PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT DIENSTTIJD ZAL WORDEN VERKORT Vloedgolven raasden over Japanse kust Slot Moermond te Renesse als een industrieel „Nijenrode" Defensieplafond met 200 miljoen verhoogd BINNENKORT WERVINGSCAMPAGNE VOOR CONTRACTANTEN EN NADIENENDEN 203e jaargang - no. 122 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-noofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. bosse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vusslngen Walstr. 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2, Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. (Van onze Haagse redactie) Na langdurig beraadslagen in het kabinet heeft de regering in een vandaag gepubliceerde defen sienota een nieuw drie-jarenplan voor de de fensie-financiering bekendgemaakt, waarvan het voornaamste nieuws is dat de begrotingsuit gaven met 200 miljoen gulden per jaar zullen worden verhoogd in vergelijking met 1960. Om aan de defensieplannen in hoofdzaak be staande uit vervanging en vernieuwing van ma terieel bij de drie krijgsmachten, en het treffen van maatregelen ter verbetering van de perso neelsvoorziening vooral bij land- en luchtmacht uitvoering te kunnen geven, is het namelijk noodzakelijk gebleken dat voor de jaren 1961 tot en met 1963 een begrotingsplafond van 1850 miljoen per jaar beschikbaar moet zijn. Het defensieplafond voor 1960 was reeds vast gesteld op ruim 1650 miljoen. De minister van defensie is van plan de diensttijd (duur der eerste oefening voor dienstplichtigen van land- en luchtmacht) te verkorten. Dit kan evenwel pas geschie den nadat enkele eerder te nemen maatregelen him vruchten hebben afgeworpen. Een en ander wordt ge organiseerd naar aanleiding van het rapport van de commissie „werkelijke diensttijd dienstplichtigen", meer bekend als de „commissie van Voorst tot Voorst". Het streven van de minister is er na dit rapport op gericht de diensttijd bij land- en luchtmacht te verkor ten door: Het jaarlijks contingent dienstplichtigen te vergroten door beperking van het verlenen van het aantal vrij stellingen. Dienstplichtigen in de legerorganisaties te vervangen door op zes-jarige contracten vrijwillig dienende mili tairen, zogenaamde „contractanten". De werving van „nadienenden" te stimuleren. Onder nadienenden worden verstaan zij, die hun eerste oefe ning hebben volbracht, maar op basis van vrijwilligheid een contract tekenen teneinde langer een militaire func tie te blijven vervullen. Voorwaarden voor contractanten worden verbeterd De commissie-Van Voorst tot Voorst had geconcludeerd dat de drie krijgs machtdelen, maar vooral land- en luchtmacht, niet voldoen aan de eisen, die men er redelijkerwijs aan mag stellen en dat deze onvolkomenheden vooral werden veroorzaakt door het tekort aan personeel. Een tekort, aldus de commissie, waarin voor alles moet worden voorzien. Tot werving van de contractanten zal de minister pas overgaan, indien hun voorwaarden kunnen worden geboden die adequaat worden geacht aan condities die voor het particuliere bedrijfsleven gelden. Deze voor waarden mogen echter in geen geval gunstiger komen te liggen dan die van het beroepspersoneel. De werving van contractanten en nadienenden zal op 1 januari 1961 in gaan, maar reeds in de loop van 1960 zal een zo breed mogelijk opgezette voorlichtings- en wervingscampagne worden gevoerd. De voorwaarden, vergelijkbaar met die van het bedrijfsleven, verwacht de minister dus blijkbaar dit jaar nog te kunnen scheppen. 1957 tot en met 1960 in totaal 900 miljoen in de komende jaren zullen worden besteed, terwijl niet het gehele bedrag dat aan begro- tingsgclden in de jaren 1961 tot en met 1963 beschikbaar komt, ook in die jaren zal worden uitbetaald. Er moet rekening mee worden gehouden Het verloop van het beroeps, en se- miberoepspersoneel is kennelijk der mate groot dat. maatregelen ontwor pen moesten worden om dit verloop tot normale proporties terug te bren gen. De maatregelen liggen in hoofdzaak op het vlak van verbetering der ar beidsvoorwaarden betere sala riëring en meer aandacht voor het huisvestingsprobleem alsmede op het gebied van verruiming der bevor deringsmogelijkheden en het verle nen van opleidingsfaciliteiten. Defensiefinanciering Dc werkelijke kasuitgaven zullen niet met de voor de defensie-finan ciering nodig geachte bedragen over eenkomen, omdat enerzijds niet-uit- gegeven gelden van de begrotingen Misdaad Nederland is in de laatste weken opgeschrikt door drie afschu welijke misdaden, waarvan er twee werden gepleegd door lieden, die onder toezicht van de regering waren gesteld als geestelijk gestoor de misdadigers. De derde afschuwe lijke misdaad werd gepleegd door een man, die weliswaar niet onder toezicht stond maar die toch wel in de groep van de ge J- misaadigers thuishi Iets van toevalligheid schuilt er uiteraard wel in dit samenvallen van deze misdaden en men moet zich dus niet al te zeer laten veront rusten. Angst is ook in dit geval een slechte raadgeefster, al kan net nooit kwaad, wanneer ouders hun kinderen nog eens extra waarschuwen tegen velerlei gevaren, en wanneer iedere volwas sene de nodige voorzichtigheid be tracht bij het aanknopen van rela ties met onbekende personen. Schuift men de overdreven angst terzijde als ongewenst, dan nog echter blijft er een verschijnsel over, dat ernstig aandacht verdient. Helemaal toevallig is namelijk de op eenstapeling van droeve gebeurtenis sen niet. Die opeenstapeling kan ge zien worden als een betreurenswaar dig bij-verschijnsel van de humani taire houding, die in Nederland te genover psychopaten wordt aange nomen. In het verleden verdwenen deze psy- chopatische misdadigers gewoonlijk reeds in hun jeugd naar strafgestich- ten en later werden ze vaste gevan genisklanten. Hun strafregister groeide zo sterk, dat ze meer in de gevangenis dan daarbuiten leefden en uiteindelijk tot maatschappelijk wrakhout werden. Men is toen in kringen, die zich met de psychopatenzorg bezig hielden, tot de conclusie geko men, dat er voor de misdadige psy chopaten iets gedaan moest worden. Dat „iets" moest dan zijn een vorm van verpleging anders dan op name in een gevangenis waardoor deze mensen beter geschikt gemaakt werden voor het leven in de vrije maatschappij, of althans nog een kans kregen om zich geleidelijk bij de vrije samenleving aan te passen. Experimenten met die vrije verple ging zijn thans nog gaande in Ne- (Zie slot pag. 3 kol. 1) Negen Amerikanen uit O.-Duitsland vandaag terug De negen Amerikanen, die sinds hun vliegtuig vier dagen geleden in Oost-Duitsland werd gedwongen te landen, door de Russen werden vast gehouden, zullen vandaag worden vrijgelaten, aldus een mededeling van het Amerikaanse legerhoofdkwartier in Berlijn. De Russen leverden de Amerikanen over aan leden van de Amerikaanse militaire verbindingsmissie die van Potsdam naar het Oostduitse dorp waar het vliegtuig was geland, waren gereisd. Êen woordvoerder van het Ameri kaanse leger deelde mede, dat het vliegtuig, een C-47 èn de negen Amerikanen vandaag van een akker bij het dorp Grevesmuehlen, 30 km ten noorden van Schwerin, naar de Amerikaanse luchtbasis in Wiesba den, zullen vertrekken. Het toestel bleek niet beschadigd te zijn en kon gisteravond reeds ver trekken, als het weer er niet te slecht voor was geweest. dat de werkelijke uitgaven in 1961 omstreeks 1950 a 2000 miljoen gul den zullen bedragen, al zegt de nota dit niet. De defensiepost op de begroting, die voor 1960 3.9 procent van het ge raamd bruto nationaal produkt (f 42 miljard) beliep, zal in 1960 (bij 44 (Zie slot pag. 3 kol. 2) Geleide wapens voor alle drie krijgsmachtdelen (Van onze Haagse redactie) In de vandaag verschenen defensie nota zegt minister Visser dat thans een periode is aangebroken waarin bij alle drie de krijgsmachtdelen, Ko ninklijke Landmacht, - Marine en -Luchtmacht raketten en geleide wa- Sens hun intrede doen. Deze en an- ere aanpasingen aan de technische evolutie zullen in de komende drie jaren merkbaar invloed op de orga nisatie, wapening en uitrusting van de drie krijgsmachtdelen uitoefenen. De organisatorische samenstelling en materiële uitrusting zijn zo zuiver mogelijk afgestemd op de voor ieder der drie krijgsmachtdelen weggeleg de taak in en buiten NAVO-verband, aldus de minister van defensie. t De leider van de socialistische oppo sitie in Finland, oud-minister Simonen, is door een rechtbank te Helsinki schul dig bevonden aan „administratieve on achtzaamheid", waardoor in 1957 tijdens zijn ministerschap een staatsbouwonder- neming voor de staat en de hoofdstad een verlies van in totaal ongeveer 3,4 mil joen gulden opleverde. Simonen werd veroordeeld tot een boete van 180.000 Finse marleen (omstreeks 2000 gulden). Een andere regeringsfunctionaris kreeg een boete van 675 gulden. IN CHILI 900 MENSEN OMGEKOMEN Reeds 800 doden gemeld Reusachtige vloedgolven, die na de aardbeving in Chili over de Stille Oceaan kwamen aangeraasd, zijn dinsdagmorgen vroeg over Japans oost kust geslagen en hebben een geweldige ravage aangericht in de kuststeden en dorpen. Er zouden al 800 doden en vermisten zijn en volgens de laatste berichten staau er naar schatting 6000 huizen blank. Ruim 26000 politiemannen, brand weerlieden en militairen zijn bij het reddingswerk ingeschakeld. Ameri kaanse helikopters ajn onderweg naar de getroffen gebieden en het Rode Kruis zendt levens- en genees middelen. De vloedgolven, die in Ja pan „Tsoenami" worden genoemd, hebben honderden schepen losgesla gen of beschadigd huizen vernield en het weg- en spoorverkeer ontwricht. Minstens 20.000 vluchtelingen trachten veiliger oorden te berei ken. Duizenden inwoners van Sjio- gama in Noord-Japan hebben de wijk genomen naar de heuvels in de omgeving van de stad. Bij deze massale vlucht zijn verscheidene vrouwen en kinderen onder de voet geraakt. Op een plek in het noorden van het land kon men huizen en vissersboten zien op 1 km afstand van de kust. Zij waren door het woendende wa ter het land binnengesleurd. Piloten van vliegtuigen, die boven Onagawa en Sjizoekawa, een gedeel te van de Noordjapanse stad Sjioga- ma, vlogen, hebben gemeld dat zij niet anders hebben gezien dan resten van vissersboten die honderden me ters ver het land waren opgeworpen, televisieantennes, die nog boven de puinhopen van vernielde huizen uit staken en andere tekens der verwoes ting. Er was echter geen spoor van menselijk of dierlijk leven meer te bekennen. In Sjikoezawa werd tweemaal het waarschuwingssein voor vloedgolven gegeven, doch de inwoners sloegen er feen van beide malen acht op. Toen et waarschuwingssein voor de derde maal werd gegeven, rolden tevens de vloedgolven aan. In vrijwel hetzelfde ogenblik vochten honderden personen temidden van honderden aan spaan ders geslagen vissersboten, in het woendende water voor hun leven. In de plaats Kenenuma waren brand- De Australische minister voor de niet-autonome gebieden, Paul Has- luck, is dinsdagochtend in Den Haag met vertegenwoordigers van de Ne derlandse regering besprekingen be gonnen over Nieuw-Guinese bestuurs- kwesties van gemeenschappelijk be lang. V.l.n.r. op deze foto: Staats secretaris mr. Bot, minister mr. E. H. Toxopeus, de Australische ambas sadeur, minister Easluck en minister mr. J. M. A. H. Luns, die zijn gasten op bijzonderheden van de conferen tiezaal wijst. Indonesische maatregel tegen Nederlands aandeel in ondernemingen De Indonesische regering heeft aan ondernemingen, die in Indonesië ten dele werken met Nederlands kapitaal, opgedragen, het overmaken of be lenen van aandelen in Nederlands bezit te beletten, aldus bericht „An- tara". De bedoeling van deze maatregel is, te voorkomen, dat gezamenlijk Indo- neslsch-Nederlandse ondernemingen buiten de mogelijkheid van nationali satie zullen vallen. wecrauto's met. gillende sirenes on derweg, om de inwoners te waarschu wen. Doch toen de brandweerlieden in het vage licht van de ochtendsche mering reusachtige golven over het, strand zagen aankomen, maakten zij rechtsomkeert. Tengevolge van de reeks aardschok- ken, die het zuiden van Chili heb ben geteisterd, zouden naar schatting 900 mensen om het leven zijn geko men. Er zouden circa 15.000 gewon den zijn en honderdduizenden daklo zen. Dit zijn voorlopige cijfers. In een gebied van 23.000 vierkan te km treft men volledig verwoes te steden, dorpen en gehuchten aan. Volgens waarnemers biedt dit gebied een aanblik alsof er een reusachtige kernbom op terecht is gekomen. Volgens het seismolo gische instituut van Chili hebben de schokken, die het gebied tussen Concepcion en het eiland Chiloe hebben getroffen, een enorme kracht gehad, die slechts iets klei ner was dan die van de aardbe ving in San Francisco in 1906. De vloedgolven hebben aan de Ame rikaanse westkust, tussen het nabij de Mexicaanse grens gelégen San Diego en Crescent city, nabij Oregon, voor miljoenen dollars schade aange richt, pieren werden weggeslagen en patrouilleboten hadden druk werk met het in veiligheid brengen van honderden kleine vaartuigen. STICHTING IN ONDERHANDELING Koningin Elizabeth van Engeland, gefotografeerd op een grote tuin bouwtentoonstelling in Londen. De vorstin draagt hier een beigekleurige „Duster"mantel met een opmerkelijk hoedje van oranje voile met een zwarte band. Opleidingscentrum voor toekomstig stafpersoneel van grote bedrijven EVEN BUITEN RENESSE, daar waar het vlakke Schouwse land ophoudt en de bosschages van de Westhoek beginnen, ligt het slot „Moermond". Tussen 1229 en 1240 gesticht door Costijn van Zierikzee, in 1297 op last van graaf Jan van Holland door Wolfert van Borssele vernield, rond 1340 weer opgebouwd door Aernoud van Haamstede, in de tijd van de Hoekse en Kabel- jouwse twisten weer ten onder gegaan en in 1513 door Jacob van Sherroitskercke „derde werf nieu" gemaakt. Ontelbare malen is er aan het kasteeltje verbouwd, zijn er wijzigingen aan gebracht. Zijn geschiedenis, rijk en bewogen is een apart hoofd stuk in die van Schouwen. „Derde werf nieu", dat deed Jacob van Sherroitskercke. Het moet wel een goede plaats zijn ge weest Nog altijd is het een goede plaats. De wind is er zilt, omdat ae zee zo dicht is. De wind is er goed, omdat hij langs het groen van de Westhoek strijkt, waarop de ven sters van het kasteeltje zien. Een ideale plaats te werken. „Moermond" zou bijvoorbeeld, nu het wordt gerestaureerd, een prachtig gelegen Zeeuws conferentieoord kun nen zijn. Een wens, die bij de „Stich ting Moermond", sinds "de oprich ting in mei 1955 de beheerster van het slot, zeker heeft geleefd. Maar als zodanig zou het na alle kosten. die worden gemaakt om „Moermond" zijn oude luister te hergeven, geen acceptabele exploitatievorm kunnen worden gegeven. Bestemming Toch krijgt Moermond, en dat is thans vrijwel zeker, een waardige bestemming. Het stichtingsbestuur voert onder handelingen met een organisa tie van grote bedrijven, die het slot wil huren om er een insti tuut te vestiging voor de scho ling van „topfunctionarissen" voor de grote industrieën. Een „industrieel Nijenrode" op welk kasteel zoals bekend het Neder lands Opleidings-Instituut voor het buitenland is gevestigd zou men dus kunnen zeggen„Moermond" leent zich hiervoor uitstekend, het bezit beneden een grote ruimte, die als conversatiezaal dienst zou kun nen doen, boven is er een grote eet zaal en voorts zijn er tal van appar tementen, die men zich gemakkelijk als studenten-slaapzalen denken kan. (Zie slot pag. 2 kol. 2) N.S. verlagen tarieven voor goederenvervoer De Nederlandse Spoorwegen hebben met goedkeuring van de minister van verkeer en waterstaat besloten met ingang van 1 juli de goederentarieven voor het vervoer van grote wagenla dingen te verlagen. De verlagingen variëren in het algemeen van 6 pro cent tot 8 procent en hebben betrek king op een groot aantal goederen. De modernisering van het wagen park der N.S. is onder meer gericht op produktiviteitsverhoging door ver groting van capaciteit en draagver mogen der wagens, waardoor het mo gelijk wordt grotere partijen ineens te vervoeren. Deze modernisering Is thans zo ver voortgeschreden, aat de N.S. het ogenblik gekomen achten om door verlaging van de tarieven voor grote zendingen ook de verladers te be trekken in het streven naar produk- tiviteitsverbetering en hen te doen delen in de resultaten daarvan. KORTE PREDIKATIE Hij hief de handen omhoog en zegende hen. Lukas 2460. Comenius, de beroemde paedagoog en de laatste bisschop var. de Bo heemse Broeders, wiens graf in Naarden een nationaal monument vdn Tsjechoslowakije is, heeft kort voordat hij in 1670 stierf, een boekje geschreven: ,J)e zegen van een ster vende moeder". Zoals hij uit zijn land heeft moeten vluchten vanwege de vervolging die over de Tsjechische kerk was losgebarsten, zo hadden er zo velen moeten vluchten, wilden ze hun geloof bewaren. Als een sterven de moeder ziet hij zijn kerk. Maar, ze gaat niet heen, zonder dat zij haar zegen heeft gegeven. In dat geloof is hij gestorven. Op de Hemelvaartsdag gedenkt de kerk het heengaan van Christus Je zus. Na zijn dood is Hij weer tot zijn discipelen gekomen en Hij was tel kens weer met hen, zij het dan ook anders dan vroeger 't geval was. Nu gaat hij van hen heen. Hij verdwijnt echter niet zo maar. Hij hief de han den omhoog en zegende zijn discipe len. Het gevolg van deze zegen is dat de discipelen kunnen terug keren naar Jeruzalem met grote blijdschap en dat het mogelijk is dat zij voort durend God loven (vers 52 en 58). In dit geloof dat hun verdere leven ligt onder de zegen van Christus, gaan zij voort. Hemelvaart betékent scheiding; scheiding tussen Christus en zijn Kerk, tussen Christus en ons, die zijn discipelen trillen zijn. Hij is niet meer met ons naar het vlees. Wij moeten het doen met een Heer die- ver weg is, die gezeten is aan de rechterhand des Vaders in de heme len. Hij is niet meer op aarde. In alle beslistheid wil de Hemelvaartsdag ons dit zeggen. Hij is heengegaan. Maar daarnaast mogen we op de dag van morgen zijn handen zien, die Hij zegenend omhoog hief. Wij, die leven tussen hemelvaart en wederkomst, mogen weten dat ook wij leven onder deze zegenende handen. De genade van de Here Jezus Christus wil met ons zijn. Voor wie van deze zegen weet, krijgt het leven een toekomst. Wij mogen hier op aarde leven, de toekomst des Heren tegemoet en zo met blijdschap voort gaan, God lo vende. Het gaat er om dat wij weten onder deze zegen te leven. Dan zullen wij op de rechte wijze, zoals God het vraagt, op deze aarde kunnen verke ren, in voorspoed en tegenspoed, wan neer het leven ons tegenlacht en wanneer de dood ons. benauwt. Van zijn hogen troon, op gend gegrond, stroomt voor t wereldrond eeuwig heil en leven. H. VERWACHT. ZONNIGE PERIODEN Vrij zonnig en droog weer, meest zwakke wind en iets' hogere middag- temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1