Zal generaal Janssens een Glubb Pasha worden? Of/ZB WOENSDAG-TIP Het donkere hart van Afrika 11 door Link van Bruggen AUSTRALIË VERRAST WERELD MET ZEER GROTE PARELS STIERENVECHTERALLEEN NOG SCHOUWSPEL VOOR TOERISTEN DINSDAG 24 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Het is een vraag, waarop ik in Kongo herhaaldelijk ben ge stuit en die voortdurend weer alle mogelijke speculaties uit lokt. Generaal-majoor Janssens is de opperbevelhebber van de Force Publique: het zwarte leger van Kongo met een blank kader. In totaal commandeert hij vijfentwintigduizend man, die voornamelijk in de grote steden gelegerd zijn. Onder zijn bevelen staat nog geen enkele zwarte officier, hoewel de ne ger België al meer dan zeventig jaar als soldaat dient. De hoogste Kongolese rang is adjudant en ook het lagere kader telt vele blanken. De komende onafhankelijkheid op 1 juli moeten de Kongolezen voor zichzelf gaan zorgen heeft de evolutie van de zwarte militair aanzienlijk versneld. In Loe- loeaburg, dat als de nieuwe hoofdstad bestempeld wordt, is thans een onderluitenantenschool gevestigd, die vrij spoedig de eerste zwarte sub-alterne officieren af zal moeten leveren. Ook zullen er enkele geselecteerde onderofficieren naar de Militaire Academie van Brussel gaan om daar voor het offï- cïerskader klaargestoomd te worden. G ehoorzaamheid Van de Force Publique wordt ge zegd, dat hij volkomen betrouw baar is, dat de blanke officier er alle gewenste gehoorzaamheid krijgt en dat het gezag van gene raal Janssens onaantastbaar is. Van het Arabische Legioen van Glubb Pasha is eens hetzelfde be weerd. Het heeft jaren geduurd, voordat deze Engelse generaal het veld moest ruimen en zijn bevoegdhe den aan de Jordaniërs delegeren moest. De officieren van de Force Publi que gaan er trots op, dat hun or ders stipt en onverwijld worden opgevolgd. De zwarte soldaten aarzelen niet op hun eigen mensen te schieten, wat in het verleden meer dan eens is gebleken. Toen in januari van het vorige jaar in Leopoldville en Stanleyville bloedige onlusten uitbraken ze behoorden tot het vals klinkende voorspel van de dit jaar gehouden Ronde Tafel Conferentie was het de Force Publique, die de orde met harde hand herstelde. Volgens de in Kongo woonachtige Belgen gebeurde dit weliswaar te laat, maar dat was minder de schuld van het leger dan van de politiek. De leiding wilde wel ingrijpen en ook direct, doch Brussel nield haar tegen. Het vertrouwen, dat „IJzeren Hein" Janssens in de Force Publi- que heeft, wordt misschien het bes te geïllustreerd door het rapport, dat hij aan de regering uitbracht. Stuur geen soldaten, zo moet hij vóór de Ronde Tafel Conferentie aan Brussel geseind hebben, maar geef me volmachten. Binnen een maand kan ik overal de rust en de orde herstellenindien ik faal, onthef me dan van m'n post. Trouwens, er zijn meer feiten die de betrouwbaarheid en de efficien cy van de Force Publique aanto nen. Overal waar de zwarte sol een helder licht op hebben laten schijnen. Zoals een officier het zei: „We hebben onze soldaten niet alleen schieten geleerd, maar ook lezen en schrijven en zelfs eten en drinken. Hun vrouwen geven we les in hygiëne en kinderverzorging, in het bereiden van maaltijden en vaardigheid op de naaimachine. Hun kinderen leiden we op tot mensen, die later goed de kost kunnen verdienen. De officieren wonen met hun gezin eveneens in het legerkamp. Hun huis is groter en ze nebben ook be tere faciliteiten. De scheidslijn is er echter niet één van ras of Idem*. Lange katoenen jongens pantalon Amerikaans model - smalle pijp. Zeer sterk - Sanfor - Indanthren 72 jaar nil 7 kl. sL p. m. I Generaal Janssens, bevelhebber van de Force Publique in Bel gisch Congo niet worden gevormd, wat voor de onderlinge verhoudingen een zegen is. Geschiedenis De Force Publigue kan al op een roemruchte krijgsgeschiednis bo gen. Ter bevordering van de Op de sportvelden en op de ont spanningsavonden ziet men blank en zwart tezamen, terwijl tiental len officiersvrouwen zich dagelijks met de verheffing van de soldaten vrouwen bezighouden. De Belgen hebben nog iets gedaan, dat van grote innerlijke kracht voor de Force Publique is geweest. Bewust hebben ze ernaar gestreefd het stamverband geen enkele rol te laten spelen, noch in de troep, noch in de woonblokken. Zoveel als dertig stammen kunnen in één compagnie vertegenwoordigd zijn. Tribale klieken kunnen dan ook groepsidee worden de wapenfeiten Het bezit van elke man gemaakt en legio is de lectuur, die erover verschenen is. Op het laatste van de vorige eeuw werden campagnes tegen de Arabische slavenhande laars ondernomen en tegen de sek te der Madhi's in Soedan. Roeanda- Oeroendi werd in de Eerste We reldoorlog bezet en andere Duitse kolonies als Tanganjika en Came- roen. In de Tweede Wereldoorlog verloor de Force Publigue achthon derd man in Abbessinië, op Mada- faskar, in Nigerië en in Egypte, en zwarte bladzij is er óók ge weest, hoewel de geschiedschrijver 5 zaken in Nederland. Voor Zeeland 1 mm Lange Delft 60-62, Middelburg; Wal- straat 84, Vlissingen. Op aanvrage i pt bezoeken wij U gaarne. iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiuiiiiiiiiiiHiiiiiiniiHiiin hier zoveel, mogelijk het zwijgen toe doet. Vlak na de oorlog sloeg een legereenheid in Loeloeaburg aan het muiten, waarbij enkele blanke officieren en onderofficie ren werden vermoord. De opstand, die overigens geen politieke achtergrond Had, werd bloedig door de Belgen onderdrukt, terwijl de raddraaiers genadeloos werden opgeknoopt. Het spreekt vanzelf, dat de goed gedisciplineerde Force Publique, waarvan de leden hier en daar ook als gendarme worden ingezet, straks een strijdbare macht op de achtergrond zal vormen. In Kongo zegt men wel, dat de minister die na de eerste juli het leger onder zich krijgt, zichzelf de sporen van de dictatuur kan onderbinden. De politici zien dit zeer goed in. Degenen die vrezen, dat de Force Publique een instrument van een tegenstander gaat worden, willen de blanke officieren zo spoedig mogelijk de laan uit sturen. Ze wensen zwarte officieren en ook een zwarte generaaluitsluitend te benoemen uit de eigen vrien denkring natuurlijk. De verwachting is echter, dat ge neraal Janssens voorlopig wel zal aanblijven. Met zijn officieren vormt hij de kurk, waarop de For ce Publique drijft, het gezag, dat de eenheid en de onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid heeft samen gesmeed. Een zwak leger zou de tribale branden alleen maar aanwakke ren en de kansen op een chaos doen stijgen. De vraag is alleen aan wiens lei- I band een sterk leger gaat lopen! Geweerdril in een legerkamp. Eenheden van de Force Publi que patrouilleren regelmatig door de gebieden, die door twist' en tweedracht worden verscheurd. Op de foto een ■groepje militairen tijdens een rustpauze. daten verschijnen, is het met het tribale gekrakeel gedaan. En of schoon ze met slechts vijfentwin- tribale gekral tigduizend man in een gebied, dat zo groot is als West-Europa, zijn geplaatst. Kongo telt tachtig keer zoveel vierkante kilometers als Nederland! hebben de Bel gen alleen naar Roeanda-Oeroen- di en kele honderden parachutis ten moeten zenden. Apart Dat de gelederen van de Force Pu blique nog niet door de nolitiek zijn geïnfiltreerd en dat ook de vele stamruzies er geen vat op kunnen krijgen, hebben de Belgen aan hun eigen beleid te danken. Van het zwarte leger hebben ze als het ware een apart volk gemaakt. Van het prille begin af hebben ze hun koloniale troepen geïsoleerd en deze een eigen tempo van ont- wikkeling gegeven. H Hun legerkampen zijn in feite le- gerdorpen. De militair woont er s met vrouw en kinderen in een goed H gebouwd eigen huis, hij heeft zijn eigen sportvelden en zelfs stadions, zijn eigen hospitalen, zijn eigen scholen en zijn eigen kerken. Hij H krijgt naar Kongolese maatstaven H een zeer behoorlijke wedde. De le ss vensmiddelen voor het huisgezin g worden in nature verstrekt, doch ss niet, nadat voedingsspecialisten er Iiiiimuilimnlimn JAPANS MONOPOLIE GEBROKEN g Geheim van noordwestkust werd twee jaar bewaard 1 Onlangs is de sluier opgelicht g van een zeer goed bewaard ge il bleven geheim. In de Westaus- M tralische stad Perth zijn de re- sultaten getoond van een suc- 1 cesvol project: gekweekte pa- g reis van sprookjesachtige j§ schoonheid en opvallende groot- g te, die niet alleen in het vijfde g werelddeel, maar daarna ook op de wereldmarkt opzien baarden, g Een uit dergelijke parels sa- m mengesteld halssnoer is onlangs g door een New-Yorkse juwelier 1 voor ruim vierhonderdduizend g gulden verkocht, aldus „Die 1 Weltwoche". M Deze parels zijn de produkten van een nieuwe, buitengewoon winstge- vende industrie, die haar ontstaan _j dankt aan een idee van de zakenman Keith Dureau uit Melbourne. In alle stilte stichtte hij in 1957 een maat- schappij, de „Pearls Pty Ltd.", met als deelnemers de Japanse firma „Nippon Pearl Co" en de Amerikaan- se financier Allen Gerdo. De onderneming moest wel tot resul- taten leiden, want ieder van de drie deelnemers leverde het beste, dat ka- rakteristiek is voor zijn land. De =1 schatrijke Amerikaan zorgde voor on- s beperkte geldmiddelen, de Japanners stelden hun tientallen jaren oude er- IIIIIIIIIIIIIIIIIIII|[!!II]IIIIII!IIIIIIIIIIIII!I!]IIIIIIIIIII[IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIII|I|II|||I|||I||||II||III|I||||||||IIII||||[||||||||!|I!!III|||||||!!||||IIIIIII|I)III||||!||||||||||||||||||||||||||||||]|]||HI Calve -bip vdoot duübel-leükei- eten. Gasten? Trakteer dan eens op dunne, korstloze sneetjes brood met bv. een rolletje worst of een sardientje en om het dubbeldekker te maken Calvé Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Zo'n idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbeldekker. Doe Uzelf en Uw eters een plezier. Ontdek zo'n nieuwe verrassing met Calvé Mayonaise en... schrijf die aan Calvé. Dan krijgt U als Uw idee bruikbaar is ten leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbeldekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. Maak ei- ËaêérVSÓnl met Calvé CM 6.100.147.6; TORO-LEGENDE ACHTERHAALD Vlucht naar voren" Spaanse vechtstieren, die moed, onverschrokkenheid en kracht hebben getoond, moet in de toe komst het leven worden ge schonken. Uit de arena moeten zij weer naar hun weiden terug keren. Deze eis is afkomstig van Domingo Ortega, de „idealist van de arena", een der laatste grote stierenvechters van de ou de school. Hij verlangt niet al leen een nieuwe ethiek voor het stierengevecht zonder welke dit „nationale feest" van Spanje niet meer levensvatbaar zal zijn, hij verwacht tegelijkertijd van het sparen van het leven van bijzonder dappere Toro's stieren een verbetering en veredeling van de vechtstier- rassen. Deze idealistische opvatting van Do mingo Ortega bevat, zo beweren an dere Spaanse deskundigen op dit ge bied, een fundamentele fout. Dieren artsen hebben namelijk al lang afge rekend met de voorstelling van de „edele stier". Hun meningen zijn za kelijk nuchter: de stier is noch edel, noch moedig en slim. Hij is als alle graseters een vredig dier. Slechts de mens en de angst voor de mens drijft hem blindelings in. de strijd, in de „vlucht naar voren", zoals een Spaan se onderzoeker de schijnbare aanvals lust van de Toro noemde. De poging van Domingo Ortega in de arena een sportief karakter om de strijd van mens tegen dier te geven is dus reeds a prior! zin loos. Hij kan de Corrida al niet meer maken tot het grote nationa le Spaanse volksfeest, zoals het dat eens was. De sport en vooral het voetbal oefent op de Spaan se jeugd een grotere aantrekkings kracht uit. Er blijft dus slechts het schouwspel niet in de laatste plaats een schouwspel voor toeris ten, die tijdens de zomer de grote arena's van Spanje bevolken. Maar niet alleen deze feiten veroor delen de poging van Domingo Ortega, varing op het gebied van de parelin dustrie beschikbaar en de Australiër, die zich bewust was van de onbe grensde mogelijkheden, welke zijn land biedt, vond de ideale plaats voor een zo gecompliceerd bedrijf: de Koerie Baai. De Koeri Baai ligt ver van de geciviliseerde wereld tussen een aantal andere kleine inhammen aan de noordwestkust van Austra lië. De baai biedt uitstekende mo gelijkheden voor de parelkweek. Het water heeft er de jniste diep te en temperatuur. Prachtige, gro te oesterschelpen zijn er in grofo hoeveelheid aanwezig. De „Pearls Pty. Ltd" heeft vijfender tig Japanners en zes Europeanen in dienst. Zij zijn geheel van de buiten wereld geïsoleerd en leiden daardoor een eentonig en eenzaam bestaan. Reeds twaalf maanden na de stich ting van de onderneming „oogstte" men de eerste pronkstukken. Er werd niet over gesproken. Toen de onge woon grote parels in het begin van 1960 op de wereldmarkt werden ge bracht, veroorzaakten zij een sensa tie. „Zij overtreffen verreweg de in de kleine Akoja-oesters gekweekte Ja panse parels", verklaarde een Japans deskundige. Binnen de 22 maanden kweekt men in de Koeri Baai een veertien milimeter grote parel. Het kweken van een ze ven milimeter grote Japanse parel kost daarentegen vijf jaar tijd. Van de duizenden parels, die in de Koeri Baai worden gekweekt, is vol gens dezelfde Japanse deskundige ieder exemplaar minstens negen tot vijftienduizend gulden waard. Bijzon derheden verstrekt men niet. Zwijg zaamheid is in dit bedrijf altijd ge boden, want er heerst een harde con currentiestrijd. Reeds lang heeft Japan het monopolie van de parelindustrie. De baanbre ker in dat land was de beroemde pa relkoning Kobïsji Mïkimoto. Thans heeft Japan met het verschijnen Y3n de tweemaal zo grote Australische parels, een grote concurrent gekre gen. De directie van de „Pearls Pty Ltd." heeft goede hoop, dat het vijfde con tinent in de niet al te verre toekomst Japan ook wat de grootte der pro- duktie betreft voorbij zal streven. de „Caballero zonder vrees en fout", tot mislukking. Sastre, een der fijn- zinnigste toneelschrijvers van Spanje, heeft in de afgelopen winter in Ma drid het toneelstuk „De Hoomstoot" op de planken gebracht: het stuk be tekende de „profanatie van het stie rengevecht"! Voor de eerste maal maakte namelijk een Spaanse dichter zijn landslieden duidelijk, dat de arena tegenwoordig niets meer is dan een zuiver zakelijk bedrijf, waarin de grote verdieners en de meesters niet meer de mannen van de degen zijn, maar de manager, de agenten, de arenabezitters en zelfs de stierenvechtersconcerns. De torero zelf Is nog slechts een werktuig. In vliegtuig of auto jaagt hij van arena naar arena, zoals zijn manager hem beveelt. Deze hele anonieme organisa tie verhindert ook meer en meer het persoonlijk contact tussen publiek en de aangebeden man in het zijden wambuis,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13