MICHELIN Geen sensatie-makende vertoning van gemeenteraad Krabbendijke Z.L.M. LEERKRACHTENDAG IN LANDBOUWSCHOOL OUDELANDE SOUBURG TEKENT BEROEP AAN TEGEN V.G.L.O.-WEIGERING PLATTELANDSVROUWEN IN N.-BEVELAND VIERDEN FEEST IN GOES HANDBALINTERLAND TUSSEN NEDERLAND-BELGIË STEMMEN UIT DE KERKEN PROVIX CI'ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 MEI 1960 BURGEMEESTER CNOSSEN BEANTWOORDDE VRAGEN Rondvraag-vragen worden thans schriftelijk ingediend Burgemeester L. Cnossen van Krabbendijke heeft in de vrijdagavond gehouden raadsvergadering antwoord gegeven op vragen van het raadslid M. Weststrate (vrije lijst) over het nieuwe reglement van orde* In het onlangs door de raad goedgekeurde reglement is een artikel opgenomen, waarin staat, dat de rondvraag op de agenda komt te vervallen en dat vragen voortaan schriftelijk moeten worden ingediend. Op een van zijn vragen kreeg de heer Weststrate tot antwoord, dat vele opmerkingen, vragen en wedervragen van hem, de laatste jaren gesteld in raadsverga deringen, een sterk negatief kritische en persoonlijke tendens hadden. B. en W. wilden een beter gereglementeerde orde. Zij wilden de raadsverga deringen niet in een sensatie-makende vertoning doen ontaarden, waarin regelmatig aan een lid het woord moet worden ontnomen wegens het bezigen van onparlementaire uitdrukkingen, aldus burgemeester Cnossen. meenten te Krabbendijke, Rilland en Waarde, de .Gereformeerde Kerken te Rilland-Bath en Krabbendijke en de Vrij Evangelische Gemeente te Rilland-Bath over de stichting en in standhouding van een prot. ehrist. bejaardentehuis in Ki-abbendijke. In een geheime zitting tijdens de vorige raadsvergadering besloot de raad na melijk dat samenwerking met het be- ïn eerste instantie had de heer West strate B. en W. (schriftelijk) ge vraagd of zij de toepassing van het gewraakte artikel van het reglement van orde niet in strijd achtten met de rechten en vrijheden van ons villi en in overeenstemming met de demo cratische beginselen van ons land. De raadsvoorzitter antwoordde de lieer Weststrate, dat hij deze vraag had moeten stellen in de raadsverga dering van 24 maart j.l., toen het ontwerp-reglement aan de orde is geweest. Verwonderlijk noemde bur gemeester Cnossen het, dat dit raads lid toen voor invoering van het reg lement heeft gestemd. Overigens is artikel 24 gebaseerd op het bepaalde bij artikel 116 van het reglement van orde voor de Tweede Kamer, aldus de burgemeester. De heer Cnossen kon de bezwaren van de heer Weststrate moeilijk delen. Het is toch zijn ge woonte vragen en opmerkingen op schrift te stellen en tijdens de raads vergadering voor te lezenaldus de burgemeester. Op de vraag of B. en W. niet van oordeel zijn, dat een gestelde vraag een wedervraag kan ont lokken, welke ten algemene nutte dienen kan, zich kan ontplooien en meer effect zal sorteren dan een tevoren te voeren beleid met 'n „gemuilkorfde" raad, betwijfel- dèlde burgemeester Cnossen dat dit alleen wordt bereikt bij een mondelinge vraag. De burgemees ter zette vervolgens in het kort uiteen hoe hij over de vragen en opmerkingen van de heer West strate dacht. Bejaardentehuis Kritiek hadden de raadsleden uit gezonderd de heer Weststrate op de brief van de gezamenlijke kerke raden van de Ned. Hervormde Ge- Bromfietser te Goes op kruispunt gegrepen De 37-jarige bromfietser C. J. B. uit Kapelle is vrijdagmiddag omstreeks kwart over twee bij het oversteken van de rijksweg, nabij het kruispunt Ockenburg te Goes, door een perso nenauto, bestuurd door J. C. K. uit Bilthoven, gegrepen. De bromfietser, die uit de richting Voorstad kwam. verleende geen voorrang. Hij werd tegen het wegdek geslingerd, waarbij hij een ernstige hoofdwond opliep. De man werd, na eerst door dokter J. A. E. v. d. Feen te zijn behandeld, per ambulance naar het ziekenhuis St.-Joanna te Goes overgebracht. stuur van de stichting Prot. Christ. Bejaardentehuis Oost-Zuid-Beveland in de voorgestelde vorm onaanvaard baar was. „Uw afwijzende houding heeft ons pijnlijk getroffen", zo schreven de kerkeraden o.m. aan de gemeenteraad van Krabbendijke. De heer J. Zandijk (s.g.p.) gaf B. en W. de raad op de ingeslagen weg voort te gaan. „Ze proberen nu ons op het gemoed té werken", aldus dit raads lid. De heer H. J. van Ham (a.r.) vond de brief teleurstellend. „Het stichtingsbestuur heeft de kerkera den verkeerd voorgelicht", meende hij. „De kerkeraden brengen grof ge schut in stelling tegen de raad van Krabbendijke", zei hij verder. Hij stelde voor een motie aan te ne men en ter kennis van de betrokken kerkeraden te brengen. Nadat nog de heren M. Weststrate en J. C. Engelse (c.h.) bun licht over deze zaak had den doen schijnen, werd de motie met zes tegen één stem aangenomen. Te gen stemde de heer Weststrate. ïn de motie spreekt de raad er zijn teleur stelling over uit, dat de kerkeraden zich in deze vorm tot de raad hebben gewend. De raadsleden zijn te allen tijde bereid inlichtingen te verstrek ken, zo wordt verder gezegd. VOOR DE EERSTE MAAL Vijfentwintig leerkrachten van zeven scholen bijeen In navolging van de leerkrachtenda- gen voor het onderwijzend personeel van do negen Z.L.M. landbouwhuis- houdscliolen in Zeeland, die al enkele jaren achtereen zijn georganiseerd, is vrijdag in het Zuïdbevelandse dorp Oudelande voor de eerste maal zo'n dag voor de leerkrachten van de vijf lagere landbouwscholen en de twee tuinbouwscholen van de Z.LAI. gehouden. Een klein gezelschap van rond vijfentwintig leraren en enkele genodigden waren hier te gast bij de lagere landbouwschool Oudelande, waarvan het hoofd, de heer W. Fase, in samenwerking met de hoofdadmi nistrateur der Z.LJVÏ. uit Goes, de heer L. Anderson, voor deze leer krachtendag een aantrekkelijk ten leerzaam programma had opgesteld. Burgemeester B. H. G. ter Haar Ro- meny van Wolfaartsdijk opende deze dag in zijn functie van voorzitter van de Commissie landbouwonderwijs der Z.L.M.. Hierna hield ir. E. C. F. Bol len, inspecteur van het lager land bouwonderwijs in de vijfde inspectie, een korte inleiding, waarin hij enkele achtergronden van de nieuwe activi teiten in het landbouwonderwijs be lichtte. „Veel aandacht wordt de laat ste tijd besteed aan het handvaar digheids- en het praktijkonderwijs", aldus betoogde ir. Bollen. Het hand- vaardigheidsondenvijs omvat me taal-, schilder- en beton- en metsel- werkzaamheden, alsmede houtbewer king, zodat de leerlingen later op het bedrijf kleine karweitjes zelf kunnen opknappen. In aansluiting hierop volgt het praktijkonderwijs, dat be- bestaat uit lessen in akker- en wei- debouw en veeteelt. Op het merendeel van de lagere landbouwscholen is de ze onderwijsvernieuwing reeds inge voerd. Hierbij merkte de inspecteur op, dat men het praktijkonderwijs in Duits land al enige tijd kent. Ter afron ding van de opleiding op de lagere landbouwscholen heeft men nog het BESLISSING ZINT DE RAAD NIET „Juist dwingende element staat sterkst tegen" De weigering van de staatsse cretaris van o. k. en w. aan de gemeente Oost- en West-Sou burg om de openbare lagere school aan het Oranjeplein al daar na het schooljaar 1959-'60 nog langer acht leerjaren te la ten omvatten, zint de raad in het geheel niet. Dat is vrijdag avond Bel overduidelijk vast komen te staan, toen de leden van de raad voor een spoed eisende vergadering bijeenkwa men om ongeveer een liall' uur later met algemene stemmen te besluiten tegen deze beslissing in beroep te gaan bij de Kroon. „Het is duidelijk gebleken, dat het voortgezet lager onderwijs aan deze school niet gemist kan wor den. Het gaat niet aan om elk jaar een groot aantal kinderen 'dag in dag uit voor „verplicht onderwijs" naar een andere ge meente te sturen, terwijl we hier zelf over een uistekende outillage beschikken. Juist het dwingende element in deze beslissing staat ons het sterkst tegen". Uat wa ren zo enkele van de opmerkin gen. die burgemeester A. H. S. Stemerding en de raadsleden over dit onderwerp plaatsten. Zonder onderscheid was men het dan ook eens met de motivering van B. en W. De heer G. J. Janse (c.h.) te kende er nog bij aan, dat ook de bij zondere lagere schooi tegen een soortgelijke beslissing van de staats secretaris in beroep gaat. Hij infor meerde daartoe dan ook, of men er in het beroepschrift op zou kunnen aandringen vóór het eind van deze maand uitsluitsel te ontvangen. Onzekerheid Dit onder meer- met de vervelende die het „in onzeker- na deze datum mee brengt voor de houding ten opzichte van het personeel van de scholen. Waarop burgemeester Stemerding antwoordde, dat het college van B. en W. zeker niet „met de handen in de schoot" zal blijven zitten ten aanzien van dit gemeentelijke belang. „Wij zullen doen wat mogelijk is om vóór 31 mei uitsluitsel binnen te krijgen. En dan geen toestemming voor nog een jaar, maar voortzetting van het v.g.l.o. voor onbepaalde tijd", aldus de raadsvoorzitter, die daarbij nog aantekende, dat Souburg geheel voor eigen rekening de inrichting van een huishoudlokaal aan de school aan het Oranjeplein ter hand heeft genomen. Aan het begin van deze spoedeisende vergadering legdee bet nieuwe, in' de plaats van de heer C. W. de Visser (c.h.), benoemde raadslid L. Fran cois de ambtseed af in handen van de voorzitter. Bij de rondvraag informeerde de heer C. Potter (p.v.dïa.) nog naar de stand van zaken met betrekking tot het uit breidingsplan „De Burg". Medege deeld kon worden, dat hier een win kelcentrum is gedacht, waarvoor reeds verschillende aanvragen binnen zijn. zogenaamde leerlingenstelsel samen gesteld, dat hopelijk binnenkort zal worden ingevoerd. De scholieren gaan dan op de bedrij ven ervaring' opdoen en zich de ver schillende werkwijzen eigen maken, waarbij het contact met de school blijft bestaan. Na deze uiteenzetting was het de beurt aan mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen secretaris der ZL.M., die de leerkrachten op heldere wijze een en ander vertelde over het werk van deze maatschappij. Rondrit Ter afwisseling was in het geheel zakelijke programma een korte inleiding gelast over de verkave ling en dijkbescherming in de Zak van Zuid-Beveland. Nadat de heer W. Fase op deze werkzaamheden een kleine toelichting had gege ven, die geïllustreerd werd met dia's, volgde onder leiding van de heer D. J. Dees een korte auto tocht door dit gebied. Na de gemeenschappelijke koffie maaltijd in het verenigingsgebouw, die verzorgd was door een deputatie van Plattelandsvrouwen uit Oudelan de, hield de heer M. Geertsema, leraar pedagagiek aan de Hogere Landbouwschool te Dordrecht, in de middagbijeenkomst een inleiding over het onderwerp „Het lager landbouw onderwijs in deze tijd". Hierin stelde de heer Geertsema, dat de lagere landbouwscholen niet alleen vakken nis moeten bijbrengen, maar ook een Advertentie met gestabiliseerd loopvlak VOLMAAKTE VEILIGHEID VEEL MEER KILOMETERS BUITENGEWOON SOEPEL Michelin banden hebben hun "sporen" verdiend! De Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te 'a-Hertogenbosch -/ De winnaar van de INTERNATIONALE TULPENRALLY 1960 - algemeen klassement - reed op MICHELINXBANDEN Krediet voor doortrekken van straat te Tholen De raad van Tholen heeft in de vrij dagmiddag gehouden vergadering 'n krediet van 25.000 gevoteerd voor doortrekking van de Siinou Lind- houtstraat en het bouwrijp maken van de grond aan deze straat. Er kunnen zes woningwetwoningen wor den gebouwd. Voor do bouw van de nieuwe huishoudschool zal een huis niet erf van de heer L. Jansen en een schuur met erf van de lieer L. Uyl worden gekocht. De raad besloot tot uitgifte van grond in erfpacht en tot atkoop van het erfpachtfecht op een stuk grond. De delegatiebevoegdheid van B. en W. werd uitgebreid, zodat dit college zelfstandige beslissingen zal kunnen nemen inzake de bestemming van het industrieterrein. De gemeente zal deelnemen in het maatschappelijk kapitaal van de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. Voor de Veilig Verkeersdag, die op 3 juni in Tholen wordt gehouden, ver leende men een subsidie van 100. De politieverordening onderging een wijziging. Voorts werd de rekening 1958 aangeboden, die door de heren J. Quist, C. L. M. van den Berge en M. van de Sande zal worden nage zien. De woning Kerkstraat 13 be sloot men onbewoonbaar te verkla ren en tenslotte keurde de raad en kele begrotingswijzigingen goed. Jubilarissen te Sas van Gent onderscheiden Vrijdagavond reikte burgemeester li. A. J. den Boer van Sas van Gent in dc kantine van de fosfaatfabriek drie koninklijke onderscheidingen uit aan werknemers van de fabriek, name lijk de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Orahje-Nassau aan de heer P. Schauwvlieghe, kostprijs- calculator, voor vijftig jaar trouwe dienst; de eremedaille in zilver aan de beer J. L. Uijtterlioeven, souschef van de afdeling inkoop, voor veertig jaar trouwe dienst en de eremedaille in brons aan de lieer E. F. de Macs- schalck, kantoorbediende, eveneens voor veertig jaar trouwe dienst. Ir. C. A. L. Horstman», algemeen directeur van de naamloze vennoot schap, heette de jubilarissen en hun dames welkom, alsmede het gemeen tebestuur en de ondernemingsraden van de glas- en de fosfaatfabriek. Ir. Horstmann wenste de drie onder scheiden werknemers geluk, evenals hun dames. „De glasfabriek staat al zestig jaar in Sas van Gent" en levert ieder jaar een behoorlijk aantal jubilarissen, waaruit blijkt, dat zij hier een pret tige werkkring vinden", zei hij. Namens de jubilarissen dankte de heer Schauwvlieghe voor de onder scheiding. Het muziekgezelschap „De Verenigde Vrienden" bracht hierna de onderscheiden employés een muzi kale hulde. zekere mate van algemene kennis. Daarom is het leerplan ook uitgebreid met A.V.O. Verder wees de heer Geertsema erop, dat er bovendien veel aandacht geschonken moet wor den aan de opvoeding van de jongelui en het leren van verdraagzaamheid. Voorts behandelde hij in zijn interes sant en met aandacht gevolgde be toog enkele andere wijzigingen en nieuwe leermethoden in het onder wijs. Op deze inleiding volgde een geanimeerde discussie. Tot slot van deze dag ontving het gemeentebestuur liet gezelschap in het verenigingsgebouw, waar burgemeester W. N. van Licrc een toespraak hield. AFDELING BESTAAT 25 JAAR In „De Stadswijnkelder" te Kortgene Een feestelijk versierde zaal, een groot aantal aanwezigen en een uiter mate prettige sfeer kenmerkten vrij dagavond in „De Stadswijnkelder" te Kortgene de viering van het 25- jarig bestaan van de Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Noord-Be veland. Vijfentwintig jaar geleden begonnen met ongeveer 30 leden, telt de afde ling er nu 110. Een kerngezonde af deling, die zich bezighoudt met alle dingen, die een moderne plattelands vrouw interesseren. Er zijn lezingen en cursussen op velerlei gebied, er is een zangkoortje, eeri gymnastiekaf- deling, een toneelclub, verder circu leren er goede boeken, maakt men ex cursies naar interessante objecten en organiseert men eenmaal per jaar een middag voor de ouden van dagen op Noord-Beveland. Van al deze activiteiten gewaagde de presidente mevrouw I. van Oeve- renDe Rijke in haar openings woord. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, de heer P. J. Bom, me juffrouw A. van der Lecden, na mens bet provinciaal bestuur van de bond, de beer N. de Kater na mens de L.J.G. en de Z.P.M. en de heer J. A. van Oeveren namens de kring Noord-Beveland van de Z.L.M., feliciteerden in hartelijke bewoordingen de jubilerende afde ling en haar bestuur. De leden boden hun bestuur een zelfgemaakt kleed voor de bestuurs- Blikseminslag te Axel Tijdens het korte maar hevige on weer van donderdagavond werd te Axel een perceel in de Oosterstraat getroffen door de bliksem. De pan nen van het dak werden enkele tien tallen meters weggeslingerd. Per soonlijke ongevallen deden zich ge lukkig niet voor. tafel aan, waarop de wapens van Kortgene en Wissenkerke gebor duurd waren. Voorts waren er ver scheidene bloemstukken. Daarna zorgden de leden voor een zeer attractief programma, dat on der meer bestond uit een origineel tableau, waaraan vele dames mede werkten, en waarbij de afgelopen 25 jaar de revue passeerden. Voorts een schimmenspel, zang door het ltoor- tie en het Spaanse blijspel in één be drijf „De brief van Don Juan". Het koortje stond onder leiding van de heer F. Smit, de heer Wijnen luister de de avond op met pianomuziek en verzorgde ook de muzikale omlijsting van het gezellig samenzijn na afloop. VOORHOEDE MET VRAAGTEKEN In Goes komen zondagmiddag de handbalelftallen van Nederland en België (heren) tegen elkaar in het veld. Het internationaal contact tussen deze vertegenwoordigende teams da teert nog slechts van enkele jaren terug. De onwikkeling van de hand balsport in België is zeer langzaam begonnen, maar in dö laatste twee» jaren is een belangrijke vooruitgang te bespeuren. De zaalhandbalsport heeft de laatste jaren onze zuidelijke buren met sprongen vooruit ge bracht. In Frankrijk heeft zelfs het zaalhandbal het veldhandbal verdron gen. Toch is er in België ook nog een groot aantal beoefenaren van de veldhandbalsport. zeer betrouwbaar. Het Nederlands elftal telt één invaller n.l. voor Pun- selie van Operatie '55 die voor zijn club een belangrijke promotiewed strijd moet spelen. Ten aanzien van het Belgisch elftal is weinig hekend. De technische lei ding van het Belgisch Handbal Ver bond is weinig mededeelzaam en zal dus voor een verrassing kunnen zor gen. Toch hebben wij de indruk ge kregen dat zij met gemengde gevoe lens de ontmoeting tegemoet zien. Dat men in de sportwereld in België wel belangstelling heeft voor deze ontmoeting blijkt uit het feit dat de Belgische T.V. in haar sportuitzen- ding fragmenten uit deze ontmoeting aan haar kijkers niet wil onthouden. Ook de Nederlandse radio zal verte- Belgen wonnen de laatste jaren aan kracht In Nederlandse kringen ziet men de ze ontmoeting met vertrouwen tege moet. Bondscoach Chris Agterden- bosch heeft het Nederlands elftal goed voorbereid en in de voorafgaan de oefenwedstrijden werden hoopge vende resultaten bereikt. De voorhoe de is wel het grootste zorgenkindje. Wel staan enige schutters van bij zonder formaat opgesteld maar aan de samenwerking onderling kan nog heel wat worden verbeterd. Met na me F. v. d. Heyden (Niloc, Amster dam) een speler van bijzondere klas se, heeft zijn vereniging al tot meni ge overwinning gebracht, maar in het Nederlands elftal komt hij niet tot de gewenste resultaten. De middenlinie is wel liet sterkste deel van bet elftal, omdat men over voortreffelijke halves beschikt. De achterhoede met Ab. Mastenbroek (Olympia, Hengelo) aan het hoofd, is (Slot van pag, 3) zo nu en dan in de berichten uit de kerken iets kunnen lezen van het Dia conale Jaar. Wat is dat Diaconale Jaar? De gedachte is opgekomen in de Evangelische Kerk van West Duitsland om aan jonge meisjes en jonge mannen te vragen een jaar te geven voor vrijwillige diaconale hulp- arbeid. Die oproep beeft een verheu gende weerklank gevonden. Sedert 1955, toen de eerste oproep werd ge daan, hebben meer dun 3000 jongeren een jaar gegeven. Naar het laatste bericht dat wc on langs lazen, zijn op het ogenblik 791 meisjes en 55 jonge mannen als vrij willigers in dienst. Ze komen uit alle kringen van de bevolking. Zij offeren een jaar lang hun doorgaans goede loon of ze schuiven hun opleiding een jaar op. „Ze offeren een jaar van on bezorgde jeugd, want het Diaconialc Jaar eist alle krachten op en laat niet veel ruimte voor andere dingen". On der hen ziin er, die tot het inzicht ko men, dat In dit soort werk voor hen een levensroeping ligt. In ieder geval komen ze in direct contact met de boodschap van de Bijbel en „menen niet ten onrechte deze boodschap te vinden, waar het niet om vrome woor den gaat, maar om do dienst aan de naaste". Deze vrijwilligers geeft men een kor te opleiding en stuurt ze dan in groep jes van 2 of meer naar de plaatsen waar zij dienst moeten doen. In een ziekeninrichting, in een bejaardente huis, in een jeugdhonk of soortgelijke inrichting. Gedurende het Diaconale Jaar worden groepen vrijwilligers zo nu en dan een weekend of langer bij eengebracht om ervaringen uit te wis selen en om te spreken over de achter gronden van het werk dat zij doen. Die vrijwilligers kunnen ook binnen het toegezegde jaar heengaan, maar in de praktijk van deze 5 jaar zijn er maar lieel weinigen die dat doen. Die jonge mensen komen uit de vrijheid welke de samenleving hen tegenwoor dig geeft in een gemeenscha» waar hun bestaan geboden is en de praktijk heeft uitgewezen dat dit vormend werkt. Dat Duitse initiatief heeft weerklank gevonden In verschillende landen, in Oostenrijk, in Polen, in Zwitserland en ook In Nederland. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum Aan de Federa tie van Diaconieën zouden we de ge dachte van liet Diaconale aJar willen doorgeven "en mochten er zijn, die "hiervoor gevoelen, zij kunnen zich op geven aan het bureau van de Federa tie, Maliesingel 26 te Utrecht. H. genwoordigd zijn door Dick van Rijn. Als voorwedstnjden staan op het pro gramma twee wedstrijden tussen de dames- en heren-jeugdteams van Zee land en West-Brabant. Uit dit spe lersmateriaal zullen de districtsteams worden gekozen, die dan binnenkort te Huizen (N.-H.) met de andere dis tricten om het landskampioenschap zullen strijden. Zacht, maar onstabiel H (Van onze weerk. medew.) M Gisteren steeg de temperatuur |f in Vlissingen tot 18 graden en f§ in Noord-Erabant en Twente tot 25 graden. Later in de H §f middag drongen er van België H uit onweersbuien ons land bm- nen, die plaatselijk zware re- ff genval en ook hagel veroor- s zaakten. In Vlissingen werd gisteravond 12 mm regen ge? meten, maar in Zuid-Limburg waren de buien belangrijk zwaarder. In Valkenburg viel §f 55 en op het vliegveld Zuid- Limburg 42 mm regen. Later H in de avond bereikten de on- weersbuïen de noordelijke pro- vincies, waar nu eindelijk ook H wat regen viel. Gedurende het weekend blijven wij in de zachte, maar onsta- s biele lucht. Deze wordt rond een lagedrukgebied bij Ierland van de oceaan via Frankrijk naar ons land getransporteerd. Er komen ook flinke opklarin gen voor en de temperatuur blijft aangenaam, maar op tal van plaatsen zal gedurende het weekeinde toch een regen- of onweersbui kunnen vallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6