Ervaringen met gedifferentieerd loonbeleid niet onverdeeld gunstig WESTKAPELLE KREEG EIGEN BANKGEBOUW IN ZUIDSTRAAT ZATERDAG 28 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 'y e zeggen dat er op een •>1*-* klein dorp niets te doen is, maar dat valt dan toch wel hard tegen". Dit is de mening van de heer J. A. Hennekeij, hoofd van de openbare lagere school aan de Nieuwstraat te Retran- chement. Bovendien voorzit ter van de afdeling van het Groene Kruis, vice-voorzitter van de muziekvereniging „Ons Genoegen", organisator van reizen voor ouden van dagen, van festiviteiten en van nog veel meer. Retran- chement, een dorp van 543 zielen, weggedrukt tegen de grens, in het uiterste hoekje van ons land. Maar dat wil niet zeggen dat er niets om gaat. Daar weet de heer Hen nekeij wel meer over te ver tellen. <YH nvhftwie figuren in lAe'nxe jZeeuwse gemeensc/iAppen Een merkwaardig dorp, dat Re- Iranchement. Minstens 7.0 merk waardig als de naam. Vóór de woelige tijden van de tachtigjari ge oorlog was er wellicht niets van deze plaats op de kaarten te vinden. Toen kwam Prins Mau- rits, die aan de mond van het strategisch 7.0 belangrijke Zwin versterkingen liet aanleggen. Ge deeltelijk liggen ze er nog. Resten van wallen, resten van de verster king Retranchement. Enige tijd geleden peinsde het ge meentebestuur over de naam van een nieuwe straat. Het is „Prins Mauritsstraat" geworden. Hoe dat zo komt? De heer Hennekeij weet er meer van. Lange tijd. „en soms tot diep in de nacht" heeft hij de geschiedenis van zijn woonplaats bestudeerd. „Ik was twaalf jaar lang scriba, van de Nederlands Hervormde Kerk te Retranchement. en toen kreeg ik alle oude boeken met handelingen onder mijn beheer". De geschiedenis van het dorp be gon voor de heer Hennekeij te le ven. ,Maar voor een diepgaande studie had hij geen tijd. Wel vond hij in de geschriften vele grappi ge oude anecdotes. „Ettelijke schriften vol! Misschien werk ik het nog wel eens uit". Voorlopig geen tijd voor de heer Hennekeij. En dat is toch eclit niet zo verwonderlijk. Hij heeft heel wat op zijn lijstje staan Om te beginnen dc school. Een school, die volkomen bij het dorp past. Twee lokalen, 31 leerlingen. Samen met een lerares geeft de heer Hennekeij daar on derwijs. Een kleine school, die er overigens initiatieven toont die qua. proportie verder strekken dan de omvang van de school zou doen vermoeden. -Zo bijvoorbeeld de driedaagse schoolreis. Welke la gere school organiseert jaar op jaar een driedaagse schoolreis? Inderdaad, die van Retranche ment. „We zijn er trots op dat het nog steeds kan", zegt het school hoofd, „maar alleen met kunst- en vliegwerk". De leerlingen van de hoogste klassen gaan jaarlijks de grote „baan" cp. Alle delen van Nederland en zelfs grote stukken van België worden bezocht. En dat kost die leerlingen slechts een tientje per keer. Niet alleen de driedaagse trip, ook de jaarlijkse schooluitvoering kost een heleboel tijd. Het motto van de heer Hennekeij voor de school uitvoering: „Iedereen op het to neel". Niet allemaal tegelijk uiter aard, maar ieder speelt zijn rol en krijgt zijn deel. De uilvoering is een van de jaarlijkse dorpsevene menten. Voorts is het schoolhoofd ten nauwste betrokken bij school- sportdagen, die niet alieen Re tranchement omvatten, en bij de jaarlijkse tentoonstelling van de bloemen en planten die de kinde ren thuis te verzorgen krijgen. Zoals elke dorpsgemeenschap Jiceft ook Retranchement zijn feesten. Als bestuurslid van het öraujecomité weet de heer Hen nekeij wel 7.0 ongeveer wat cr moet gebeuren 0111 het dorpje in een feeststemming te krijgen, 0111 dan van het Sint-Nikolaascomité. waarvan hij voorzitter is, nog maar te zwijgen. „Dat is een feest voor het hele dorp", zegt de heer Hennekeij, „en niet alleen voor de school". Hij vindt het wel jammer dat er de laatste jaren geen schimmel meer beschikbaar is, „maar de burgerij neemt geluk kig ook genoegen met een gewoon paard". De lijst van de heer Hennekeij is nog lang niet vol. „Als je alles optelt wordt het nogal iets" vindt hij. En dan neemt hij nog niet eens alle baantjes met zoveel vreugde aan. „Ik moest er meer tijd voor hebben" vindt hij, ..en als alles aan een en dezelfde figuur wordt opgedragen, loopt hij het risico teveel op zijn kap stok te nemen. Als die ene figuur uit de dorpsgemeenschap zou ver dwijnen is er in al die functies misschien niet zo gauw een plaats vervanger te vinden". Bovendien brengen al die functies de nodige zorgen mee. Neem nu de muziekvereniging „Ons Genoe gen", waarvan de heer Hennekeij vice-voorziter is. _,Die hebben het kwaad" zegt hij. Ook Retranche ment lijdt aan ontvolking en de keuze van goede krachten wordt steeds minder ruim. En dan het Groene Kruis. Voorzitter Henne keij hoopt vurig op een nieuw ge bouw. Het oude moet nodig wor den vervangen. Als blokhoofd van de B.B.: „Het gaat niet altijd van harte, vooral in de wintermaanden kosten de instructieavonden veel tijd". Retranchement wordt meer en meer door de toeristen ontdekt. Het mooie Zwin doet de vakantie gangers ook in het dorp terecht komen. Als administrateur van de V.V.V. krijgt de heer Hennekeij steeds meer te doen. Zo zou men nog enige lijd kunnen doorgaan. De 47-jarige heer Hen nekeij gaat ook door. Hij houdt ervan zich voor de dorpsgemeen schap in te spannen, en als gebo ren en getogen Zeeuws-Vlaming voelt Iiij zich in Retranchement best op zijn gemak. „De kleine dorpen komen nogal eens in het gedrang", geeft hij als verklaring voor zijn vele activiteiten in de gemeenschap, „en een beetje chauvinistisch is iedereen toch wel". CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND Produktiviteitsnorm moeilijk te hanteren toetsingsmaatstaf Het thans verschenen verslag over 1955 van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond begint met de constatering, dat de in 1958 voortgezette herstelbeweging in 1959 is uitgegroeid tot een algemene conjuncturele hausse, waarin slechts enkele bedrijfstakken bijv. de zeevaart een uitzondering vormen. Dc daaruit getrokken conclusie dat de conjunc turele situatie in toenemende mate de algemene aandacht zal moeten hebben, baseert liet verslag op de volgende cijfers en overwegingen. De industriële produktie steeg- in volume in 1959 met ruim 9 procent. De produktie per werknemer (thans veelal aangeduid als de „arbeidsproduc tiviteit") in de industrie steeg1 met ruim 8 procent. De toeneming van de arbeidsproductiviteit in dc gehele be drijvensector werd geraamd op 3,5 procent. De algemene verwachting, aldus het verslag, is dat die conjuncturele op gang zich in 1960 zal voortzetten, maar dat tegen het einde van dit jaar nieuwe spanningen tussen mid delen en bestedingen en een sterk ge accentueerde verkrapping op de ar beidsmarkt zeker niet uitgesloten zijn. Terzake van de loonpolitiek en ar beidstijd herinnert het verslag er aan, dat de verbondsvoorzitter op 26 mei 1959 reeds heeft te kennen ge geven dat men op constructieve wij ze aan het door de regering voorge stane nieuwe politieke loonbeleid wilde meedoen. Thans, 11a acht maanden praktijk, moet, aldus liet verslag, worden vastgesteld, dat de ervaringen van dit nieuwe loonbeleid niet onver deeld gunstig zijn. Het produktivi- leitscriterium als loelsingsmaatstaf voor de loonontwikkeling in een be drijfstak of onderneming, is gebleken moeilijk hanteerbaar te zijn. Ernstiger nog is dat bij de opstel ling van produktiviteitscijfers niet voldoende rekening kan worden ge houden met wijzigingen in de kosten structuur en in de ruilvoet die de rentabiliteit beïnvloeden en met kwa liteitsverbeteringen van de vaak in grote verscheidenheid geproduceerde artikelen. In de dienstverlenende sec toren doen zich bijzondere moeilijk heden voor om de ontwikkeling der arbeidsproduktiviteit te kwantifice ren. De praktijk van het meer ge differentieerde loonbeleid kan zich, aldus het verslag, onvoldoende waar borgen tegen (Ten inflationistische ontwikkeling. Op een gisteren gehouden pei-s- conferentie werd het bestuur van het S.C.W.V. er opmerkzaam op gemaakt, dat in het jaarverslag van het Protestants Christelijk Werkgeversverbond een daaraan totaal tegengestelde mening wordt uitgesproken. Daarop werd geantwoord, dat het gelijk van een dier meningen eerst zou blij ken als bijv. produktiviteitsverho- gingen uiterst nauwkeurig kon den worden berekend. Meestal blijken ze te globaal. Soms wordt het cijfer der produktiviteitsstij- ging aangepast aan dat der loons verbetering. In brede kringen van het verbond is, aldus het verslag, twijfel gerezen aan de juistheid en bruikbaarheid voor' de komende jaren van de cri teria zoals deze zijn neergelegd in de aanwijzingen van 31 juli 1959 („de grondwet der gedifferentieerde loonpolitiek"). Daarom is in januari van dit jaar in samenwerking met het verbond van Nederlandse werk gevers een studiecommissie gevormd met de taak: ter oriëntering van de besturen zich in het licht van de jongste ervaringen opnieuw te be raden over de grondslagen van de loonpolitiek. Uit de beschikbare cijfers blijkt, dat tegenover de mate waarin de stij ging van de nominale lonen die van de arbeidsproduktiviteit heeft over troffen, een ongeveer even grote stij ging van het prijsindexcijfer van liet levensonderhoud heeft gestaan. Zulke cijfers houden de waar schuwing in, dat elke ontwikke ling waarhij de gemiddelde stij ging van dë arbeidskosten die van de produktie per werknemer overtreft, tot prijsstijging en tot geldontwaarding moet leiden. Ook met het oog op liet behoud van onze concurrentiepositie en de werkgelegenheid is, aldus het ver slag, een dergelijke kostenstijging gevaarlijk te achten. Er mag n.l. niet op worden vertrouwd, dat in dc landen waarheen wij exporte- ren. zich soortgelijke discongruen ties zullen voordoen. Over de werktijdverkorting zegt het verslag dat de toepassing daarvan met een zekere geleidelijkheid zal verlopen. Het C.S.W.V. heeft sterk aanbevolen de werktijdverkorting ondernemingsgewijs toe te passen en de daarmee gepaard gaande kosten verhoging zoveel mogelijk door spe ciale maatregelen op te vangen. De voorzitter van het C.S.W.V., riir. F. H. A. de Graaff, zal dinsdag op de besloten vergadering te Arnhem het presidium overdragen aan ir. W. H. Kruyff (directeur van de K.N.S. M.), thans vice-voorzitter. Zoon (16) verwondt ouders met mes J Moe thuis komend gelastte de lieer B. uit Den Haag donderdag zijn zes tienjarige zoon de radio met luid schetterende muziek wat zachter te zetten. Zoonlief, die al vaker moei lijkheden heeft veroorzaakt, nam dit niet. Hij reageerde door zijn vader eerst met een luchtdrukpistool en vervolgens met een mes te bedreigen. De moeder die tussenbeide kwam liep enkele steekwonden op, die echter niet van ernstige aard waren. De va der evenwel werd dusdanig gewond, dat hij ter observatie in het zieken huis moest worden opgenomen. De jonge dader was inmiddels de deur uitgelopen en de rest van de dag bleek hij spoorloos. Gisteren vroeg echter zag een surveillerende agent een onbeheerde fiets staan aan het eind van het Zwarlepaa, dat pa rallel loopt met het strand. Met twee collega's zocht hij de duinen in de omgeving af en al spoedig vonden de politiemannen de jongen slapend in het zand. Hij is aangehouden. De actrice Caro van Eyck heeft vrij dagochtend ten kantore van notaris M. J. J. Stuyt te Amsterdam een document gedeponeerd, waarin zij een voorlopige bestemming geeft aan de Bauwmeesterring. Hier zien ice hacfr. terwijl zij onder het wakend oog van de notaris de verzegelde veloppe in de kluis legt. „GOEDE SPAARDERS" Burgemeester De Meester verichtte opening Met het ontsluiten van de deur heeft burgemeester T. H. de Meester van Westkapelle ten overstaan van een groot aantal genodigden vrijdagmid dag het nieuwe bijkantoor van de Coöperatieve Boerenleenbank „Dom burg" ïn de Zuidstraat van zijn ge meente officieel geopend. In deze voor Westkapelle zo feestelijke ge beurtenis werd burgemeester De Meester bijgestaan door de 12-jarïge Jo van der Welle, die hem op een zwart kussentje de sleutel van dit nieuwe kantoor aanbood. Voorafgaande aan deze officiële plechtigheid had Boerenleenbank- voorzitter W. Brand tijdens een bij eenkomst in hotel „De Valk" de ge nodigden eerst een kort historisch overzicht van de bank gegeven. „Nie mand heeft bij de oprichting van de Boerenleenbank „Domburg" in 1916 kunnen denken, dat deze zou groei en", aldus de heer Bi-and. Toch duur de het nog tot 1944 voordat de West- kapellenaars de bank in Domburg „ontdekten". De bank bleef zich uitbreiden en zelfs in die mate, dat van de 2579 inwoners, die Westkapelle telt, er 1715 als spaarder bij de bank staan ingeschreven. Waaruit blijkt, dat men in Westkapelle vertrouwen ïn de bank heeft. „Een feit, waarop wij bijzonder trots zijn", aldus de heer Brand. Deze stak „zijn" Westkappelse spaarders ook een pluim op hun hoed „want zij zijn goede spaarders". Dit blijkt ook wel uit de cijfers, want de 1715 spaarders in Westkapelle heb ben een gezamenlijk kapitaal van f 2.800.000, wat neerkomt op meer dan duizend gulden per inwoner.... Bij de bezichtiging van het kantoor, dat volgde op de officiële opening, konden de bezoekers zich ervan over tuigen, dat de gelden bij de bank volkomen veilig zijn. In een ruime kluis met muren van veertig centi meter dikte en een deur van 2508 kg, die door middel van drie cijfer combinaties geopend en gesloten wordt, liggen de waardevolle papie ren en het geld opgeborgen. In het bankgebouw hield de burge meester een toespraak, waarin hij zei buitengewoon blij te zijn, dat de bank in Westkapelle thans een eigen en representatief gebouw heeft. Een uitspraak waarover allen het eens waren. Modern Het gebouw dat modern van opzet is, heeft een ruime hal en een grote kantoorruimte met twee „afgeslo- Utrechter gearresteerd voor moordaanslag De Utrechtse recherche heeft don derdagmiddag de 47-jarige Utrech ter T. gearresteerd, wegens poging tot moord. De man reed donderdagmiddag naar de Marconistraat te Utrecht met liet. doel een eind te maken aan het leven van de 45-jarige autohandelaar H. J. van L., die reeds enige tijd met de gewezen wouw van T. samenleefde. Van L. zag de man aankomen en zag ook dat hij een ploertendoder en een mes bij zich dioeg. Hij wist dat de man met moordplannen rondliep en riep de hulp ïn van zijn 47-jarige broer M. van L. Deze probeerde T. van zijn kwade bedoelingen af te brengen. T. was evenwel niet te hou den én ging de broer te lijf. Hierop rende H. J. van L. met een traproe naar buiten en sloeg daarmee T. op zijn hoofd. Hij raakte het oog van T., waardoor deze buiten ge vecht werd gesteld. T. liep ernstige verwondingen op en zal zijn oog moe ten missen. Hij werd aanvankelijk naar het politiebureau overgebracht maar toen men daar zag dat de ver wondingen ernstig waren werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. Hij zal wegens poging tot moord worden vervolgd. ten" loketten, zodat hulpkassier E. C. Minnaard zijn Westkappelse klan ten onder „vier ogen" te woord kan staan. Verder zijn er in het gebouw een kleine ontvangkamer en is er op de eerste verdieping een grote archiefruimte. Ook zei de burgemeester, dat de Boerenleenbank „Domburg" een be langrijke plaats inneemt in West kapelle. Onder meer verleende de bank vele kredieten bij de herbouw van het zo zwaar door de oorlog ge troffen Westkapelle. Maar ook noem de hij de bank van belang in het toeristenverkeer, „want voortaan kunnen de vakantiegangers ïn West kapelle in een fraai gebouw hun geldzaken afhandelen", aldus de heer De Meester. Tijdens een gezellige bijeenkomst in hotel De Valk, die volgde op de be zichtiging van het nieuwe gebouw, werden onder meer felicitaties over gebracht door de heer A. Oudkevk. die sprak namens de Coöd. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht; de heer D. Kasse uit Veere, die het woord voerde als vertegenwoordiger van de ring Walcheren van Boerenleenban ken; de heer S. Simonse te Sint-Lau- rens namens het Landbouw Coöp. Centrum voor Zuidwest-Nederland de architect C. Geldof uit Domburg; de heer P. Lievense te Westkapelle. secretaris van de Raad van Toezicht en de heer Van Royen uit Westka pelle, die namens de aannemersfirma het woord voerde. Gunstig jaar voor staatsmijnen (Van onze Haagse redactie). Het jaar 1959 is voor de staatsmijnen in Limburg bepaald gunstig verlopen. Aan de ene kant is dat te danken aan de krachtige ontwikkeling van de chemische bedrijven, die meer op de voorgrond komen, aan de andere kant hebben de resultaten van de koolwinningsbedrijven en cokes ia- brieken daartoe bijgedragen. Want hoewel van enige teruggang ten opzichte van 1958 moet worden gesproken, de uitkomsten zijn toch minder ongunstig dan aanvankelijk werd verwacht. En dat terwijl de toestand op de Westeuropese kolen- markt nauwelijks enige verbetering vertoonde. Het netto overschot (voor aftrek van belastingen) is met bijna 13 miljoen gulden tot een niveau van 68 miljoen gulden gestegen. Aldus het jaarverslag van het Staatsmijnbe- drijf over 1959. De uitkomsten van de sector vaste brandstoffen zijn slechts in beperkte mate teruggelopen. De gehele jaar- produktie van kolen en cokes kan worden afgezet, terwijl de voorraden in de E.G.K.S. meer stegen met 8 miljoen tot tot 40 miljoen ton. De afschrijvingen 63 miljoen gul den zijn op hetzelfde niveau ge bleven. Inclusief de uitgaven ten be hoeve van dé staatsmijn Beatrix zijn do totale investeringen 2 miljoen gulden dat trouwens ook. Het dividendpercentage is verhoogd met drie procent. Langs verschillen de wegen is tachtig procent van de totale winst in eigen bedrijf gehou den. Zo is de voorziening staatsmijn Beatrix aanmerkelijk verhoogd: van vier miljoen gulden tot 6.344.033 gul den. Pensioenen zeelieden oorlogsslachtoffers wordt aangepast De regering wil het buitengewoon pensioen zeeliedenoorlogsslachtoffers m de geest, zoals ook is voorgesteld voor de buitengewone pensioenen 1940-1945 verhogen met 20 procent van de A.A.W.-uitkering. Een wets ontwerp met deze strekking is thans bjj de Tweede Kamer ingediend. Twaalf jaar oud is Jo van der Welle, een kleindochter van een bestuurslid van de coöperatieve Boerenleenbank „Domburg"die vrijdagmiddag bur gemeester T. H, de Meester van Westkapelle de sleutel mocht aan biedenwaarmee deze het fraaie bij kantoor van de bank officieel open de. (Foto P.Z.C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7