Christelijke onderwijzers uit Zeeland bezochten schooldag PREDIKBEURTEN WALCHEREN ZIERIKZEESE SPORTMENSEN TREKKEN NAAR ST. HILAIRE MARKTBERICHTEN ZATERDAG 14 MEJ 1960 PttUVlNViALki hl hl U W ti hi V O U it A N T MAMMOETWETDOODSTEEK Ernstige waarschuwing tegen werk van „para-normalen" „De dreiging van de Mammoetwet voor het onderwijs in Zeeland", „Wat kunnen wij doen aan christelijke opvoeding" en „Parapsychologie in de praktijk". Deze drie hoofdonderwerpen vormden tezamen het stramien van de schooldag voor het protestants christelijk onderwijzend personeel in Zeeland, dat vrijdag met enkele honderden gehoor had gegeven aan do uitnodiging van de districts-schoolraad om in het Schuttershof te Middelburg van deskundige zijde hierover te worden voorgelicht. De drie sprekers hebben de grote toeloop naar deze jaarlijkse meeting dan ook niet teleurgesteld. In de loop van de dag kregen de aanwezigen, waar onder zich ook verschillende bestuursleden van de Zeeuwse christelijke scholen bevonden interessante bijzonderheden te horen over de onderwerpen In twee gevallen klonken zelfs bijzonder waarschuwende woorden uit de mond van de inleiders. Vooral omdat er over do door hen behandelde materie af en toe nogal misverstand bestaat. Aan deze jaarlijkse schooldag was traditiegetrouw een expositie van boeken en leermiddelen verbonden. Tussen de bedrijven door kregen de bezoekers gelegenheid kennis te ne men van het door verschillende lan delijke fabrikanten en handelaren tentoongestelde materiaal. Gedepu teerde A. Schout gaf daartoe aan het begin van de morgen het „start schot", toen hij met enkele woorden de tentoonstelling inleidde. In zijn openingswoord van de school dag zelf gaf do voorzitter van het bestuur, de heer J. Laport uit Goes, een overzicht van de stand van zaken op onderwijsgebied. Met name legde do heer Laport daarbij de nadruk op het nog steeds voortdurende tekort aan onderwijzend personeel. Ter ver duidelijking vertelde hij, dat de Christelijke Kweekschool te Middel burg slechts 65 geslaagde leerlingen kan afleveren, terwijl er alleen in Zeeland op het ogenblik in het chris telijk onderwijs al 20 onvervulde va catures zijn. Instelling geloof De eerste spreker van deze dag, ds. mr. dr. J. Ozinga bepaalde de aandacht van zijn gehoor bij het onderwerp „Wat kunnen wij er aan doen en sneed daarmee aan de manier waarop de kinde ren op de scholen de instelling van het geloof wordt bijgebracht. De gedachte als zou deze zuiver berusten op een automatische, ge garandeerde overdracht van ou ders en onderwijzers op hun kin deren en pupillen wees de spreker van de hand. Hij wees zijn gehoor dan ook duide lijk de weg aan naar de taak, deze gezindheid bij te brengen in de prille jeugd van het kind, opdat de Kerk later bij de volwassene de typische glans van het kinderlijk ontvangen evangelie kan terugvinden. Met een discussie op dit onderwerp en een herverkiezing van de heren R. Batten en H. C. van Donk in het bestuur werd het programma van de morgenvergadering afgesloten. Aan het begin van de middag was het de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg, die in een korte, scherp KERKNIEUWS Open brief van Wereldraad van Kerken De Wereldraad van Kerken heeft do Grote Vier in een open brief meege deeld, dat er zondag in de bij de We reldraad aangesloten Kerken overal ter aarde gebeden zal worden voor het slagen van de topconferentie. In de brief wordt gevraagd om „dui delijke en ondubbelzinnige richtlij nen voor een onpartijdig „begin der ontwapening". De brief is ondertekend door dr. Nol- de, voorzitter van de commissie voor internationale aangelegenheden van de raad. Generale Synode der Gereformeerde Kerken Op de gistermiddag gehouden open bare slotzitting van de Generale Sy node der Gereformeerde Kerken in Utrecht heeft men zich bezig gehou den met brieven van de classis Rot terdam waarin verzocht werd een uitspraak te willen doen over de „apartheid". Brieven waren er ver der van de kerk van Giessendam Nederhardinxveld, waarin eveneens een oordeel werd gevraagd over de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika en van de classis Almelo, verzoekend een schrijven te richten tot de zus terkerken in Zuid-Afrika, waarin de bezorgdheid der Gereformeerde Ker ken over de daar bestaande spannin gen onder woorden wordt gebracht. De synode overwoog dat het voor haar niet mogelijk is te treden in een beoordeling van de politieke oplos sing van net uiterst gecompliceerde vraagstuk van de onderlinge verhou dingen der rassen in Zuid-Afrika. Zij vertrouwt, dat de uitspraken van de Gereformeerde Oecumenische Sy node van Potchcstroom 1958, waarin gesproken wordt over de verantwoor delijkheid der kerken ten aanzien van do rassenverhoudingen en waar aan dc Zuidafrikaanse kerken héb ben meegewerkt, een leiddraad voor het denken en handelen van deze ker ken zullen blijven. De synode besloot aan het verzoek van de classis Rot terdam en de kerk van Giessendam- Nederhardinxveld niet te voldoen, omdat zij zich onthoudt van elke be oordeling van de jongste gebeurte nissen in Zuid-Afrika. NED. HERV KERK Beroepen te Middelburg (toez.) in de a.s. vacature ds. W. Dijckmeester, ds. H. Snoep, predikant voor bijzondere werkzaamheden bij do herv. gemeen te van Naarden. gesteldo toespraak de „bedreiging van de Mammoetwet", met name voor het onderwijs in Zeeland aan de orde stelde. Evenals hij dat enige tijd geleden reeds heeft gedaan, nam de heer Van Bennekom met name vier aspecten onder de loep, die „de doodsteek zouden kunnen betekenen voor de protestants christelijke scho len in Zeeland, wanneer deze wet in werking treedt". Geslaagde truc Het werk van allen, die zich uitge ven voor „paragnosten" en zo onder meer op het platteland veel aftrek vinden, stelde de lieer J. VV. Gosker, inspecteur van politie te Arnhem la ter op de middag op wel bijzonder frappante wijze aan de kaak. De inleider gaf daartoe eerst een overredend betoog ten beste over „Parapsychologie in de praktijk" en bracht de zaal ln de ban van deze wetenschap door enkele „proefkonij nen" langs telepatische weg precies te vertellen, wat hij van hen wist Een truc, die de heer Gosker nodig had om zijn publiek na een korte pauze te laten weten, wat de „aas gieren op het leed van andere men sen" met hun seances en privé-con- sulten kunnen uitrichten. Hij waar schuwde het onderwijzend personeel er dan ook ernstig voor, zich niet te laten imponeren door de „begaafd heid van dergelijke paranormalen, die alleen door kunstjes wordt ver kregen". Uit de vergadering werd aan het eind van de middag tenslotte nog een dringend beroep gedaan op de minis ter van oorlog, onderwijzers, die van plan zijn in Zeeland te gaan werken vrijstelling van militaire dienst te verlenen. VLISS1NGEN Grieks bezoek Vrijdagmorgen heeft Vlissingen Grieks bezoek gekregen. Het geldt het Griekse marineschip „Thetis", 'n nettenlegger die de Vlissingse haven aandoet voor een operationeel be zoek. De bemanning van ongeveer 50 koppen, zal een week lang in de Scheldestad blijven. Herdenkingsbijeenkomst Poolse Oudstrijders Ter gelegenheid van de Poolse natio nale dag, de derde mei waarvan de viering onder het communistisch re gime is verboden en ter nagedach tenis van de 25ste sterfdag van de grote maarschalk Jozef Pilsudski, hield de kring Vlissingen van de Ver eniging van Poolse Oudstrijders een herdenkingsbijeenkomst in het Schel- dekwartier te Vlissingen. De voorzitter, ingenieur J. Minkiewicz sprak over de grote betekenis van de Poolse constitutie van 3 mei 1791 en memoreerde daarna uitvoerig in zijn toespraak, dc schitterende strateeg, politicus cn staatsman, maarschalk Jozef Pilsudski, die vijfentwintig jaar geleden, op 12 mei 1935, op 68-javlge leeftijd te Warschau overleed. Josef Pilsudski werd op 11 november 1918 als Pools staatshoofd erkend. Hij was de stichter van de moderne Poolse republiek. Onder zijn leiding werden de Russische legers in 1920 voor de poorten van Warschau versla gen. In net zelfde jaar werd hij daar na door het leger uitgeroepen als eer ste maarschalk van de republiek Po len. Na een onderbreking van enkele jaren bleef Pilsudski vanaf 1926 be langrijke functies vervullen in de Poolse regering tot kort VOOr zijn dood in 1935. „Crescendo" concerteerde in bejaardentehuis Donderdagavond gaf de Vlissingse accordeonvereniging „Crescendo" on der leiding van de heer A. Joosse een uitvoering in het bejaardentehuis aan de Koudekerkseweg. Onder grote be langstelling werd een vlot program ma ten genore gebracht, waarbij de potpourri „Uit de oude doos" uit volle borst werd meegezongen. Aan het slot van het concert dankte een der bejaarden, de heer Verhoef, zelf een der oprichters van Cres cendo" de accordeonvereniging voor het gebodcnc. Hij wenste „Crescen do" geen vaarwel, maar een tot weerziens toe. De heer Schout sprak namens „Crescendo" een woord van dank voor de belangstelling. MIDDELBURG Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Middelburg zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de in het tijdvak van 7 tot en met 12 mei als gevonden aangegeven voorwerpen: verschillende portemonnee'9 met en zon der inhoud: wanten en handschoenen: huis- en andere sleutels: bruine baret; gladde gouden ring: rechter wit kin derschoentje: boodsehaptas met inhoud: sigarenaansteker: visnet: blauwe jon gensbroek: doos met krijtjes; duo van bromfiets: rood met gele step op lucht banden: blauwe jas; diublé armband; blauw kinderschoentje; wit kinderschoen tje. Indien voorwerpen bij particulieren worden afgehaald wordt men verzocht daarvan kennis te geven aan het bureau van politie te Middelburg. Wedvluchten „Zeelandia" De Postduivenhoudersvereniging „Zee landia" te Middelburg hiela een drietal wedvluchten vanuit St. Ghïs- Iain en Pont St. Maxence, Frankrijk. Bij de eerste vlucht vanuit St. Ghis- lain werden de eerste tien prijzen behaald door: 1. en 8. J. de Buck; 2. en 4. C. de Graaf; 3. 5. 7. en 9. P. van Sabben; 6. J. van Belzen; 10. M. Vader. OUDELANDE Wedvlucht Uitslag van de wedvlucht met oude dui ven van Pt. St. Maxence op 8-3-"60. Aan tal 75. 1, 7 8 en 10 C. de Beste, Oudelan- de: 2 W. Jaeobussc, Hoedekenskerke: M. A. Burgel, Baarland: 4 en 6 H. Jon- gepier, Hoedekenskerke: 6 P. J. Murre, Baarland: 9 D. v. d. Poel, Oudelande. Bij de tweede vlucht daarvan werden de eerste tien prijzen verdiend door: 1. 3. en 7. P. van Sabben; 2 B. Mul der; 4. en 5. M. Vader; 6. J. C. F. Jopse; 8. C. de Graaf; 9. J. van Eel- zen; 10. J. de Buck. Van de vlucht Pont St. Maxence wer den de eerste tien prijzen behaald door: 1. 5. 7, en 9. P. van Sabben; 2. J. C. F. Jobse; 3. en 4. L. de Voogd; 6. P. J. van Belzen; 8. J. Kuijs; 10. J. van Belzen. Rembrandt-expositie wordt vandaag geopend In Abdij Middelburg Vanmiddag (zaterdag) om half vijf zal de heer K. G. Buon van het Rijksprentenkabinet te Amsterdam in één der Abdij gebouwen te Middelburg de tentoonstelling van prenten van Rembrandt en zijn tijdge noten openen. Deze tentoonstelling is inge richt op initiatief van het Kunstmuseum te Middelburg, thans in de Abdij (ingang Koorkerkhof), waar men meer toeschouwers hoopt te kunnen treffen dan in het minder cen traal gelegen museum in de Schuttershofstraat. Deze ex positie mag voor geheel Neder land als uniek beschouwd wor den, omdat het Rijksprenten kabinet zijn werken nimmer uitleent. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe provinciehuis door H. M. de Koningin, wilde het bestuur van het Prentenkabinet een uitzondering maken door een aantal etsen en gravures van de grote meester en zijn tijd genoten welwillend ter beschik king te stellen. Enkele van die tijdgenoten zijn Potter, Ruijsdaal, Roghman,' Dujardin, Van Ostade, Gotrius, Goudt, Gerrit Pietersz, Com. Visscher e.a. De tentoonstelling blijft in de Abdij ingericht tot en met 6 juni a.s. (tweede pinksterdag). ",,«iiH(iiiii"'iinn Sport Steunt Zonneveld Een combinatie van het eerste en tweede elftal van „Lewedorpse Boys" speelde een voetbalmatch tegen een veteranenelftal van vroegere Lebo- mannen. Door een vrij grote opkomst gaf het publiek blijk van waardering voor het goede doel. De opbrengst van plm. 50 is bestemd voor de patiënten van „Zonneveld." Er werd een pittige wedstrijd ge speeld. De „oudjes" deden het nog best, gezien de stand van 01 bij de rust. Groter uithoudingsvermogen van de combinatie bleek uiteindelijk beslis send. De eindstand was 31 in het voordeel van de jongeren. VIERDE ONTMOETING Franse elftallen wordt fotoboek van Nederland aangeboden Maandagavond bespreekt men in St. Hilaire hoe men het de sportmensen van Zierikzee 45 in getal met Pinksteren, als zij voor de tweede keer de reis naar Frankrijk maken, een goede ontvangst kan bereiden. De ervaring van 1957 heeft geleerd, dat men die mensen uit St. Hilaire maandagavond best hun gang kan laten gaan..... Het is derhalve vol goede verwach tingen, dat de Zierikzeese sportmen sen vrijdag voor Pinksteren, 3 juni, de reis aanvaarden naar de Franse „tweelingstad", waarmee men kort na de ramp van 1953 „broederschap" heeft gesloten. De bus begint om vijf uur 's morgens op het Havenplein grommend de 700 km lange trip. 's Avonds om 10 uur komt men in St. Hilaire aan. Hoofdschotel van deze „jumelage" is de ontmoeting op het voetbalveld, waarbij U.S.H., Union Sportive St. Hilairienne, de strijd aanbindt met zowel Zierikzee als het zaterdagmid dagteam Mevo. Hoewel St Hilaire slechts vijfdui zend inwoners telt en in dat opzicht dus nog steeds doof Zierikzee wordt overtroffen, slaat de balans van de drie ontmoetingen die de steden tot op heden met elkaar hadden, in het voordeel van St. Hilaire over. De voetbalclub Zierikzee won één keer, maar moest twee keer in het Franse zand bijten. De drie gelijke spelen van Mevo kunnen dat niet vergoeden en over de prestaties van de tafel tennissers, die voor wat Zierikzee betreft uit de voetballers worden ge- recruteerd, kan beter maar gezwe gen worden St. Hilaire geeft dus de toon aan, maar dat is in het licht van de ver broederingsgedachte van geen enkel belang. Wanneer dus de Zierikzeese sportmensen dinsdagavond na Pink steren te tien uur weer op het Ha venplein uitstappen het bezoek duurt drie dagen is elk verwijt, dat op de prestaties betrekking heeft, dus misplaatst De sportuitwisseling tussen Zierik zee en St. Hilaire werd geboren uit het spontane gebaar dat deze Franse gemeente na de ramp maakte: „iets doen" voor Zierikzee. Gelukkig was daarbij de omstandigheid, dat in Zie rikzee een sportraad werd gefor meerd, toen de „jumelage" in de kin derschoenen stond. Zo konden met Pinksteren 1956 de Fransen voor het eerst een uitgebreid bezoek aan Zie rikzee brengen. In 1957 gingen de Zierikzeeënaars op bezoek in St. Hi laire en in 1959 kwamen de sport mensen van St. Hilaire voor dc twee de keer naar Zierikzee. Kranslegging Hoezeer er in die jaren banden zijn ontstaan blijkt wel utt het stille ge baar, dat de Zierikzeese sportmensen zullen maken voor de bij een auto ongeluk omgekomen voetballer Henri Lucas. In de autobus zal een krans worden meegevoerd, om te leggen op het graf van Henri Lucas. Vijfenveertig mensen uit Zierikzee maken dus de tocht naar St. Hilaire mee: dc elftallen van Zierikzee en Mevo met echtgenoten en verloofden, de burgemeester mr. F. Th. Dijck meester en voorzitter en secretaris van de sportraad, dr. J. C. Röhner en de heer L. Dey. De lawntennissers, die geen behoorlijk team op de been kunnen brengen, zijn ditmaal niet van de partij. Zondag, eerste pinksterdag, treedt Zierikzee tegen U.S.H. in het krijt en maandag, tweede pinksterdag, komen de Mevo-elf in het geweer. De tafeltennisontmoeting is op zater dagavond. Voordat de scheidsrech ters hun beginsignalen laten horen zullen de Zierikzeese voetballers hun tegenstanders een fotoboek van Ne derland, getiteld „Holland" en een doos sigaretten aanbieden. Er zullen wederzijds vaantjes worden overhan digd, als een algemeen aandenken aan deze vierde sportuitwisseling. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 12 mei. Andijvie 57—71, winterbloemkool I A 58—84, II A 41—73, I B 36—53, 11 B 26 —51. C 25—40, D 12; radijB witpunt 5— 9, sla I 9.10—16.10 II B.70—11.30, C 6.00- 12.40, stoofsla 3341. spinazie 1 10 00— 20.00, li 8.50—9.00. kroten 27—33. asper ges 1.30—1.70, aardbeien I 85—1.22, U 62 —95, sjalotten 35—37, kasbloemkool I A 51—86, II A 33—63, B 39—59, II B 28— 46, C 24—42, D 13. peterselie 6—11, sel derij 2—10. rabarber 12—28, postelein 3848, kaskomkommers A 4543. C 33, prei I A 72—82. H A 80. I B 79, bospeen I 60—86, n 35—64. tomaten A I 2.06. B I 1.86, C I 1.95, CC I 1.57, Jonathan klas 1 92—1.09, II 84—94, Golden Delicious I 1,02—1.11, II 92—1.02. EIERVEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 12 mei. Aanvoer 07.000 stuks. Sortering 1 soort 00 75-en op 20.30: 0 70-76 15.00—15.30. 1 65-70 13.70—13.90. 2 60-65 13.10—13.30. 3 55-60 13.00—13.30; 4 50-55 12.10—12.20; 5 *5-50 11.80: 6 40-45 10.10. Vlissingen met bridge sterker dan Middelburg Stand stedenontmoeting nu 206 in voordeel Vlissingen In het Strandhotel te Vlissingen zijn vrijdagavond de wedstrijden in het kader van de stedenontmoeting Vlis- singen-Middelburg voortgezet met een bridgeduel, dat door Vlissingen is gewonnen met 70 matchpunteu. Tijdens deze ontmoeting konden de organisatoren van deze wedstrijden aan de heer Ch. Gillissen Verschage en de heer C. W. Louwerse van de Stichting Sportbelangen 75.over dragen als opbrengst van deze avond en bijdrage van de bridgeclubs voor de bouw van de sporthal. Het duel verliep vlot en in een pret tige sfeer. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat Vlissingen zou win nen, want in de eerste ronden had Middelburg een voorsprong van 10 en zelfs 11 punten (in de tweede ron de). Daarna keerde het tij en zette Vlissingen de achterstand om in een voorsprong, die allengs groter werd. De stand is nu Vlissingen 20 punten, Middelburg 6. Er waren enkele prijzen aan de brid- gewedstrijd verbonden. Dir gingen in Vlissingen naar de heren Gommers, Van Dnen, Jansen en Willemsen en aan de Middelburgse kant naar de heer en mevrouw Parent, mevrouw Dronkers en de heer De Vries. Brandje op motorschip Donderdagmiddag brak tijdens las- werkzaamheden op het achterschip brand uit aan boord van het motor schip „Alava", liggende voor de ma chinefabriek van Gebrs. v. d. Sande in de haven te Breskens. Met schuimblussers werd het vuur bestreden, terwij] de gealarmeerde brandweer spoedig ter plaatse was. Hoewel het blussen werd bemoeilijkt door hevige rookontwikkeling, was men de brand spoedig meester, zodat de schade gering bleef. Bromfietser reed op vrachtauto De 18-jarige bromfietser M. V. uit Heinkenszand is donderdagmorgen om half acht op de hoek Naerebout- straat-Scheldestraat te Goes met flinke vaart onder de vrachtauto van A. J. de R. uit Wolphaartsdijk gere den. De bromfietser verleende geen voorrang. Hij moest naar het zieken huis Oostwal worden overgebracht. ZONDAG 15 MEI. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Verwey; Biggekerke 9.30 ds. Ode, 2 ds. Nennie; Domburg 10 ds. Hofman, 7 ds. Van Vliet: Gapinge 2 ds. De Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Wapenaar; Kleverskerkc 2 ds. Wieringa (H.D.): Koudekerke 10 ds. v. Dijl, 2.30 ds. Hoffman. 7 ds. v. d. Schoot; 't Zandt 10.15 ds. Hoff man, 10.15 jeugdk., 7 ds. v. Dijl; Me- liskerlte 2.30 ds. Kloosterman; Mid delburg Nieuwe kerk 9 ds. v. Woer den, 10.30 ds. Enker, 7 ds. Aalders; Engelse kerk de heer Vergouwe: Koorkerk 10 prof. dr. Beek; Nieuw en St.-Joosland 10 en 2.30 ds. Van Haarlem: Souburg 9.30 en 11 ds. Van Duijne, 7 ds. Haitjema; Oostkapelle 10 ds. Richard, 7 ds. Odé (jeugdd.); Ritthem 10 en 2.30 ds. Nennie; Se- rooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; St.-Laurens 10 ds. v. d. Schoot, 2.30 ds. Rothfusz; Veere 10 ds. Wieringa (H.D.); Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Kwast (H.D.), 5 ds. Rothfusz; Engelse kerk 9.30 kerk voor jonge ren; Johanneskerlc 9.30 ds. Klooster man, 7 ds. Rothfusz; Havendorp 10 ds. Rothfusz (H.D.); Kapel Bejaar dentehuis 7 ds. Kwast; Vrouwenpol der 10 ds. De Boer; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.30 en 2.30 ds. v. Dullemen. Eglise Wallonne. Middelburg 10.30 monsieur Berthoud. G.G.N. Middelburg Kantinezaal vei ling 9.30. 2 en 6.30 leesd. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 leesd., 2.30 ds. v. d. Bom; Gapinge 9.30 en 2 ds. Boot; Grijpskerke 10 en 2.30 drs. Vlaardingerbïbek; Koudekerke 9.30 en 2.30 drs. Elshout; Mcliskerke 9.30 en 2.30 ds. Ytsma; Middelburg Hof- pleinkerk 9.30 ds. Couvéc, 2.30 dr. Hommes, 5 ds. Boonstra; Noorder- kerk 9.30 dr. Hommes, 5 ds. Couvée; 't Zandt 8.45 ds. Boonstra; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Bre- dervold; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. De Groot; Serooskerke 10 cn 2.30 ds. Van Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 drs. Van Ulden; Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Homburg; Vrouwenpolder 10 en 2.30 ds. v. d. Wal; Westkapelle 9.30 ds. v. d. Bom, 2.30 ds. Homburg. Geref. Kerk (art. 81). Souburg 9.30 leesd.; Vrouwenpolder 9.30 en 2.30 ds. v. Beveren; Vlissingen 4.30 leesd. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 lees- dienst; Meliskerke 9.30, 2 èn 6 lees- dlenst; Middelbui-g 9.30 en 6.30 ds. Hage; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Hage; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd.; Zoutelande 10, 2.30 en 7 lees- dienst. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 3 ds. Van der Molen; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Drechsler. Ver. v. Vrijz. Herv. en Remonstr. Kring. Middelburg 10 prof. dr. Beek; Vlissingen 10.45 ds. Van Beek. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10.30 ds. Ten Rouwelaar; Vlissingen 9 ds. Ten Rouwelaar. Doopsgez. Gem. Vlissingen 10 mej. da. Beelter. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlissin gen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlissin gen (Kasteelstraat) 10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Hcilssamenkomst, 4 openl. samen komst, 7.30 vaarwelssamenkomsf; Vlissingen 10 Heilssamenkomst. Evang. op G.G. Vlissingen (kazerne Willem 3) 10 en 5 de heer Nijhof. Adventkerk. Vlissingen, Middelburg en Goes conferentie te Middelburg 10 en 15 uur. Herv. Evang. Samenkomst. Westka pelle (ver. geb.) 9.45 en 2.45 de heer Faassen. ZONDAGDIENST ARTSEN. Middelburg: dokter J. C. B. Simons. Vlis singse Singel 83. tel. 2191: Vlissingen: dokter Grippeling, Badhuisstraat 121, tel. 3933: Serooskerke, Veere en Oostkapelle: dokter J. W. Oosterholï, Markt A 155, Veere, tel. 01181—371: Westkapelle, Zoute lande en Koudekerke: dokter H. Frima, Duinweg 59. Zoutelande. tel. 0 1186—282. Apotheek Middelburg: W. K. Hummelen. Markt 69, tel. 2134: Vlissingen: apotheek D. H. van de Kleine Mulder, Singel 9, tel. 2730. Zondagsdienst Taxi's Middelburg BLANKER, telcf. 2865 T.C. WALCHEREN, telef. 3200 V.V.Z.B. GOES. 13 mei. Per doos: Aardbeien 1.09I.ll, afwijkend 70. Per stuk: Aardbeien I 8. Komkommers B 1 53. C 1 36. Bloemkool A I 931.05, A U 82—1.01. B l 65-82. C I 56, afw. 25—66. Kropsla I 10—15. II 5, C 1 5—6. Per bos: Radijs I 6-7, H 5. Selderij 4—6. Rammenas 9—12. Per kg: Spinazie II 21—32. Rabarber I 24—29. II 23—25. Selderij 2820. Uien 31. Lamsoren 35—55. Vroege aardappelen grote 98, drielingen 1.01, kriel 1.03. VEILING „KAPELLE-BIEZELINGE EN OMGEVING". 13 mei. Aardbeien per doos van twee ons: I A 125—1.39, I 1.08—128, II 75—83. Groenten: Bloemkool 783. Rabarber 34 —35. Radijs 5—6. BosselderiJ 8—15. Ram menas 8)4—11. VEILING TERNEUZEN. Per 100 stuks: Sla I 7.10-1020. [I 5—6.60. Per stuk: Bloemkool A 1 1.03. A II 67 92. B II 40—61, C II 27. afw. 14—49. Groe- c komkommers B 42—53. C 3339. Wit te komkommers C 41. Per bos: Selderij 4—6. Peen 57-68. Uien 12—16. Sjalotten 13—15. Radijs 5—6. Per kg: Alfa 12.60. Andijvie 64—70. Prei 81. Rabarber II 8— 15. Spinazie 8)b—30. Tomaten A 1 70—1.80, C 1.43—1.61, CC 1. Asperges B I 1.32— 1.60, B II 86—1.40, C 68—1.00, afw. 20—96. Glasaardbeien per doosje h 150 gram I 7"—72. II 51. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 13 mei. Aanvoer 19.000 kg AA extra 2.05 —2.30, AA I 1.80—1.90, A extra 1.85—2.00, A I 1.50, B extra 1.70, C extra 1.30—1.40, C I 1.00—1.10, D I 45—65, E I 70. E II 60 —70, F I 1.30, stek 30—32. GROENTE- EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM, 13 mei. Bloemkool 23—1.18. Rabarber 11— 35 Prei 60—71. Sla 5—8. Spinazie 8)4—12. Raapstelen 25. Snijbonen 3.603.90. Ra dijs 5—11. Bospeen 5284. Komkommers 1*—48. Witte kool 4044. Aardbeien 1.30 —6.20. VISMIJN BRESKENS. In de haven van Breskens werd van 1 t./m. 7 mei aangevoerd: 1410 kg bot, 477 kg schar, 3203 kg tong, A kg rog, 673 kg kabeljauw, 613 kg wijting. 23 kg griet, 2627 kg exportgarnalcn, 75 kg binnen landse garnalen. 7798 kg onverkochte bot. VISMIJN VEERE. 13 mei. Aangevoerd: 1207 bg exportgar nalen 1,63—2.77: 140 kg schar 16—25; 30 kg bot 16; 15 kg wijting 16; 131 kg tong 1.18—221; 28 kg rog 25—35: 21 kg schol 16: 1 kg griet 127; 22 kg paling 34—77; 772 kg doorgedraaide vis. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG. 13 mei. Nieuwe aardappelen: grote 1.03— 1.18, drielingen 98—1.14. Fruit: Aardbeien I p. doos 91—1.1^ II p. doos 87-98. Groenten: Sla I 6-9. II 5—6. Postelein 41—57. Spinazie 10—46. Andijvie 71—73. Rabarber 10—19. Prei 53—73. Bospeen 42 —70. Boskroten 39—56. Bosradijs 2.71— 2.77. Bloemkool 4 st. p. kist 71—1.19, 6 St. p. kist 39—95, 8 st. p. kist 31—80, 10 et. p. kist 1247. Komkommers A 49—52, B 3818, C 27—42. Dubbele prinsessen 2.71 —2.77. Asperges 2.38—2.83. Boerderij, door bliksem getroffen, afgebrand Tijdens een hevig onweer, dat zich gisteren rond zes uur boven de Maas kant ontlast heeft, is de bliksem tweemaal ingeslagen. De eerste maal werd een nog niet bewoonde bunga low van het recreatieoord „Herper- duin" in de bossen van do gemeente Ravenstein getroffen. Het huisje brandde uit. De tweede maal sloeg de bliksem in een boerderij in Nuland, bewoond door de gezinnen van de gebroeders I. en J. Hanegraaf, elk uit zes per sonen bestaande. De boerderij brand de geheel uit en van de inboedels kon niets worden gered. De brandweer stond aanvankelijk machteloos we gens watergebrek. Toen een nevel- tankspuit werd ingezet, had het vuur reeds te ver om zich heengegrepen. De boerderij was tegen brand ver zekerd. ONWEER BOVEN MAASTRICHT. Gisteren heeft zich boven zuidweste lijk Limburg een enorme regenbui ontlast, gepaard gaand met onweer. Hierbij zijn grote hoeveelheden wa ter gevallen en zijn zowel in Maas tricht als in Meerssen, Valkenburg en Beek veel onaangenaamheden veroorzaakt. Vele kelders stroomden vol. In Valkenburg lag het van de heuvels afgespoelde slib centimeters dik op de wegen en op andere plaat sen waren zware keien uitgespoeld en over de weg gerold. Filiaalhouder heeft 80 mille verduisterd Als verdacht van verduistering van 80.000 f gulden aan radiotoestellen, televisietoestellen, fietsen en huis houdelijke voorwerpen heeft de Haarlemse politie de 38-jarige Haar lemmer A. J. H. K aangehouden, die werkzaam is geweest als filiaal houder bij een Amsterdams bedriif (do N.V. Kim). In de afgelopen anderhalf jaar zijn goederen tot een waarde van 80.000 gulden verdwenen. Voorts is, ver dacht van medeplichtigheid, in ar rest gesteld, de 38-jarige Haarlemse artiest, J. L. S. van S., die bekend heeft zich aan verduistering en he iing te hebben schuldig gemaakt. Laatstgenoemde zou een bedrag van 3000 gulden hebben ontvangen. Meisje met de rode schoentjes vermoord Het sinds woensdag vermiste dertien jarige Engelse meisje Sandra Toms is gisteren vermoord aangetroffen op korte afstand van haar ouderlijk huis. Sandra was woensdagavond niet thuisgekomen van boodschappen voor het avondeten. Haar moeder, de 86-ja- rige Sylvia Toms, kreeg een inzinking toen haar het nieuws werd verteld. De zaak Sandra Toms was in Enge land bekend geworden als de verdwij ning van het meisje met de rode schoentjes. Zil droeg deze, bij een grijze rok en blouse toen ze uit ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3