PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veiligheidsraad is bijeen voor bespreking Russische beschuldiging Bloedige onlusten in Kongo bij verkiezingen Veerboot „Prinses Irene" aan provinciaal bestuur overgedragen o, BILT LODGE (V.S.) HOOPT DAT DEBAT WAARHEID AAN HET LICHT BRENGT Vandaag... GROTE BELANGSTELLING BIJ UITVAREN VISSERSVLOOT 203e jaargang - no. 121 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostbure. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zlerikzee. red, tel. 2425. adm. tel. Na incident met Amerikaans vliegtuig De Veiligheidsraad heeft maandag zijn bijzondere zitting ge opend ter behandeling van de Russische beschuldiging tegen de Verenigde Staten, die agressie gepleegd z°uden hebben door spionagevliegtuigen boven de Sow jet-Unie te laten vliegen. De voorzitter van de raad, de Ceylonees Sir Claude Corea, die de zitting opende, drong aan op spoedige hervatting van de onder handelingen tussen de grote mogendheden „in een hernieuwde geest van goede wil". Hij sprak de hoop uit, dat de bespre kingen in de Veiligheidsraad even eens de formulering van een prak tische benadering tot resultaat zou den hebben, die zou leiden tot de spoedige vervulling van de hoop der mensheid. Volgens sir Claude heeft de Veiligheidsraad de gelegenheid, zijn discussies zodanig te voeren, dat de weg geëffend kan worden voor een vroegtijdige hervating van het internationale overleg in de Veilig heidsraad, binnen de Verenigde Na ties of daarbuiten, in een hernieuwde geest van goede wil. Sir Claude zei voorts, dat de Russi sche documenten waarin van agres sie gewaagd wordt, betreking hebben op „belangrijke kwesties, die ver band houden met agressie, schen ding van de grenzen van een soeve reine staat en een bedreiging van de wereldvrede". Het was de plicht van de raad om deze kwesties grondig te onderzoeken. Maar een dergelijk on derzoek diende met gematigdheid te geschieden, in de sfeer van kalmte en waardigheid. Belangstelling Toen de zitting geopend werd. be zeten de gedelegeerden van de 82 landen van de Verenigde Na ties bijna de gehele publieke tri bune. De perstribune was overvol. Do Amerllsaanse afgevaardigde Ca bot Lodge deelde mee, dat dc Ver enigde Staten zouden stemmen voor aanvaarding van de door de Sowjet- Unio voorgestelde agenda, in weer wil van de „bedriegelijkheid" van de Russische beschuldigingen. De Ver enigde Staten, aldus Lodge, geloven in vrijheid van meningsuiting en de Amerikaanse gedelegeerde hoopte, dat de Russische pers en radio de be sprekingen in de Veiligheidsraad vol ledig zouden weergeven. De Sowjet- Unie had bitetrheid in de raad ge bracht ci» dit kon leiden tot verhoog de spaning. Lodge hoopte, dat het de bat de waarheid aan het licht zou brengen en zou bijdragen tot de vre de en veiligheid. De Russische afgevaardigde Gromy- ko zei, dat „de agressieve daden" van de Amerikaanse luchtmacht te gen de Sowjet-Unie een bedreiging van de wereldvrede hadden gescha- Nieuwe richtingborden op stations Met Ingang van de nieuwe zomer dienstregeling zullen de spoorwegen op de perrons van de stations nieu we richtingborden aanbrengen. Dit is een uitvoeisel van het streven van de N.S. de aanduidingen op de per rons duidelijker te maken, alsmede van een besluit van de internationale organisaties van spoorwegonderne mingen. De richtingborden zullen in geel wor den uitgevoerd, terwijl de bestem mingsrichting meer wordt gespeci ficeerd. Tussen de uren is een hori zontale streep aangebracht om een duidelijk overzicht te krijgen van de vertrektijden. De T,E.E.- en D- treinen worden in rood aangegeven met aanduiding van doorgaande rij tuigen, restauratierijtuigen en derge lijke. pen. Volgens de Russische afgevaar digde hadden de „agressieve daden" van de Amerikanen aan de voor avond van de topconferentie aange toond, dat de Verenigde Staten de conferentie wilden torpederen voor dat zij begonnen was. Premier Kroesjtsjew was naar Pa rijs gegaan in de hoop, dat het ge zonde verstand in Washington de overhand zou krijgen en dat de Ver enigde Staten de agressieve daden van hun luchtmacht zouden veroorde len, aldus Gromyko. Gromyko beschreef het Ameri kaanse plan voor internationale luchtinspectie als een poging om inlichtingen voor het pentagon te verzamelen. Resolutie Na zijn verklaring diende Gromyko een resolutie in waarin de Veilig heidsraad wordt verzocht de spiona- gevluchten van Amerikaanse vlieg tuigen boven andere landen te ver oordelen en de V.S. te verzoeken on middellijk een eind te maken aan dergelijke vluchten en herhaling er van te voorkomen. De Veiligheids raad zou ook moeten verklaren dat dergelijke daden een bedreiging van de wereldvrede vormen. VIER MENSEN GEDOOD Definitieve uitslag volgende week bekend Bij de verkiezingen in de plaats Kamina in Belgisch Kongo, zijn zon dag vier Kongolezen gedood tijdens vechtpartijen tussen politieke tegen standers. Zij waren met hakmessen om het leven gebracht. Drie bewoners van de stad werden zwaar en elf licht gewond. De Belgische rijkspo litie slaagde er in zonder gebruik van wapens de orde te herstellen. Er zijn uitgebreide militaire voorzorgs maatregelen genomen en volgens de jongste berichten is de rust in de plaats weergekeerd. Kamina ligt in de Zuid-Kongolese provincie Katanga en is een van de twee Belgische militaire bases in Kongo. Drie doden bij verkeersongeval Een verkeersongeval, dat gisteren omstreeks acht uur op de provinciale weg Noordwijkerhout-Haarlem Is ge hemd, heeft drie mensen het leven gekost. De 22-jarige motorrijder C. M. Hoog kamer uit Noordwijkerhout reed met zijn motor op genoemde weg. In een bocht, even ten noorden van „de Rui- genhoek", vloog hij met zijn voertuig tegen een busje, afkomstig uit Kat wijk. Zowel hij als de beide, duopas sagiers, mejuffrouw G. Q. Pennings, 22 jaar en mevrouw Hoogkamer- Vink 20 jaar, werden op slag gedood. Mejuffrouw Pennings was afkomstig uit Noordwijkerhout. De chauffeur van het busje liep een shock op. Het was de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. rar. A. F. C. de Ca- sembroot, die de nieuwe veerboot JPrinses Irenetijdens de officiële vaartocht voor de provincie aan vaardde. In Leopoldstad is maandag voorts officieel bevestigd, dat de verkiezin gen in de drie grote Kongolese cen tra Leopoldstad, Jadotstad en Elizabethstad zondag zonder inci denten zijn verlopen. Geheel in de lijn der verwachtingen heeft de Abako-partij van de Kongo lese nationalistische leider Kasavoe- boe in Leopoldstad een grote over winning behaald! Van de tien zetels voor de provinciale staten, die het district van de hoofdstad van Bel gisch Kongo zijn toebedeeld, behaal de zijn partij er zeven. Voorts gingen er drie van de vier zetels voor de wetgevende vergadering van het Abako-bolwerk in het district Leo poldstad naar de volgelingen van Kasavoeboe. Ook een andere vooraanstaande Kon golese leider, Loemoemba, behaalde in zijn district Stanleystad een indrukwekkende overwinning. Deze voorlopige resultaten zijn maandagavond in Brussel bekend ge worden. De einduitslag van de ver kiezingen, die de 137 leden van de Kamer van volksvertegenwoordigers en de leden van zes provinciale ra den van het op 30 juni onafhankelijk wordende Kongo zullen aanwijzen, wordt niet voor de volgende week verwacht. Adolph Eichmann aangehouden De autoriteiten van de Israëlische veiligheidsdienst hebben Adolph Eichman, die hoofd van de joodse afdeling der Gestapo van de nazi's is geweest, aangehouden. Hij zal in Israël voor de rechtbank verschij nen. Dit heeft premier Ben Goerion in het Israëlische parlement mee gedeeld. Eichman, die verantwoordelijk zou zijn voor het vermoorden en marte len van zes miljoen Europese joden, verdween aan het einde van de jong ste wereldoorlog. Volgens onbevestigde berichten zou hij naar Koeweit gegaan zijn. Eich mann werd in Palestina geboren; hij organiseerde in 1936 op bevel van Hitier een Arabische opstand en hield ook toezicht op de wapenleve ranties aan de Arabieren. In 1938 keerde hij terug naar Berlijn, waar hij hoofd werd van de „joodse af deling" van de Gestapo en het „uit roeiingsstelsel" organiseerde". Zijn chef was Heinrich Himmler en zijn taak was in hoofdzaak joden te doden. In 1938 zou Eichmann de lei ding hebben gehad van de deporta tie van ruim 180.000 Oostenrijke jo den uit Wenen. In 1944 diende hij te velde als luitenant-kolonel van de S.S. Over de toedracht van de arrestatie wordt het stilzwijgen bewaard. Slechts werd bekendgemaakt, dat Israëlische agenten Eichmann had den gegrepen en. dat hij terecht zal staan op beschuldiging van oorlogs misdaden. Het kabinet was slechts een uur voor de bekendmaking in het parlement op de hoogte gesteld. De bekendmaking bracht in het parle ment de nodige opschudding teweeg. Agenten van de Israëlische geheime dienst hebben vijftien jaar lang jacht gemaakt op de man, die wel „de .grootste in leven zijnde vijand van .iet joodse volk" wordt genoemd. Als SS-leider stelde Eichman in het ''ezette Boedapest- in 1944 voor „bloed iegen geld" te ruilen. Als de joodse .-autoriteiten de Duitsers 10.000 leger- vrachtauto's zouden geven, zou een miljoen joden in vrijheid worden ge steld. De ruil was dus één auto tegen honderd joden. Eisenhower voor radio en T.V. President Eisenhower zal woensdag (dat is in Nederland donderdag om 00.59) een half uur voor radio en televisie spreken over de misluk te topconferentie in Parijs. Hij zal het Amerikaanse volle ver slag uitbrengen van de gebeurtenis sen in Parijs en een uiteenzetting geven van het streven van de vrije wereld in de toekomst. vieren koning Frederik IX van Denemarken en koningin Ingrid p WOENSDAG AAN SCHOT Onder gunstige weersomstandigheden, beschenen door de voorjaarszon, is om twaalf uur gisteren de vissersvloot uitgevaren. Het comité „Vlaggetjesdag" en enkele vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur begeleidden de vloot tot Hoek van Holland om van daaruit de vissers van Vlaardingen een goede reis en een goede vangst toe te wensen. Dit jaar voeren ook enkele boten mee niet ouden van dagen, mensen, die vroeger de zee jaren hebben bevaren en aan de haring visserij hebben deelgenomen. hun 25-iarig huwelijksfeest, ter gelegenheid waarvan twee spe- ciale postzegels zullen verscnij- llllllllllilllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Het is voor de zeelui ideaal weer om naar de visgronden te varen. „Ze hebben de wind op de bil", zoals dit in zeemanstermen wordt uitgedrukt en zullen dus, wan neer het weer de eerste dagen zo blijft, ongetwijfeld tijdig de visgronden kunnen bereiken om woensdag aan schot te kunnen gaan. De vloot uit Scheveningen be staat uit 74 loggers. Oorspronke lijk zouden er 77 loggers uitva ren, maar de twee boten, die za terdag met elkaar in aanvaring zijn gekomen, bleven in de haven achter, evenals de Sch. 2, die een kapotte schroef had. De vloot bestaat uit zeven com binaties van Scheveningse rede rijen die ieder een jager tér be schikking hebben. De twee snelste jagers, de Sch. 61 (Janny) en de Sch. 55 (Noorderkroon) zijn trawlloggers, die voor deze gele genheid met de vleet zijn uitge rust. Vorig jaar wist de Sch. 55 met zijn 750 pk motor als eerste de „Hollandse nieuwe" aan de wal te brengen. Dit jaar zal er grote con currentie ontstaan tussen de Sch 61, die een motorvermogen heeft van 600 pk en de winnaar van vorig jaar. Als eerste logger koos de Sch. 4 van rederij Den Duik zee. Nage wuifd door duizenden, stoomde zij, spoedig gevolgd door de overige loggers, de haven uit op weg naar de visgronden. Ook in Umuiden was de belang stelling bij het vertrek van de haringvloot groot. 37 Katwijkse loggers verlieten, de een na de ander, de vissershaven, met de scheepsfluit een laatste groet ge vend aan de duizenden op de kade. Zoals gebruikelijk had de beman ning aan boord van de logger weer de hoogste punten, tot in de top jes van de masten, gezocht om naar de achterblijvenden op de wal te wuiven. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" sloot omstreeks halftwee de rij van uitvarende schepen. Foto: Fleurig afscheid van de uitvarende loggers in IJmuïden Bejaarde vrouw door gasverstikking omgekomen Naar wij eerst thans vernemen is zaterdagavond het levenloze lichaam van de 70-jarige alleenwonende mevr. L. UytenbogaardBoendermaker in haar woning te Amsterdam ge vonden. Uit een onderzoek bleek, dat de vrouw door gasverstikking om het even was gekomen. Een gaslekkage was ontstaan, doordat een koppeling aan de hoofdkraan van de gashaard .niet voldoende was afgesleten. JARENLANG is er in het nabije verleden in Zeeland gesproken over „de tweede grote boot", een schip dat nodig was als pen dant van de „Prinsese Beatrix" op het veer Vlissingen-Breskens. Jarenlang ook is „strijd" geleverd tussen provinciaal bestuur en regering over de toestemming deze boot te mogen bouwen, een toestemming die enige jaren geleden na de opwinding rond de veertarieven eindelijk afkwam. Gisteren was het nu zover, dat dit zo vurig begeerde scliip door de werf aan de provincie kon worden overgedragen: de „Prinses Irene". Bij deze overdracht door de Koninklijke Maatscliapij „De Schelde" aan bet provin ciaal bestuur werden (uiteraard) vele goede woorden gesproken, maar de welsprekendste van alle betogen kwam na de „officiële" toespraken, namelijk een geïmproviseerde verklaring van de beide nieuwe kamers van koophandel: „Wij zijn zéér dankbaar voor dit nieuwe schip, want wij verwachten dat de eerstkomen de jaren de wachtijden bij de veren verdwenen zullen zijn". De voorzitters van de beide kamers, de heren C. A. Kammeraad en ir. C. A. L. Horstmann, legden deze onver- waclite en ongevraagde verklaring af tijdens de officiële proeftocht, die gisteren van Vlissingen uit werd ge houden. Inderhaast werd alle aanwe zige journalisten verzocht even bij een te komen want het was de ka mers gebleken dat in den lande nog steeds gesproken wordt over de eer ste grote boot (de „Beatrix") als de .pech-boot". En daarover waren de camervoorziters verontwaardigd. „Deze nieuwe veerboot is naar on ze overtuiging een belangrijke bij drage voor de economische ont wikkeling van de gehele provin. cie" stelden zij nadrukkelijk. Wel ke verklaring door het provinciaal bestuur met instemming werd ontvangen. Met da beide kamers Ir. Horstmann: „Ook Zeeuwsch-Vlaanderen tevreden" werd immers in het verleden voortdurend overleg gevoerd over het „verenbeleid". Mogelijk zijn er bij dit overleg wel eens „haak jes en oogjes" geweest, maar gis teren werd duidelijk, dat die ten aanzien van de veerdiensten zijn verdwenen en dat het gehele be»-* drijfsleven van Zeeland, zowel uit Zeeuwsch-Vlaanderen als daarbui ten, deze nieuwe boot voor de eerstkomende jaren mede als dé oplosing ziet voor de moeilijkhe den van het vervoer op de Wes- terschelde-veren. De commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr, A. F. C. de Casern. broot, voegde aan deze verklaring van de kamers nog toe, dat het naar zijn mening absurd is do „Prinses Beatrix" als „pechsehip"' te blijven betitelen: .„Anderhalf jaar lang vaart deze boot nu nl op het veer zonder een kruimeltje pech en zon der revisie". En kamervoorzitter Horstmann zei nog: „Er is tijdens de top-uren op de Westerschelde-veren Ir. P. H. DE GROOT s.i. -*>,ontwerper yeerbooty®» minder stagnatie dan bij de Rotter damse tunnel". DE OVERDRACHT Dit alles speelde zich af nét de offi ciële overdracht. Die was begonnen nadat de „Prinsese Irene" met vele genodigden uit Vljssingen was ver trokken en omstreeks één uur voor Westkapelle was aangekomen. Pre cies één uur werd de Scheldevlag ge streken en de blauw-witte vlag van de provincie gehesen. Daarna ging de provincievlag omlaag om plaats te maken voor de standaard van de commissaris der koningin. In een der salons werden vervolgens enkele toespraken gehouden. Namens de Schelde-directie sprak ir. C. Kap- senberg. „Wij zijn zoals alle Zeeuwen trots op dit nieuwe schjp. Men mag stellen, dat voor soortgelijke veer- (Zie slot pag. 2 kol2) VERWACHT. TIJDEDUK MEER WIND. Half tot zwaar bewolkt met kans op enige regen of motregen, maar tegen de avond vanuit het westen enkele opklaringen. Aanvankelijk matige af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest, maar later matige wind uit westelijke richting. Dezelfde temperaturen als maandag of Iets lagere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1