PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesische versterkingen naar eilanden dicht bij Ned. Nieuw-Guinea Hammarskjöld„Nu alles doen om incidenten te vermijden" Minister Van Rooij opende het streekziekenhuis in Hulst de BILT DR.DJOEANDA: NEDERLANDSE UITDAGING TEGEMOET TREDEN Vandaag... VERWACHT. 203e jaargang - no. 118 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 6 tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4234 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Teraeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel. 2425, adm. tel. 2094. Soebandrio bezocht Douglas Dillon De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban drio, heeft donderdag bekendgemaakt dat zijn regering verster kingen heeft gezonden naar de Indonesische eilanden dicht bij Nederlands Nieuw-Guinea. Hij heeft tegenover journalisten verklaard dat deze maatregel is getroffen in antwoord op de Nederlandse beslissing tot ver sterking van de militaire verdediging van Nederlands Nieuw- Guinea. Dr. Soebandrio legde zijn ver-1 klaarde hij: „Ik heb daar juist klaring af, nadat hij op het I gezegd dat het in het belang Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton gedurende een uur bespre kingen had gevoerd met de waarnemend minister van bui tenlandse zaken der Verenigde Staten, Douglas Dillon. In antwoord op een vraag ver van de Verenigde Staten is iets te doen in deze aangelegenheid en te helpen de spanning te ver minderen". Taal Een Zuidafrikaner, die kort geleden Nederland bezocht, verbaasde zich in ons" land voornamelijk over twee dingen. Zijn eerste verba zing overkwam hem toen hij ontdek te, dat duizenden Nederlanders de oplossing van het Zuidafrikaanse ras senprobleem meenden te weten. Zelf had hij het vraagstuk jarenlang be studeerd en meebeleefd, maar hij wis er niet uitgekomen. Voor hem kleef den aan elke voorgestelde oplossing grote bezwaren. Zo niet voor de meeste Nederlanders. Die wisten niets of nagenoeg niets van Zuid-Afrika en van de Zuidafri kaanse problemen, maar ze zouden aan onze Zuidafrikanen wel even ver tellen hoe men het daar moest aan pakken. Hij heeft toen maar het hoofd'geschud over zoveel oppervlak kigheid enonkunde. Zijn tweede verbazing had betrek king op een oud Nederlands probleem en het heeft ongetwij feld zin als Nederlander daarover na te denken. Hij verbaasde zich name lijk over de wijze waarop de Neder landers hun schone moedertaal, die toch de grondtaal van het Zuidafri kaans is, verontreinigen door het overmatig gebruik van vreemde woorden. In Zuid-Afrika, zo betoog de hij, neemt men tenminste de moei te om eigen Zuidafrikaanse woorden te bedenken voor de nieuwe ver schijnselen van onze tijd. Een enkel voorbeeld kan hier dienen: de Zuid afrikaan drinkt geen cocktail, hij drinkt een „skemerkelkie". Een goed gevonden woord, waaruit bovendien blijkt, dat de Zuidafrikaner zijn taal wil vrij houden van „vreemde" smet ten. De Nederlander is blijkbaar an ders. Hij bedenkt gewoonlijk geen Nederlandse woorden voor vreemde sportuitdrukkingen, han delsuitdrukkingen, technische termen enz., die hem uit het buitenland wor den aangeboden. Hij neemt die uitdrukkingen klakke loos overzelfs als er in een ver verleden al Nederlandse termen voor bestonden. Is hier sprake van geestelijke luiheid of demonstreert zich hier een zekere decadentie, een verval van ons natio nale denken? Deze vragen klinken wat somber, maar het gaat hier om een ernstige zaak. Duitse, Franse, Engelse en Spaanse woorden dringen bij bosjes onze taal binnenen zij maken het Nederlands tot een soort interna tionaal ratjetoe, die gekenmerkt wordt door karakterloosheid. Een toppunt van dwaasheid is ver moedelijk wel, dat men de laat ste jaren ook bezig is Japanse sportuitdrukkingen in Nederland in te voeren. Dat gebeurt via de wor- stelsport. In Nederlandse sportzalen kan men lieden aantreffen, die zich hullen in vorige-eeuwse Japanse pak ken, om daarna Japanse buigingen voor elkaar te maken. Vervolgens geven ze een partijtje Oosters wor stelen weg. Ze voeren de „ko soto gari" uit en passen de „i soto gari" toe. Hebben ze succes dan bereiken ze een hogere klasse, neen niet klas se, ze bereiken de tweede „dan" of de derde „dan". Dat gebroken Japans klinkt in onze Nederlandse sportzalen, het klinkt uit de luidsprekers van radio en televisie Wij nemen het klakkeloos over bij de ratjetoe van Nederlands, En gels, Frans, Duits, Spaans enz. kan ook nog wel een snufje Japanse so ja Er is iemand geweest, die jaren ge leden gezegd heeft: „Waar een taal leeft, leeft een volk" Als dat waar is, dan zijn er krachten aan het werk, die het leven van ons volk bedreigen!! Op de vraag of Indonesië nog steeds van mening is dat het zijn aanspraak op Nieuw-Guinea zonder geweld moet verwezenlijken, antwoordde de minis ter: „Wij vinden het pijnlijk deze verzekering steeds te herhalen na het zenden van oorlogsschepen door Ne derland. Op de vraag of hij bedoelde dat In donesië zijn politiek van het gebruik van uitsluitend vreedzame middelen liet varen, zei hij dat Indonesië met het oog op het Nederlandse optreden „uiteraard zijn deel (van het gebied) heeft versterkt". „Als er eenmaal versterkingen aan beide kanten zijn, weet men natuur lijk niet wat er kan gebeuren". In antwoord op een andere vraag zei de minister dat het zenden van ver sterkingen niet* was aangekondigd. Het was gedaan op instructie van president Soekarno. Dr. Soebandrio heeft niet uitdrukkelijk gezegd van welke aard de versterkingen zijn. De waarnemend president van Indo nesië, dr. Djoeanda, heeft donderdag in Djakarta de onlangs aangekondig de Nederlandse defensiemaatregelen ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea een bedreiging van het be staan van Indonesië genoemd. In een radiotoespraak aan de voor avond van de Indonesische „dag van nationaal reveil" riep hij het Indo nesische volk op de Nederlandse uit daging tegemoet te treden met een verenigd standpunt en grotere natio nale waakzaamheid en discipline. De Indonesische strijdkrachten staan vastberaden achter de regering, zei dr. Djoeanda. Noorwegen door Amerika tevreden gesteld De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag meegedeeld, dat het Amerikaanse antwoord op het Noorse protest over het vlieg tuigincident de verzekeringen bevat te, die de Noorse regering gewaagd had. De woordvoerder, Lincoln White, weigerde te zeggen wat deze verze keringen waren, maar naar verluidt, hadden de Ver. Staten Noorwegen meegedeeld, dat de spionagevluchten niet worden voortgezet. GERUSTSTELLENDE VERKLARINGEN NA TOP-FIASCO Bereid, om op eigen initiatief te handelen Dag Haramarskjöld, de secreta ris-generaal der Verenigde Na ties, heeft gisteren, bp de dag dat Eisenhower, Kroesjtsjew en Macmillan Parijs na het top- fiasco verlieten, op een perscon ferentie te New-York desge vraagd verklaard, niet bijzon der ongerust te zijn over de toe stand. Maar hij zei dat, alge meen gesproken, de mogelijk heid om incidenten te zien ein digen in conflict in tijd van cri sis groter is dan wanneer het internationale klimaat gunstig is. „Men moet alles doen om in cidenten te vermijden, maar men moet vooral proberen een situatie te scheppen waarin de vonken geen brand veroorza- kèn". De vraagstukken, die op de topcon ferentie hadden moeten worden be handeld, maken nieuwe initiatieven noodzakelijk om te proberen tot een oplossing te komen en deze initia tieven zouden door de gebeurtenis sen van de afgelopen dagen niet moe ten worden vergiftigd. Hij zei, dat de verantwoordelijkheden van de Ver. Naties door de ontmoe digende ervaringen van de laatste tijd zijn toegenomen. De organisatie biedt alle noodzakelijke mogelijkhe den van openlijke en geheime diplo matie. De secretaris-generaal zei, dat hij van zijn kant bereid is, op ei gen initiatief te handelen als hij van oordeel is dat dit nuttig kan zijn. Nixon: geen oorlog De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon zei in een toespraak te Buffalo, in de Amerikaanse staat New-York, van mening te zijn dat de thans ingetreden verslechtering in de betrekkingen tussen Oost en West niet tot een oorlog zal leiden. „Kroesjtsjew gelooft dat hij zijn doel, namelijk communistische overheer sing van de wereld, zonder oorlog kan bereiken", aldus Nixon. Vier jaar U-2-vluchten De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Christian Herter, heeft de permanente Navo-raad in Parijs donderdag onthuld, dat er fedurende ongeveer vier jaar ver- enningsvluchten zijn uitgevoerd met U-2's (waarvan er onlangs een in Rusland neerkwam) en dat deze vluchten inlichtingen van het grootste belang hebben opgeleverd voor de veiligheid van het Westen. Ze zijn noodzakelijk om verras singsaanvallen te voorkomen, zo verklaarde hij. Herter stelde zach op het standpunt, dat Kroesjtsjew naar Parijs is geko men met het vaste voornemen, de topconferentie te torpederen omdat hij wist dat hij er zijn zin niet zou krijgen. Herter noemde de vlucht van de U-2 boven Rusland „slechts een vorm van spionage, een terrein (Zie slot pag. 3 kol. 2) Veiligheidsraad maandag bijeen De Veiligheidsraad komt van middag bijeen ter bespreking van de Russische klacht over „aanvalsdaden van de Ameri kaanse luchtmacht", zo verluidt uit de omgeving van de voorzit ter van de raad, de Ceylonnees sir Claude Corea. .....vieren koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland hun c 12 -jarig huwelijksfeest. S ....viert Cuba zijn onafhanke- lijkheidsdag. VWVWWWWWWWWW NA INWIJDING DOOR BISSCHOP Onthulling van beeldengroep „De Barmhartige Samaritaan" MET ENIG FEESTELIJK en ceremonieel vertoon, waarbij vele hoogwaar digheidsbekleders tegenwoordig waren, is donderdag in Hulst het nieuwe streekziekenhuis „St.-Liduina" officieel in gebruik genomen. Hulst had voor deze gelegenheid de vlaggen uitgestoken en het. 150 bedden tellende, uiterst modern geoutilleerde ziekenhuis was voor deze dag als het ware herschapen in een vrolijk aangedaan ontvangstcentrum, waar rond tien uur in de morgen als eerste officiële gast de bisschop van Breda, mgr. Jos. Baeten, arriveerde, weldra gevolgd door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, rar. dr. Ch. J. M. A. van Rooij, de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. G. de Cascmbroot en de leden van Gede puteerde Staten mr. dr. A. J. J. M. Mes, A. Schout en ir. G. P. BI. Dikötter. Nadat monseigneur Baeten een mis had gecelebreerd en liet gebouw had ingewijd, was het minister Van Rooij, die het nieuwe zieken huis na een toespraak officieel opende met de onthulling van de aan de ingang opgestelde beelden groep van de Bredase kunstenaar Koreman, voorstellende „De barm hartige Samaritaan". .lierbij trotseerde Z. Excellentie de gestaag neervallende regen om on middellijk nadat het doek van het beeld was verwijderd, weer in de hal van het ziekenhuis terug te keren, waar vele genodigden bijeen waren gekomen om deze voor het Land van Hulst zo belangrijke dag mee te ma ken. Als voorzitter van het college van regenten sprak deken Koopmans Met de onthulling van de beelden groep „De barmhartige Samaritaan" (van ae kunstenaar Koreman uit Breda) door de minister van sociale raken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. van Rooy, werd donderdag het streekziekenhuis voor het Land, van Hulst officieel geopend. (FotoM&JA van Hulst een welkomstwoord, waar bij hij zich in het bijzonder kon rich ten tot de minister en diens echtge note, de commissaris der koningin, de leden van Gedeputeerde Staten, het Tweede-Kamerlid en burgemees ter van Aardenburg, de heer J, M. A, C. van Dongen, B. en W. van Hulst en vele omliggende gemeenten, de in specteur van de volksgezondheid in Zeeland, J. R. v. d. Borgh, pastoors, predikanten, rectoren en doktoren en tot architect en aannemers. Na dit welkom verkreeg minister Van Rooij het woord, die als oud burgemeester van Vogelwaarde met -overtuiging kon verklaren met vreugde naar Zeeuwsch-Vlaanderen te zijn gekomen, waar hij, zoals hij opmerkte, veel, heel veel goeds had mogen ondervinden. Na dit persoon lijke woord kon hij gewagen van de waardering, die de regering heeft voor hetgeen in Hulst, als resultaat van een hardnekkig streven, tot stand is gekomen. „Het was geen „walk-over" aldus de minister, her innerende aan het feit, dat men reeds op 15 januari 1948 de eerste brief (Zie slot pag. 2 kol. 2) Kroesjtsjexo, staande op de trap naar zijn vliegtuig, wuift Tiaar de achter blijvers op het vliegveld Orly bij zijn vertrek naar Moskou. Fransen lanceren viertrapsraket Het Franse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dut op 5 mei een viertrapsraket is gelanceerd van het proefstation der Franse marine op het eiland ,Jle du Levant" vialc voor de Franse zuidkust ten oosten van Toulon. De raket was ruim 12 meter lang. De lancering verliep volgens plan en de eerste en tweede trap maak ten zich los op respectievelijk 1500 en 23.000 meter. De raket bereikte een hoogte van ongeveer 150 km. De derde trap maakte zich bij de daling, op 45 km hoogte los. De vierde trap kreeg toen een snelheid van 8000 kilometer per uur op een hoogte van ongeveer 25.000 meter. Auto sleurde fietsers mee het water in Omstreeks half twee is gistermiddag nabij de Utrechtse aluminiumfabriek op de weg naar De Meern de wagen van mevr. T. van B.-H. uit Nieuwer- sluis tengevolge van de regen ge slipt en in het water terechtgeko men. Twee op de weg rijdende wielrijders, de 47-jarige mevr. P. M. L. B. en haar 17-jarige zoon G. A. C. L. B., beiden uit De Meern, werden door de slippende auto mee het water in ge sleurd. De 17-jarige jongen zag kans de bei de dames weer op het droge te bren gen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!llllllllilill!llllllllllllilllllllllll|l I Radio-Moskou schrapte j j westerse muziek H Radio-Moskou heeft donderdag H een programma van Ameri- kaanse, Engelse en Franse H volksliederen vervangen door H volksliederen uit Japan, China, ee Roemenië, Polen, Spanje en ee M Rusland. Een concert van de Ameri- ee kaanse negerzangeres Marion H Anderson heeft men ook laten ee vervallen. luuiiiiiiiiinimimuiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiuuituiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiltf Belgische schippersvrouw verdronk in Hollands Diep De 27-jarige Belgische schippers vrouw N. J. Genstserie is woensdag in het Hollandsdiep nabij de Moer- dijkbruggen verdronken. De vrouw struikelde op'het motor schip „Edmon" over opgestapelde luiken, verloor het evenwicht en sloeg over boord. Zij was moeder van twee kinderen. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. VRIJ ZACHT Veranderlijke bewolking met plaat selijk regen of een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak oostelijk. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1