Een dorp is voorbestemd 1 ais hoofdstad Het donkere hart van Afrika 12 door Link van Bruggen ENQUETE IN ENGELAND NAAR LIEFHEBBERIJEN VAN JEUGD BLANKENHEYM BLANKENHEYM Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende handige doos VRIJDAG 3 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 I P1 Ki van de gouverneur- te Leopoldville, dat woning van de nog onbe- van Kongo is Zal oolc dit kost- iuw zeventienhonderd oostenlijker ge- ilaatst moeten worden? Op het miniatuur vliegveld kun nen alleen maar conventionele ma chines landen en dan nog uitslui tend van het kleine en middel grote type. Over de weg ligt het zo' n zeventienhonderd kilometer van Leopoldville vandaan van het verbindingsrijke Atlantische kunstgebied dus en zo'n twaalf honderd kilometer van Elisabeth- ville, de tweede en mischien wel rijkste stad van Kongo. Dwazen De wegen echter zijn slecht en alleen sportieve geesten of dwa zen zullen de auto als vervoermid del voor de lange afstand gebrui ken. Men is dan ook op het vlieg tuig aangewezen, of op de trein, maar de slang van wagons, die twee keer per week naar het zuid oosten schuifelt, is ongeveer veer tig uur onderweg om Elisabeth, ville te bereiken. Met Leopoldville bestaat helemaal geen verbinding per spoor. Toch zal het dorp en niet de stad op dertig juni a.s. de -ilaats worden, waar de onafhan- :elijkheid van Kongo haar beslag zal krijgen. En als de extremen onder de negerleiders hun zin krij gen, zal het dorp de stad straks zelfs definitief verdringen. Toen ik in de koloniale stijl van het eerste uur in het Loeloea,burg- se hotel Atlanta aan het eten was, speelde de veelbesproken verhui zing van Berlijn naar Bonn me door het hoofd. Goed. de Duitsers zijn ook van een stad naar een dorp getrokken, de Westduitsers wel te verstaan.. Maar hoe anders waren de omstandigheden? Geen Duitser zou erover gedacht heb ben z'n hoofdstad te verplaatsen, als de na-oorlogse gespletenheid hen hier niet toe gedwongen had. Van de Spree naar de Rijn is ver der ook niet zo'n overgang als van de Kongostroom naar de Loeloea. De afstanden in het land onzer oosterburen zijn veel geringer en het net van verbindingen is aan zienlijk dichter. Hoeveel heeft deze gedwongen verhuizing Westduitsland gekost? ,In Bonn weet men 't precies, hoe wel men er liever met over wil spreken. Laten we maar zeggen, dat er honderden miljoenen gul dens mee gemoeid zijn geweest, die de overheid, i.e. de belasting betaler, heeft moeten fourneren. Nieuwe ministeries moesten er verrijzen, drie, vier en vijf ver diepingen hoog en tezamen kilo meters lang. Er moesten uitge strekte woonwijken worden ge bouwd om de stroom van ambte naren te herbergen en alle andere mensen, die bij een hoofdstad ho ren. Geld En dan het allergrootste verschil! Duitsland had en heeft geld het nieuwe Kongo moet het nog krij gen. De potentie om welvarend te worden, is zeker aanwezig on der de Belgen voerde het land twee keer zoveel uit als het In- binnenkomt struikel je over de zwarten en het kost je moeite een plaatsje voor jezelf te vinden Je moet zomaar doorgaan, mon chef ami!Iedereen gaat naar Jacques, want daar komen nog geen negers an richt hij het woord tot mij, een blanke weliswaar, maar een vreemdeling. Grof, indringerig en spottend zijn voerde maar het vertrouwen, dat als basis van allo transacties geldt, moet nog beklonken wor den. Indonesië een ander zeer rijk land is in dit opzicht een teken aan de wand! Ik koop een krant in dit dorp in de brousse, de slechtste en duur ste, die ik ooit gezien heb. Zij kost vijfenveertig cent per num mer en op de vier halve pagina's staat nieuws, dat ik al een week geleden in Leopoldville heb gele zen. Voor de drieduizend Europea nen in Loeloeaburg maakt dit ech ter weinig uit. Keuze is er niet en bovendien zijn ze nooit iets anders gewend geweest. Tegen de wat oubollige sfeer, die in dit eerste, maar daarom beslist nog niet goede restaurant' van Loeloeaburg heerst, doet 't lot van de neger kil aan. De „boys", die overigens twee keer zo snel lopen als in Europa, worden met knip pende vingers en korte bevelen heen en weer gedirigeerd en om de twee minuten afgesnauwd. De krantejongen, die een bank biljet van twintig frank bij de blanke cassière wil wisselen krijgt een grauw, maar geen wisselgeld. Fooien van twee of drie frank op een rekening van honderdvijftig frank worden achteloos op de schoteltjes gesmeten. Het past allemaal nog zo in Loeloeaburg, zo ver van de wereld vandaan, zo ver ook van het schuldgevoel, dat de blanke in Afrika wel moet bekruipen. Aan de bar ook al weer de beste van Loeloeaburg, maar in opzet en functie nogal provinciaal komt er een Belg naast me zit ten. Iedereen schijnt hem te ken nen, behalve ik. Van de opvattin gen en instelling van deze bluffe rige routiné heb ik echter spoe dig alles begrepen. Ilij houdt niet van negers, of het nu Baloeba's of Loeloea's zijn. De z'n vragen. Wat ik hier kom doen hoelang ik hier blijf of ik de zwarten al net zo goed ken als hij. Hij ontpopt zich als de slecht ste propagandist van het Belgi sche koloniale beleid. Ik weet ge lukkig, dat er beteren zijn dan hij. Maar in Loeloeaburg, zo ver van de wereld en zo verstoken van nieuws over die wereld, moeten ze toch met een kaarsje gezocht wor den! Waar? Hoe? Straks moet in dit dorp de con stituante bijeenkomen. Straks komt koning Boudewijn hier en alle vooraanstaande blanke en zwarte leiders, die Kongo kent. De jn. De barjongens op z'n wenken, aanmerkingen af. Hij heeft een eigen gebarentaal, de goed be grepen wordt. Als hij een nieuwe whisky hebben wil, schuift hij al leen zi'n glas naar voren en geeft met duim en wijsvinger de maat van het sodawater aan. „Het wordt hier steeds ongezelli ger", twist hij met de baarkeeeper een blanke. „Als je hier 's avonds gasten zullen moeten slapen, maar waar? De journalisten zullen hun |f nieuws moeten door telegraferen, maar hoe? Men spreekt van ont- M ruiming van het Atheneum, dat een internaat heeft, m.a.w. slaap- en eetzalen. Men praat over de oprichting van tenten, maar dan mét ontsmettingsmiddelen en mét muskietengaas. Alle hotelkamers en het zijn er minder dan kon- derd zijn al voor maanden be- sproken, hetzij door de adminï- =j siratie, hetzij door particulieren. Het wordt een dure grap, die ver- Mizing van Leopoldville naar het. 'rëeds verhuisde Loeloëaburg. Van een1 stad met alle gewenste be- stuursfaciliteiten naar een dorp §j zonder allure in de brousse. Er zijn Belgen, die er een symboliek in zien: de symboliek van een te- ruglteer naar de jungle, die ze het nieuwe Kongo voorspellen. Er M zijn negerleiders, die er een pres- jE tigezaak van willen maken, die de „koloniale besmetting" van Leopoldville als een gerede aan- leiding aangrijpen om ingrijpend te decentraliseren en de macht van hun politieke tegenstanders te breken. Gelukkig- zijn er ook nog verstan- |1 dige lieden. Na het plotselinge bombardement van Loeloeaburg tot nieuwe hoofdstad van Kongo zijn verschillende politici aan het denken geslagen. Ze zien thans de verkwisting in, die zulk een maatregel teweeg moet brengen, de onmogelijkheid ook om hier, |ee gezien de te verwachten, moeilijke eerste uren, iets goeds van te- recht te brengen. De z.g.n. lippen-negerin komt bijna niet meer in Kongo voor. De afschuioelijke verminking, waarvan de jonge generatie niets meer moet hebben, da teert uit de tijd van de slaven handel. De vrouwen dachten er de Arabische slavendrijvers mee te kunnen afschrikken. „KINDEREN WORDEN SNELLER VOLWASSEN" Muziek nog steeds geliefd (Van een speciale correspondent) Men heeft in Engeland een onderzoek ingesteld naar de jeugd van nu. Het belangf-ijkste resultaat van dit on derzoek 'is wel, dat de schoolkinderen verbazingwekkend snel kleine vol- verblazingwekkend snel kleine vol wassenen worden. Het onderzoek werd ingesteld door de Vereniging voor Vorming van Volwassenen een soort Volkshogeschool onder 7000 elf tot veertienjarigen van de lagere en middelbare scholen in een Londense voorstad. Het had speciaal betrekking op de voorkeur voor be paalde liefhebberijen en de vrijetijds besteding. Toen men de resultaten vergeleek* met die van een soortgelijk onderzoek slechts dertien jaar gele den, kwamen opvallende verschillen aan het licht. De oude kinderspelen zijn vergeten, de vormen van ontspanning en ple zier onderscheiden zich nauwelijks van die der volwassenen. Allemaal houden ze van grammofoonmuziek, allemaal dansen ze graag. De jon gens hebben veel minder belangstel ling voor georganiseerde sport, ze trekken daarentegen graag, fietsen veel en zijn hartochtelijke verzame laars. De meisjes hebben uawelijks meer belangstelling voor handwer ken maar lezen wel graag vrouwen tijdschriften. Geregeld bioscoopbe- ziek is niet meer gebruikelijk, televi sie-kijken werd o- de enquêteformu lieren slechts terloops vermeld. Vóór alles echter willen de kinderen en jon°-e mensen onder elkaar blij ven. De door volwassenen geleide jeugdclubs en de padvinderij hebben veel van hun aantrekkingskracht verloren. Daartegenover spelen jeugdclubs, waarin de jonge mensen zelf de toon aangeven, café's waar wel of niet gedanst wordt en rock 'n roll en jazz—clubs een voorname ról. Twee interessante feiten komen uit het rapport naar voren: mu ziek wordt door verreweg de meeste kinderen als belangrijk beschouwd. De jongeren geven de voorkeur aan populaire danspla- ten, de oudere, vooral de middel bare scholieren gaan op den duur over naar de klassieke muziek. Veel meer jongens en meisjes zijn lid van godsdienstige groepen. Op de achtergrond van dit in ogen van volwassenen nogal tegenstrijdige beeld staat de groeiende welvaart van het land meer zakgeld dan vroeger- r— en de steeds snellere en vroegere groei naar lichamelijke vol- wasenheïd, waarvoor men nog geen verklaring heeft gevonden. Wurgmoord op 27-jarige vrouw in Hamburg In Sankt Pauli, de uïtgaanswijk van Hamburg, is dinsdagavond een vrouw van lichte zeden vermoord. Zij is de vierde in haar beroep die de afge lopen zeventien maanden van het le ven is beroofd. Vera Ostrau, 27, werd gewurgd met een van haar kousen. Roof is kenne lijk niet het motief van de moorde naar geweest, want het slachtoffer had een streng parels nog om de hals. In de drie andere moordzaken is tot op heden één arrestatie verricht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiimiiiiiiiniiimiiiiiiiiiimniiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiniiiimniiiiiiinmiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimmiimmguiiiiiiiiiniiiiiiMiiiimiuiiniiiiiiiiiiiMii die goeie ouwe 9.05 (met de baard) en die goeie jonge 7,60 (met 'C baardje) hebben de sleutel van de gezelligheid Loeloeaburg, mei. Leopoldville is een grote, indrukwekkende stad, die meer dan een lialf miljoen mensen telt. Als zetel van liet Gouvernement- Generaal, van liet gouvernement van de provincie en dat van het district, bezit het talrijke, monumentale kantoorgebou wen, waarin de administratie en de hoofdvestigingen van be drijven en ondernemingen zijn ondergebracht. Er Is een vlieg veld, waar de grootste straalverkeersmacliines kunnen landen er zijn luchtlijnen, die de halve aarde omspannen, er zijn een tiental goede en grote hotels, zomede een welluidend scala van restaurants. De consulaire ambtenaren wonen er, de reis agentschappen hebben er hun hoofdkantoor, er zijn dag- en weekbladen, kortom: de hele Kongolese maatschappij komt er in één groot spinneweb tezamen. Loeloeaburg is een ruim, groen dorp met iets meer dan zes tigduizend inwoners. Behalve het gouvernement van de pro vincie Kasai vindt men er wat bijkantoren van banken en in dustriële vestigingen, terwijl het totaal aan hotelbedden nog geen tien procent van dat van Leopoldville bedraagt. CAPTAIN (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5