PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Tweede dag van staatsbezoek met fonkelende gala-avond besloten Waterschap Schouwen: in eerste plaats strijd tegen buitenwater ANTWERPS WELKOM VOOR KONINGIN EN PRINSES NOG SPONTANER DAN BRUSSELS EICHMANN GEGREPEN IN DRUKTE TE BUENOS AIRES 203 jaargang - no. 127 Dagblad, uitgave van at firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W, Leertouwer. Adjunct-noofdred.: Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week, 7.U0 p kw.; fr. p. p. 7.25 per kw losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 juni 1960 ADVEBTENTIEPttJJS 27 cent per mm. Minlra p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus VMRstngen Walstr. 58-60. tel I of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zietikzee. red 2425. adm tel 2094. Na bezichtiging fabriek, musea en atoomcentrum: Een gala-avond in de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Brussel met een uitvoering van Shakespeare's „Veel leven om niets" is het fonkelende sluitstuk geweest van de tweede dag van het staatsbezoek, dat koningin Juliana en prinses Beatrix aan België brengen. De kleurrijke pracht van de schitterende avondtoilletten en met onderscheidingen getooide avondkleding en uniformen van de 700 gasten, die op deze door de Belgische regering aangeboden voorstelling waren uitgenodigd, bood in de Schouwburgzaal met zijn donkerrode gordijnen en goud kleurige stoelen een sprookjesachtige aanblik, waarin de op voering van het beroemde blijspel bijzonder paste. De kouinklijke loge, van waaruit slechts een gedeelte van het toneel kan worden overzien, bleef deze avond ongebruikt. Drie rijen stoelen vooraan in de zaal waren weggenomen en daarvoor in de plaats waren de zetels opgesteld, waarop koning Boudewijn en zijn hoge gasten plaats namen. De koningin was gekleed in een gele robe met bontcape. Prinses Beatrix droeg een roodfluwelen mantel met een gele robe. Bij het binnentreden van de zaal werden het 'Wilhelmus en het Belgische volkslied door een militaire kapel ten gehore gebracht. Deze tweede dag was gekenmerkt door een minstens even uitvoerig programma als de eerste. Reeds om negen uur gisteren ver trokken koningin Juliana en prinses Beatrix' iu gezelschap van koning Boudewijn en prins Albert, van Bel gië uit het koninklijk paleis in Brus sel naar Antwerpen. Matineuze Brus selaars ontwaarden reeds vroeg het koninklijk escorte motorrijders op hun hemelsblauwe, ronkende moto ren. Een lange stoet van auto's, waarin het gevolg van de bezoekende vorstin en de ontvangende vorst, sloot zich achter de hofauto's aan. In snelle vaart werd via Vilvoorde en Mechelen naar de Gevaerts fabrieken in Mortsel gereden. Nadat de panoramatische maquette van het fabriekscomplex was beke ken werden de hoge gasten toege sproken door de voorzitter van de raad van beheer, die een aantal ge schenken aanbood: voor prins Bern- hard was er het nieuwste snufje op fotogebied, een kleinbeeldcamera met een zoomar-lens. Prinses Beatrix kreeg een filmcamera, terwijl konin gin Juliana werd verrast met een ta felkleed van Vlaams kantwerk. Te voren had een der fabrieksmeisjes de koningin een boeket orchideeën en de prinses een tuil witte rozen aangebo den. Koningin en prinses keken in de ont vangsthal met belangstelling naar Door de mazen Tot de vele niet-beschreven rech ten, van de staatsburger be hoort het recht om door de ma zen van de wet te glippen. Het is een kostelijk recht, waaraan iets amu sants, iets sportiefs en heel veel ver nuftigs vastzit. De man, die door de mazen van de wet glint indien hij althans geen notoire misdadiger is kan altijd rekenen op de glim lachende sympathie van duizenden Nederlanders. Deze duizenden heb ben wel veel eerbied voor onze wet ten, maar zo'n mazenglinner vinden ze dan toch maar een olijkerd en een boffer. Dat verklaart dan waarom er in Nederland nogal wat mensen zijn, die tot elkaar zeggen: „Heb je de clandestiene zender Vero nica al gehoordHij kwam kei hard door!" Zij vinden het amusant, dat er nu voor de Nederlandse kust een com merciële radiozender in de lucht is, waarover de mannen van de „om- roepzuilen" niets te vertellen hebben. Als het waar is zo redeneren zij dat iedereen vrij is om buiten de territoriale wateren een radio-schip te exploiteren, waarom zou men dan deze Veronica-lieden het plezier van hun commerciële zender niet gun nen? Het pleizicr enhet finan ciële profijt uiteraard!! De mensen, die zo praten zijn de goedmoedigen. Er zijn ook nog kwaadwilligen, die dreigbrieven sturen aan de P.T.T., omdat de P.T. T. de Veronica-uitzendingen met alle mogelijke middelen probeert te stop pen. Zij beloven (schriftelijk^ licha melijke mishandeling en dat is niet amusant meer, niet sportief en niet vernuftig. Al deze mensen, zowel de gocd- als de kwaadwillenden, zijn op een verkeerd pad. Wanneer de mannen van de Veronica-zender door de mazen van de wet zouden glippen zonder schade te berokkenen aan an deren, dan zou dat als een spelletje gezien kunnen worden. De zender echter berokkent wel schade aan de anderen en hij is daardoor een onge wenst instituut. Hij verstoort het normale radioverkeer op zee en hij schept dus gevaar. Radioverkeer behoort aan regels gebonden te zijn, die in acht ge nomen worden. Houdt men zich niet aan die regels, dan bestaat er kans op het ontstaan van een chaos. Nu al zijn er plannen voor de ex- (Zie slot pag. 3 kol. 1) enorm grote kleurenfoto's, die in de afgelopen jaren van de Nederlandse koninklijke familie waren gemaakt en in de hal waren geëxposeerd. Hierna werd de fabriek bezichtigd. Enthousiasme Vervolgens vertrok men naar het Antwerpse stadhuis, waar burge meester Lode Craeybeckx, omringd door honderden enthousiaste Antwer penaren, met uitgestoken hand de koningin tegemoet trad. Het was een bijzonder spontane ontvangst, daar op het stadhuis van Antwerpen. Een spontaniëteit, die de Nederlandse, ko ninklijke bezoekers ook al ten deel viel, toen men door de straten van het Antwerpse reed, waar tiendui zenden de Nederlandse koninklijke gasten toewuifden. Antwerpen had overigens meer in petto voor koningin Juliana en haar' dochter: een militaire kapel speelde het Nederlandse volkslied en een ar tillerie-batterij loste 51 saluutscho ten. Samen met koning Boudewijn inspecteerde onze vorstin en de prin ses een ere-detachement, waarna het stadhuis werd bezichtigd. Zowel koningin Juliana als prinses Beatrix hebben aan de burgemeester van Antwerpen uiting gegeven aan Ketelontploffing: één dode en een gewonde In een afwaterketel van de laatste centrifuge in de diphenylolpropaan- fabriek van de koninklijke zwavel- zuurfabriek v/h Ketjen N.V. is giste ren in Amsterdam-Noord een ontplof fing ontstaan. Twee arbeiders die in de ketel werkzaamheden verrichtten werden gewond. De 37-jarige lood- brander Joh. N. A. van der Els uit Amsterdam bezweek spoedig aan do opgelopen verwondingen. De 33-jari- ge ketelmonteur A. de Ronde uit IJ- muiden liep minder ernstige kwetsu ren op. Deze is naar het Binnengast huis overgebracht. Beide arbeiders verrichtten reparatie werkzaamheden aan de loden mantel van de afwaterketel die tijdelijk bui ten bedrijf was gesteld. De ketel is tengevolge van de ontploffing niet uit elkaar gesprongen.'Van der Els was in dienst van de firma Schmidt te Amsterdam, de Ronde in dienst van Werkspoor te Amsterdam. De schrijver Alfons de Ridder, beter bekend onder de schuilnaam Willem Elsschot, is dinsdagmiddag In Ant werpen overleden. Hij is 78 jaar ge worden. Elsschot heeft verscheidene letter kundige prijzen gekregen voor ro mans en novellen, onder meer voor „Het Dwaallicht" (1946). Zijn bekendste werken zijn „Villa des Róses", „Lijmen" en „Kaas". De schrijver was al enige tijd ziek. hun ontroering door de ontvangst die hun hier in het Antwerpse ten deel viel. Duizenden en nog eens duizen den markeerden de straten waarlangs de koninklijke stoet trok. De politie had handen vol werk om het wild- enthousiaste publiek op een afstand te houden. Op verschillende plaatsën werden bloemen in de open wagen van de vorstelijke bezoekers geworpen. Vooral prinses Beatrix bleek-'bijzon der populair bij de Antwerpse bevol king. „Leve prinses Beatrix" werd herhaaldelijk geroepen. In het Plan- tijn-Moretusmuseum, het oudste (Zie slot pag. 3 kol3) RELAAS IN TIME: Boodschap aan Ben Goerion: „Beest ligt aan ketting" Volgens het Amerikaanse weekblad „Time" zou de nazi-misdadiger Eich- mann zijn gevangengenomen in Ar gentinië, waarheen hij in '52 uit Span je zou zijn vertrokken. Hij zou toen hebben gereisd onder een document van het Italiaanse Rode Kruis, dat hij door tussenkomst van de afdeling hulp aan ontheemde personen van het Vatïcaan zou hebben verkregen. Hij reisde onder de naam van Krumey, een van zijn nazi-medewerkers, die na het bekendworden van de arresta tie van Eichmann, in West-Duitsland opnieuw werd aangehouden, aldus de correspondent in Buenos Aires van dit weekblad. Vervolgens zou hij onder verschillen de schuilnamen zijn opgedoken in Brazilië, Paraguay en Bolivia, om tenslotte weer naar Argentinië terug te keren. De thans 54-jarige Eichmann, zo gaat de correspondent verder, ver toont generlei gelijkenis meer met de „zwierige S.S.-officier van het verle den". Hij is vrijwel geheel kaal ge worden, heeft holle wangen, grote, uitstaande oren en een lange, sterk aflopende neus. Niettemin hebben de geheime agenten van Israël hun prooi begin vorige maand herkend. „Van toen af aan volgden zij hem dag en nacht. Een commandoploeg van vijf man, onder leiding van een zekere Yehudah Shimoni, werd van Israël naar Buenos Aires ge zonden. Tegelijkertijd vloog het hoofd van het kantoor New York van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al, Joseph Klein, die zelf een getatoueerd nummer uit een van Eichmann's concentra tiekampen op zijn arm draagt naar Israël voor het treffen van voorbereidingen voor een bijzon dere vlucht van de El Al. Het be trokken toestel zou een Israëlische delegatie, onder leiding van de mi nister van staat Abba Eban, naar Argentinië overbrengen ter bij woning van de 150e herdenking van Argentinië's onafhankelijk heid. Uit verkeersstroom ,£t\> JlS mei liep Eichmann, op weg van zijn werk naar huis, langs de General Paz Avenue te Buenos Aires, toen een auto zich uit de verkeers stroom losmaakte en gierend tot stil stand kwam. Alvorens de .geschrok ken Eichmann tegenstand kon bieden of kon schreeuwen, werd hij beetge pakt en in de wagen gesmeten. De zelfde avond ging een boodschap in code naar Ben-Goerion, luidend: „Het beest ligt aan de ketting". „Zijn gezin telefoneerde de gehele nacht met vrienden, ziekenhuizen en lijkenhuizen, om de volgende morgen onder te duiken", aldus de cor respondent van „Time". De Israëlische regering heeft maan dag een tegenspraak uitgegeven op een aan een plaatselijk dagblad ont leend bericht van de correspondent in Jeruzalem van de „New York Ti mes", waarin tussen de regels door zou zijn af te leiden, dat de Israëli sche agenten, die de voormalige nazi- kolonel Eichmann hebben gearres teerd diens gezin zouden hebben ge dood. Op de tweede dag van het Nederlands koninklijk bezoek aan België hebben koningin Juliana en prinses Beatrix dinsdag, vergezeld door koning Boudewijn, een bezoek gébracht aan de Gevaert-fabrieken in Antwerpen. Koningin Juliana kreeg hier een tafelkleed van Vlaamse kant, prinses Beatrix een 8 mm smalfilmcamera en voor prins Bernhard was er een vol-auto- matische kleinbeeld-camera met Zoomar-lens. Koningin Juliana, prinses Beatrix en de directeur-generaal van Gevaert, de heer Henry Cappuyns, v.l.n.r., bekijken hier de filmcamera van de prinses. Vermeer herdacht in beide Kamers Prins Bernhard zond telegram aan familie De familie van de overleden P.v.d.A.- voorzitter Evert Vermeer heeft van Prins Bernhard uit het- ziekenhuis te Utrecht een telegram met de betui ging van oprechte deelneming ont vangen. Bij het partijbestuur kwamen giste ren van tal van zijden uit binnen- zowel als buitenland condoleance- telegrammen binnen. Onder meer was er een telegram van de Belgi sche socialistische partij. Aan het begin van de dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer, is Evert Vermeer herdacht met toespraken van de voorzitter, dr. Kortenhorst, en van de minister- sident, prof. dr. J. E. de Quay, ie Eerste Kamer werden korte re devoeringen gehouden door voorzit ter Jonkman en door de minister van maatschapelijk werk, mej. dr. M. Klompé. Volgens Spaanse oppositiekringen zijn negen politieke gevangenen, onder wie de schrijver Luis Goytisolo en de beeld houwer Joaquin Palazuelos, uit een Ma- drileense gevangenis vrijgelaten. Ten zuiden van de tweede piramide van Gizen is een nieuw graf gevonden waarin zich een sarcofaag uit de tijd van de vierde dynastie bevond. ALGEMENE VERGADERING TE ZIERIKZEE Beraad over maatregelen verdroging gronden in Westhoek tegen te gaan Het is het dagelijks bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland in de districtsvergaderingen met de stembevoegde ingelanden opgevallen, dat men „in zeker opzicht als het ware te veel van de verraderlijke zee af- leeft". Dijkgraaf A. M. Geluk stipte dit aan in zijn in de dinsdagmiddag in 's Landskamer te Zierikzee gehouden algemene vergadering van het bestuur van het waterschap uitgesproken openingsrede. Hoewel de dijk graaf niet dieper inging op de toestand van de zeewering wilde hij toch niet nalaten op te merken, dat Tuindorp-Oostzaan bewezen heeft, dat men in laag Nederland steeds onverwachts voor calamiteiten kan komen te staan. „Het dagelijks bestuur ziet zich in de eerste plaats geconfron teerd met de strijd tegen het buitenwater en het zal doen wat menselij kerwijze mogelijk is om de primaire beveiliging van de belangen van de ingelanden te bevorderen" aldus besloot de heer Geluk zijn toespraak. De voorbereiding van deze algemene vergadering was zeer intensief: er werden vier vergaderingen met hoofdingelanden en acht districts vergaderingen gehouden. Een tweetal punten, die in deze ver gaderingen in het bijzonder naar vo ren kwamen wilde de heer Geluk gaarne onder de loep nemen: water beheersing en geschotsheffing. Over het eerste punt zei de dijk graaf, dat liet aangebraciite stn- wenstelsel de streek heeft leren zien, wat hiermee te bereiken valt. „En", zo vervolgde hij, „zo het in een vooruitstrevend land en tuinbouwgebied altijd het ge val is, men uil dan verder gaan." Angstpsychose In het bijzonder is deze zaak voor de Westhoek van betekenis, waar de verdroging een algemeen probleem is ja, in deze vergadering viel zelfs het woord „angstpsychose". Hetgeen voor de heer Geluk aan leiding was op te merken: „Angst is een slechte raadgeefster Trouwens de heer Geluk verklaarde iu zijn rede dat het waterschap be reid is om in overleg en in samen werking niet andere instanties zich te beraden op het uitvoeren Aan Waterschapsbestuur met een zwak voor schapen M Net bestuur van het water- schap „Schouwen-Duiveland" p heeft een zwak voor schapen Binnenkort krijgt het water- schap het beheer over de de- p lingsdijk en staat het bestuur p p voor de vraag, hoe men de bre- p H de grasbermen van de dijk zal p verpachten. Hoewel hiervoor p nog een „openbare oproep" p p moet worden geplaatst en men p het er nog niet over eens is, de p bermen in zijn geheel of in ge- p deelten te verpachten, heeft het s p bestuur zijn voorliefde voor p m schapcn-op-de-dijk al kenbaar i- gemaakt. Een hele grote gra- p zeilde kudde moet 't zijn, zoals M p dijkgraaf M. A. Geluk in de H dinsdagmiddag gehouden ver- p gadering zijn „icensdroom" p ontvouwde. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil maatregelen, die een verdere ver droging tegengaan. Wat betreft de geschotsheffing her innerde de heer Geluk nog eens aan de dringende wens van het water schap, dat Gedeputeerde Staten spoedig de uitgangspunten, de ba ses, zullen vaststellen. Vervolgens besprak de heer Geluk 2 (Zie slot pag. 2 kol. 2) Staatssecretaris in Tweede Kamer: Scholennood tegelijk met woningnood van de baan (Van onze parlementaire redacteur). Zonder zich te willen binden zou de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, drs. Stuben- raurh, willen vasthouden aan de ge dachte dat de schojennood tegelijk met de woningnood van de haan moet zijn. Dit heeft hij dinsdag in de Tweede Kamer gezegd, nadat enige afgeA'aardigden naar aanleiding van de in behandeling zijnde nota inzake de bouwvolumen voor het onderwijs geklaagd hadden, dat met de bouw van scholen niet \roldoende wordt op geschoten. Het deed de staatssecretaris in elk geval deugd, dat in 1959 meer gerea liseerd is dan aan bouwvolume A'oor dat jaar was vastgesteld. Hij zou zijn uiterste best doen dit volume te handhaven, zo beloofde hij de Kamer. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, zette uiteen, dat het bouwprogram voor 1960 werken omvat voor een totaal bedrag van 2600 miljoen gul den, waarvan de helft of 1350 mil joen gulden bestemd is voor de wo ningbouw. Van de overblijvende 1350 miljoen gulden verdwijnt 370 miljoen in de industriële sector. Dat is eer der te weinig dan teveel. Op het ge bied van de industrie word de bouw vrijwel niet afgeremd. Na de industrie staat het onderwijs te boek voor 260 miljoen gulden. Het bedrag is nog nooit zo hoog geweest. In 1959 was voor 210 miljoen uitge trokken. De minister wilde graag zijn best doen om voor 1961 de 260 miljoen „dat heel hoge bedrag, al weet ik dat het niet voldoende is" te handhaven. •Uit de begroting \'an het Italiaanse ministerie van justitie is gebleken dat de misdaad in Italië in 1959 een stijgende lijn vertoonde. In de eerste negen maanden van dat jaar werden 1266 moorden gepleegd, tegen 1258 in hetzelfde tijdvak van 1958. Het aantal gevallen van doodslag bedroeg 4946 tegen 4885 in .1958. Van alle grotere en kleinere misdaden werd alleen een daling geconstateerd in het aantal diefstallen 2203 in 1958, 2058 in 1959. VERWACHT. WEINIG WIND. Opklaringen en droog weer met wei nig wind. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan gis teren. VANDAAG IETS BETER STRANDWEER. (Van onze weerkundige medewerker). Droog met zonnige perioden. Zwakke wind tassen noord en noord-oost. In de middag 16 tot 18 graden C. Zeewa ter 18 graden C. Vooruitzichten: rus tig en iets warmer. ZON EN MAAN 2 jum I Zon op 4.25 l Maan op 12.04 onder 20.51 onder 1.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1