Kfitms GETALM Bunkers in Vlissingse zeewering en Zuidwatering verdwijnen ook <3. win 3ijf)e SLOT M0ERM0ND ALS EEN INDUSTRIEEL „NIJENR0DE" NOG DIT JAAR BEGINT BOUW GROOT HOTEL TE RENESSE OUD-MILITAIREN HERDENKEN GEVALLENEN TE KAPELLE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 MEI I960 VERSLAG OVER 19S9 VAN POLDER WALCHEREN Vervuiling polderwater in buurtschap Prelaatweg is bijna ontoelaatbaar De Polder Walcheren heeft ook in het afgelopen jaar weer flinke gedeel ten van Walcherens kust laten „schoonvegen" van bunkers en verdedi gingswerken, die de Duitsers er hebben gebouwd. In het verslag over 1959 over de toestand van de polder, dat het dagelijks bestuur aan de algemene vergadering op 3 juni a.s. zal uitbrengen, worden nadere mededelingen over deze bunkeropruiming en de daarmee gepaard gaande puinwegenaan- leg, gedaan. Op de begroting 1960 is een bedrag van f 700.000 uitgetrokken voor bunkeropruiming in de Westwatering, terwijl tevens een plan in voorbereiding is voor bunkeropruiming in de Zuidwatering en in de zee wering van Vlissïngen. In het verslagjaar zijn voltooid de bunkeropruiming op het strand en in de duinen van de Noordwatering tus sen Zoutelande en Westkapelle, die te Vrouwenpolder nabij de afslui- tingswerken in het Veerse Gat, ter wijl met de bunkeropruiming nabij Domburg begonnen is. Bij de uitvoe ring en het tempo van de werkzaam heden dient in allerlei opzicht reke ning te worden gehouden met de ver schillende badplaatsbelangen. Ander zijds worden in het kader van de werken ten behoeve van de gemeen te of de stichting Badplaatsbelangen Domburg voorzieningen gemaakt op het gebied van wandelpaden en over gangen in de duinen. Bij de voorbereiding van de bunker sloop bij Domburg en Vrouwenpol der werden moeilijkheden ondervon den in verband met de onzekerheid over de rechten, die de grondeigen aars op de bunkers konden doen gel de in de gevallen, waarin zij wegens een aan de bunkers gegeven bestem ming voor persoonlijk gebruik niet zonder meer met de opruiming in stemden. Deze bunkergeschillen zijn thans alle in der minne geregeld. Kustverbetering De verbetering van de zwakke plaats in de zeewering van de Noordwate- Ting te Zoutelande, het zogenaamde tweede Zoulelande-bestek, is in het afgelopen jaar eveneens voltooid. In hetzelfde bestek is tengevolge van .de periodieke strandvèriagingen tussen de strandpalen 5 en 11 'n strook rïjs- beslag aangebracht ter bescherming Aan de steumvand aan de buitenvoet van de dijk. Door de vrij langdurige goedkeurings procedure kon de ver betering van de strandhoofden 5, 7, 9 en 11 op het zuiderstrand van de Noordwatering niet meer in 1959 be ginnen. Er was slechts één geval van schade- varing in het verslagjaar, namelijk op 7 oktober op het Nollehoofd te Vlissingen. Uit do verkregen infor- Advertentie I Centrale verwarming S AWE MA n.v. Ncderstraal 19 Middelburg - Tel. 01180-2962 maties was gebleken, dat geen ander schip hiervoor aansprakelijk kon zijn dan de Franse visserstreiler „Saint Louis" uit Boulogne sur Mer. De rederij meende op grond van de rapporten van de kapitein ie dere aanraking met 't Nollehoofd te kunnen ontkennen. Daar 't schip nog in Boulogne lag, trokken voor zitter, griffier en ingenieur van de polder onmiddellijk naar de Franse havenplaats, waar het schip onder zocht werd. Er werden ten eerste gevolgen van een recente aanva ring geconstateerd en een duiker, in het water afgedaald, bracht ver volgens stukjes paalhout van het Nollehoofd mee naar bovenDe aansprakelijkheid kon daarna zon der moeite worden vastgesteld. Afvalwater Voorts wordt in het verslag in het kort ingegaan op de zuiverheid van het polderwater en de ontwikkeling van het afvalwaterprobleem in diver se Waleherse gemeenten. In Aagte- kerke, zo wordt opgemerkt, begint het aantal rechtstreekse lozingen in de buurtschap Prelaatweg het stadi um van ontoelaatbare vervuiling van het polderwater te benaderen. Aan het gemeentebestuur is verzocht bin nen afzienbare tijd maatregelen te treffen, die een centrale zuivering beogen. Goede voortgang in de riolering werd gemaakt in Domburg, Koudekerke, Meliskerke, Souburg, Ritthem, St.- Laurens. Het polderbestuur voert momenteel ook onderhandeling met rijkswater staat over de wijze, waarop de bema ling van Walcheren, wanneer na de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek de natuurlijke lozing door de Veerse sluizen niet meer mogelijk is, moet worden opgevangen. Tevens wordt in het verslag nog op gemerkt, dat met de voorbereidingen voor de polderconcentratie op Wal cheren in 1959 geen verdere voort gang werd gemaakt en dat in het geschil over de belastbaarheid van de wegen op Walcheren met het weg schap nog geen beslissing gevallen Gouden jubileum school met de bijbel Breskens In het verslag van het gouden jubi leum van de school met de bijbel te Breskens. dat wij gisteren publiceer den, zijn twee fouten geslopen. De heer J Spoor, die sprak namens de schoolraad voor scholen met de bijbel, was niet uit Den Haag afkomstig, zoals werd vermeld, maar uit Bres kens. In de avonduren trad in de C.A.V.- loods niet een ambtenarenorkest op, maar een Ambonezenband van oud leerlingen. (Slot van pag. 1) Bij de huidige restauratie is er voorts naar gestreefd, dat een deel van het kasteeltje als „beheerswoning" kan worden ingericht. De onderhandelingen tussen het stichtingsbestuur en de geïnteres seerde organisatie verkeren in een zodanig stadium, dat thans een concept-overeenkomst wordt opge steld. Ook is reeds overwogen, in de om- i geving van het slot de bijbehoren de terreinen waar jonge bomen zijn ingeplant, nieten veertig hectare blokhutten te plaatsen, die eveneens dienst zouden kunnen doen als ver blijven voor de studenten, als hun aantal eens groter zou worden als „Moermond' bergen kan. Of, hetgeen uiteraard voor de hand ligt, voor gas ten, die tijdens discussie- of studie- VAN TOT ZEESCHIP Menig Axelaar heeft dezer dagen met voldoening geconstateerd, dat er te Axel-Sassing na vele maanden weer eens een echt „zeeschip" arri veerde. Het was een Nederlandse coaster die aan de loskade afmeer de voor het innemen van een lading graan. In het zo stille haventje gold dit grootscheepse bezoek als een wel kome afwisseling. JUBILEUM Zondag was het veertig jaar geleden, dat het herstellingsoord „Dennenheu vels" te Ossendrecht in Noord-Bra bant zijn poorten officieel openzette voor dc patiënten. Op Hemelvaarts- REGELING... Dominee moest uit preken, ergens op Zuid-Beveland, en het was zo ge regeld, dat er aan het station in Goes een auto Iclaar zou staan om hem naar het bewuste dorp te ver voeren. Het klopte als een bus, de auto stond «r en dominee had maar in te stap pen. De chauffeur ontpopte zich als een gemoedelijke, enigszins praat- zame man, die maar direct met de deur in huis viel. Want openhartig sprak hij: „Vorige week was het niet zo best, hé?". Het viel onze predikant wel even rauw op zijn dak, maar beheerst mompelde hij neutraal: „Ach, nee". Zo van: dat leun je zo hebben. „Nee, maar gelukkig is het weer nou veel beter", vervolgde de chauffeur, tot opluchting van de dominee, die cr heilig van overtuigd was geweest, dat de 'man het over de kwaliteit van zijn preek liad. Hij leefde helemaal op, totdat de man weer voor een niemve verrassing zorgde met de opmerkingdat het spel overigens helemaal niet veel waard was geweest. „Waardeloos", zei hij letterlijk. En toen begon de twijfel te knagen aan de ziel van de herderlijke passagier. „Spél?", dacht hij ,jspél1 Wat heb ik met spel te maken?". Op dat ogenblik echter meer dan hij nog vermoedde. Want toen hij om uitleg vroeg, kwam de dominee tot de verrassende ontdekking, dat hij in de auto zat, die voor een scheidsrech ter bestemd was geweest.... dag zal een reünie van oud-patiënten op „Dennenheuvel' worden gehouden, ter viering van dit jubileum. Vele Zeeuwen zulen aan „Dennenheuvel" een herinnering bewaren, want op 6 augustus 1942 moest het worden ontruimd voor de patiënten van het zeehospitum „Zonneveld" te Oostka- pelle, aat moest evacueren. DAMMEN Nu verschillende landbouwgronden rond Oosterland door de herverkave ling van eigenaar verwisselden of bij elkaar zijn getrokken, blijken ver schillende dammen en opritten te kunnen verdwijnen. Sommige moeten worden verplaatst. Momenteel is de Nederlandse Heidemaatschappij reeds met een dragline aan het werk. Vooral langs de rijkswegen zullen vele dammen verdwijnen opdat er voor het moderne verkeer zo weinig mogelijk obstakels in de bermen zul len zijn. BOBO TERUG Het aapje Bobo heeft er weer een verrukkelijke wintervakantie in de Scheldestad opzitten. Klaar om be keken te worden en vele toeschou wers het komende seizoen te ver. maken, heeft het zijn baas in Vlis singen weer verlaten en is naar het dierenpark in Stavenisse te ruggekeerd. Bij weinig bezoek, de rustige momenten in het park. ver haalt hij zijn lotgenoten over: ,een winter m Vlissingen". DIAMANT Op „Terhofstede" in Retranchement heerste maandag vreugde: het echt paar Abr. de Bert en J. de Bert— Van der Plasse vierde zijn 60-jarlg huwelijksfeest. Zij deden dat in het gelukkige bezit van een goede ge zondheid. r Advertentie) Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE ^TANDPASTA weekends het opleidingscentrum zou den bezoeken. Voorwaarde Met deze bestemming zal de stich ting tevens voldoen aan de voor waarden, die aan een voor de res tauratie van het slot ontvangen Zweedse gift van 150.000,was verbonden: „Moermond" dienst baar te maken aan de jeugd. Intusen is de restauratie van het slot in volle gang. Een restauratie, onder architectuur van de heer M. J. J. van Beveren uit Middelburg door de fa. Woudenberg uit dezelfde plaats uit gevoerd, waarbij het kasteeltje in- en üitwendir de bij herstelwerkzaamheden in 1911 aangebrachte „onzuiverheden" wer den verwijderd. Elektriciens, stukadoors, leidekkers en loodgieters hebben het toneel van de restauratie reeds verlaten: op het ogenblik is men bezig do gTaohtmu- ren te herstellen, waartoe de slot gracht enkele dagen geleden werd leeggepompt. Het zal echter nog wel een jaar duren, eer de restauratie geheel gereed zal zijn. Dan zal het na de ramp van 1953 zo deerlijk ont luisterde en met ondergang bedreig de „Moermond" een bijzonder fraai kasteeltje zijn geworden, fraaier nog, oorspronkelijker dan vóór de ramp. Dank zij de uit verschillende vereni gingen geformeerde stichting, die zich op initiatief van Zeélands commissaris jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot over het slot ontfermde. De „industriële studenten", toekom, stig stafpersoneel van grote bedrij ven, die „Moermond" wellicht bin nenkort zullen bevolken, zullen er een goed huis vinden op de grond waar Wolfert van Borssele zo bloe dig tegen de nazaten van Costijn van Zierikzee van leer trok. Jacob van Sherroitskerclce maakte het ten „derde werf nieu" en do stichting Moermond heeft zich zijn blazoen waardig getoond. Een goede plaats... Als ik verkouden word (maar ook als ik weer beter ben) ^\WVWWWAWWA\VW De „Provinciale Zeeuwse Courant" zal morgen (Hemelvaarts dag) niet verschijnen, wwwwwwwwwwvwv Burgemeester Van Liere gaat in Oudelande wonen Raad Baarland over bestemming ambtswoning De raad van Baarland heeft bijna een gehele vergadering besteed aan de bestemming van ae binnenkort leegkomende woning van burgemees ter W. N. van Liere. De raadsvoor zitter heel't namelijk het voornemen over enkele maanden in Oudelande te gaan wonen. Hij deed hiervan tij dens de jongste vergadering van de raad mededeling. De raadsleden accepteerden de plan nen van de burgemeester, die over 5 jaar aan zijn pensionering toe is. Minder vlot ging het evenwel met de behandeling van de vraag „Wie komt er in het huis van de burgemeester te Baarland?" De raadsvoorzitter wilde hierover graa<* de mening van de leden horen, nadat hij had ver teld, dat B. en W. hadden overwogen de belangstelling van de heer I. A. van Royen, eerste ambtenaar ter se cretarie, hiervoor te peilen. De beide wethouders waren het hiermee even wel niet eens en zodoende ontspon zich een langdurige discussie, die ten slotte resulteerde in een besluit om de burgemeesterswoning toch defini tief te verhuren aan de heer Van Royen; Een beslissing, waartegen wethouder L. de Bruijne zijn stem liet horen. Een andere gemeentewo ning werd tenslotte nog verhuurd aan de heer A. J. A. Hoogvliet te Baar- land. KOSTEN: RUIM HALF MILJOEN Bijzondere bouwtrant; capaciteit 100 bedden Het is thans vrijwel zeker, dat nog dit jaar, in september, in Renesse begonnen zal worden met de bouw van een riant hotel met een capaci teit van honderd bedden. Do bouw kosten zullen meer dan een half mil joen gulden bedragen. Het hotel zal in opdracht van do heer D. F. Jaco- bï, die te Middelbands een banket bakkerij drijft, aan de Loane worden gebouwd, op de plaats waar thans dé theetuin annex pension „Duin-- Engelse vrachtvaarder op de Schelde aan de grond De Engelse vrachtvaarder „Alexan dre T. Wood" van rederij Purvis uit Londen, geladen met erts, Is dinsdag middag omstreeks twee uur bij de scheidingston Pas van Terneuzen Everingen op de Schelde bij hoog wa ter aan de grond gelopen. Het schip, dat 14.326 ton meet, was op weg van Duluth (V.S.) naar Antwerpen. De sleepboot „Scaldis" voer van Vlissin gen ter assistentie uit, evenals de §en ter assistentie uit, evenals de ergingsvaartuigen „Bruinvis" en „Walrus". Vanuit Terneuzen verleen den 3 sleepboten hulp, terwijl later ook de „Gele Zee" uit Maassluis as sistentie verleende. Een poging, die om vier uur 's middags werd onder nomen om de „Alexandre T. Wood" los te krijgen mislukte, 's Avonds om elf uur probeerde men opnieuw het schip vlot te trekken. In de afgelopen nacht om twee uur hebben 12 sleepboten de „Alexandre T. Wood" vlotgetrokken. PLECHTIGHEID OP 25 JUNI Overhandiging van de „lamp der broederschap" Twintig miljoen oud-militairen in drieëntwintig landen, herdenken vol gende maand de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog. Deze herden king gaat uit van clo Wereld Vete ranen Federatie. Voor ons land wordt do plechtigheid gehouden op 25 juni op de Franse militaire begraafplaats In Kapelle. De organisatie berust bij de Neder landse Bond van Oud-Strijders en In één van de vertrekken van het. slot Moermond te Renesse is, nu het kasteeltje wordt gerestaureerd, deze fraaie Engelse haard geplaatst. (Foto P.Z.C.) dragers van het Mobilisatiekruis, de Nederlandse Bond van Militaire Oor logsslachtoffers en de vereniging van onderofficieren van het voormalig K.N.I.L. „Madjoe". De plechtigheid zal worden bijge woond door de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de commissaris der koningin in Limburg, mr. Houben en verscheidene militaire en burger lijke autoriteiten. Na een samenkomst in het ge meentehuis van Kapelle zal een stoet, voorafgegaan door do mari nierskapel, 's middags om drie uur naar de begraafplaats ver trekken. De plechtigheid bestaat uit een kranslegging bij het mo nument, een minuut stilte en het blazen van do Last Post. Een Haagse oorlogsweduwe zal aan een Zeeuwse oorlogsweduwe de „lamp der broederschap" overhandi gen, die gedurende een jaar zal blij ven branden in het nieuwe gebouw van de provinciale griffie te Middel burg. Tijdens de plechtigheid zullen 234 schoolkinderen uit Kapelle en uit Biezelinge bloemen leggen op de 234 graven van Franse gevallenen. Laatste boot Wolphaarts- dijk half uur vervroegd Met ingang van de nieuwe dienst regeling van de Provinciale Stoom, bootdiensten in Zeeland, per zondag aanstaande, zullen do inwoners van Noord-Bcveland er rekening mee moeten houden dat de vertrektijd van de laatste boot van Wolphaarts- dijk naar Kortgene een half uur is vervroegd. In plaats van om 23.00 uur zal de laatste boot om 22.30 uur van Wol- phaartsdijk vertrekken. Dit houdt eveneens een half uur verschoven. Het is ech ter niet mogelijk een boot tussen Wolphaartsdijk en Kortgene te laten varen die aansluiting heeft op de laatste trein vanuit Holland. Deze late boot bleek te bezwaarlijk met het oog op de werktijden van het personeel van de Stoombootdiensten. Zij die bet eiland Noord-Beveland een beeock van een dag zullen bren gen, moeten er 's zondags rekening mee houden dat er na de boot van 18.30 uur naar Wolphaartsdijk, eerst om 20.30 uur weer gevaren wordt. zicht" staat. „Duinzicht" zal dus nog voor september afgebroken worden. Als beheerder zal een zoon van de heer .Jacobi optreden. Architect van het hotel, dat een bij zondere haciënda-achtige vorm krijgt, is de heer W. J. Brinkman uit Middelliarnis. Binnen veertien dagen kan de officiële goedkeuring voor de bouw van het hotel worden verwacht. De toekomstige exploitant is thans nog in overleg met het rijk en de Provinciale Planologische Dienst. Het laatste in verband met de toe wijzing van een strook grond. Het hotel krijgt vier vleugcis, die aaneengesloten in carré wor den opgetrokken, zodat een grote beschutte binnenplaats zal ont staan, waar een gazon zal worden aangelegd. In de aan de straatzijde gelegen vleugel zal een doorgangspoort worden uitgespaard, zodat meu het hotel in de meest letterlijke zin van het woord kan „binnenrij den". Elk van de vleugels krijgt drie ver diepingen: in de eerste verdieping zijn restaurant, café en keukens ge projecteerd; de daarboven gelegen verdiepingen zijn voor de hotelgas ten gereserveerd. Bij net hotel zal een groot parkeer terrein worden aangelegd. Rentmeester kroondomein te Hontenisse Met ingang van 1 juli 1960 is tot rentmeester van het kroondomein Hontenisse rentambt Hulst, benoemd: de heer It. J. A. Baron Collot d'Es- cury te Kloosterzando. De heer Collot is een zoon van de huidige rentmeester, die zijn functie zal neerlegen in velband met het be reiken van de pensioengerechtige leeftijd. Later op de avond bracht de konink lijke harmonie „St.-Caecilia" uit Kloosterzande baron Collot d' Escu- ry een serenade. Benoeming Dr. Ir. J. A. Steketee. is benoemd tot hoogleraar in de afdeling der werk tuigbouwkunde aan de T. H. te Delft, (vak luchtvaartaerodynami- ca). (Aavert.ent.te) Verf met gemak en van Ceta Bever VANDAAG. Middelburg Electro; Terreur over Du blin, 20 uur, 18 Jaar; Abdij (ingang Koorkerkhof), tentoonstelling prenteu Rembrandt on tijdgenoten, 10—18 uur. Toonzaal Van Bethem en Jutting: ex positie schilderijen en aquarellen, 0— 18 uur; Miniatuur Walcheren, Molen water, geopend 9—18 uur; Schouw burg: The Nun's story, 20 uur, M jaar; Concert- en Gehoorzaal; finale klassiek van d'Oprechte Amateur, 20 uur; Tuinbouw- en Plantkunde: rond gang door Toorenvliedt, 19.30 uur. Vlissingen Luxor: Terreur over Du blin, 20 uur, 18 jaar; Alhambra. Dc geheimzinnige passagier, 20 uur, 14 Jaar; Concertgebouw; uitvoering „Rood-Wit", 20 uur. Kunsthandel Bikker: expositie schilderijen A Pilil, 9—12.30, 14—18 uur. Goes Grand: De geheime brigade, 20 uur, 14 Jaar. MORGEN. Middelburg Electro: Je komt er wel uit, 15.30, 19 en 21.15 uur, a.L; Sport terreinen: korfbaltoernooi Swift, als mede Zeeuws twaalftal cn Belgisch- Vlaanderen twaalftal, 15.30; Abdti: tentoonstelling prenten Rembrandt en tijdgenoten, 13.17 uur; Toonzaal Van Benthem en Jutting: expositie schil derijen en aquarellen, 0—18 uur; Mi niatuur Walcheren, Molenwater, ge opend 9—18 uur. Vlissingen Luxor: Vuurgevecht ln Dodge city. 15 en 20 uur. 14 Jaar; Al hambra: De geheime brigade, 15, 19 en 21 uur, 19 jaar. Goes Grand: Tarzan de aapmens, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2