ProfumoEngeland wil toetreding tot Euratom en EGKS overwegen „Rusland ziet af van alle ondergrondse proefexplosies" KLANKBORD KONINGIN VEROVERDE HET ANDERS ZO KOELE LUIK OPTICA KAN MEN SLECHTS IN DELFT STUDEREN VRIJDAG 3 JUNI IÖ6U B Li OVit/ClALJii Z, bi hi U W h U U U KAK T 3 „Mijlpaal in Europese geschiedenis" R'dam besloot tot métrobouw rechter Maasoever Zonder hoofdelijke stemming- is de Rotterdamse gemeenteraad gister middag akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de uitvoering Aan de métro- Aerbindïng op de recht er-Maasoever en daarvoor 50.875.00U.beschik baar te stellen. Dit gedeelte van het project omvat de aanleg van 1350 meter tunnel, vier stations en bijko mende wérken. Ten behoeve van het onder de Nieu we Maas gelegen tünnelgedeelte heeft de raad op 14 mei van het vo rige jaar een krediet van ruim 31 miljoen gulden beschikbaar gesteld, waarvoor de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid aan het begin van dit jaar de vereiste rijks goedkeuring heeft verleend. Om de totale bouwtijd van de métro, die op zes jaar is gesteld, zo veel mogelijk te bekorten dient kort na het begin van de bouw van het riviergedeelte eveneens, de. bouw worden aangevat van liet tracé op do rechter Maas oever, zeiden B. en W. in de toelich ting. De wethouder van openbare werken, mr. H. Bavinck, belichtte tijdens de behandeling van het voorstel het vraagstuk van de oeververbindingen in Rotterdam en hij ging in op de vraag of men op de plaats, waar de métro de rivier zal gaan kruisen, niet beter een verkeerstunnel zou kunnen aanleggen. Zou men dit doen, dan zou men een stuwing van par ticulier vervoer door het hart van de stad krijgen. Dit druist in tegen het stadplan, dat voorziet in twee tun nels voor particulier vervoer, te we ten de bestaande Maastunnel en de nog te bouwen Willemstunnel (die de tegenwoordige Maasbruggen moet vervangen), met daar tussenin lig gend de nu te stichten métrotunnel voor het openbare vervoer. Over de toekomstige Willcmstunnel heeft men contact opgenomen met de mi nister van verkeer en waterstaat om op zo kort mogelijke termijn aan de weet te komen, wanneer men met de bouw van deze tunnel zou kunnen be ginnen. Cadet gedood bij botsing in Breda Gistermiddag- 'om ongeveer twaalf uur is in Breda een ongeluk gebeurd, «lat aan een leerling Aan de Konink lijke Militaire Academie in Breda, de 21-jarige cadet-sergeant van de Ko ninklijke Luchtmacht R. Jacobs uit Rijswijk, het leven heeft gekost. Deze militair was met een aantal mede-leerlingen a-an de K.M.A. ge zeten achterin een militaire drie-ton ner. De militaire auto kreeg aan de Wilhelminasingel een aanrijding met een vrachtwagen, welke geladen was met zeven ton aardappelen en die be stuurd werd door de heer J. H. G. van L. uit Valkenswaard. De botsing was zo hevig, dat de militaire wagen zeer zwaar be schadigd werd en om zijn as draaide. Hierdoor werden enigen van de inzittenden uit de bak van de wagen op het wegdek geslin gerd. De korporaal-chauffeur van de militaire auto, de 22-jarige A. A. S. (ongehuwd en afkomstig uit Vlaardingen) liep een shock op. Hij moest worden opgenomen in het St.-Ignatius-ziekenhuis in Bre da. In dit zelfde ziekenhuis wer den voor meer of minder ernstige verwondingen opgenomen, de 21- jarige cadet-sergeant van de Kon luchtmacht R. J. S. uit Den Haag, de 21-jarige cadet-sergeant van de Kon. Luchtmacht A. G. uit Arn hem en de 22-jarige cadet-ser geant F. L. H. uit Hilversum. Brokstukken van do militaire wagen kwamen in de naast de rijbaan gele gen singel terecht. De Koninklijke Marechaussee stelt in samenwerking met de verkeersgrocp van de gemeen tepolitie in Breda een onderzoek in. Duitsland verhoogt zijn disconto Het officiële Westduitse disconto is verhoogd van 4 tot 5 procent. Het nieuwe disconto wordt met ingang van heden (3 juni) van kracht. ZWIJGEND. Een Londense rechter heeft het verzoek om echtscheiding- afgewezen van een vrouw, die hem A'ertelde, dat haar echtgenoot in ne gen jaar niet tegen haar gesproken had. Rechter Phillimore gaf echter toe. dat de man, George Lusher, „geneigd is om zich in zichzelf terug tc trek ken, wanneer hij geirriteerd is". Hij voegde daar echter aan toe, dat de echtelieden „nog altijd van elkaar houden, zij het dan op hun eigen manier". Mevrouw Lusher A'ertelde de recht bank dat zij en haar man geen woord tot elkaar hadden gesproken van 3949 tot 1956 hoewel zij samen woon den met hun twee kinderen. De zvvijgcampagne was begonnen toen de 'heer Lusher in 3949 veertig mi nuten te laat voor het eten was. In 1956 begonnen zij weer met .elkaar te praten, maar dat duurde niet lan ger dan twee jaar. Sindsdien wordt er gezwegen in den huize Lusher. Assemblee Westeuropese Unie toont groot enthousiasme De Britse minister van staat John Profumo heeft donderdag in een toe spraak tot de thans to Parijs bijeen zijnde assemblee van do Westeurope se Unie A'erklaard dat Engeland „ze ker bereid zal zijn opnieuw voorstel len in overweging te nemen, dat bet zal toetreden tot Euratom en de E.G.K.S." Hij voegde hier echter aan toe: „Bij elk besluit, dat wij dienaangaande zouden nemen, zullen wij natuurlijk ten volle rekening moeten houden met do verplichtingen, die wij tegen over de andere leden van „E.V.A," (het Europese Vrijheidsgebied der „Zeven") hébben". Profumo verklaarde dit in antwoord op een toespraak van de Franse soci alistische afgevaardigde Arthur Con té, die deze hield bij het indienen van een rapport, waarin wordt voorge steld dat - Groot-Brittaunië zich bij Euratom zal aansluiten. Resoluties De assemblee heeft later met alge mene stemmen een resolutie aange nomen, waarin wordt aanbevolen dat de zeven landen van de West europese Unie de mogelijkheid a-an volledig Brits lidmaatschap van Eu ratom bestuderen. Verder werd, eveneens met alge mene stemmen, een resolutie goed gekeurd volgens welke de minister raad van de W.E.U. „Zijn goede diensten moet verlenen" bij de on derhandelingen tussen de Zes en de Zeven van de Europese Vrijhandels associatie op de aanstaande bijeen komst van de groep van twintig landen die in januari te Parijs is ge vormd voor de bespreking van han- delsproblémen. Tenslotte stemden alle leden van de W.E.U.-assemblee voor een resolutie volgens welke de commissie voor al gemene zaken van de assemblee een rapport moet opstellen over de weer slag van de Europese opbouw op Afri- Het Tweede-Kamerlid dr. C. L. Patijn (p.v.d.a.) heeft donderdag in de as semblee gezegd dat de verklaring van de Britse minister van staat Profumu volgens welke Groot-Brittannië bereid is voorstellen tot toetreding tot Eura tom en E.G.K.S. in overweging te ne men, een mijlpaal in de geschiedenis van Europa genoemd. De Britse socialist Schofleld Allen zei dat de Britse r egering een ruime meerderheid in het Lagerhuis zal krij gen voor voorstellen tot een nauwere band met de Zes. Profumo heeft tot een verslaggever gezegd dat hij niet naar Parijs is ge lromen. a'oor onderhandelingen met de Zes. Waarnemers te Parijs hebben donder dagavond als hun mening te kennen gegeven dat verwacht mag worden dat snelle vorderingen zullen worden gemaakt in de richting van Groot- Brittannië's toetreden tot „Europa" en bij de oplossing van de moeilijk heden tussen de Zes en Zeven. De groep van twintig komt op 8 juni te Parijs bijeen, de ministers van bui tenlandse zaken van de Zeven W.E.U.- landen zullen in de week daarop in Den Haag vergaderen. In het ziekenhuis „Bethesda" te Vlis- singen zijn geslaagd voor de aanteke ning kraamverpleging de zusters mejuffrouw A. Florusse, P. W. de Groene en M. C. Versprille. GEJUICH, PAPIERSNIPPERS, BLOEMEN Na terugkeer bezoek aan prins Bernhard Koningin Juliana en prinses Beatrix hebben gisteravond, na hun terugkeer op Soestdijk van het staatsbezoek aan Bel gië, afzonderlijk bezoeken ge bracht aan prins Bernhard die wordt verpleegd in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Anderhalf uur na de aankomst van het vliegtuig uit Luik reed prinses Beati-ix, die zelf de auto bestuurde, do hoofdingang waar de toeschou wers zich rijen dik hadden opgesteld vermijdend, naar de achterkant van de kliniek waar de prins wordt ver- pleegd. Na 25 minuten vertrok zij met grote snelheid. Zonder het te zien passeerde zij prinses Irene, die juist op dat moment aankwam voor haar tweede ziekenbezoek van gisteren (ook de beide andere prinsessen zijn in de loop van de dag op bezoek ge weest). Do weinige bezoekers die de moed niet hadden opgegeven Averden a oor liun geduld beloond. Kort ua de aaukomst van prinses Irene, om tien Aoor acht, reed namelijk de auto aran de koningin voor. In tegenstelling tot haar oudste twee dochters maakte zij wel ge- 1 bruik Aan de hoofdingang, liet- I geen hefc publiek een enthousiast „hoera" ontlokte. Om tien voor negen, een uur na haar aankomst, verliet de koningin het Academisch Ziekenhuis. Als onderdeel van do studie voor natuurkundig ingenieur kan men zich tijdens do studie aan de Tech nische Hogeschool specialiseren in de technische optica. Deze weten schap wordt hier sinds 1937 hoofdzakelijk door prof. dr. A. O. S. vau Heel, eerst als lector en sinds 1947 als hoogleraar gedo ceerd. Behalve in Delft kan men deze wetenschap verder onder andere in Parijs en Londen studeren. Prof. Van Heel's levenswerk is het ontwerpen \fan lenzen. Zo heeft hij destijds een kleine camera ge construeerd, waarvan de lens éen gezichtsveld van niet minder dan 250 graden heeft. Met dit toestel kan men foto's maken van de complete Delftse markt, \?an de Eiffeltoren in haar geheel, van een plein als Piccadillycircus, van een collegezaal, waarop men, be halve de studenten, ook het zich achter de camera bevindende bord ziet, enzovoort. Dit toestel is het resultaat van zes jaar werken en het vergde vele berekeningen met cijfers van zes en zeven decima len. In de afdeling a'an prof. Van Heel bevindt zich ook een camera, die onder andere vanuit een vliegtuig' foto's van de horizon kan maken. Gelijk zich begrijpen laat, worden toestellen met dergelijke lenzen veelvuldig voor militaire doelein den gebruikt. Voor sommige precisicmetïngen is bet naar het oordeel a'an prof. Van Heel, gewenst gebruik te maken van apparatuur zonder, of althans met zo weinig moge lijk lenzen. Er zijn in genoemd laboratorium optische meetmetho den ontwikkeld, die het mogelijk maken bijvoorbeeld reclit-lijnige uitrichtingen te doen, waarbij de afwijkingen kleiner zijn dan enige tienden boogsecunden, dat wil zeg gen een afwijking van een milli meter op een kilometer afstand. Het is onder andere mogelijk ge weest, dank zij deze methoden de uiterst geringe vormveranderin gen van de nieuwe proefstartbaan op Schiphol tijdens de proefbe- lastingen met die nauwkeurigheid te bepalen. Enthousiasme Om, kwart'' voor zes waren de ko ningin en prinses Beatrix op het vliegveld Soesterberg gearriveerd. Zij hadden groot enthousiasme on dervonden van de bevolking van Luik, de stad die op het program ma voor de laatste dag van het staatsbezoek aan België stond. De ontvangst was zo geestdriftig met gejuich van grote menigten, het neerdwarrelen van papiersnip pers en de spontane aanbieding van boeketten door mensen uit het publiek (onder wie vijf bloemen vrouwen die met grote bossen an jers voor de vorstelijke bezoekers van de markt waren, weggelopen) -dat de commissaris van politie tenslotte verzuchtte: „Dit hebben Ave nog nooit beleefd. De koningin verovert hier met een lachend ge zicht en wuivende'hand de harten van de anders zo gereserveerde bevolking van Luik". In gezelschap van koning Boudewijn legde de koningin er een krans bij het nationaal monument van het ver zet. Het hoge gezelschap werd in het paleis van het provinciaal gouverne ment begroet door de gouverneur van Luik, de heer Pierre Clerdent, en ging te A'oet langs een enthousiaste mensenmassa naar het stadhuis, waar het noenmaal werd gebruikt en waar burgemeester Auguste Buisse- ret gastheer was. Ook bezocht men de Luikse jaarbeurs. Op het A'liegvehl werd koningin Ju liana en prinses Beatrix hartelijk uit geleide gedaan door koning Boude wijn, die bescheiden haar hand wilde kussen maar door de koningin om helsd en gekust werd. Hiermee was een eind gekomen aan het A-ierdaags bezoek van de \rorstin cn haar dochter aan België. Een be zoek dat ondanks zijn overladen pro gramma niet heeft nagelaten de ban den tussen België en Nederland aan te halen en dat voorts op ondubbel zinnige wijze de Benelux-gedaclite heeft gepropageerd. H. M. de Koningin, in diepe aandacht voor de inhoud van een vitrine in het Erasvmshuis te Brussel, dat woens dagmiddag werd bezocht. Willem Elsschots vrouw ook overleden De echtgenote van de Vlaamse auteur Willem Elssehot (pseudoniem A-oor Alfons de Ridder), is woensdag, een dag na haar man, overleden. Zij vergezelde dinsdag haar echtge noot, toen hij op straat onwel Averd en kort daarop overleed. De vijf-jaarlijkse Belgische staats prijs ter bekroning van een literaire loopbaan van het ministerie van openbaar onderwijs is donderdag posthuum aan Alfons de Ridder toe gekend. Dit besluit werd genomen door een jury onder voorzitterschap van Her man Teirlinck. I^|llllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilll!lllllllllllllllil!llllllllllllllllltll|lll_ Mooi weer met Pinksteren verwacht 1 (Van onze Haagse redactie) g I Het K.N.M.I. te De Bilt deelt 1 H ons onder alle voorbehoud me- §f de, dat het tijdens de komende j= pinksterdagen rustig weer en H vrij warm zal zijn met tempe- laturen tussen 20 en 25 gra- den. Het is mogelijk, dat we §i aan het eind van deze week i m I§ nog een onweersbuitje zullen H krijgen, maar'dat zal geen wij- II zigingen brengen in het alge- mene weerbeeld. Het ziet er dus op het ogenblik goed uit voor Pinksteren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiilii Cor de Groot wordt hoofdmuziekregisseur Met iugang van 1 juli is de pianist Cor de Groot als hoofdmuziekregis seur bij de Nederlandse Radio Unie benoemd. Dit heeft de Nederlandse Radio Unie gisteren meegedeeld. Oostenrijkse deskundigen hebben, bij gelegenheid van een anti lawaai week, een tabel van „toelaatbaar lawaai" opgesteld. Deze geeft als toelaatbaar maximum bij geestelijke arbeid vijftig foon, bij bureau- werkzaamheden zeventig foon en ia werkplaatsen, en fabrieken negentig foon. Bejaarde vrouw overleden aan gasvergiftiging Na drie weken bewusteloos te zijn geweest is gistermorgen in het St.- Jansziekenhuis te Hoorn de 76-jarige mejuffrouw G. Veeken uit Hoorn overleden. In de nacht van 9 op 10 mei was zij in het bejaardentehuis „St.-Pieters- hof" bedwelmd geraakt door gas, dut via een defecte gasaansluiting in haar kamer was ontsnapt. Verwarring op Geneefse conferentie Westen behoeft geen deskundigen naar Sowjet-Unie te sturen l)e Sowjet-Unie lieelt donderdag haar programma inzake proefnemingen met ondergrondse kernexplosies uit het geco ördineerde programma op dit gebied tussen de Verenigde Sta ten, Engeland en Rusland teruggetrokken. Tijdens de bijeenkomst van donderdag der drie-mogendlieden- con leren tie over liet staken van proeven met kernexplosies, deelde de Russische gedelegeerde Tsaraplön mede, dat Rus land niet voornemens was enigerlei ondergrondse proefex plosies te ondernemen, noch kern-explosies, noch met gebruik making van chemische of conventionele middelen. Het zal daarom niet nodig zijn, dat de westelijke mogendhedeu des kundigen naar de Sowjet-Unie zenden, terwijl er evenmin noodzaak bestaat voor liet installeren van bijzondere appara tuur op Russisch gebied. Tsarapkin legde zijn verrassende Arerklaring ai na eerst do door do Amerikaanse aigeA'uardigdc Wads- worth gegeven garantie, dat de voorgestelde Amerikaanse onder grondse kernexplosies niet voor mi litaire doeleinden zouden worden ge bruikt, ronduit a-an do hand te heb ben gewezen. Wadsworth had ge zegd dat waar. de Sou jet-Unie voor nemen» ïs een aantal ondergTondse chemische ontploffingen te houden, het alleen maar billijk zou zijn, dat Rusland een soortgelijke garantie zou geven, dat het hier chemische en geen kern-ontploffingen gold. Tsarapkin zei in het geheel niet te kunnen begrijpen, waarom de Verenigde Staten om dergelijke Avaarborgen zouden vragen om dat de Sowjet-Unie geen voorne mens heeft tot het uitvoeren \'an explosies, var» welke aard ook. De Engelse afgevaardigde sir Michael Wright las hierop een lijst van vijf of zes zware on dergrondse chemische ontploffin gen voor, die door de Russische gedelegeerden tijdens de bijeen komst van deskundigen op 14 mei was ingediend. Tsarapkin zeide dat in de drie-mo- gendhedeneonferentie alle politieke beslissingen worden genomen en dat hij Ruslands positie met betrekking tot het programma voor het Aveten- schappelijk onderzoek had uiteenge zel. Hij voegde hier echter aan toe dat hoewel dc Sowjet-Unie geen enkele explosie uitvoert, de Russi sche deskundigen volledige en alge hele toegang moeten hebben tot alle voorgestelde ondergrondse kernex plosies in de Verenigde Staten. Verwarring Na afloop van de bijeenkomst ver klaarde een zegsman van teen der westelijke delegaties, dat door de Russische Aerklaring grote verwar ring- is geschapen. „Wij weten nu met meer waar wij aan toe zijn", zo zei hij. Het Wereldgebeuren Ommezwaai ohn Dennis Profumo heeft histo rische woorden gesproken toen hij gisteren in dc essemhlee van de Westeuropese Unie te Parijs ver klaarde dat Engeland ..zeker bereid zal zijn opnieuw voorstellen in over weging te nemen, toe te treden tot Euratom cn de Europese Gemeen schap Aroor Kolen en Staal". Op deze positieve manier reageerde hij op de woorden van de Franse socialistische afgevaardigde Arthur Conté, die een rapport indiende dat minder A'èrgaand washet suggereerde alleen nog rnaar dat Groot-Brittannië zich zou kunnen aansluiten bij Euratom. Zo wordt bewezen dat de Britse redering, nu zij de nadelige ge volgen opmerkt van haar eco nomische isolement van het naar eenheid groeiende vasteland, bereid is af te zien van zekere eilandelijke opvattingen. Het Kanaal is weliswaar nog niet overbrugd of ondertunneld, maar de ogen gaan open voor het feit dat het in deze kleiner Avordende we reld van a*eel minder belang dan vroeger wordt en dat men thans ge vaar loopt, van deze geografische zeeëngte een economische oceaan te maken. Men kan ook concluderen dat Groot-Brittannië meer dan voor heen geneigd is, zich de gelijke te voelen van andere Europese naties en dat net op zichzelf een succes van de bouwers aan het nieuwe Euro pa geen heil meer ziet in het eco nomisch tegen elkaar uitspelen van de concurrenten aan de overkant. Ongetwijfeld werkt Profumo's in stelling meer aan een onbe krompen kijk van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Met andere hoge functionarissen daar heeft deze in 1915 gehoren minister van staat, verbonden aan het minis terie van buitenlandse zaken, de be. hoefte aan wijde perspectieven ge meen. Deze baron, die in Harrow economische politiek studeerde, kwam tot zijn politieke activiteit na een wereldreis door China, Japan, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in zijn jonge jaren. In de Tweede Wereldoorlog streed hij als piloot, on der meer in Noord-Afrika. Na de oor log werden daaraan andere wereld wijde ervaringen toegevoegd: na in Tokio plaatsvervanger te zijn ge weest van Sir Charles Gairdners, die Groot-Brittannië bij generaal Mac- Arthur vertegenwoordigde, heeft hij verscheidene jaren zijn land gediend als plaatsvervangend parlementair secretaris bij het breed blikkende ministerie van verkeer en burger luchtvaart en ongeveer twee jaar als parlementair staatssecretaris bij liet ministerie van koloniën, een functie die verre reizen meebracht. Ongeveer anderhalf jaar is hij nu als minister van staat verbonden aan het ministe rie A'an buitenlandse zaken. Hij is de rechterhand van de minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Ijverige uitzoekers van levensbijzon derheden hebben verteld dat hem be halve de politiek ook de jacht, foto graferen, vliegen en films interesse ren. Met zijn vrouw, de bekende Britse toneelspeelster Valerie Hob- son, kan hij dus ook over andere on derwerpen dan zijn werk praten, Het zal hem zeker een genoegen zijn. zelf een hoofdrol te mogen spelen in liet schouwspel, dat zich nu ontvouwt: de „spectaculaire" toenadering van Groot-Brittannië tot twee \'an de drie organen van „Klein Europa" (de Zes). Enige besprekin gen heeft hij overigens aL direct ge noemd: „Bij elk besluit, dat wij dien aangaande zouden nemen, zullen wij natuurlijk ten volle rekening moeten houden met de verplichtingen, die wij tegenover de andere leden van de Europese Vrijhandels Associatie (de Zeven) hebben". Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze door praktische overwegingen inge geven ommezwaai in de Britse econo mische politiek met moeilijke onder handelingen en met geven en nemen gepaard zal gaan. Daarbij zal men zowel tegen een te grote starheid als tegen het gevaar van „verwatering" van de Europese integratie dienen te waken. De Engelsen zullen overigens ook zelf beseffen, dat juist de hechtheid van do banden in „Klein-Europa" tot be langrijke resultaten leidt zoals... deze nieuwe gezindheid van Engeland. Aansluiting van Groot-Brittannië bij Euratom en E.G.K.S. is nu tot veler vreugde een onderwerp waarover ten minste te praten valt. Aansluiting- van Groot-Brittannië bij de Europese Economische Gemeenschap is een verder perspectief, dat men in een optimistische bui (laarbij in stilte kan uittekenen. JOHN PROFUMO historische Avoorden.... Beperking van snelheid op wegen van West-Duitsland In West-Duitsland zal gedurende het komende pinksterweekeinde (3, 4, 5 en 6 juni) on de open weren een snelheidsmaximum van tachtig km per uur gelden en op de vierbaans „Autobahnen" een maximum van honderd km. per uur. Zoals gemeld is in Oostenrijk een dergelijke rege ling getroffen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17