VsëÜ X (S; Dat VtHCCC hil RUMOER ROND NATIONAAL PROGRAMMA NOG NIET GELUWD Nog geen nota over commerciële T.V. OPTREDEN VAN N.l.R.-ORKEST 10 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT VRIJDAG 3 JUNI 1960 Advertentie Degradatie voor Karei Prior Het rumoer, dat is ontstaan bij de voorbereiding van het nationaal ra dio en televisie-programma voor de bevrijdingsdag is nog steeds niet ge luwd. Thans heeft het A.V.R.O. be stuur Karei Prior gedegradeerd. Zo als men weet weigerde Karei Prior, die voor kort dus hoofd van de afde ling gevarieerde programma's van deze omroepvereniging was, zich langer bezig te houden met de voor bereiding van het nationaalprogram- ma toen de commissie van dit pro gramma drie teksten werden afge keurd. Karei Priör kreeg steun van enkele artiesten o.a. Wim lbo (VARA). Thans moet Karei Prior zich tevreden stellen met de func tie van regisseur-producer, hetgeen De A.V.R.O. wilde geen commentaar op deze maatregel nemen. „Het is niet gebruikelijk", zo werd gezegd, „dat maatregelen tegen benaalde men sen in het bedrijf openbaar worden gemaakt". Een directe bevestiging van de genomen maatregel wenste men ook niet te geven. Wel werd er aan toegevoegd dat de A.VÜ O. geen knieval gedaan heeft voor de VARA. Van bepaalde zijde immers wordt gesuegereerd dat de VARA en de N.C.R.V. aangedrongen zouden heb ben op het treffen van maatregelen tegen Karei Prior, wegens zijn optre den rond het nationaal programma. „Wij nemen zelfstandige beslissingen en in het onderhavige geval is voor ons slechts van belang wat Karei Prior als A.V.R.O.-man doet en niet wat hij deed voor het natïonaal-pro- gramma". Wij hebben ons ook gewend tot de VARA. Deze omroepvereniging heeft met dé N.C.R.V. zich immers tot de andere omroepverenigingen gewend om een soort ronde tafelconferentie te beleggen, waar de moeilijkheden bij het nationaalprogramma zouden worden besproken en ook eventueel de maatregelen tegen Karei. Prior Als de A.V.R.O. zo is onlangs in de Verenigingsraad van de VARA ge steld maatregelen zou nemen tegen Karei Prior dan zou de VARA ook bekijken wat er eventueel zou moe ten gebeuren met Wim lbo. Wat dat eventueel zou zijn kon ons gisteren nog niet worden meegedeeld. Wim lbo vertoeft, zo werd gezegd, nog in het buitenland. Het liedje Milord, geïntroduceerd door Edith Piaff, heeft weer be roering gewekt. Corrie Brokken zou er een Nederlandse versie brengen van dit lied, maar het werd voor het nationaal program ma van de bevrijdingsdag afge keurd. Johnny Kraaykamp wilde voor de K. R.O. een persiflage van dit liedje brengen. Na enige aarzeling besloot de K.R.O. daarvoor geen toestem ming te geven. Het ging echter niet zozeer om de tekst I die van André van Meurs is en die naar onze smaak geep letter kwaad bevat), maar wel om het rumoer dat er rond dit liedje is ontstaan. „Alle omroepverenigin gen hebben", zo werd van K.R.O.- zijde meegedeeld, „besloten dit lied je niet voor de microfoons te bren gen en ook geen persiflage". Overi gens zal men de oorspronkelijk ver sie op de tweede pinksterdag kunnen horen, want daar wordt het liedje gezongen in het A.V.R.O.-program- ma, (dat door verscheidene omroep- stations in het buitenland wordt overgenomen). Muziek kent geen gTenzen. En tegen de versie van An dré van Meurs zou men ook °-een be zwaar hebben. Voor de kwestie rond het nationaal programma heeft trouwens de A.V. R.O. meermalen „Milord" uitgezon den. Op het ogenblik echter wordt door deze kwestie bij de diverse omroepverenigingen de keuze voor een bepaald liedje op een weeg schaal gelegd. Zo zelfs, dat men gaat spreken dat de omroepver enigingen druk bezig zijn met het aanleggen van een zwarte lijst. Dat ontkent echter elke omroepver eniging. Bij de VARA zei Bert Rob- be: Geen sprake van. Wij kennen geen zwarte lijst. We moeten wel re kening houden met het feit dat de liedjes, die door de radio worden uit gezonden door iedereen kunnen wor den beluisterd. Sommige Nederlandse liedjes en vertalingen van buiten landse, die dus door iedereen ver staan en begrepen kunnen worden vildoen niet aan de gestelde eisen, eisen die bepaald worden door het normale fatsoen. Bij de liedjes, die in het Frans of Engels worden ge zongen, ligt de maatstaf anders. Niet iedereen ltan die taal op de voet volgen. „Maar een zwarte lijst ken ik niet". Ook bij de N.C.R.V., de A.V.R.O. en de K.R.O. werd ontkend, dat er een zwarte lijst van liedjes bestaat. (Van ouze Haagse redactie.) Er is geen enkele kans, dat een re geringsnota over de commerciële te levisie spoedig bij de Tweede Kanier zal worden ingediend. Op het depar tement van onderwijs, kunsten en wetenschappen wordt wel hard aan de Aoorbereiding van de nota ge werkt, maar de ingewikkelde ma terie waarover het gaat is, zo ver klaarde men ons van bevoegde zijde, er de oorzaak Aan, dat met de op stelling Aan de nota veel tijd is ge moeid. Men kon ons dan ook geen enkel tijdstip noemen, waarop naar a-erwachtïng de nota zal \-erschijnen. Intussen is Avel aan te nemen, dat de nieuwe vertraging meer moet worden toegeschreven aan de politie ke complicaties, die een stemming over een voorstel tot invoering van commerciële televisie of van reclame in de televisie met zich mee zal bren gen dan aan de technische inhoud van het vraagstuk. Nog zeer onlangs heeft de A.-R. fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr. Bruins Slot, zich op de scherpst denkbare wijze tegen het verlenen van a'ergunning voor commerciële televisie verzet. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK orewyew ew.... sc/\ vijven VANDAAG T elevisie Arie Kleywegt en Jan Leijendekker bespreken vanavond in de rubriek van de VARA „Achter 't nieuws" feiten van de dag. Daarna zal Paula Semer „leading lady" van de Vlaam se televisie twee Belgische program ma's introduceren. Het eerste is „Ten huize van... Anton van Duinkerken" en het tweede programma is getiteld „Lichtjes aan de Schelde". In het programma „Ten huize van... Anton van Duinkerken" heeft de Vlaamse dichter en criticus Hubert van Her- reweghen een gesprek met de Neder landse letterkundige. Dit gefilmde interview werd donderdag in Brus sel uitgezonden in het kader van de Nederland-Belgische week. In „Lichtjes aan de Schelde" kan men een selectie van melodieën ho ren, die de (onlangs overleden) Ne derlandse componist Jaap Streef kerk (Steve Kirk) schreef in de ruim tien jaar dat hij in Brussel heeft gewerkt. Ook kan men luisteren naar het orkest van Francis Bay en kan men kijken naar het Ballet van de Koninklijke Muntschouwburg te Brussel. De Vlaamse televisie presenteert in het kader van de Nederlandse wreek in de avond „Aangename kennis making met Baarle-Hertog" en ver volgens „De ondergang A-an de vrij heid". een toneelstuk door Jan de Hartog. Radio Vanavond wordt voor de N.C.R.V.- microfoon uitgevoerd een opera-blij spel, getiteld „Fra Diavolo". Deze komische opera werd op teksten van Eugene Scribe gecomponeerd door Daniël Francois Esprit Auber. Fra Diavolo heeft echt bestaan. Hij Avas een in 1760 geboren struikrover, die zich schijnt te hebben gedragen als een. soort „Lord Lister overigens zonder diens zogenaamde nobele be doelingen. Auber heeft op charman te Avijze in zijn muziek zowel de ro mantiek van de struikrover als de keurige conversatietoon van een in' deze opera voorkomend Engels toe. ristenéchtpaar getypeerd. Het Li bretto voor deze opera is ontleend aan een toneelstuk van Cuvelier en Franconi, dat in 1808 in Parijs werd opgevoerd. Het stuk bevat al die in grediënten, waarvan de Franse opera-comique van de vorige eeuw groot is geworden: wat dolle scherts, een tikje romance, niet geringe hu mor en een mengsel van dapperheid, ondeugd en een vleugje liefde (20 u.). Vanavond zal voor de VARA-televisie het or kest van het N.I.R. optreden. Dit orkest, dat een internationale bekendheid heeft, werd samengesteld in 1955. Om aan het festival te Venetië te kunnen deel nemen Averd daartoe overgegaan. Het orkest oogstte suc ces en besloten werd om het orkest te laten bestaan. Het kwam onder leiding te staan van Francis Bay. Hij was nog zeer jong, toen hij actief muziek beoefende. Hij ging naar het conservato rium in Mechelen en bespeelde op 14-jarige leeftijd al de instru menten van vaders fanfare, had toen al composities geschre ven, speelde gitaar en leidde een harmonie. Voor de oorlog volgde hij in Nederland, waai' hij lange tijd verbleef, lessen bij Bernard Back. In 1936 kwam hij door Paul Godwin in contact met Boyd Bachman. Hij was ai- rangéur van „The Skymasters" in 1945, nadat hij mede het or kest „Dick. Wille- get Ook heeft hij deel uit gemaakt van de koper- groep van de Ramblers. Daarna maakte hij een reis door Europa met een orkest, dat hij sa men met Boyd Bach man had gevormd. In 1948 verliet hij defini tief ons land, waar hij als solist arrangeur en orkestleider een grote reputatie had verwor ven om zich in België te vestigen en daar een kleine formatie te lei den en in 1955 het orkest van de Vlaamse televisie te stichten. Met alabastine zet u losse tegels '„onwrikbaar" vast. A IA BASTl N E HOtlAND NV. - LEIPSEGRACHT 6 - AMSTERDAM De 43-jarige Else Koemei', een vroe gere secretaresse van het hoofdbureau der Westdultse christen-democratische unie (de regeringspartij) Is in Karlsruhe tot 15 maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens liet onderhouden van ver raderlijke betrekkingen met Oost-Duits- lanch Zij kreeg voorts ccn boete van 3060 mark. het bedrag dat haar \-an Oostduit- se zijde A'oor haar diensten zou .zijn be taald. KLMK1 ut de ETHER ZATERDAG 4 JUNI. 746 kc/'s. 7.00—24.00 KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde inuz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 3.00 Nws. S.18 Gr. 3.50 Voor de huisvr. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Chansons. 10.30 Ben je zes tig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.02 Pro- menade-ork. en sol. (12..3012.33 Land en tuinbouwmeded.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Nieuwe gram. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Dameskoor. 14,20 Kunslkron. 14.50 Amateursprogr. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 1G.00 Gregoriaanse zang. 16.30 lustrum.octet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 Voor de jeugd. .18,00 Lichte muz. 18.15 Journ. Aveekoverz. 18.25 Nederl. lichte muz. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum". 19.30 Omr.ork. en soliste. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20,30 Cabaretprogr. 21.00 Polit. lezing. 21.10 Het hoofdkAvartier van Zijne Mapesteit. hoorspel. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong oud eeuwig, gesprekken. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc, s?~* 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.0024.00 VARA. VARA: 7.00 Navs. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 3.00 Nws. 3.18 Gram. 8.30 Voor U en uw gezin, praatje voor de vrouw. 9.00 Gym. \'oor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Fragm. uit ge%ar. programma's. 11.35 Kamermuz. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de teenagers. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Koorzang. 15.00 Hel socialisme in deze tijd. lezing. 15.15 Kamerork. en solist. 16.00 Boekbespr. 16.20 \roor de toeristen 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Lich te muz. 19.00 Kunstaet. VPRO: 19.30 Pas separtout, lezing. 19.40 Christus. zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 De ze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Oostenrijkse muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 22.05 Actueel sportnws. 22.30 Navs. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.55—24.00 NieuAVs. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ: en weeroverziclit. VPRO: 20.20 Ontmoeting rnet het Oosten. Documentaire. 20.50 Modeshow. 21.10 Oude filmfragm. 21,40 Liedjesprogramma. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 14.3017.00 Eurovisie Londen: rep. atle- tiekAvedstr. 17.0018.00 Voor de jeugd. 19.00 Kathol, uitz. 19.30 Navs. 19.45 De week in beeld. 20.15 Amus. progr. 21.00 Feuill. 21.05 Feuill. 21.40 Amus. progr. 22.20 Automobielkron. 22.50 Nieuws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 's-Middags: Eurovisie Londen: atletiek- Avedstr. 19.00 Voor de vrouw. 19.30 Feuill. 20.00 Journ. 20.35 Maurice de Paris. 21.25 De camera ontdekt de lijd. Daarna: Jour naal. Echtgenoot van B.B. ondergaat slaapkuur De Franse filmster Brigitte Bar dot heeft dinsdag aan journalis ten verteld, dat haar man, de ac teur Jacques Charrier, ernstig ziek is en op het ogenblik een slaapkuur ondergaat in een kli niek bij Parijs. De kuur (waarbij de patiënt met behulp van slaap-" middelen soms twee weken in slaap wordt gehouden om de ze nuwen te kalmeren) zal duren tot 6 juni. Charrier heeft last gehad van zenuwinstortingen sinds hij vorige herfst korte tijd in militai re dienst is geweest. Zijn vrouw antwoordde nu welwillend op alle vragen, behalve toen een journa list vroeg wat er waar was van de geruchten, dat zij zou willen scheiden. Ze negeerde de vraag. De Britse admiraliteit heeft besloten wen en de bestaande vrijwel alls te geen slagschepen meer te doen bou- ontmantelen, tot de schepen welke 41.500 ton metende, reus „vanguard", Avelke slechts veertien jaar dienst heeft gedaan en nimmer aan oorlogs handelingen heeft deelgenomen. De belangrijkste opdracht Aoor dit schip is geiveest het naar Zuid-Afrika bren gen van de leden van de Britse ko ninklijke familie in 1947. Foto: Vier Engelse jannen zijn hier heel voorzichtig begonnen met het ontmantelen Aan de kanonnen op het achterdek van de „Vanguard". W - I A t - <y k-1 J§_ 1 <yt L m .JU Filmploeg van Fransen en Italianen in ons land Het Amsterdamse draaiorgel „Cello" speelde donderdagmiddag Aoor ,,'t Bïnnenhofjo" op de Singel in Amster dam „Bainbina «I' Amsterdam", toen de filmsterren - Marina Vlady (22), Magali Noël (26), Lino Ventura (40) en de o\rerige leden Aan de Ita liaans-Franse filmploeg arriveerden voor een informele kennismaking met de Nederlandse pers. „Bambina d' Amsterdam" is liet motief vau de film „Meisje:; achter het raam", die in de komende weken in Amsterdam zal Avorden opgenomen, Alberto San- Aritale (30 jaar) schreef het liedje samen met Hans Ninaber. „Het wordt een tophit/' zei hij. De Amsterdamse Walletjes zullen de achtergrond vormen voor deze Italiaans-Franse co-produktie, die waarschijnlijk met het filmfestival in Venetië in september haar pre mière zal beleven. De opnamen in Amsterdam zullen ongeveer zeven weken in beslag nemen. Twee Italiaanse mijnwerkers die in de mijnen bij Kerkradc werken, zijn de hoofdfiguien in de film. Lino Ven tura (in 1950 Europees kampioen worstelen) en Bernard Fresson spe len deze rollen. Ze maken een uit stapje naar Amsterdam, waar zij in contact komen rnet twee meisjes van de Walletjes (Marina Vlady en Magali Noël). Het viertal gaat dan gezellig uit en over hun belevenissen in Loosdrecht (jachthaven Van Dijk), Wijk aan Zee en Bloemendaal zullen ook filmnotitics worden ge maakt. (Advertentie) Programma van „De Schelde" te B. op Zoom De watersportvereniging „De Schel de" uit Bergen op Zoom heeft het programma voor het komende sei zoen vastgesteld. Op 1 len 12 juni is er een openings- tocht naai' Zeeland en op 25 en 26 juni een tweedaagse tocht, vermoe delijk naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De tiende juli is er een grote zeil wedstrijd op het Noordland bij Ber- geno p Zoom voor alle klassen, op 16 juli ce: nachtzeiltocht en op 23 en 24 juli een tweedaagse zeilwed strijd. Op 27 augustus wordt in de Oostev- schelde op het Noordland weer een zeilwedstrijd gehouden voor alle klas sen en op 15 augustus de traditio nele zeiltocht naar het verdronken land van Reimerswaal. Op 3 en 4 september wordt de slui tingswedstrijd georganiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 20