PftOVIKCIALE ZEEUWSE COURANT BILT CHILI GETROFFEN DOOR NIEUWE RAMP Russische motie werd verworpen Toepassing van wet-Cals is funest voor de ontwikkeling Zeeland AANTAL DODEN IN TOTAAL GESCHAT OP 7000 PROCES TEGEN EÏCHMANN BEGINT IN SEPTEMBER 203e jaargang - no. 123 Dagblad, uitgave van dt (Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: Q. A. do Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 1 1.00 p. fcw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. lng, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus. vnRsing*n Waistr 58-60. tel i (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee. red tel. 2425. adm. tel. 2094. Keten van valkanen actief De al zo zwaar door aardschokken en vloedgol ven geteisterde bevolking van Chili is opge schrikt door een nieuwe ramp. Sinds dinsdag avond is de keten van vulkanen in het zuidelijk deel van de Andes actief. 700 km ten zuiden van Santiago zou een nieuwe vulkaan zijn ontstaan. Uit het gebied tussen Orsono en Va ld i via ten zuiden van Concepcion worden duizenden men sen in allerijl geëvacueerd. Zeven vulkanen sto ten liier lava en rook uit, de meren zijn in hefti- Concepcion weer geteisterd door reeks van aardschokken Het Chileense ministerie van binnenlandse zaken heeft inmid dels bekendgemaakt dat er tot nu toe 374 doden geïdentificeerd zijn. 812 mensen worden vermist. Aangenomen wordt dat zij om 't leven zijn gekomen. 500 vermisten zouden de dood hebben ge vonden tengevolge van de enorme vloedgolf, die over Caleta Quela, dat tusen Concepcion en Valdivia ligt, sloeg. In totaal wordt het dodencijfer op 7000 geschat. In de gtroffen gebieden zijn minstens 40.000 mensen dakloos. Bij de aardverschuiving in Conaique in de buurt waarvan de nieuwe vulkaan ontstond zijn 60 mensen om het leven ge komen bij een aardverschuiving. Het reeds twee keer door aardbevingen getroffen Concepcion kreeg dinsdag en woensdag nog vijf schokken te verduren. Ook op 't verwoeste eiland Chiloe deden zich nieuwe schokken voor. de prijzen bevroren op de plafonds waarop zij zaterdag stonden. Dit was de dag dat zich de eerste en hevigste aardbeving in Chili voordeed. Hawaii Gouverneur William Quinn heeft woensdag Hawaii tot rampgebied verklaard en Eisenhower om hulp verzocht. Voor zover tot nu toe be kend zijn er bij de vloedgolven die Hawaii maandag teisterden, 40 men- ge beroering en nieuwe aardschokken brengen nog meer onrust en verwarring. In Santiago deed zich een vreemd natuurver schijnsel voor: een snelle daling van de tempe ratuur, gepaard gaande met een verkleuring van de lucht, die paars werd. Daarop ontstond een dichte mist, waardoor de reddingsoperaties in gevaar kwamen. Ook werd Zuid-CliHi weer door aardschokken getroffen. sen om het leven gekomen. 21 wor den er vermist. Nieuw-Guinea De vloedgolven hebben ook Neder lands Nieuw-Guinea geteisterd. Het dorp Enggros, dat tussen de Hum- bolatbaai en de baai van Jautefa ligt, werd door drie vloedgolven getroffen. De tweede golf beschadigde zeven huizen, de derde verzwolg ér zes. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Na de tweede golf werden 150 vrouwen en kinderen tijdelijk ge- evacueerd. Nieuw-Zeeland Het zuidelijke eiland van Nieuw-Zee land is ook getroffen door een reeks aardschokken. Er zouden geen men senlevens te betreuren zijn. De geofysicus Eibey uit Wellington verklaarde dat het epicentrum van de Prijsstop afgekondigd Amerikaanse, Argentijnse en Chi leense vliegtuigen en helikopters zijn bij het reddingswerk ingeschakeld. Oorlogsschepen, vrachtauto's en ge wone auto's zijn op weg naar het zui den. De spoorlijn is hersteld tot Te- muco op 200 km ten zuiden van Con cepcion. Het reddingswerk wordt ech ter bemoeilijkt door de vele grond verschuivingen, verzakkingen en ver nielingen die het getroffen gebied een lieel ander aanschijn hebben gegeven. Dinsdag zijn er vijf Amerikaanse la- zavetten en grote hoeveelheden voed sel en dekens naar de getroffen stre ken gebracht. Helikopters hebben le vensmiddelen en kleren uitgeworpen hoven groepen mensen, die zich op de heuveltoppen verzameld hadden. President Jorge Alessandri heeft gisteren een prijsstop afgekondigd om te verhinderen dat op het eco nomische vlak geprofiteerd zou worden van de ellende waarin het land is gestort. Krachtens presidentieel decreet zijn Prinses Margaret en Jones komen 18 juni in Engeland Prinses Margaret en Antony Arm strong-Jones zullen op 18 juni in En geland terugkeren van hun huwe lijksreis naar de Caraïbische zee. Zij komen dan te Portsmouh aan, aan boord van het koninklijk jacht Britannia. Het paar huwde op 6 mei en vertrok de zelfde dag aan boord van het jacht, dat hen voor een hu welijksreis ter beschikking was ge steld door koningin Elizabeth. Te Zonnemaire is woensdagmiddag voor de eerste maal de professor Zeemansprijs uitgreikt. De prijs was toegekend aan de Amsterdamse na tuurkundige dr. H. de Kluiver. Voor het geboortehuis van professor Zee man, thans het gemeentehuis van Zonnemaire, poseerden v.l.n.r. dr. T. Wassenaar, vertegenwoordiger van de gemeente Amsterdam, burgemees ter J. L. van Leeuwen, dr. De Klui ver en diens echtgenote. (Foto P.Z.C.) HIMALAYA-TOP BEKLOMMEN Een expeditie onder leiding van de Zwitser Max Eiselin is er op 13 mei in geslaagd de Dhaulagiri, een 8.167 meter hoge bergtop in de Himalaya, te beklimmen. Het was de hoogste van de nog niet beklommen bergen. Er is zevenmaal eerder gepoogd de top te bereiken. De Dhaulagiri of witte berg ligt ruim 300 Ion van de Mount Everest verwijderd. aardbeving zich op circa 25 km van de westkust van het eiland bevindt. Hij waarschuwde ervoor dat de schokken gevolgd kunnen worden door een zwaardere aardbeving. Japan Bijna de helft van de Japanse cul- tuurpareloogst van dit jaar is ver woest door de vloedgolf, die volgde op de aardbeving in Chili en die de Japanse oostkust heeft geteisterd. Grote delen van de pareloesterbed den zijn meegesleurd naar de Stille Oceaan. Volgens de Japanse ver eniging van parelhandelaren be draagt het verlies naar schatting 12,5 miljoen Amerikaanse dollars. In Tokio neemt men aan dat de parels nu een aanzienlijke prijs verhoging op de wereldmarkt te zien zullen geven. VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN Verrassende repliek van Cabot Lodge De Veiligheidsraad heeft don derdag een Russische motie om Amerika te veroordelen wegens de spionagevluchten boven Rus land verworpen met zeven te gen twee sternen, bij twee ont houdingen (Tunesië en Ceylon). Voor stemden de Sowjet-Unie en Po len. De tegenstemmers waren Argen tinië, Frankrijk, Italië, China, Ecua dor en de Verenigde Staten. Gromyko verklaarde later tegenover journalisten, dat hij do kwestie nu in dc Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zou brengen, doch hij wilde niet zeggen wanneer dit zou gebeuren. Cabot Lodge diende Gromyko op verrassende wijze van repliek. Ter wijl hij betoogde dat de Russen over de gehele wereld een uitgebreid spio- nagenet onderhouden en dus niet de vermomde onschuld mogen uithan gen, haalde hij een luisterapparaat uit zijn tas, dat de Russen naar hij zei als onderdeel van hun spionage- campagne hadden verborgen achter het bureau van de Amerikaanse am bassadeur in Moskou. Het luisterapparaat was aangebracht in een houten afbeelding van het Amerikaanse wapen. „Ik laat dit zien", zo zei hij, ,.als een direct en authentiek bewijs 'van de grondig heid der Sowjet-spionage". In totaal zijn in Amerikaanse ambassades in vele delen van de wereld 100 luister apparaten ontdekt". Gromyko staarde met een wrange glimlach om de lippen recht voor zich uit toen Lodge het bewijsstuk in de hoogte stak. De Britse afgevaardigde sir Pierson Dixon glimlachte breed. De andere afgevaardigden fluister den druk onder elkaar, terwijl zij naar Lodge keken. VERANTWOORDELIJK VOOR DE DOOD VAN MILJOENEN JODEN Eichmann was op 8 mei 1945 door Amerikaanse troepen in Oostenrijk gevangen genomen. Hij zag kans zijn ware identiteit te verbergen en ver toefde anderhalf jaar als luitenant van de S.S. in een krijgsgevangen kamp. Nadat hij uit dit kamp ont snapt was, dook hij onder bij een houtvesterin Noord-Duitsland. In 1950 slaagde hij erin met valse pa pieren uit Duitsland te komen. Hij nam in het geheim contact op met zijn vrouw, die niet beter wist dan dat hij dood was, en zij voegde zich met de kinderen bij hem. Volgens het blad van de Israëlische premier, Davar, is de Israëlische ge heime dienst afgegaan op 100 tips voordat Adolf Eichmann, in de oor log nazi-commissaris voor de joden, gevonden en herkend werd van een foto, die in het bezit was van een vriendin van Eichmann. Agenten van de Israëlische ge heime dienst hadden Eichmann lange tijd geschaduwd voor zij hem arresteerden, aldus meldt L)avar. De Israëlische politic heeft edn spe ciale afdeling, het zesde bureau, ge vormd voor behandeling van alle kwesties die samenhangen met het proces tegen Eichmann. Het zal wel september worden voor dit proces kan beginnen. De voorbereiding heeft de codenaam „Operati Ijar" gekre gen. Ijar is de naam van een der maanden in de Israëlische kalender, en wel de maand waarin Eichmann is gearresteerd. „Beschaamd door de goede behandeling" Israëlische regeringsvoorlich tingsdienst heeft donderdag in Tel Aviv bekendgemaakt, dat Adolf Eichmann, die verantwoordelijk wordt gehouden voor de dood van miljoenen joden onder het nazi-re giem, zich niet bijzonder verrast had getoond toen hem bleek dat hij in Israëlische handen was gevallen. Hij vermoedde direct dat de mannen die hem gevangen namen Israëli's waren, ook ai hadden zij alleen maar Duits met hem gesproken. Eichmann had volgens de officiële bekendmaking verklaard dat hij reeds lang had ge dacht dat hij op de duur gepakt zou worden. Hij vond zijn arrestatie een „opluchting". „Ik heb al die tijd on der vreselijke druk geleefd, nu ben ik verzoend met mijn lot" zei hij. j Na zijn arrestatie toonde Eichmann rich ongevraagd bereid mee te wer ken aan de opheldering van «ie ge beurtenissen tijdens de Tweede We reldoorlog waarin hij een rol had gespeeld. Voorts moet hij gezegd hebben dat hij „beschaamd was dooi de goede behandeling" die hij Treinbestuurder redde twee peuters bij Schiedam Dank zij een snelle reactie van de R'damse treinbestuurder Jan van Rijswijk, zijn een 3- jarig jongetje en een 4-jarig meisje dinsdagmiddag om- streeks kwart over vijf van een wisse dood gered. De peu- ters zaten nabij Schiedam tus- sen de rails te spelen, toen de trein Maassluis-Rotterdam aan kwam razen. Treinbestuurder Van Rijswijk zag de kinderen tijdig en remde uit alle macht. De treinfluit durfde hij niet te laten gaan, omdat hij bang was, dat de kinderen dan naar n het andere spoor zouden ren. nen en door een uit tegenover- gestelde richting aankomende trein gegrepen zouden worden. Hij wist de trein enkele meters m H voor de kinderen tot stilstand M te brengen, stapte van de loco- motief af en zette beide peu- ters buiten de spoorbaan. Ililllllllllllllllllllllllilll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DRIE JONGENS VERDRONKEN Het twee en een halfjarig zoontje van de familie Scheel te Hoorn is woensdag spelenderwijs in een sloot te water geraakt en verdronken. Bij het zwemmen in de Maas is ln Gronsveld de 10-jarige B. Matur- bongs verdronken. Woensdagmiddag raakten twee kinderen van de familie Pruyn te Helmond in de rivier de Aa te water. Hoewel direct voorbijgan gers te hulp snelden, bleken bij de driejarige Rudolf de levens geesten reeds te zijn geweken. De tweejarige Renè, die te water was gegaan om zijn broertje de hand te reiken, werd later gered door de 18-jarige schilder Bernst, die de dreumes was nagesprongen. Amerikaanse Dakota uit O.-Duitsland terug De Amerikaanse Dakota die de vorige week met negen mensen aan boord in Oost-Dnitsland tot landen werd ge dwongen, Is woensdagavond op do Amerikaanse luchtbasis te Wiesbaden in West-Duitsland aangekomen. De Russische kolonel Koslowski, die het toestel dinsdag had overgedragen, verklaarde dat de piloot van de Da kota, kapitein Lund, de Sowjet-auto- riteiten had medegedeeld dat hij van zijn koers was afgedwaald omdat hij bij zijn vertrek uit Kopenhagen on juiste inlichtingen over de windkracht had gekregen. Het toestel was met vijf bemanningsleden en drie Ameri kaanse militairen en een Amerikaan se vrouw als passagiers op weg naar Libië. Kapitein Lundy, de gezagvoer der van de Amerikaanse Dakota heeft donderdag te Wiesbaden verklaard, dat de Russen, die hem herhaaldelijk hadden ondervraagd, hem niet van spionage hadden verdacht. Wel was het incident met de U-2 ter sprake gekomen. Lundy, zal in afwachting van een onderzoek naar het incident niet mogen vliegen. De bevelhebber van de luchtmacht in Europa had na melijk gemeld dat Lundy „duide lijke vliegaanwijzingen had gene geerd". Op het vliegveld van Wiesbaderf staan hier op de trap van hun vlieg tuig: linker rij van onder naar bo ven: kapitein McCashgezagvoerder Lundy, kapitein Frewen, vlieger Mor rison. Rechter rij van onder naar bo ven: mevrouw McCash, kapitein Jordan, sergeant Porter, sergeant Sleezer en vlieger Oavirt. Luchtincident tussen Israël en V.A.R. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft donderdag bekendgemaakt dat Iraëlische jachtvliegtuigen boven Israëlisch gebied een Mig-straaljager van de V.A.R. hebben neergeschoten. Vier Mig's waren van het gebied van Sinai het Israëlische luchtruim bin nengevlogen, waar zij werden onder schept door twee Israëlische jagers op drie kilometer binnen de grens. Een der toestellen van de VA.R. werd getroffen en stortte brandend neer, aldus de in Tel Aviv uitgegeven ver klaring. Een militaire woordvoerder van de V.A.R. heeft verklaard dat er don derdag in een luchtgevecht tussen twee Israëlische en twee Arabische vliegtuigen een Israëlisch toestel is neergeschoten. De twee Arabische keerden volgens deze woordvoerder onbeschadigd op hun basis terug. DUIDELIJKE TAAL VAN NIJVERHEID EN HANDEL Het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft woensdag in „De Korenbeurs" te Goes uitvoerig gesproken over de gevolgen voor Zeeland van de mammoetwet. Als inleider fungeerde drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, die voorzitter was van een daartoe door het departement ingestelde commissie. Vorige week heeft deze com missie een rapport uitgebracht onder de titel „Zeeland en de mammoetwet". De kern van inleiders betoog was: materieel worden thans miljoenen in Zeeland geïnvesteerd, maar op het gebied van het voortgezet onderwijs wordt de klok teruggezet, indien althans de normen van de wet-Cals worden toegepast. Waarom het ontwikkelingsbeleid niet als één geheel gezien, zo dat óók het onderwijs er onder valt? Indien dat gebeurt zou het aantal scholen zeker niet verminderd mogen worden zoals strikte toepassing van de normen uit de wet wél tot gevolg zou hebben maar zou integendeel dit aantal moeten worden uit gebreid. De heer Verburg ging in grote lijnen na wat er met name sinds de ramp in Zeeland op velerlei terrein is tot stand gekomen: een indrukwekkende lijst-voorzieningen op allerlei gebied, Miljoenen werden in de herverkave ling gestoken, er werden silo's ge bouwd, de fruitteelt werd gemoder niseerd, miljoenen ook gaan ln de verbreding yan het kanaal Temeuzen Gent, het Sloe zal voorts enorme bedragen vergen. De recreatie vraagt eveneens belangrijke investeringen, evenals de verbetering van de infra structuur in het kader van het ker- nen-beleid. Ook op het gebied van de nutsbedrijven zijn er vele activitei ten, men denke s'echts aan het hon derd procentplan en het spaarbek kenplan in Zeeuwsch-Vlaanderen, alsmede aan de jongste uitbreiding van de Centrale Zeeland. En tenslotte is er nog het Deltaplan, dat miljar den kost. Dank zij deze activiteiten en de daarmee gepaard gaande investe ringen is Zeeland op weg een „Nieuw Zeeland" te worden, zo stelde de heer Verburg. Wat bete kenen, vergeleken bij deze bedra gen, de gelden dio nodig zijn voor de „verbetering van de mens", voor het onderwijs? Men moei de ontwikkeling van Zeeland ais to taliteit zien! Wanneer men ener zijds op allerlei manieren deze ont wikkeling stimuleert, dan is het absurd haar op andere wijze tegen te houden, zoals zou gebeuren bij toepassing van de normen uit de wet-Cals. De heer Verburg wees er op, dat het hier oni een nationaal belang gaat. Het is namelijk nationaal gezien noodzakelijk, dat iedereen In ons land die opleiding krijgt die hem het beste ligt. „Wij vragen aan de rege ring op dit stuk van zaken géén gra- tie-beleid" zo besloot de heer Ver burg zijn betoog, „wij vragen inte gendeel een recht, het recht om het potentieel van Zeeland op de juiste wijze te benutten." „NIET LANGER PASSIEF" De heer Verburg was ingeleid door de voorzitter van het departement, ir. J. P. Berdenis van Berlekom. Deze had er op gewezen, dat de Maat schappij voor Nijverheid en Handel (Zie slot pag. 2 kol. 2) VERWACHT. AANHOUDEND DROOG Droog weer met zonnige perioden maar ook plaatselijk wolkenvelden. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of Iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1