TATASHICA Parlementaire „waakhond" bracht verslag uit over Westduits leger @ImLË|<v WERK BIJBELGENOOTSCHAP WERD GEÏNTENSIVEERD Afbraakplannen voor Berlages beurs van de baan? SCHIEDAMSE VOLKSTELLER GING BUITEN ZIJN BOEKJE SPORT EN WEDSTRIJDEN VRIJDAG 3 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Rond 3350 bezwaéirschriften behandeld Democratische geest nog niet voldoende doorgedrongen (Van onze correspondent in Bonn) De „Wehrbeauftragter" van de Westduitse Bondsdag, do generaal b.d. Helmuth von Grolman, de parlementaire „waakhond" over de Westduitse strijdkrachten die ertegen moet waken, dat de „Bundeswehr" zich evenals vroeger de „Wehrmacht" weer zou ontwikkelen tot een „staat in de staat" heeft het verslag van zijn eerste-jaar-in-functie aan de bondsrepubli- koiuse Tweede Kamer voorgelegd. Hij is met zijn kritiek die overigens zeer positief was aan de thans ruim 5 jaren durende wederopbouw van de Westduitse strijdkrachten als onderdeel van de Noordatlantisehe ver dedigingsorganisatie niet spaarzaam geweest. Het gevolg is natuurlijk ge weest, dat hij nu zélf het mikpunt is geworden van kritiek, die deels uit liet Westduitse ministerie van defensie, deels uit het officierscorps der strijdkrachten en deels uit de regeringspartijen komt. De samenwerking tussen minister dr. Franz Joseph Strauss die toch al geen gemakkelijk heer is en de oud-generaal Von Grolman is, zo verluidt in Bonn tenmin ste, niet al te best. Het Westduitse parlement heeft des tijds gezocht naar een middel om'toe zicht uit te oefenen op de wederop bouw van de Westduitse strijdkrach ten en de naleving van de democrati sche beginselen. De „nieuwe geest" moest verzekerd blijven. De „Kom- miszgeist" en het „Kadargehorsam" zouden niet meer mogen terugkeren. Het parlement volgde het Zweedse voorbeeld en benoemde een „parle mentaire gecommitteerde voor de strijdkrachten", waarvoor men in Westduitsland de titel „Wehrbeauf- tragter des Bundestages" vond. Na lang zoeken vond men in de generaal b.d. Helmuth von Grolman secre taris-generaal van het Nedersaksi- sche ministerie voor vluchtelingenza ken de geschikte man met de no dige militaire kennis, zónder de ver guisde nazi-smetten en mét de ver eiste administratieve ervaring om te weten hoe men met bureaucratische instanties moet omspringen. Wat de „Wehrbeauftragter" nu precies zou moeten doen, wist eigenlijk niemand, want er was geen precedent: de vroe gere „Wehrmacht" was nog nooit door iemand gecontroleerd. De alge mene richtlijnen voor zijn taak ston den in de wet op de benoeming van een „Wehrbeauftragter". Wat de nieuwe functionaris daarvan zou ma ken, zou zijn eigen werk zijn. Een deel van de kritiek op oud-generaal Von Grolman is ongetwijfeld daaraan toe te schrijven, dat enkelen mis schien menen, dat hij de grenzen de zer richtlijnen heeft overschreden en buiten zijn parlementaire boekje is gegaan. Bij Java-China Pake! minder gunstige resultaten Onder invloed van het ongunstige ge tij voor de scheepvaart zijn de resul taten van Koninklijke Java-China- Paketvaart Lijnen N.V. in Amster dam in 1959, blijkens het verslag, minder gnnstig geweest dan in 1958. Toch is de directie, de ongunstige omstandigheden in aanmerking ne mende, niet ontevreden. Het niveau van de vrachten ligt welis waar niet op het peil, waarop zij het gaarne zou zien, doch alle schepen kon vol emplooi in de lijndiensten worden gegeven. De teruggaande ten dentie in de uitkomsten, die zich in 1958 demonstreerde, zette zich in het eerste halfjaar van 1959 voort, doch in het tweede halfjaar trad een lichte verbetering in. Het exploitatiesaldo daalde van 20,2 tot 18,5 min., terwijl de interest rekening een vermindering van 3,5 tot 1,7 min. te zien geeft. Op ver koop van schepen werd een winst geboekt van 2,5 min. (nihil). Aan de heroriënteringsreserve wordt dit maal 450.000,— 800.000,—) ont trokken, die daarna pro resto 3,75 min. groot is. Ook in komende jaren zal voor aan loopkosten van nieuwe lijndiensten en voor reorganisatiekosten van be staande lijnen uit deze reserve moe ten worden geput. Op schepen wordt 12.0 10,4) min. afgeschreven en voor vlootvernieuwing 8,11) min. gereserveerd). De resterende nieuwbouwverplichtingen zullen uit eigen middelen kunnen worden gefi nancierd. Als verdeelbare winst res teert 2.821.016 2.867.259), waar uit zoals gemeld een onveran derd dividend van acht procent wordt voorgesteld. Wat de vooruitzichten betreft is de directie enerzijds optimistisch om trent een verdere groei van het goe derenverkeer tussen de landen in het vaargebied van de maatschappij, doch anderzijds houdt zij rekening met toenemende concurrentie. Gemeentesecretaris werd veroordeeld De gemeentesecretaris van Heesch, de heer P. G. is door de rechtbank in 's-IIertogenbosch in overeenstem ming met de eis van de officier van justitie veroordeeld tot, f 1000 boete subsidiair 100 dagen hechtenis. Hij stond op 24 mei terecht wegens liet feit, dat hij tegen vergoedingen contracten had opgemaakt voor pachters van gemeentegronden. Tijd nodig om te wennen Op 1 juni 1959 heeft generaal b.d. Von Grolman zijn functie aanvaard. Hij is in zeer korte tijd een bekende figuur geworden in de etablissemen ten der Westduitse strijdkrachten. Toen hij achter zijn bureau in de Ko- blenzerstrasze ging zitten, lagen er al 700 bezwaarschriften van „staats burgers in uniform" op hem te wacnten. Tezamen met de 19 mede werkers, die hij inmiddels om zich heen heeft verzameld, heeft generaal Von Grolman in het afgelopen jaar rond 3.350 bezwaarschriften behan deld, onderzocht en beantwoord en daarbij vele misstanden en onregel matigheden gecorrigeerd. Rond vijf tig pagina's telt het verslag, dat ge neraal Von Grolman inmiddels over het eerste jaar van zijn activiteit aan zijn opdrachtgever, het parlement der Bondsrepubliek heeft voorgelegd. In zijn overzicht komt generaal Von Grolman tot de slotsom, dat de inpassing van de „Bundeswehr" met zijn drie onderdelen, land macht, marine en luchtmacht in de na-oorlogse democratische Westduitse staat over het alge meen is gelukt, dat men echter nog niet kan zeggen, dat de z.g. „innere Pührung", de nieuwe geest,'al tot in alle gelédingen van de strijdkrachten is doorgedron gen. Van het officierenkorps der „Bundeswehr" schrijft generaal Von Grolman in zijn jaarverslag, dat het de principes van de demo cratie, van de rechtsstaat en van de vrijheid erkent zonder noch tans een absoluut toereikende ken nis van het wezen der democratie te bezitten. Generaal Von Grol man acht dit evenwel niet al te tragisch. Hij wijst er op, dat ook de soldaat net als de rest van het Duitse volk tjjd nodig heeft om aan de democratie te wennen. Generaal Von Grolman heeft me rendeels onaangekondigd 15 be zoeken gebracht aan troepenonderde len om zich op de hoogte te stellen van toestanden en verhoudingen, waarover hem klachten hadden be reikt. Zijn kritiek geldt vooral de „al te overhaaste" wederopbouw van de Westduitse strijdkrachten. Natuur lijk klinkt dit de voortvarende West duitse minister van defensie, dr. Strauss, onaangenaam in de oren. Het is evenwel koren op de molen van de sociaal-democratische oppo sitie. Generaal Von Grolman consta teert echter, dat met de al te over haaste opbouw een al te frequente overplaatsing van officieren is ge paard gegaan, hetgeen remmend heeft gewerkt op het aankweken van een vertrouwensbasis tussen officie ren en manschappen. V ertrouwensbasis De. generaal komt tot enige ttoor Duitse verhoudingen merkwaardige vaststellingen: De Westduitse jeugd is bereid zijn militaire dienst te vervullen, niet echter uit een idealistische of sentimenteel-gekleurde binding met maatschappij, volk of vader land, maar uit plichtsgevoel. De militaire dienst geldt bij de jeugd als offer. De jonge soldaten zijn geeste lijk waakzaam en hebben een groot zelfbewustzijn. Hun optre den tegenover meerderen is fris, natuurlijk en onbevangen. Het is onjuist, dat de soldaat willekeur en onrechtvaardigheid moet leren accepteren, zonder zich daartegen te weer te stellen. Wetgeving, militaire admini stratie en leiding vertonen eer „bedenkelijk perfectionisme". Ho gere officieren moeten leren be voegdheden af te splitsen. Het is verheugend dat generaal Von Grolman ook in dit opzicht zulk een duidelijke taal heeft gesproken. Mis schien is zij voor sommigen in het nieuwe Duitsland wel wat al te dui delijk geweest. Zuster van Hitier overleden In Berchtesgaden is woensdag Paula Wolf, een zuster van Hitier, op 64- jarige leeftijd overleden. Zij leefde in behoeftige omstandigheden. Mevrouw Wolf, die een vage gelijke nis vertoonde met haar broer, heeft vaak gezegd, dat zij gedwongen was haar achternaam te veranderen, „om dat Adolf waarschijnlijk vond dat ik beneden zijn stand was". Drie jaar geleden was gemeld dat zij bezig was haar gedenkschriften te schrijven, teneinde „de vele leu gens te weerleggen die na de oorlog over de familie en in het bijzonder over haar broer waren verteld". Hitler had volgens haar zeggen er voor gezorgd dat zij indertijd een maandelijkse toelage kreeg van 400 gulden. Met Kerstmis kreeg zij bo vendien 2500 gulden. Geen stammenoorlog op Ned. Nieuw-Guinea De staatssecretaris van Nederlands Nieuw-Guinea heeft donderdag een telegram ontvangen van gouverneur dr. Platteel uit Hollandia, waarin de berichten van buitenlandse persbu reaus, die melding maken van een hevige stammenoorlog in afgelegen districten van Nederlands Nieuw- Guinea, worden tegengesproken. Het telegram van de gouverneur zegt, dat dergelijke voorvallen zich in de laat ste tijd niet hebben voorgedaan. Volgens de directie Ned. Nieuw-Gul- nea van het departement van binnen landse zaken te Den Haag slaan de berichten, die thans vanuit Port Mo resby op Australisch Nieuw-Guinea worden verspreid, op de stammen oorlog die in oktober van het vorig jaar in de Baliemvallei op Neder lands Nieuw-Guinea woedde waarover toen reeds is bericht. Na dien heeft zich niets meer van dien aard voorgedaan. JAARVERSLAG OVER 1959 I Advertentie) sinaasappel citroen vructitenlimonade Scheuren niet bijzonder verontrustend Tijdens de te Amsterdam gehouden, niet openbare, officieuze raadsverga dering waarbij voor het eerst de persvertegenwoordigers waren toege laten, is uit informaties van ir. A. van Walraven, directeur van publie ke werken van de hoofdstad, geble ken dat de scheuren in Berlages beurs aan het Damrak minder ver ontrustend zijn dan de rapporten heb ben doen vermoeden. Al kan eerst over misschien drie maanden wan neer het grondmechaniseh onderzoek zal zijn afgesloten gezegd worden wat er precies aan de fundering ge daan moet worden, en welke kosten dit vermoedelijk met zich mee zal brengen, deze raadsvergadering heeft de stellige indruk gegeven dat er van afbraak van dit waardevolle archi tectonische monument van Berlage geen sprake zal zijn. De meeste kans op verwezenlijking lijkt het compromisplan van de stads architect de heer P. Merkelbach te hebben, dat beoogt de gevel aan het Damrak zo te wijzigen dat er een aantal winkels op straathoogte in ge vestigd kan worden, alsmede café- en wellicht ook showruimte, en dat voorts beoogt de binnenplaats te ver bouwen ten behoeve van de Kamer van Koophandel de kantoorruimte in het interieur te vergroten en onder het gebouw een" parkeerkelder te ma ken voor ongeveer 150 auto's. Volgens de heer D. A. Delprat, voor zitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, is dit ook voor de Ka mer van Koophandel een zeer aan vaardbaar plan waarmee de vestiging van deze instelling en van het han delsregister van het beursgebouw stellig gecontinueerd kan worden. Ir. N. Snijders, directeur van de dienst voor de Haven- en Handelsinrichting, die naar een sluitende exploitatiere kening ook voor het beursgebouw streeft en die met een rapport is ge komen waarin afbraak van het be staande gebouw en de bouw van een nieuwe beurs op dezelfde plaats werd aanbevolen, heeft als zijn méning kenbaar gemaakt, dat de, volgens de Slannen van Merkelbach verbouwde eurs, een exploitatietekort van ten minste drie ton zou opleveren, zon der dat rekening werd gehouden met kapitaallasten op basis van de ver vangingswaarde van het gebouw. Het verbouwingsplan Merkelbach zal een bedrag vergen dat dichter bij de vijf dan bij de tien miljoen ligt. In dit bedrag is ook opgenomen een en een kwart miljoen voor vernieuwing van de centrale verwarming, die na 60 jaar dienst volkomen versleten is. Verschillende factoren remmen verspreiding Blijkens het 145ste jaarverslag van het Nederlaudsch Bijbelgenootschap te Amsterdam werd het op de nieu we arbeidsterreinen in het buitenland aangevangen werk in 1959 geïntensi veerd. Een aantal nieuwe kansen voor bijbelverspreiding werd aangegrepen. De verhoogde vraag naar bijbels, waarvan in 1950 reeds gewag werd gemaakt, nam in 1959 eerder toe dan af. Als redenen daarvoor worden in het verslag aangegeven het nog steeds toenemende alfabetisme en de groeiende belangstelling naar resul taten van eigen cultuur, die doen ver langen naar een bereikbaarheid van het evangelie in de eigen taal. De financiële spanning tengevolge van de toenemende vraag werd in het afgelopen jaar nog vergroot door de relatieve daling van de koopkracht in verschillende gebie den van missionaire activiteit. Daarnaast waren maatrgelen tot steun van eigen economie vaak oorzaak van beperkende maatrege len ten opzichte van de import. Voorts bestaat er een groot tekort aan vakmanschap in die gebieden in de wereld, die zich in een snelle ontwikkeling bevinden. Een en an der is oorzaak dat de overbrenging van de produktie van bijbels naar deze gebieden slechts op te kleine schaal mogelijk is. Bovendien, zo wordt in het verslag opgemerkt, zijn aan een dergelijke overbren. ging investeringen verbonden, die de bijbelgenootschappen in het westen voor grote moeilijkheden plaatsen. Wat de Antillen betreft kwam de re visie van het Nieuwe Testament in het Papiamento nog niet goed op gang. óók werd in het verslagjaar nog geen oplossing gevonden voor een intensivering van de bijbeldistru- butie op deze eilanden. De contacten met het Amerikaanse bijbelgenoot schap doen echter hopen, dat hierin binnen niet al te lange tijd verande ring zal komen, aldus het verslag. De vorig jaar augustus naar Kame (Van onze correspondent) Eeu bewoner van de Rotterdamsedijk te Schiedam heeft een klacht Inge diend tegen een volksteller, die in strijd met de voorschriften, bij het ophalen van de volkstellingformulieren, ook gegevens vroeg voor de per sonele belasting. De volksteller die ambtenaar is bij de rijksbelastingen, speciaal belast met de taxatie voor de personele belasting, had beide functies gecombi neerd, omdat hij toevallig als volksteller was geplaatst in dezelfde wijk, waar hij zijn werkzaamheden als taxateur voor de personele belasting uit oefent. Na de klacht is de al te ijverige ambtenaar naar een andere wijk als volksteller overgeplaatst. De chef van de afdeling bevolking ter gemeente secretarie van Schiedam, de heer Van Oudenhoven, die met de leiding van de volkstelling is belast, wist niet, dat de betrokken ambtenaar voor de personele belasting werkte. De heer Van Oudenhoven, vond het optreden van de belastingambtenaar niet alleen onjuist, maar ook zeer ontactisch, omdat op deze manier de mensen kopschuw tegenover de volkstelling worden gemaakt. Het geval heeft bij de geënqueteerden nogal opwiuding veroorzaakt, omdat vooral ook van regeringszijde was verzekerd, dat gegevens bij de volks telling verkregen, niet ten voordele van de belastingdienst zouden komen. roen vertrokken ds. Y. Schaaf, die daar de verantwoordelijkheid voor de organisatie van het bijbelgenoot- schapswerk op zich zou nemen, is er in het verslagjaar in geslaagd veel ;oede en waardevolle contacten met :erk en zending tot stand te bren gen. Achterstand Op de ontwikkeling van het werk in 1959 van het Indonesische bijbelge nootschap heeft in de eerste plaats het invoerverbod van uitgaven in de Indonesische taal in sterke mate een stempel gedrukt. Want dit betekende dat ook de bijbelzendingen aanvanke lijk niet werden toegestaan. Eind de cember werd echter voor de import van bijbels voor de eerstkomende twee jaren ontheffing van deze ver bodsbepaling verleend. Thans moet echter een jaar achterstand op het gebied van de bijbelvoorziening in idonesië worden ingehaald, hetgeen in het verslag uitermate kostbaar wordt genoemd. In verband hiermee zal vanuit de kerken in Nederland daarom circa 200.000 gulden extra binnen moeten komen, aldus het ver- In Nederland werden in 1959 254.759 bijbels en bijbelgedeelten verkocht. Het -paard St.-Paddy van sir Victor Sassoon heeft woensdag met berijder Lester Piggott de derby van Epsom gewonnen. Foto bovende winnende combinatie verlaat de renbaan na de wedstrtijd. Op de voorgrond de trainer van St.- Paddy, Noel Murless. Foto onder: ruim aan de kop van het veld passeert St.-Paddy de finish. Hoge Autoriteit verbiedt schrootkartel Officieel wordt medegedeeld dat de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. het Nederlandse schrootkartel, dat na genoeg 80 procent van de schroot- verkopen in Nederland controleert en zelfs 91.5 procent wat betreft de ca- tegoriëen welke vallen onder de kar telovereenkomst, heeft verboden. Het bestaan van dit karwei wordt in strijd geacht met het gemeenschaps verdrag. Aan dit Nederlandse schrootkartel wordt deelgenomen door negen groothandelaren in schroot, die zich hebben verenigd in de Vereniging van Fabrieksleveran- ciers van Geslagen Schroot (in op richting) te Amsterdam. Krachtens gesloten overeenkomsten verdelen de ze negen groothandelaren onderling de aan- en verkoop van schroot, stel len de prijzen vast, verdelen de ver kopen en verdelen de winsten vol gens gezamenlijk overeengekomen quota's. Aanvankelijk had dit kartel toen het nog zeven leden telde, zelfs een uitsluitend contract met de ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken. Donner leidt nog in Diverse Zeeuwen gekozen in zuidelijke atletiekteams In de Zuidnederlandse damesatlet.iek- ploeg, die op 6 juni in Muhlheim aan de Ruhr bij Duisburg tegen de teams van Rijnland en België B uitkomt, zijn verschillende Zeeuwse atletes opgesteld. Op de 100 en 200 meter lopen de dames De Meurichy (RKHA V,Hulst) en Theune (Marathon, Vlis- singen). Voor de 4 maal 100 meter wordt een keus gemaakt uit Willy Bakker-Cysouw (Marathon, Vlissin- fen), De Meurichy en Theune en ver- er Hinten (Kunst en Kracht, Tilburg en Westra (PSV, Eindhoven). Bij het vèrspringen wordt een keus ge maakt uit Theune en Bakker-Cysouw. Bij het hoogspringen zijn C. Schot (Delta Sport, Zierikzee) en Bakker- Cysouw voor Zeeland van de partij en de discuswordt geworpen door E. Schot (Delta Sport, Zierikzee). Bij de 80 meter horden moet de beslis sing nog vallen tussen de dames Bak ker-Cysouw en Westra. Ook in het herenteam, dat tweede pinksterdag tegen de ploegen van Bel gië B en Rijnland in het veld komt, zit een Zeeuw. Hein Cujé (E.M.M. Middelburg) verdedigt de Nederland se kleuren op de 5000 meter. Kruiver vervangt Wilkes Piet Kruiver van P.S.V. zal Faas Wilkes, die voor de uitnodiging heeft bedankt, vervangen in de Nederland se ploeg, die naar de West gaat en daar wedstrijden zal spelen tegen Mexico. Suriname en de Nederlandse Antillen. Zeeuwse schaaktitel Voor het persoonlijk kampioenschap schaken van Zeeland werd de partij J. J. Elzerman-P. A. Bohlmeijer ge speeld, die in een remise eindigde. De stand luidt nu: 1. Bohlmeijer 3% uit 5. Facee Schaeffer 3 uit 4, Elzerman 2% uit 5 en v. d. Ende 0 uit 4. zonetoernooi te Madrid De partij Donner-Durao uit dc negen de ronde van het eerste zonetoernooi te Madrid is na de 45e zet afgebro ken. Donner heeft met QV2 punt en 1 afgebroken partij nog steeds de lei ding. Tweede» is de Hongaar Por- tisch met 6V2 punt. 3. en 4. Gligoric en Pachman 6 pnt.; 5. Pomar 5% pnt. en afgebr. partij: 6. Lehmann 5\2 pnt.; 7. Guistolizi 5 Ent. en 1 afgebr. partij: 8. Penrose pnt.; 9. en 10. Neikirch en O'Kelly 4lo pnt. en 1 afgebr. partij. N.O.C. kreeg 5000 gulden in melkfles Ter gélegenheid van de opening van een melkfabriek in de Spaanse pol der te Rotterdam heeft het Neder lands Olympisch Comité een gift van 5000 gulden ontvangen. Dit he- drag is bedoeld om het zuivel-ge- deelte van de voeding van de Neder landse atleten in Rome te bekosti gen. Het bedrag werd overgedragen in dc vorm van een chéque. welke in een melkfles was gestopt. Het N.O.C. was vertegenwoordigd door de vice- voorzitter ïr. A. Paulen en het hoofd van het secretariaat, nu*. J. Ph. H. E. van Lier. De Zuldkoreaanse nationale verga dering heeft het door de openbare aan klager gedane verzoek om toestemming voor arrestatie van Lee Ik Hoeng, die in 1956 Zuidkoreaans minister van bin nenlandse. zaken was, 'ngewilligd. Lee Ik Hoeng wordt verdacht van medeplichtig heid aan een in 1956 gedane poging om de vroegere vice-president John Tsjang. die door de oppositie kandidaat was gesteld, te vermoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13