Voor verbouw van brouwgerst was 1959 een goed jaar otetVattdeVe/i WALCHEREN ZUID-BEVELAND MIDDELBURGS HERV. CLASSIS OVER „KERK EN ISRAËL" VRIJDAG 20 MEI 1960 PROVINCIALE ZÉEÜWSB COURANT 5 JAARLIJKSE TENTOONSTELLING IN GOES Ook voor Zeeuwse handelaren waren er weer diverse ereprijzen De warme, droge zomer van 1959 heeft ln menig opzicht een gunstige invloed gehad op do verbouw van gerst. De telers van de brouwgerst in hoofdzaak het zuidwestelijk zeekleigebied hebben een goed oogstjaar gehad. Over de gehele linie genomen was do brouwgerst kwalitatief beter dan vorig jaar, hetgeen blijkt uit het eindresultaat van 51,3 punten (v. j. 50,8). De kiemkracht van de Nederlandse brouwgerst van de oogst 1959 was uitstekend en het eiwitgehalte was bijzonder laag. Wat dit laatste betreft vormde Schouwen-Duiveland wederom een ongunsige uitzonde ring. Het gewogen gemiddelde eiwitgehalte van de brouwgerst uit alle gebieden behalve Schouwen-Duiveland bedroeg 9,7 tegen Schouwen 11,4 Deze mededelingen werden donderdag In „De Korenbeurs" te Goes gedaan, waar de 22e Nederlandse Brouwgerstteutoonstelling werd gehou den van het Nationaal Instituut voor Brouwgerst, Mout en Bier. De directeur van het Instituut, dr. H. van Veldhuizen gaf zoals te doen gebruikelijk een overzicht van de stand van zaken. Hij verklaarde, dat de Nederlandse brouw- en moutin- dustrie in het afgelopen seizoen ruim 60 van haar behoefte aan brouw gerst in Nederland heeft gekocht. Grote hoeveelheden brouwgerst zijn voorts geëxporteerd. Het resterende deel van ,de benodigde brouwgerst werd voor het grootste deel geïmpor teerd uit Engeland. Nederland was In 1959 wederom het grootste blerexporterende land van de wereld. De totale hoeveel heid naar andere landen verzon den bier was ln dat Jaar groter dan ooit tevoren. Ook werd een behoorlijke hoeveelheid mout ge ëxporteerd. Rasvermenging van de aan de Neder landse brouw- en moutindusterle ge leverde Nederlandse brouwgerst kwam vrijwel niet voor. Van de 31.271 ton brouwgerst, die op 1 april j.l. was afgenomen en geanalyseerd, had slechts 300 ton (1 een ras vermenging van meer dan 5 Op de 22e tentoonstelling, die in het ach terste gedeelte van de beurszaal was ondergebracht, waren uitgestald 247 monsters (v.j. 151) van verzamelpar- tijen totaal 20.058 ton (v.j. 13.500 ton) Droog Het vochtgehalte was uitzonderlijk laag (14.4%). Kunstmatig drogen was vrijwel niet nodig. Ook het ei witgehalte was laag (gemiddeld 10%). Voorts was de kiemkracht uitstekend. Wel waren de korrels vrij klein. Het aantal beschadigde korrels was gering. Er werd vrijwel alleen Baldergerst aangeboden. Na zijn Inleidend praatje reikte dr. Van Veldhuizen de prijzen uit. De prijzen voor de beste kwaliteit wer den als volgt toegekend: I. fa. J. Verrijp te Hekelingen, 50 ton Balder, 56punt, fopkan en prijs van 300.2. fa. J. de Putter, Hoek, 51 ton Balder, 56 punten, Zeeuws broodmes gemeente Goes en 200.3. fa. J. Hemelaar, to Hulst, 182 ton Balder, 55 punt, schotel en Zeeuws afdelingselftal voor Moormanbeker Op zondag 29 mei 1960 worden te Oisterwijk de voorrondewedstrijden om de Moormanbeker gespeeld tus sen de afdelingselftallen van Noord- Brabant, Limburg en Zeeland. De technische commissie van de afdeling Zeeland heeft het Zeeuws afdelings elftal als volgt samengesteld: doel: Th. Cornelis (Hoofdplaat); achter: C. Lauret (Terneuzen en J. de Wolff (Walcheren); midden: H. Leijdekkers (Walcheren), J. Geluk (Zeeland Sp.) en A. van Rijswijk (Zeeland Sport); voor P. 't Gilde (Terneuzen), J. Traas (Patrijzen), J. Steijns (Walcheren), J. K. Snoep (Robur) en A. van Houcke (Terneuzen). Reserves zijn: W. R. van Roosmalen (Walcheren), R. Calon (Hoofdplaat), M. Traas (Pa trijzen) cn J. Minneboo (Terneuzen). Aangezien twee wedstrijden worden gespeeld, ligt het in de bedoeling zo mogelijk ook de reserves een keer te laten spelen. Marktberichten VEILING ZUID-nOLT- EILANDEN. 18 mei. Andijvie 38—42; bloemkool 1 A 4769: II A 34—64; 1 B 40—43; 8la 1 4.10 —5.60: XI 4.10; spinazie 14—24; bospeen I 51—74; combinatie I tomaten A 9.7; B 8.90; C 9.70; CC 8.10; combinatie II to maten A 9.40; B 8.70; C 9.20; CC 7.90. EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 834.474 stuks. Handel kalm. No tering; eieren van 36-44 gr. f 7.06 tot f 8.41, eieren van 58-63 gr. f 11.24 tot f 11.58. eieren van 63-66 gr. f 11.61 tot f 11.84. eendeëieren van 58-68 gr. f 9.18 tot f 11.05, eendeëieren van 08-75 gr f 11.18 tot f 11.55, alles per 100 stuks. EIERMA .KT. Aanvoer 1.350.000 stuks. Handel kalm met redelijke afloop. Notering: eieren van 59-65 gr. t 11.50 tot f 12.25, algemene prijs f 11.30 per stuks, kiloprijs f 1.92, basis 61.5 gr., eieren van 40-52 gr. f 7.50 tot 10.50. MARKTBERICHTEN BAllNEVELD. Coöperatieve Veluwse eierveillng Uarneveld-Kde. Weekaanvoer circa 900.006 BtukB, waarvan er thans 435.941 werden geveild. Handel kalm. Notering; eieren van 40 tot 45 gr. 7.40 tot f 8.72, eieren van 45-50 gr 9.12 tot f 10.35. eieren van 51-58 gr 10.5? tot f 11.08, eieren van 88-63 gr f 11.18 tot f 11.15, eieren van 63-69 gr. f 11.87 tot 12.22, alles per 100 stuks. 150.4 A. fa. I. C. Jacobse te Hoofdplaat, 200 ton Balder, 55 pun ten, medaille en 75.4B. fa. N. Schouten, Glessen, 100 ton Balder, 55 punten, medaille en 75.eervolle vermeldingen: fa. gebr.Van Drlmme- len tc Klundert, 70 ton Balder, 55 punten; fa. Chr. Schrieks, 's-Heeren- hoek, 56 ton Balder, 55 punten; C. A. V. Haarlemmermeer, 3J. ton Delta, 55 punten. De prijzen voor de handelaars, die in het afgelopen seizoen het meest ge regeld grote hoeveelheden brouw gerst van goede kwaliteit hebben ge leverd, werden als volgt toegekend: wisselbeker fa. E. A. M. Buys en Zn., Klundert; 2536 ton brouwgerst, zil veren wisselbeker en prijs van 250.le prijs fa. I. C. Jacobse te Hoofdplaat, 1410 ton brouwgerst, kunstvoorwerp en 200.2e prijs: fa. A. L. van Eek en Zn. te Zeven bergen, 803 ton brouwgerst, fopkan en 150.3e prijs A. Termont te Biervliet, 1054 ton brouwgerst, aan steker en 100. Tijdens de morgenvergadering hield ir. D. J. Glas van het Koninklijk Kweekbedrijf D. J. van der Have N.V. te Kapelle een rede over „Graanverdeling". In de middagbïj- eenkomst behandelde een forum vra gen over brouwgerstproblemen. Het is nü de tijd om uw bont vakkundig te laten verzorgen en op te bergen in de speciale bont- kluis, want bont is een rijk en blijvend bezit. Profiteer bovendien van de speciale zomerprijzen. TILBURG Heuvelstraat 44. tel. 04250 - 23900 BREDA Eindstraat 14, telefoon 01600 - 310S6 MIDDELBURG Muziek- en balletschool gaf leerlingenuitvoering De Middelburgse leerlingen van de Zeeuwse muziek- en balletschool heb ben woensdagavond voor een bijna ,,uitverkochter' Concert- en Gehoor zaal hun jaarlijkse uitvoering gege ven. Het 13 telkenmale weer opmer kelijk hoe directeur en leraren die overigens deze avond op de ach tergrond blijven deze avond tot het hoogtepunt Van hot muziek- en balletschoolleven voor hun pupillen weten te maken. Er wordt geen keu ze gemaakt om de beste leerlingen nu eens ten toon te stellen, er wordt niet jachtig gedraafd en om stilte geroepen om alles maar zo prachtig mogelijk te doen slagen. Het gaat er allemaal gemoedelijk toe en om een grapje wordt hartelijk gelachen in zijn openingswoord had de direc teur van de muziek- en balletschool, Henk Stam, opgemerkt, dat op deze avond de totaliteit van de muziekbe oefening tot uiting zou komen. En inderdaad hebben de talrijke ouders, vrienden en vriendinnen, en belang stellenden gezien en vooral gehoord wat do Middelburgse school „te bie den" heeft. Het schoolleven ln al zijn geledingen werd naar voren ge bracht. Door de jongeren „leven dig" cn ongekunseld, de ouderen al wat onder de Indruk van het belang- rijko van deze avond. Maar allen heb ben met een ijver, de jeugd eigen, gemusiceerd en hoe hun resultaat van velo uurtjes studie op prijs ge steld werd, bleek duidelijk uit net hartelijk applaus, dat telkenmalo op klonk. ïn het programma vóór de pauze voerden de jongens en meisjes als het ware 'n vlotte „instrumontenschouw" op. Er was de elementaire samenspel klas van mevrouw E. Kuller-Puype, pianoloerlingen traden op. solozang leerlingen, fluitisten, organisten, de koorklas, die zoals de heer Stam opmerkte kennelijk gemakkelij ker tot de triple-stadgedachte kan komen dan de ouderen, en de ballet klassen. Na de pauze konden de toehoorders genieten van de orkest- en samen spelklassen, gevormd door geselec teerde leerlingen uit Middelburg Vlissingen, Goes en Zeeuwsch-Vlaan- deron, dio onder leiding van Francois Olivier tot aannemelijke prestaties kwamen. Als bijzonderheid zij ver meld, dat Henk Stam höt laatste werkje, dat deze groep speelde, op speciaal verzoek van de dirigent schreef met inachtneming van bezet ting en spelniveau. Orgelconcert in Nieuwe Kerk door Almut Röszler De Duitse organiste Almut Röszler Dusscldorf op do Wereldtentoon stelling in Brussel organlsto van het protestants paviljoen zorgde don derdagavond voor een contrastrijk concert, toen zij het orgel van de Nieuwe Kork te Middelburg bespeel de. Haar'programma vermoldde na melijk naast werken van Sweelinck en Bach moderne orgelmuziek van Jtlrg Baur en Messiaen. Deze tegen stellingen vermochten echter niet de voortreffelijke Indruk, die zij reeds na de Fantasia van Swoelincli ach terliet, verbloemen. Haar concert vond ongotwijfeld zijn hoogtepunt ln de prachtige prelude, fugue en varia tion van Frauck, die zij ingetogen, maar met veel gevoel, vertolkte. De bijzondere technische kwaliteiten van Almut Röszler kwamen duidelijk tot uiting in „Le combat de la mort avec la vie", een zeer suggestief or gelwerk van Messiaen. Het concert werd besloten met de fantasie en fuge ln g-moll van Bach, een orgel- stulL dat door mej. Röszler op voor treffelijke wijze gespeeld werd. Het volgende concert wordt gegeven op 14 juni door de Haarlemse orga nist Albert de Klerk. Gevonden voorwerpen Aan het bureau te Middelburg zijn in lichtingen te verkrijgen omtrent de in het tijdvak van 7 tot en met 18 mei als gevonden aangegeven voorwerpen, gladde ring; rechter wit kinder- schoentje; sleutel no 6; boodschappen tas Inhoudende portemonnee met inh; bruine plastic portemonnee, inhouden de foto's en loten; sigareaansteker; visnet; blauwe jongensbroek; doos met krijtjes; duo van bromfiets; rood met gele step op luchtbanden; blauwe tas met ritssluiting; doublé armband; blauw kinderschoentje; wit kinder schoentje; lipssleutel no 8155; blauwe pullover; 2 sleutels in etui; grijs rij wielpompje; dop van gereedschapkist- ie; damesbril met grijs montuur; huissleutel aan riempje; 2 ijzeren rol len; doublé kettinkje met hangertje; jongesregenjas; bril in etui; vismo- len; klein sleuteltje; hondepenning V/eer de groeien van Kroesjtsjew Op zijn reis van Parijs naar Oost- Berlijn heeft de Sow jet-Russische premier Kroestsjew gistermiddag een boodschap over laten seinen aan het Nederlandse volk. Dit geschiedde om enige minuten over een uur, toen do Iljoesjin 18, waarin de Russischs premier zijn tocht mankte, over Ne derlands grondgebied vloog. Dè boodschap werd op Schiphol op gevangen door „Amsterdam Radio" en luidde als volgt: „Terwijl ik over het Nederlands grondgebied vlieg doe ik U, meneer de minister-presi dent, en de bevolking van Nederland mijn groeten toekomen. De beste Wensen Van Nikita Kroesjtsjew, pre mier van de Sow jet-Unie". Reeds meermalen heeft de Russische premier een dergelijke boodschap doen overseinen als hij boven ons land vloog. Tussen West-Duitsland en Rusland bestaat namelijk geen luchtvaartverdrag, zodat Russische toestellen niet over West-Duits ge bied mogen vliegen. Daardoor is men altijd genoodzaakt een omweg te maken, en wel over Nederland en Denemarken naar het oosten. #Op eer» veiling te Marburg ln West- Duitsland zijn acht brieven van Albert Einstein voor 7Ö00 mark verkocht. Voor een brief van Sigmund Freud werd bijna 2000 mark betaald. De Indonesische regering heeft be richt dat in het eerste kwartaal van 1960 een totaal van 26.947 balen ta bak van Java is verscheept naar Bre men ln West-Dultsland. Ouders van schoolkinderenoud-teer lingen en hekenden van de heer J. P. de Jonge, hoofdonderwijzer van de christelijke nationale school te Arne- muiden waren donderdagavond in het verenigingsgebouw present. Met geschenken en felicitaties stak het dorp zijn waardering voor de jubi lerende hoofdondervAjzer niet onder stoelen of banken. Een fototoestel was een van deze blijken van waar dering. (Foto PJL.C.) no 84; bruine portemonnee inh. f 0,10; enveloppe van wegtransport met re kening en geldsbedrag; bruine sjaal met motief; gele linker dameshand schoen; zwarte paraplu; damespols horloge met metalen bandje; aard- rijkskundeschrift; bruine motorwant; dubbele zwarte rijwieltassen, inhou dende regenjas, broek, portefeuille ten name van Leentje Geertse, Geerses- weg 4; lichtblauw kindervestje. Wedvlucht Uitslag wedvlucht P.V. De Telegraaf te Middelburg. Sittard afstand 167 km, in concours 227 duiven. 1 W. Walraven; 2 M. Walraven; 3 en 4 J. de Kuijper jr.; 5 M. Korstanje; 6 M. Brasser; 7 C. de Nooijer; 8" P. Pijnen; 9 C. Daane; 10 E. v. Vlaan deren. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 11 tot en met 17 mei 1960 2ijn aan het politiebure&u te Vlis singen de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: speelgoedpistool; speelgoed- poesje; enveloppe inh. 3 foto's; zonne bril; herensjaal; handdoek met zwem pak; ballpoint; kinderzwembroek met badhanddoek; dop van autobenzinetank; lipssleutel; schoentje; vestje; doos inh. lampekap (nieuw); jongensschoen met kous; kastsleutel; plastic regenkapje; schopje: portemonnee met inh.: zakkam; kinderschoen; twee ballen; diverse rij wielen en kindersteppen. Aan het bureau zijn inlichtingen te krijgen waar de vol gende gevonden voorwerpen zijn te be vragen: halsketting met hanger; mutsje; hoofddoek; paar kinderhandschoenen; speelgoedschaapje; damesvest; zonne brillen; sjaal; verfkwaBt; aardappelschil mesje; kaarsenhouder; speelgoedbeer; speelgoedkonijn; etui inh. twee kam metjes, paar kinderhandschoenen; zak doeken; handschoenen en wanten; snoer kralen; kinderschoentje; paar dames handschoenen; badhanddoek; schakelarm band; kinderportemonnee met inh.; foto toestel op statief In foedraal; damespor temonnee met inh.; handdoek met zwem broek; paar herenhandschoenen; klnder- portemonnee; zilveren speld van boerin en padvindersmes in holster. Classis Goes Hervormde Kerk vergaderde Onder voorzitterschap van ds. L. Blok heeft do Classlcale Vergadering van Goes van de Ned. Hervormde Kerk vergaderd. Een belangrijk deel werd ln beslag genomen door verkie* zing van een commissie voor het op zicht, de Classicale jeugdraad en de Classicale zendingscommlssle. Tot secundus scriba werd gekozen ds. C. J. Amesz te Heinkenszand; hét diakenlid van het breed moderamen L. G. Joose te Goes en tot ouderling- kerkvoogd-lld D. Boogaard te Kat- tendijke. Het ledental van de Provin ciale Kerkvergadering werd aange vuld mot ds. C. van Engelse te Ril land en voor secundi als kerkvisitator viel do keus op ds. C, Metselaar te Goes en ouderling D. Lodder te Drie wegen. De wijzigingen en aanvullingen van de kerkorde worden aanvaard, zoals zij werden voorgesteld, waarna de afgevaardigden van de Generale Sy node cu do Provinciale Kerkvergade ring verslag gaven van de wcritzaam- heden gedurende dit jaur van deze vergaderingen. Na de pauze sprak ds. A. Mooy van Schore over Israël nanr aanleiding van zijn reis door dit land. Geanimeerde ouderavond Jan Ligthartschool De openbare lagere Jan Ligthart- school te Goes belegde woensdag een geanimeerde ouderavond, die grote belangstelling trok. In de hal van het 1 moderne schoolgebouw kregen dé ouders van de leerlingen een uitge breid programma voorgeschoteld, dat gedeeltelijk door de leerlingen zelf werd verzorgd. De voorzitter van de oudercommissie, de heer M, J. Noord- hoek, sprak een kort welkomstwoord, waarna mevrouw De Haas in haar jaarverslag gewag maakte van de onverminderde Jan Ligthartschool- activiteiten sinds de vorige bijeen komst. Er werden verschillende ex cursies gemaakt, toneel- en filmvoor stellingen bezocht, alsmede gezelligt schoolreisjes gemaakt. Op charmante wijze zongen hierna de leerlingen van de vijfde en zesde klas een repei'toire van levenslustige liedjes. Voorts werd een bevrijdingsherinnering in de vorm van declamatie met verbin dende tekst door een aantal zesde- ltlassers opgevoerd. De jongelui te kenden met suggestieve kracht, vol flair en zelfvertrouwen, de bezettings- en bevrijdingsgebeurtenissen. Mevrouw T. Looyen—Tolsma en de heer L. C. van Muyen werden door het aftreden van mevr. Van Beekom- Bennewitz en de heer H. E. Mulder benoemd tot lid van de oudercom missie. Het hoofd der school, de heer L. C. Broer, vertelde nog dat de school momenteel 250 leerlingen en 7 leerkrachten heeft. OUDELANDE Wedvlucht De uitslag van de wedvlucht met oude duiven van de p.v. „St. De- nis" te Oudelande, over een afstand van 810 km luidt: 1, 2, 7 A. Jongepler, Baarland; 3. C. de Beste, Oudelande; 4. D. v. d. Poel, id, 6. W. Jacobusse, Hoedé- lcenskerke; 8. P. J. Murre, Baarland; 9. H. Jongepier, Hoodekenskerke; 10. G. Remeijnse, Oudelande. MIDDAGGEBED IN ENGELSE KERK Oproep om verhouding opnieuw te verstaan Woensdag vergaderde de classis Middelburg van de Nederlands Her vormde Kerk in het Nederlands Kof fiehuis" te Middelburg. Aan deze vergadering ging een middaggebed vooraf in de Engelse kerk. De dienst werd geleid door ds. J. de Boer van Vrouwenpolder. Namens de provin ciale commissie „Hervormde Vrou wendienst" hield mevrouw Jebbink uit Kapelle een korte causerie. Zij gaf ln een bezielende toespraak een overzicht van het ontstaan van de hervormde vrouwendienst in de kerk en wees op de mogelijkheid om het werk in de gemeenten te stimu leren door een kleine groep van ker kelijk meelevende vrouwen. Deze dienst moet gevraagd worden vanuit de kerkeraad. Provinciaal moet afge tast worden, welk werkterrein hier nog braak ligt. In een gesprek, dat hierop volgde, werden enkele moge lijkheden nog concreet genoemd. Over een nadere bezinning op het voorstel van enkele wijkgemeen- ten te Vlissingen om de belijdenis des geloofs te doen plaatsvinden op de pinksterdag, de „geboorte dag" der kerk, hield ds. F. W. Kok uit Sint-Laurens een inlei ding. Hierin gaf hij aan, dat de vroeg christ. kerk dit gebeuren in de paasnacht bepaalde. Door een vrij „jonge" traditie is de Palm zondag als de meest gebruikelijke datum vastgesteld. Het ls moeilijk vast te houden dat de kerk „geboren" is op Pinksteren, terwijl ook een verschuiving naar Pinksteren praktische bezwaren met zich mee zou brengen. Besloten werd nog eens een nader advies te vragen voor de raad voor Kerk en Theologie. In de avondvergadering werd aan ds. S. P. Tabaksblatt uit Den Haag ge legenheid gegeven om enkele kantte keningen te plaatsen bij 't geschrift „Israël en de Kerk", een studie, in opdracht van de Génerale Synode der Nederlands Hervormde Kerk. samen gesteld door de raad voor do verhou ding van kerk en Israël. Veiling „Krabbendijke en Omstreken" vergaderde De Veilingvereniging „Krabbendijke en Omstreken" hield dinsdag haar jaarlijkse algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer W. C. van der Werff van Rilland-Bath. In zijn openingswoord sprak de voois zitter er zijn dankbaorheid over Uit, dat het jaar 1959 voor het meren deel der leden, alsook voor de veiling een gunstig jaar is geweest. Hij memoreerde voorts nog enkele belangrijke besluiten, waarvan met name de beslissing van de loden om over te gaan tot het bouwen van koelcellen met gasbewaring, de machtiging der leden aan het bestuur tot hot bouwen van een nieuwe neer zet/opslagruimte, alsmede de goed keuring tot financiering van beide objecten. Met de bouw der gascellen Is dusda nige voortgang gemaakt dat deze op 1 augustus gereed zullen zijn. De nieuwe neerzet/opslagruimte wacht nog steeds op de rijksgoed keuring. Het wordt nu kort dag om nog tijdig in het nieuwe seizoen ge reed te zijn. De totale omzet over 1959 bedroeg 3.927.699.33 en het batig saldo 27.956.30. b De balans en exploitatierekening werden onvoranderd goedgekeurd, terwijl het batig saldo aan de reserve wordt toegevoegd, overeenkomstig het advies van de commissie van toezicht, die bij monde van de heer H. van Gorsel verslag uitbracht. Ingevolge de statuten werden de af tredende bestuursleden de heren J. C. Engelse, J. J. van Gorsel, W. West- strate en J. D. Woutersen bij enkel voudige kandidaatstelling herkozen, terwijl het door het bestuur voorge stelde lid voor do commissie van toe zicht, de heer M. D. Schwartz, op de zelfde wijze gekozen werd in de plaats van de heer H. van Gorsel. Grotere omvang Dit geschrift, oorspronkelijk bedoeld als een herderlijk schrijven, heeft een grotere omvang gekregen. Hier in wordt ingegaan op do plaats van het volk Israël in de Heilsgeschiede nis en .de plaats, die Israël in het geloofsleven van de kerk, in haar roeping en dienst behoort in te ne men. In een boeiend betoog schetste spreker de verhouding van Israël en de kerk. Te lang heeft de kerk voor bijgezien, dat ook Israël als oor spronkelijk kind moede aan de tafel behoorde te zitten. Israël heeft aan de lijve ondervonden, dat het geen kleinigheid is, wanneer de kerk na 19 eeuwen moet erkennen, dat zij heeft gefaald. „Toch mag met dankbaarheid ge constateerd worden, dat er een nieuwe bezinning is in de Her vormde Kerk, evenals in andere kerken. Dit geschrift Is een op roep voor de kerk om opnieuw de verhouding van Israël en de kerk te verstaan", aldus besloot de predikant. Op deze inleiding volgde een brede discussie, waar in onder meer van gedachten ge wisseld werd over de plaats van Israël in de Oecumene. Ds. Tabaksblatt was van mening, dat het volk Israël-van-nu een plaats moet hebben aan de tafel van het oecumenisch beraadslagen. Tij dens, deze bijeenkomst werden enke le ambtsdragers benoemd in ontstane vacatures. Een classlcale zendings commissie werd samengesteld, even als een classicale commissie voor Kerk en Israël. Bovag viert zesde lustrum in Scheveningen Namens minister Korthals heeft de secretaris-generaal van verkeer en waterstaat mr. A. H. J. Gieben ge lukwensen aangeboden bij het zesde lustrum van de Bovag (bond van autohandelaren en garagehouders) dat in het Scheveningso Kurhaus werd gevierd. Mr. Gieben noemde enige belangrij ke bijdragen tot de verkeersveilig heid. die onder auspiciën van de Bo vag tot stand kwamen, namelijk de vakopleiding van de stichting V.A.M. de periodieke autokeuringen te Rot terdam. die hij gaarne zag uitgebreid tot andere plaatsen, de medewerking aan de vakexamens voor autorij schoolhouders in de stichting VAJVI. O.R. en de richtlijnen voor toelaatba re bandonslijtage, welke laatste rege ling binnenkort wordt geconcreti seerd. De directeur-generaal voor handel en nijverheid, de heer J. H. D. van der Kwast hield een korte verhandeling over het kartelbeleid en de situatie van kartels zoals de Bovag bij de voortschrijdende Europse integratie. Uitgangspunt van de overheid is, niet in kartelregelingen in te grijpen zo lang er geen bezwaren van algemeen belang tegen zijn. Op grond van „de wet op de economische mededinging" werden bijvoorbeeld bezwaren gezien tegon de zogenaamde „fleet-owner"- regeling (kortingsregeling voor eige naren van een groot aantal automo bielen) en de afbetalingsregeling van de Bovag. Deze moeilijkheden wer- den dank zij volledige medewerking van het bestuur opgelost. De Bovag-regelingen, zo zeide de heer Van der Kwast, zullen bij de voortgaande integratie geen blok aan het been van de bedrijfsgenoten mo gen worden. Hij wees daarbij op ta xatie- en prijsverschillen van oude auto's in Duitsland en Nederland, waardoor vele oude wagens langs sluipweggetjes naar ons land komen, hetgeen niet in het belang is van de verkeersveiligheid. Dit is mede het gevolg van verschillen in belasting heffingen, die naar mening van de heer Van der Kwast weggeharmo- niseerd zullen moeten worden. Tandarts Peeters Middelburg Zaterdag 21 mei spreekuur van 3.30 uur tot 9.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3