Nieuw kerkelijk centrum 't Zand kan december 1961 gereed zijn I '-ft: Zeeuwse Ainmnak VOLKSGEZONDHEID {3.n)in MINISTER VAN R00Y BEZOCHT GISTEREN ZEELAND KANTONGERECHT ZIERIKZEE STIJLVOL GERESTAUREERD „PRINSES IRENE" VOER IN VLISSINGEN TEGEN FUIK Agenda P li O V IN CI ALE ZEEUWSE C O U RAN.T VRUDAG 3 JUNI I960 KERK BIEDT PLAATS AAN 700 a 800 BEZOEKERS Gemeentehal voor 250 personen, met jeugdkerk en nog 3 vergaderruimten HET SCHETSONTWERP voor de nieuwe hervormde kerk van 't Zand (gemeente Middelburg), die met steun van de landelijke kerkbouwactie verrijzen zal, is gereed. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk van 't Zand (kerkelijk bij Koudekerke beho rend) hoopt de plannen oyer enkele maanden bestekklaar te hebben om dan in december a.s. met de bouw te kunnen begin nen. In december van het volgend jaar hoopt de kerkvoogdij dit bijzonder centraal in de stadsdelen 't Zand en de Stromen- wijk gelegen kerkelijk centrum kerk, verenigingsgebouw en gemeentehal in gebruik te kunnen nemen. Het kerkelijk centrum zal dus ge leed kunnen zijn voordat de Stro- memvijk naar het gemeentebe stuur verwacht binnen twee jaar geheel volgebouwd is! De hervormde gemeenteleden van 't Zand hebben van het begin af enthousiast daadwerkelijk meegeholpen aan de bouw van hun kerk. Zij steunden de commissie grondverwerving door 500 vierkante meter grond te kopen en aldus f 8000 in de kerkbonwkas te brengen, waarna zij zich bij de lan delijke kerkbouwactie eveneens van hun beste zijde lieten zien door nog eens f 8000 bijeen te bi-engen. Morgen (zaterdag) wordt met een nieuwe actie gestart ter verstevi ging van het kerkbouwfonds, waarvoor zich ook reeds 70 ge meenteleden hebben ingezet. Alle hervormde bewoners op 't Zand en in de Stronienwijk krijgen een schrijven in de bus waarin zij worden verzocht om nogmaals daadwerkelijk mee te helpen. „De commisie kerkbouwfonds heeft hooggespannen verwachtingen van deze actie, die nog gevolgd wordtdoor andere activiteiten", verklaarde de president-kerk voogd L. Everaars, die ons met ds. E. Durkstra en de heer W. Don opening van zaken gaf over de nieuwbouwplannen. Centraal Het schetsontwerp voor liet kerke lijk centrum, dat is gemaakt door ir. P. J. 't Hooft, omvat drie gese pareerde eenheden, die toch in dui delijke relatie met elkaar staan. Het project zal verrijzen aan de Ooster- scheldestraat, vlakbij het verlengde van het Arnepad, zodat het wan. neer de Stronienwijk volgebouwd is praktisch precies in het midden van de dan 6000 a 7000 inwoners tel lende stadswijken gelegen zal zijn. De hoofdingang, van het centrum is geprojecteerd in de gemeentehal, te vens vergaderzaal, met een capaci teit van 250 plaatsen. In deze zaal kunnen ontmoetingssanienkomsten gehouden worden, recepties in ver- oand met doop, huwelijk, belijdenis, enz. Een verhoogd podium in deze hal kan worden gebruikt voor jaar- feesten van J.V. en M.V. De ach terwand van deze hal wordt geheel van glas. In het verenigingsgebouw worden een vergaderlokaal van 56 vierkante meter en een kerkeraads- kamer van 40 vierkante meter ge bouwd, en op de le etage een verga derzaal voor 125 personen even eens met podium dat de kerk voogdij wil benutten als jeugdkerk. die men gelijktijdig met de „grote'-' il houden. Dan is er nog een kerk wil reserveruimte, zodat in totaal 5 ver gaderingen tegelijk gehouden kun nen worden. De ruimte voor de clubs en de jeugdkerk hebben aparte uit gangen. Voorts wordeiv vanzelfspre kend sanitair, garderobe (voor 250 man), keuken en tevens fietsenber ging ingericht. Via deze laatste ruimte kan men het gebouw even eens bereiken. 700 tot 800 Via de gemeentehal bereikt men do kerk, die A-erdecld in 2 vakken plaats zal bieden aan 630 bezoekers. Op de bovengalerij waar het or gel zal geplaatst worden is bo vendien plaats voor het koor of indien nodig voor 60 gemeentele den. waardoor dc kerk rond 700 be zoekers kan bergen. De ruimte is evenwel zo groot dat de capaciteit in de toekomst opgevoerd kan worden i "iet- de hoofdingang van het centrum, tot 800! linies zal het verenigingsgebouw met Aan de zijde van de Oosterscheldc- I één verdieping verrijzen. straat komt de kansel, alsmede de avondmaalstafel, zonder dat aan de ze zijde een uitgesproken liturgisch karakter geschapen wordt. De zuid gevel van de kerk wordt geheel van glas, de noordgevel krijgt alleen in de hoogte een vijftal ramen, de andere gevels zijn ..dicht". De kerk krijgt alleen een uitgang, die tevens voor de aanvang van de diensten als in gang bedoeld is voor bijvoorbeeld in validen. De ingang van de kerk be vindt zich dus uitsluitend in de ge- meentehal. In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal de grondtrans- actio voor deze kerkbouw aan de orde komen. Wanneer de raadsleden daarmee akkoord gaan, zal opnieuw een belangrijke stap tot verwezen lijking van liet kerkelijk centrum gedaan zijn. Een verwezenlijking, die hoogst noodzakelijk is, omdat de huidige hervormde kerk van 't Zand veel te klein is, terwijl het jeugd werk niet opgevangen kan worden bij gebrek aan verenigingsaccom- modatïe. Rest nog te vermelden, dat thans po gingen in het werk gesteld worden om naast deze kerk in de Stromen- wijk een tweede kerkgebouw mid dels steun van de landelijke actie te bouwen. Deze kerk zou dan moeten verijzen in plan-Oost te Goes. Deze tekening geeft een overzicht van het eenvoudige, maar bijzonder aantrekkelijke en doelmatige kerke lijk centrum, dat de Ned. herv. kerk van 't Zand zal bouwen. Rechts be vindt zich het kerkgebouw met een voorlopige capaciteit van 700 bezoekers, in het midden komt de gemeentehal voor 250 personen en Veel zonnebrillen veroorzaken BINDVLIESONTSTEKING. Wendt U tot uiv vakopticietu Jubilea bij „De Schelde" In juni vieren diverse werknemers bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen een jubileum. Veertig jaar in dienst van het bedrijf zijn de he ren Ch. van Opbergen (plaatwerke rij, 2 juni), J. Daane (torenkranen, 5 juni), H. Mijnsbergen (werkvoor- ber. en tar. scheepsbouw, 19 juni), F. Duizendstra (zware plaatwerkerij, 22 juni) en J. J. Smit (plaatwerkerij, 24 juni). Vijfentwintig jaar werk zaam bij de „De Schelde" zijn de he ren P. Buijs (schilders, 24 juni) en C. Wondergem (afbouw koopvaardij, 26 juni). Radio-zendingsbijeenkomst in Grote Kerk te Goes Onder de titel „Het Evangelie in een gistende wereld" gaf woensdag avond de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging een gelijktijdige uitzending van drie zenoingsbijeen- komsten vanuit de gereformeerde kerk te Aalten, de Ned. liervomde kerk te Goes, en liet kerkgebouw van do evangelische broederge meente te Zeist. Deze bijeenkomsten waren belegd in samenwerking met de Nederlandse Zendingsraad. De vete aanwezigen in de Grote Kerk te Goes hadden een groot aan deel in de samenzang, die om toer beurt werd uitgezonden. Indrukwek kend zetten de gezamenlijke Goese kerkkoren en de chr. oratoriumver- enïging het programma in niet een gezang. Afwisselend zongen de kerkkoren van Goes, Aalten en Zeist, terwijl de ze laatste plaats ook aan de uitzen ding meewerkte met „The Surinam Gospelsingers". Deze zorgden met „That old time religion" en „Deep River" voor de exotische klank ir het programma. De verbindende tekst werd uitge sproken door ds. B. Richters, direc teur zendingscentrum te Baarn. Hij tekende o.a. de omstandigheden waaronder de zending momenteel haar arbeid verricht. Steeds is steun nodig van het Nederlandse volk om licht te brengen in „duistere gebieden", aldus ds. Richters. Groe ten vanuit Nieuw-Guinea, Suriname en Indonesië werden uitgewisseld met de vertegenwoordigers in dc Nederlandse kerken. Op elk van de ze korte toespraken gaven resp. ir. M. A. Geuze te Goes, dr. J. Meer- dink te Zeist en prof. dr. W. F. de Gaay Fortman te Aalten eveneens in de vorm van een korte toespraak antwoord: allen bepleitten zij de noodzaak van grote steun aan deze gebieden, vooral in het licht van de jstende wereld van vandaag. De .eer Adr. Kousemaker had de mu zikale leiding bij de uitzending van uit Goes. Zendingsmiddag Chr. Geref. Kerken in Middelburg De elassicale zendingsmiddag van de Christelijke Gereformeerde Kerken zal dit jaar worden gehouden op za terdag 25 juni op een terrein achter het Zanddorp te Middelburg. Als sprekers zullen onder meer optreden ds. Kok vun Ede en dr. Velema uit Eindhoven. Eindexamen Middelburgse rijkskweekschool Eij de aan de rijkskweekschool te Middelburg gehouden examens van de tweede leerkring slaagden voor de ak te onderwijzer (es): de heren H. Geer- naert, Groede; Th. de Groot, Kloetin- "fe; J. Lauret, Hoek en de dames M. Jieleman, Hontenisse en D. ten Ha cken, Vlissingen. VAN TOT CONCOURSWINNAAR. St.-Fliilipsland's muziekgezel schap „Concordia" behaalde een eerste prijs in een zaalcon cours te Zwijndrecht. Men vier de dit succes met een opgewek te rondwandeling door de ge meente, die vele vrienden van „Concordia op de been bracht. HOND Er zat een hond op die brug in Mid delburg. Middenop, uiterst onverzet telijk. Het verkeer ging er lange tijd behoedzaam aan weerszijden langs maar tenslotte werd het toch wel in gewikkeld. Die hond moest weg. Eni ge energieke automobilisten verlieten hun voertuigen en begonnen een drachtelijk en op een afstand kssstte roepen. De hond gromde en ontblootte een rij vervaarlijk gepunte landen. Automobilisten af, terug.in de veilige beslotenheid van hun wagens. Er kwamen omstanders, zoals altijd, wanneer er op de openbare weg icis aan de hand is. Het werd zelfs een klein oploopje. En die hond bleef maar zitten. Rus tig, onverzettelijk. De politie kwam er bij, gealarmeerd door een actieve .omstander. Ook de politie riep „kssst". De hond volstond met het demonstreren van zijn voor treffelijk gebit. „Geef hem een bekeuringriep een spotzieke omstander. De politie reageerde niet, maar be gon met hulpmiddelen te werken, met een touvj onder meer, dat zij tartend onder de hondeneus hielden. De hond gromde alleen maar en bleef zitten. Totdat er plotseling uit de kleine menigte een zeer bejaard man naar voren trad. Hij wandelde rustig op de viervoeter toe, legde een gerim peld handje op diens lcop en wandel de weg. De hond volgde gedwee, de kleine menigte plus politie in opperste ver bazing achterlatend YRIJK AARTJES. De raad van Zuiddorpe heeft voor f 50,kaartjes gekocht van de draaimolenexploitant, die tijdens de kermis met zijn attractie het dorp bezoekt. Men heeft dit niet gedaan om zelf eens heerlijk te gaan draaien, maar voor de jeugd van Zuiddorpe. De exploitant van de molen had een subsidie verzocht, omdat de belang stelling voor de draaimolen in deze kleine grensgemeente zo gering is. De raad achtte het de beste oplos, sing om zelf kaartjes te kopen en de jeugd gratis te laten zwieren. JONGE ZWANEN. Voor de scherpe opmerker, die rijdend van Haamstede naar Se- rooskerke of In tegenovergestelde richting de Gemene Geule pas seert, is daar een aardig tafereel tje waar te nemen. De pa en ma Zwaan, die daar al enige tijd waardig rondzwemmen hebben gezinsuitbreiding gekregen en sinds zes dagen hebben zij de zorg voor een aantal levendige jongen, die thans bedrijvig ach ter hun ouders aanscharrelen. Nu en dan komen zij aan land en zijn ze in de wegberm te zien. GOUDEN BRUILOFT. De heer en mevrouw Th. Ottjes Dullaert te Boschkapelle in de ge meente Vogelwaarde, hebben onder belangstelling van talrijke dorpsge noten, hun gouden bruiloft gevierd. Niet alleen de hele familie, bestaande uit 10 kinderen, 25 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen maakten het feest mee, maar ook vele vrienden en bekenden. Het feestcomité bood bij monde van de heer J. Mangnus geschenken aan. GOUDEN BRUILOFT n. Dinsdag aanstaande is het feest voor de heer en mevrouw C. Pau- lusse-Van Aalst In Terneuzen, die vijftig jaar geleden in het huwe lijksbootje stapten en dat nu wil len herdenken. Ongetwijfeld zul len velen die dag een bezoek bren gen aan het adres Dahliastraat 7. (Slot van pag. 1) van economische zaken en sociale zaken. Over de projecten in Zeeland, die in het verband van de Dienst Aanvul lende Werken uitgevoerd kunnen worden, verklaarde de minster dat er zoveel mogelijk naar wordt ge streefd om werken onderhanden te nemen, die de „infrastructuur" van 'n streek verbeteren, zoals dus aanleg van wegen, waterwegen enz. Maar soms moet ook wel eens tot andere projecten worden besloten omdat de infrastructur-werken te duur blijken te zijn. In bepaalde gevallen wordt de „basis" van een project betaald uit de „pot" van de industrieker nen, die beheerd wordt door het ministerie van Economische Za ken. Een dergelijke steun wordt in de kerngemeenten verleend. Vrij evangelische koren zongen in Goes In het gebouw van de Vrij Evange lische Kerk te Goes is woensdag een zangersdag gehouden voor een zeven tal evangelische zangkoren uit liet westen van het land. Het was de jaarlijkse ontmoetingsdag van deze koren, die rond 270 zangers en zan geressen in Goes hijeen bracht. Acte de présence op deze zangersdag gaven de Vrij Evangelische Kerkko ren van Haarlem, Zwijndrecht, Hen drik Ido Ambacht, Den Haag, Rotter dam-Zuid, Dordrecht en Goes. Ieder koor moest twee nummers, zingen waarvan één verplicht nummer, Er werd in hoofdzaak kerkmuziek ten gehore gebracht. De heer Adr. Kou semaker uit Goes gaf na afloop van deze geslaagde dag elk koor een be oordelingslijst. Om prijzen werd niet gekampt. Het gaat er bij deze koren slechts om op deze wijze contact met elkaar te houden en van elkanders zang te leren. De leden van de koren waren 's mor gens verwelkomd door de erevoor zitter van het Goese koor, de heer C. Duvekot. 's Middags berustte de leiding bij de voorzitter van Goes, de heer C. J. van Beugen. Het Goese vrij evangelische kerk koor zong 's middags onder leiding van Gommert de Kok de Paascan- tate. Ds. J. Karelse, vrij evangelisch pre dikant te Goes, sloot de geslaagde dag. Uit de „pot" van de Aanvullende Werken wordt dan een aanvul lende subsidie verleend. „U moefc niet vergeten: anderen moeten de plannen maken", zo zei de minister nadrukkelijk. „Het be hoort niet tot; mijn taak om zelf met projecten te- komen. Als de een of andere instantie een plan gereed heeft, dan kan ik beldjken of het wenselijk en verantwoord is op grond de situatie op de arbeids markt een bepaalde subsidie te ver lenen." De bewindsman zeide te hopen, dat zijn bezoek aan Zeeland over en weer openheid had gebracht over deze aangelegenheid. „Ik weet wel dat het provinciaal bestuur actief genoeg is in deze, maar het is nog wel eens goed de wenselijkheden en mogelijkheden van Aanvullende Werken zowel bij ons als bij het provinciaal bestuur grondig te be- De minister besloot: „Wij hebben tot taak de helpende 'hand te bieden. Mijn bezoek had tot doel na te gaan hoever hier moet worden gegaan." Donderdagmiddag heeft de kantonrechter te Zierikzee, mr. W. E. van Vloten, in het ge restaureerde kanton- gorechtgcbomv aan het Havenpark een wat ongewone zitting ge houden. Een zitting, waarin alleen maar prijzende woorden vie len en ten tweede male ongewoon: deze waar dering viel de kanton rechter zelf ten deel. Vele genodigden onder wie justitiële, politio nele en gemeentel, au toriteiten bezichtigden namelijk het resultaat van de restauratie, die onder leiding van ir. H. de Lussanet de la Sa- blonière uit Middel burg werd uitgevoerd en waarmee in april van het vorige jaar een begin werd ge maakt. Het was nochtans geen ;eheim dat mr. van 'loten bij de vernieu wing van het interieur van dit fraaie achttien de eeuwse partriciërs- huis zelf de lijnen voor de inrichting heeft aan- fegeven. Het „vonnis" at aldus over 't mar kante gebouw aan het Hayenpark werd vol trokken en waarvan de executie werd toe vertrouwd aan de Zie- rikzeese bedrijven J. Roggeband en P. J. Beuzenberg, is een bij zonder gelukkige han tering geweest van een wet, die zich moeilijk laat beschrijven: die der goede smaak. Zittingszaal, griffie en werkamer van de kan tonrechter zijn thans ingericht in empire- stijl, waarbij het no tenhouten meubilair, de sfeervolle verlich ting, vloerbedekking en behang op elkaar zijn afgestemd. De ge hele inrichting ademt eenvoud, een sobere voornaamheid, die wel dadig aandoet en ge heel past bij het ka rakter, de voorname allure van dit Zierik- zcese kantongerecht gebouw. Restauratie en inrichting zijn een ge lukkig compromis ge worden van artistici teit en stijlgevoel, het geen tot in de kleinste details met bewonde- rings waardige cons cience is doorgevoerd. Een waardige stijlvolle behuizing, met een al even waardige eerste zitting. Een zitting, waarin 't openb. minsterie wel vertegenwoordigd was in de figuur van of ficier van justitie mr. Th. Lebret uit Middel burg maar waarin geen (aan) klacht werd geuit. Eu vanaf de publieke tribune, waarop onder meer burgemeester 111 r. F. Th. Dijckmees- ter, gemeentesecreta ris R. van Omeren en wethouder M. O. Ver- heijen hadden plaats genomen klonk slechts een goedkeurend ge mompel (Advertentie) Niet allemaal tegelijk Niet alle huisvrouwen over de hele wereld koken tegelijk. Maar één ding liebben ze gemeen: voor het binden van groenten, soepen en sau sen gebruiken zij Maïzena Duryca - het ideale bindmiddel. NA KORTSLUITING IN MOTOR In dienst ontstond geen vertraging De voorluatste reis van do veerboot „Prinses Irene" woensdagavond van Breskens naar Vlissingen is minder fortuinlijk geëindigd dan zij was be gonnen. Door sluiting in het anker van een der overbrengingsmotoren voer de boot met meer kracht de luik te Vlissingen in dan de bedoe- ling was. Het gevolg was, dat de i'uikwand achter de stalen platen werd beschadigd. De kortsluiting in dc overbrengings motor van brug naar schroef hield plotseling het laatste commando „achteruit" vlak voordat de „Prin ses Irene" voor de steigerbrug tot stilstand zou komen tegen. Om beschadiging van deze brug te voor komen, trachtte de kapitein de veer boot te remmen door hem tegen de fuikwand „aan te zetten." Dit luk te. Even later konden de auto's en passagiers de boot verlaten. Een employé van Smit-Electro, de lever ancier van de installatie, die aan boord was, had het euvel snel ge vonden. Vertraging in de dienst kwam niet voor. Met behulp van dc nood-telegraaf werd woensdag nog de laatste overtocht vice-versa ge maakt. Nadat donderdag eerst enkele proef vaarten waren genmukt, werd de „Prinses Irene" later weer in de dienst opgenomen. A. P. de Vey lot wethouder van Zuidzande benoemd In dc woensdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Zuidzande, is tot wethouder benoemd de heer A. P. de Veij, die zitting heeft voor de Partij van de Arbeid. Verder werd tijdens deze korte zit ting van de raad het nieuw benoem de lid, de heer C. B. de Neve, be ëdigd en besloot de raad nog tot ver koop van een perceeltje grond aan het waterschap „Het Vrije van Siuis" te Oostburg. Collecte De Sakorcollecte te Poortvliet heeft een bedrag van f 106,25 opgebracht., Benoemingen elassicale vergadering Middelburg De elassicale vergadering van de Hervormde Kerk van Middelburg be noemde tot afgevaardigde naar de firovinciale kerkvergadering, ouder- ing Jasperse te Koudekerke, tot tertius-lid van het breed moderamen van de elassicale vergadering, ouder ling-kerkvoogd J. H. Th. Wiegel te Vrouwenpolder, tot secundus-afge vaardigde naar de provinciale kerk vergadering, ouderling G. Blankers te Grijpskerke alsmede tot sccundes- lid van de visitatoren-provinciaal ou derling W. Marteijn te Kleverskerke. Ds. L. H. W. Thcunissen te Aagte- kerke werd tot voorzitter van de elassicale zendingscommissie be noemd, terwijl de elassicale commis sie „Kerk en Israël" als volgt werd samengesteld: de predikanten ds. P. F. Th. Aalders en ds. M. Enker te Middelburg, ds. A. Rothfusz te Vlis singen en de heren J. P. van Aartsen en J. A. Slager. VANDAAG. Middelburg Electro: Operatie Amster dam, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar: City: Hopla, Conny, 20 uur, a.l.; Abdij: ten toonstelling prenten Rembrandt en tijdgenoten, 10—18 uur; Prov. bi bliotheek: tentoonstelling over histo rie abdij, 1012.30, 13.30—13 uur: Toonzaal Van Bentliem en Jutting. expositie schilderijen en aquarellen, 913 uur: Miniatuur Walcheren, Mo lenwater. geopend van 9—13 uur. Ab dij: klank en lichtspel, 8.45 en 9.45 uur. Muziektent Molenwater: concert Middelburgs Muziekkorps, 20 uur. Vlissingen Luxor: Vier desparado's, 20 uur, 14 Jaar: Alhambra: The geisha boy, 20 uur. a.l. Goes Grand: The five pennies, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2