Koningin Juliana stak ring op Abdijplein BILT sm-Ti* nnnuiuriAic 7CCHWCC rniMAUT rKU*iniilALu LllUVTOl uUUKHm TOPCONFERENTIE „DEFINITIEF MISLUKT" KROESJTSJEW REIST TERUG VIA OOST-BERLIJN KONINKLIJK PAAR ZAL VIER BELGISCHE STEDEN BEZOEKEN Vandaag... Westelijke diplomaten in Parijs zeiden dinsdag avond dat de (formeel nog niet begonnen) top conferentie „definitief is afgelopen". President Eisenhowers perssecretaris Hagerty verklaarde dat de westelijke leiders vervuld zijn van „af keer" tegenover de houding van de Russische delegatie in Parijs. De Russische premier Kroesjtsjew heeft vast gehouden aan de eis, dat Eisenhower een ver klaring zou afleggen waarin „de uitdagende ac tie van de Amerikaanse luchtmacht tegen de Sow jet-Unie werd veroordeeld en mededelingen gedaan werden over het straffen van de schul digen en het niet toelaten van dergelijke acties in de toekomst". Volgens een verklaring die de Russische ambassade te Parijs gisteren uitgaf is het „voor een ieder duidelijk, dat er onder deze omstandigheden geen sprake kon zijn vah het beginnen der topconferentie op 17 mei". De Verenigde Staten wordt in deze verklaring verweten, de topconferentie te hebben getorpedeerd. De westelijke Grote Drie zeiden in een gisteravond uit gegeven communiqué het te betreuren, dat de topbe- sprekingen niet konden doorgaan. Zij hebben nota ge nomen van het feit, dat het niet mogelijk geweest is het topoverleg te beginnen „door de houding die pre mier Kroesjtsjew heeft aangenomen". Zij blijven echter bereid „op elk gewenst tijdstip in de toekomst aan dergelijke besprekingen deel te nemen". Zij blijven er vast van overtuigd, dat alle belangrijke internationale vraagstukken niet door het gebruik van of bedreiging met geweld geregeld moeten worden, maar door vreed zame middelen, en wel door onderhandelingen. Opruimingswerkzaamheden in transitcamp geëindigd De opruimingswerkzaamheden in het transitcamp in Hoek van Hol land, die op 2 mei begonnen, zijn dinsdag geëindigd. De oogst vormde een groot aantal scherven afkomstig van een container, en een hoeveel heid brokjes, kennelijk afkomstig van een lading springstof, van 10 a 12 kg. Dit goed is ongevaarlijk want voor een explosie zijn nog twee voorla dingen nodig. Eind 1958 zijn er ter plaatse twee containers ontploft en een leeggeblazen, en men neemt aan dat de brokken daarvan afkomstig zijn. Westelijke ministers komen vandaag opnieuw bijeen Volgens gezaghebbende kringen heeft premier Kroesjtsjew gevraagd, van ochtend om elf uur een afscheidsbezoek aan president De Gaulle te mogen brengen. Hij had dinsdagochtend aangekondigd, dat hij vandaag als zijn eis niet werd ingewilligd via Oost-Berlijn naar huis zou terugkeren. Maar in kringen die nauwe betrekkingen met de Russische delegatie on derhouden is dinsdagavond te verstaan gegeven dat de Russische premier pas donderdag uit Parijs zal vertrekken. De westelijke ministers van buitenlandse zaken komen vanochtend bijeen, de westelijke regeringsleiders vanmiddag. Deze bijeenkomsten hebben ech ter niet ten doel Kroesjtsjew te bewegen alsnog aan de conferentie deel te nemen. Behoudens een sensationeel initiatief op het laatste ogenblik van Russische zijde is een conferentie die officieel nooit werkelijk begon nen was, reeds voorbij, zo zeiden diplomaten. Rus ontbrak bij middagoverleg Eisenhower. Macmillan en De Gaulle kwamen gisteravond een kwartier bijeen om de tekst van een gezamen lijke verklaring goed te keuren. Eer der op de avond had de Sowjet-mi- nister van buitenlandse zaken Gro- mylco een langdurig onderhoud met zijn Engelse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Dit gesprek bleef vruchteloos: Gromyko week niet af van de voor waarden die Kroesjtsjew had gesteld. Wel verwees hij met nadruk naar Kroesjtsjews betoog, dat de scherpe re kanten van het conflict door uit stel van de conferentie kunnen „weg slijten". Geen verdrag in Oost-Berlijn? Een lid van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij, Sindermann, heeft dinsdagavond in Italiaanse arbeiders naar ons land? Er zijn op het ogenblik besprekingen gaande met de Italiaanse regering, die ten doel hebben Italiaanse arbei ders in de gelegenheid te stellen naar Nederland te komen om hier te wor den opgenomen in het produktiepro- ces. Als het overleg hierover tot het gewenste resultaat leidt zal waar schijnlijk de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau te Dordrecht, de heer C. Th. Herzinger, door het rijks arbeidsbureau in Den Haag worden aangewezen met enkele medewer kers naar Italië to gaan teneinde te trachten arbeiders te werven. Het. ligt in de bedoeling deze werk krachten in industrieën in het westen te werk tc stellen. Zij zouden con tracten moeten aangaan voor een jaar. Daarna kunnen degenen, die goed voldoen, in de gelegenheid wor den gesteld een langer lopend con tract aan te gaan met faciliteiten als verlof in Italië met vergoeding van reiskosten enz. Men wil in eerste in stantie ongehuwde arbeiders werven, meest ongeschoolden, maar ook vak lieden. Ontploffing in fabriek: 16 gewonden In de meubelfabriek Verhoeven te Waalre heeft zich een zware ontplof fing voorgedaan, waardoor vier len ernstig en 12 licht werden f;ewond. Het gebouw van de lakspui- erij van de fabriek, waar de ontplof fing gebeurde, is geheel vernield. Drie aangrenzende gebouwen werden zwaar beschadigd. De vier ernstig gewonden zijn P. E. uit Zeelst, C. van B. uit Eindhoven, A. V. uit Eindhoven en J. H. uit Val- kenswaard. Zij zijn naar het St.-Jo zef ziekenhuis in Eindhoven overge bracht. De brandweer uit Waalre heeft de brand geblust. De brand is ontstaan door een bran dende sigaret, die de gassen in de trechter van een afzuiginstallatie voor celluloselakdampen deed ont vlammen. Na een minuut volgde een ontploffing' in de ruimte achter deze trechter, die verzadigd was van deze dampen. Doordat bij het ontstaan van de brand veel personeel was toe gelopen om te helpen de brand te blussen, was het aantal gewonden groot. De firma is tegen brand ver zekerd. Oost-Berlijn gezegd, dat de Sowjet- Unie alleen een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland zal slui ten als de besprekingen tussen Oost en West over deze kwestie zijn mis lukt. Sindermann gaf commentaar op gis singen in het westen volgens welke minister-president Kroesjtsjew tij dens diens verblijf in Oost-Duitsland een dergelijk verdrag zou onderteke nen. Volgens A.D.N. die Sindermanns verklaring publiceerde, zijn de gis singen over een ondertekening in het westen het gevolg van „koorts achtige nervositeit". Men verwacht dat Kroesjtsjew, voor hij via Oost-Berlijn naar Moskou te ruggaat, nog een „specatulaire" persconferentie zal houden. Wellicht zal hij op deze conferentie zijn vol gende stap bekendmaken. Van officiële zijde werd eerder in de avond te Parijs vernomen, dat de N.A.V.O.-raad binnen 48 uur bijeen zal komen om de ontwikkeling "van de topconferentie te bespreken. Men neemt aan dat de raad vandaag zal vergaderen. Vergeefs gewacht Het was gisteren een wel zeer merk waardige „conferentiedag". Om 8 uur 's middags wachtten de westelijke drie vergeefs op Kroesjtsjew die was uitgenodigd voor een topbespreking in het Elysee. Tijdens deze bijeen komst werd een serie buitengewone telefoongesprekken gevoerd. Namens Kroesjtsjew werd geïnformeerd of de bijeenkomst beschouwd werd als een voorbereidend gesprek of een eigen lijke topconferentie. Hij wilde wel een voorbereidende bijeenkomst bij wonen, maar geen topconferentie in de eigenlijke zin, tenzij Eisenhower aan de door hem gestelde voorwaar den had voldaan. De westelijke drie besloten daarop tot 21.30 uur uiteen te gaan. De avondbijeenkomst duur de slechts 20 minuten. Intussen zou president De Gaulle de Russische premier hebben laten we ten dat de Grote Vier in Parijs wa ren voor de topconferentie en voor niets anders. „Hij komt terug" De 84-jarige kanunnik Kir, die plaatsvervangend burgemeester van (Zie slot pag. 3 kol. 3) PROGRAMMA BEKENDGEMAAKT Per helikopter naar Antwerpse havenwerken Het staatsbezoek, dat koningin Juliana en prins Bernharcj. aan het einde van deze maand aan België zullen brengen, zal vier dagen duren. Dit is dinsdag in Brussel bekendgemaakt. Het Nederlandse koninklijk paar zal tijdens het verblijf in België worden ontvangen in Brussel, Antwerpen, Mol en Luik. De koningin en de prins zullen maandagochtend 30 mei per trein om elf uur aan het Centraal Station van Brussel arriveren, waar zij zullen worden begroet door koning Boude- wijn. Direct daarna zullen de konink lijke gasten zich naar het koninklijk paleis van Brussel begeven, waar de voorzitters van senaat en kamer en de leden van de Belgische regering a,an hen zullen worden voorgesteld, in de ochtend zal een krans worden gelegd bij het graf van de onbekende soldaat in 'Brussel. Na een lunch in het paleis zullen de koningin en de prins worden ontvan gen op het Brusselse stadhuis en een bezoek brengen aan de Kapel van Nassau in ae Belgische hoofdstad. Een ontvangst van de leden van het corps diplomatique en een door ko ning Boudewijn aangeboden galadi ner in het paleis zullen de eerste dag van het bezoek besluiten. Naar Mol Dinsdag zullen koningin Juliana en prins Bernhardt zich naar Antwer pen begeven, waar 'n bezoek aan de Gevaert-fabrieken en enkele musea op het programma staat. Ook hier zullen de Nederlandse ko ninklijke gasten ten stadhuize wor den ontvangen. De lunch zal wor den gebruikt in het Rubens-huis in Antwerpen. Na een bezichtiging van de Antwerpse havenwerken van helikopters uit. zullen de ko ningin en de prins per auto naar 't Belgische plaatsje Mol vertrekken voor een bezoek aan het daar ge vestigde onderzoekcentrum voor kernenergie. De tweede dag zal worden besloten met een galavoor stelling in de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Brussel, aangebo den 'door de Belgische regering. Concert Woensdag', de derde dag, zullen ko ningin Juliana en prins Bernhard in Brussel zijn. Hier staan bezoeken op Zondag was het vijf jaar geledendat Oostenrijk weer zelfbestuur kreeg na een bezetting door de troepen van de Grote Vier. In aanwezigheid van het corps diplo matique heeft de president in Wenen een grote militaire parade afgeno men. Foto: De ondersteuningscom pagnie zware machinegeweren en mortieren maakt bi Oostenrijk nog gaarne geb7~uik van lastdieren. het programma aan de Nederlandse school en de Europese school. De Bel gische regering biedt de koninklijke gasten op deze dag een dejeuner aan in het kasteel van Gaesbeek. Het ver dere programma vermeldt con be zoek aan het Erasmushuis, een ont vangst van de Nederlandse kolonie en een galadiner, dat de koningin in het gebouw van de Nederlandse am bassade zal aanbieden aan koning Boudewijn. De hoge gasten zullen tenslotte woensdagavond het tweede deel bijwonen van het concert, dat de prijswinaars van het onder auspi ciën van koningin Elisabeth staande pianistenconcours zullen geven. De vierde dag zullen koningin Juli ana en prins Bernhard zich naar Luik begeven, waar zij zullen worden ontvangen door provinciale en ge meentelijke autoriteiten. Het stads bestuur zal hier de koninklijke gas ten een dejeuner aanbieden, dat zal worden gevolgd door een bezoek aan de internationale jaar-beurs van Luik. In de middag zal het koninklijk paar per vliegtuig uit Luik naar Neder land terugkeren. In het paleis Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen tijdens hun staatsbe zoek^ logeren in het koninklijk pa leis te Brussel. De koningin zal haar intrek nemen in 'n ruim ap partement van 't paleis, dat uitzicht biedt op het park van Brussel. Het verblijf is destijds in opdracht van koning Leopold H ingericht voor koningin Maria Henriette. Prins Bernhard zal logeren in ap partementen aan de tuinzijde van het paleis, die zijn ingericht in Ka- rel X-stijl. is het 800 jaar geleden, dat ff ff koning Erik IX van Zweden, f| ff bijgenaamd Helgi (de heilige), beroemd als wetgever en ver- ee ff eerd als verdediger van de fff verdrukten en beschermer van de kerk, door een groep sa- M menzweerders (onder leiding ff M van de Deense prins Magnus) bij het verlateh van een kerk ff ff te Upsala werd vermoord. ff M is het 25 jaar geleden, dat een fff stuntvlieger tegen het Russi- ff e§ sche vliegtuig „Maxim Gorky" opbotste, waardoor 49 personen ff om het leven kwamen. ff IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Beschieting van Quemoy gemeld Het nationalistisch Chinese ministe rie van landsverdediging heeft giste ren meegedeeld, dat kustgeschut van communistisch China dinsdagochtend vroeg 56 granaten op de stellingen der nationalisten op het eiland Que moy heeft afgevuurd. Het ministerie acht dit feit „belang rijk", omdat de communistische ar tillerie in de afgelopen maanden vrij wel niet in actie is geweest. Een bronzen emmertje, dat een In woonster van de Noordzweedse plaats Nordinga ergens had opgeraapt, was vol gens deskundigen minstens drieduizend jaar oud. De plek waar liet werd gevon den moet zen prehistorische offerplaats geweest zijn. Koningin Juliana heeft gisteren in de Abdij van Middel burg de provinciale griffie geopend: het is eeh ongedwon gen feest geworden met vele hoogtepunten, beginnende met de plechtige bijeenkomst in de Nieuwe Kerk, waar het treffende woord van de vorstin velen ontroerde. Voorts was er een „Bruegheliaanse" maaltijd in de kloostergan gen en daarna waren er folkloristische manifestaties op het Abdijplein. Onder groot enthousiasme deed de koningin spontaan aan het feest mee: Zij spande de bopg en stak de ring. De dag eindigde met een bezoek aan het klank- en lichtspel „Schrijn van zwaard en kruis", dat een waardige afslui ting betekende van een feestelijke dag. Op de pagina's 3, 7 en 8 zijn de verslagen opgenomen van dit koninklijk bezoek. Foto: De koningin in de sjees van Tinus Koole uit Sint- Laurens tijdens het ringsteken. VERWACHT, MEEST ZWAKKE WIND Bewolkt maar ook enkele opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. Zwakke tot ma tige! wind uit noordelijke richtingen. Provinciale Courant. HI I I U I BWH MM H ÊB (§f^ H H ^*§5 SI U U fl mm. Minim, p. advertentie 4.—. p8 Ti iïï WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J Ta. per kw. Losse nummers 15 cent. 4 Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Russische halsstarrigheid werd struikelblok

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1