Bouwmeesters van het vierde uur DEKKER ,<S5lö <£nglanb' HET ROTANHUIS N.V. Dordtsche Glashandel Kwekerij M. H. DEKKER ten, op perkament of op papier zetten, zij zijn teruggetreden achter de coulissen van het to neel der Abdij-geschiedenis. Deze anoniemen uit de middel eeuwen waren de ambachtelijke bouwers van het eerste uur, de gildemeesters, die met liefde en vakmanschap het klooster op trokken. Zij werden opgevolgd door die van het tweede uur, eveneens onbekenden. Maar het is wellicht beter, dat zij onbe kend blijven: zij immers negeer den het verleden totaal en „fat soeneerden" de gebouwen zo danig, dat zij in feite ernstig werden verminkt. Zo trof men in de vorige eeuw de Abdij aan: „In de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten was een oorspronkelijk vijfen tachtig centimeter dikke buitenmuur eenvoudig weggehakt tot op een dikte van een halve steen en de open ruimte met lichte schotxoerken dichtgetimmerd. Deze halve steens muur bleek ten over vloede zó slecht, dat alle samenhang verbroken was. Wanneer men nu weet, dat boven deze lokaliteit een verbazend gewicht van archieven was opgestapeld dan moet men met ontzetting denken aan het gevaar, waaraan de bezoekers van die zaal lange tijd zijn blootgesteld geweest. Door het wegbreken van een enkele lat ontstond reeds een scheur, die zo snel toenam dat onmiddellijk uit gebreide maatregelen moesten worden genomen om door schoorwerken het kwaad te stuiten: het gehele Staten ge bouw was anders zeker in puin geval len In de vorige eeuw werd een architect aangewezen, die men de bouwer van het derde uur zou kunnen noemen: J. A. Frede- riks. Hij trachtte te herstellen wat in de loop der eeuwen verminkt was en verval len. Dat was hard nodig, waarlijk, de toe stand van Middelburgs Abdij was onhoud baar geworden. Geen enkel raam toonde meer zijn oude vorm, er was domweg door vele muren en gothische profileringen heengebroken en de technische toestand van de gebouwen was zodanig, dat zij die er in moesten wonen en werken, groot ge vaar liepen. Frederiks was de man, die de Abdij heeft behoed voor verder „in puin vallen". In onze tijd zijn de bouwmeesters van het vierde uur gekomen. Zij konden niet voor komen, dat het klooster tot puin werd: op 17 mei 1940 werd de Abdij tot een trieste, uitgestrekte puinhoop met macabere sta ketsels, overeindstaande mnurresten. Zij nu, de architecten van deze tijd, moesten hier gaan restaureren, dat wil zeggen: uit het puin het oude herscheppen, maar te vens op sommige plaatsen iets nieuws creëren, dat met het verleden rekening hield en nochtans aan de eisen van nu voldeed. De architecten, aan wie het ontwerpen van deze restauratie en nieuwbouw was toe vertrouwd, hebben niet geschroomd bij alle eerbied voor het verleden, terdege met de eisen van het ogenblik rekening te houden. Wil een historisch bouwwerk een functie in de huidige samenleving blijven vervullen, 1 dan dient het een „levend organisme" te zijn, dan mag het niet verstarren tot een historisch stuk. Vijf bouwmeesters hebben aan dit grootse project leiding gegeven: ir. H. de Lussanet de la Sablonière, prof. ir. J. F. Berghoef, ir. A. Rothuizen, ir. H. van der Kloot Meyburg en Jan de Meyer. Jan de Meyer maakte de „nieuwe" Lange Jan, de ingenieurs Rothuizen en Van der Kloot Meyburg herstelden de Abdijkerken, professor Berghoef en ir. Lussanet de la Sablonière ontwierpen het gebouw voor de nieuwe provinciale griffie en de laatste had de leiding van het herstel der rijks- abdijgebouwen. In feite was ir. De Lussanet de man, die de restauratiewerkzaamheden co ördineerde voor zover dat nodig was. Als architect van de rijksgebouwendienst kreeg hij in 1940 opdracht het „rijks gedeelte" van de Abdij te herstellen, hetgeen vrijwel het gehele complex is met uitzondering van de kerken. Hij dus is de „opvolger-in-rechte-lijn" van J. A. Frederiks, de grote pionier van de Abdij restauratie rond de eeuwwisseling. Twintig jaar werkt ir. Lussanet thans aan de Abdij. En het ziet er naar uit, dat er nog wel. enkele jaren bij zullen komen. Men zou derhalve mogen stellen, dat deze Deze kundige, maar bescheiden architect houdt er niet van zichzelf te etaleren. Het werk staat bij hem bovenaan en daarvoor doet hij alles. De velen, die in de afgelo pen twintig jaren bij hem kwamen aan kloppen om inlichtingen of om voorlichting bij excursies, kwamen nooit tevergeefs. Zij ontmoetten in het hoofd van de Abdij restauratie een sympathiek man, die nooit of te nimmer zijn bezoekers afscheepte, maar steeds trachtte hen te helpen. Zijn naam en het klinkt alweer pathe tisch zal verbonden blijven aan het glo rieus herstelde Abdijcomplex. Reeds voor 1940 kende hij de gebouwen, want kort voor de verwoesting was onder zijn leiding het notarishuis (thans kantoor van de rijksgebouwendienst) gerestaureerd. Daarop kwamen diverse opdrachten tot verder herstel van de Abdij, maar de oorlog maakte daaraan een abrupt einde. Het leek er op alsof de Abdijhistorie een definitief slot tegemoet ging. Wanneer deze verwoes ting zich zou hebben afgespeeld in de vo rige eeuw, dan zou men zich over de her bouw weinig bekommerd hebben. Men den- ke slechts aan het trieste voorbeeld van Zierikzee, waar destijds de majestueuze Grote Kerk afbrandde. Het werd niet nodig geacht om tot restauratie over te gaan en de muren van het gebouw werden door ge niesoldaten met kruit omvergeblazen Deze eeuw dacht er (gelukkig) anders over Direct na de verwoesting van de Abdij kreeg lr. Lussanet de leiding van de restau ratie, die thans voor een groot deel is vol tooid. De nieuwbouw het provinciehuis is thans gereed en het wachten is nu op het herstel van de gouverneurswoning. Daarna komt de nieuwbouw van het rijks archief en het herstel van de kanunniken woningen aan de orde, het gedeelte dat in 1940 werd gespaard. Maar voor het zover is, zullen er nog wel wat jaartjes over- heengaan. De bouwmeesters van het eerste uur zijn vrijwel onbekend. Zij gaven in een ver verleden de Ab dij gestalte en vorm. Hun opvol gers van vandaag, de ons welbe kende architecten van het vier de uur, hebben in feite hetzelfde werk gedaan: namelijk het scheppen van een vorm, waarin de mens van het heden kan wo nen en werken. Een restauratie mag zich niet uitsluitend op het verleden richten. Het monument mag geen museumstuk zijn, maar het moet gebruikt worden in het leven van vandaag en in het leven van morgen. Wie de Abdij in haar huidige vorm kent, weet dat de bouwmeesters van deze tijd stipt deze opvatting hebben nageleefd. „Monumen tenzorg kan niet zijn een zich vermeien in de schatten van het verleden en zich koesteren in een sfeer van vroeger, maar dient mee te bouwen aan het Ne derland van de toekomst", schreef onlangs ir. R. Meischke, directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De bouwmeesters van nu hebben dit begrepen. En daardoor is de Abdij van Middelburg niet al leen 'n aan deze generatie over gegeven pand uit 't verleden, dat behoed en beschut moet worden, maar ook een praktisch bouw werk, waarin kan worden ge leefd en gewerkt. Deze fraaie luchtfoto toont hoe de Abdij van Middelburg xoerd hersteld en opgebouxvd door de „bouwmees ters van het vierde uur", een in drukwekkend complex in het cen trum van de stad. Foto K.L.M.-aerocart.) In vele toonaarden hoorden wij al de lof bezingen over onze nieuwe voorjaars- en zomer-collectie. Komt U ook eens een kijkje nemen? Nieuwe KOSTUUMS en SPORTCOMBINATIES, LIGHT-WEIGHT-kleding in vele variëteiten, en een keurcollectie van hèrenmode-artikeien hebben wij in grote keuze voorradig. Exclusieve herenmode Delft 38 - Telefoon 3325 HERENMODE TIP! weekendshirts met een geheel eigen cachet in moderne dessins en modellen zijn er van „TRIGON" „METZGER" „KERKO" MIDDELBURG Binnen enkele jaren werd HET ROTANHUIS een begrip voor iedereen, die zijn huis modern, sfeervol, anders en gezelliger wil inrichten. Geen wonder, een ongelooflijk grote collectie ROTANMEUBELEN voor prijzen die verbluffend laag zijn, en prach tige collecties moderne VLOERBEDEKKING GORDIJNSTOFFEN en VITRAGE geven vele mogelijkheden voor het inrichten van de ideale woning. Langevielc 48-50 -, MIDDELBURG - Telef. 3478 Boschstraat 67 - BREDA - Telefoon 39407 Voor het nieuwe provinciehuis te Middelburg leve-den wij ca. 600 m2 glas in lood. DORDRECHT - Kuipershaven 44-45 - Tel. 01850-7245 Snoezige jurkjes voor kleine meisjes Vlotte, „anders dan anders" modelletjes in vrolijke kleuren. Let op de prima afwerking. Alle jurkjes hebben verlengzomen en zijn gemakkelijk te Gunstige prijzen. Lange Delft 72—74 MIDDELBURG DSHtJls zorgt voor de bloemen, planten en zaden in de kamer in de tuin artistiek bindwerk voor alle gelegenheden sfeervolle zaalversieringen Langevielesingel 34-38 - Telefoon 01180-2661 MIDDELBURG ook op de Maandag: Breskens-Hulst Dinsdag: Goes Woènsdag: Oostburg Donderdag: Middelburg voor het stadhuis Vrijdag: Sluis Zaterdag: Middelburg en Vlissingen. Plaats uw familieberichten in de P.Z.C. ZIJ ZIJN VRIJWEL onbekend, de eerste bouwmeesters van de Middelburgse Abdij. Men kent wel de namen van hun bouw heren, de abten van Middelburg en weet zo om en nabij wat on der hun bewind tot stand kwam. Maar zij, die de plannen maak- restauratie het „levenswerk" van deze architect betekent. Maar ir. De Lussanet wil dit woord zeker niet gebruiken, want het is geladen met pathetiek en hij is wars van alle pathetiek. In de loop der jaren heb ben wij vaak contact gehad met hem, jour nalistiek contact over het herstel van de Abdij. En het opvallende daarbij was steeds, dat ir. De Lussanet onmiddellijk tot de kern van het onderwerp doordrong, in dien het hem mogelijk was de gewenste inlichtingen verschafte, maar er tevens zorgvuldig op lette, dat niet hij, maar het werk in de publikaties werd vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3