Esso) GAS Amerikaanse Boedapest wordt ambassade te streng bewaakt 13 KG INHOUD Restauratie Grote of St.-Jacobskerk in Den Haag prairiehondjes maakten uitstapjes in artis Er zijn flessen BINNENKORT BESLISSING OVER BERLAGE'S BEURS WOENSDAG 1 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 CONTACT MET AMERIKANEN HEEFT ONHEILZAME GEVOLGEN Zwarte wagens en patrouilles staan dag en nacht voor de poort Een der best bewaakte gebouwen in de wereld is bijna vier jaar na het neerslaan van de Hongaarse opstand nog altijd het Amerikaanse, ge zantschap te Boedapest. Buiten op het „Vrijheidsplein" staan dag en nacht drie zwarte politiewagens klaar om wegrijdende Amerikaaanse diplomaten te volgen. Het zijn de nieuwste en snelste auto's, waarover de Hongaarse veiligheidsdienst beschikt. Bovendien patrouilleert minstens een dozijn in burger geklede mannen van de geheime politie (AVO) in de omgeving van het ambassadegebouw. Deze drastische bewakingsmaatregelen dienen om te verhinderen, dat kardinaal Mindszenty, die hier sedert november 1956 asielrecht geniet, uit het land wordt gesmokkeld. In Amerikaanse diplomatieke kring hebben we vernomen op welke ma nieren de Hongaren het ambassade personeel controleren en onder druk zetten. Alle bewegingen van de diplo maten worden zorgvuldig nagegaan. Ze mogen zich niet verder dan op 40 km afstand van Boedapest verwijde ren, maar ook binnen deze „vrije zone" worden ze geschaduwd. Daar voor staan de drie zwarte „Mindszen- ty-wagens" voor de ambassade ge parkeerd. Erin zitten leden van de veiligheidspolitie, uitgerust met ma chinepistolen en camera's. Alle bezoe kers van de ambassade worden gefo tografeerd. De in burger geklede po litiemannen lopen met walkie-talkies (draagbare radiozendertjes) rond. Ze voeren hun opdrachten openlijk uit en maken er geen geheim van. De Amerikanen, nuchter en hard boiled als ze vaak zijn, reageren over het algemeen onverschillig op de irrite rende Hongaarse attenties. Ze gaan zoveel mogelijk hun eigen gang en als het er even af kan proberen som mige diplomaten de politiewagens te verschalken. Ze rijden in volle vaart in hun soepele klassewagens weg en racen tot op een paar kilometer van de 40 km grens, natuurlijk halsover kop nagezeten door een „Mindszenty- auto". Na een scherpe bocht slaan ze dan een goed gecamoufleerd zijweggetje in en nadat de politiewagen in razen de vaart voorbij is gesuisd keren de Amerikanen met de voet op de plank terug naar de hoofdstad. Vaak heb ben ze dan de Hongaarse politie van zich afgeschud. Een ander aardig heidje is om een politie-auto tussen twee CD-wagens in te sluiten, een vóór en een achter, buiten de stad tergend langzaam te gaan rijden en (Advertentie) Als U van PERRY COMO houdt, dan kunt U in REVUE van de volgende week een prachtig ge ïllustreerd verhaal over deze geliefde zanger vinden waarvan U zult genieten! Maar... als Uw hart méér uit gaat naar de watersport... jè, dan moét U REVUE de volgen de week beslist lezen, want er staat een artikel in over Water- skieën,... om van te water tanden!!! De volgende week in: 219 Revue. Fostbus 197. Amsterdam dan te stoppen voor een sigaretje. De Hongaren blijven altijd doodernstig, want voor hen is het geen spel. Schaduwen Op vele manieren pogen de Hon garen het ambassadepersoneel het leven moeilijk te maken. De vrou wen kunnen praktisch geen huis houdelijke hulp krijgen. Wel ont vangen ze aanbiedingen, maar ze kunnen er zeker van zijn dat de geheime politie er achter zit. De dienstmeisjes worden gedwongen alles wat ze zien en horen te rap porteren. Huishoudelijk personeel dat de Amerikaanse gezinnen in Hongarije zelf hebben geregeld, verdwijnt meestal na korte tijd en alle informaties over de redenen van het plotselinge vertrek zijn tevergeefs. Amerikanen die Hon gaars willen leren en een Engels sprekende leraar aanstelden, zijn niet ver gekomen. Op een goede dag bleef de leraar weg en kwam niet terug. In het gunstig ste geval bracht de post een briefje, waarin kortweg werd meegedeeld „dat ik wegens omstandigheden de lessen niet kan voortzetten". De hele Amerikaanse kolonie in Boedapest (ongeveer veertig personen) staat onder toezicht van de Hongaarse ge heime politie. Zelfs de kinderen wor den op straat nog gevolgd. Het is zelfs gebeurd, dat een of andere vriendelijke meneer of mevrouw een diplomatenkind op straat behulpzaam was en meteen een nummertje weg gaf over de zegeningen van het com munistische regiem. Hongaars dienstpersoneel placht dit ook vaak te doen. De Hongaren durven geen contact met Amerikanen te hebben. Ze zijn bang voor represail les van de geheime politie. Degenen, die in gezelschap van een Ameri kaans burger worden gezien, kunnen steevast een bezoek van de veilig heidspolitie, huiszoeking en erger dingen verwachten. Onbereikbaar Dat de telefoongesprekken van de Amerikanen worden afgeluisterd spreekt vanzelf. Herhaaldelijk zijn er in hun woningen (en trouwens ook in die van anderen westerse diploma ten) geheime microfoons ontdekt. Technisch dienstpersoneel en repara teurs, die iets in de huizen moeten in stalleren of herstellen, worden nooit vertrouwd. Er staat altijd een gezinslid achter hen om erop te letten dat ze niet een of andere opdracht van de politie uit voeren. In de Amerikaanse ambassade, waar kardinaal Mindszenty hermetisch is afgesloten van de buitenwereld en geen bezoekers mag ontvangen, zijn de veiligheidsmaatregelen rigoureus. Van binnen is dit gebouw ook een der best bewaakte in de wereld. De deu ren zijn voorzien van speciale veilig heidssloten en zelfs de liften kunnen alleen maar in beweging worden ge bracht door een bijzonder mechanis me, dat slechts door het ingewijde ambassadepersoneel in werking kan worden gesteld. De Amerikanen beletten elk contact tussen de kardinaal en de buitenwe reld. Buitenlandse correspondenten worden niet bij hem toegelaten. Mindszenty is de laatste drie jaren dagelijks bezig geweest zijn memoi res te schrijven. Reeds drie en een half jaar zit hij in een streng geïso leerde en zwaar bewaakte kamer op de ambassade „gevangen". Niemand weet hoe lang de kardinaal hier nog moet verblijven. Voor zover bekend wordt er over zijn positie en lot niet onderhandeld. Niets wijst erop, dat de situatie voorlopig anders kan wor den. '_É|H Bergen op Zoom wil nieijw ziekenhuis In de vrijdag gehouden raadsverga dering te Bergen op Zoom is een voorstel van B. en VV. betaling en aflossing van geldleningen voor de financiering van de bouw en inrich ting van een ziekenhuis te garande ren met achttien tegen vier stemmen aangenomen. Hiermee is aan het ver zoek van de stichting het St. Elisa beth ziekenhuis voldaan en tevens een einde gekomen aan de reeds ruim een jaar bestaande ziekenhuiskwestie in Bergen op Zoom. Het huidige regentencollege van het Algemeen Burger Gasthuis heeft on langs een commissie benoemd om te onderzoeken of de bestaande gebou wen van het Algemeen Burger Gast huis konden worden verbeterd of uit- Bouwvakarbeider werd neergeslagen en beroofd Een 65-jarige bouwvakarbeider uit Stolwijk is zondagnacht in de Casua- ristraat in Den Haag vermoedelijk met een boksbeugel neergeslagen en beroofd van zijn portefeuille. De berover heeft van deze portefeuil le echter weinig nut, want er bevond zich geen geld in. In het ziekenhuis is het gelaat van de beroofde op acht plaatsen gehecht. Zeventien prairiehond jes hebben de oppas sers van Artis in Am sterdam heel wat hoofdbrekens bezorgd. Vorig jaar schonk de „Bronx Zoo" in New Vork de op marmotten gelijkende diertjes, die hun naam danken aan het piepend geblaf dat ze voortbrengen als ze worden bedreigd, aan de Amsterdamse die rentuin. De winter brachten ze door in hef. verblijf voor kleine zoogdieren, maar kort geleden kregen ze een eigen perkje nabij het wolvenhuis. Aangezien de prairie- hondjes zich pas in hun element voelen als ze kunnen graven, had men in hun verblijf een grote berg klei en aar de gedeponeerd. Om ontsnappen te voorko men. was de berg aan de onderkant met gaas afgerasterd. De eerste dagen zag men de diertjes nau welijks boven de grond. Ze verlieten hun onder aardse gangetjes alleen om de voerbakken leeg te eten. De oppassers maakten zich dan ook weinig zorgen. Pas toen men op een och tend een van de prairie- hondjes in het wolven huis zag lopen, be greep men dat er toch iets was misgegaan. Gelukkig ontdekten de oppassers de vluchte ling eerder dan de wolven, die thans bij zonder agressief zijn omdat zij enkele jon gen hebben. De wolven werden in een hoek ge dreven en men probeer de het prairiehondje te vangen. Maar dat luk te niet zo gauw. Het diertje rende door de wolventuin en ver dween kort daarna in... de „kraamkamer" van de wolven. Wat zich in de kraam- kist heeft afgespeeld is natuurlijk niet bekend. Wel zagen de oppas sers de kleine knager na enkele ogenblikken uit de kist tevoorschijn komen. Hij werd prompt gevangen. De vluchteling werd voor lopig in een kooi ge plaatst, omdat men eerst eens wilde onder zoeken hoe het diertje uit zijn perk was geko men, Nauwelijks was men daarmee begon nen, of er kwam een alarmerend bericht uit de nijlpaardenstal. Tussen dit gebouw en de aangrenzende wi- sentperken was een prairiehond gesigna leerd... Ook dezt vluchteling werd na een korte klopjacht achterhaald en bij de andere knager in de kooi gezet. De Artisleïding besloot toen het perk van de prairiehonajes uit te graven en de diertjes voorlopig naar een vei liger verblijf over te brengen. Er werd „ap pel" gehouden en toen bleek dat de „schade" nogal meeviel. Eén hondje moet nog in de dierentuin rondzwer ven. Binnenkort keren de prairiehondjes in hun verblijf terug, maar dan ligt er een beton nen vloer, zodat uit stapjes niet meer mo gelijk zijn. De negentienjarige Deerne gravin Lilith Anna Margrethe Eriksdat- ter Ahlefeldt-Laurvig, is naar En geland getogen om daar haar En gels op te halen in verband met haar plan in de nabije toekomst stewardess te worden. De char mante gravin slijt in Engeland haar dagen niet in ledigheid, in tegendeel, zij verzorgt er de baby van de familie John Booth, te Southwell in het graafschap Not tinghamshire. Esso Gas flessen bevatten gegaran deerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent u beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. ut Het gehele ziekenhuiscomplex is sterk verouderd en voldoet niet aan de eisen die men thans aan de verple ging en de medische verzorging moet stellen. Sanering zal op eenvoudige wijze niet mogelijk zijn. Reeds eerder werd door het college van regenten tot het bouwen van een nieuw ziekenhuis besloten en daartoe werd in 1948 reeds de goedkeuring van het ministerie verleend. Het col lege van regenten dat voor 1958 zit ting had besloot tot uitbreiding op het aangrenzend terrein Plein 13, doch het nieuwe college heeft deze plan nen weer gewijzigd. Inmiddels is de stichting St. Elisabeth ziekenhuis op gericht die plannen heeft ontworpen tot de bouw van een nieuw ziekenhuis op een terrein nabij Lievenshoven aan de Balsebaan, van 250 bedden. De kosten van dit nieuwe ziekenhuis zullen ongeveer 11 miljoen gulden bedragen. Meer vrijheid voor Soedanese vrouw Een belangrijk besluit voor de eman cipatie van de Soedanese vrouw is genomen. De groot-kadi, hoofd-arbi- trant van de islamitische wet, heeft een 27 jaar oude bepaling geschrapt, krachtens welke vrouwen onder de 33 verplicht zijn de man te huwen, die hun ouders voor hen hebben uit gezocht. Bij besluit van de groot kadi mogën alle meisjes en vrouwen, ongeacht hun leeftiid, nu „neen" zeg gen. Maar zij moeten beslist „neen" zeggen. Zwijgen zal als „ja" worden uitgelegd. Als ouders weigeren de be slissing van de dochter ook als zij zelf haar keuze doet te accepte ren, heeft het meisje het recht de kwestie te laten arbitreren door „een competent burger". De partijen moe ten deze arbitrant gemeenschappe lijk kiezen. Waarnemers verwachter dat de nieuwe wet het aantal geval len dat vrouwen zelfmoord plegen of weglopen om zich aan de door de ouders gedane keus te onttrekken, zal verminderen. fVan één onzer verslaggevers) Op 22 juni zal de Amsterdamse ge meenteraad beslissen wat er met de verzakkende koopmansbeurs aan het Damrak moet gebeuren. Er zijn drie mogelijkheden: Geheel afbreken en elders of op dezelfde plaats een nieuw beursge bouw zetten; Volledige restauratie van Berlages schepping, die van grote architecto nische waarde wordt geacht als voor loper van een nieuwe periode in de bouwkunst; Zodanige verbouwing, dat het 140 nieter lange Damrakfront een win kelgalerij wordt, en inwendig ruimte vrijkomt voor kantoren. Het is een uitermate moeilijke be slissing, omdat er een felle strijd gaande is tussen vóór- en tegenstan ders van het voortbestaan van hét 60 jaar oude bouwwerk, dat naar het schijnt niet geheel meer aan zijn doel beantwoordt. Het college van kerkvoogden der hervormde gemeente in Den Haag heeft besloten, de grote of St.-Jacobskerk een grondige restauratie te doen ondergaan. Op dinsdag na Pasen is met dit werk begonnen. Doel van de restauratie is het gebouw voor verval te behoeden, het de oor spronkelijke ruimtewerking, verloren gegaan bij vroegere verbouwin gen en veranderingen in de inrichting, terug te geven, en het meer dan nu geschikt te maken als onderdak voor een aantal kerkelijke en cul turele activiteiten en voor samenkomsten van nationale betekenis. Op verzoek van „Monumenten zorg" zal van de gelegenheid ge bruik worden gemaakt om een on derzoek te doen naar oude funde ringen, die gegevens kunnen op leveren over de bouwgeschiedenis der kerk. Volgens nog zeer voor lopige berekeningen zal met de uitvoering van alle restauratie plannen een bedrag van een mil joen gemoeid zijn. Daarvan zal 600.000 niet door overheidssub sidies gedekt kunnen worden. De bedoeling is, dit bedrag niet ten laste van de gewone begroting te brengen, maar het bijeen te krij gen uit bijdragen van de Haagse burgerij. In de loop van september zal de „Actie Grote Kerk" be ginnen. Op de plaats waar nu de St.-Ja cobskerk staat, stond reeds voor 1256 een houten bidkapel. Wan neer de kerk haar huidige gedaan te kreeg is niet met' zekerheid te zeggen, in ieder geval had zij die al in het midden van de zes tiende eeuw. Tussen 1878 en 1884 werd de kerk gerestaureerd door de kerkelijke architect A. Mondt, tussen 1912 en 1920 door dr. P. J. H. en Jos Cuypers. In 1956 werd begonnen met het vernieuwen van de dakbedekking en het herstellen van de koorramen. Door het roes ten van de ijzeren brugstaven wa ren de montants en de negkanten van die ramen gescheurd en ont zet, zodat zij gevaar opleverden voor de voorbijgangers. De ijzeren staven werden daarom door bron zen vervangen. Deze „operatie" zal nu ook worden toegepast op de ramen van de zijbeuken van het schip, die aan hetzelfde euvel le den. De topgevelafdekkingen, die los liggen en gevaar opleveren, zullen worden vernieuwd in de oorspronkelijke vorm van voor 1854. Het meubilair dat, door zijn rommelige groepering, met de later ingebouwde galerijen en het enorme orgel uit 1882 de oor spronkelijke ruimtewerking der kerk teniet deed, zal worden ver nieuwd. Alleen het middenschip zal permanent bezet zijn met stoe len, gericht op het koor, de zijbeu ken zullen, behoudens bijzondere gevallen, worden vrijgehouden. De kansel zal verplaatst worden naar een der vieringpijlers van het koor, waardoor op het koor een liturgisch centrum kan wor den gevormd. Dit koor, waarin zich 't marmeren praalgraf van Wassenaar van Obdam bevindt, was sinds 1765 door ijzeren hek ken van het overige gedeelte der kerk afgescheiden. In het koor bevindt zich behalve een aantal gebrandschilderde, nog drie ramen van gewoon glas. Deze zullen nu ook door gebrand schilderde ramen worden vervan gen. De toreningang zal als hoofd ingang in ere hersteld worden. Daarvoor zal het nodig zijn, de zo genaamde regeringsbanken van onder het orgel te verplaatsen naar het noorderdwarsschip. Ook is het de bedoeling, het orgel te vernieuwen en het meer naar ach teren en omhoog te brengen. De gebeeldhouwde grafzerken, die nu op laatsen liggen waar veel gelo pen werd, zullen een rustiger plaats krijgen. Naast de door ko ningin Emma geschonken licht kronen, die met waskaarsen zul len worden bezet, zal een verlich ting met weinig opvallende arma turen worden aangebracht. De „Kapel van Assendelft" aan de zuidzijde zal worden gerestau reerd en geschikt gemaakt voor kleinere bijeenkomsten. Verwacht wordt, dat de nieuwe inrichting de kerk beter geschikt zal maken voor interkerkelijke, representatieve en culturele sa- In het besef van hun verantwoorde lijkheid hebben B. en W. daarom be sloten aan de officiële raadsverga dering op 22 juni een officieuze op 2 juni te laten voorafgaan. In deze informele vergadering, zullen des kundigen aan het woord komen: dit zijn niet-raadsleden. In een officiële raadsvergadering kunnen die niet worden toegelaten. Tegen alle traditie en gewoonte in zal de officieuze niet-openbare raadsver gadering van 2 juni voor de pers toe gankelijk zijn. Een unieke situatie, waarmee Amsterdams gemeentebe stuur demonstreert. Er geen behoefte aan te hebben deze belangrijke affaire in een on deronsje af te doen; Grote waarde te hechten aan de publieke opinie, die tevoorschijn zal komen na kennisname van alle argu menten vóór en tegen de bestaande plannen. De Amsterdamse raad is aanvanke lijk wat huiverig geweest om de pers toe te laten. Omdat het een zuiver informatieve raadsvergadering is, zullen de raadsleden er alle gewenste vragen kunnen stellen. Gemakkelijk zal uit die vragen misschien gecon cludeerd kunnen worden, dat men ge porteerd ïs voor deze of gene oplos sing, terwijl men eerst na 2 juni, ge hoord de besprekingen, een definitief standpunt wenst te bepalen, dat in de officiële raadsvergadering van 23 juni naar voren zal komen. menkomsten. Gedacht wordt aan buitengewone kerkdiensten van apostolair karakter, aan buitenge wone diensten op hoogtijdagen voor vorstenhuis, land, volk en kerk, aan ontvangsten van staats hoofden, congressen en synode vergaderingen, aan uitvoeringen van oratoria, passionen, cantaten en lekespelen. Men uil het kerkgebouw ma ken tot een symbool van de kers tening als activiteit waarbij gestreefd zal worden naar oecu menische samenwerking en tot inspiratiecentrum voor verschil lende soorten V3n vormingswerk ten dienste van de gehele gemeen te. De restauratie wordt uitge voerd onder leiding van architect Ph. Bolt. Catve -"tip VDOir d-Trbtel-lelskenr ©ten. U neemt een geu/one boterham, belegt die met ei en frisse tomaat en mmm... mmm Dubbel-lekker maakt U hem met Calvê Mayonaise!' LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEEt Een ideevoorde boterham zoals dit kunt U ook vinden. Want Calvé Maybnaisc is wel bij duizend dingen lekker. Ontdek zelf die nicnwe-mogelij kheden. Experimenteer U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En om alles voor U nog veel prettiger te maken: Calti beloont elk bruikbaar idee met ten leuke, welkome verrassing Zend Uw«dubbeMefefcer idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960worden ingestuurd en-worden het eigendom van Calvé ïyta.alc er méér van met Calvé Stuur Ulo idee vandaag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5