De avonturen van Stikkeltje en Bruunke TEGEN KELNER ZES JAAR GEËIST VOOR MOORD 1 enkele doos bewijst het U SENATOR REGENT is de betere cents sigaar! WEST-DUITSLAND VERWACHT WATERTEKORT BELG H0EVENAERS LEIDT NU IN RONDE VAN ITALIË 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 MEI I960 Geen proefverlof voor positieve genezing Officier: maatschappij moet beschermd worden tegen geweldsdelicten l)e officier van justitie bij de recht bank in Den Haag, mr. J. Kemper, heeft gisteren tegen de 51-jarige Haagse kelner J. C. de V. wegens moord een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek geëist met ter be schikkingstelling van do regering. De officier vroeg de rechtbank erop t.oe te zien, dat de terbeschikkingstelling op zodanige wijze zal geschieden, dat de verdachte dan pas met proefver lof gezonden zal worden, als hij po sitief genezen is. De 51-jarige kelner heeft in de nacht van 21 op 22 november van het vo rige jaar om half twee in een huis aan de Jacob van der Doesstraat de Ben Goerion over de Exodus Voor een aantal journalisten, die voor de gelegenheid allemaal een bij bel hadden meegebracht, heeft de Is raëlische premier Ben Goerion, die ook als bijbelkenner een naam heeft, zijn visie op het bijbelse verhaal van de Exodus, de uittocht van de joden uit Egypte, uiteengezet. Volgens hem bedroeg het aantal kinderen Is raels dat Mozes door de woestijn naar het beloofde land volgde met meer dan zeshonderd en waren dit afstammelingen van een zeventigtal mannen die twee generaties eerder naar Egypte waren geëmigreerd. De grote meerderheid der joden zou dus nooit naar Egypte zijn gegaan maar in Kanaan zijn gebleven waar er naar Ben Goerions schatting ten tijde van Josua een vierhonderddui zend waren. De bijbel noemt, aldus Ben Goerion, de joodse mannen die naar Egypte gingen en degenen die het verlieten. Wat de afstammelingen van Levi be treft geeft de bijbel 25 namen, te zamen met de echtgenoten wordt dat ongeveer vijftig en wanneer men dit vermenigvuldigt met 12 (het aantal stammen van Israël) dan komt men aan een zeshonderd. Waren het er 600.000 geweest, zoals de traditie wil, dan zouden de joden Egypte hebben kunnen veroveren, aldus Ben Goerion. Achterstand bij levering ontstoringsmateriaal Tien dagen voor de wettelijke voor schriften over de ontstoring van auto-, motor- en bromfietsmotoren van kracht worden 2 juni is het zeker, dat een groot deel van het publiek in overtreding- zal zijn. De handel is namelijk ver achter niet de levering van ontstoringsmateriaal en (lit is weer de oorzaak van een in feite veel te korte tijd van voorberei ding. Bij het ministerie van justitie is de zaak in studie. In dit stadium wil men zich echter niet uitlaten over de v-raag, of de politie voorshands een oog moet dichtknijpen. De Haagse verkeerspolitie deelde mee, dat zij nog niet beschikte over een apparatuur om de doelmatigheid van de ontstoring te controleren. Evenmin is thans een lijst beschik baar van de merken, die inderdaad aan de eisen voldoen. Van enkele grote merken onder andere afkom stig van fabrikanten van T.V.-toe- stellen, die zelf uiteraard groot be lang hebben bij goede ontstoring mag men aannemen, dat zij aan de eiseri voldoen. Van andere merken moet men afgaan op de mededeling van de fabrikant. Naar verluidt, zou ook de kwestie van een lijst van gekeurde merken of een officiële keur in justitiële kringen in behandeling zijn. 28-jarige H. de Vries met een schoen makersmes in het hart gestoken, waardoor deze korte tijd later over leed. Later bleek echter dat de kel ner de vriend van zijn gewezen vrouw, een zekere S., van het leven had willen beroten, omdat deze om gang had met zijn vrouw. In zijn requisitoir zei mr. Kempen, dat dit in korte tijd al het tweede of derde geval van levensberoving is dat hij te behandelen kreeg. De ge weldsdelicten nemen hand over hand toe. Mr. Kemper vroeg zich af, in hoe verre de maatschappij genoeg bevei ligd is tegen deze misdrijven. Thans is iemand getroffen, die niets met de verdachte te maken had. Het is nood zakelijk dat de bevolking afdoende beschermd wordt tegen lieden, die de maatschappij door deze delicten bedreigen. Gevoelige straffen zijn hier op zijn plaats, aldus mr. Kemper, ter wille van de maatschappij maar ook ter- wille van hen, die in dezelfde moei lijkheden dreigen te geraken. Als men steeds maar blijft spreken van „verminderd toerekeningsvatbaar", waar blijft dan de verantwoordelijk heid voor eigen daden, zo vroeg mr. Kemper zich af. Het is goed in deze maatschappij voor iemand, die zijn verstand heeft, eigen verantwoorde lijkheid in te schakelen. Met een kor te straf is de verdachte niet gehol pen. Dan zou hij later toch steeds denken: het was toch eigenlijk niet mijn schuld. De verdachte moet tot inzicht komen dat hij zelf verant woordelijk is voor zijn daden. We gens moord met voorbedachte rade requireerde mr. Kemper een gevan genisstraf van 6 jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikking stelling van de regering. Advertentie fOmaaè: C.H.U. stelde commissie mammoetwet in Naar thans wordt medegedeeld, heb ben het hoofdbestuur en de unieraad van de Christelijk-Historische Unie Zaterdag te Utrecht een vergadering gehouden, waarop de volgende beslui ten zijn genomen: Door het hoofdbestuur werd ingesteld een commissie ter bestudering: van het onderwerp van wet tot regeling van liet voortgezet onderwijs (mammoet wet), speciaal voor wat betreft de daarbij aan de orde komende onder- wijs-technische problemen. De unieraad stelde de groslijst van kandidaten voor de Eerste-Kamer- verkiezing vast. De aftredenden stel den zich herkiesbaar, met uitzonde ring van ir. C. Staf, die in verband met de aanvaarding over enige tijd van een functie, die niet met het lid maatschap van de Eerste Kamer valt te combineren, zich niet herkiesbaar heeft gesteld. De Unieraad koos als opvolger van dr. J. van Bruggen te Heemstede tot voorzitter van de unieraad jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein te Vreeswijk. de nieuwe gevulde vruchten-ulevellen FIJN FAAM FANTASTISCH Woningverbetering gaat terugbetalen Tegen het einde van deze maand zal een begin worden gemaakt met de terugbetaling van de op liet grootboek voor woningverbetering gestorte be dragen. Daarbij wordt dan te vens de rente uitgekeerd, die zal worden berekend tot het einde van de maand waarin de uitbe taling plaats heeft, aldus het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. In totaal zullen circa 180.000 geval len moeten worden afgewikkeld. Met de rijks mechanische admini stratie en de postcheque- en giro dienst is een zodanige regeling ge troffen, dat de uitbetaling voor het overgrote deel in de maanden juni, juli, augustus en september zal kun. nen geschieden. De gevallen waarbij sprake is van meer dan één recht hebbende zullen in september worden afgewerkt. Voor bedragen tot 3000,worden cheques afgegeven. Hogere bedra- fenworden per bank of giro betaald, ndien meer dan één persoon recht hebbende is geschiedt de betaling uit sluitend per bank of giro. fAflr.erf.mtHe/ Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja Tlïe pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is veilig voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, ƒ2,40 en ƒ8,88. Nasser naast Egyptische bladen President Nasser van de V.A.R. heeft opdracht gegeven de laatste twee Egyptische bladen, die nog onafhan kelijk waren, te naasten. Deze bladen „Al Ahram" en „Al Achbar" zullen worden overgenomen door de enige partij van het land, de Nationale linie. Ook de uitgeverij JRoSe el Joessof" en „Dar el HilaT' zullen door de partij worden overgenomen. Alle ander bladen zijn al overgeno men door staatsuitgeverijen. Buiten landse waarnemers zien in de naas ting alleen maar een formaliteit, om dat de onhankelijke bladen zich in het verleden toch altijd al achter de regeringspolitiek hebben geplaatst. Ome de autobusdienst van Cairo is genationaliseerd en onder beheer ge. steld van de „hoge autoriteit voor de verbindingen". De eigenaars van ale overgenomen bedrijven zullen schade vergoeding krijgen. De Internationale Federatie van dag bladuitgevers, in congres te New York bijeen, heeft eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin de naasting van dagbladen en tijdschrif ten in de Verenigde Arabische Repu bliek een schending van de persvrij heid wordt genoemd. De federatie is voornemens de kwestie voor dè Ver enigde Naties te brengen, waaraan zij als adviserend lichaam is verbon den. Slechts in Opper-Beieren zijn de boeren tevreden over de regenval en de watervoorraden voor de zomer, in de laagvlakten van West-Duitsland vreest de landbouw de komende zomer. De zomer van vorig jaar heeft de waterreserve in de grond opgemaakt. Aanvulling is er in een droge winter niet gekomen en de regen die korte tijd terug gevallen is was te weinig om enige reserve te kunnen vormen. De grond is droog en zal, als de zomer zo droog wordt als men algemeen schijnt te verwachten, tot het eind van de zomer droog blijven. In Freyung en Passau is reeds thans een rantsoenering van het drink water van kracht. Auto's wassen of tuinsproeien is verboden, de water voorziening werkt niet het volle etmaal. In Neder-Beieren vreest men een vermindering met 30 pet. van de graan- en aardappeloogsten. In Noörd- rijnland-Westfalen is het peil van het grondwater zeer laag en in het dal van Rijn en Roer zijn voorzorgsmaatregelen getroffen ter verzekering van de drinkwatervoorziening. Veel van de stuwdammen die in het noordwesten van Duitsland de water wegen van water voorzien, kunnen thans weinig water leveren. In de stuwmeren staat 70 tot 50 pet van de normale waterreserve. Over het algemeen is de vei-wachting dat de waterschaarste in West- Duitsland dit jaar van ernstige aard zal zijn, en dat de landbouw en de huisvrouwen voor grote problemen zullen worden geplaatst als de komen de zomer niet abnormaal veel regen meebrengt. Uitslagen zomeravondvoetbal Rayon Middelburg: VSVPingelaars 10, Broek BoysKraaien 21. Rayon Sas van Gent: ON ASasse Boys 10, SASCNA 32. Rayon Temeuzen: WaterstaatPZEM 02, AdvendoSpadella 52. Rayon Goes: PTT II—DAF SC 1—3, De Zon Comb. N.S. 29, Keuringsdienst PTT 0—7, WZBInterscaldis 1—5. Rayon Vlissingen: afd. I: SBLV GPC 2—5; afd. II: SSW—VAW III 3—4, Watervogels—PVS II 1—5. Rayon Zlerikzee: Kon. Zeelandia PZEM 04 CWSZierkizee vet. 00, Herverk. Sch.-Duiveland Drukkerij L. O. 01, Neptunus Prov. Waterstaat 14, PZEMCW S 20, Kon. ZeelandiaZierikzee vet. 14. Nederlandse schaatsers blijven in Noorwegen Na Kees Broekman, hebben zich nu ook Kees Jan Kroon en Henk van der Grift in Noorwegen gevestigd. Beide rijders zijn gaan wonen in Fagernes, het bekende toeristenoord ongeveer 200 kilometer ten noorden van Oslo, waar zij een goede baan hebben bij motorenfabrieken. Behalve als hard rijder, heeft Kroon een reputatie als voetballer. De dorpsvoetbalclub heeft hem al als een goede versterking be groet. N.O.C. ontvangt gift van f 100.000 De jaarlijkse algemene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Co mité, die dinsdagavond in Den Haag werd gehouden, had een feestelijke ouverture. In zijn hoedanigheid van president van het Centrale Brouwerij Kantoor bood dr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan de voorzit ter van het N.O.C., luitenant-gene raal C. F. Pahud de Mortanges, een cheque.aan van 100.000 gulden. Vorige week heeft zich bij Eilat in Zuid-Israël het zeldzame verschijnsel van een wolkbreuk in de woestijn voor gedaan waardoor voor vier k vijf ton schade aan gewas, gebouwen en de nieu we oliebuisleiding naar de Middellandse Zee werd aangericht. ITALIAAN BAFFI WON ZESDE RIT Ten gerieve van de reizigers die in treinen reizen, welke onderweg ge splitst wordenheeft de N.S. plastic bordjes laten vervaardigen, welke aan de bagagenetten in de coupe's worden opgehangen en zo de reizi gers er aan helpen herinneren, dat zij in het juiste tremgcdeélte plaats nemen. Anquetil zette tegenaanval te laat in Jacques Anquetil is in do zesde etappe van de Ronde van Italië de lange en zware rit van Terni naar Rimini (230 km) de rose leiders trui kwijt geraakt aan de Belg Jos Hoevenaers. „Beau Jacques" heeft dat geheel aan zichzelf te wijten. Want hij bleef, in een overmoedige bui, lange tijd volkomen passief bij een ontsnapping van de eerzuchtige Belg, die daardoor met nog enkele renners een royale voorsprong kon opbouwen. Pas in de slotfase dwong Anquetil het peloton tot een felle jacht, maar toen was het al te laat. Hoevenaers finishte als vijfde van de kopgroep ruim vier minuten voor zijn grote concurrent, die on danks de tijdrit van woensdag, zeer veel moeite zal hebben om hem van de topplaats te verdringen, want de Belg is op het ogenblik voortreffelijk in vorm. De Italiaan Pierino Baffi is dinsdag winna&r geworden van de zesde etappe. Baffi reed 6 uur, 23 minuten en 24 seconden (gemiddeld 32.992 km per uur) over de 230 km. Baffi won de eindsprint van een kop groep van zeven renners. Het pelo ton had een achterstand van 4 minu ten en 15 seconden. Voor de zesde etappe startten 122 renners. De uitslag was: 1. Baffi (It.) 230 km in 6.23.24 (Moyenne 35.992 km/ uur); 2. Defilipiis (It.) z.t.; 3. Gis mond! (It.) z.t. 4. Delberghe (Fr.) z.t.: 5. Hoevenaers (Belg) z.t.; 6. Couvreur (Belg)z.t.; 7. Braga (It.) z.t.; 8. Poblet (Spanje) op 4.15: 9. Benedetti (It.) z.t. 10. Musone (It.) z.t. (als Poblet): 17. Van Looy (Belg) z.t. 48. ex aequo: o.a. Wim van Est (Ned.) en Stolker (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de zes de etappe is: 1. Hoevenaers (België) 30.27.05; 2. Anquetil (Fr.) op 1.53: 3. Carlesi (It.) op 2.07; 4. Ronchini (It.) op 2.50; 5. Pambianco (It.) op 2.55: 6. Massignan (It.) op 3.16: 7. Zamboni (It.) op 3.23: 8. Gaul (Lux.) op 3.40; 9. Coletto (It.) op 3.49; 10. Nencini (It.) op 3.52: 13. Van Looy (België) op 6.09; 15. Baldini (It.) op 6.29; 20. Poblet (Sp.) op 11.08; 22. Van Est (Ned.) op 11.36; 72. Stol- ker, op 33.25. Charly Gaul is met 80 punten eerste in het bergklassement, voor de Italianen Cestari, Nencini en Catalano. die met elk 60 punten de tweede plaats delen. 27. „Tjonge, wat is alles goed ge lukt juicht Stikkeltje. Dirkedeeg zegt „Hier, neem er maar een paar mee voor onderweg en weloedankt!" Bruunke snuffelt „Wat ruiken ze lekker!" zegt hij. Stikkeltje ruikt ook even, maar maakt dan in eens een luchtsprong. „Bruuke hoor eens: De GEUR van een koek is een onzichtbaar ding, Stikkeltje rolt een koek in een pa- dat er toch is!" roept hij. Bruunke piertje; daar moet de tovenaar aan verslikt zich haast van plezierruiken! „De vest bewaar ik liever Dirkedeeg begrijpt er niets van. in mijn buikje lacht Bruunke, als 1 zo weer verder gaan. Belg Schils won tweede etappe Ronde van België Piet van Est werd vierde De Belg Jos Schils heeft dinsdag de 245 km lange tweede etappe van de Ronde van België, Oostende Fleurus, gewonnen. Onze landgenoot Piet van Est finnishte als vierde. Er werd in de tweede rit felle strijd ge leverd en zelfs het peloton liep een vrij grote achterstand op. De uitslag was: 1. Schils (B) 5.56.50 (met bonifica tie 5.56.20); 2. Sweeck (B) 5.56.54 (met bonificatie 5.56.39); 3. Proost (B) 5.57.00; 4. Piet van Est (Ned.); 5. Van Gompel (E); 6. Schoubben <B); 7. Zagers (B); 8. Seynaeve (B); 9. ex aequo een twintigtal renners, allen in dezelfde tijd als Proost: 5.57.00. De Nederlanders bezetten in de tweede etappe de volgende plaatsen 21. Huissoon 5.57.00: 31. Swanefeld 6.02.4S; 44. Van Wetten 6.07.02; 55. Van Sluys z.t.; 57. Knoops z.t.; 58. Bergmans z.t.; 61. De Groot z.t.: 66. Van den Erekel 6.09.03; 71. Van der Pluym 6.12.48; 72. Pos 6.32.00; Sijthof en Kuipers gaven op. Het algemeen klassement na de tweede rit luidt als volgt: I. Schils (B) 11.30.02; 2. Sweeck (B) 11.30.21; 3. Schouben (B) II.30.42; 4. Hermans (B) z.t.; 5. Za gers (B) z.t.; 6. Van Gompel (B) z.t. 7. Molenaers (B) z.t.; 8. Butzen (B) z.t.; 11. Piet van Est z.t.; 22. Huissoon z.t.; 31. Swanefeld 11.36.30; 50. Van Wetten 11.40.44; 58. Van Sluys z.t.; 60. Knoops z.t.; 62. De Groot z.t. 65. Van den Brekel 11.42.45; 67. Bergmans 11.44.26; 71. Van der Pluym 11.46.40; 72. Pos 12.05.42. Tachtig twaalftallen naar Swifts seriewedstrijden Na afloop interland Zeeland tegen Belgisch Vlaanderen Bijna tachtig korfbaitwaalftallen ge ven op Hemelvaartsdag acte de pré- scnce op de seriewedstrijden van de tallen, 38 adspirantenploegen en 4 pupillenteams. Na afloop van de se ries wordt de wedstrijd Zeeland-Bel. gisch Vlaanderen gespeeld. Deze ont moeting begint om huif vier. In de seriewedstrijden zijn in afde ling IA ingedeeld de twaalftallen van Blauw Wit uit Roosendaal, BKC uit Breda. Pams uit Den Haag, Swift I uit Middelburg en Tjoba uit 's-Heer-Hendrikskinderen. Er is dus een aantal interessante wedstrijden te verwachten, met name tussen de 2e klasser Swift en Zeeuws kam. pioen Tjoba. verder zijn talrijke Zeeuwse ploe gen tegenwoordig, alsmede twaalf tallen uit Brugge en Gent en het Brabantse Oud-Gastel. Er wordt ge speeld op 13 velden; de wedstrijden beginnen om 9 uur. Het sluitstuk van Swifts series be looft een interessante ontmoeting te worden tussen het Zeeuwse twaalftal (met Swift dus) en het Vlaams twaalftal. De opstellingen van beide teams zijn: Zeeland: aanval: Rinus Steenhart, Leen Engelse, Mieke Daniels en Joke Tange, allen van Tjoba; verdediging: Wim Brevet, Jan Mailers, Mop Mal- jers en Anneke Steijn, allen Swift middenvak: Piet van Beugen (Togo), Jan Mondeel (Swift), Corrie van Dij- ke (Elto) en Ineke Vermeide (Swift). Belgisch Vlaanderen: dames: H. de Paepe, Gre van 't Ent, en F. Bruinjé (allen Ganda), G. de Witte (Neerlan- dia), P. Vertriest (Jong Westhra) en N. Thienpondt (Gentse); heren: E. Bruinjé en Wouter Schepens (Gan da) W. Vriendt en E. van Cauwen. berghe (Gentse), T. Pacitti en A. De- quinnemaire (Necrlandia). Protest van Blauw Wit tegen D.O.S. afgewezen De protestcommissie van de K.N.V.B, heeft dinsdagavond in Utrecht het protest, dat zondag j.l. door Blauw wit werd ingediend nu afloop van de wedstrijd tegen D.O.S. afgewezen. Door dezo uitspraak moet Blauw Wit morgen (Hemelvaartsdag) in stadion-Feijenoord in een beslissings wedstrijd om de 16e plaats van de eredivisie uitkomen tegen Elinkwijk. De verliezer degradeert naar de eer ste divisie. Blauw Wit had geprotesteerd tegen het toekennen van net eerste doel punt van D.O.S., dat na 14 minuten door Luiten volgens de Amster dammers: in buitenspelpositie werd gescoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 20