Polder Waarde kreeg een nieuw gezicht Vele agrariërs hebben klachten over egalisatie en drainage „Verdronken" land rond vroegere vliet Men kan niet wennen aan de nieuwe situatie I „ALTIJD WEL IETS, DAT NIET 100 GOED IS" ZATERDAG 28 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HERVERKAVELD WAARDE heeft sinds en kele jaren een nieuw gezicht, maar de nijvere boeren en tuinders in deze streek kunnen er niet aan wennen.... De kronkelende weggetjes van vroeger zijn verdwenen, evenals de talrij ke grillig lopende sloten, de waterbeheersing kan bij wijze van spreken tot op de centimeter nauwkeurig worden geregeld en van vele klei ne percelen is één groot kavel gemaakt; des ondanks is een groot deel van de agrarische bevolking van Waarde ontevreden met de re sultaten van de handen vol geld verslindende herverkaveling. Er zijn verbeteringen. Zeker! Niemand in het herverkavelingsblok Waarde zal dat ontken nen, maar naar de mening van vele landbou wers en fruittelers zijn toch teveel fouten ge maakt. Fouten, die de laatste drie a vier jaar Al het „oude zeer" wordt thans weer opgerakeld. Half mei is namelijk de akte van toedeling gepasseerd, waarmee officiéél werd aangetoond, dat de cultuur-technische en kadastrale maatregelen in Zeelands kleinste her- verkavelingsgebied hun beslag hadden gekrgen. In de Zeeuwse dagblad- en landhouwpers werd hiervan aan de hand van door de Cultuur Technische Dienst en de Herverkaveling verstrekte gegevens uitvoerig melding ge maakt. In Waarde betoogt men nu, dat een volkomen verkeerde voorstelling van zaken is gegeven. Alleen de goede dingen zijn genoemd, de minder goede zijn zonder meer verzwegen. Na twee dagen het herverkavelings- gebied Waarde van noord tot zuid en van oost tot west doorkruist te heb ben, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat er slechts weinige landbouwers en fruittelers in Waarde zijn, die tevreden zijn over de herverkaveling. Waarde is er bekaaid afgekomen, zeggen ze in dit Bevelandse dorpje. Verbeteringen zijn er, maar ook komen tal van fouten aan het licht In 1953 werd Waarde zwaar door de watersnoodramp getroffen. Kol kend baande het water zich 'n weg door de dijken, overstroomde de vruchtbare 'landerijen en verander de 't gebied rond Waarde in korte lijd in een woestenij. Aanvankelijk richtte de Dienst Landbouwherstel de werkzaamheden erop do oude toestand te herstellen. Midden 1953 kreeg het herstel een geheel ander aspect, want toen werd Waarde als herverkavelingsgebied aange wezen. De ingelanden van het wa terschap konden daarmee akkoord gaan. zij spraken zich met 17 tegen 3 stemmen uit voor een oor deelkundige herverkaveling. De ontwatering zou verbeterd kunnen worden, evenals het wegennet en de kavelvorm, zo werd gesteld. Het zou ook niet nodig zijn de gehele Polder „op de schop te nemen. T egenvallers Wat zijn nu de bezwaren tegen de herverkaveling? „Wel, het werk is niet behoorlijk afgeleverd. Aan de afwerking mankeert heel wat. Voor de 4,6 miljoen gulden, die de herver kaveling heeft gekost, had men beter werk kunnen achterlaten", meende een landbouwer. Wij hebben met een groot aantal boeren en tuin ders gesproken en op een enkele uit zondering na hadden zij klachten over de egalisatie, de drainage of de kwa liteit van de grond. Wat bijvoorbeeld te denken van een oude weg, waarvan de verharding slechts gedeeltelijk is opgeruimd en die thas onder een laag grond in de kavel ligt. Niet alleen komen er tientallen, ja zelfs honder den keien en brokken steen aan de oppervlakte, maar ook de stand der gewassen is op de plaats waar de weg gelegen heeft bepaald minder. Dan zijn er de boeren, die rondom de vroegere Krabbendijlcse Vliet wonen. De lage gronden van de Vliet zijn op gehoogd met zand van de overspoelde landerijen en met grond van de hoger gelegen percelen langs de kreek. Het resultaat en de praktijk liegt er niet omis, dat de afgegraven gronden bedorven zijn en tot nu toe vrijwel ieder jaar zijn „verdronken" en de nieuwe kreekgronden ook niet overal geschikt blijken te zijn. Op een uitge strekt perceel zagen we daar bijvoor beeld nog resten van blauwmaanzaad, klaver en koolzaad, die hetzelfde jaar waren gezaaid, maar successievelijk tot mislukking waren gedoemd. Nu groeit er wintertarwe, die er (nog!) foed voorstaat. o zouden we door kunnen gaan. j Overal op onze tocht dtvars door het herverkavelingsgebied ontmoetten we landbouwers en fruittelers, die niet te spreken waren over de egalisatie. Vele percelen lijken wel zeeën hij een ste vige bries, zo golven zij. Natuurlijk hebben de boeren begrip voor de moei lijke situatie waaronder gewefkt moest worden, maar inmiddels zit ten zij bij een zware regenbui of langdurige regenval met de narigheid. Dan blijft het water in de laagten staan met de kans, dat de gewassen rotten. Het is meermalen voorge komen. W egenperikelen Als goede kanten van de herver kaveling zien de agrarisch geörien- teerde inwoners van Waarde de be tere, rechte wegen, een betere wa terbeheersing en een betere kavel- vorm. Wij spraken een klein-land- bouwer, die voorheen 7 gemeten grond had, verspreid over vijf ver uit elkaar liggende plaatsen. Nu heeft hij twee blokken, waarvan het grootste in de onmiddellijke aan liet licht zijn gekomen en die velen finan cieel nadeel hebben bezorgd. Voor meer dan de helft is de 840 ha grote Folder Waarde „op de schop" geweest. En juist daar, waar door de herverkaveling veel is veranderd, heeft een vrij groot aantal agrariërs klachten over drai nage, egalisatie en de kwaliteit van de grond. De stemming in Waarde is allang niet meer pro-herverkaveling. „Als we met dit resultaat voor ogen nog eens mochten stemmen, dan zou er beslist geen meerderheid zijn", redeneert men. Dat is niet de gedachte van één man, maar van velen, zeer velen zelfs, die teleurge steld zijn over de uitvoering en afwerking van de herverkaveling en daar nu de wrange vruchten of eigenlijk in het geheel geen vruchten van plukken! omgeving van zijn woning. Dat zijn de positieve voordelen van de herverkaveling. Met de wegen is men overigens niet zo gelukkig geweest, vertelde ons de vroegere dijkgraaf van het water schap Waarde, de heer M. van Fraas- sen, die sedert het begin van de her verkaveling vice-voorzitter is van de agrarische subcommissie. Voorzitter van deze commissie is de heer C. Phi- lipse uit 's Heer Arendskerke. Zo treft men bijvoorbeeld in het gehele her verkavelingsgebied Waarde geen landbouwweg A aan, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Tholen, Schouwen- Duiveland en de Zak van Zuid-Beve land. De Plasseweg, de verbinding tussen Waarde en Krabbendijke, waarvan 'n druk gebruik wordt ge maakt, was aanvankelijk niet meer dan 3 meter breed. Op kosten van het toenmalige wa terschap Waarde is aan weerszij den van de weg nog een verharding van 25 centimeter aangebracht. Niet dat de agrarische subcommissie niet aangedrongen heeft op een landbouw weg A. In de notulen van de vergade ringen wordt daar herhaaldelijk op aan. gedrongen. Zonder succes even wel. Inmiddels zijn ook al verschillen de nieuw aangelegde wegen van een nieuwe sluitlaag voorzien moeten worden, vertelde de heer Van Fraas- sen. Een ander punt, dat bij velen nogal wat wrevel neeft gewekt, is de kwes tie van de verdeling van de gronden en de sanering. Zo was er een land bouwer, die 4o ha inbracht en graag in aanmerking wilde komen voor een bedrijf in de N.O.P. Volgens de her- verkavelingswet is dat mogelijk, maar de betrokken landbouwer kon in de N.O.P. slechts een bedrijf krijgen van 36 ha. Hij accepteerde dat niet en het resultaat is, dat hij nog in Waarde woont. Uiteraard betekende dat 45 lia minder voor sanering. Over de ver deling van de gronden is ook niet iedereen het eens, maar daarbij spelen vaak persoonlijke gevoelens een rol, die wij liier beter kunnen laten rusten. Hoe het echter ook zij: Waarde is niet gelukkig met zijn herverkaveling, De vele uitspraken van tal van agra riërs hebben ons dat wel duidelijk gemaakt. Illllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll COMMENTAAR IR. FRIEL1NG j i De hoofdingenieur bij de Cultuur Technische Dienst in 1 g Zeeland, ir. G. Frieling uit Goes, die nauw bij de herver- f§ H kaveling uit Waarde betrokken is, verklaarde ons na inzage §j 1 van de op deze pagina gepubliceerde artikelen teleurge- steld te zijn over de reacties van de Waardenaren. 1 1 „Er blijft altijd wel iets over, dat niet voor de volle hon- g 1 derd procent goed is. Dat is echter geen maatstaf", aldus 1 ir. Frieling. De bezwaren tegen de drainage noemde liij g g niet reëel. „De minder goede drainage is een gevolg van g de structuur van de grond, die de tijd zal oplossen", zo 1 1 meende hij. Overigens wees ir. Frieling erop, dat gelegen- g g heid heeft bestaan klachten tegen de toedeling via de Raad 1 1 van Beroep naar voren te brengen. „Het is uiteraard niet g j§ altijd zo, dat de klachten steeds tot volle tevredenheid van g de mensen worden opgelost. In elk geval zijn de bezwaar- g g schriften op objectieve wijze behandeld. Wanneer men 1 g geen gelijk krijgt, betekent dat toch nog niet, dat de be- g slissing verkeerd is", aldus ir. Frieling. g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüü GESPREKKEN MET BEWONERS A.POLEY ....extra kosten... Sanering voor velen uitkomst „Mij heeft de herverkaveling niets dan narigheid gebracht. Vroeger had ik hier tien geme ten goede grond. Moet je nu eens kijken! Drie jaar lang zijn de gewassen grotendeels verrot, doordat mijn vroeger zo góede land thans vrijwel jaarlijks „verdrinkt". Een flinke regen bui kan alles grondig bederven. Voor mij nooit geen herverka veling meer!" Deze bittere' woorden sprak de landbouwer Jan Overbeeke, die wij aantrof- fen op een perceel grond nabij de Krabbendijkse Vliet in het herverkavelingsblok Waarde. Leunend op zijn schoffel keek hij peinzend over zijn landerijen uit en schudde het hoofd. „Als het wat flin)< regent lijkt het wel een vijver". En schamper voegde hij eraan toe: „Ze hebben me al eens spottend ge vraagd, waarom ik geen visakte aan vraagZelfs vorig jaar nog, het bij uitstek zo droge jaar voor de landbouw, rotte de tarwe op het land. Dat kwam doordat op koninginnedag een grote hoeveelheid regen viel, die de grond van de heer Overbeeke niet kon verwerken. Hij heeft al extra kosten moeten maken om 't land tot een diepte van 60 a 70 cm om te woelen, maar veel resultaat ziet hij nog niet. Wèl heeft hij drie jaar ach ter elkaar geld moeten toeleggen. De landbouwer A. van Weele is een jonge boer, die aan de Plasseweg woont en daar ook zijn landerijen heeft. Hij zit met dezelfde moeilijk heden als de heer Overbeeke: afge graven grond voor ophoging van de Vliet, dié thans herhaaldelijk „ver drinkt". „Het eerste jaar was het geen doen. Toen moest ik geld toeleg gen", vertelde hij. W. KOOTSTRA ....tevreden.... Zelfs heeft hij het land nog heel wat opgeknapt, want na de her verkaveling was het slordig en vuil achtergelaten. En alsof hij dat bewijzen wilde, kwam de be jaarde vader van de heer Van Weele van het land terug met uit- Imilende zakken. „Stenen op het and gevonden", verklaarde hij zich nader. De heer Van Weele, die 15 gemeten land heeft, is zelfs naar de directeur-generaal van de landbouw geweest om zijn klach ten over de herverkaveling te uiten. Het gaf hem dit voordeel, dat een gedeeltelijk nieuwe drai nering werd gelegd. Fruitteeltgrond De grieven tegen de herverkaveling zijn bij ieder weer andere. De land bouwer-fruitkweker .T. Weststrate aan 't eind van de Plasseweg, tegen Krabbendijke, ilet zich in minder par lementaire woorden uit over de agra rische subsommisie, die volgens hem bij de toedeling van de grond zich door bepaalde belangen heeft laten leiden. ,.Acht ha voor de fruitcultuur geschikte grond heb ik ingeleverd, maar ik heb slechts vijf ha van deze soort grond teruggekregen. De ande re drie ha is totaal ongeschikt. Ik heb daarvan het bewijs van het fruit- teeltconsulentschap. Het heeft alle maal niet gebaat. Ik heb geen andere grond gekregen". Aldus de heer Weststrate. Ook heeft hij slecht ge- egaliseerde grond teruggekregen, waarop hij nu al 200 kubieke meter grond heeft gebracht. Uiteraard op eigen kosten! De landbouwer W. J. Kersten, die een bedrijf van 45 ha heeft in het westen van de gemeente Waarde, is een van de zwaarst getroffenen door de ramp. Hij wilde naar elders ver trekken en daar een nieuw bedrijf stichten. De herverkavelingswet biedt deze mogelijkheid, want in zo'n geval komt er grond vrij voor sane ring. Maar Kersten kon slechts een bedrijf van 36 ha in de Noord Oost Polder krijgen. Hij bleef in Waarde, waar hij nu met tal van moeilijkhe den zit. Van acht ha van zijn landerijen was de kleilaag volkomen weggespoeld. Het land was bedekt met een laag zand van 20 cm tot 1.20 meter. Het zand is afgegraven en op de grond is nieuwe specie gebracht. Hij zaait er elk jaar, maar aan oogsten komt hij nooit toe. De heer Kersten is ook in verschillende procedures gewikkeld geweest. „Straks als de tweede schat ting van de grond bekend wordt ge maakt en vast staat hoeveel de bij drage zal zijn, komt er nog eens een last bovenop", aldus de heer Kersten. ..Neen het is niet zo best met de herverkaveling. Een herverkave ling kan goed zijn. Daar wil ik niets van zeggen. In Waarde is het echter niet goed". Dat zei de heer C. van Dijl, die op een per ceel aan de Vroonweg bezig was zijn gladiolen te schoffelen. „Kijk", zei hij, wijzende naar een laagte in het land, „als het even door wil regenen, staat het land onder water". Ik heb ook zeven gemeten grond in de nabijheid van de Vliet, maar daar verdrink je helemaal", voegde hij eraan toe. Gelukkigen Het is echter niet zo, dat In de Pol der Waarde geen tevreden mensen wonen. Mensen, die de herverkave ling meer en betere grond hebben ge bracht. Twee van hen zijn de gebroe ders M. en J. de Leeuw, die hun grondgebied zagen uitgebreid van 2 tot bijna vijf ha, waar ze met twee gezinnen van leven. „Wij zijn erg blij, dat we van de gesaneerde grond hebben gekregen", vertelden zij. Over de kwaliteit van de grond zijn ze best te spreken. Het eerste jaar hebben de gebr. De Leeuw wel wa teroverlast gehad, maar nu de struc tuur verbeterd is, hebben ze haast geen wateroverlast meer. Over de afwerking zijn ze echter niet ten volle tevreden. Onder het land liggen de resten van een oude weg, die de herverkaveling slechts gedeel telijk heeft opgeruimd. „Vorig jaar konden we aan de stand van de ge wassen precies zien hoe de weg loopt', verklaarden zij. Trouwens, een spoor van keien en stenen laat er geen twijfel aan bestaan, dat der tig a veertig cm onder de oppervlak te van het land een weg loopt. Ook de heer W. Kootstra, een gebo ren Fries die al vele jaren in Waar de woont, behoorde tot de weinigen, die meer grond kregen, dan zij had den ingebracht. Vroeger had hij ze ven gemeten, verspreid over vijf per celen, nu heeft hij tien gemeten, uit twee stukken land bestaande. „Over het algemeen ben ik tevreden, al is er hier en daar op de afwerking wel wat aan te merken", aldus de heer Kootstra. In alle opzichten tevreden is de 75- jarige J. A. Ruissen aan de Veerweg. Waarde, een rustig plattelands dorpje in een vernieuwd land. Van de toren van de herv. kerk af heeft men een fraai uitzicht op het dorp en de landerijen. (Foto P.Z.C.) C. DIJL ....gladiolen en laagten.... Vroeger had hij goede grond en nu ook. Wat wil je dan meer wensen? Minder goed getroffen heeft het de landbouwer A. Poley, die een bedrijf heeft van rond 29 ha. Een gedeelte van zijn landerijen zijn gelegen in de opgehoogde Krab- endljkse Vliet. „De Vliet heeft me vorig jaar 6000.gekost", vertelde hij. Deze landbouwer heeft daar 8 ha slechte grond. Vorig jaar zaaide hij eerst blauw maanzaad, dat in de regen van ko ninginnedag „verdronk". Vervolgens klavers gezaaid, die al evenmin wil den gedijen en in augustus volgde koolzaad. „Dit voorjaar heb ik het uit moeten rijden. Het was de moeite van het oogsten niet waard. Het koste me totaal 6000.—", voegde de heer Poley eraan toe. Ook vindt hij. dat de drainage niet goed is. Velé buizen zijn verzakt, waardoor van een geregelde waterlozing geen spra ke is. „Ik ben vóór herverkaveling geweest, maar dat ben ik al lang niet meer", zo merkte deze landbouwer op. Ook de heer K. Schier, die een per ceel heeft aan de Plasseweg, heeft wateroverlast. Zelfs bij de regenbui en van de laatste dagen „verdrinkt" zijn land. Ik heb er al heel wat geld in moeten steken om verbeteringen aan te brengen, zei hij. Voor de her verkaveling was het goede grond. De grond wr.s noch te nat. noch te droog. Het is vorig jaar voorgekomen hoe droog was die zomer niet! dat een gedeelte van mijn aardappelland verdronk. Dit is slechts een kleine bloemlezing van de vele klachten. De hier be schreven gevallen staan niet op zich zelf. Tientallen agrariërs liebben klachten. Zo gehoord heeft de lier- verkaveling het in Waarde voorgoed verbruid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5