MICHELIN Programma uitwisseling tussen Folkestone en Middelburg RUIM 200 DEELNEMERS BIJ DELTASTERRIT „DE ZEEUWEN" HAGELVERZEKERING FRUIT" HAD GUNSTIG JAAR IN 1959 TWEE KLEINE HANDELWERKEN DINSDAG IN MIDDELBURG ZATERDAG 28 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEDW8E COURANT 5 VAN 6 TOT 13 AUGUSTUS A.S. Mr. De Widt was eregast bij de installatie nieuwe burgemeester Tijdens een in Folkestone gehouden vergadering van liet uitwis selingscomité in de Engelse badplaats en de heer D. A. Huysse, de voorzitter van de adviescommissie sportaangelegenheden in Middelburg, is in grote lijnen het programma vastgesteld voor de sportontmoeting Folkestone-Middelburg, die nu voor de 10e maal en van 6 tot en met 13 augustus a.s. gehouden zal w orden. Gedurende de verschillende dagen zullen de Engelsen en Middel burgers de krachten meten tijdens wedstrijden in zwemen en waterpolo, hengelen, hockey, zeilen, lawntennis, basketball, ho pelijk voetbal en tafeltennis en verder de golfsport. De vergadering werd gehouden in het Queenshotel en na een welkomst woord van de in Middelburg welbe kende heer A. J. S. Clark, gaf de heer Huysse enkele bijzonderheden over de in Middelbui-g gedane voor bereidingen. Tot hun grote teleurstel ling vernamen de Folkstoners, dat er ditmaal zeer waarschijnlijk geen at letiek, voetbal en tafeltennis op het programma zullen staan; van Engel se zijde zullen er geen motorrijders deelnemen. De reden van dit alles is onvoldoende belangstelling. De uit wisseling zal wél uitgebreid worden met wedstrijden tussen*de beide zeil verenigingen, terwijl verder nog een verzoek gedaan zal worden tot de golfsport. De Middelburgse voorzit ter zegde toe teneinde de enthou siaste Engelse tafeltennissers en voetballers tevreden te stellen, alsnog pogingen in het werk te zullen stel len om tegenstanders te vinden in de naburige gemeenten. Het programma voor de augustus- weelc ziet er dan als volgt uit: za terdag 6 augustus: aankomst en of ficiële ontvangst in Folkestone; zondag 7 augustus: gezamenlijke kerkdienst des morgens, en hengel- wedstrijd en lawntennis 's middags; maandag 8 augustus: officiële lunch voor de besturen, rondrit door de om geving van Kent. De volgende dag wordt dank zij een gunstige aanbieding togen slechts geringe betaling een bus- en boot tocht door Kent en Surrey gemaakt. Tijdens die toclit bestaat wellicht de mogelijkheid "Windsor Castle te be zoeken. Vandaar wordt een vaartocht van 4 uur over de Thames gemaakt tot Hampton Court, waarna de bus sen de gasten en gastheren naar Lon den voeren, waar een avond-rondrit gemaakt wordt. Woensdag 10 augustus: hockey, zwemmen, basketball, zeilen, water polo en wellicht de andere sporten. Donderdag 11 augustus: vrije dag; vrijdag 12 augustus: afscheidsavond in Grand Hotel. Bij installatie Met Middelburgs burgemeester, mr. Joh. de Widt, was de heer Huysse te vens aanwezig bij installatie van Folkestone's nieuwe burgemeester. Tot burgemeester voor het komende jaar, dus ook gedurende het sportbe- zoek van de Zeeuwen, werd benoemd wethouder F. W. Archer, die reeds 20 jaar deel uitmaakt van het gemeen tebestuur. Uit zijn sympatieke speech geduren de de installatie bleek, dat de nieuwe burgemeester een groot sportliefheb ber is, hetgeen zeer zeker tot uiting zal komen tijdens de komende uit wisseling. In de officiële installatierede wees de heer Archer op het intensieve con tact, dat nu reeds 10 jaar tussen Mid delburg en Folkestone bestaat. Ge durende een offciële lunch, die op de installatie volgde weer burgemeester De Widt van Middelburg op de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de beide steden. Mr. De Widt hoopte, dat dit bijzondere contact nog vele jaren mag voortgezet wor den. Valpartij op rijwielpad bij Middelburg Op het rijwielpad langs de Nieuw- landse weg nabij Middelburg kwam het op Hemelvaartsdag tot een val partij toen een tweetal bromfietsers enkele wielrijdsters wilde passeren. Het gebeurde omstreeks twee uur 's middags. Op het rijwielpad fietste achter elkaar een viertal Temeuzen- se meisjes, die werden ingehaald door een tweetal bromfietsers, J. M. K. uit Goes en S. C. de K. uit Kloetinge, beiden met duo-passa gier. Juist toen zij willen passeren zwenkte het achterste meisje in de rij, P. N. van V., iets naar links, waardoor zij door de voorste brom fietser werd aangereden. Hierbij liep het meisje Van V. een gebroken elle boog en vermoedelijk een hersen schudding op. Eén van de duopas sagiers, L. L. W. uit Oudelande, liep vermoedelijk eveneens een hersen schudding op. Beiden werden per ambulance naar het ziekenhuis in Goes overgebracht, waaruit zij in middels zijn ontslagen. OOK BELGEN REDEN MEE Voorzitter Jan Geldof reikte prijzen uit Ruim tweehonderd automobilisten, brommers, scooter- en motorberij- ders uit heel het land en zelfs uit België, hebben op Hemelvaartsdag meegereden in de Delta-sterrit, die de M.A.C. De Zeeuwen op deze stra lende dag organiseerde. De sterrit voerde de deelnemers 's ochtends naar Middelburg, waar de finish was op het Abdijplein. Van hier vertrok men later voor een toertocht over Walcheren, wasrbij een bezoek werd gebracht aan de Deltawerken. Het eerste detHL van deze toertocht was verplicht. Langs een met pijlen aangegeven route kwamen de deelnemers in Vee- re, waar velen van de gelegenheid gebruik maakten om de Domtoren te beklimmen, vanwaar men een prach tig uitzicht heeft over do Deltawer ken in het Veerse Gat. Hierna maak te men vanuit de werkhaven een vaartocht langs deze werken en bracht men een bezoek aan de gro te bouwput, waar de caissons in aanbouw zijn, die het volgend jaar het Veerse Gat zullen afsluiten. Op dit punt stond een geluidswagen die de belangstellenden bijzonderheden gaf over deze werkzaamheden. Vervolgens vertrok men naar Vrou wenpolder. waar aan de voet van de dam de finish was. Hier stond een caravan opgesteld, waar de rijders een speciaal ontworpen Delta-pla quette ontvingen. De ingeschreven passagiers kregen ter herinnering een paar kleine klompjes aangebo den. Voor do deelnemers, die iets meer van Walcheren wilden zien, hadden de organisatoren nog een hele toer tocht over het verdere eiland uitge- JAARVERSLAG EN JAARVERGADERING Aan schade werd ruim 141.000 uitgekeerd Do Onderlinge Fruittelers I-lagelver- zekeringsmaatschappij, gevestigd te Goes, die dezer dagen een ledenver gadering hield, heeft een gunstig jaar achter de rug, hoewel de schade niet is meegevallen. Deze mededelin gen deed de voorzitter van de maat schappij, de heer J. Kakebeeke uit Wolphaartsdijk. Hij verklaarde voorts, dat de maatschappij zich in een steeds grotere belangstelling tnag verheugen. Het feit, dat de stichtingskosten en de exploitatiekosten van een fruitbe- drijf hand over hand toenemen, heeft tot gevolg, dat de exploitant geen onnodige risico's mag en kan nemen. Waar de fruitteler toch al een aan tal natuurlijke risico's zelf moet dra gen, b.v. nachtvorst, uitzonderlijke droogte, overmatige regen, storm schade. etc. omdat deze risico's niet te verzekeren zijn, wordt het logisch geacht de wel te verzekeren grote ri sico's te dekken. Dat het hagelrisi- co groot cn tevens grillig kan zijn is in de afgelopen jaren gebleken. Gevolg is dan ook, dat voor het sei zoen 1960 zich reeds vele nieuwe le den hebben gemeld. Het ledental be draagt bijna driehonderd. Het staat nu al vast, dat de totale aangifte van dit jaar belangrijk ho ger zal liggen dan in 1959. Ver wacht wordt een voorlopig verze kerd kapitaal van rond 1' 7.000.000. De verzekerde oppervlakte, welke momenteel 1408 ha bedraagt zal ongetwijfeld stijgen tot 15 a- 1000 lia, aldus de mededelingen van do secretaris, de heer J. de Lange te Goes. Bij de behandeling van het jaar- ve. dag werd geconstateerd, dat In 1959 'n bedrag van f 141.926,61 aan schade is uitgekeerd. Daar mede is de totale schade-uitke ring in de afgelopen 11 jaren ge stegen tot f 952.081.69. Do ge middelde premie bedroeg in 1959 rond 3.6 procent. De algemene vergadering besloot het batig saldo van f 13.618.59 aan de reserve toe te voegen. Bij de verkiezingen werd de heer P. v. d. Have als bestuurslid herkozen, en de heer D. Schipper als taxateur weid herkozen. In de vakature H. van Toledo werd de heer P. Adam te Haamstede als reserve taxateur aangewezen. In de vakature C. Smits tc Ovezande werd de heer A. J. de Milliano te Oostburg als lid van de financiële commissie benoemd. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering van het herverzeke ringsorgaan werd aangewezen de heer A. Janse te Lewedorp. Tenslotte werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld over de te vol gen gedragslijn bij het opmaken van de aangifte, oogst 1960. stippqld, langs Domburg, Wcstkapel- le, Zoutelande en Vlissingen weer naar Middelburg. De enige proble men, die de rijders op deze tocht te verwerken kregen, waren enkele vragen, die men moest beantwoor den. Tot slot van deze sterrit volgde in de Abdijgebouwen de prijsuitrei king, waar voorzitter Jan Geldof secretaris P. Baan jr. dank bracht voor het vele organisatorische werk, dat hij voor deze dag ver richt had. Vervolgens reikte de voorzitter de prijzen uit: de M.A.C. ,,Westland" uit 's-Gravezande ontving een beker, omdat zij met de meeste leden 28 rijders en 75 passagiers aan deze tocht had deelgenomen; de grootste scooterclub was de Vespaclub „Wal cheren" met negen rijders; de verst- wonende automobilist was W. Vos uit Zurich (Friesland), vroeger Vrou wenpolder; de verstwonende motor rijder was A. Muller uit Alphen aan de Rijn, die ook de medaille won, welke door de commissaris der ko ningin was beschikbaar gesteld. Hieraan was de voorwaarde verbon den, dat de motor geen windscherm had. Voor de prijs van de verstko- mende scooterrijders kwamen er vijf in aanmerking, allen lid van de scoo terclub „De Toerist" uit Den Haag. De verst wonende bromfietser kwam uit Heusden bij Gent, terwijl de verst wonende dame, mej. Crucq uit Hoe velaken, vroeger te Arnemüiden, kwam. De jongste deelnemer in de auto-, motor- en scooterklasse was B. A. Weststrate uit Kattendijke met zijn motor. De jongste deelnemer in de bromfietsklasse werd C. Adriaan- se uit Serooskerke. De oudste deelne mer (bromfiets) was de 68-jarige heer A. Janse uit Middelburg. De prijs van de verst wonende buiten lander ging naar de heer K. v. d. Winkel uit Kuringen bij Hasselt (België). Ook de deelnemers, die de vragen van de toertocht juist hadden beantwoord, ontvingen prijzen. f Advertentie) •MORGEN begint de sterk gewijzigde ZOMER- DIENSTREGELING Het nieuwe SPOORBOEKJE is verkrijgbaar.op de stations. en aan de bekende adressen. Goese B.B. oefende Enkele dreunende ontploffingen de den vrijdagavond de flatgebouwen aan de Nachtegaallaan te Goes sid deren op hun grondvesten. Spoedig stond daarop, als gevolg van enige bominslagen, een in aanbouw zijnd flatgebouw in lichterlaaien. Zwarte rookwolken onttrokken weldra de markante omtrekken van het gebouw aan het gezicht van de vele toeschou wers, die zich in de omgeving had den verzameld om deze realistische oefening van de Goese B.B., brand weer en mobiele colonne van het Ro de Kruis getuige te zijn. Alles adem de een sfeer van vernietiging en ont reddering uit; een hoógoplaaiende brand vervolmaakte de realiteit van de oefening in niet geringe mate. Onder leiding van het plaatselijk hoofd der B.B., de heer .J. Oranje, rukten spoedig deuit mannen eri vrouwen bestaande B.B,-hulptroepen aan. Dapper weerden zich de B.B.-ers o.a. bij het vervoer van de „zwaar gewonden", waarvoor enthousiaste jongelui zich leenden. Met luid sirene geloei kwamen voorts de brandweer en de geneeskundige dienst op 't to neel van de strijd. Snel werden de gewonden ingeladen en naar de Jan Ligthartschoöl vervoerd voor nader onderzoek. Om 9 uur, na een vol uur duchtig geoefend te hebben, rukten de Goese hulpkorpsen in. Het Rode Kruis hield zich daarna nog geruime tijd bezig met het verzorgen van de „slachtoffers" in de Jan Ligthart- school. Deze geanimeerde,^oefening kan als welgeslaagd beschouwd wor den. De Goese BJ3. (drie blokploe- gen), de brandweer en het Rode Kruis kweten zich deskundig en snel van hun taak. De reserve-gemeente politic zette de route af. VOLMAAKTE VEILIGHEID VEEL MEER KILOMETERS BUITENGEWOON SOEPEL Michelin banden hebben hun "sporen" verdiend! |i De Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te 's-Hertogenbosch i Nog geen besluit van K.L.M. voor samenwerking In de vrijdag in het restaurant „De Wijde Wereld" in liet stationsgebouw van de luchthaven Schiphol gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de K.L.M. heeft de president-directeur, de heer I. A. Aler, in een toespraak medegedeeld dat zijn maatschappij zich met het in 1959 bereikte omzetcijfer van meer dan een half miljard gulden, tot.de grootste luchtvaart maatschappijen ter wereld mag rekenen. Sprekende over het luchtnet van zijn maatschappij merkte de heer Aler o.m. op „Toch zijn er nog enkele in ternationale routes, waar wij niet aan het luchtverkeer deelnemen. Vooral een route tussen Nederland en de westkust van Noord-Amerlka achten wij een noodzakelijke aanvul ling op ons net". De heer Aler zeide dat de K.L.M. naast de lijn op Californië, ook plan nen heeft voor uitbreiding van haai luchtnet op andere routes. Vooral nieuwe lijnen naar Afrika hebben dc aandacht van de maatschappij. Bin nenkort hoopt de maatschappij een nieuwe lijn te openen naar Monrovia via Casablanca en Conakry. De president-directeur der K.L.M. zeide voorts: „Wij voeren in dit ver band de laatste tijd vele besprekingen met de "directies van andere maat schappijen. De K.L.M. heeft echter nog geen enkel besluit genomen tot samenwerking met een andere maat schappij of groep van maatschappijen in Europa". Theater te Borculo staakt voorstellingen De exploitant van liet City-theater te Borculo, de heer L. J. M. Peters, heeft het geven van voorstellingen in zijn theater met ingang van 26 mei gestaakt in verband met de verho ging van de vermakelijkheidsbelas ting in Borculo, die op die dag is ingegaan. De vermakelijkheidsbelas ting is met 5 procent verhoogd van 20 tot 25 procent. Enige tijd geleden nam de raad het besluit, de vermakelijkheidsbelasting voor het bioscoopbezoek te verho gen teneinde uit de meeropbrengst hogere subsidies aan plaatselijke ver enigingen te kunnen verlenen. De kroon, die deze belastingverordening moest goedkeuren, verleende haar fiat aan het raadsbesluit. Jongens uit St.-Philipsland maakten hun etherdebuut In het bericht „Jongens uit St.-Phi- lipsland maken hun eterdebuut", dat wij op 25 mei publiceerden is een naam vergeten. Naast Richard Aar- noudse, Sanny Quist en Adrie Moer land trad in het A.V.R.O.-programma „Tovercirkel" nog als jurylid op Adrie Verhage uit Anna Jacobapol- der. Vlissinger met bromfiets in botsing met auto Op de Wemeldingse Zandweg te Ka- pclle kwam de jeugdige D. K. uit Vlissingen donderdag frontaal in botsing met een personenauto. K. kwam te vallen en moest naar het ziekenhuis St.-Joanna te Goes wor den overgebracht. Daar constateerde men, dat hij een hersenschudding had opgelopen. Later op de dag kon hij naar zijn huis in Vlissingen wor den vervoerd. Jongen viel van bromfiets Donderdagmorgen werd dc 11-jarige jongen C. W. S. uit Goes, die bij zijn schoolmeester J. K., eveneens uit Goes, achterop de bromfiets zat, bij het inhalen van een rijwiel, van de duo geslingerd. Hij viel met zijn hoofd op het rijwielpad. Dokter Noo- me te Krabbendijke constateerde een lichte hersenschudding. De gevels van de christelijk gerefor meerde kerk op de hoek van de Min derbroederstraat en de Zevengetij- straat te Zierikzee vertonen grote scheuren. Kerkeraad en gemeente overwegen thans het herstel van het nog maar ruim SO jaar oude kerk gebouw. Er is een architect inge schakeld, die een plan heeft opge maakt om de gebreken te herstellen. Daarbij zal uiteraard bijzondere aan dacht worden besteed aan de ondeug delijke fundering van de kerk. (Foto P.Z.C.) DINSDAGAVOND geeft de Ko ninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Mid delburg een concert met twee kleinere Handehverken, namelijk „Acis and Galatea" en „Ode on Queen Ann's Birthday". Er is zo sclüjnt ons enige moed voor nodig een concert te geven met twee kleinere werken in plaats van met één groot. Vooral wan neer de uitvoerende vereniging een vorig maal een magnifieke vertolking gaf van Bachs Hohe Messe. Nochtans is het prijzens waardig, dat men het aandurft met iets minder „vanzelfspre kends" voor de dag te komen. Het is te hopen, dat de trouwe bezoekers van „Tot Oefening en Uitspanning" volgende week hun vereniging niet ontrouw zullen worden. De Ode op de jaardag van ko ningin Anne schreef Handel toen hij achtentwintig was tijdens zijn tweede bezoek aan Londen, dat uiteindelijk een definitief verblijf werd. Het schijnt, dat Handel al spoedig in Londen over invloed rijke vrienden beschikte, waar door hij relaties kreeg in hofkrin gen. Hij werd aan de koningin die de Nederlandse stadhouder koning Willem ni was opgevolgd voorgesteld en kreeg van haar twee opdrachten, namelijk het componeren van een Te Deum en van een Birthday-ode. Vermoede lijk is dit laatste werk destijds uitgevoerd in de kapel van het koninklijk paleis in Londen. Examen Voor het doctoraal examen genees kunde slaagde aan de rijksuniversi teit te Utrecht de heer M. M. Elen- baas te Zaamslag. Het was in het Engeland van toen een opmerkelijke gebeur tenis, dat deze twee „officiële" muziekwerken door een buiten lander gecomponeerd -werden. En deze gebeurtenis was des te opvallender omdat zij gepaard ging met de verlening van ccn jaargeld aan de componist van niet minder dan tweehonderd pond sterling. „Acis and Galatea" is eveneens een werk van de jonge Handel. Hij schreef aanvankelijk in Rome tijdens een bezoek (1708) reeds een „Acis, Galatea e Polifemo". De compositie, die dinsdag zal worden gezongen. ontstond in 1720. Het stuk \verd geschreven in de vorm van een „pastorale", waarbij het de bedoeling was het inderdaad op de planken op te voeren. Het heeft daardoor meer vande opera weg dan van het oratorium. Het stuk heeft tot on- derwerp de geschiedenis van de schone herderin Galatea en haar geliefde Acis. De reus Polyfemo blijkt eveneens een grote genegen heid voor Galatea te Koesteren. Hij wordt echter afgewezen en verplettert daarom zijn mededin ger onder een rotsblok Aan de uitvoering van dinsdag werken mee het Utrechts Studen tenorkest, voorts twee Middel burgse solisten, namelijk de so praan Riek Caro en de alt Diny Scheltens-Koops, alsmede de tenor Paul Hameleers en de bas Anton FJdering. Het geheel staat onder leiding van Jaap Hillen. (Nagekomen advertentie). Heden overleed nog geheel onverwachts, in het ziekenhuis „Bethes- da". onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder, ELISABETH BAURDOUX. echtgenote van M. IMANSE op de leeftijd van 67 jaar. Uit aller naam. M. IMANSE. Oost-Souburg, 27 mei 1960. Grote Abeel e 9. De teraardebestelling zal plaatshebben te Vlissingen, op maan dag 30 mei a.s. des n.m. 2 uur vanaf Bone- dijkestraat 55. Heden overleed nog onverwachts onze ge liefde zuster en tante ELISABETH BARDOUX, in de ouderdom van 67 jaar. Namens de familie BAURDOUX. Nieuw- en Sint-Joos- land, 27 mei 1960.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17