PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN CRISIS-EERLIJN VOOR NIEUWE TOP Amerikaans vliegtuig maakte landing in Oost-Duitsland „Zeeland en de mammoetwet" in een rapport onder de loep DIENSTPLICHTIGEN VOOR NIEUW-GUINEA AANGEWEZEN „President van Amerika staat onder druk" 203e jaargang - no. 119 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm p. advertentie 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Vllsslngen Walatr. 68-60. tel. 2355 4 Ujnen (b.g.g. 3508 of 3546»; Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. do Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Kroesjtsjew verzekert op massavergadering M Een Amerikaans vliegtuig is vrijdag te Brunshafen in Oost- Duitsland, ongeveer dertig kilometer van de Westduitse grens, in een weiland geland, aldus werd vrijdagavond uit het nabij gelegen Grevesmuehlen meegedeeld. De inzittenden zijn onge deerd. Zij zijn overgebracht naar het plaatselijke Russische hoofdkwartier. Aangenomen wordt dat'liet een Douglas „Dakota" (C-47) is die met negen mensen aan boord vermist werd op een vlucht van Kopenhagen naar Ham burg. Het Amerikaanse vliegtuig was van het vliegveld Vaerloese opgeste gen voor een gewone oefennavigatievlucht. Zijn route liep tamelijk dicht langs Oostdnits gebied. Er waren volgens de president ook bemoedigende kanten aan zijn reis naar Europa, in de eerste plaats wel het feit dat „de mensen thuis" achter hem stonden. In de tweede plaats was er „het prachtige gedrag" van premier Macmillan en president De Gaulle. Verder het feit dat de Navo- raad unaniem de westelijke Grote Drie steunde en tenslotte de ont vangst in Lissabon, die wat van de teleurstellingen in Parijs vergoedde. Eisenhower deed mededeling van „incident" Bij zijn aankomst uit Lissabon in Washington zei president Eisen hower gisteravond, dat het een raadsel is waarom de Russen „het nodig vonden het incident met de U-2 zo te overdrijven". Hij was de eerste die over de Dakota sprak toen hij in aansluiting op zijn ver zuchting over de U-2 zei: „Wij moeten dergelijke incidenten, die meer dan vervelend en soms wer kelijk lastig kunnen zijn, vermij den. Zo werd mij bijvoorbeeld van daag. een half uur voordat wij landden, gemeld, dat er in West- Duitsland een C-47 wordt vermist. Dit is een 'onbewapend, langzaam vliegtuig en het kan beslist niet voor militaire doelen zijn gebruikt. Ik geloof dat er negen passagiers aan boord waren. Het was hier en daar slecht weer en de route van het toestel leidde tot dicht bij de Oostduitse grens". Emigratie Al geruime tijd bestaat in Ne derland een verschil van me ning over de noodzaak van emigratie. Er is in Nederland een groep en daartoe behoren ook ambtelijke instanties die meent, dat de emigratie moet doorgaan óók als er in Nederland een tekort aan arbeidskrachten bestaat. Die groep wil de relaties met de traditionele Immigratielanden in hoofdzaak Canada en Australië aanhouden, opdat in een wat verdere toekomst als er werkloosheid zou heersen in Nederland de grenzen van die immi gratielanden niet gesloten zullen zijn. Men moet ook in dit opzicht zijn „vrienden" niet voor het hoofd sto ten. O) dit ogenblik echter doet zich het verschijnsel voor, dat een van die „vrienden" zelf moeilijkhe den heeft door toenemende werk loosheid. Het gaat hier om Canada, dat nog altijd Nederlandse immi granten accepteert, terwijl het aan die emigranten geenszins een roos kleurige toekomst, of al was het maar een sobere vorm van „werkge legenheid", kan bieden. En wat doet zich nu voor? De ambtelijke Neder landse emigratie-instanties blijven opgewekte gezichten zetten. Ze vin den de wei'kloosheid in Canada al leen maar een winter-verschijnsel. Ze betogen, dat er voor flinke men sen altijd plaats is, kortom ze willen het aantal emigranten op peil hou den. Daartegen verheffen Nederlan ders in Canada hun stem. Zij waar schuwen ernstig tegen vestiging in Canada op dit ogenblik. Het ziet er niet 2;o rooskleurig uit in Canada en men doet er goed aan even te wach ten totdat daar de werkgelegenheid wat ruimer wordt. Voor ons is het vanzelfsprekend dat de mensen in Canada gelijk hebben en dat de emigratie-in stanties in Nederland in het onge lijk zijn. Vanzelfsprekend, omdat in elk ambtelijk apparaat de neiging leeft te willen voortbestaan ook al neemt de behoefte aan zo'n apparaat af. Dat geldt ook voor 'onze emigra tie-dienst in Den Haag. Men wil zo'n apparaat in stand hou den omdat het zo goed gefunctio neerd heeft en omdat het zo spijtig zou zijn als het naar een lager ni veau van activiteit afdaalde. Liéver dan het apparaat gedeeltelijk af te breken wil men het „bevriezen" tot dat het in de toekomst opnieuw no dig zou zijn. Ook is het voor een ambtelijk appa raat heel moeilijk om over te scha kelen op andere activiteiten en daar door een nieuw arbeidsveld te schep pen. Al die factoren leiden er toe, dat men zich te langzaam aanpast bij veran derende toestanden. W)lnu wat de emigratiedienst be treft moet dan opgemerkt wor den, dat deze dienst zich tóch snel zal moeten omschakelen. De emigratie naar Canada zal sterk moeten verminderen en alleen ge- (Zie slot pag. 3 kol. 1) Uitbundige ontvangst Er viel Eisenhower een uitbundige ontvangst ten deel. Op het vliegveld waren zijn vrouw, leden van het ka binet, diplomtaen, Congresleiders en andere belangstellenden in totaal duizend mensen ter begroeting aanwezig. De ambtenaren en de schoolkinderen hadden een deel van de dag vrij gekregen opdat zij langs de dertig km lange weg naar het Witte Huis: konden gaan staan. Bij het Witte Huis bevonden zich 20.000 mensen. De laatste zes kilometer legde de president staande in een open auto af, niet zijn vrouw en zijn zoon John naast zich. Hier en daar stonden de mensen tien rijen dik, juichend en applaudisserend. Uit kantoren langs de route werden papiersnippers en confetti geworpen. Op één punt wer den zelfs rozen op straat gestrooid. Aan een erepoort, gevormd door twee hrandweerladders, stond te le zen: „Dank U, president" Staafje radioactief kobalt vermist Sinds 27 april wordt in het Goudse ziekenhuis „De Wijk" een staafje radio-actief kobalt met een sterkte van 4.6 milli-curie vermist. Dit ko balt is gestoken in een rubber om hulsel, dat enigszins de vorm van een steentje heeft. De afdeling radio activiteit van het rijksinstituut voor de volksgezondheid heeft een uitge breid onderzoek ingesteld. Intensieve nasporingen werden ver richt op de vuilnisbelt, en in de rio leringen, waarbij gebruik gemaakt werd van diverse soorten stralings detectors. Tot op heden hebben deze nasporingen nog geen vrucht gedra gen. THANS GELEGERD IN ARNHEM EN GRAVE Naar Saksen Weimarkazerne ter voorbereiding (Van onze Haagse redactie) De dienstplichtigen van de Ko ninklijke Landmacht, die in aanmerking komen voor uitzen ding naar Nederlands Nïeuw- Guinea, zijn aangewezen. Zij behoren allen tot de jongste groepen van het veertiende en vijftiende bataljon infanterie van de eerste divisie gele gerd te Arnhem en Grave en het zesenveertigste bataljon infanterie van de vierde divisie uit Steenwijkerwold. Zij zullen reeds in de loop van de volgende maand in de Saksen Wei markazerne te Arnhem worden on dergebracht om daar gedurende eni ge weken op hun nieuwe taak te worden voorbereid. De thans aange wezenen hebben hun zogenaamde depotopleiding al achter de rug en zijn reeds vier tot acht maanden on der de wapenen. Tot 31 mei bestaat nog gelegenheid zich voor vrijwillige uitzending te Per trein zijn de stoffelijke resten van prins Aly Khan, die bij een auto- ongeluk om het leven is gekomen, van Parijs naar Golfe-Juan aan de Franse Rivièra overgebracht, waar de begrafenis zal plaatsvinden. Fami lieleden en vrienden zijn met dezelf de trein meegereisd. Foto: tweede van links is Bettina, de mannequin, die naast de prins in de auto zat; rechts de begum Aga Kli an, stiefmoeder van Aly Khan melden. Het ligt in de bedoeling van de legerleiding evenveel aangewèzen dienstplichtigen te schrappen als zich vrijwilligers hebben gemeld. Daarbij zal men vooral de sociale omstandigheden van de aangewezen dienstplichtigen een rol laten spelen. Het is nog niet bekend waar de militairen van de Koninklijke landmacht op Nieuw-Guinea gele gerd zullen worden en welke ta rnen. Een en ander zal in overleg met de marinecommandant te Hollandia en kolonel Eekhout, die het commando over de landmacht in Nieuw-Guinea zal voeren, wor den geregeld. De Russische premier Kroesj tsjew heeft gisteren op een door ongeveer 10.000 mensen bijge woonde bijeenkomst in het Oostberlijnse Sportpaleis ver klaard, dat, „nu de topconferen tie zes tot acht maanden is uit gesteld", het verstandig zou zijn nog wat te wachten voor dat actie inzake een Duits vre desverdrag wordt ondernomen. Hij zei, dat de huidige toestand in Berlijn zou moeten worden gehandhaafd tot de topconfe rentie bijeenkomt. Hij zei: „Als wij niet dezelfde taal kunnen vinden als presi dent Eisenhower, dan zullen wij wachten op de volgende presi dent Maar in de kwestie van het wegnemen van de overblijf selen van de jongste oorlog, het sluiten van het vredesverdrag met Duitsland en de oplossing van het vraagstuk-Berlijn zul len wij niet te lang wachten. De Sowjet-Unie is bereid de klein ste kans, de geringste mogelijk heid te gebruiken. Wij dachten, dat de hoop nog niet verloren was en bleven voortgaan met onze voorbereidingen voor de topconferentie." Ook bij deze toespraak was Kroesj tsjew vergezeld van zijn minister van defensie, Malinowskï. De Russi- (Zie slot pag. 4 kol. 1) Reacties op rede van Kroesjtsjew Westelijke waarnemers in Parijs toonden zich opgelucht over de rede van Kroesjtsjew in Oost-Berlijn. Maar vele westelijke staatslieden twijfelden of het mogelijk zal zijn de internationale toestand zes tot acht maanden te bevriezen zoals hij kennelijk wil. Waarnemers herinnerden eraan, dat het Kroesjtsjew was die West-Berlijn tot een brandende kwestie maakte in november 1958 toen hij zei dat het statuut binnen zes maanden moest worden gewijzigd. Nu zegt hij, dat de toestand in Berlijn zes of acht maanden gehandhaafd moet worden. Algemeen meent men dat, als de in ternationale situatie niet verbetert, deze eerder neigt achteruit te gaan. Vrachtautochauffeur dodelijk bekneld Omstreeks elf uur gistermorgen is op de provinciale weg onder Maas- bree een vrachtauto met treiler in de berm van de weg geraakt en om geslagen. De chauffeur raakte be kneld in de cabine, welke gedeelte lijk bedolven werd onder de lading van 23 ton poederkalk. Toen de brandweer hem had bevrijd, bleek dat de man reeds was overleden. Het was de 27-jarige P. Janssen uit Huissen, Gelderland, vader van twee kinderen. Weinig kans op regen tijdens weekend (Van onze weerkundige medewerker) Het lage drukgebied dat don derdag ook in Zeeland 10 tot 15 millimeter regen heeft ge bracht, neemt nu verder in be tekenis af. Vrijdag kwamen er al verspreide opklaringen voor en in het noorden en zuidoos ten van ons land scheen bij na de gehele dag de zon weer. Een depressie die zich bij IJs land heeft ontwikkeld, trekt in de richting van Noorwegen. Wij komen in een wat koelere luchtstroming tussen noord en west. De teniperatuur zal daar om ongeveer normaal blijven voor mei of iets beneden nor maal. De regenkansen blijven tijdens het weekend vrij klein en er komen opklaringen voor. Tot nu toe is de meimaand in het grootste deel van ons land, nog aan de droge kant. De temperatuur ligt nog iets bo ven normaal, maar volgens de Duitse voorspelling zal de laat ste week van mei iets naar de koude kant uitvallen. wvwwvwvwwwwv John Jinki, ex-minister van justitie van Zuïd-Korea, ls gearresteerd in ver band met de ongeregeldheden bij de presidentsverkiezingen op 15 mei. VOLGENDE WEEK IN BESPREKING Initiatief Departement Zeeland Maatschappij voor Nijverheid „IN DE MAMMOETWET is onvoldoende rekening gehouden met liet platteland. Door zijn geografische verbrokkeling geldt dat a fortiori voor de provincie Zeeland. De wet gaat teveel uit van de grote agglomeraties. Er moet uit Zeeland worden aange drongen op verlaging van de normen of althans op een soepele hantering ervan. In het jongste verleden is met Zeelands bij zondere positie rekening gehouden; het gevolg daarvan is ge weest een relatief gunstige belangstelling voor het voortgezet onderwijs in de provincie". Dit zijn twee van de elf con clusies, waartoe de Zeeuwse commissie „Mammoetwet" in gesteld door het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, komt in een rap port, dat woensdag a.s. door drs. M. C. Verbnrg zal worden ingeleid in een bijeenkomst van het departement Zeeland in Goes. In een voorwoord van het bij de fir ma G. W. den Boer te Middelburg verschonen rapport, getiteld „Zee land en de Mammoetwet", merkt de voorzitter van het departement Zee land, ir. J. P. Berdenis van Berlekom uit Middelburg, o.m. op. dat in Zee land .verontrusting bestaat over de gevolgen voor het gewest van het voorontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs, dat bekendheid kreeg als de „Mammoet wet". Deze verontrusting heeft weer klank gevonden in het departement Zeeland van de maatschappij voor nijverheid, dat zich immers ten doel stelt de welvaart in Zeeland te be vorderen „en met dit doel houdt het voortgezet onderwijs ten nauw ste verband", zo schrijft ir. Berdenis van Berlekom. Het departement stelde een com missie in, die tot taak kreeg zich over de gevolgen van deze wet voor de provincie te beraden. Uit gangspunt was een gewestelijke benadering. Het thans uitgekomen rapport kwam tot stand met medewer king van het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland en van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk, Cultureel Werk, Scholen en normen De Mammoetwet kent twee soorten normen, namelijk die voor oprich ting en die voor opheffing van scho len. Het rapport houdt zich in hoofd zaak bezig met de opheffingsnor men, die voor Zeeland, vooral voor het algemeen vormend onderwijs (A. V.O.) hoog liggen.. stïgste consequenties, zo wordt in het rapport o.m. geconcludeerd. Wat het huidige V.HJVI.O. betreft zouden ïn Zeeland alle gymnasiale opleidingen en middelbare meisjesscholen verval len. Geen van de bestaande zeven gymnasiale en M.M.S.-opleidingen voldoet aan de eisen. Door combina tie van scholen zou weliswaar een voldoende aantal leerlingen bereikt kunnen worden, waardoor bijvoor beeld in Goes zowel de gymnasiale als do M.M.S.-oplciding behouden zouden kunnen blijven. Ten koste echter van de vrije schoolkeus naar levensbeschouwelijke grondslag. Voor de overige scholen zon de concentra tie waarschijnlijk niet baten, omdat de afstanden tussen de scholen hier voor te groot zijn. Voor de huidige HJ3.S.' en is de toe komst onzeker, omdat zij zullen over gaan in athenea en/of H.A.V.O.-scho- len. Aan de normen voor het athe neum voldoen alle bestaande H.B.S.- opleidingen in Zeeland, behalve die te Zierikzee; aan de eisen voor het H. A.V.O.voldoen slechts vier van de elf bestaande opleidingen. De situatie is nog vrij onoverzichte lijk, zo wordt in het rapport verder (Zie slot pag. S kol. 1) In de Nederlandse vissershavens wordt hard gewerkt om de schepen voor vlaggetjesdag piekfijn in orde te hebben. Met man en macht wordt er geschilderd, schoongemaakt en op geruimd, zoals hier in de haven van IJmuiden. Amerikaanse toeristen: Rusland werd nachtmerrie Eenentwintig Amerikaanse toeristen, twintig vrouwen en een man, die een reis ran een halve maand door de Sowjet-Unie hebben gemaakt, hebben hij terugkeer in Californië meege deeld, dat hun verblijf in Rusland na het incident met de „U-2" tot een nachtmerrie is geworden. Naarmate de Russische pers en radio meer bijzonderheden bekendmaakten over het voorgevallene, groeide de vijandigheid van de bevolking jegens lien. Een meisje vertelde dat haar koffers gedurende haar verblijf in Moskou met messen werden stukgesneden. Haar brieven werden geopend en een verlovingsring, die zij in haar kamer had achtergelaten, vond zij bij terugkomst vernield terug. Toen ditzelfde meisje in Moskou een groot warenhuis bezocht, werd zij door een woedende Russin bij de schouder gegrepen, die haar toeschreeuwde: „Wij zullen jullie neerslaan, wij zullen jullie neer slaan". KORTE PREDIKATIE DE ANDER EN IK. „en ieder lette niet slechts op zijn eigen belang, maar ieder (lette) ook op dat van anderen". Philippenzen Z 4- Kunt U iets bedenken dat moeilijker is dan dat U niet alleen op de icereld bent. Dat te erkennen betekent reke ning houden met een ander. De echte erkenning van het niet alleen zijn brengt mee dat de medemens gezien wordt als gelijkioaardig. Hoe veel mensen zijn er echter niet die wél weten dat ze niet alleen op de wereld, zijn en toch doen alsof er niemand naast hen staat. Dat zijn de eigen- belang"-mensen. Zij verdragen niet dat een ander ook een mening heeft. In het gunstigste geval laten zij die ander maar praten. Er zit een stuk hoogmoed in dat als maar draaien om zichzelf. En wat baat het? Hoe hoogmoediger een mens wordt, hoe egoistischer en hoe eenzamer hij wordt. De vreugde raakt er uit, hij raakt overhoop met zichzelf en ieder een. Toch een mens hoeft zichzelf niet weg te gooien. Er is ook zoiets als welbegrepen eigenbelang. Daarover gaat het in deze brief. Paulus waarschuwt tegen het niet begrepen eigenbelang. Tegelijkertijd wijst hij een weg waarlangs de mens zichzelf en de naaste zó gaat zien dat er blijdschap in het leven komt. Die weg van het eigenbelang die het be lang van de ander insluit. Welbegrepen eigenbelang is het be lang dat niet de mens die het heeft bedoelt maar juist de ander. Het woordje „wél" slaat op de mens en zijn medemens. De toepassing? Luister niet slechts naar uzelf maar ook naar de ander. Daar ligt een stuk dynamiet dat liet fundament ondermijnt. Het haalt ons uit ons eigen kringetje van zelfaanbidding", zelfbeklag om ons de ander te tonen. In die ont moeting gebeuren vreemde dingen. Nieuwe woorden komen levend het leven binnen: Gemeenschap, Barm hartigheid, Blijdschap. Andere ver dwijnen: zelfzucht, ijdél eerbejag. Dit woord kan verandering brengen in alle verhoudingen, die moeilijk lig gen, omdat het te maken heeft met het WOORD Jezus Christus, Wien gegeven is alle macht in hemel en op L. SPAANS. WEINIG WIND Op <le meeste plaatsen zonnige perio den en slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1