Bedrijfsleven moet meewerken in strijd tegen de inflatie DE BOEKENPLANK „TREK TROEPENVERSTERKINGEN DIRECT UIT KONGO TERUG" PRIJSTOENADERING VAN LANDBOUWPRODUKTEN BRADERS EN KOKS STONDEN AAN „ABDWSPIT EN KEUKEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 MEI 1960 TELEGRAM AAN KONING BOUDEWIJN Loemoemba spreekt van „een invasie" Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese nationale be weging, heeft koning Boudewijn van België een telegram gezon den waarin hij onmiddellijke terugtrekking van de naar Kon go gestuurde Belgische troepen vraagt. Loemoemba verklaarde aan een ver tegenwoordiger van het Britse pers bureau Reuter: „Deze invasie is. een poging om de bevolking vrees aan Je jagen en de verkiezingen te beïn vloeden ten gunste van de kandida ten van het bestuur. Vele van mijn leiders zijn in de afgelopen dagen ge arresteerd. Deze invasie bewijst dat de bevolking geen vertrouwen in de Belgen heeft". Loemoemba zou in Stanleystad een I onderhoud hebben met generaal Janssens, de bevelhebber van de Bel gische strijdkrachten in Kongo, om de toestand te bespreken. De eerste Belgische eenheden van bases in Bel gië en Duitsland zijn dinsdagochtend I op de basis Kamina in Zuid-Kongo j aangekomen. Loemoemba wil onmiddellijke over- dracht van de macht door de Bel- I gen, die hij ervan beticht de hui dige verkiezingen ln hun voordeel te willen doen doorslaan door ge bruikmaking van de Nationale Vooruitgangspartij. JAARVERSLAG VERBOND VAN NEDERLANDSE WERKGEVERS Steun aan beginselen nieuwe loonpolitiek (Van onze Haagse redactie) Het jaarverslag over 1959 van het verbond van Nederlandse Werkgevers houdt een verdediging ïn van het gedifferentieerde loonbeleid als middel ter bestrijding van de inflatie, die als een der kwaadste dingen wordt ge? noemd, die een volk kunnen overkomen. Onder de erkenning dat het be houd van het monetaire evenwicht primair een taak is van de centrale overheid en van de centrale bank, is er, volgens het verbond, alle aanlei ding om steun te geven aan de in Nederland gekozen methode, welke erop neerkomt, dat getracht wordt de medewerking van het bedrijfsleven te verkrijgen, zich uitende in wat men zou kunnen aanduiden als vrijwillige zelfbeperking. KRUIPENDE INFLATIE. Inflatie ontstaat indien de volkshuis houding als geheel inclusief het bedrijfsleven „verder wil springen dan de nationale polstok lang is". Men kan dan alles aan de overheid overlaten en van haar verlangen, dat zij alleen zulk een ontwikkeling te gengaat. Maar daartegenover staat, dat de maatregelen die de centrale overheid onder zulke omstandigheden kan treffen of een zeer algemeen ka rakter hebben en daarmede onvol doende recht kunnen doen wederva ren aan de uiteenlopende posities en belangen in het particuliere bedrijfs leven - of een zeer gedetailleerd in grijpen behelzen, waardoor het par ticuliere initiatief in een dirigistisch Wij bevinden ons in een opgaande conjunctuur, die een internationaal karakter heeft en onze positie in het internationale verkeer brengt mede, dat wij, aldus het verslag, er bij voortduring op uit moeten zijn onze concurrentiepositie, dus onze kosten per eenheid produkt, zorgvuldig te bewaken. Daarbij moeten de in de eerstkomende jaren te verwachten kostenstijgingen verdere huurver hogingen, bepaalde nog in studie zijnde nieuwe of verbeterde sociale verzekeringen uitdrukkelijk in de beschouwingen worden betrokken. Verder wijst het verslag erop, dat wij met de andere volkeren van het vrije Westen hebben aanvaard, dat er gestreefd dient te worden haar het bereiken, respectievelijk het handha ven van volledige werkgelegenheid, liet voorkomen dus van werkloosheid behoudens dan de onvermijdelijke frictiewerkloosheid. Tenslotte herin nert het verslag eraan, dat in Neder land sinds het midden van het vorig jaar een aanvang is gemaakt met een voorzichtige poging tot meer diffe rentiatie in de loonvorming, hetgeen ook bepaalde consequenties heeft voor de prijspolitiek. Problematiek Als we deze gegevens als uitgangs punt nemen, kunnen we de problema tiek, waarvoor onze volkshuisvesting zich ziet geplaatst globaal als volgt kenschetsen: .hoe kan worden voor komen, dat de algemene expansie drang ontaardt in een ontwikkeling die enerzijds onze concurrentiepositie ondergraaft en anderzijds ons natio nale spaarpotje onze monetaire reserve doet leeglopen, zodat wij -een toekomstige conjuncturele terug gang verzwakt zouden moeten onder gaan? Met andere woorden, aldus het verslag en nog globaler hoe kan de waardevastheid van onze gul den veilig worden gesteld? Waaruit dient een op het voorkomen van in flatie gericht beleid te bestaan? Men zou kunnen redeneren, 7.0 gaat het verslag verder, dat het moment van invoering van de gedifferentieer de loonpolitiek, gezien de conjunctu rele situatie, viel in een daarvoor weinig geschikte periode en in de tweede plaats zou men kunnen stel len, dat het toch helemaal niet zeker is, dat dit beleid zal slagen. De ..magneetwerking" van de loonsver hogingen in de „sterke" bedrijfstak ken en in de grote ondernemingen is immers al duidelijk voelbaar. Dit al les moge zo zijn, aldus het verslag, desalniettemin zijn wij geneigd vol te houden, dat dit loonbeleid in alge mene zin door ons als een gegeven moet worden aanvaard en bovendien, dat het van het grootste belang is dat het ook slaagt. Vooreerst beantwoordt een meer gedifferentieerd loonbeleid ïn ho gere mate aan de principes van de vrije ondernemers in ons land dan het uniformisme, dat in het eerste decennium na de oorlog op overi gens alleszins respectabele gron den moest worden aanvaard. Wel heeft ons verbond tezamen met het centraal sociaal werkgevers verbond vorig jaar doen blij ken. dat de wijze van invoering zonder een afgeronde studie over de „spelregels" onzg instem ming niet had. Maar de juistheid van het principe hebben wij aanvaard. Wij menen daarom te moeten voortgaan met het geven van steun aan de beginselen van het gekozen beleid en wij blijven onze leden adviseren ertoe mede tc werken dat het beleid kan slagen. dwangbuis wordt geperst en daarme de verlamd. Daarom meent het verbond dat er voor het bedrijfsleven alle aanleiding is steun te geven aan de in Neder land gevolgde methode. Deze mede werking mag niet uitsluitend van de industrie worden verlangd. Andere bedrijfstakken moeten evenzeer in dit „spel" worden betrokken, aldus het verslag. KIEZEN UIT DRIE DINGEN. Men zou kunnen discussiëren over het al dan niet „vrijwillige" aan de kant van het bedrijfsleven. Wij me nen het zo te mogen zien, aldus het verslag, dat de „vrijwilligheid" be- trekking heeft op een keuze tussen drie dingen: verdere geldontwaar ding (de weg van de geringste weer stand): het ondergaan van een glo bale of meer gedetailleerde conjunc- tuurpolitiek volgens de schema's uit de leerboekjes (waar dan de klappen vallen weten we niet) of de thans ge kozen methode, die hetzij erkend de moeilijkste is. Wij hebben met de regering, aldus het verslag, geko zen voor de laatste, vooral omdat er op die weg toch een belangrijk ele ment van vrijheid te vinden is. Papierfabriek in Wormerveer in de as gelegd Een hevig uitslaande brand heeft dinsdagmorgen de papierwarenfa- briek van A. Dekker Pzn. aan de We verstraat te Wormerveer volkomen in de as gelegd. Omwonenden werden om half vijf wakker van een hevige ont ploffing. Waarschijnlijk sprong toen een vat met een benzinepreparaat dat gebruikt wordt bij het schoonmaken van de drukpersen. Als gevolg van deze ontploffing sloeg een deel van 't dak weg en kregen ae vlammen vrij spel. Toen de Wormerveerse brand weer met groot materiaal verscheen, sloegen de vlammen naar alle kanten uit net bedrijfspand en viel aan red ding niet meer te denken. De brand weer bepaalde zich hoofdzakelijk tot het nathouden van de omringende wo ningen. De schade, die door verzeke- vijf t van de duister. jrand tast men nog i: VOLGEND SEIZOEN: (Van onze redactie) Tijdens een conferentie van de zes ministers van landbouw van de E.E.G.- landen, die maandag in Den Haag is begonnen en die dinsdag werd afge sloten, hebben de ministers er hun instemming mee betuigd, dat de Euro pese commissie een begin zal maken met een prijs-toenaderingsprocedure gericht op het opheffen van de prijsverschillen tussen de landbomv-produk- ten in de ies landen. Het opheffen van de prijsverschillen wordt als een onmisbare grondslag geacht voor het tot stand brengen van een Europees landbouwbeleid op basis van de zgn. Mausholt-voorstellon. wetgeving met kwaliteits- en gezond heidseisen voor zover zij hun invloed doen gelden op de handel in land- bouwprodukten, binnen een termijn van vier tot vijf jaren te vervangen door een aantal verordeningen van de Europese commissie uniform gel dend voor de gehele Europese ge meenschap. Dit is een van de belang rijkste resultaten van het overleg van do Europese ministers van land bouw in Den Haag. Een ander zeer belangrijk geacht re sultaat van deze ministersconferentie is, dat deze conferentie van Europe se landbouwministers zich in Den Haag dinsdagmorgen feitelijk heeft opgeheven. Aanvaard is dat landbouwvraagstuk ken van de zes in het vervolg zullen worden behandeld in een speciaal co mité van de raad van ministers van de E.E.G., dat tot taak krijgt alle landbouwvraagstukken voor behan deling in de raad van ministers voor te bereiden. In dat speciaal comité zullen echter, niet alleen ministers van landbouw, maar ook vertegenwoordigers van andere geïnteresseerde ministers (economische zaken, financiën etc.) of zelfs deze ministers zelf zitting hebben. Het veeniende-eeuwse kasteel Ulstrup, dat van 1404 tot 1579 eigendom van de Deense koninklijke familie was, is te koop aangeboden, compleet niet vijftig hectare grond en Inwonende spook, het „witte wief". Voorrang voor granen en suiker Als eerste stap tot opheffing van de prijsverschillen zal de Europese com missie voorstellen moeten doen om voor de oogst 1961 de laagste prij zen enigszins te doen stijgen en de hoogste prijzen iets te doen dalen. Deze maatregelen zullen in deze eer ste fase alleen granen en suiker be treffen. Verwacht wordt dat op grond van de instemming van de ministers van landbouw de Europese commissie eind oktober of begin november a.s. haar regeling voor de oogstprijzen 1961 bekend zal maken. De hele ope ratie tot eenmaking van de prijs van landbouwprodukten zal in etappes tot stand worden gebracht. Voorts ziju de zes landbouwministers het er maandag over eens geworden dat de Europese commissie aan de raad van de ministers voorstellen dient te doen welke erop gericht zijn dat van 1 oktober a.s. af de zes re geringen ieder een beleid zullen voe ren in de melksector, dat zal voorko men dat de prijzen van melk en meikprodukten in de zes landen nog verder uit elkaar zullen gaan lopen. De ministers werden het er eveneens over eens dat het streven naar prijs aanpassing op landbouwgebied alleen kan slagen indien de prijsopbouw in de zes landen volgens dezelfde grond regels tot stand komt. In een gesprek met het lid van de Europese commissie, de heer S. L. Mansholt verklaarde deze, dat nog in de loop van dit jaar de eerste voor stellen van de Europese commissie aan de raad van ministers kunnen worden verwacht, die erop gericht zullen zijn een aantal veterinaire voorschriften in de zes landen te ver vangen door een uniforme verorde ning van de Europese commissie. Dat zal de eerste stap zijn op dc weg naar harmonisatie van wetgeving op landbouwgebied in de E.E.G.-landen. Deze harmonisatie betreft voorschrif ten inzake levensmiddelen, planten- beseherirring, veterinaire voorschrif ten, kwaliteitseisen aan zaden en ldassificaties van groenten, fruit en wijnen. Het ligt in de bedoeling, al dus de heer Mansholt, de nationale Geseten in een phaëton maakte H.M. de Koningin na de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk een korte rijtocht door de Middelburgse binnenstad naar de Dam, waar zij het oude gebouxo van de provinciale griffie officieel sloot. Tijdens mist aanvaring op de Noordzee Op de Noordzee zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee schepen in een dichte mist, op ongeveer 35 mijl ten noordwesten van Umuiden niet elkaar iu aanvaring gekomen. Het waren de Franse treiler „Maria Helena" en het Liberiaanse vracht schip „Michael A" (2666 ton). De Liberiaan meldde geen schade en vervolgde de reis. De schipper van de treiler Het aan Scheveningen Radio weten dat men niet in onmiddellijk gevaar verkeer de. Scheveningen Raclio stelde gedu rende de hele nacht het noodverkeer in, maar de treiler liet zich ondanks herhaalde oproepen van het kuststa- tion niet meer noren. In de ochtend vroeg is het noodverkeer opgeheven waarbij aangenomen werd <lat de „Maria Helena" de reis naar Frank rijk heeft voortgezet. Postorderbedrijf in Dedemsvaart uitgebrand In één uur tijds is gisteren het posl- orderbedijf Wehkamp's f3briekskan- toor N.V. in Dedemsvaart totaal door brand verwoest, waarbij voor mil joenen guldens aan verbruiksgoedc- ren, voornamelijk textiel, confectie en huishoudelijke goederen, veloren ging. De brand ontstond om vijf minuten over twaalf, juist nadat het 315 man tellende personeel het magazijn had verlaten om te gaan lunchen. De brandweer uit Dedemsvaart bestreed het vuur energiek, geassisteerd door de brandweren uit Hardenberg, Om men en Zuidwolde. Men slaagde erin het aan het magazijn grenzende kan toorgebouw te behouden, waardoor de volledige administratie bleef ge spaard. De N.V. was tegen brand schade verzekerd. <~Dan en voor De grote overwinning Het peinzend gezicht van 'n ruimte vaartdeskundige, dat zich met op vallende belangstelling richt naar n zojuist gelanceerde raket. En dit ta fereel in fel contrasterende kleuren. Ziedaar de omslag van het science fiction jeugdboek „De grote over winning" van W. v. d. Gaag, uitge geven bij Van Goor en Zonen té Den Haag. Het verhaal speelt zich af rondom een laboratorium, ergens in Brabant. Alles is in een waas van geheimzin nigheid gehuld, terwijl de hoofdper sonen onder hoogspanning werken aan de proeven voor hun ruimte schip. Deze mysterieuze sfeer brengt een legertje persmensen op de been. Er wordt op een „ongelukkig ogen blik" iets te vroeg gepubliceerd... en dan zijn de poppen aan het dan sen. Kortom, een spannend boek, waarin luchtkastelen eens niet in rook opgaan. NOËL DESLOOVERE, de welgedane Belgische brader bij uitstek uit Zwevelchem bij Kortrijk, had het er warm van Z'n v riendelijke, markan te kop glom, van 't har de werken en van trots. Van trots, onidat hij, drager van de kostelijk ste en hoogste onder scheidingen die op T cu linaire en wijnongebied denkbaar zijn, een heer lijk geurend „naadje", zoals onze zuiderburen het beste stuk varkens ham noemen, aan de Ne derlandse koningin mocht aanbieden. Nnël Desloovere had drie met- gezelien-hraders meege bracht oni de zeven Pië- train-varkens aan bet spit te braden, dan wa ren er nog zeven koks van bet Middelburgse hotel „De Burg" en ge zamenlijk hebben zij on der leiding van chef-kok- eigenaur E. Visser van dat hotel de 550 gasten aan de maaltijd ter ge legenheid van de opening van Zeelands provincie huis van spijs en drank voorzien. De Belgische braders hadden hun speciaal ver vaardigd spit opgesteld 5p het Muntplein. Maan dagavond om 6 uur wa ren ze begonnen met het braden van de zeven on geveer honderd kilo zwa re varkens, 's nachts van 2 tot 5 hebben ze even geslapen en vervolgens weer aan het spit ge staan tot diep in de mid dag van de andere dag. „We zijn d'r speciaal voor", vertelde brader Noëi. „Overal waar pi kante lekkernijen gebra den worden, zijn we te vinden, 't Is best werk, mijnheer". De koks van „De Burg" hadden hun „keukens" opgeslagen in dc fietsen stalling van de rijkspoli tie en de hal van het hy potheekkantoor. En zo bood dit deel van het Abdijcomplex een niet alledaagse aanblik, te meer daar de gasten ook een zitplaats dienden te hebben. Die plaatsen wa ren gevonden in kloos tergang en abdijgewei- veu, waar tientallen lan ge tafels stonden opge steld. De 55 taarten voor dè 550 gasten waren ge bakken door de Middel burgse banketbakkers en voordat de gasten ze op peuzelden, werden ze door de helft van 100 huishoudscholieren, die Een van de opmerkelijke momenten tijdens de ge noeglijke maaltijd in de kloostergangen en cryp ten van het Abdijcom plex. Met muzikale om lijsting van drie blazers van de boerenkapel zijn op draagbaren twee zo juist gebraden varkens aangevoerd, en de Belgi sche brader Noël Desloo vere uit Zwevelchem buigt zich uitnodigend naar Hare Majesteit de Koningin, en biedt haar op zijn mespunt het bes te deel van het welrie kende, gebraden varken aan, liet zogenaamde „muisje". (Foto P.Z.C.) de gerechten opdienden en „gerecruteerd" waren uit alle 14 Zeeuwse scho len, in triomf langs ko ningin Juliana gedragen. Voordat dc genodigden de eerste stemmen in het klank- en lichtspel hoorden, was de volledi ge „vuile vaat" schoon. En dat was een fiks kar wei, getuige de vaat van 11 maal 550 stuks cou vert en bestek, en nog eens 1000 stuks servies en bijlageservies

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 16