PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew zal bij bezoek aan Oost-Berlijn geen vredesverdrag tekenen Koningin reed per jeep „door" de Zandkreek BIJ AFSCHEID EISENHOWER GENEGEERD WOONHUIS IN RIJSSEN WERD DOOR EXPLOSIE VERWOEST VERWACHT... 203e jaargang - no. 117 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentlo 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. Rus brengt crisis nog niet in „acuut stadium" T o pconferentie kostte 4 miljoen De doodgeboren topconfe rentie heeft naar schat ting ongeveer vier miljoen gulden gekost, zo hebben Franse functionarissen meegedeeld. De vernieuwing van het Palais de ChaiUot om ge bruikt te worden als inter nationaal perscentrum voor een drieduizend jour nalisten van kranten, ra dio en televisie alleen al kostte 2,5 miljoen gulden. Voor faciliteiten voor. de bezoekende delegaties werd ongeveer 1,5 miljoen uitgetrokken. De Grote Vier kwamen met hun ministers in to taal drie uur bijeen op de openingsvergadering van de conferentie, die de Rus sen niet als een echte top conferentie beschouwden. Het officiële Oostduitse persbureau heeft woensdag alle redac ties, die zijn berichten krijgen, verzocht het volgende toe te voe gen aan zijn verslag van de persconferentie die de Russische premier Kroesjtsjew woensdag in Parijs heeft gegeven: „Kroesj tsjew zei dat het vredesverdrag niet getekend zal worden bij zijn aanstaande bezoek aan Berlijn". Op zijn door massale pers conferentie in het Palais de ChaÜlot te Parijs had Kroesjtsjew volgens eerdere berichten van de andere persbureaus een tame lijk raadselachtige verklaring afgelegd: hij was van plan een vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten „maar geen af zonderlijk vredesverdrag, doch een vredesverdrag" zou liij hier aan hebben toegevoegd. Nu de topconferentie is mislukt, wordt de aandacht verplaatst naar Oost-Berlijn, waarheen Kroesjtsjew morgen zal vertrek ken. Een massabijeenkomst die hij daar donderdag zou toespre ken, is volgens berichten van gisteravond uitgesteld tot vrijdag middag vijf uur. De woensdag was in Parijs gereser- i veerd voor afscheid nemen. Kroesj tsjew bracht afscheidsbezoeken aan z'n Britse ambtgenoot Macmilland en aan de Franse president, generaal De Gaulle. Opnieuw negeerde hij Ameri- ka's president Eisenhower. Zowel bij de Britse ambassade als bij het Ely- sée werd de Russische leider ontvan gen met gefluit en geloei van om standers. De westelijke regeringsleiders kwamen tegen de avond met hun ministers van buitenlandse zaken een uur bijeen op het Elysée. De ministers brachten rapport uit over hun bijeenkomst van gister ochtend waar de internationale situatie werd besproken. President Eisenhower bleef na deze bijeen komst achter voor een „vriend schappelijk afscheidsgesprek" aan zijn Franse ambtgenoot. Dit kwam woensdag beter uit dan vandaag. Eisenhower vertrekt reeds om kwart voor acht vanmorgen voor zijn met vier dagen ver vroegde reis naar Lissabon. Vanochtend om elf uur zal een speciale bijeenkomst van de per manente Navo-raad worden ge houden. Een Franse woordvoerder deelde gisteren mee, dat de drie westelijke ministers van buitenlandse zaken op hun bijeenkomst te Parijs de moge lijkheid dat de Sowjet-Unie een vre desverdrag met Oost-Duitsland te kent, hebben besproken. Naar aanleiding van Kroesjtsjews later over de kwestie van het vredes verdrag met Oost-Duitsland afgeleg de verklaring, meldt het Britse pers bureau Reuter nog het volgende: „De Russen zullen voorlopig zo wel Oost- als West-Duitsland een vredesverdrag blijven aanbieden. Pas als West-Duitsland eenmaal officieel geweigerd heeft hierop in te gaan, zal de Sowjet-Unie een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten. drag met Oost-Duitsland te zijner tijd gesloten zal worden. Hieruit blijkt duidelijk, aldus Reuter, dat Kroesjtsjew niet van plan is van daag naar Oost-Berlijn te vliegen om daar een vredesverdrag met de Oostduitse regering te tekenen, waardoor de ensis in een acuut stadium zou komen. De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de hoop uitgesproken dat de ontwapenings besprekingen en de onderhandelingen over het staken van proeven met kernwapens normaal doorgang zul len vinden, ondanks het mislukken van de topconferentie. Kroesjtsjew zei op zijn persconferentie in ant woord op een vraag over deze kwes tie: „Wij zullen de besprekingen in Genève voortzetten. Maar als presi- Proefkonijn De commissaris van de koningin in Zeeland, heeft in zijn rede bij opening van het nieuwe griffiegebouw te Middelburg een op merking gemaakt, die afzonderlijke aandacht verdient. Het zou jammer zijn, wanneer deze opmerking weg zonk in de stroom van welwillende en goede woorden, welke bij deze opening werden gesproken. Zeeland, zo ongeveer sprak hij, staat in de eerstkomende jaren voor vele belangrijke beslissingen ten aanzien van het Deltaplan, de zich uitbreiden de industrie en het toerisme. Zo verstrekkend zullen deze beslissin gen zijn, dat velen zich geroepen gevoelen om te bestuderen, hoe wij, Zeeuwen, hierop zullen reageren. Ongetwijfeld een goedbedoeld stre ven, maar door de Zeeuwen maar matig gewaardeerd, aangezien het niet zo prettig is, tot „proefkonijn" gedegradeerd te worden. De commissaris gaf de verzekering, dat de Zeeuwen niet zó pessimistisch zijn, integendeel, zij zijn ervan over tuigd, dat zij deze problemen het hoofd kunnen bieden. De commissaris doelde hier op de kwestie van de verfijnde en uitvoerige rapportenschrijverij door instanties en personen, die zich hebben opgeworpen om de bevolking van Zeeland, op vrijwel alle terrei nen des levens te analyseren op een wijze, die de vivisectie soms dicht benadert. Deze rapporteurs schrijven dan uit eindelijk conclusies neer, die richtlij nen (meestal uiterst zwakke) bevat ten. voor een verdere „begeleiding" van de Zeeuwse bevolking naar' een betere toekomst. De lezer krijg uit die rapporten niet alleen de indruk, dat de Zeeuwse mens als proefkonijn wordt behan deld, hij leest» er ook nog uit: een gebrek aan vertrouwen in diezelfde Zeeuwse mens. Daartegen heeft de commissaris stel ling genomen en hij heeft zijn ver trouwen uitgesproken in de Zeeuw se bevolking, die aan alle proble men hut hoofd kan bieden. Ieder in Zeeland zal het met dit duidelijke- woord van harte eens zijn. Er is veel te veel gerapporteerd, zoveel, dat het nu tijd wordt de volle aandacht te vragen voor het uitvoeren van plannen, voor het verrichten van daden en vooral voor de werkende mens zelf dit laatste in tegenstelling tot de beschouwen de en rapporterende mens. (Zie slot pag. 3 hol. 1) dent Eisenhower de kernproeven zou hervatten, zou de Sowjet-Unie dit ook doen". Verwijten aan V.S. Kroesjtsjew herhaalde zijn beschuldi ging dat de mislukking van de top conferentie aan de houding van de Amerikanen is te wijten. Hij had nog steeds geen zekerheid dat de vluch ten met Amerikaanse militaire vlieg tuigen boven de Sowjet-Unie niet zouden worden, voortgezet. Eisen hower had zich slechts verbonden tot (Zie slot pag. 3 kol. 4) Jongen dader van de „bomtelefoontjes" Het is de laatste tiid herhaaldelijk voorgekomen dat luentvaartinstanties op Schiphol door onbekenden werden opgebeld met de- alarmerende mede deling dat zich in een der gereed staande vliegtuigen een bom of ex- ?losieve stof zou bevinden, 'anzelfsprekend veroorzaakte dit ernstige vertragingen in de dienstre geling, aangezien de toestellen hier door voor het vertrek grondig ge controleerd moesten worden door de dienst luchtvaat van de rijkspolitie. Nimmer echter bleken deze telefoon tjes op waarheid te berusten. Rechercheurs van de rijkspolitie op Schiphol zijn in de afgelopen weken zeer waakzaam geweest, met als re sultaat dat toen woensdagmiddag om half vier op Schiphol wederom een telefonische waarschuwing binnen kwam ten aanzien van een bom die zich aan boord van een vertrekkend vliegtuig zou bevinden, de dacler vrij wel onmiddellijk kon worden opge spoord. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie had namelijk een techni sche val opgezet. De maniak bleek een minderjat jongen te zijn, die ter beschikking van de kinderrechter zal worden ge steld. Gebleken is dat hij ook schul dig is aan enkele alarmerende tele foontjes van vroeger. Noors minister zegt reis naar Moskou af De Noorse minister van buitenlandse zaken Halvard M. Lange heeft gis teren iu een communiqué laten weten dat hij afziet van zijn voorgenomen reis naar Moskou aan het einde van deze maand. Als reden voor de afzegging werd opgegeven „de toeneming van werk zaamheden als gevolg van de situatie die is ontstaan uit het mislukken van de Parijse topconferentie". De officiële reden voor Lange's Rus sische reis was deelneming aan het huwelijk van de dochter van de Noor se ambassadeur in Moskou. Het was echter een publiek geheim dat de minister verschillende delen van de /.v jet-Unie zou bezoeken en ge sprekken zou hebben met premier Kroesjtsjew en andere leiders. 9 In de week van 8 tot en met 14 mei zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 163 schepen (493,674 b.r.t.) er vertrokken 151 schepen (389.204 b.r.t.). Rusland wenst spoedbij eenkomst Veiligheidsraad De Sowjet-Unie heeft woensdag avond verzocht om een spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ter bespreking van „aanvalsdaden" van de Amerikaan se luchtmacht. Het verzoek is telegrafisch uit Parijs gedaan door de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gro- myko, aan de voorzitter van de raad, sir Claude Corea van Ceylon. Gromyko zegt dat de „agressieve da den" van de Amerikaanse regering een gevaar voor de wereldvrede zijn. De Amerikaanse regering heeft bo vendien meegedeeld, aldus het tele gram, dat deze daden tot haar nor male politiek behoren. Bewoner met brandwonden naar ziekenhuis Door een geweldige gasontploffing is gistermorgen een woonhuis deel uitmakend van een dubbel woouhuis DEZE FOTO is zonder enige twijfel „de meest histori sche" van het tweedaagse koninklijk bezoek aan Zeeland: koningin Juliana in een jeep, rijdend „door" de Zandkreek, namelijk over de nieuwe dam. Het was inderdaad een groots moment, toen de landsvrouwe zo kort na de sluiting van de eerste Deltadam in Zeeland een tocht smaakte over deze nieuwe dijk, waarmee Noord-Beveland en Zuid-Beve land onlangs werden „aaneengesmeed". Overigens: deze tweede dag van het vorstelijk bezoek had meer grootse momenten. Er was het bezoek aan Vrouwenpolder, voorts een zegetocht naar en door Wemeldinge en tenslotte het jeugdspel in Terneuzen. Verslagen van deze tweede en laatste dag van het konink lijk bezoek aan Zeeland vindt men op de pagina's 9 en 11. Voor zijn vertrek uit Parijs heeft de Russische premier Kroesjtsjew nog een persconferentie gehouden. Deze telefoto's geven hiervan een beeld. Men ziet Kroesjtsjew tussen Gromy ko en maarschalk Malinowski. Eerste paal geslagen voor twee dokken Woensdag is door de heer J. C. Wieg man, secretaris van de ondernemings raad, bij Vcrolme dok- en scheeps bouw maatschappij N.V. op Rozen burg de eerste paal geslagen voor een combinatie van twee gegraven dokken voor schepen tot 50.000 en 90.000 ton deadweight. 9 De Russische schilder, kunstcriticus en -historicus en restaurateur Igor Grabar is op 89-jarige leeftijd te Moskou overleden. BROKKEN PUIN IN KINDERLEDIKANT onder één kap aan de Enterstraat In Rijssen volkomen verwoest. De ex plosie deed zich voor, toen de bewo ner, de beer J. Scholten, omstreeks zes uur het flessengas wilde aanste ken om warm water te maken. Een seconde later dreunde het huis op zijn grondvesten, stenen muren vielen in grote brokken uiteen en alle pannen vlogen van het dak. De heer Scholten rende met brandende kle ren de tuin in, waar hij, door zich op de grond te rollen, de vlammen in zijn kleren wist te doven. In de andere helft van het dubbele woonhuis, bewoond door de familie G. Kreijkers, vielen grote brokken puin in een kinderledikant je, waarin nog enkele minuten tevoren een baby had gelegen. Mevrouw Kreijkers werd in de keuken door enkele brok stukken geraakt. De andere bewo ners van beide panden kwamen met de schrik vrij. De heer Scholten is in een ziekenhuis opgenomen. Een raming van de schade, die zeer groot is, is nog niet te maken. Groentenprij zen per telefoon Het telefoonnet van Venlo is uitgebreid met nummer 6030, g dat men slechts behoeft te draaien om aan de weet te ko- men welke prijzen er die dag g voor de belangrijkste groenten g aan de twee Venlose groenten- veilingen zijn gemaakt. Bij de- g ze service zijn inbegrepen me- g dedelingen over bepaalde ziek- ten of aantastingen van gewas- g sen, die acuut zijn opgetre- g den. en aanwijzingen omtrent de bestrijding daarvan. Tele- M foonnummer 6030 wordt be- g diend door de waarschuwings- g dienst van de Venlose proef- tuin voor groententeelt, welke g van een automatisch telefoon- g antwoordapparaat gebruik- maakt. g lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In de gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche Handel-Maatscliappij N.V. zijn de balans en de winst- en ver- Hesrekening over 3953 goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 12Ij pet. PLAATSELIJK EEN BUI. Veranderlijke bewolking en hier en daar een bui. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen noord en oost. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1