Centraal werkgeversverbond thans onder leiding van ir. Kruyff KLANKBORD NIEUW BERAAD OVER LOONPOLITIEK ANDES" OP WEG NAAR ZEE Koninklijk bezoek aan België VERSCHIL VAN MENING OVER ONGEWENSTE VREEMDELINGEN Pl.C.-LEZERS BEZOCHTEN DELTAWERKEN K P llfci m* <4 WOENSDAG 1 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAST MR. F. H. A. DE GRAAFF NAM AFSCHEID IT Statig gleed gistermiddag het fraaie Engelse cruise schip „Andes" door de Vlissingse sluis, op weg naar zee. Rond het sluizencomplex sloegen velen het ver trek gade van dit machtige passagiersschip, dat en kele maanden het beeld op en rond de werf „De Schelde" beheerste. In de gisteren te Arnhem gehouden besloten vergadering van het Centraal Sociaal Wcrgeversverbond heeft mr. F. H. A. de Graaff het voorzitter schap overgedragen aan ir. AV. H, Kruyff. Mr. De Graaff herinnerde o.a. aan de ramptijd van de laatste wereldoorlog en aan de daarin gegroeide sfeer van eendracht en bereidheid tot samenwerking van alle centrale werkgevers- en werknemersorganisaties uitgedrukt in een manifest, waar in do vorming van de Stichting van de Arbeid werd aangekondigd. De gedachte, dat deze samenwerking geboden blijft heeft zich in de laatste 3 5 jaar onverkort weten te handhaven. Spreker bracht hulde aan vele leidende figuren uit vakbeweging en onder nemerswereld, die daaraan belangrijk hebben bijgedragen. Op het gebied van het loonbeleid voltrekt zich een merkwaardige evolutie. De overgang naar de meer gedifferentieerde loonpolitiek blijkt na driekwart jaar nu n i e t zo te voldoen, dat men op die basis, zonder dat daarin wijzigingen worden aangebracht, lang voort zal kunnen gaan. Het nieuwe beraad hierover is in ons verbond gaande en zal aldus mr De Graaff ook in ruimere kring moeten plaatsvinden. In alle landen wordt met deze vraagstukken ge worsteld. Sinds 1959 ligt aan onze loonpolitiek de gedachte ten grondslag, dat het loonkostenniveau van het gehele be drijfsleven geen grotere stijging mag ondergaan dan die van de gemiddel de arbeidsproduktiviteit. De vraag is sindsdien vooral geweest hoe deze in beginsel juiste doelstel ling in de praktijk kan worden ge realiseerd. De ervaring leert dat ons loon- en prijsniveau ook de invloed ondergaat van ontwikkeling in het buitenland. Er moet dus op worden gelet dat de verschillende invloeden tezamen de arbeidskosten in ons land niet ster ker doen stijgen dan in de landen, die wij als concurrenten op onze af zetgebieden ontmoeten. Ondanks de Mr. F. H. A. DE GRAAFF afscheid Door de mazen Slot van pag. 1) ploitatie van een tweede commerciële zender op een schip voor de Neder landse kust. Bij de Skandinavische landen liggen reeds enkele radiosche pen en als dat allemaal goed blijft gaan dat wil zeggen als cr niet wordt ingegrepen dan wemelt, het over enige tijd van de clandestiene zenders op zee. Alle regeringen van landen, waar schepen thuishoren, hebben wel iswaar op zich genomen aan de exploitanten van haar schenen het gebruik van de scheeps/.cnders voor normale omroep te verbieden, maar als men de schepen ..statcnloos" maakt, heeft geen enkele legering iets over de schepen te zeggen. Het worden piraten-schepen". Elk marine- of politievaartuig zou zo'n piratenschip kunnen aanhouden en eventueel opbrengen, maar dat geeft weer juridische consequenties, die heel moeilijk te overzien zijn. De Deense regering schrok er voor te rug. Zij heeft al acht maanden lang last van een statenloos radio-schip en nog altijd is dat schip niet verwij derd. Zal de Nederlandse regering even zachtmoedig handelen als de Deense? Deze vraag is bijzonder be langwekkendvooral in een land dat zoveel belang heeft hij een goed geordend radio-verkeer langs zijn kust. Waarom neemt de Nederlandse rege ling niet het risico van het in besla°- nemen in volle zee en van een civiel proces Winnen de lieren van de Veronica dat proces, welnu dan hebben ze vecht op een schadeloosstelling en dan zal die schadeloosstelling betaald moeten worden. Intussen echter zal er tijd gewonnen zijn voor het treffen van internationale afspraken, waarbij de ..vrije" zecomroep aan strengere re gels wordt gebonden en nieuwe Ve- rohica-grapjes verboden worden. VRAGEN. De padvindersbeweging in Engeland heeft de laatste tijd zo veel leden verloren dat de leiding zich zorgen maakt. Zij gelooft dat het le denverlies te wijten is aan de korte Uhakibroek. Om wat dat betreft ze kerheid te krijgen, zal aan de onge veer 58.000 leden tussen de 15 en 24 jaar in Engeland deze vragenlijst worden voorgelegd Voel je je verlegen in korte broek? Geef 'je de voorkeur aan een lange broek of wil je vrije keus hebben? Geef je de voorkeur aan behoud van de korte broek? bezwaren nopens het huidige loonbe leid ben ik aldus mr. De Graaff toch van mening dat wij in ons land op de goede weg zijn. Wanneer rege ring en bedrijfsleven open blijven staan voor de lessen, die wij al doen de leren, dan zal men langs deze weg geleidelijk vorderingen kunnen ma ken. Nationaal en Internationaal zullen daartoe geëigende middelen moeten woreu toegepast om een zekere con- junctuurbeheersing te bewerkstelli- *gen. Een vereiste blijft dat tussen werkgevers- en werknemersorgani saties (dit geldt evenzo voor de cen trale uitvoeringsorganen) een zo groot mogelijke mate van overeen stemming bestaat. Hulde De nieuwe voorzitter, ir. W. H. Kruyff, bracht in zijn antwoord- rede allereerst hulde aan zijn voor ganger voor wiens leiding het ver bond uitermate dankbaar moet zijn, om vervolgens enkele proble men te bespreken die het verhond in de "naaste toekomst wachten. Het economische getij hebben wij gelukkig voorlopig nog mee. 1959 ls voor het bedrijfsleven in zijn totaliteit een goed jaar geweest, al worstelen nog enkele bedrijfstakken met ernstige problemen. De conjunc turele opgang die zich in 1960 zal blijven voortzetten, heeft aldus ir. Kruyff als consequentie dat de kans op conjuncturele spanningen, met name op de arbeidsmarkt, zal blijven toenemen. Ir. Kruyff deelt de mening van zijn voorganger dat wij op het gebied van de loonpolitiek aan een nieuwe koers bepaling spoedig toe zullen zijn. Daarin heeft het C.S.W.V. mede als een taak naar een constructieve op lossing daarvoor te zoeken. Hier mag geen impasse ontstaan. In eigen kring en in ruimer verband moet worden nagegaan hoe de gerezen be zwaren kunnen worden ondervangen. Wij zullen niet kunnen blijven voort gaan met de loonontwikkeling per bedrijfstak en per onderneming vrij wel uitsluitend afhankelijk te maken van de dikwijls nogal aanvechtbare cijfers over de arbeidsproduktiviteit. De fundamentele doelstellingen, die ook het C.S.W.V. onderschrijft, zijn: a. Het streven naar een in goederen en dienst gemeten maximaal na tionaal inkomen, inhoudende het zoveel mogelijk gebruik maken van alle produktiefactoren, met name het handhaven van een gro te en stabiele werkgelegenheid. b. Het handhaven van evenwicht in de betalingsbalans. c. Het handhaven van een investe- ringspeil, dat de levensstandaard der toenemende bevolking gelei delijk verhoogt. d. Het streven naar een aanvaard bare verdeling van het nationale inkomen over de verschillende groepen van de bevolking. e. Het bevorderen van een stabiel prijsniveau. De sleutel van liet vraagstuk moet aldus spreker liggen In eeii doelmatige beheersing van de ar beidsmarkt. Hier zijn taken zowel voor de overheid als voor het be drijfsleven zelf. Het gaat om het na streven van een zeker conjunctureel (Slot van pag. 1) drukkershuis van de Nederlanden waren de koningin en de prinses ge tuige van het drukken van een hulde- adres, samengesteld ter gelegenheid van hun bezoek, op de uit de zestien de eeuw daterende handpers van Plantijn. Vol belangstelling bekeek koningin Juiana hier ook de Guten berger bijbel, die hier met nog vele andere incunabelen wordt bewaard. Hulde-adres Het hulde-adresdat koningin Juliana na afloop van het bezoek aan het Plantijnmuseum in Antwerpen op ge schept papier kreeg aangeboden is van eenzelfde uitvoering als in lSS/f werd aangeboden aan de koning en koningin van Frankrijk en de prin sessen Marie en Clementine. Het ochtendprogramma In Antwer pen werd afgesloten met een bezoek aan hot museum Maeycr van den Bergh. In het Rubenshuis werd ver volgens do lunch gebruikt, die de stad Antwerpen voor de koninklijke gasten had bereid. In Mol Met twee helikopters begaf het vor stelijk gezelschap zich vervolgens naar het studiecentrum voor kern energie te Mol. Een juichende men senmenigte stoof uiteen, toen de „wentelwieken" een ware zandver stuiving teweeg brachten. Het hoge gezelschap liet zich in de gehouwen voor fysica, geneeskunde, elektroni ca en technologie en op de werven aan het Kempisch Kanaal en de werf van twee reactoreh uitvoerig voor lichten. Per helikopter vertrok het vorstelijk gezelschap na 40 minuten weer uit Mol naar Brussel. Koningin Juliana en prinses Beatrix dineerden in het Koninklijk Paleis met leden van de Belgische koninklijke familie voordat de gala-avond in de Konink lijke Vlaamse Schouwburg een aan vang nam. TWEEDE KAMER Geen personencontrole meer aan grénzen binnen Benelux evenwicht, een onderwerp dat ook belangrijke internationale aspecten heeft. Zolang langs die weg een re gulering" van de arbeidsmarkt prak tisch nog niet wordt bereikt, zal een centrale bemoeiing met de loonpoli tiek, ook van de zijde van de over heid, niet kunnen worden gemist. (Van onze parlementaire redacteur). De passencontxole aan de gTenzen tussen Nederland, België en Luxem burg wordt opgeheven. Er zal dus al leen nog aan de buitengrenzen van het Beueluxgebied personencontrole worden uitgeoefend. De Tweede Ka mer besloot hiertoe in haar dinsdag gehouden vergadering door aanne ming van een „wetsontwerp tot goed keuring en uitvoering van de óp 11 april j'.l. in Brussel tot stand geko men overeenkomst inzake do verleg ging van de personencontrole naar de buitengrenzen van het Beueluxge bied". 'Het reizen in Beneluxlanden wordt, wanneer de desbetreffende wet is ingegaan, dus gemakkelij ker. De Tweede Kamer juichte dit toe, maar tegelijkertijd betreurde zij het. dat de Nederlanders, die in België of Luxembrug vertoe ven. toch voorzien moeten zijn van identiteitspapieren, zoals een gel dige pas. een pas die nog geen vijf jaar verlopen is of een bewijs van Nederlanderschap. Hiermee neemt men weer wat terug van wat men geeft, klaagden zij. Twee amendementen Er ontspon zich een debat over de positie van de ongewenste vreemde lingen, waaraan deelnamen mejuf frouw Schilthuis (p.v.d.a.) en de he ren Van Doorn (k.v.p.) en Oud (v.v. d.) van de kant van de Kamer en de minister van justitie, mr. Beerman van de zijde van de regering. De vreemdelingen, die in België on gewenst geacht worden zullen zich in het vervolg, zonder aan de Bel gisch-Nederlandse grens als zodanig herkend te worden, naar Nederland kunnen begeven. Volgens het verdrag zal zo iemand dan ook ln Nederland ongewenste vreemdeling zijn, ten zij er in Nederland bijzondere rede nen bestaan hem niet als zodanig te beschouwen. Teneinde de wet op dit punt zo duidelijk mogelijk te doen zijn, had mejuffrouw Schilthuis een amendement ingediend, dat met een kleine wijziging door minister Beerman wenselijk geacht door de vaste commissie van justitie werd overgenomen. De Kamer nam het zonder hoofdelijke stemming aan. Het luidde:. „Een vreemdeling, die in Nederland ver blijft, terwijl hij weet of ernstige re den heelt te vermoeden, dat hij op grond van een wettelijk voorschrift tot ongewenste vreemdeling is ver klaard, wordt gestraft met een ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden". Beroep De Kamer bleek zich ook te stel len op het in een tweede amende ment - Schilthuis neergelegde standpunt, namelijk dat er beroep open behoort te staan op de Kvoon - de afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State ge hoord als de minister van jus titie op verzoek van een van zijn Benelux-collega's uitspreekt, dat een in Luxemburg of België onge wenst geachte vreemdeling ook in Nederland als ongewenste vreem deling wordt aangemerkt. De minister vreesde op dit ogenblik voor hem onoverzienbare consequen ties van de aanneming van het amen dement. Hij verzette zich er dus te gen. Kamer en ministers stonden lijnrecht tegenover elkaar, maar men vond toch een oplossing en wel in deze zin, dat mejuffrouw Schilthuis haar amendement introk na de zeer positieve en concrete toezegging van de minister, dat hij zich over deze kwestie met zijn Bcnelux-colIega's in verbinding zal stellen en zo mogelijk spoedig met een wijzigingswetsont- werp zal komen als blijken mocht dat tegen liet amendement geen overwe gende bezwaren bestaan. DRIEHONDERD P.Z.C.-Iezers liebben zich dinsdagmorgen aan de Loskade te Middelburg inge scheept aan boord van het Spido- vlaggcschip „Erasmus" vóór een tocht van bijna tien uur langs de Deltawerken naar Rotterdam. De witte salonboot beeft zijn pas sagiers er waren ook ongeveer 150 Rotterdammers aan boord een interessant „dagje-uit" be zorgd. Via de Zandkreek, waar de nieuwe sluiswerd gepasseerd, ging de tocht over de Oosterschel- de in de' richting van het Haring vliet. Daar nam het gezelschap een kijkje bij de bouwput. In Rot terdam stonden 's avonds aan het Willemsplein clrie extra tram-stel len te wachten om do „Erasmus"- pasaagiers onder wie leerlin gen van een Vlissingse school zo snel mogelijk naar het Cen traal Station te brengen. En ook daar was alles keurig geregeld, want ©en speciale trein bracht de P.Z.C.-Iezers naar Zeeland terug. .(Foto P.Z.p.) Tweede Kamer: onbevoegde leerkrachten naar ulo P. v. d. A. was er tegen Prof. De Quay: (Van onze parlementaire redacteur). Tot; 1 januari 1964 zal het mogelijk zijn onbevoegden te werk te stellen als leerkracht aan ulo-scholen. De Tweede Kamer nam dinsdag een daartoe strekkend wetsontwerp zon- der hoofdelijke stemming, doch met j aantekening, dat de P.v.dA. en mc- juffrouw* Knol van de K.V.P. tegen waren, aan. De onbevoegden, die in j aanmerking komen voor een tijdelij ke benoeming zijn onderwijzers bij het lager onderwijs, die niet in het bezit zijn van de vereiste ulo-akten en personen, die bijvoorbeeld op grond van hun studie; voor een mid delbaar of universitair examen ge acht worden met vrucht nau een ulo school to kunnen lesgeven. De bezwaren van de P.v.d.A. en van mejuffrouw Knol, gewezen lerares Nederlands, richtten zich tegen het gevaar van „leegzuiging" van het la ger onderwijs en tegen de aantasting van de kwaliteit van het ulo. Vooraf nam de Kamer bij zitten en opstaan een amendement aan van heer Kleywegt van de P.v.d.A. om uit het wetsontwerp te schrappen de be paling, dat voor een aanstelliing als onbevoegde leerkracht niet alleen in aanmerking komen onderwijzers zon der hoofdakte, maar ook onderwijzers met hoofdakte. De Kamer was name lijk van mening dat als onder wijzers zonder hoofdakte kunnen worden aangesteld, dan uiteraard ook de onderwijzers mét de hoofdakte ln aanmerking komen. De minister had in zijn wetsontwerp laatstgenoemde categorie speciaal ge noemd, om daarmee te kennen te ge ven zo verklaarde hij dat hij de voorkeur geeft aan de onderwij zer» mét hoofdakte. Het Wereldgebeuren Orkaan In de laatste jaren is in Japan al telkens ten onrechte gezegd, dat de val van premier No'ooesoeke Kisji aanstaande zou zijn. Maar zo moeilijk als nu heeft Kisji het nog nooit gehad. Of de orkaan die dit maal rond hem woedt tot een storm in een glas water kan worden terug gebracht, is zeer de vraag. Vooral omdat er de laatste tijd twee van zijn collega's (de regeringsleiders Syngman Rhee van Zuid-Korea en Adnan Menderes van Turkije) door politieke rukwinden werden neerge- l beukt. O3k Kisji heeft de moeilijkheden voor een kwaad deel aan zichzelf te wijten. Het verwijt van on democratische methodes, dat tot zijn beide voor-vallers werd gericht, treft ook hem. Japan is inmiddels op het pad naar de democratie al zo ver ge vorderd, dat die kritiek van de voor pagina's der liberaal ingestelde Ja panse bladen wordt geschreeuwd. „De Japanse democratie is in ge vaar" staat er in forse letters. Daar bij wordt speciaal gedoeld op de ma nier die Kisji toepaste om het ont werp voor een nieuw vciligheidsvei - drag met de Verenigde Staten door de Rijksdag te jagen. Zelfs verschei dene vooraanstaande medeleden van zijn liberaal-democratische partij ga ven door weg te gaan van hun ver ontwaardiging blijk toen het pact aapje in net parlementsgebouw uit zijn mouw kwam, terwijl men meen de alleen een voorstel tot verlenging van de zittingstermijn voorgetoverd te krijgen. De op andere punten ver deelde socialistische oppositie was één in haar woede. Haar leden tracht ten door op de stoepen down te zit ten het parlementsgebouw ontoegan kelijk tc malcen overigens een ook niet bijster democratisch protest en werden door een grote politie macht weggedragen. Twee strijdvragen zijn zo in Japan op ingewikkelde manier verstren geld geraakt: de al of niet de mocratische gezindheid van premier Kisji en het al of niet sluiten van het nieuwe veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten. De door een zeer linkse groep geleide studenten organisatie die boogt op het mas sale ledental dat mede op de contri butie van vele politiek nauwelijks ge- interesseerde leden is gebaseerd - heeft in de afgelopen weken (niet zo massale) demonstraties tegen da eventuele sluiting van het veilig heidsverdrag gehouden: van vak bondszijde werden stakingen op touw gezet en de socialistische partij heeft zich aan do zijde gesteld van dege nen die van dit veiligheidspact niets willen weten. Al deze groeperingen baseren hun tegenstand op de voor Japan (het enige land dat ooit met atoombommen is bestookt) misschien nog meer dan voor welke andere na ties ook, begrijpelijke angst voor oorlog en maken gebruik van de in verscheidene Aziatische landen te constateren neiging tot neutralisme. Een medewerker van „New York Times" kwam in een analyse van deze Japanse toestand tot de conclusie, dat een meerderheid van de Japanners deze neiging tot neu tralisme vertoont, maar dat bij di verse verkiezingen van de laatste lijd is gebleken dat een flinke meerder heid zo niet enthousiast over, dan toch verzoend is met de aanwezig heid van Amerikaanse bases in het land. Begrip voor de grote tegenstel lingen tussen de beide blokken en voor Japans (strategische) plaats daarin zou voor de meesten uiteinde lijk tot voorstanderschap van het veiligheidsverdrag leiden. Dit bond genootschap dient immers om agres sie van communistische zijde en dus een oorlog te voorkomen. De oppositie tegen het verdrag steunt naar men meent op ongeveer een derde deel van de Japanse bevolking. Kisji's tegenwoordige rol is een ander lied. Het klinkt door de kakafonie over het thema „vei ligheidsverdrag" heen en is niet los daarvan te denken, maar moet op zichzelf worden beoordeeld. Anders dan in de gevallen Zuid- Korea en Turkije zijn de demon stranten tegen het veiligheidsverdrag anti-Amerikaans ingesteld en verte genwoordigen zij naar alle waar schijnlijkheid een minderheid. Het is te begrijpen dat men niet toegeeft aan de wensen van'een minderheid die haar wil aan een meerderheid zou willen opleggen. Maar binnen Kisji's meerderheids partij zal men toch wel bezig zijn met beraad over de vraag, of Kisji's „krijgslist" in de Rijksdag wel dooi de beugel kon. Een wijziging, niet van regeringspartij maar van pre mier, lijkt niet uitgesloten. Maar men mag niet vergeten, dat Kisji's val al eerder ten onrechte werd verwacht! i XOBOESOEKE KISJI ...pact- en tactproblemeu... In het panopticum van mevr. Tussaud in Londen zal een wasfiguur van de on langs terechtgestelde Caryl Chessman worden geplaatst. Hij zal worden getoond zittend op een stoel ln de gaskamer van Ssit jSnettn, waar hl) terechtgesteld tg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13