VLIEGENDE SCHOTEL GELAND Amerika vormt thans een elite korps van goede spionnen De avonturen van Stikkeltje en Bruunke FLEXA Wie kan een goede spion worden? GIBRALTAR ZOU PARADIJS VOOR SPELERS MOETEN WORDEN Margriet is nog 20 heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd.' RUS VERRIED SPION VAN AMBASSADE TE BONN SCHILDER ZELF MET 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 JUNI 1960 (Door Peter Andrews) Wie kan een goed spion worden Als men des kundigen er naar vraagt, krijgt men de meest uit eenlopende antwoorden, waarvan men niet veel wijzer wordt. Volgens bepaalde deskundigen is bijvoorbeeld een hoogleraar, een van onbetwiste eerlijkheid, die men miljoenen kan toevertrouwen nog niet genoeg en volgens anderen zijn de beste spionnen moordenaars en boeven, die hun eigen moeders zouden bestelen als het nodig was. Wie gelijk heeft is moeilijk te zeggen, maar zeker is, dat dergelijke typen wel het beroep van spion hebben uitgeoefend. ,,Rood-oog" bijvoorbeeld. Hij was geweldig groot en woog meer dan 200 pond. Hij had roodachtige ogen, die altijd traan den. Hij hield ervan gekreukelde witte linnen pak ken te dragen als hij langs de straten in de Noordafrikaanse dorpen wandelde, in dienst van de Duitse spionage. Zijn vrouw was nog groter dan hij. Zij had vlammend rood haar en zij ge droeg zich precies zoals ze was: „een verwelkte diva van de Weense opera uit de dagen van de Habsburgers". Zij doorkruisten Europa en Noord- Af ri ka. Spl on mag nooit enige sensatie veroorzaken Allen Dulles, de directeur van de Central Intelligence Agency, is de zoon van een Presbyteriaanse geestelijke. Hoewel hij gedeco reerd werd voor zijn belangrijke werk bij het leiden van een ge vaarlijke en zeer succesvolle spio- nagegroep in Zwitserland wil hij niets van roem weten. Een andere zeer gewaardeerde kracht in de Amerikaanse inlichtingendienst is een voormalige trappistenmon nik. Hij breekt zijn vroegere ge lofte van stilzwijgen slechts zel den.... Dan zijn er nog spionnen, die voor beide partijen werken en die hun verkregen inlichtingen aan de meest biedende verkopen. De dub bele spion is de zakenman onder de spionnen en hij speelt vaak een zeer gevaarlijk spelletje met zijn leven als inzet. Toch zijn onder j deze groep veelal de beste spion- nen. Men hoort uiteraard maar zelden bijzonderheden over hun werk. Af en tóe lekt er eens wat uit maar dan kan publikatie veel al geen kwaad meer. Zoals de ge schiedenis van de agent Dulles, die tijdens de laatste wereldoor log het bestaan van de geheime Duitse installaties voor het af schieten van de V-raketten in Pee- nemünde ontdekte'. Om aan de behoefte van de mo derne spionage te voldoen moet de Amerikaanse Inlichtingendienst steeds hogere eisen stellen aan de medewerkers in het bijzonder op technologisch gebied. Het bureau heeft thans een trainingscursus voor jeugdige ambtenaren opge steld, waarbij de deelnemers aan zwaardere eisen worden onder worpen dan voor welke andere overheidsfunctie ook. Terwijl de gezamenlijke Ameri kaanse inlichtingendiensten van militaire en burgerlijke bureaus zich steeds meer uitbreiden be snoeit de Central Intelligence Agency thans de dienstroosters van haar medewerkers om op de ze wijze een elitekorps van spion nen op te bouwen, die hun vak willen uitoefenen als een loop baan voor het leven en niet als een tijdelijke hobby! IX EEX VOLGEND NUMMER: KOSTBARE FLATERS VAN DE AMERIKAAN SE SPIONAGE. (COPYRIGHT OPERA MUNDI P.Z.C.). Veel controlewerk Het gros van het spïonage-werk bestaat echter voor het merendeel uit het voortdurend controleren van gegevens, het verzenden van' berichten, waarvan de meeste meestal zonder betekenis zijn. Bij spoorlijnen worden bijvoorbeeld de goederenwagens geteld als zij voorbï jdenderen De enige saus. die deze routine stampot een beetje smakelijker maakt is de wetenschap, dat een vergissing, een misstap, het ver geten van een schijnbaar niet ter zake doend detail, de dood kan betekenen. Whittaker Chambers, een bekende Amerikaanse deskundige op spio- nagebied, heeft beslist voor alle spionnen, waar ook ter wereld, gesproken toen hij zei: „De ge heimzinnigheden van de spionage worden gauw vervelend, de ge heimhouding wordt een last en de ingewikkelde manier om de zaken af te handelen, hinderlijk. De be doeling is nooit opwinding te ver oorzaken. Dit moet juist vermeden worden. Sensatie betekent name lijk dat er iets is misgegaan. Steeds hogere eisen Admiraal Roscoe H. Hillenkoeter, de voormalige directeur van de Amerikaanse Inlichtingendienst, zegt het volgende van de moder ne spion: „Ilij lijkt liet meest op een onderzoeker, bezig met zware, nauwkeurige arbeid. Hij waadt door stromen van buitenlandse dag- en nieuwsbladen en tijd schriften en dergelijk materiaal. Hij stapelt voortdurend feiten op feiten totdat de hele omtrek te voorschijn komt en de onderdelen ingepast kunnen worden!" MILJOENEN WACHTEN.... „Eerlijke smokkel" is er tegen Met de bijdragen uit Europese landen in het kader van het wereldvluchtelin- genjaar, tot op heden ruim 100 miljoen gulden, kan meer dan de helft van de 14.600 vluchtelingen die nog in West- Euxopese kampen vertoeven, een nieuwe plaats in de vrije maatschappij worden bezorgd. De hoge commissaris van de Ver. Naties voor het vluchtelingenwerk. Landt, die dit in Londen verklaarde voegde er evenwel aan toen dat er buiten de kampen in Europa nog een 90.000 vluchtelingen zijn die nog geen bestaan hebben gevonden en dat er over de ge hele wereld verspreid een vijftien mil joen vluchtelingen zijn. (Van een speciale correspondent.) „Wanneer U belangstelling hebt voor een geldbelegging, dan biedt Gi braltar U de mogelijkheid voor de toekomst. Papadoupoles, makelaar in onroerende goederen geeft U gaarne elke gewenste inlichting". Zo onge veer luidde de op duur geschept pa pier gedrukte aanbeveling, die de portier van een hotel in Gibraltar mij in de hand drukte. Een half uur later gaf de drogist, waar ik een pakje scheermesjes kocht, mij net zo'n stuk papier. Ditmaal was het senor Benjamin Garcia, die mooi ge legen huizen aanbood, welke uitste kend in te richten waren als hotel en pension. Hij wees daarbij op de unie ke kansen, die Gibraltar in de toe komst te bieden had, warneer er eerst maar kleine ivoren balletjes zouden tollen van de roulette in een Casino. EEN BRITSE LORD Het volgend jaar al gaat de grote! verandering beginnen in de geschie denis van de lang omstreden rotsves ting Gibraltar. Het zal, zo beweren de ingewijden echter 'n kleine toeris ten-speelzaal zijn, waar de meneren Smit en mejuffrouwen De Bruin uit alle landen van Europa zich met een paar gulden kunnen verbeelden in de grote wereld te zijn binnengedrongen. Nee Gibraltar moet Europa's spe lersparadijs worden en daarbij de Rivièra ver overtroeven. Het gerucht gaat, dat lord Teyham, voormalig vice-voorzitter van het Britse Hoger huis, zal optreden als president van een nieuwe N.V., die de vervallen rotsvesting nieuw leven moet inbla zen. „N.V. Internationale Gibraltar Sport Maatschappij" zou dit bedrijf gaan heten al hebben baccarat en roulette bepaald niet veel met sport te maken. Intussen beweren de (boze) tongen van mensen, die zichzelf deskundig noemen, dat aan deze onderneming geen behoorlijke calculatie ten grond slag ligt. En bovendien: de dollar- vorsten van vandaag hebben de ze nuwprikkelingen van het spel niet meer nodig. De beurs is voor hen veel interessanter. En de kleine avon turiers. die zich rond de speeltafels verdringen kunnen met hun geld be slist niet aan Gibraltar een gouden glans verlenen. Deze redenering dient dan vooral tot troost voor de vele oudere Engelse dames en ge pensioneerde officieren, die niets an ders willen, dan in de schaduw van deze merkwaardige rots een rustige levensavond door te brengen. Zij zijn ervan overtuigd, dat de nieuwe maatschappij beslist niet aan zijn trekken zal komen, laat staan de le ge schatkist van de kroonkolonie weer wat bijvullen. „IMPORT EN EXPORT" Als men hier over zaken praat, dan zal iedereen het erover eens zijn, dat de „goede, oude smokkel" een heel wat betrouwbaarder bron van in komsten is, die bovendien het voor deel heeft, niet zo in het oog te lo pen. Keurige koperen naambordjes met „Import-Expoit" erop gegra veerd sieren de bureaudeuren van de Cyprioot Papadoupolos-de Malthe- zer Spazzetti, de Spanjaard Perez en de Engelsman Johnson. Zij spiegelen een keurig koopmansbestaan voor, want tenslotte is smokkel ook een Hans Kilb werd van rechtsvervolging ontslagen Er zal geen strafvervolging worden ingesteld tegen Hans Kilb, voormalig hoofd van het particuliere secreta riaat van de YVestduitse bondskanse lier dr. Konrad Adenauer, die was beschuldigd van corruptie. De tegen Kilb uitgebrachte beschuldi ging was gegrond op het feit. dat deze ingegaan was op het aanbod van een zeer bekende Westduitse automobiel fabriek, die hem gratis sportwagens ter beschikking stelde. Kilb, die in dienst was getreden van een der Eu ropese gemeenschappen, met Brussel als standplaats, werd in september '58 te Bonn gearresteerd. Na drie maan den in voorlopige hechtenis te hebben doorgebracht is hij nu door een Keul se rechtbank van rechtsvervolging ontslagen. Hierbij heeft als overwe ging gegolden dat, naar gebleken is, Kilb zich er niet van bewust was een strafbare handeling te plegen, door het aanbod van de automobiel fabriek aan te nemen. Aan Kilb zal echter geen schadeloos stelling worden verleend voor de drie maanden, die hij in voorarrest heeft moeten doorbrengen. Er zal wel een strafvervolging worden ingesteld te gen de betrokken automobielfabriek die zal worden beschuldigd van poging tot omkoping van een ambtenaar in functie. In Zuid-Korea zijn nog vijf leden van de regering van oud-president Syngman Rbee aangehouden in verband met on regelmatigheden bij de presidentsverkie zingen op 15 maart. In totaal bevinden zich thans negen oud-ministers in arrest. Een troep uitgehonderde wolven heeft de vorige week in het gebied van Rzes- zow (Polen) een oude man aangevallen en verscheurd. Het vreeselqk verminkte lijk van de 70-jarige is in een bos terug gevonden. De boeren die in deze streek wonen durven 's avonds na zonsonder gang hun huizen niet meer te verlaten. In Oostenrijk zijn valse tien-schilling stukken opgedoken die uit dun verzil verd koper bestaan. Q De Amerikaanse filmspeler Gary Coo per heeft te Los Angeles een geslaagde operatie ondergaan, waarbij een stuk van de dikke darm werd weggenomen. vorm van im- en export. En wan neer de douanemannen voor de Spaan se en Portugese kust eens een schip buitmaken, dat door de wind binnen de driemijlszone gedreven werd, dan wordt zo iets in Gibraltar afgeschre ven onder het hoofdje „onkosten". Smokkel was steeds een eerlijk be roep zolang bepaalde spelregels ge respecteerd werden. Pas do gangsters van tegenwoordig, met hun oneerlij ke methoden hebben het. gilde een slechte roep bezorgd. „Maar wij ou den", zegt mister Papadoupolos bij een sherry, die zeker honderd jaar oud is, „wij, die de zaak erfden van onze vaders en grootvaders, wij hou den onze naam rein. En ziet U, wij willen niets te maken hebben met spelers en dergelijk volk. Dat schaadt onze naam en onze zaken". De gepensioneerde officieren en de oudere Engelse dames in de tea rooms hebben in de smokkelaars hun beste bondgenoten. WEDERZIJDSE PROTESTEN Lewinow plotseling naar Moskou terug Sowjet-ambassadeur Smirnow is woensdag naar het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn geroe pen, ter bespreking van spionage- heschuldigingen tegen de Russische ataché Nikolai Lewinow, die liet af gelopen weekeind plotseling naar Moskou is vertrokken. Advertentie.) APELDOORN, 3 juni Gisteravond te plus minus 11 uur naderde uit oostelijke richting met grote snelheid een lichtflits, die ver in de omtrek werd waargenomen. Plotseling verminderde de lichtflits snelheid en stond praktisch stil hoven Apeldoorn. Een zacht gezoem bewees, dat de lichtflits afkomstig moest zijn van een zich in de lucht bevindend voorwerp. Naderhand zou blijken, dat het voorwerp een vliegende schotel was. De schotel bewoog zich in de richting Teriet en deze was nu met het blote oog waarneembaar. Hangend boven de bossen tussen de Arnhemse en de Loenenseweg, boven het bekende Klein Paradijs in Beek bergen, koerste het voorwerp, dat zich nu nog slechts enkele tientallen meters boven de grond voortbewoog, naar de ge meente Loenen. Na even boven het centrum van de 1 Banketbakkerij van de heer gemeente Loenen te hebben stilge- Jetbs, Eerbeekseweg 13-a. staan, werd het gevaarte (diameter naar schatting 15 m) nabij het ge meentehuis aan de grond gezet. De klok van de kerktorten bleef stil staan. Het elektrische licht in de ge meente ging uit, motoren van auto's, scooters en bromfietsen sloegen af en het vee werd onrustig. In de koe pel van de toren werd een klein schuifje verschoven. Daaruit slopen twee fluosescerende maanmensen en zij begaven zich naar de Brood- en Groot was de verbazing van omwo nenden toen één van de twee wezens op de deur van de heer Jeths bonsde en in zuiver Nederlands verzocht: „Laat ons alstublieft binnen". De heer Jeths in nachtgewaad, opende de deur. Nadat de lieer Jeths van de schrik bekomen was, vroegen beide wezens weer in de Nederlandse taal „Zijn er reeds „Bijstand"-loten ver krijgbaar Eén van de twee maanmensen ver telde de heer Jeths, dat ook op de maan woningnood heerste en dat men vernomen had, dat er wéér vijf woonhuizen met 5.000 andere prijzen in de „Bijstand 3"-actie waren opge nomen. De heer Jeths, die, evenals alle andere verkopers van loten, juist bevoorraad was met Bijstandloten, verkocht aan ieder van hen vijf lo ten. Daarna ging de schotel, nadat beide wezens waren ingestapt, de hoogte in, om met grote snelheid in westelijke richting weg te vliegen. Bijstand-loten zijn in 5 series van 460.000 stuks a ƒ1.per stuk ver krijgbaar op tienduizenden adressen, kenbaar aan het raambiljet. Voor deze actie werd door de Minister van Justitie dato 26.2.60 nr. L.O. 570-141- 430 vergunning verleend aan het Kon. Juliana Fonds en het Pr. Bern- hard Fonds. Bekendmaking hoofd prijzen 16 juli 1960 via radio en tele visie. Inlichtingen Heemraadssin gel 303, Rotterdam. Advertentie) Lewinows beweerde spionage-activi- teit is verraden door Konstantin Iva- poestinski, een Sowjet-spion die zich in december van het vorig jaar vrij willig bij do Westduitse autoriteiten heeft gemeld. Kapocstinsky heeft be weerd dat hij van Lewinow bevelen en geld ontving. Kapoe.stinski heeft ook beweerd dat dc plaatsvervan gend dirigent van een Oekrains volks koor, dat onlangs een tournee door Duitsland heeft gemaakt, een kolo nel van de Sowjet-inlichtingendienst was. Hilger van Scherpenberg staatsse cretaris in het Westduitse ministe rie van buitenlandse zaken, protes teerde tegenover Smirnow tegen deelneming van Sowjet-diplomaten aan bijeenkomsten die worden belegd door groepen Duitse principiële dienstweigeraars. Van Scherpenberg zeide dat zulke activiteiten niet tot de taakvervulling van ambassadéle- len behoort. Hij voegde hieraan toe dat Duitse diplomaten in Moskou een dergelijke vrijheid niet hebben. Smirnow tekende protest aan tegen de Westduitse beweringen dat Le winow aan het hoofd van een spio- nagecomplot stond terwijl hii in van de Russische ambassade strikte orders hebben zich niet met spionage bezig te houden. In zijn protest wees Smirnow op beschuldigingen tegen Lewinow in de Duitse pers. Het waren „schandelijke leugens" en Smir now eiste' dat de Westduitse re gering zou „optreden" om te ver hinderen dat de Sowjet-ambas- sade op een dergelijke wijze wordt beschuldigd. De ambassa deur werd er op gewezen dat de Westduitse pers vrij is. Naar verluidt heeft Van Scherpen berg voorts de meest recente statis tieken van het ministerie van bin nenlandse zaken over de Russische spionage-activiteit in West-Duits- land aan de orde gesteld. Het minis terie heeft onthuld dat in 195S 204 agenten zijn gearresteerd in Duits land en dat in 1959 nog 264 in arrest zijn gesloten, nadat zij tenminste 790 spionage-opdrachten hadden uit gevoerd. KERKNIEUWS Bedankt voor Boven Hardinxveld G. M. van Dieren te Ede. Bedankt voor Houten. Utrecht H. Harkema te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen tc Zoetermeer G. van Loe nen te Moerdijk. Aangenomen naar Voorschoten, vakature M. den Boer, D. J. Modderaar te Rotterdam zuid. 34. Als Stikkeltje hem bijna te pak ken heeft, rukt de wind de zeepbel weer los. „Als hij nu maar niet in de rivier waait, want' dan hebben we hem er niet zo gauw weer uit!" zegt j later op de golven drijft. „En we] Keltje moedig en duikt de ba: :lei Stikkeltje zorgelijk. (kunnen geen nieuwe maken, al het i na. Bruunke staat op de kant „Doe de verf voor het schilderfeest „Daar nou; dacht ik het niet" mop- j sop is op" bedenkt Bruunke. je best, Stikkeltje" vuurt hij hem pert Stikkeltje, als de zeepbel even J,„Dan zwem ik hem na" zegt Stik-1 aan1 SIKkENS-TJALLEMA pro du kt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8