toen was ze nog flink Hillebrand's haar is zilverwit. Het staat als een blanke krans om zijn bruine, doorgroefde ,gezieht, waarin de rimpels zich bijide her innering verdiepen. eemoedig even, maar niet melancholiek. „Ik heb in mijn leven heel wat mee gemaaktDant vertelt hij over zijn omzwervingen over Schouwen, waar hij de slagers hielp wat hij nog wel doet bij liet slachten. Hoe hij huisbe waarder was in Breda en huis-- knecht bij de barones Van Na gel in Neder-Hemert, die hem ook als palfrenier waardeerde. Hoe hij eens, bij Heusden iu een aar dedonkere winternacht dc Maas over moest, over pakijs, dat kruiend en krakend de rivier af zakte. „Daar heb ik dikwijls over na zitten denken. Daar ben ik goed van af gekomen". Leen Hillebrand moet in die da gen een onverzettelijke figuur zijn geweest. En beminnelijk tege lijk, want het was een tochtje naar een geliefde Die eigenschappen vindt men in de 76-jarige Hillebrand nog al tijd. Dat ondervonden de Parijse kunstmensen, die Leen een reisje aanboden. Met een speels lachje wees hij ze terug. „Parijs, hoe lang zou j» werk hebben om van Zierikzee in Parijs te komen. Ik weet het niet. Misschien wel twee dagen. Je zou een dag of vijf weg zijn. En werkelijk, m'n beesten, ik laat ze niet in de steek !ll!llllll!llllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll!!llll|[IIII!ll!l!llll!lllillll!l!llllllllllll!!!llll!lll!lllllllllllllllllllllll>!!llllllll!ll!Illlllllllll!l!l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11