Pensioenpositie van ambtenaren verbeterd Wij willen Zeeland de helpende hand bieden nnnuiuriAiE 7ECMWCE rnnnAUT mMMÊ FRUYInUALt LllUWul üUUKANI Loemoemba wil staatshoofd en regeringsleider van Kongo worden Onmiddellijke terugtrekking Belgische troepen geëist „VERSTERKING NIEÜW-GUINEA VERGROOT OORLOGSGEVAAR" Lcemoemba, de leider der Kongolese Nationale Beweging, heeft donderdag te kennen gegeven president en ook minister-presi dent van de toekomstige republiek Kongo te willen worden. Tij dens een in zijn woning in Leopoldstad gehouden persconfe rentie waarschuwde hij dat zich moeilijkheden zullen voordoen, als de Belgische regering in gebreke blijft zijn eisen op dit punt in te willigen. Op de vraag wat hij zal doen als hij niet wordt uitgenodigd een regering te vormen, antwoordde hij: „Als ik als leider van de oppositie zou optreden, zou de regering geen twee maanden duren." Voor systeem V.S. -Jn zijn persconferentie somde Loe- moemba vijf eisen op: De onmiddellijke terugtrekking van alle Belgische troepen nit de Kongo. Het onmiddellijk vertrek van de Belgische minister voor algemene Afrikaanse zaken, Ganshoff van der Meersch, die naar de Kongo was ge zonden ter behandeling van eventuele moeilijkheden bij de soevereiniteits overdracht op 30 juni. De Verkiezing van een staatshoofd door rechtstreekse verkiezingen, en niet door de beide Kamers van het toekomstige parlement, zoals op het ogenblik is voorgeschreven. •Intrekking van liet ontwerp voor de nationale vlag voor Kongo, bestaan de uit een gouden ster op een blauwe achtergrond met zes sterren aan één kant van de vlag, als symbolen van de zes provincies der nieuwe repu bliek. De partij van Loemoemba ziet in dit ontwerp een koloniaal tintje. Tenslotte verlangt, hij dat de rege ringsleider zal worden benoemd uit de partij, die bij de verkiezingen de Êrootsto eenvoudige meerderheid be- aalt. Moeilijkheden De uitslagen van de verkiezingen voor de Nationale Vergadering van Kongo zijn nog steeds niet bekendgemaakt als gevolg van vertraging, veroorzaakt door or deverstoringen tijdens dè verkie zingen, doen Loemoemba is bij de provinciale verkiezingen als de sterkste partijleider te voorschijn getreden met bijna een derde van het aantal zetels. De beide verkie zingen werden gelijktijdig gehou den. Op vragen over de verkiezing van een president, antwoordde Loe moemba: „Ik kan U de verzeke- ring geven, dat het volk moeilijk heden zal veroorzaken, tenzij een president wordt gekozen door rechtstreekse verkiezingen". Ziekte prins Bernhard „op zijn retour" Prins Bernhard heeft gisteren H een bijzonder goede nacht ge- p M had. De behandelende genees- s §1 heren zijn zeer tevreden over f§ H het verloop van het ziektepro- H M ces, dat duidelijk op zijn re- H tour is. ij liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Volgens de nieuwe grondwet, waar over tijdens de ook door Loemoemba bijgewoonde ronde-tafel-conferentie in Brussel overeenstemming werd bereikt, zal het toekomstige hoofd van de staat moeten worden gekozen door de beide Kamers van het parle ment, die voor de eerste maal op 20 juni bijeenkomen. Als geen enkele kandidaat een meerderheid bereikt, hetgeen op het ogenblik waarschijn lijk lijkt, zal de oudste der twee pre sidenten van de Kamers automatisch hoofd van de staat worden. De vorige maand heeft Loemoemba tijdens een persgesprek gezegd dat als het staatshoofd door rechtstreek se verkiezingen zou worden gekozen, hij er zeker van was te zullen win nen. Donderdag zei hij er voor te zijn dat één persoon de dubbele post van premier en hoofd van de staat be kleedt. Het hoofd van de staat zou ook het hoofd van de uitvoerende macht moeten zijn, „volgens het Amerikaanse systeem". Bij zijn aankomst in Leopoldstad op donderdag uit Stanleystad, waar hij een verkiezingscampagne heeft ge voerd, herhaalde Loemoemba zijn be schuldigingen tegen de Belgische re gering van bedrog bij de verkiezin gen ten gunste van de pro^Belgische Nationale Progressieve Partij. Hij zeide over schriftelijke bewijzen te beschikken, dat verschillende rege ringsfunctionarissen, en in het bij zonder een Belgisch parlementslid, zich daaraan hebben schuldig ge maakt. Loemoemba herhaalde nogmaals zijn aanbod tot bescherming der Europe se bevolking en deed een beroep op de Belgen om te blijven en te helpen bij de opbouw van het land. „Boven alles willen wij samenwerking", zo zei hij. De Centrale Conmiisie voor Georganiseerd Overleg in ambte narenzaken kwam gisteren bijeen in aanwezigheid van de mi nister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, ter bespre king van de positie der gepensioneerden. Overeenstemming werd bereikt over een aantal maatregelen ter verbetering van de financiële positie der gepensioneerden. Deze maatregelen zijn De korting op de pensioenen in verband met het genot van algemeen ouderdomspensioen of algemeen weduwenpensioen wordt teruggebracht van 2 procent op 1,4 procent per dienstjaar, ingaande 1 april 1960. Aan de gepensioneerden wordt ingaande 1 april 1960 een toeslag op de pensioenen verleend van zes procent ter compensatie van de huurverho gingen 1957 en 1960, onder aftrek van de tijdelijk verleende uitkeringen ter compensatie van de huurverhoging 1957. Aan de vóór 1 april 1960 gepensioneerden, die niet in het genot zijn van algemeen ouderdomspensioen of algemeen weduwenpensioen, wordt een toeslag gegeven van tien procent van het pensioenbedrag met een maximum van 180.per jaar voor gehuwden en 108 voor ongehuwden. De toeslag van maximaal 180.respectievelijk 108.per jaar wordt voor degenen en die in april 1960 worden gepensioneerd verminderd met één zesendertigste van dat bedrag en voorts voor iedere maand, dat de pensionering later ingaat dan in april 1960 met één zesendertigste van dat bedrag, zodat degenen die gepensioneerd worden in of na april 1963 deze toeslag niet meer zullen ontvangen. Het bezoek aan Luik: Be ko ninklijke gasten betrachten stilte bij het nationaal monu ment van het verzet. Proefalarm voor strijdkrachten Ver. Staten De Amerikaanse minister van defensie, Gates, heeft donderdag verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten op het ogenblik „verbindingsalarm-oefenin gen" houden, gelijk aan die waartoe hij aan de vooravond van de mislukte top-conferen- tie in Parijs opdracht had ge geven. Toen dë minister donderdag getui genis aflegde voor de senaats-com- missie voor de buitenlandse betrek kingen, die een onderzoek instelt naar het incident met de „U-2", zeide de minister uit Parijs opdracht voor het eerste alarm te hebben gegeven, nadat hij vernomen had dat de Russische premier Kroesj- tsjew voornemens was de top-con- ferentie te torpederen. Hij zei, dat het huidige alarm woens dagavond is begonnen en „enkele dagen" zal duren. „Zij brengt een iets grotere mate van paraatheid mee", aldus minister Gates. Verder, verklaarde de minister voor de commisie het te betwijfelen of Rusland een algemene oorlog zal riskeren door het afvuren van ra ketten op luchtbases, waarvan naar het vermoedt spionnage-vliegtuigen zijn opgestegen. Rusland tot Nederlandse regering: Aide-mémoire overhandigd aan ambassadeur De Beus (Van onze Haagse redactie). Een hoge ambtenaar van het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken heeft dezer dagen in Moskou aan de Nederlandse ambassadeur in de Sowjet-Unie, dr. J. Gr. de Beus, meegedeeld dat de versterkingen van zee-, laud- en luchtstrijdkrachten die Nederland thans in Nederlands Nicuw-Giiinea aanbrengt, het oor logsgevaar in 'Zuidoost Azië alleen maar kunnen vergroten. Dit is de of ficiële mening van de regering van de Sowjet-Unie, zo werd de Nederland se ambassadeur te verstaan gegeven. Men zei voorts dat de Sowjet-rege- ring van harte hoopte dat de Neder landse regering niets zou onderne men, wat spanningen in Zuidoost Azië zou kunnen veroorzaken. De Russische woordvoerder deelde ver der aan de heer De Beus mee, dat de activiteiten die Nederland thans op militair gebied in Nieuw-Guinea be drijft het sturen van een smaldeel waaronder het vliegkampschip „Ka- rel Doorman", het stationeren van straaljagers en Dakota's en het ver groten van de Aveerbaarheid bij de grondstrijdkrachten heel duidelijk aantonen dat de dreiging in Zuidoost Azië niet uitgaat van Indonesië, zoals in de Nederlandse nota van 12 april werd gesteld. Minister Van Rooy over de werkgelegenheid Minister Van Rooy heeft zich gisteren op de hoogte gesteld van de mogelijkheden om in be paalde gebieden van Zeeland de werkgelegenheidssituatie op korte termijn te verbeteren. „In het totaal-beeld van Neder land is Zeeland ten aanzien van de werkgelegenheid welis waar niet het gebied, dat de grootste problemen oplevert dat is 't noorden van ons land maar toch moet de situatie hier zorgvuldig in het oog wor den gehouden", aldus verklaar de de minister tijdens een pers conferentie üi het gemeente huis van Yerseke. De minister had zich tijdens zijn bezoek laten voorlichten over een aantal projecten, die in het kader van de Dienst Aan vullende Werken uitgevoerd zou den kunnen worden. Het waren de volgende: Werkzaamheden teil dien ste van het Sloeplan; Werken ten behoeve van de recreatie in het afge- Tijdens zijn oriëntatiebezoek aan Zeeland maaMe de minister van so ciale zaken, mr. dr. Van Rooy, giste ren, onder andere met burgemees ter A. C. Willemsen. een wandeling langs de oude vissershaven van Yer seke. (Foto P.Z.C.). sloten Veerse Meer en de Zandkreek; Boulevard te Breskens; Nieuwe vissershaven te Co- lijnsplaat';. Nieuwe haven van Yerse ke, alsmede nog kleinere objecten. De minister schetste in vogelvlucht de oorzaken van de moeilijkheden in de werkgelegenheidssituatie. De af loop van de herverka\'elingen, de mechanisatie in de landbouw, de toeneming van de bevolking, zie daar enige factoren waardoor het werkloosheidscijfer stijgt. Daarmee gepaard gaande doen zich andere verschijnselen voor, zoals bijvoor beeld de pendel, die op dit ogenblik jn Zeeuwsch-Vlaanderen sterk de aandacht trekt. De bewindsman liet zich over deze pendel duidelijk uit: „Uit een sociaal oogpunt baart ons deze pendel zorg. De afstanden zijn \oor de Averkne- mers te groot, zodat er Averkgele- {jenheid moet komen, die dichter bij mis ligt." Deze opmerking van dc minister deed een discussie ontstaan over de A-raag: over Avelke afstand is pendel nog A-erantAvoord „Een moeilijke a-raag", vond de bewindsman. Naar zijn mening is een uur rijden in een bus van de woonplaats naar de plaats van het werk niet onverantwoord. Maar als dit transport langer gaat duren dan wordt het beden kelijker. „GoesMiddelburg of Vlissingen is nog wel te doen, maar GoesRotterdam is dat zeker niet." De directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, voegde er nog aan toe dat binnenkort een Bij zijn bezoek aan Zeeland heeft minister Van Rooy 's morgens op de griffie te Middelburg een bespreking ge had met de directie van de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, die ver tegenwoordigd was door de heer G. N. van Ginkel en ir. C. Kapsenberg. Bij de bespre king Avaren tegenwoordig drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I.-Zeeland en ir. M. de Vink van de Provinciale Pla nologische Dienst A'oor Zee land. Daarna heeft de minister een onderhoud gehad met bur gemeester J. A. Eekhout van Breskens. Om elf uur vertrok het mini steriele gezelschap met o.a. de commissaris der koningin en Gedeputeerde Plülipse naar Veere. Met de „Koningin Em ma" werd vervolgens langs de noordkant van Noord-Beveiand naar Katseveer gevaren. Van daar uit ging het per auto naar Yerseke. In het gemeentehuis avüs er een bespreking met de H Yersekse raad, Avaarna naar H het terrein van de eventueel in de toekomst nieuw aan te leg- gen haven werd gereden. Tot slot gaf de minister een pers- conferentie. rapport gereed zal komen over al lerlei aspecten van het pendelen. Daarin zal ook de Araag over de „verantwoorde afstand" aan de orde komen. Dit rapport wordt uitgebracht door de ministeries (Zie slot pag. 2 kol. 3) Van het door het Sowjet-minlstcrie naar voren gebracht Averd door de Russen een „aide-memoire" (samen vattend „geheugensteuntje") over handigd aan de Nederlandse ambas sadeur. De heer De Beus stuurde de ze nota naar het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag, waar men haar in de loop van donderdag middag ontving. Een Avoordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken deelde ons mee: de aide-mémoiro van de Sowjet-Unie, die wij van daag ontvingen, is het ant%voord op de aide mémoire dié de Neder landse ambassadeur op 12 april na een bespreking in Moskou aan de Sowjet-regerlng overhandigde. De ze Nederlandse aide mémoire AA'as een reactie op het communiqué, dat premier KroesjtsjeAV samen met president Soekarno uitgaf, na afloop A'an het bezoek van de Rus sische leider aan Indonesië. In dit communiqué kwam een passage voor, die betrekking had op een uitspraak van Soekarno aan Kroesjtsjew, namelijk dat de In donesische regering tegen liet ge bruik van en het dreigen met ge weld was. Bij monde van de Nederlandse ambassadeur in Moskou en door middel van de aide-mémoire van 12 april deelde de Nederlandse regering aan de Sowjets mee: met deze passage betuigt de Neder landse regering haar instemming. Ook zij is tegen het gebruik van en het dreigen met geweld. Geen bedreiging Met betrekking tot de aide mémoire die donderdag in Den Haag werd ont vangen deelde onze zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken mee: het standpunt van de Neder landse regering is en ongetwijfeld heeft de heer De Beus in Moskou dit reeds aan de SoAvjet-regerïng meege deeld dat zij onmogelijk kan in zien dat de uiterst bescheiden defen siemaatregelen in Nederlands Nieuw- Guinea kunnen Avorden uitgelegd als dreiging met geAveld tegenover Indo nesië. Het stationeren Aran de vlieg tuigen en de enkele troepjes militai ren kan men toch niet als een be dreiging van de vrede in Zuidoost Azië zien, aldus onze zegsman. Hij voegde er aan toe, dat de Neder landse regering evenals de Sowjet- regerïng van mening is dat geweld of dreiging met geAveld in internatio nale geschillen A'envorpen moet Avor- den. Het is niet noodzakelijk dat' op de donderdag ontvangen Russische aide mémoire Aveer een Nederlandse aide mémoire of een nota volgt. VERWACHT... IETS HOGERE TEMPERATUREN. Droog en zonnig Aveer met opnieuw iets hogere temperaturen. ZAvakke tot matige noordoostelijke wind. HOGEDRUKGEBEED MET ZONNIG STRANDWEER. (Van onze weerkundige medewerker). Matige Avind uit noord-oostelijko richting. Middagtemperatuur 20 tot 22 graden Celcius. Temperatuur zee- Avater 13 graden. Vooruitzichten: nog zonnig en Iets warmer. Adjunct hoofdred.: G A. de Kok' 25 cent per regel met een minimum 'S. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J Jf™ per kW uosse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.O.. Middelburg. Bureaus: v.issineen Walstr 68-60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwslr. 9. tel. 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee. red tel. 2425. adm. tel. 2094. Vijf eisen geformuleerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1