Koningin Juliana reed in folkloristi stoet door opgetogen Middelburg Koningin Juliana hield een door eenvoud ontroerende rede WOENSDAG 18 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEÜWSE COURANT „IS HET NIET ENIG?ZEI H.M. De zon, die de afgelopen dagen reeds een glimp van de zomer aankondigde, heeft giste ren tijdens het bezoek van koningin Juliana aan Middelburg, waar zij Zeelands nieuwe provinciehuis opende, verstek laten gaan. Maar ondanks de trieste mistvlagen, die de Lange Jan omhulden, ondanks de slechts kor te momenten, waarop duizenden hun vorstin van dichtbij konden zien tijdens de tocht naar het nieuwe provinciehuis, heeft de zon ook symbolisch geschenen in de harten van die duizenden. Want het zichtbare plezier van onze vorstin over deze rijtoer temidden van Zeeuwse huifkarren, stoere ringrijders en boogschutters, straalde die middag af op de burgers. Vol enthousiasme juichten en zwaaiden zij de koningin toe, die was gezeten in een phaëton, een meer dan 100 jaar oude fraaie huifkar uit het land van Cadzand, die werd getrokken door twee stóere grijze Zeeuwse paarden en geleid door koetsier Isaac Wisse uit St.-Laurens. Telkenmale boog koningin Juliana zich om de luifel van het wagentje heen om dan vriendelijk en char mant naar de duizenden te wuiven. Klokslag één uur opende de vorstin Zeelands nieuwe provinciehuis Deze charme en eenvoud van de vorstin, die was gekleed in een modieus parelgrijs complet, maakten deze tocht, gevolgd door de sluiting van de oude griffie aan de Dam en de openingsplechtigheid in het nieuwe gebouw van Middelburgs fraai herstelde Abdij tot een vreugdevolle gebeurtenis voor de bevolking en de honderden genodigden. Belangstellend informeer de de koningin naar talrijke artistieke aspecten van het nieuwe provincie huis; op hartelijke wijze onderhield zij zich met de bouwers van deze nieuwe griffie en de talrijke kunstenaars, die het gebouw versierden. De phaëton werd voorafgegaan door de fanfarekorpsen E.M.M. uit Se- rooskerke en Con Affezzione uit Kwadendamme (beide in Zeeuws kostuum), ringrijders met de Zeeuw se, nationale en de verenigingsvlag, zes ringrijders met lansen, en ge volgd door een tilbury, een Thoolse kar, 12 huifwagens en 17 sjezen en ringrijders. Op de Dam heeft de koningin de ou de griffie voorgoed „afgeschreven". Gezeten in de phaëton drukte zij op een knop, haar aangereikt door grif fiebode J. I. van Dis, waarop vervol gens het oude bord in de voorgevel met de woorden „Provinciale Griffie van Zeeland" van het front verdween. Er voor in de plaats kwam een nieuw bord: „Provinciale Griffie ver plaats naar Abdijplein"! „Niet enig Via de Beatrixbrug, de andere zij de van de Dam en de St.-Pieter- straat bereikte de vorstin de nieu we griffie. Hoezeer zij van deze tocht genoten had en hoe ver heugd zij was over de ontvangst door de Zeeuwse bevolking, bleek uit haar opmerking tegen ir. Ma rien, nadat zij met een kwieke Mist verdreven door vorstelijke charme Om kwart voor elf, een half uur la ter dan was voorzien, arriveerde de vorstin in de Zeeuwse hoofdstad. De oorzaak hiervan was de mist, waar door de koningin en haar gevolg niet zoals oorspronkelijk in de bedoe ling lag per vliegtuig tot Woens- drecht en per auto naar Middelburg kon komen, maar de tocht van Soest- dijk geheel per auto moest maken. Vergezeld van de commissaris" der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en voorafgegaan door een rijkspolitieëscorte, bereikte H. M. de woning van de commissaris. Daar inspecteerde de vorstin de voor de ambtswoning opgestelde erewacht van honderd COAK-militairen onder commando van kapitein F. H. G. Koek. In de ambtswoning werd ir. A. Marien, de gouverneur van Oost- Vlaanderen, vertegenwoordiger van koning Boudewijn van België, aan de vorstin voorgesteld. Na een kort oponthoud ten huize van jhr. De Casembroot begaf H.M. zich omstreeks kwart over 11 naar de Nieuwe Kerk, waar een feestelijke openingszitting gehouden werd waarover men elders in ons blad kan lezen. Bloemen en programma Voordat koningin Juliana de kerk betrad, maakten twee charmante Zeeuwse meiskes het belangrijkste ogenblik in hun leven mee. Ank de Mol, de 17-jarige kleindochter van de oudste Gedeputeerde van Zeeland, de heer C. Philipse, mocht de koningin namelijk een ruiker fraaie gele thee rozen overhandigen, Manna van Poelje, de 17-jarige dochter van de jongste Gedeputeerde, was de eer toe bedacht om H.M. een programma van de feestelijkheden aan te bieden. Voor de ingang van de kerk werden te vens het college van Ged. Staten en de grifier der Staten aan de vorstin voorgesteld. Ondertussen had zich op het Wal- plein en de Koorkerkstraat de stoet opgesteld, die de koningin tijdens haar toch door de stad zou begelei den. En toen de bijeenkomst in de kerk beëindigd was, werd het geduld van de duizenden Middelburgers en bezoekers uit de Walcherse gemeen ten, rijkelijk beloond. Zo viel de ko ningin begeleid door jhr. De Casem broot en ir. Marien, tijdens haar rondrit door de versierde straten een welhaast stormachtige ontvangst ten deel. Ook de vrolijk versierde stoet, waarin een vijftigtal genodigden meereed, was het bekijken ten volle waard. sprong de phaëton verlaten had. „Is 't. niet enig, die prachtige wa gentjes, die paarden?", zei ze te gen de Belgische gouverneur, die dat volledig beaamde. Om klokslag eén, twintig jaur na de dag, waarop de fraaie Abdij met Middelburgs binnenstad door het vuur van Duitse bommen en grana ten vernietigd werd, opende koningin Juliana het nieuwe provinciehuis. Nadat zij het lint, dat de twee grote bronzen toegangsdeuren verbond, had verwijderd, gaf zij het provinciaal bestuur van Zeeland weer de beschik king over een representatief gebouw. Terwijl de klokken van de Lange Jan hun bronzen stemmen over de stad lieten horen, betrad de vorstin als eerste het gebouw, nadat de deuren door de twee oudste timmerlieden, die de herbouw hebben meegemaakt, de heren J. Griep uit Middelburg en L. Davidse uit St.-Laurens, waren open getrokken. Tweehonderd duiven, uit alle delen van de provincie naar de Abdij gebracht, vlogen hierop uit om het nieuws van de opening te gaan verbreiden. Vooraf waren de architect en de ad viseurs van het gebouw aan de vors tin voorgesteld, alsmede de kunste naars, die de kunstzinnige inrichting van de griffie verzorgden. Tijdens de rondgang door het geboiiw toonde de koningin grote belangstelling voor de artistieke aspecten in het gebouw en zij liet zich veelvuldig door de kun stenaars voorlichten. Nadat H. M. onder meer de in de hal aangebrachte onder meer de in de hal aangebrach te gedenkplaat met de door mr. J. C. J. van Scnagen uit Domburg ontwor pen tekst had bezichtigd, bood in één der leeszalen van de Gedeputeerden de edelsmid Frans Wiro van Hins- bergen uit Damme een smeedijzeren kandelaar aan. Gedenkboek In de bovenhal ontving de koningin vervolgens uit handen van de com missaris der koningin het eerste exemplaar van het foto-gedenkboek „Ontworsteld land". Daarbij waren aanwezig de twee redacteuren van het gedenkboek, de Middelburgse journalist G. A. de Kok en E.T.I.- dïrecteur drs. M. C. Verburg, als mede de uitgever, de heer F. B. den Boer. Het tweede exemplaar, dat be stemd is voor koning Boudewijn van België, werd aan ir. Marien over handigd. Het aan HAL aangeboden exemplaar, waarover zij zich bijzon der verrast toonde, is voorzien van een speciale opdracht, vervaardigd door de Veerse graficus Dirk van Gelder. Op het Abdijplein, waar intussen de ringrijders en sjeesjes druk in de weer waren en weer een aloude sfeer op het plein brachten, werden na af loop van de bezichtiging de hoofd aannemers, de hoofduitvoerder en enkele arbeiders, die bij de bouw van de griffie betrokken waren, aan de koningin voorgesteld. H.M. de Koningin tijdens de bijeen komst in de Nieuwe Kerk. Op de foto rechts naast de koningin de commis saris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en links de gouver neur des konings van Oost-Vlaande- ren, ir. A. Marien. PLECHTIGHEID IN NIEUWE KERK „Dappere hart van Zeeland nu ook uiterlijk op de juiste plaats" H.M. de Koningin heeft gister morgen in de Nieuwe Kerk te Middelburg haar goede wensen aangeboden bij de overdracht van het nieuwe provinciehuis aan het provinciaal bestuur. In een korte, maar door eenvoud en hartelijkheid, ontroerende toespraak, verleende zij een ge voelvolle toets aan de strakke plechtigheid. In de kerk bevonden zich tal rijke ambtelijke en andere au toriteiten, toen H.M. de Konin gin werd binnengeleid door haar commissaris in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. In de hall bij de zaal van Ged. Staten in het nieuwe provinciehuis werd de koningin het eerste exemplaar van het fotoboek Ontworsteld Land" aangeboden. Op de foto: H.M. laat zich voorlichten door de redacteuren van dit boek, de heren G. A. de Kok (links) en drs. M. C. Verburg (rechts); in het midden de uitgever, de heer F. B. den Boer. Daarbij weerklonk een „Intrada" voor orgel, drie trompetten, drie trombones en pauken, een compositie die speciaal voor deze gelegenheid en in opdracht van het provinci aal bestuur was gecomponeerd door Henk Stam. Na het verklinken van deze opge wekte muziek, sprak jhr. De Casem broot een welkomstwoord, waarin hij er aan herinnerde, dat H.M. de Ko ningin vele malen in Zeeland ver toefde in dagen van vreugd en ook in dagen van rampspoed, „Thans", al dus de heer De Casembroot, is een feestdag1 aanleiding voor uw aanwe zigheid Spr. begroette ook de ver tegenwoordiger van het Belgische koninklijk huis en hij dankte de Ned. herv. kerkvoogdij voor het beschik baarstellen van het kerkgebouw, om tenslotte de minister van binnenland se zaken mr. E. H. Toxopeüs uit te nodigen het gebouw van de nieuwe griffie over te dragen. Overdracht De heer Toxopeüs greep deze gele genheid aan om zijn gelukwensen aan te bieden en daarnaast even toe te lichten waarom hij het nieuwe ge bouw overdroeg. Het rijk is name lijk verantwoordelijk voor de herrij zenis van het griffiegebouw. Spr. bracht hulde aan degenen, die op des kundige en kunstzinnige wijze aan deze herrijzenis hebben meegewerkt en hij droeg het gebouw slechts sym bolisch ovei', want het is een monu ment en over de eigendom van een monument moet nog wel eens ge praat worden. Maar in elk geval krijgt de provincie het gebouw in ge bruik. Spr. wenste Zeeland toe, dat over enige jaren fabrieken en werk plaatsen in volledige harmonie met oude gebouwen het stedelijk en maatschappelijk beeld in Zeeland zullen bepalen. Aanvaarding De commissaris der koningin aan vaardde het gebouw. Hij zei o.m.: tot H.M. de Koningin: „Ik kan Uwe Majesteit verzekeren, dat de inwoners van onze provincie uw aanwezigheid zeer op prijs stellen. Wij verstouten ons evenwel toch enigszins de illusie te hebben, dat het U niet onwelge vallig zal zijn om in deze eeuwen oude abdij van Zeeland, die een his torisch ontmoetingspunt is geweest tussen noord en zuid, tussen België en Nederland, 'n symbool van samen werking tussen kerkelijke en wereld lijke overheid, te vertoeven. De abdij van Middelburg, gesticht van het zuiden uit en verder gevloeid in het noorden, kan niet alleen beschouwd worden als een ontmoetingspunt tus sen zuid en noord op cultureel ge bied, maar ook op politiek, econo misch en maatschappelijk terrein". Proefkonijn De commissaris vestigde er in zijn rede de aandacht op, dat in het nieu we gouvernementsgebouw in de eerstkomende jaren vele belangrijke beslissingen zullen moeten worden genomen, ten aanzien van het delta plan, de zich uitbreidende industri alisatie en het toerisme, welke voor Zeeland .verstrakkende gevolgen zul len hebben, zó ver zelfs, dat velen zich geroepen zijn gaan voelen om te bestuderen, hoe wij, Zeeuwen, hierop zullen reageren. Ongetwijfeld een goed bedoeld streven, maar door de Zeeuwen maar matig gewaardeerd, aangezien het nu niet zo prettig moet zijn, tot „proefkonijn" te worden ge degradeerd. Wij Zeeuwen staan hier echter niet zó pessimistisch tegenover, want wij zijn ervan overtuigd, dat wij met Gods hulp en onder de bezielende lei ding van Uwe Majesteit en Zijne Ko ninklijke Hoogheid, de Prins der Ne derlanden, ook deze problemen het hoofd zullen bieden. De koningin Kort na deze toespraak nam HAL de Koningin plaats achter de ka theder. Zij verklaarde bij deze overdracht te zijn in gezelschap van vele herinneringen. Ik, aldus H.M. de Koningin, ben blij, dat het warme en dappere hart van Zee land, dat altijd op de juiste plaats heeft geklopt, nu uiterlijk ook de juiste plaats heeft gekregen. In Zeeland zijn en zullen altijd teza men komen de zee en het land in een bijzondere vereniging. Op deze hoogtijdag ben ik dieper dan ooit daardoor getroffen. Moge deze schone en ons allen dierbare pro vincie, dit wijde land. onder zijn hoge hemel, een goede toekomst tegemoetgaan onder de zegen van God. Het eerste couplet van het Wilhel- De koningin kon zich, bij een bezoek aan de boogschutters in de Abdij, niet weerhouden actief aan het spel mee te doen. Zij nam pijl en boog ter hand, liet zich uitvoerig voorlich ten over de techniek van het schie ten, uitte de vrees persfotografen te raken, en liet daarna tot tweemaal toe derpijl in de richting van de lig gende wip snorren. mus werd hierna gezongen door alle aanwezigen. Geschenken Twee redevoeringen van geheel an der karakter vormden het tweede deel van de plechtigheid. Daar was allereerst de commissaris van de koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die een geschenk aanbood namens de andere tien pro vincies. Hij besloot zijn toespraak met de woorden: Wilt, Zeeuws College van Gedepu teerde Staten die arbeid verrichten in uw gedeputeerdenzaal onder het gebruiken van het meubilair, dat uw tien zusterprovinciën U heden mogen aanbiedendaarmee getuigend van hun hartelijk meeleven in uw ups en downs; mét U het zeer grote voor recht delende, te behoren tot de kring der elf provinciën, die ver bonden onder ons geliefde Konings huis Nederland zijn. Alle Zeeuwen De laatste spreker was mr. Joh. de Widt, .burgemeester van Middelburg. Hij bracht de gelukwensen over van alle inwoners dezer provincie. Een terugblik in de geschiedenis had hem geleerd, dat in 1577 de vraag was overwogen of Zeeland samen gevoegd diende te worden met Hol land. Prins Willem van Oranje be sloot toen tot handhaving van een zelfstandig Zeeland. Overigens meen de spr. dat Zeeland thans staat voor een nieuwe fase in zijn historie. Nieuwe bloei „Moge dan", zo merkte de heer De Widt op, „ook het feestelijk gebeuren van vandaag het begin markeren van een hernieuwde opbloei van dit gewest, zelfstandig, doch aangehecht aan en nauw verbonden met overig Nederland." Dat de opening van het nieuwe pro vinciehuis een gebeurtenis is, waar mede de gehele provincie meeleeft, is gebleken uit het grote aantal ge schenken dat is aangeboden. Er zijn aanzienlijke bedragen gege ven, maar treffend waren ook de gif ten van enkele guldens. Naast de kunstvoorwerpen die in na- tura werden aangeboden, konden voor de overgemaakte geldsbedragen verscheidene kunstwerken uit vroe gere tijden, maar ook in ruime mate werken van contemporaine en vooral ook Zeeuwse kunstenaars worden aangekocht. Dc commissaris der koningin beant woordde alle sprekers met hartelijke woorden, die getuigden van grote dankbaarheid, waarna de plechtig heid geëindigd werd verklaard. Na afloop van de bijeenkomst in de kerk onderhield de koningin zich eni ge tijd met de componist Henk Stam. Zij verzekerde hem dat zij de „In trada" karakteristiek en stijlvol had gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3