Regering zal ernstige zwakheden in de twee divisies opheffen KLANKBORD VEILIGHEIDSRAAD ZET BESPREKINGEN VOORT NIEUW DRIEJARENPLAN VOOR DEFENSIEFINANCIERING TELEVISIE HIELP AMSTERDAMSE POLITIE BIJ VERKEERSREGELING WOENSDAG 25 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENKELE ONDERDELEN WORDEN OPGEHEVEN Voor N.A.V:O.-verplichtingen meer personeel en meer paraatheid (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse regering heeft besloten de ernstige zwakheden die volgens nationaal en internationaal oordeel in de twee Nederlandse divisies be staan doordat in iedere divisie van de twee tankbataljons er maar één paraat is, doordat er een verkenningsbataljon met groot verlof is, als mede een afdeling divisie-artillerie niet paraat maar mobilisabel Is op te heffen door die eenheden paraat te maken, zo blijkt nit de defensienota die vandaag is verschenen, Dit is een beslissing die genomen werd om aan de NAVO-verplichtingen naar behoren te kunnen voldoen. Voor een en ander is uiteraard personeel nodig, dat men zal proberen te krijgen door vergroting van het percentage beroeps- en vrijwillig lan ger dienende dienstplichtige militairen en door vermindering van de man kracht in de vredes- en opleïdingssector. Voorts ziet de minister zich ge dwongen tot opheffing van enkele onderdelen. Om de tekortkomingen op leger- korpsnïveau op te heffen ging de mi nister reeds over tot formering van een aantal parate Honest-John-raket- ten-afdelingen, waarvan medio 1960 de eerste gereed komt. Twee kleinere Honest-.John-eenheden zullen ter be_ schiking van de twee divisies komen, uiteraard eveneens paraat. Deze t wee kleinere eenheden zullen samen de sterkte van een legerkorpsafde ling hebben. Drie taken Volgens het door de Atlantische Raad aanvaarde behoeftenplan voor de jaren 1958 tot en met 1963 zijn er voor de Nederlandse land macht drie taken weggelegd. In de eerste plaats moet Nederland de feallieerde opperbevelhebber in iuropa een goed geoefend paraat legerkorps kunnen leveren, dat binnen korte tijd de opgedragen oorlogstaak zal kunnen vervullen; de tweede taak ligt in het "a mo bilisatie beschikbaarstellen van reservetroepen, die in later sta dium uitgevochten legerkorpseen- beden kunnen vervangen in de Europese verdedigingslijn cn even tueel bij uitbreiding van de diepte in de verdediging kunnen worden gezet. De derde taak is in hoofd zaak de territoire verdediging en beveiliging van strategisch belang rijke objecten in de nationale sec tor. Materieel Plannen om de aanbevolen raketeen heden te formeren, zijn reeds in uit voering. Medio 1960 zal de eerste eenheid paraat beschikbaar komen. (Dit is zoals bekend de eenheid met de Honest-John-raketten, de artille rie-raket die van nucleaire lading voorzien kan worden). Voorts wordt' ernaar gestreefd door wijziging in de bevelsstructuur in de divisies te komen tot meer zelfstan dige gevechtsgroepen. Veel verouderd en versleten materieel bij de parate eenheden zal moeten worden vervan gen. Dit betreft vooral voertuigen, geschut, het geweer en het lichte tankmaterieel. Van het nieuwe moderne materieel wordt in de defensienota genoemd: infra-rood apparatuur, beschermend materieel in verband met de atomi- sche-, bacteriologische- en chemische oorlogsvoering, alsmede radar-vuur leiding materieel voor de lichte lucht doelartillerie. Gelet op het tempo waarin de industrie allerlei nieuw ma terieel kan afleveren en gezien de beperkte financiële middelen, zullen voorshands drie bataljons infanterie worden gemechaniseerd en een hoe veelheid halfrupsvoertuigen in de verkenningseenheden worden vervan gen. Bovendien omvat het aanschaffing», plan onder meer geleide wapens en anti-tankwapens, alsmede aanvul ling van de munitievoorraden voor oorlogsgebruik en aanschaffing van de munitie voor nieuwe (geleide) wa pens. Voor de uitvoering van het gehele moderniseringsplan is M.D.A.P.-hoIp onmisbaar, aldus de defensienota. Misdaad (Slot van pag. 1) derland en zij. hebben tot enkele die- Êe teleurstellingen geleid, oals het meer voorkomt bij experi menten ging het ook hier: de mis lukkingen werden sneller en meer al gemeen bekend, dan de successen. Er worden nu ernstige verwijten gericht tot hen, die verantwoor delijk zijn voor het experimen teren met psychopatcn-asiels, waar uit deze delinquenten gemakkelijk kunnen ontsnappen. Te vlot zouden twijfelachtige psycho paten in zo'n „open" gesticht worden geplaatst en al te gemakkelijk zou den deze mensen verlof kunnen krij gen 0111 elders te vertoeven of t.( werken. De feiten stellen helaas de veront ruste critici gedeeltelijk in het ge lijk. Het blijkt, dat men inderdaad heel grote en soms té grote risi co's neemt met de vrije verpleging van deze misdadigers(sters). Het gaat hier echter om nog iets meer dan enkel de zorg voor een aantal gestoorde misdadigers, het gaat hier om de bescherming van de samenleving tegen de misdaad in het algemeen. En dan kan er toch maar weinig twijfel bestaan aan de noodzaak om het algemene belang van de samenleving tè laten prevaleren over het belang van de misdadige psycho paten. Er zal voor gezorgd moeten worden, dat deze misdadigers beter geïsoleerd worden dat zc minder vlot terugkeren in de maatschappij, dat ze intensiever onder toezicht worden gehouden, kortom, dat men hen blijft zien als mensen, die welis waar beklagenswaardig zijn, maar van wie de .meesten met zonder in tensief toezicht kunnen leven. Meer geleide projectielen voor de luchtmacht (Van onze Haagse redactie). De Koninklijke Luchtmacht zal blij kens de Defensienota in de komende jaren steeds meer in het teken van de geleide projectielen komen te staan, terwijl de drie typen gevechts vliegtuigen door een geringer aantal -an het type F 104 G, de „Starfigh- er" zullen worden vervangen. De taak van de-luchtmacht ligt voor het grootste deel in de N.A.V.O.-ver- dedigingsgordel in West-Duitsland. De in deze gordel in te zetten geleide wapens zijn van het type Nike, dat uit de M.D.A.P.-hulp wordt ontvangen en van het type Hawk, dat door de aan de verdedigingsgordel deelnemen de landen uit gezamenlijke Europese produktie zal worden aangekocht. Een ander vernieuwiugspunt van de luchtmacht is volgens de defensieno ta vervanging van de voor luchttrans port gebruikte Dakota's door een do zijn F-27 vliegtuigen. „Kortverband- vrijwilligers" Minimum leeftijd in bijzondere gevallen 17 jaar §i Aan contractanten, zoals be- M doeld in het rapport van de H commissie „Werkelijke dienst- tijd dienstplichtigen" zullen volgens de defensienota de vol- s gende dienstvoorwaarden wor- den geboden: Ij Voor indiensttreding als con- tractant komen in de eerste plaats in aanmerking jonge- p lieden, die (nog) niet als f§ dienstplichtige in militaire J dienst zijn geweest. Daarnaast H zal, vooral in de eerste ja- ren, een beroep worden gedaan op dienstplichtigen, die voor eerste oefening onder de wa- Z H penen zijn of niet langer dan enkele maanden tevoren met ii groot (c.q. klein verlof) zijn -- vertrokken. De verbintenis als contractant wordt in het merendeel der gevallen voor zes jaren ge- sloten. Nadrukkelijk wordt ge- fi stipuleerd, dat de contractant n niét kan overgaan in beroeps- dienst. De minimum leeftijd voor het sluiten van de verbintenis is pL 18 jaren (in bijzondere geval- M len 17 jaren), de maximum leeftijd 24 jaren (zo nodig zal p deze tot uiterlijk 28 jaren Jcun- =l nen worden verhoogd). Bij het verlaten van de dienst zullen de contractant een aan- tal faciliteiten worden verleend m om een nieuw bestaan in de ci- viele maatschappij op te bou- ff wen. Een en ander zal op 1 januari H 1961 ingaan. §f De benaming contractant", pp welke in navolging van het f§ rapport van de commissie in de defensienota nog is ge- pi bruikt, zal worden vervangen door de naam „Kovtverband- pp vrijwilliger". iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiü Amerika en Rusland werken aan neutronenbom Het Amerikaanse tijdschrift „"U.S. News and World Report" selirïjft, dat men in Amerika en in de Sowjet- Unie werkt aan een neutronenbom, soms „dodende straal" genoemd. Bij deze bom zou de straling zodanig kunnen worden beheerst, dat er vrij wel geen radio-actieve afval zou ont staan. Een met de bom aangevallen gebied zou bijna dadelijk weer be woonbaar zijn. Het Wereldgebeuren Stilte In de Veiligheidsraad is het debat over de U-Zhet Amerikaanse spio- nagevliegtuig dat boven Rusland werd neergehaaldbegonnen. Op deze fotocombinatie ziet men links de Rus Gromyko en rechts de Amerikaan Cabot Lodge, in vrijwel dezeljde houding tijdens dit débat. RUSSISCHE RESOLUTIE Lodge: na 1953 350 Russen in arrest De Veiligheidsraad der V.N. vervolg de gisteren zijn debat over de Russi sche beschuldiging dat de jongste Amerikaanse verkenningsvluchten boven de Sowjet-Unie agressie bete kenen en een bedreiging van de we reldvrede vormen. Da Amerikaan Henry Cabot Lodge bestreed dat de vluchten agressie be tekenen en zei dat de Sowjet-Unie duizenden spionnen in andere landen heeft. Sedert de dood van Stalin in 1953 waren in verschilende landen ongeveer 35Ö Russische spionnen ge arresteerd. Hij verklaarde dat de V.S. bereid zijn onderhandelingen te voe ren over een overeenkomst voor in ternationale Iuchtinspectïe, waardoor een onverhoedse aanval onmogelijk en maatregelen van wettige verdedi ging, zoals luchtverkenningen, over bodig zouden worden. Hij las een lijst voor van Russische agenten die in de V.S. waren ontmaskerd en zei dat en kele van hen gearresteerd waren op hetzelfde ogenblik dat premier (Slot van pag. 1) miljard geraamd bruto nationaal produkt) stijgen-tot 4,2 procent. Bij het bedrag van de defensienota voor 1961 wordt aangetekend: Alle extra-kosten in verband met de beveiliging van Nieuw-Guinea die ontstaan door de uitzending van meer personeel en materieel naar dit overzeese gebiedsdeel, zijn in de f 1850 miljoen per jaar begrepen. Het plafondbedrag van f 1850 mil joen per jaar zal worden verhoogd met de kosten, verbonden aan de algemene regeringsmaatregelen, met betrekking tot de salarissen, pensioenen enz. van het rijksperso neel, die na 1959 werden of zullen worden getroffen. Verdeling Do thans bekende behoeften van de drie krijgsmachten waren de basis voor de verdeling van het, door de regering toelaatbaar geachte defen sieplafond. Per jaar zal door de marine 41S mil joen worden besteed, door de larid- STERK. Het sterke vissersverhaal van William Foyles in Maldon (En geland) is dat hij, in zijn 30 jaar als voorzitter van de plaatselijke henge laarsclub, nog nooit ook maar één vis heeft gevangen. STILTE. In Salisbury (Zuid-Rhode- sia) duwden autodieven (bang dat liet gesnor van de motor ben zou ver raden) een wagen vierhonderd meter weg voordat zij erin gingen zitten. Zij kwamen niet verder; het bleek dat de motor eruit was gebaald voor re visie. macht S89 miljoen, door de lucht macht 498 miljoen, de internationale financiering zal 38 miljoen vragen en voor de bijdragen aan andere de- parlementen is 7 miljoen uitgetrok ken. Met wijzigingen, waaraan uitdruk king zal worden gegeven in de jaar lijkse begrotingen of in een supple- toire begroting, moet altijd rekening worden gehouden, zo geeft de minis ter van defensie voorts te kennen in zijn nota. Als drie wijziging-ver oorzakende factoren noemt hij de re latief lange termijn waarover de mi litaire plannen lopen de onzekerheid met betrekking tot de Amerikaanse hulp en de dynamische ontwikkelin gen waaraan de krijgsmacht steeds onderhevig is. Over do Amerikaanse hulp zegt de minister ït> zijn defensienota onder meer dat men vertrouwt dat in vo rige jaren verkregen hulp zal worden voortgezet, een vertrouwen dat ge deeltelijk steun vindt in do belang stelling van do zijde der Ver. Staten voor bepaalde projecten. Een defini tieve toezegging is evenwel niet door do Amerikanen gedaan, aldus*de mi nister. Pakje boter wordt goedkoper (Van onze Haagse redactie.) Do prijs van een pakje boter zal, naar wordt verwacht, spoedig verder worden verlaagd. De sterk gestegen produktie heeft er toe geleid, dat de voorraad, die opgeslagen wordt bij het V.I.B. (Voedselvoorzicning-ïm- j portbureau) een steeds grotere om- vang aanneemt. Onlangs is in het produktschap voor zuivel liet besluit gevallen om als de voorraad bij het VJ.B. de 10.000 ton overschrijdt, de binnenlandse consu ment, door middel van prijsverlaging, van de stijgende boterproduktïe te doen profiteren. Om de afzet van Nederlandse boter ook in de niet-E.E.G.-landen, met name in Engeland, te handhaven, heeft het produktschap voor zuivel kortgeleden besloten een toeslag van 60 cent per kilogram te geven bij boteruitvoer. Daarnaast is het be sluit gevallen ook in Nederland het verbruik van boter door middel van een lagere prijs op te voeren, wan neer de voorraad bij het V.I.B. een omvang van 10.000 ton heeft bereikt. In zuivelkringen verwacht men, dat deze hoeveelheid spoedig bij het V. I.B. zal zijn opgeslagen. De Frnnse geleerde Georges Claude, die vooral bekendheid lieeft gekregen door zijn onderzoekingen op liet gebied van gassen, is in de ouderdom van 89 Jaar te St.-Cloud bij Parijs overleden. In 1945 moest hij zich wegens samen werking met de Duitsers verantwoorden, maar werd op grond van zijn weten schappelijke verdiensten op vrije voeten gelaten. Kroesjtsjew in september 1959 voor de V.N. over de vrede sprak. Na de verdaging dienden Cylon, Ar gentinië, Ecuador en Tunesië een compromis-resolutie in, waarin wordt aangedrongen op zo spoedig mogelij ke hervatting van de topbesprekin- gen door de grote vier. De Britse afgevaardigde in de Veilig heidsraad, sir Pierson Dixon, heeft dinsdag een beroep gedaan op de Sowjet-Unie „met ons het zoeken naar duurzame oplossingen voor de wereldvraagstukken te hervatten". Volgens de Britse afgevaardigde heeft de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko naar zijn gevoelen een zeer overdréven beeld gegeven van de verwikkelingen voortspruitend uit het vliegtuiginci dent van 1 mei. Maar de Brit zei vooral van gevoelen te zijn, dat Gro myko niet afdoende heeft verklaard waarom de Sowjetregering de top conferentie op deze kwestie liet stranden. De Fransman Armand Berard deelde mee, dat de Franse dele gatie zich niet kan verenigen met de Russische ontwerp-resolutie. Hij was van mening, dat de ge wraakte spionagevluchten niet ten doel hadden de gevestigde inter nationale orde te wijzigen. Hij wees in dit verhand op de Russi sche „spoetniks1', die zonder op houden over de gebieden van vreemde landen vliegen. Armand Berard verklaarde voorts, dat de activiteit van het inwinnen van geheime inlichtingen in de huidi ge wereldsituatie helaas tot de ge wone praktijk behoort. Geen prijsverlaging van aardgas (Van onze parlementaire redacteur) De minister van economische zaken, drs. De Pons, heeft er in de dinsdag gehouden vergadering van de Twee de Kamer geen twijfel aan laten be slaan, dat van hem geen verlaging van de prijs van het aardgas te ver wachten is. Hij zeidp niet te zullen toegeven aan de op hein uitgeoefende drang om op korte termijn de prijs van het aardgas to verlagen. Minister De Pous verzekerde dat zelfs een geringe prijsverlaging op het ogenblik' niet mogelijk is. Voor 1960 is het winstsaldo geraamd op .2.6 miljoen gulden. Er is voor 140 miljoen gulden geïnvesteerd. Dan kan men 2.6 miljoen gulden tocli geen buitensporig hoge winst noemen meende hij. Zij bedraagt maar onge veer twee procent van het geïnves teerde kapitaal. De levering van aardgas van overzee is in studie. Men mag niet verwach ten, dat daartoe binnen enkele ja ren kan worden overgegaan. Waneer over enige tijd een energienota zal worden ingediend zal de minister daarin nogmaals aandacht schenken aan de gaspolitiek en aan de oprich ting van een energieraad. Veel bleek de bewindsman niet voor zo'n ener gieraad te voelen. De Kamer nam de energienota na het debat zonder hoofdstedelijke stemming voor ken nisgeving aan. Modernisering bij de Marine Het urgentieprogramma voor de ver nieuwingen van liefc materieel en de aanschaf van nieuw materieel bij de Koninklijke Marine b.estant volgens de vandaag verschenen defensienota uitvervanging van do vliegtuigen in Nieuw-Guinea, nieuwbouw van twee conventionele onderzeeboten, nieuwbouw van een tanker-voorraad- scliip, geleide wapens op een tweede kruiser, nieuwbouw van vier fregat ten cn aanschaffing van een klein squadron onderzeeboot bestri jdings- helikoptcrs. Daarna zal vrijwel nog een dergelijk programma afgewerkt moeten worden. In uitwerking zijn bij de marine thans projecten als: uitrusting van een eer ste kruiser met geleide projectielen en van Seahawk-straaljagers met de ze wapens, uitrusting van onderzee- boot-bestrijdingsjagers met torpedo bewapening en verbeterde detectie apparatuur, voorbereiding van de bouw van een atoom-onderzeeboot, vervanging van verscheidene vaartui gen en bouw van verscheidene gebou wen, alsmede afbouw van de haven van Den Helder. Een en ander heeft ook bij de marine eén noodzaak van personeelsuitbreiding tot gevolg. Op het zeer drukke traject Rokin- VVeteringscïrcuit via het Munt plein in Amsterdam, is het ver keer dinsdag tussen 4 en 6 uur met behulp van televisie geregeld. Agent Leiios, die anders op dit spitsuur do zgn. duiventil op het Muntplein het verkeer in goede banen tracht te leiden, bediende «Ie ruim 150 verkeerslichten bij do tien kruispunten op dit anderhal ve kilometer lange traject in een zaal van Carlton aan de Vijzel straat. Van het „levende" verkeer zag of hoorde hij niets. Hij zag het alleen op do vijf monitors, die voor hem stonden opgesteld. Dit experiment een primeur voor Nederland werd gehouden ter gelegenheid van de in Am sterdam gehouden jaarvergade ring van de vereniging van hoge- re politieambtenaren. Er werden nog meer nieuwe toepassingen van technische communicatiemid delen ten dienste van de politie gedemonstreerd. Die met televi sie vormde het hoogtepunt. De verkccrsdcskundigcn van de Amsterdamse politie gaven na af loop van het experiment te ken nen, dat de proefneming aan de verwachtingen had beantwoord. Hun bevindingen zullen thans in een rapport worden samengevat, waarna over enige tijd zal wor den nagegaan of televisie als hulpmiddel bij de regeling van het verkeer op het onderhavige tra ject zal worden ingevoerd. 'Agent Lenos, die tussen 4 en 6 uur de verkeerstouwtjes in han den had, was bijzonder voldaan. „Maandagavond toen wij ook al experimenteerden waren het Ro- kin en het Muntplein om zes uur schoon, een kwartier eerder dan normaal. En dinsdag waren we ook weer eerder klaar", was zijn oommentaar. Verkeersopstoppin gen, die anders op het spitsuur op dit traject nog wel eens voorko men. deden zich niet voor. Boven dien'is gebleken (lat de verkeers regelaar bij dit systeem moeilijke verkeerssituaties vlotter kan, op lossen dan bij het gebruikelijke systeem, waarbij de verkeerspoli tie via mobilofoons de' agent in do duiventil op do hoogte houdt. Thans was het hole traject voor hem overzichtelijk. Agent Lenos heeft tijdens het te levisie-experiment zijn wil opge legd aan de duizenden Amster dammers, die per fiets, bromfiets motor of auto de stad verlieten of binnenkwamen. Hij liet twee au to's van het Weteringscircuit af naar het spui rijden zonder dat zij voor verkeerslichten behoefden te wachten. Voor dit experiment werd gebruik gemaakt van vijf televisiecamera's. Inspecteur Ter Beest van de verkeerspolitie ver wacht dat men in de praktijk aan drie camera's voldoende zal heb ben. De verkeersagent in de dui ventil kan dan immers met eigen ogen de verkeerssituatie op het Muntplein waarnemen. Een ander nieuwigheid demon streerde Philips: televisie met ge bruikmaking van infrarood, bij voorbeeld ter observatie van plaat sen waar vaak diefstallen worden gepleegd (kleedlokalen en derge lijke). Opname is zelfs mogelijk bij volledige duisternis. Deze op- paratuur maakt de aanwezigheid van een politieman, die een oogje in het zeil moet houden, overbo dig. Of de Oostduitse autoriteiten wel in hun nopjes zijn met de vlotte manier waarop de Russen het geval van de Amerikaanse Dakota willen afwikkelen, is zeer de vraag. Dat legervliegtuig dwaalde vrijdag af van zijn route en werd door Rus sische straaljagers gedwongen tot een landing, dertig kilometer binnen de Oostduitse grens. De Russen pro testeerden „uiterst mild", zo bericht ten de persbureaus; opzet werd de Amerikanen niet verweten en dreige menten werden niet geuit. De Ameri kanen kregen zomaar toestemming, toestel en bemanning terug te halen. Wel stond in de brief van de Sowjel- commandant in Oost-Duitsland, kolo nel-generaal I. I. Jacobowski aan ge neraal Clyde D. Eddleman, de com mandant van de Amerikaanse troe pen in Europa, dat het besluit hier toe was genomen „in overleg met de Oostduitse regering", maar dat was wat anders dan vroeger toen ver dwaalde Amerikanen aan de Oost duitse autoriteiten werden overgedra gen. Die Oostduitsers konden dan met deze gijzelaars als „lokaas" pro beren, een stap verder te komen op de overigens uitzichtloos gebleven weg naar erkenning van hun „soeve reiniteit" door landen buiten het com munistische blok. Maandag had de vice-premier van het Oostduitse marionettenbe wind, Heinrich Rau, nog gezegd het eigenaardig te vinden dat de pi loot de koers was kwijtgeraakt op zijn route van Kopenhagen naar Hamburg: „Misschien heeft iemand zijn minachting voor onze soevereine rechten willen demonstreren". Hij moet nu het gevoel hebben gekregen dat voornamelijk de Russen zijn soe- vereiniteïtsgevoelige lange tenen ne geren. De negen inzittenden van het toestel worden uitgeleverd zonder dat ook maar de traditionele wekenlange omweg van onderhandelingen tussen liet Amerikaanse en het Oostduitse Rode Kruis moet worden afgelegd. j\au is niet voor een kleintje ver vaard. Hij werd in 1933 na de machtsoverneming door de nationaal- socialisten in Duitsland twee jaar gevangen gezet, wist vervolgens te ontkomen naar Praag vanwaar hij naar Moskou toog om leider te wor den van het internationale agrari sche instituut aldaar en diende in de Spaanse burgeroorlog achtereenvol gens als commissaris, stafchef en commandant van de elfde internatio nale brigade. Gewond werd hij in mei 1938 naar Frankrijk gebracht. Na 'n paar maanden trad hij er op als lei der van het comité tot hulp aan Spanje-strijders en als lid van de lei ding in ballingschap der Duitse com munistische partij. Vichy-organen veroordeelden hem tot achttien maanden gevangenisstraf. In 1942 werd hij overgeleverd aan de Gesta po, met het gevolg dat hij tot het eind van de Tweede Wereldoorlog in het concentratiekamp Mauthausen werd opgesloten. Hij behoort «lus niet tot de Oostduitse marionetten zoals Walter Ulbricht die vele jaren in de Sowjet-Unie in de leer zijn ge weest. Niettemin is hij een goede marionet: als door de wol geverfde communist kent hij zijn afhankelijk heid van het Kremlin. Als leider van het planbureau en daarna als minis ter van de buitenlandse en intern- Duitse handel heeft hij zich trouw gehouden aan de richtlijnen uit het oosten. Al had hij maandag misschien niet verwacht dat de afwikkeling van het „incident" met de Dakota zo snel zou verlopen, toch was Rau toen niet zo fel als men van de Oostduitse regeerders gewenst is. Hij hoopte dat de vlucht van het Amerikaanse vliegtuig „een onschuldige zaak zou blijken te zijn" en verzekerde dat Oost-Duitsland niet van plan is om de toegang tot Berlijn te blokkeren. „Wij willen onderhandelen. Door on derhandelingen kan West-Berlijn alle verbindingswegen krijgen dié het wenst". Al gaan deze uitlatingen voorbij aan het eigenlijke conflict (dat de Russen dreigen met toeken ning van soevereiniteit over de ver bindingen met Bei'lijn aan de Oost duitse regering terwijl de westelijke mogendheden die soevereiniteit niet zouden erkennen) toch kreeg men de indruk dat Rau van zijn Russische superieuren de opdracht had gekre gen, het wat kalmpjes aan te doen op die manier mee te werken aan de totstandlcominng van een stilte na de storm op „topniveau" le Parijs. Po litieke meteorologen vragen zich nog steeds af hoe die stilte afdoende kan worden verklaard. Misschien is dat alleen in het Kremlin bekend en kan men ook slechts daar verklaren of en waar op deze stilte een nieuwe storm volgt. HEINRICH RAU ...Kremlin wenst nu kalmte...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17