PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEGER IN TURKIJE NEEMT MACHT OVER In Chili komt de aarde tot rust Legertje Zeeuwen trekt goed geïnstrueerd ter telling BILT VRIJE EN ALGEMENE VER SPOEDIG GEHOUDEN ARIE VAN DER ZWAN WERD WINNAAR HARINGRACE 203e jaargang - no. 124 Dagblad uitgave van dt firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer. adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.(10 p kw.-. fr. p. p. 7.25 per bw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1—5. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureaus ssmg-n Walstr 58-60, tel 2355 4 lijnen (b .g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51. te!. 3841; Premier Menderes in arrest Grote Markt 2. tel. 4251 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G, P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red tel. 2425. adm tel. 2094. Turkse officieren hebben gisteren de regering van premier Adnan Menderes op zij geschoven om de weg vrij te maken voor een „zuiver en onpartijdig democratisch bewind" op zo kort mo gelijke termijn. Menderes en leidende figuren uit zijn kabinet werden onder arrest gesteld. Radio Ankara herichtte gister avond dat het tijdelijke regime het parlement had ontbonden en nieuwe militaire bevelhebbers heeft benoemd voor de provincies Ankara en Istanboel. Generaal Cemal Gursel, onder wiens leiding de revolte is uitge voerd, verklaarde voor radio Ankara, dat aspiraties naar de dic tatuur hem vreemd zijn. Zodra orde op zaken is gesteld wil hij de regering overdragen aan een bewind dat de wil van het volk weerspiegelt. Generaal Gursel beloofde een nieuwe grondwet. Totdat deze nog niet in werking is getreden, zijn alle politieke activiteiten verboden. Vrije en algemene verkiezingen zijn de Turken in het vooruitzicht gesteld. Nieuwe grondwet beloofd Een militaire woordvoerder heeft be kendgemaakt, dat vandaag het da gelijkse leven zijn normale loop zal hervatten. Alle banken zijn tot nader order gesloten. Volgens radio-Anka ra is de militaire staatsgreep niet ge richt tegen enige partij of groep. Turkije zou trouw blijven aan de Navo en de Centrale Vcrdragsorgani- satic. De militaire staatsgreep in Turkije kwam op een ogenblik dat in Turkije de staat van beleg heerste, die door de regering-Menaeres was afgekondigd om de groeiende opposi tie tegen het bewind te stuiten, vol gens in Athene ontvangen berichten had de regering-Menderes in de af gelopen week hoge officieren ontsla gen die zij van „ontrouw" jegens het bewind-Menderes verdacht. Sommige officieren waren onder huisarrest ge- Storend steld cn vervangen door jongere of ficieren. Een Turkse militaire woordvoerder heeft voor radio-Ankara bekendge maakt, dat alle Turkse kranten die onder Menderes zijn verboden, van daag weer kunnen verschijnen. Volgens een vrijdagavond bekend gemaakt communiqué van „Het co mité nationale eenheid" is het parle ment ontbonden. Een correspondent te Ankara meldde, dat vrijdag tegen het vallen van de avond een uitgela ten menigte in de straten van de stad danste. De president van Turkije had voor zijn arrestatie gepoogd zich van het leven te beroven, maar zijn revolver bleek niet geladen te zijn. De minis ter van buitenlandse zaken. Zorlu, zou bij zijn arrestatie een belangrijk bedrag aan buitenlandse deviezen bij zich gehad hebben. De staatsgreep begon om 3 uur des ochtends en was' 2 uur later voltooid. De enige verzetshaarden waren het ministerie van binnenlandse zaken, het bureau van de premier en het hoofdkantoor van de P.T.T. geweest. Enkele gebroken ruiten en enkele ko gelsporen waren de enige tekenen van dit verzet. De enige slachtoffers onder de bevolking waren twee kin deren, die door verdwaalde kogels werden getrofen, twee militairen werden gedood voor het P.T.T.-kan- toor en een voor het ministerie van binnenlandse zaken. Een militaire woordvoerder heeft verklaard, dat geen enkele vreemde ling van de staatsgreep nadeel heeft ondervonden. In de krijgsschool te Ankara zijn alle leden van de voor malige regering, hoge militairen en verscheidene hoge ambtenaren „on der bescherming van het leger" ge steld. Zij zullen voor een civiele rechtbank verschijnen als een mis daad of een vergrijp hun aangerekend kan worden. In de provincie hadden de gebeur tenissen eenzelfde verloop als in An kara, Het gehele Turkse gebied was dus binnen enkele uren onder het ge zag van het leger gebracht. Voor het huis van de oppositieleider Inönli staat een erewacht van kadetten. t arenlang hebben zich langs de Ne- I derlanase wegen motorvoertuigen bewogen, die overlast veroorzaak ten in de „eter-wereld". Het wa ren voornamelijk de televisiekijkers, die deze overlast in ernstige mate ondervonden. In verband daarmee heeft de minis ter van verkeer en waterstaat enige tijd geleden voorschriften uitgevaar digd voor het ontstoren van deze motoren en op 13 mei j.l. heeft hij nog eens aan de Tweede Kamer me degedeeld, dat die ontstoringsvoor- schriften beslist op 2 juni a.s. in wer king zullen treden. Hij wees toen ook de bezwaren af van enkele organisaties uit de auto- en rijwielhandel. Deze organisaties wilden het uitvaardigen van ontsto- ringsvoorschriften uitgesteld zien totdat er op internationaal niveau overeenstemming zou zijn bereikt over ontstoringsvoorschriften voor geheel West-Europa. De minister was echter niet bereid daarop vermoedelijk tot eind 1961 te wachten. Het ziet er dus naar uit. dat alle „verbrandingsmotoren"in Ne derland op 2 juni a.s. ontstoord moeten zijn en dat bezitters van niet- ontstoorde auto's, motorfietsen enz. na die datum strafbaar zullen zijn. Daartegen is in de laatste dagen nogal wat protest gerezen. Sommige autobezitters zijn tot de ontdekking gekomen, dat er in ons land een te kort bestaat aan het vereiste ontsto- ringsmateriaal en anderen moesten constateren, dat er met dat ontstoren nogal wat geld gemoeid is. De Haagse verkeerspolitie heeft zich daarom afgevraagd of zij al direct na de tweede juni moet overgaan tot het opmaken van pro cessen-verbaal, dan wel. of ze gedu rende enige weken nog een zekere mate van „soepelheid" moet betrach ten. Op het ministerie van justitie is men bezig dat te bekijken, maar voor het ministerie van verkeer en waterstaat is de zaak blijkbaar af, want de mi nister wilde van geen uitstel weten. Hier rijst de vraag of er tussen deze beide ministeries wel een juist samenspel is geweest. Zo is er bijvoorbeeld voor het contro leren van de „ontstoringsgraad" een tamelijk kostbare apparatuur nodig. Do verkeerspolitie zou in alle grote centra over deze uitrusting moeten beschikken om de ontstoring na te meten. Immers eerst als de meet-ap- paratuur een overtreding heeft aan getoond, kan de politie een proces- Verbaal opmaken. Op dit ogenblik en dat is en kele dagen voor de tweede juni beschikt echter de verkeers politie nog vrijwel nergens en dus ook niet in Zeeland over deze meetapparatuur. Ook heeft zij nog geen aanwijzingen ontvangen over de mate van activiteit, welke zij moet betrachten in verband met de nieuwe voorschriften. Is dat niet een pijnlijk bewijs van een gebrekkig sa menspel tussen justitie en verkeer? En ligt het niet voor de hand, dat men in de kringen van belanghebben den daarop scherpe kritiek uit oefent Landenresolutie aanvaard De Veiligheidsraad heeft vrijdag met negen stemmen voor, geen tegen en twee onthoudingen (de Sowjet-Unie en Polen) de z.g. „vier-landenreso- lutie" aangenomen, waarin de grote mogendheden worden uitgenodigd hun onderhandelingen over de han gende internationale vraagstukken zo spoedig mogelijk te hervatten. In de resolutie wordt voorts een be roep op alle V.N.-leden gedaan om in hun onderlinge betrekkingen geen geweld toe te passen of hiermede te dreigen. De Sowjet-Unie heeft dus niet van haar vetorecht gebruik gemaakt. De resolutie werd gewijzigd, om een Russisch veto te voorkomen. De Sowjetrussische poging om, via amendementen, het element van de „schendingen van het luchtruim van een staat door een andere staat" in het geding te brengen, is hiermee te vens verijdeld. JRIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllin In Hulst werd eerste volkstelling gehouden H Wanneer over enkele dagen in s Zeeland de volkstelling gehou- den wordt, zet men een al ou- de traditie voort. Vrij bekend zijn immers de inlichtingen, die de Bijbel geeft over des- tijds in dit verband gevolgde gewoonten. Maar ook tussen de aanstaande 13 e algemene en de eerste volkstelling in Zeeland zijn reeds vele hon- s derden jaren verstreken. De eerste volkstelling in Zeeland, ofwel „poortertelling" werd volgens „De Economist" in H 1417 te Hulst gehouden. Dit is bovendien de ouds bekende 5e middeleeuwse telling in ons land. Het aantal personen, die ee „sijn porters 't Hulst, bekent" f§ bedroeg in dat jaar 811. Zoals uit het Zeeuws jaarboek- ie van 1865 blijkt, schijnt men in vroeger jaren verder weinig ee ee belangstelling voor volkstel- lingen gehad te hebben. Om de 5= ee inwoners van een stad te tel- len werden alleen maar bere- keningen gemaakt, onder meer ee aan de hand van belastingco- H hlers Zo berekende men onder meer, 55 dat Middelburg omstreeks de H jaren 1630 tot 1679 zijn groot- ste inwonertal gehad moet 55 hebben, namelijk rond 30.000. |j H In 1795 werd de eerste alge- mene volkstelling in ons land gehouden. Dat gebeurde op H last van de commissie tot het ontwerpen van een plan van ee constitutie voor het volk van 55 Nederland. Tijdens deze volks- telling in de Bataafse Repu- s bliek bleken er in Zeeland (dus n H zonder Zeeuwsch-Vlaanderen ee precies 82.212 inwoners te zijn. n fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllil P.Z.C.-zaterdagnummer j „DE POLDER WAARDE kreeg een nieuw gezicht", is ditmaal het thema van onze veertiendaagse streekreporta- ee ge, die men vindt op pagina ne- 555 gen. Verder in dit 22 pagina's tel- lende P.Z.C.-zaterdagnummer: „Martin Bormaun zou nog le- ven", een beschouwing over de- ze plotseling weer actuele kwestie door een onzer redae- leuren (pag. 3)„De polder ee ee Waarde" (pag. 9)Markante H figuren in kleine Zeeuwse ge- meenschappen (pag. 11), Ra- ee H dio en T.V.-rubriek („Meer sa- menwerking met Vlaamse T. V." pag. 13); feuilleton 5e s (pag. 15); letterkundige kro- §i niek en knnst (pag. 17); „Uw 55 pagina, mevrouw"! (pag. 19) en kinderkrant plus klanken uit de eter (pag. 20). De eerste aflevering van een nieuwe reportageserie, .„Achter j§ §1 de schermen van de spionage", n 55 vindt men op pagina 15. n llllilllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll WEER EEN VULKAAN IN ACTIE In Albanië 6 doden door aardschokken In de grote Chileense havenstad Val- paraisa is donderdagavond weer een mu d beving geregistreerd, maar de schok was zo licht, dat de meeste mensen er niets van gemerkt heb ben. In Zuid-Chili werden ook schok ken geregistreerd en is een .tiende vulkaan begonnen te werken, maar men gelooft toch, dat het ergste voorbij is en de aarde tot rust be gint te komen. Ook gisteren werd een aardbeving gemeld. Het hoofd van de Chileense nationale gezondheidsdienst, Gustavo Fricke, heeft medegedeeld, dat het land het meest behoefte heeft aan 5500 ton melkpoeder en 100.000 geprefabri ceerde woningen voor de 600.000 dak lozen. Een hulpverleningsvloot van 34 vliegtuigen was vrijdagmorgen uit de Verenigde Staten op weg naar het rampgebied. De vliegtuigen hebben 500 mensen aan boord en 400 ton goederen, waaronder een volledig le- ger-veldhospitaal. Dit hospitaal zal met achttien dokters en 31 verpleeg sters ter beschikking van de Chi leense autoriteiten worden gesteld. De consul-generaal van Chili te Rot terdam deelt mede, dat hij, naar aan leiding van een initiatief van ver schillende bedrijven bij de Rotter- damsche Bank te Rotterdam 'n reke ning heeft geopend, waarover uit sluitend door de Chileense regering in Santiago kan worden beschikt, welke dient voor hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevings ramp in Chili. Degenen, die deze actie wensen te steunen kunnen hun bijdragen of wel direct op deze re kening storten onder vermelding ..bijdrage ten gunste van de slacht offers van de aardbevingsramp in. Chili" of overschrijven op giroreke ning no. 3016 van de Rotterdamsche Bank te Rotterdam met dezelfde vermelding. Bij een aardbeving in het zuiden van Albanië zijn donderdag 6 mensen gedood en 95 gewond, aldus in Bonn ontvangen persberichten. In enkele plaatsen in de Indische staat Assam zijn vrijdagochtend vroeg zware aardtrillingen waargenomen, die dertig seconden duurden. Van schade is geen mel ding gemaakt. België bestelt straaljagers De Belgische regering lieeft vrijdag besloten 50 straaljagers van het type F 104 te bestellen. Ze zullen onder Amerikaanse licentie in Nederland, België en West-Duitsland worden gemaakt, zo is uit regeringsbron in Brussel vernomen. Na 1962 zou een tweede groep van 50 toestellen wor den besteld. Precies vijf minuten voor elf is gistermor gen de motorlogger „Arie van der Zwan" Scheveningen 21, de haven van Umuiden binnengelopen. De „Arie van der Zwan", van de rederij Jaczon uit Schevenin gen, werd daardoor winnaar van de haring race 1960. Schipper J. J. Pronk, 29 jaar oud, vertelde dat hij 26 kantjes ha ring aan boord had, af komstig van 17 sche pen, over het algemeen kleine haring van goe de kwaliteit. Hij had tijdens de thuisstoom een vaart kunnen lopen van 9 driekwart mijl. Als eerste was loco-burge meester H. de Boer van Velsen aan boord om aan de schipper de „Prijs van IJmuiden" de zilveren legpenning van de gemeente met een oorkonde te over handigen. Twintig minuten later liep de „Ocean 6", Scheveningen 121, bin nen met 22 kantjes aan boord. De derde in deze ha ringrace was de Sche veningen 45, „Basti- aan", die omstreeks half twee de haven van Scheveningen binnen liep. Dit schip van de rederij J. J. van der Toorn, had 26 kantjes aan boord. Lionel Crabb in Russische dienst? Een Londense publiciteitsfirma beweert over documenten en een foto te beschikken waaruit zou blijken dat Lionel Crabb, de Britse kikvorsman die in 1956 verdween, thans bij de Sowjet russische marine in dienst is. Een uit Rusland gesmokkelde foto zou aan zijn voormalige echtgenote, Margaret, getoond zijn en zij zou gezegd hebben te geloven dat het een foto van Crabb is. De firma zal een boek uitgeven van een in Russische zaken gespeciali seerde journalist, Bernard Hutton, over Crabb en diens verdwijning, VOLGENDE WEEK BEGINT 13e VOLKSTELLING Voorbereidingen al in juni 1959 begonnen Het grootste deel van de vol gende week gaat een flink aan tal Zeeuwen „gewapend" met potlood, formulieren en met ve le aanwijzingen op stap om hun Zeeuwse medeburgers te tellen. Althans, zij zorgen er voor, dat de formulieren met zorgvuldig opgestelde en uitgezochte vra gen voor de dertiende algemene volkstelling bij de officiële in stanties terecht komen, zodat deze een volledig en zo nauw keurig mogelijke beschrijving krijgen van ons nationale be staan. In de 101 Zeeuwse ge meenten zijn de bevolkingsamb tenaren al vele maanden gele den begonnen met de voorberei ding van deze volkstelling, want om de vier teldagen die in het algemeen er voor uitgetrok ken zijn mogelijk te maken moest een fikse berg werk en vooral formulieren verzet wor den. Het doel van de komende volkstel ling is een algemeen inzicht te krij gen in de aard en omvang van be paalde verschijnselen, zoals de groei en de samenstelling van de bevolking en de daarin opgetreden wijzigingen sedert de vorige telling in 1947, waarin het speciaal ging om een in ventarisatie ten dienste van de we deropbouw op vrijwel elk gebied. Voorts is het nodig een inzicht te krijgen van de omvang der gezinnen, de vruchtbaarheid van de huwelijken, de veranderingen in het economische leven en de verschuiving in de sa- menstelilng van de beroepsbevolking, onder meer tengevolge van de indus trialisatie en de emigratie. Ook zal de telling uitsluitsel moeten geven over de omvang van het forensenver keer en over de mate, waarin de be volking gebruik heeft gemaakt van de verschillende van algemeen vor mend en vakonderwijs. Hef, verkrijgen van een duidelijk in zicht in nl deze verscliijnsclen is van groot belang voor bedrijfsleven en wetenschap cn. niet in de laatste plaats, voor het overheidsbeleid in tal van sectoren, zoals onderwijs, wo ningbouw, verkeer en industrialisatie. Van juni 1959 Het is dus duidelijk, dat die telling niet in een paar weken kan voorbe reid worden. Al in juni van het vorig jaar is de voorbereiding voor de 13e volkstelling begonnen, waarna de se cretarie in de volgende maanden een lawine formulieren kreeg toegestuurd zo vertelde ons de chef van de afde ling bevolking van de Middelburgse- secretarie, mej. C. J. Augustijn. En wat zij ons over de Middelburgse voorbereidingen vertelde, geldt in het algemeen ook voor de andere 100 Zeeuwse gemeenten. Begin 1960 is de telling eerst goed op gang gekomen. Aan de hand van PPD-kaarten is op de secretarie een verdeling van de gemeente gemaakt in wijken en buurten. Met behulp van de stratenlijst is daarop uitge maakt in welke stadsdelen de betref fende straten te vinden zijn, waarna do telgebieden en de routes voor het „tellerskorps" konden vastgesteld worden. Snoepbon Vervolgens kon de „recrutering" van de tellers een aanvang nemen. Mej. (Zie slot pag. 2 kol. 2) KORTE PREDIKATIE God teil het... Jetwat wil God na eigenlijk? Is dat niet een vraag waar we iedere dag opnieuw weer voor gesteld worden? Als we ook maar enig besef van God hebben, en als we ook maar even het gevoel hebben dat we op de een of andere manier toch verantwoor ding aan Hem schuldig zijn, dan sul len we die vraag niet zomaar naast ons neer hunnent leggen. Wat wil God? Er zijn heel wat mensen, die op ieder moment en bij elk probleem dat zich voordoet, menen een antwoord op die vraag te kunnen geven. Onder de leus: God wil het! zijn de kruistoch ten begonnen en zijn al heel wat oor logen gevoerd. En wij, die er achter staan vragen ons af: Heeft God dat wel gewild? De wil Gods is ons in de practijk van het leven niet altijd even duidelijk. Niet ten aanzien van de grote proble men als industrialisatie, atoombewa pening, rassenktvestie enz. Ook niet ten aanzien van de kleinere meer per soonlijke problemen als beroepskeu ze, gezinsvorming enz. Is er eigenlijk nog wel iets te zeggen over de wil Gods Toch wél. Eén ding wordt toni j lieél duidelijk bij het lezen van de Bijbel. Want daar lees ik o.a. wat God ten opzichte van mij wil: Hij wil dat ik altijd blij ben. Dat lijkt een vrome wens, maar is in werkelijkheid toch meer dan dat. Want Hij zegt het niet, zoals een moeder tegen haar ongelukkig kind zegt: ik zou je zo graag gelukkig zien, maar ik kan je ook niet helpen. God heeft geholpen. Hij heeft alles gedaan wat er maar te doen valt. Hij heeft zelfs zijn enig kind aan de dood prijs gegeven om ons blij te maken; daar staat het hele Nieuwe Testa ment vol van. Blijdschap is een groot geschenk. Het maakt andere mensen van ons. Wie blij is, ziet de wereld anders, z'n ei gen leven anders, ook z'n medemen sen anders. Die blijdschap, die niet even, maar uw hele leven duurt, wil God U schenken. Daarom: Verblijdt U te allen tijde.... want dat is de wil Gods in Christus jezus ten opzichte van U. Th ess. 5 16—18. Ellewoutsdijk. L. W. Blok. VERWACHT. IETS LAGERE TEMPERATUREN Op de meeste plaatsen enkele opkla ringen en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Iets lagere middag- temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1