PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vierhonderd Turkse parlementsleden als gevangenen naar eiland Yassi „Bevoegd en onbevoegd" bij M.0. in Zeeland de BILT EVENTUEEL DOODSTRAF VOOR BAYAR EN MENDERES Vandaag... KONINGIN ZAT TIJDENS GESCHIEDENISLES IN EUROPESESCHOOLBANK IN BRUSSEL VERWACHT. 203e jaargang - no. 128 Dagblad uitgave vao de flrrna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. do Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7 00 p kw.; fr. p. p. 7.25 per kw L^sse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 358300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: v ïKsinpen Walstr 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 425* (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2. Zienkzee. red, tel 2425. sdm tel. „Slachtoffers van vorig bewind gevonden" Woensdagochtend hebben koningin Juliana, koning x Boudewijn en prinses Beatrix een bezoek gebracht aan de Europese school in Brussel. De foto toont koningin en koning in de schoolbanken 5 tussen de leerlingen. Een woordvoerder van het revolutionaire comité van het Turk se leger heeft woensdag medegedeeld, dat in massagraven en koelhuizen in Ankara en Istanboel een aantal lichamen van slachtoffers van het vorige regime is gevonden. De meesten van hen waren studenten. In antwoord op vragen over geruch ten, als zouden tot dusver 90 stoffelijke resten van slachtof fers in geheime graven zijn gevonden, zeide de woorvoerder nog niet de beschikking over alle feiten te hebben. De woordvoerder, kolonel Allatli, deelde verder mede, dat tot dusver ongeveer 400 Democratische leden van het parlement, onder wie vijf of zes vrouwen, zijn aangehouden. Zij zullen worden ondergebracht op het eiland Yassi, een marinebasis nabij Istanboel. Er is een commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar de verantwoordelijkheid van ex-president Bayar, ex-premier Menderes en andere leden van het vorige bewind voor schendingen van de grondwet en mogelijk voor moord, corruptie en andere misdaden. In geval hun schuld vaststaat, zullen zij worden berecht, waarbij zij dan de kans lo pen tot de doodstraf te worden veroordeeld. militaire gouverneur van Ankara, generaal Hamik Argoek en de voor malige commandant van het oplei dingscentrum in Ankara, generaal Joesoef DembSlag. De echtgenote van generaal Ariboer- noe is een van de vijf of zes vrouwe lijke democratische parlementsleden die zijn gearresteerd. De woorvoerder legde er de nadruk op, dat het leger zich niet heeft ver bonden met de Republikeinen. Had Kolonel Allatli verstrekte de eerste officiële cijfers over de gearresteer de aanhangers van het bewind van premier Menderes. Alle democrati sche parlementsleden op drie na zijn aangehouden wegens schending van de grondwet, door op 27 april te stemmen voor een wet tot vorming van een commissie, dio een onder zoek zou moeten instellen naar de activiteiten van de Republikeinse op positiepartij. Officieren in arrest Allatli zei dat ook vijf hoge officie ven door een militair tribunaal zullen worden berecht, beschuldigd van het bevel geven tot vuren op demonstre rende studenten en verzet tegen de revolutie. Het zijn de voormalige legercom mandant, generaal Roestoe Erdel- hoen, de voormalige commandant van de luchtmacht, generaal Tekim Ariboernoe, de voormalige comman dant van de landstrijdkrachten, ge neraal Foeat Koejas, de voormalige Bezoek Het Belgische koninklijk huis en het Belgische volk hebben aan onze koningin en onze kroonprin ses een bijzonder hartelijke ontvangst bereid. Dat maakt waarom zouden we het niet graag toegeven wel enige in druk in Nederland. Het was bekeöd, dat de relaties tus sen het Belgische en het Nederlandse vorstenhuis allervriendschappelijkst waren, soms zelfs vriendschappelijker dan de politiek-economische relaties de beide volkeren. Mocht dus op grond van die vriend schappelijke verstandhouding reeds op een aangename ontvangst ge rekend worden, nu kwam daar nog bij, dat de politiek-economische rela ties zich juist in een periode van krachtige opbloei bevinden, en dat dus ook dat aspect gunstig was voor een bijzonder hartelijke ontvangst. Gaven goedwillende Belgen tien jaar geleden aan Nederlandse bezoekers fn Brussel nog de raad om niet al te veel over de Benelux te praten, van daag spreekt heel België er met vol doening over. Ook de culturele relaties en dan voornamelijk met 't Nederlands spre kende deel van de Belgische bevol king groeien gestadig, en heht laat zich voorzien, dat die relaties van steeds meer betekenis zullen worden voor de zo noodzakelijke samenwer king tussen de beide volkeren. Waren dat alles bijeen redenen om van een Nederlands koninklijk bezoek aan België goede ver wachtingen te hebben, dan toch nog zijn die verwachtingen verre over troffen in het bijzonder door de spon- t.aan-ent.housiaste ontvangst in Ant werpen. 't Antwerpse stadsbestuur wist zelfs aan het bezoek een wat die- Ëere symbolische betekenis te geven. M. de Koningin en prinses Beatirx werden rondgeleid in het huis van de beroemde drukkers- en uitgeversfa milie Plantijn een huis waar eens prins Willem van Oranje op bezoek kwam. want hij onderhield lelaties met de familie Plantijn. Voor het eerst na vierhonderd jaar hebben Oranjetelgen weer dat huis betreden, daarmee als het ware symbolisch de eeuwen overbruggend, waarin de Noordelijke en de Zuidelijke Neder landen uit elkaar werden gedreven op de oceaan van tijd. Een nieuwe vorm van samenwerking die vijftig of honderd jaar geleden ondenkbaar was is thans groeiende een geheel andere dan in de dagen van Prnis Willem, maar daarom niet minder waardevol. Die samenwerking werd ongetwijfeld bevorderd door het jongste koninklijk bezoek aan België en door de wijze waarop het Belgische volk daarop heeft gereageerd. Bij de viering van het veertigjarig bestaan van de Ned. Chr. Vrouwen bond, woensdag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, heeft de minister van maatschappelijk werk, mej, dr. M. A. M. Klompé, aan de bondspresidente •mevrouw dr. M. H. Albrondau. d. Nagel, de versierselen uitgereikt be horende bij de haar door H. M. de Koningin verleende onderscheiding van officier in de Orde van Oranje Nassau. Foto: tijdens het opspeldenlinks mi nister Klompé. een Republikein tegen de grondwet gezondigd, dan zou ook hij zijn ge arresteerd, aldus de kolonel. Verder verklaarde hij, dat er bewij zen zijn dat enige parlementsleden sinds de staatsgreep van vrijdag j.l. hebben getracht een tegen-revolutio- naire beweging op touw te zetten. In beste welstand De nieuwe Turkse minister van buitenlandse zaken, Selim Sarper, heeft woensdagavond tijdens een persconferentie medegedeeld in de loop van de dag een bezoek te hebben gebracht aan ex-president Bayar, ex-premier Menderes en- de ex-minister van buitenlandse zaken Zorloe, zulks op verzoek van generaal Gersel, om te' zien hoe zij het maakten. Hij trof hen in de beste welstand aan en zij hadden geen behoefte aan extra voeding, aldus de nieuwe minister, die hier nog aan toevoegde, dat zij eerder als gasten dan als ge vangenen worden behandeld. Inönü actief De veteraan-staatsman generaal Is- met Inönü, de leider der Republikein se oppositiepartij onder het bewind van de regering-Menderes, heeft woensdag in een gesprek met ver slaggevers in de bibliotheek van het huis van zijn dochter verklaard dat hij als partijleider deel zal nemen aan de komende algemene verkiezin gen. Hij voegde hier echter aan toe dat hij nog niet wist of hij na de ver kiezingen een actieve rol in de poli tiek zou blijven spelen. Generaal Inönü, die van 1938 tot 1950 president van Turkije was, zei verder dinsdag j.l. generaal Gersel, die voor lopig premier is, te hebben bezocht, waarbij hij hem zijn beste wensen overbracht. viert prinses Désirée van H M Zweden haar 22e verjaardag. ir M viert kroonprins Konstantij'n van Griekenland zijn 20e ver» n jaardag. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VROLIJKE BEZOEKEN AAN TWEE SCHOLEN Minister Luns hing in wandrek Koningin Juliana en prinses Beatrix hebben gisteren onder meer bezoeken gebracht aan de Nederlandse Julianaschool en aan de Europese school te Brussel. Deze bezoeken werden gekenmerkt door ongedwongenheid en nu en dan door grote vrolijkheid: Op de Europese school volgde de koningin (evenals prinses Beatrix en k07iing Boudcwipi) in een Europese school- l.rmk-èen in het Frans gegevep geschledenislés. Toen het hoge gezelschap de Nederlandse school via het gymnastieklokaal wilde verlaten, bleek dat de precieze concierge de deur op slot had gedaan. Van de noodzaak even te wachten, maakte minister Luns een ondeugend gebruik door in jacquet aan het wandrek te gaan hangen en zo le tonen welke lenigheidsoefeningen hein voor volledig herstel van zijn recente val zijn voorgeschreven. Bij wijze van excuus zei hij erbij: „Goed voor de rug". Vice-admiraal Rost van Tonningen slaagde err vervolgens moeizaam maar moedig in, hem (in uniform) in deze evolutiés na te volgen. ,JDie Rost", zei koningin Juliana verbaasd, „maar ik doé hét hem niet na". Enthousiasme Koningin Juliana heeft op de derde dag van haar verblijf in België gis teren samen met prinses Beatrix een bezoek gebracht aan de Julianaschool te Brussel, een school, die volgend jaar 60 jaar bestaat en waarop kin deren van in Brussel wonende Ne derlanders hun eerste opleiding krij gen. De koningin was gekleed in een lin degroen complet met een hoedje in dezelfde kleur. Prinses Beatrix droeg een citroengeel zomertoiletje met witte tule hoedje. Over het toiletje hing een bruine stola. Het was een zonnig bezoek aan deze Nederlandse gemeenschap van ruim 100 leerlingen en leerkrachten. Er fing een enthousiast gejuich op, toen e koningin en prinses de school bin nenstapten. De 7-jarige Hilleke Kooi en de 10- jarige Diekje van Ballegooien moch ten namens alle kinderen hun konin gin en prinses rode rozen aanbie den. Maquette Deltaplan Er werden door de kinderen enkele liederen gezongen, waarvan-er een door de onderwijzer Jan Postma zelf gemaakt was en de blijheid van deze schooljeugd over de komst van de vorstin tot onderwerp had. De konin gin ging zelf naar de kinderen toe om ze te bedanken voor deze origi nele vocale hulde. In de school werden enkele klas lokalen bezocht, waarbij koningin Juliana haar bewondering uitte over het werk van enkele leer lingen, die een maquette hadden gemaakt van het Deltaplan en daarnaast de gehele provincie Zeeland hadden uitgebeeld, waar bij zelfs de oester- en mosselcul tuur niet vergeten was. Aan de directeur van de school ver telde ze ook zelf iets over het Delta- Boven landelijk percentage Er zijn redenen tot bezorgdheid „Voor sollicitanten die benoemd worden in een volledige betrek king of een voldoende aantal uren in een urenbetrekking zijn WONINGEN BESCHIKBAAR. Sollicitaties te richten aan de rector Dit is de slotzin uit een advertentie, waarin het Jansenius- lyceum te Hulst onlangs sollicitanten opriep voor maar liefst twaalf vakken, variërend van natuurkunde en mechanica, Ne derlands en de moderne talen, tot schoonschrijven. Het mag bekend worden veron- E^n moeilijk dersteld, dat er een tekort aan vl,iaL" leerkrachten is; een tekort aan bevoegde leerkrachten met na me. Zo becijferde het Centraal Bureau voor de Statistiek onder meer, dat in het cursusjaar 1958/1959 van het totaal aan tal bij het middelbaar onder wijs gegeven lesuren er 23.5 „onbevoegd" werden gegeven. Is er, met name voor liet excen trisch gelegen Zeeland, reden tot ernstige bezorgdheid? beantwoorden "bleek ons uit korte vraaggesprekken, die wij moch ten hebben met rectoren en direc teuren van de twaalf instellingen voor middelbaar onderwijs in Zee land. Hoewel advertenties als die, waar wij in de aanhef uit citeer den, een alarmerende indruk zou den kunnen wekken, behoeft dit niet altijd het geval te zijn. „Er is beslist geen sprake van wan toestanden", zo verklaarde dr. J. J. Westendorp Boerma, rector van het Prof. Zeemanlyceum te Zierikzee, wiens school met 34 „onbevoegde" lesuren (372 bevoegd en 127 on- of lialfbcvoegd) toch ver boven het lan delijke percentage uitkomt. Hij licht te zijn standpunt toe. „Met die term „onbevoegd" moet men oppassen. Er zijn lessen, die door onbevoegden worden gegeven, die ik niet graag aan bevoegden zou geven en wel door leraren, die al jaren en jaren naast hun vak een ander vak voortreffelijk doceren. Dat is met name op kleine scholen als het ware historisch ge groeid en men kan dan beslist niet van wantoestanden spreken. Of de huidige situatie bevredigend kan wor den genoemd „is een andere kwes tie", zo besloot hij. Grensgevallen Dr. J. S. Bartstra Jr., rector van het Goese Lyceum (10 des lessen on bevoegd) gewaagde van grensgeval len tussen bevoegd en onbevoegd, te weten de zogenaamde half-bevoeg- den. Dat zijn de leraren, die of wel hun kandidaat gehaald hebben of op de nominatie staan om naast hun M.O.-A hun „B" te doen. Ter toelichting diene nog, dat on der bevoegde leraren degenen worden verstaan, die in het bezit zijn van een of meer in artikel 16 der H.O.-wet en de artikelen 27bis en 27 der M.O.-wet voor hun func tie gevraagde akten, graden of diploma's; onbevoegde leraren be zitten deze niet. Dr. II. W. Fortgcns, rector van het gymnasium in Middelburg, kreeg dit jaar voor het eerst met de kwestie der onbevoegdheid te maken en hoe wel dit in feite nog maar in geringe mate het geval is (10 van de 250 les uren en 6 lesuren vervallen), sprak hij toch van een sterke achteruit gang. „Tenslotte komt men graag naar een gymnasium voor een do cent betekent het immers „promotie", zo merkte dr. Fortgens nog op. De directeur van de Rijks-H.B.S. te Vlissingen, de heer G. Dammers, was gezien de algehele situatie, voor wat zijn school betreft niet ontevreden 542 lesuren, 80 uren onbevoegd en voor 6 uur aardrijkskunde geen do cent. „Zo zult U er niet veel treffen", meende hij. Ongehoord Voor wat betreft zijn eigen school was de heer E. Kuiper, directeur van de Rijks-HJB.S. in Middelburg, even- min uitgesproken ontevreden: 343 be voegde uren en 112 onbevoegde, ofte wel 22 en dus nog ondér het lande lijk gemiddelde van 23,5 in 1958- 1959. „Maar de algehele situatie is in feite ongehoord," zo merkte hij i op en hij schrok niet terug voor een krasse vergelijking: „Stel je (Zie slot pag2 kol. 2) had gebracht. Aan de hand van de maquette vertelde de konin gin over haar vlucht boven dit ge bied. Ook werd eeu kleine expositie bezichtigd, die was ingericht van in klassen vervaardigde handenarbeid. Ruim een half uur duurde dit bezoek aan de school. Voordat koningin Juliana en prinses Beatrix zich naar de Europese school in Brussel begaven, reed de stoet eerst naar het paleis, waar koning Boudewijn zich bij zijn gasten voeg de. Om kwart voor elf draaiden de hof auto's de oprit van dit aan de rand van Brussel gelegen instituut op, waar honderden kinderen van de zes nationaliteiten bij de ingang en voor het gebouw het koninklijk ge- - ier officieel verwelkomd door de voor- zitter van de Euratomcommissie. Etienne Hirsch, de voorzitter van de Europese Economische Gemeenschap, prof. Walter Hallstein, de vice-voor- zitter, dr. S. L. Mansholt, en de voor zitter van het dagelijks bestuur van de school in Brussel, Albert van (Zie slot pag. 3 kol3) Prins Bernhard dankte de Tweede Kamer Ziekte verloopt gunstig Prins Bernhard is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht bezocht door zijn moeder, prinses Armgard en door prinses Margriet die nog niet eerder was ge weest. De prins heeft de Tweede Kamer te legrafisch hartelijk bedankt voor het telegram, dat deze Kamer hem in het ziekenhuis in Utrecht had gestuurd en waarin zij haar beste wensen voor een spoedig algeheel herstel uitsprak. Naar de behandelende geneesheren meedeelden heeft prins Bernhard gis teren opnieuw een goede nacht ge had. De temperatuur is dalende. Het verloop van de ziekte blijft gunst^j. DROOG. Droog weer met op de meeste plaat sen zonneschijn. Zwakko tot matige wind tussen noordoost en oost. Op nieuw iets hogere middagtemperatu- rcn. HOGE DRUK GEBIED BLIJFT VOOR GOED STRANDWEER ZORGEN. (Van onze weerkundige medewerker). Zwakke tot matige noord-oosten wind. Temperatuur in de middag 18 tot 20 graden Celcius. Zeewater 13 graden. Vooruitzichten mooi strandweer. ZON EN MAAN 3 juni Zon op 4.24 onder 20.52 Maan op 13.12 onder 1.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1