Voorwaardelijke gevan geëist tegen automobilist ont polAk Zeeuwse Almanak CfOin NIEUWE WEG VAN HULST NAAR ANTWERPEN IN AANLEG plastic horregaas PRIJS VOOR VLISSINGSE KOK is Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE- COURANT ZATERDAG 14 MEI 1960 RECHTBANK MIDDELBURG Na ernstig ongeval bij Rilland-Bath Do officier van justitie bij de Middel burgse rechtbank, inr. J, L. Andreae heeft vrijdagochtend een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, een geld boete van f 400,subsidiair vier maanden hechtenis en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ge- eist tegen de Middelburger J. 3. F. H., die in november van 19-59 op de rijksweg bij Rilland-Bath met zijn auto in volle vaart tegen een paaltje en een motor reed om vervolgens en kele mensen te treffen en tenslotte tegen een stilstaande auto te botsen. Bij dit ongeval werden drie mensen ernstig gewond, onder wie de echtge note van H., die later aan de gevol gen is overleden. Het ongeval was het gevolg van een manoeuvre, die H. maakte om een schuin op de weg staande, Belgische auto, die hij in het donker niet had opgemerkt, te ontwijken. Een half uur voor de botsing had zich op de zelfde plek namelijk reeds een bot- sinkje voorgedaan tussen een perso nenauto, bestuurd door de Arubaanse onderwijzer W. P. A. de R. en een Belgische auto. Daarbij werd nie mand gewond. De auto's liepen slechts lichte schade op. Men was uit gestapt om de zaak te bespreken, waarbij de onderwijzer zijn auto rechts langs de weg, met de voorzijde in de richting Goes, had geparkeerd en de Belg zijn auto schuin op de weg had laten staan om op de poli tie te wachten. De voorzijde van de laatste auto was naar Bergen op Zoom gekeerd. Nadat van beide kanten enkele auto's en uit de richting Bergen op Zoom zelfs een autobus, zon der moeilijkheden de onheilsplek waren gepasseerd, kwam onge veer een half uur na het ongeluk uit de laatste richting de auto van de heer H. Naast hem op de voor bank zal zijn echtgenote, op de j achterbank zijn schoonvader en zijn zoontje. „Ik reed met groot licht, toen ik moest dimmen voor tegenliggers", vertelde H. tijdens de zitting. „Daar na knipte ik weer groot licht aan". Een volgende tegenligger zou hem toen even hebben verblind. „Direct daarop zag ik de zwarte vorm van de Belgische auto". Veel meer herinner de H. zich niet. Hij had zijn stuur nog omgegooid om de auto te ontwij ken, hetgeen hem gelukte, maar daarna was er een enorme klap ge volgd, toen hij tegen de andere ob stakels reed. Kruissnelheid De snelheid, waarmee hij reed, be droeg circa negentig kilometer per uur, zijn kruissnelheid, wanneer hij zich op een rechte weg bevindt. Van verlichting der stilstaande auto's had hij niets gemerkt. Op dit punt ver schilde zijn verklaring met die van enkele getuigen. De bestuurder van de Belgische auto en diens vriend hadden tegenover de politie ver klaard, dat één koplamp van hun auto brandde, de andere was ver nield. Dat zei ook de onderwijzer De R., die verder van het ongeval niet veel wist te vertellen, omdat hij naar toe stond. Hij "had Advertentie Centrale verwarming S AWE MA KV NcdcttlraaT 19 - Middelburg - Tel 01180 2962 met zijn rui zelfs geen klap gehoord. Wel" veel pijn gehad, want hij en een dame uit zijn gezelschap, mevrouw P. A. C.-J. uit Middelburg werden door de auto van H. geraalit. Beiden bewogen zich nu zes maanden na het gebeurde nog moeilijk, doordat zij ernstige verwondingen aan de benen opliepen. Ook de elektromonteur A. A. J. F. G. nit Temeuzen, die kort na de eerste botsing op zijn motor was gepasseerd, vertelde dat de over gebleven koplamp van de Belgi sche auto brandde en een bnndel licht dwars over do weg wierp. Ilij Iiad zijn motor tegen een wit paaltje gezet (de auto van H. trof even later deze motor) en was het verkeer uit de richting Goes gaan waarschuwen. „Ik heb anderen gevraagd om hetzelfde aan de Bergen op Zoomse kant te doen". „Geen koplamp Dat moet ook gebeurd zijn, want een andere getuige, de tuinder J. T. uit 's-Heer-Arendslcerke, die tussen bei de botsingen in de plaats van het on geval passeerde en "die uit Bergen op Zoom kwam met zijn auto, was door Zijn vrouw öp „zwaaiende mensen" opmerkzaam gemaakt. „Ik reed ook tussen de tachtig en honderd kilome ter per uur, maar kon, dank zij mijn vrouw, tijdig stoppen. Ik vond het een levensgevaarlijke situatie met die Belg zo dwars op de weg". De VAN TOT DRUKTE I Na de wel zeer zonnige dagen van de afgelopen week is er in Zeeuwsch- Vlaaoderen een bedrijvige drukte ontstaan door de lang verwachte re genval. Met do verfrissing van de welkome druppels kan men overal de zogenaamde „krooien" weèl* bezig zien met het uitdunnen van bieten, het wieden van uien- en aardappel velden enzovoorts. Vele honderden arbeiders vinden nu Weer emplooi in het Zeenwse-Vlaamse land, De werk loosheid is er In de afgelopen dagen ook belangrijke verminderd. DRUKTE n. In het Axelse zwembad zal het eerdaags ook bijzonder druk wor den als op 14 mei de deuren weer voor een seizoen opengaan. Het moderne bad, dat vorig jaar reeds een record-aantal bezoekers no teerde, zal zeker ook dit seizoen vele zwemlustigen weer volop ontspanning bieden. UNIFORMEN I. In Oosterland zijn besprekingen gaahde. Deze dienen ter voorberei ding van het uniformeren der leden van de muziekvereniging „Öoster- lands Fanfare". Men hoopt dat de muzikanten binnen korte tijd reeds in de nieuwe pakjes door het dorp kunnen wandelen. UNIFORMEN II. In ÖUd-Vossemecr is men al een heel eind verder. Aanstaande "zaterdag wordt daar veler arbeid bekroond, Want dah Zal „De Muziek" voor het TECHNIEK Meneer Bell heeft het ons met zijn uitvinding ontegenzeggelijk een stuk gemakkelijker gemaakt, maar niet temin blijft bij het gebruik van de telefoon voorziohtigheid nog altijd de moeder van dit technische por- celeinkastje. Je kunt je in de techniek zo schro melijk vergissen. Lat ondervond, ook dié man. op dat kantoor in Middelburg, waar vele toestellen dagelijks plegen te rinke len. Ook het zijne. Gisteren rinkelde het ook nog wel, maar er was één kleine moeilijk heid; hij kon de opbelle?ide partij niet horen. Kleine technische sto ring. De telefoniste beloofde zijn toestel niet meer te zullen gébruikenmaar in de drukte vergat het lieve kind die belofte herhaaldelijk. Dan zat de man met een dode hoorn in de hand vergeefs in de microfoon te roepen. De vierde keer werd hij kwaad, .fiat ding doet het niet, sufferd", brulde hij. Maar hij was er naast. Het ding deed het weer wél en aan de ande re kant van de lijn ealcte de mond van zijn directeur vér open eerst, tróts prijkend in de nieuwe uniform een feestelijke rondgang door het dorp maken. Zo zal men duidelijk kunnen zien wat honderden kilo's oud papier nog kunnen ople veren. PRIJS. Het Vlissingso touringcar bedrijf Ge broeders Van Fraassen en Zonen, heeft donderdag een bijzonder goede dag gehad. In het door de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het personenvervoer, de F.N.O.P., voor de negende maal georganiseer de Concours d'élégance voor touring cars, te Nöordwijk aan Zee, waar mee tevens het touringcarseizoen werd geopend, heeft het bedrijf de eerste prijs gewonnen in de derde af deling, die van touringcars van 45 tot 60 zitplaatsen. Aan het concours namen 60 inschrijvers deel. De wa gens werden beoordeeld naar com fort, waarbij gelet werd op hot meu bilair, uitzicht en bagageruimte, lijn en kleurencombinatie. GOUD. In Westdorpe zal het echtpaar J. F. de KeverGoossen op 24 mei het feit gedenken, dat het 50 jaar gele den in de echt werd verbonden en in Rilland-Bath was het voor het echtpaar Prevov. d. Vliet (78 en 75 jaar, goede gezondheid) donder dag al zover. Omring door kinderen en kleinkinderen werd het een fees telijke dag, waaraan ook de muziek vereniging „Rillandia" met een ge voelige serenade een niet gering aan deel leverde. STIL. Op do burgerlijke stand van 's-Gra- venpolder is het opmerkelijk stil ge worden. Vroeger gebeurde het der tig tot veertig keer per jaar, dat een opgetogen vader de geboorte van een zoon of dochter kwam aangeven, maar nu is zoiets at ecu half jaar lang niet meer voorgekomen. De ambtenaar van de burgerlijke stand zet zich schrap voor het geval het jaargemiddelde plotseling loch nog wordt geliaald heer T. had ook geen koplamp ge zien. Wel de heldere achter lichter van de iets verder geparkeerd staan de auto van onderwijzer De R. Een andere passant, de musicus F. B. O. uit Breda, kwam uit de richting Goes. Hij zag pertinent geen verlich ting van de Belgische auto. Ook de chauffeur H. van deh B. uit Vlissingen, die met eenbus voetballers in do richting Goes reed „circa zeventig kilometer per uur" zag iemand zwaaien en kon tijdig stoppen. Het licht van de Belgische auto had hém trouwens wél op de bijzondere si tuatie atteïit gemaakt. In zijn requisitoir concludeerde de officier van justitie, dat H. hoogst onoplettend en zeer snel moet hebben gereden. „Ik wil niet zeggen roeke loos, maar toch zonder de nodige re serve en niet bedacht op verrassin gen, waarvoor iedere automobilist kan komen te staan". Bij de bepaling van de strafmaat, wilde hij rekening houden met het ernstige verlies, dat de heer H. heeft geleden door het overlijden van zijn vrouw. „Maar er is ook leed berok kend aan de andere slachtoffers, die zich na zes maanden nog maar moei zaam en met krukken voortbewe gen". Pleidooi De raadsman van H., mr. Van Ginne- keu, meende, dat het ongeval een gè- volg was van de gevaarlijke situatie op de weg, waaraan H. geen enkele schuld had. Volgens hem Ttoh de kop lamp van de Belgische auto op dat moment niet hebben gebrand of "wel licht was het licht niet zichtbaar ge weest. „Mijn cliënt slaagde erin het eerste obstakel te vermijden, maar toen ontstond een nieuwe situatie de mensen aan de kant waarop hij onmogelijk tijdig kon reageren. De eerste goede reactie had dus onge lukkige gevolgen, die H. niet had kunnen voorzien". Uit een der getuigenverklaringen repareren eü moderniseren motvrij maken en bewaren Al Uw bontwerken worden door ons motvrij gemaakt en in onze speciale bontkluis opgeborgen. Het is nu de tijd om Uw bontmantel vakkundig te laten repareren, omwerken of moderniseren, want dan kunt U profiteren van de speciale zomerprijzen die wij noteren vóór juli i960. ^Z)ota Van deA/en 'en TILBURG Heuvelstraat 44, tel. 04250 - 23900 BREDA Eindstraat 14, telefoon 01600 - 310S6 Hoogste punt hotel Britanniabereikt H Bij de bouw van hotel „Britan- nia" te Vlissingen werd vrijdag het hoogste punt bereikt. Ter gelegenheid van dit heuglijke s H feit hees de president-commis- 1= saris van de N.V., mr. B. Kolff, H persoonlijk de driekleur in top s op dit bouwwerk. §f Illllllllllllllllllillilllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllöl „Willem 't Hooft" le Goes voert de „Elias" uit De christelijke oriatoriumvereniging „Willem 't Hooft" te Goes zal don derdag 19.mei as. in de Grote Kerk te Goes een uitvoering geven van de „Elias" van Felix Mendelssohn. So listen zijn Heieen Verltley (sopraan), Lenie Henning (alt), Wiebe Drayer (tenor) en Henry Blackmon (bas). Verdere medewerkenden zijn Ank Tamminga-Buthfer (sopraan) en Janiiy Houtman-Meyer (alt). Het West-Nederlands Symphonie Orkest te Den Haag zorgt voor de begelei ding. Dirigent is Adriaan Kousema ker. Woensdagmiddag zal een (verkorte) uitvoering voor de jeugd worden ge geven. maakte mr. Van Ginneken boven- dle'n op, dat zich, op het moment dat H. kwam aanrijden, iemand vóór de achterlichten van De R's auto be vond en deze afschermde. De presi dent van de rechtbank, mr. P. van Empel, bepaalde de uitspraak op woensdag 25 mei. Leerlingenuitvoering Zeeuwse Muziekschool Ter aanvulling van ons verslag over de leerlingenuitvoering van de Zeeuw se Muziek- en Balletschool afdeling Vlissingen, die woensdagavond in „Britannia" werd gegeven, kan nog worden meegedeeld, dat ook de a.m. v.o.-leerlingen onder leiding van me vrouw E. Kuiler-Puljpe voor het voet licht traden. Zij voerden verschillende muzieknummers met het Orff-instru- mentarium voortreffelijk uit. Ook werden enkele liedjes ten gehore bracht. (Advertentie) r?.V. A gebftg I Vlissingen (Slot van pag. 1) men van Hulst via Nieuw-Namen, Kieldrecht en Verrebroek over de nieuwe weg naar Antwerpen kunnen rijden. Van de Belgische grens af heeft men dan een goede verbinding De nieuwe Belgische rijksweg, waar van d6 Zeeuws-Vlamingen." te -zijnfer tijd profijt kunnen hebben, is zêve'ii meter breed met aan één zijde een rijwielpad. De mogelijkheid bestaat een tweede zevenmeterbaan en een tweede fietspad aan te leggen. Bijna ideaal Bijna ideaal wordt de situatie als de geprojecteerde weg een pUnti op de provinciale weg Huist-St; Niklaas bereikt, even ten zuiden' van KaDellebrug in ZeeüWsCh* Vlaanderen. Binnen weinige minu ten is men dan vanuit Hulst met' een auto op de nieuwe Belgische rijksweg; in korte tijd kan men dan over de kaarsrechte verkeers weg naar de tunnel in Antwerpen rijden. Wanneer echter het negen kilometer lange stuk gereed zal komen, is niet bekend. Het zal nog wel enkele jaren duren. De Wég Afttwerpén-Eeklo-Belgïsche kust is even ten zuiden van de Zeeuws-Vlaamse grens geprojec teerd. Bij Zelzate snijdt de weg het nieuw aan te leggen kanaal en voert er met een tunnel onderdoor. Even ten noorden van Ëeklo komt de weg op de grote autobaan Gcnt-Knokke. Het Belgische Wegenplaü omvat voorts een geheel nieuwe weg, die van Lokeren uit geprojecteerd in de richting Axel is. Ook is een weg van Assenede 5 km westelijk van Sas van Gent naar het noord-oosten ontworpen. In het Belgische wegenplan zijn dus mogelijkheden vöor- botero verbin ding van Zéeuwsch-Vlaanderen met hèt Belgische autowegennet, juist door het projecteren van enkele noord -zuidverbindingen. Hot merkwaar dige is nu, dat Zeemvsch-Vlaanderen het meest gebaat is bij de oost-west- verbindlng Antwei'pen-Eeklo.... Een onderdeel daarvan is de verbinding Zeeuwseh-Vlaanderen-overig Neder land, die voor deze streek van groot belang is. Auto kantelde nabij de Braakman in sloot öp de provinciale weg tussen de Braakman en Biervliet is vrijdagmid dag even na vijf uur een vrachtauto geslipt en in een naast de weg gcle- Ben sloot terechtgekomen, e zware wagen slipte in de bocht vöor een korte Oprit, ramde enkele langs de weg staande paaltjes, kantel de geheel en kwam veertig meter ver der weer óp de wielen in een sloot tot stilstand. 'Hoewel de cabine in elkaar wérd gedrukt, wist chauffeur De B, uit Hoofdplaat zich daaruit te bevrij den. Met een juist passerende autobus reed hij naar Biervliet, vanwaar hij echter met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Oostburg möest worden overgebracht. De vrachtauto, eigendom van de meel- en graanhan delaar I. G. Jacobs uit Hoofdplaat werd zwaar beschadigd en is in de loop van de avond met een kraanwa gen uit dé sloot getakeld. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 en 9. VWA\\\\VVV\\\VA\WvVV Met dit suikerzoete mo del van de veerboot op de lijn Vlisingen-Bres- kens, heeft de Vlisslngse kok P. Oosterling, werk zaam in iiet Strandho- de derde prijs ge wonnen in de afdeling pièces moittées, op de grootse tentoonstelling „Gast en Gastheer", die momentcel, ter gelegen heid van het 70-jarig jubileum van de Horecaf in de Houtrusthallen te Den Haag wordt gehou den. Met het behalen van de de navigatiemiddelen, derde en laatste der salonmeubfialr en auto's hoofdprijzen, na hotel Royal uit Arnhem en de K.L.M., zag de Vlissing- se kok acht weken van uiterst minutieuze ar beid met succes 'be kroond. Zijn bouwsel van suiker is een zeer getrouwe weergave van 3e „Prinses Beatrix". Zeer nauwkeurig, vol gens bouwtekeningen en op schaal heeft de kok het 1 meter lange schip vervaardigd. Alles, tot op het autodek toe, is in het model'terug te vin den. Onder de ruim zes tig inzendingen waren slechts weinig Zeeuwse te vinden. Hoewel de heer Oosterling zijn bes te krachten aan het bouwsel heeft gegeven, kwam hij bij 't bekend maken van de prijzen toch voor een verrassing te staan dat hij een van de gelukkigen was. Twee jeugdige Middelburgers vielen bij spelen in Dok Vrijdagochtend zijn in Middelburg twee jongetjes van 9 en 13 jaar bij liet spelen in het Dok gevallen. Het gebeurde omstreeks kwart over elf toen de 9-jarige A. D, met de vier jaar oudere H. I. C., beiden uit Mid delburg, op een trap in de kademuur aan het Bpelen waren. Door nog on bekende oorzaak zijn beiden van dö trap in het water gevallen. De 13- jarlge H. I. C. kon zichzelf redden. Zijn 9-jarige speelkameraadje werd door de te hulp geschoten schilders knecht J. C. Koole niet een lango reddingshaak uit het Dok gevist. Collecte De in Wemeldirtge gehouden collecte voor dê gezamenlijke militaire fond sen hoeft opgebracht 92.17. HULST Autobotsing bij inhaal manoeuvre te Rilland Vrijdagavond omstreeks half zes ont stond er op de rijksweg onder Rilland- Bath, ter hoogte van wachtpost 19, een botsing tussen twee personenau to's, doordat de heer J. V. uit Utrecht op een helling in de weg ging inhalen en passeren. Op dat moment naderde juist uit tegenovergestelde richting Goes een andere auto, bestuurd door de heer R. v. d. T. uit Voorburg. Laatstgenoemde wist nog een fronta le botsing te voorkomen, door het rij wielpad op te zwenken, doch niette min schuurden de wagens met de lin kerzijde langs elkaar. De wagens wer den beide zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich echter met voor. 'iHHl. !»*-<■ M ,'T VANDAAG. Middelburg Schouwburg: Razzia in de onderwereld, 20 uur. 13 jaar; Electro: Some lik e it hot, 19 en 21 uur, 18 jaar; Miniatuur Walcheren, Molenwa ter: geopend 918 uur; Abdij (ingang Koorkerkhof): tentoonstelling prenten van Rembrandt en tijdgenoten, opening 16.30 uur; Trefpunt: film- middag, 14.30 uur en 16.30 uur. Vlissingen Luxor; Liane, de witte slavin. 19 en 21 uur. 14 jaar; Alham- bra: Some like it hot, 19 en 21 uur, 18 jaar: Herv. verenigingsgebouw: jaarvergadering NCGOV aid. Vlissin gen en COJO afd. Walcheren, 20 uur; Britannia: contact- en feestavond Ni na, afd. Zeeland, 20 uur; Nutskleuter- schoöl Hobeinstr. tentoonstelling 1940 1945; Kuristh. Bikker: schilderijenten toonstelling A. Pihl, 912.30 en 14—18 uur. Goes Grand: Som like it hot, 19 en 21 uur, 18 jaar: Prins van Oranje: verg. afd. Zeeland vereniging van Kérk- 'oogdijen van Ned. Herv. Kerk, 14 uur. MQRGEN. MiddclVurg Electro: Some like it hot, 15,30, 19 en 21.15 uur, 18 jaar: Schouw burg: Zonen der woestijn, 14.30 uur, a..l„ Razzia in de onderwereld, 20 uur, 18 jaar, Vlissingen Luxor: Liane, de witte sla vin, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar; Alham- bra: Met stalen vuisten. 15 uur, 14 jaar; Some like it hot, 19 en 21 uur, 18 jaar. Goes Grand: De terugkeer van Lem- my Caution, 15 uur, 14 jaar; Some like it hot, 19 en 21 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2