PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew: Communistisch China, India en Indonesië naar volgend topoverleg Prins Bernhard opgenomen in ziekenhuis te Utrecht Toenemende Zeeuwse interesse voor studie aan universiteiten ZWEEFVLIEGTUIGEN BOTSTEN BIJ TERLET: EEN DODE 203e jaargang - no. 125 Dagblad, uitgave van dt firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunctrhoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS .56 cent per week, 7.00 p kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Misse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p advertentie 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mai. 3 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: v ïssmeen Walstr 68-60 tel 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zlenkzee. red tel 2425. adm tel. 2094. Op bijeenkomst in het Kremlin Russen verwerpen het Amerikaanse plan voor luchtinspectie De Russische premier Nikita Kroesjtsjew heeft zaterdag in Moskou verklaard, dat aan de volgende topconferentie, die naar hij hoopte over zes tot acht maanden zou werden gehou den, ook China, India, Indonesië en mogelijk nog andere lan den zouden moeten deelnemen. Hij achtte de tijd gekomen dat de westelijke mogendheden beseffen dat de leiders van de grote Aziatische landen moeten worden uitgenodigd. Als overigens over zes maanden de tijd nog niet rijp zou zijn voor een nieuwe conferentie, zou de Sowjet-Unie kunnen wachten. Wij hebben geduld genoeg, zo verklaarde hij. Kroesjtsjew zei dit in een rede van ruim drie uur op de con ferentie van de communistische arbeidersbeweging in het Krem lin. Hij herhaalde voorts dat de topconferentie in Parijs door Amerikaans toedoen was mislukt. De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft zater dag op een persconferentie in New York verklaard, dat het Amerikaanse plan voor luchtinspectie (dat president Eisenhower vorige week in een radio- en televisierede weer naar voren haalde) voor de Sowjet-Unie on aanvaardbaar is, Gromyko had ernstige kritiek op de aangekondigde Amerikaanse oefe ning, waarbij 120 straalvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht naar het Verre Oosten zullen vlie gen. Hij zag in die oefening een po ging om de internationale toestand te verscherpen en de spanning te vergroten. Amerikaanse visie De permanente Amerikaanse af gevaardigde bij de Ver. Naties, Cabot Lodge, heeft zaterdag op een persconferentie te New-York gezegd, dat de bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de Rus- MllllllllilllllllllllllllllllllllW Beeldhouwers haalden hun werk uit museum Vier jonge beeldhouwers heb-= H ben liun werk, waarmee zij^ naar de jeugdprijs van de Ja-= cob Maris-stichting hadden= meegedongen, uit het gemcen-= H temuseum te Den Ha3g wegge-|| H haald. De vier jeugdige kunste-= naars Mieke Nass, Jcf vans Leeuwen, Marïnus G. Maat en|§ Bob Nicuwenhuis, konden zich= namelijk niet met het oordeels van de jury verenigen, dat in§| de sectie beeldhouwwerken^ H geen prijs kon worden tocge-= H kend, omdat de ingezonden— werken die wel geëxposeerd H zijn geen belofte voor de toe- M komst inhielden. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt, vervoegden ge- jj| fji noemde kunstenaars zich vrij- dagmiddag in gezelschap van een aantal andere personen, on- der wie een fotograaf, aan het z; Gemeentemuseum en zeiden f= hun werken te willen laten n fotograferen. In de expositie- zaal gekomen, namen zij hun H werk echter mee en toen de H zaalwachter zich hier tegen s verzette, werd hij vastgehou- den. Bij de uitgang van het mu- seum vroeg de conciërge de s jonge kunstenaars waar zij met M hun werk naar toe gingen, H waarop hij ten antwoord kreeg, dat de beelden buiten zouden =j worden gefotografeerd, omdat H dit; in de expositiezaal niet mo- gelijk was. Voor het museum stond echter reeds een vracht- jj| §E auto klaar, waarin de jonge mensen hun werk laadden en weg reden. llllllllllllllllllllllllllülllllllllll De aardbevingen in Chili hébben dui zenden mensen dakloos gemaakt. Foto: in Lota, een mijnstad bij Con- cepcion, hebben de mensen hun ten ten in de parken opgeslagen. sische beschuldiging van „agres sie" tegen de Ver. Staten de ge ruchtmakende vlucht van de Amerikaanse U-2 in het juiste licht had gesteld. De Russische beschuldiging was weerlegd. Vol gens Lodge blijft de Russische afgevaardigde Gromyko hameren op „agressie" om twee redenen: ten eerste omdat de Sowjet-Unie elk besluit van de Ver. Staten ne geert dat haar niet aanstaat en ten tweede omdat besloten is, de Ver. Staten bij wijze van propa ganda als agressor te bestempe len. Naar aanleiding van de opmerking van Gromyko, dat de Sowjet-Unie feen belang stelt in president Eisen- owers plan voor internationale luchtinspectie, verklaarde Lodge, dat het land dat tot een onverhoedse aanval in staat is onverschillig is voor de voorzorgsmaatregelen van een ander. Wat de kritiek van Gromyko op het Amerikaanse plan om eeu vloot straalvliegtuigen naar het Verre Oosten te zenden aangaat, zei Lod ge dat Gromyko niet weet waar hij over praat. „Hij weet helemaal niet waarom wij de vliegtuigen daarheen sturen." In Moskou In zijn rede in het Kremlin zei Kroesjtsjew onder meer dat vroeger spionagevliegtuigen niet werden neergeschoten omdat zij te hoog vlo gen. Met de nieuwe Russische raket was het mogelijk geworden. Als de Amerikanen onder enig voorwendsel" de. kernproeven zouden hervatten, zou Rusland in het belang van zijn veiligheid gedwongen zijn hetzelfde te doen. „De Sow jet-regering is nog steeds tot een topgesprek bereid, maar wil niet aan één tafel zitten met een pre sident „die spionage rechtvaardigt en bijna zichzelf uitroept tot de eerste spion van zijn land." Hij sprak berichten tegen volgens welke Mikojan uit het presidium der Russische communistische partij zou zijn ontslagen. „Ik heb gister nog met hem getelefoneerd", zo zei hij. Man gedood door vallende kraan Zaterdagmorgen is bij de metaalmaat schappij van S. A. Vies en Zn. aan de Piekstraat in Rotterdam-Zuid een zestons kraan omgevallen en in het water terechtgekomen. De 45-jarige J. van Wijkhuisen uit Dordrecht, schip per van beroep, is daarbij om het le ven gekomen. De 58-jarige kraanma chinist J. van der Klok uit Rotter dam werd gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De twee mannen waren bezig de stoomkraan, die op een steiger stond opgesteld, te repareren. Op een zeker ogenblik begon de kraan te kantelen. Een van de twee wist zich, zij het op het laatste ogenblik, in veiligheid te stellen, waarbij hij werd gewond. De ander verdween met de kraan in de diepte. De brandweer heeft nóg ge probeerd hem te redden, doch zonder succes. Vleugel van een der toestellen brak Omstreeks half zes zaterdag middag heeft zich nabij Teriet, ter hoogte van de Koningsweg, een ongeluk voorgedaan bij het zweefvliegen dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige gehuwde sergeant-radiomon teur van de Koninklijke Lucht macht Van der Wal uit Arn hem. De sergeant-radiomonteur* was als lid van de „Stichting zweefvliegen Deelen (Koninklijke Luchtmacht)'T in de lucht met 'n „Grunau Baby" zweef vliegtuig van de Koninklijke Neder landse Vereninging voor Luchtvaart. Op dat ogenblik bevonden zich, zoals normaal is onder goede weersomstan digheden, in de omgeving van het zweefvliegcentrum Teriet der K.N.V.V.L. meer zweefvliegtuigen. Aangenomen wordt voorhands dat sergeant Van der Wal tijdens de vlucht de controle over net door hem bestuurde eenpersoonstoestel heeft verloren. Toeschouwers op het vliegveld Teriet en op de we- f;en in de nabijheid daarvan zagen ot hun ontzetting dat het toestel in botsing kwam met een ander zweefvliegtuig en dat een der vleu gelhelften van het toestel afbrak. Het-stortte daarna in een tolvlucht ter aarde. Sergeant Van der Wal vond daarbij de dood. Het zweefvliegtuig dat door de „Gru nau Baby" werd geraakt was een Schleicher K A-8 prestatiezweefvlieg tuig van de K.N.V.V.L. dat bestuurd werd door de kapitein Levoeleger van de Koninklijke Luchtmacht. Deze be stuurder is er, dank zij tegenwoordig heid van geest en stuurmanskunst, in geslaagd zijn toestel aan de grond te krijgen. Nieuwe aardbeving teisterde Chili De Chileense stad Concepcion. die de vorige week in het centrum lag van een serie vernietigende aardbevingen, is zondag weer door een zware aard beving getroffen. De nieuwe aardbeving trof een ge bied van 300 kilometer, tassen Chil ian en Temuco. Vele huizen die deor de vorige aardbevingen reeds be schadigd waren, stortten in. De tele foonverbindingen werden weer ver broken. De reeds zwaar getroffen bevolking rende in paniek de straat op. Et is geen melding gemaakt van slachtof fers. Zondagochtend zijn in Santiago zes Amerikaanse „Globemasters" aange komen die twaalf helikopters ver voerden. Deze zijn naar de zwaarst getroffen gebieden gezonden. De politie In Perigaeux heeft meege deeld. dat de 82-Jarige Joseph Bussieres bekend heeft, dat hij zijn 72-Jarige huls houdster had doodgeschoten omdat zij gelachen had om zijn reumatiek en een keer vergeten had zijn kruik te vullen. Een vulkaan bij Puyehue fn Chili braakt dikke, kolkende rookwolken, vermengd met a.4 en lava uiteen angstaanjagend bewijs van de onge temde natuurkrachten, die in Chili zijn losgebarsten. PER VLIEGTUIG UIT ZWITSERLAND VERTROKKEN Overstromingen in Philippijnen: 115 doden do hoofdstad van de Philippijnen Manilla en in haar voorsteden hebben overstromingen minstens 115 slacht offers geëist. Volgens het Rode Kruis zijn er 15.440 daklozen. Overstromingen veroorzaakt door de hevige slagregens die de ty foon Licille met zich meebracht, vaagden hutten weg van arme gezin nen die langs rivieren en beken woon den. Salarisverhoging bij radio en T.V. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zo deelt de algemene bond „Merounius" mede na langdurig beraad goedkeuring gehecht aan de salarisverhoging met vijf procent voor het personeel van administratieve, technische, huishoudelijke en pro gramma diensten van de radio-omroep en televisie. Prins heeft een virus-longontsteking Prius Bernhard zal door ziekte niet kunnen deelnemen aan het vandaag beginnende staatsbe zoek aan de Belgische koning. De prins is in de afgelopen nacht per vliegtuig in ons land teruggekeerd en is onmiddellijk na zijn aankomst op Soester- berg overgebracht naar het Stads- en Academisch Zieken huis in Utrecht. Prins Bernhard heeft een virus-longontsteking. Gisteravond nog is de koningin naar Luzern gereisd, waar prins Bernhard in de nacht van zater dag op zondag vrij hoge koorts had gekregen. Middelbare scholieren maakten plannen EEN 17-JARIG meiske uit 'n middel- Zeeuwsch-Vlaamse plaats heeft een toekomstplan, dat voor een jonge vrouw uitzonderlijk genoemd mag worden: zij wil veearts worden Neen, geen dierenarts, die zich in welke plaats dan ook bezig houdt met zieke hondjes, poezen en andere huisdieren, maar een echte veearts, die op het platteland het „zware werk" aandurft. In de afgelopen weken heeft deze ondernemende Zeeuwse echter weinig tijd (en ook weinig stemming) gehad om aan haar toekomstplan te denken. Zij was een van de honderden middelbare scholieren in Zeeland, die zwoegden en blokten op hun eindexamen. Alle maal jonge mensen, die na hun eind examen als de uitslag althans goed is een vak moeten Kiezen».. De meesten hebben dat overigens al ver voor hun eindexamen gedaan en slechts zelden hoort men het beruch te zinnetje: „Ik weet nog niet wat ik wilNa een „enquête" bij de mid delbare scholen in Zeeland bleek ons, dat het merendeel van de Zeeuwse examenkandidaten zich niet direct „in de praktijk" werpt, maar het zal zoeken in een universitaire studie. In het algemeen is de belangstelling voor universitaire studie zelfs enigszins groter dan in voorgaande jaren. „Het betrekkelijke gemak, waarmee een renteloos voorschot voor studie verkregen kan worden", zo zei een Zeeuwse h.b.s.-directeur, „zal hier niet vreemd aan zijn". Tot welk vak voelen do meeste „afge studeerde middelbare scholieren" zich nu het meest aangetrokken....? Zoals fezegd: de keus van het West- eeuws-Vlaamse meisje, dat veearts wil worden, is een uitzondering. Bij de meisjes heeft een vak als „maat schappelijk werkster" of „heilgym- naste" meer aantrekkingskracht, ter wijl ook een hotelvakschool een ge liefde onderwijsinrichting voor enkele Zeeuwse meisjes is. Ook „kunstnij. verheid" wordt nog al eens genoemd. En bij de jongens? Zo omstreeks de 12-jarige leeftijd hebben velen van hen wellicht gedroomdik wil vliege nier worden..: Of: ik wil naar zee...- Maar nu, op 17-, 18- of 19-jarige leef tijd, klinkt die wens veel minder. Wellicht vooraan staat nu: Delft met zijn technische hogeschool. Maar verrassend veel gaan ook eco nomie studeren in Rotterdam of Til burg. Dan volgen: medicijnen, rech ten, militaire academie, tandarts of ook talenstudie en kweekschool. Dit jaar „leveren" de Zeeuwse mid delbare scholen ongeveer een gelijk aantal eindexamenkandidaten als vo rige jaren. Over enkele jaren zal er wellicht van een duidelijke toene ming sprake zijn als de bekende „na oorlogse geboortetop" de eindexa menklas heeft bereikt.... Studiebeurs Voor dit jaar telt de Vlissingse rijks h.b.s. 34 kandidaten voor het B-di ploma (31 jongens en 3 meisjes) en 17 gegadigden voor het A-diploma (9 jongens en 8 meisjes). Ruim de helft van deze leerlingen (voorname lijk voor het B-diploma) heeft een studiebeurs aangevraagd, terwijl van de gegadigden voor het A-diploma nog al wat animo voor de kweek school bestaat. Aan de Middelburgse chr, h.b.s. „ploeteren" 17 leerlingen (3 meisjes en 14 jongens) voor hun B-diploma en 22 (7-15) voor hun A-diploma. De Middelburgse rijks h. b.s. telt 13 kandidaten van de mid delbare meisjesschool, 6 gegadigden voor het A_diploma en 16 voor het B-diploma. Aan deze school valt ook een leer ling op door zijn vakkeus: studie aan de technische hogeschool in Delft met als specialiteit sterren kunde. St. E1o3', de r.-k. h.b.s. in Oostburg, heeft in totaal 17 eindexamenkandi daten: 5 m.m.s., 5 voor A-diploma en 7 voor B-diploma. En bij het Konin gin Wilhelmina Lyceum in Oostburg zijn er in totaal 24 kandidaten: 6 h. b.s. B, 9 h.b.s. A, 5 gymnasium A, 4 m.m.s. Wens van een leerlinge van deze school: „Ik wil declamatrice worden". Zierikzee (Prof. Zeeman-lyceum) telt 18 eindexamenkandidaten: 9 h.b.s. A, 8 h.b.s. B en 1 gymnasiast. Aan het Openbaar Lyceum jn Terneuzen zijn het er in totaal 26: 9 h.b.s. B,2 h.b.s. A, 6 m.m.s., 4 gymnasium A en 5 gymnasium B. Al met al wat minder dan vorig jaar. Niet minder dan 47 kandidaten heeft het Goese lyceum: 9 gymnasium A, 2 gymnasium B, 17 h.b.s. B, 7 h.b.s. A en 12 m.m.s. Pre cies 20 gegadigden heeft bet St. Wil- librordcollege in Goes: 9 h.b.s. B en 11 h.b.s. A. Een belangrijke toeneming was er wel te zien bij het chr. lyceum voor Zeeland in Goes, dat vorig jaar met 34 eindexamenkandidaten „aan de start" kwam en er dit jaar 47 heeft, waarvan 19 meisjes. Het Jansenius-lyceum in Hulst heeft de volgende kandidaten: 8 gymnasi um A, 4 gymnasium B, 17 h.b.s. B, 15 m.m.s., en 8 4-jarige middelbare handelsdagschool. Het gymnasium te Middelburg tenslotte heeft 7 kandi daten voor het A-diploma en 4 voor het B-diploma. Door de rijksvoorlichtingsdienst werd een tweetal communiqué's uitgege ven, waarvan dat van gisteravond als volgt luidde: „Gelijk reeds eerder gemeld heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden zich na zijn bezoek aan Argentinië per vliegtuig naar Luzern begeven, waar hij de ..Bilderbergconferentie" heeft gepresideerd. In de nacht van zater dag op zondag heeft de prins vrij ho ge koorts gekregen. In verband hier mede is H. M. de Koningin vergezeld van prof. dr. J. F. Nuboer, hoog leraar in de chirurgie en prof. dr. F. L, J. Jordan, hoogleraar in de interne geneeskunde, beiden verbonden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, per vliegtuig naar Zwitserland vertrokken voor een kort bezoek, waarvan de ko ningin in ieder geval laat vanavond hoopt terug te keren in verband met 'het morgen aanvangende staatsbe zoek aan Zijne Majesteit de Koning der Belgen. Z. K. H. de Prins zal op medisch advies aan het bezoek niet kunnen deelnemen. In zijn plaats zal H. K. H. Prinses Beatrix H. M. de Koningin vergezellen". Het tweede communiqué, dat in de afgelopen nacht werd verstrekt luid de als volgt: „Hare Majesteit de Koningin is hedennacht om 12.10 uur op 't vlieg veld Soesterberg geland. Z.K.H. de Prins der Nederlanden is met dit vliegtuig eveneens in Nederland aan gekomen en daarna opgenomen in 't Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De ook teruggekeerde hoog leraren Nuboer en Jordan, die in het verleden meermalen leden van de koninklijke familie hebben behan deld, hebben bij hun onderzoek ge constateerd, dat de prins een virus- longontsteking heeft, in verband waarmede opname in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. De om standigheden in aanmerking geno men is er geen reden tot verontrus ting.-' De Amerikaanse marine heeft een ra ket die van acht telescopen voorzien was, ruim 200 kilometer de ruimte in gestuurd. Verwacht wordt dat deze te lescopen de volledigste kaart van de he mel zullen geven, welke ook met ultra violet licht is verkregen. De raket, een „Aerobee-lii", is afgevuurd te White Sands, in New Mexico De telescopen waren gedurende 5 minuten boven de dampkring. VRIJ KOUD. Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking maar ook plaat selijk opklaringen. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde tempera turen ais gisteren of iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1