A1.C.R.V.-T.V. BRENGT HET BLOEDIGE DOGMA oren, TELEVISIENIEUWTJES UIT AMERIKA NEDERLAAG VOOR LABOUR MARILYN MONROE MET MOOI DUO IN „SOME LIKE IT HOT" FILMCURSUS: HOE WORD IK EEN GOEDE BAAS? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 MEI 1960 Portret van Mariene Dietrich De N.C.R.V.-televisie brengt zon dag het spel van James Schevill „Het bloedige dogma" op het scherm. In dit spel wordt de kij ker geconfronteerd met *n pro ces dat iets meer dan driehon derd jaar geleden, namelijk in 1635, tegen een zekere dominee Roger Williams werd gevoerd. In' 1630 emigreerde hij uit En geland naar Boston, omdat hij zich niet langer met de beginse len en de praktijken van de En- §else kerk kon verenigen, poedig na zijn aankomst in de nieuwe wereld kreeg hij onenig heid met de strenge congrega- tionalistcn, die destijds de staat Massachusetts beheersten. Hij werd veroordeeld door het hoog ste college van ambtsgenoten en overheidsdienaren, omdat hij het recht der regering, zich in te la ten met gewetenszaken, had ont kend. Hij wist uit de gevangenis te ontvluchten en stichtte vlak bij Plymouth een nederzetting van geestverwanten. Deze kolonie onderscheidde zich door haar vriendschappelijke houding jegens de oorspronkelijke bevolking en kreeg in 1644 een koninklijk eer- „Hooggeëerd tificaat. Drie jaar lang Is Roger Williams gouverneur geweest van Providence. „Het bloedige dogma" is de titel van een door hem in 1644- gepu bliceerd pamflet. „Het bloedige dogma", dat vertaald \verd door Gerrit Kouwenaar wordt gespeeld door: And ré van den Heuvel (do minee Williams), Louis Hensen (Mary), Johan Schmitz (Havnes), Adolf Rijkens (Winthrop), Frits Butzelaar (Hooker), Wim van den Brink (Dudley). Eric van Ingen (Cotton) en Philippe la Chapelle (Sir. E. Coke). De regie van dit op telerecording vastgelegde spel, was in handen van Henk Rigters. publiek" Artiesten die vroeger een grote naam hadden en die nu van on geveer zestig tot circa tachtig jaar oud zijn, zullen in de radio studio nog eens de gasten zijn a-an de VARA in een serie pro gramma's onder de titel Hoogge ëerd Publiek: In dat programma, dat geregisseerd wordt door Gé Goudswaard en dat zaterdags- avonds om de \eertien dagen in de ether komt, zullen die oud-ar tiesten met Henny Fontaine pra ten over hun optreden van vroe ger, met behulp van grammo foonplaten zal men laten horen hoe ze destijds zongen en ook zul len ze tonen Avut ze nu nog pres teren. De eerste uitzending lean men verwachten op zaterdagavond 21 mei. Dan komt de nu 83-jarige Cato Culp, die in de jaren 1900- 1920 een wereldberoemde sou brette was voor de microfoon. Veertien dagen latei', op zaterdag avond 4 juni zal men de nu 63- jarige Albert (Appie) de Booy nog eeng kunnen horen, een zan ger-humorist die voor de Tweede Wereldoorlog vaak in program ma's van de VARA optrad. Zoeklicht op Nieuw-Guinea In vier radio-uitzendingen richt de A.V.R.O. deze week het zoek licht op Nederlands Nieuw-Gui nea. Zondag a-raagt mr. G. B. J. Hïlterman van 20.35 tot 21.15 uur de aandacht van de luisteraars voor van alles en nog wat over „Het pleegkind van ons konink rijk". Tony van Verre treedt op in kleurrijke klanken In het A.V.R.O. programma „Kleurrijke klanken" zal men op zondagmiddag twaalf uur o.m. kannen luisteren naar Tony Aan Verre uit Middelburg. In dit programma treden behalve Tony van Verre, die enige eigen liedjes zal zingen ook op Christine Spierenburg, zang, Wim Stenz, viool, het Radiokoor. do Amster damse Polltiekapel onder leiding van de inspecteur Joh. K. Pinkse en de Zaaiers onder leiding \'an Jos Clebor. De produktie is in handen van Gijsbert Nieuwland. T.V.-zender te Rijssel op 8 december verplaatst Op zaterdag 16 januari publiceer den wij het antwoord dat B. en W. van Middelburg gaven op een A-raag van een bewoner in 't com plex woningen Nieuwe Vlissiugsc- Aveg-Piet Heinstraat over de wer king A-an een centraal televisiesys teem in deze wijk. Meegedeeld weid dat er plannen waren om de Franse televisiezen der te Rijssel in zuidelijke richting te verplaatsen en wel ongeveer 200 km. B. en W. achtten het daarom niet verantAvoord voorzieningen te treffen voor een ruimere ont vangstmogelijkheid van de zender Rijssel want de ontvangst ervan zou slechts bij uitzondering van een goede- kwaliteit zijn, ook bij gebruik van een eigen antenne, die op deze zender zou zijn gericht. Naar aanleiding daarvan heeft de heer Touw uit Middelburg zich ge wend tot de Radiodiffusion-Televi- sion Francaise Op 14 april werd hem gemeld, dat de Rijssel-zender naar Bouvigny is verplaatst en op 8 december in gebruik is genomen. De sterkte is gelijk gebleven en daar Bouvigny een plaatsje is in de directe nabijheid van Lille kan de aankoop \*an een Lille-antenne toch nut opleveren. De zender is dus niet 200 km naar het binnen land van Frankrijk verplaatst. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK „Nog steeds de mooiste groot moeder van de wereld". Zo noemt het Gesproken Portret van de VARA. op woensdag 18 mei, de actrice Mariene Dietrich, die net 55 jaar geworden- nog een tournee door Europa maakt. Dertig jaar geleden was ze een onbekend revuedanseresje maar dank zij de filmregis seur Joseph von Sternberg een briljante carrière in de showbusiness kon beginnen met de hoofdrol in „De blau we Engel". Haar carrière maakte ze later verder in de Verenigde Staten, waarin ze haar tweede a'aderland vond. Het portret vertelt interssan- te bijzonderheden over haar films, over haar tijd, dat het leek of liet afgelopen was met de successen van do „grote vamp", over haar optreden voor de Amerikaanse soldaten in de oorlog en over haar tri omfen na de oorlog. In West-Duitsland 145 bioscopen gesloten In 1959 zijn in West-Duitsland 145 bioscooptheaters gesloten, naar door de filmindustrie is meege deeld. De reden a'oor deze sluitm- fen is gelegen in de opkomst van e televisie. Het publiek in West- Duitsland schijnt de TV te verkie zen boven de bioscoop. En de da ling A-an het bezoek aan de biosco pen zet zich nog steeds voort, al dus de mededeling, Blokband-band Een door Jan C'orduwener geleid ensemble, do Blokband-band zal in een reeks uitzendingen A-an de VARA, telkens 's maandags om de veertien dagen in de voor avond, melodieën en refreinen aan de lopende band laten horen. Het betreft een non-stopprogram- ma van een half uur, waarin een regen van melodieën uit verleden en heden over de luisteraars wordt uitgestort. „Van het een op het ander is de titel van het programma, dat men maandag- aA'ond zal kunnen beluisteren. AAVVWWVVVWVS/VVVW^W 310A en.... VANDAAG Van 16.00 tot 16.15 uur vertellen op dinsdag, 17 mei. Nico aran Vliet en Joop van Zijll over Hol- landia. Op dezelfde dag kan men van 23.05 tot 23.20 uur deze re porters. die geruime tijd in Ne- derlands-Nieuw-Guinea werkzaam zijn geweest, beluisteren in een dooi- hem samengesteld klank beeld over de geschiedenis van het volk van 's werelds grootste eiland. Tenslotte presenteert de A.V.R.O, op donderdag 19 mei van 14.30 tot 14.50 uur onder de titel „Muziek uit het Stenen Tijd perk" een programma van dr. G. D. van Wengen en Nico van Vliet over zang en dans van de Papoea's van Nederlands Nieuw-Guinea. T elevisie Vanmiddag neemt de Nederland se Televisie Stichting een recht streekse reportage uit Wembley over, waar een Avedstrijd wordt gespeeld om de rugby league Cup. De teams zijn Hull cn Wa kefield Trinity. In de avond brengt de A.V.R.O. een Perry-Como show op liet scherm, Avaarin Bing Crosby, de danser Peter Gennaro en Gene- viève optreden,. Na „Flits", worclt de Weekend-show voor liet laatst in dit seizoen gebracht. In deze show treden op Rita Reys, Maurice Rocco, de Ame rikaanse jazz-pianist zanger Claudiano Filho, de Braziliaanse folklore-zanger Phoa, Chinese goochelkunst, getleman Jack, de aristocratische zakkenroller, de weekend-show girls en de Sky- masters. Tot slot van de avond krijgt men een verslag te zien van de Ronde van Nederland. Radio De VARA zendt van 19.10 tot 19.30 een klankbeeld van Gabri de Wagt uit getiteld: „De nacht was zwart", een herinnering aan de capitulatie van Nederland voor Hitlers geweld. scfmjvevt In de avond kan men luisteren naar „Het is allemaal show", een programma van melodieën uit bekende shows. De K.R.O. is weer in de lucht met „Tierlantij nen". MORGEN T elevisie Op zondag is de N.T.S. bij de Europese judo-kampioenschap- pen. die in de Apolloha! te Am sterdam worden gehouden. Daar na is de I.K.O.R. op het scherm met een programma 'over de Russische Oud-gelovigen. Aan dit programma werken mee prof. dr. P. Hendrix, prof. dr. H. Berkhof en ds. C. M. de Vries. De N.C.R.V. begint de zondag avond met. zwexftochten door de everglades, een aflevering in de serie Disneyland. Daarna volgt het T.V.-spel „Het bloedige dog ma". Radio De A.V.R.O. zendt in de middag een klankbeeld over Memio ter Braak uit, om 21.15 een operette a'an Karl Zeiler: „Der Vogel handier, het LK.O.R.. laat luiste ren naar het proloog van „.Pers vers'' en de K.R.O. zendt het der de deel „Daar is mijn weg" van „De Kleine Johannes" uit. Uit Amerika en Canada zijn AAOer ecu paar merk waardige televisienieuw- tjèg te melden. Weet U' bijvoorbeeld dat in Phi ladelphia zich in alle ernst de eerste „arts a-oor tclevisieziekten" heeft gevestigd? Het is dr. iruce Trees cn hij Avaeht vlijtig oi> patiënten die lichamelijke ongemakken Avljten aan liet vele tele- A'isiekijken Eveneens Amerikaans is de \nnding om televisie camera's te plaatsen in... de kinderkamer. Dit 0111 moeder (die het betalen kan) de gelegenheid te geven elk gewenst ogen blik zonder op te staan te kijken hoe haar kroost het wel maakt. De came ra brengt namelijk via 'n huiskabel het beeld op een speciaal daarvoor bestemde ontvanger. U denkt natuurlijk dat dit een grapje is voor bij zonder rijke en bijzonder gemakzuchtige moe ders?" Het kan zijn. maar de Amerikaanse in dustrie heeft in enkele iaren tijds meer dan een kwart miljoen van zulke huisinstallaties geplaatst. Maar Amerika zou niet langer „de nieuwe we reld?' worden genoemd als het daar niet steeds „baas boven baas" ging. Dus heeft een in huisin stallaties gespecialiseerde firma nu weer heel iets niéuws aan de markt ge bracht. Niet meer één cameraatje in de kinder kamer, maar vier stuks. Dit. omdat het niet hy giënisch is, de babysitter zomaar onnodig bij de kleuter te laten komen. Een camera is gericht op het bedje van het kind. één zendt een beeld van de hele kamer uit. de der de neemt de speelhoek op en de vierde... is op het raam gericht. Babysitter heeft nu maar op knopjes te drukken om te zien hoe het kind zich gedraagt. Alleen kan zij (of hij) niet per ca mera hulp bieden wan neer dit nodig mocht zijn En wat meldt Canada? Een A'oor ouders van klei ne kinderen verrukkelij ke programmavondst. Zo omstreeks half acht komt er ccn lieve oude dame in het beeld, die sprookjes vertelt gedurende tien minuten. Zij eindigt dan met de woorden: „cn dit is het einde '/an onze uit zendingen van vandaag". Daarna wordt het beeld gedurende tien minuten donker. Dit alleen maar om de kleinen te mi6lelde.i dat er nu helemaal geen tele visie meer komt en zij dus gerust gehoorzaam naar bed kunnen gaan... Indien althans geen gro ter broertje of zusje het geheim verraadt. Bij de donderdag voor een deel der gemeenteraden van Engeland en Wa les gehouden verkiezingen heelt La bour de ernstigste nederlaag bij plaatselijke A'erkiezingen in de laat ste jaren geleden. De uitslagen zijn Conservatieven 409 zetels gewonnen, 20 verloren, 37 nieuwe zetels. Labour: 23 gewonnen, 493 verloren, 10 nieuwe zetels. Libe ralen: 64 gewonnen. 13 verloren, geen nieuwe zetels. Onafhankelijken: 79 gewonnen, 49 verloren, 7 nieuwe ze tels. Labour heeft in 18 gemeenteraden zijn meerderheid verloren. De conser vatieven kregen de meerderheid in 13 gemeenteraden waar dit nog niet het geval was. In geen enkele raad verloren zij hun meerderheid. FILMS IN ZEELAND Goede misdaadfilm van regisseur Pierre Chenal De overlevering van de „Roa ring Twenties", de dolle twinti ger jaren, spreekt in deze nueh- tere tijd toch nog zo tot de ver beelding, dat een musical come- die als „Les Girls" en een rol prent als „Some like it hot" vol le zalen (blijven) trekken. „Les Girls" is een persiflage op Brits-Franse contacten en te genstellingen, momenteel hét succes van Londen. „Some like it hot" speelt in de Verenigde Staten, in dezelfde roerige tijd van hemdjurk en pothoed en van de drooglegging. Een jolige tijd, ondanks de dreigende cri sis. Hoe jolig het allemaal was kan men zien in Billy Wilders kostelijke kome die, waarvan we de titel hierboven noemden. „Some like it hot" is niet alleen hot. succes van Wilder, maav 00k van Marilyn Monroe, die heus zo slecht niet acteert als wel eens wordt gezegd. Als Sugar, een weelderige, hoogblonde zangeres, weet zij zich in de sfeer van de twintigerjaren wel in te leven. Ze doet alles even uitbundig, zowel zingen als zoenen. Het laatste, wanneer" ze haar tegenspeler Tony Curtis, die zich in deze rolprent als miljonair mag voordoen een spoedles kussen geeft. We zien Curtis verder in een heel bijzondere rol, namelijk als de saxofonist Josephine, een lid van de meisjesband. die Sugar begeleidt. Nog dwazer dan Curtis is Jack Lem- mon, ook al in hemdjurk en getooid met pruik. De beide „dames" zorgen ervoor, dat er veel geschaterd wordt in de zaal, en zij zijn een „Snip en Snap" van formaat. Vooral Iiefc begin A'an de film een bizarre scene met een lijkwa gen, die een onverwachte lading blijkt te A'crvoeren is zeer sterk. Met deze introductie .heeft Wilder Jiet publiek A-oor zijn komedie ge- Avonnen. Een ander pluspuntje is Marilyn's zang. Wat dat betreft doet zij niet onder voor Mariene Dietrich, die eA-eneens (en eigen lijk te laat) ontdekte, dat ze een prettige stem heeft. „Some like it hot", waarin verder George Raft, als gangster, Pat O'Brien, als commissaris van poli tie en Joe E. Brown, als miljonair, rollen spelen, is te zien in Grand (Goes), Alhuinbra (Vlissingen) en Electro Middelburg Vervolg „Kiane, de witte sla\'in". Luxor (Vlis singen) is het vervolg op „Liane, het meisje uit het oerwoud'' en Avat de fantastische inhoud aangaat sluit het daar heel A'lot op aan. Liane (Marion Michael) werd in de vorige film uit het oerwoud „geplukt" en nu gaat ze terug, Avant in de geciviliseerde maat schappij bleek het ook niet alles te zijn. Hardv Krliger is echter van het toneel verdwenen. We zien nu toe hoe Adrian Hoven zich met het onschul dige oerwoudbloempje bezig houdt. En dan verder maar wachten of er nog een derde Liane-film komt, waar in de heldin wellicht wepr zulke span nende avonturen beleeft. „Razzia in de onderwereld" van Pierre Chenal. gebaseerd op een roman van Augnste le Bretou, is een typisch Franse misdaadfilm met een prima getroffen sfeer en ditmaal eens niet de felle goed-kwaad-tegenstelllngen, die zovele produkten uit dit genre ver velend maakt. Ook de politiemannen in deze rolprent zijn geen heilige boontjes en, hoewel het er nu en dan een beetje dit bovenop gelegd lijkt, er komen schilderachtige- figuren ia voor (Mouloudji cn Vancl). Te zien in Schouwburg (Middelburg). „Met stalen vuist" is een western, waarin sterke staaltjes wildwest-ro- mantiek zijn verwerkt. Sterling Hay- den speelt de hoofdrol en als de revol- verheld verdeeld hij zijn tijd tussen een bende boeven, die hij bevecht en een jongedame, die hij op zijn eigen wijze het hof maakt. De jongedame is Karen Booth. Alhambra (Vlissingen) vertoont deze film zondagmiddag. Grand (Goes) heeft voor zondagmid dag een rolprent van Eddy Constan tino op het programma staan. „De te rugkeer van Lemmy Caution", waar voor het gegeven is ontleend aan een bock van de detective-schrijver Peter Cheney. Laurel en ITardy komen op het witte dook van Schouwburg (Middelburg) zondagmiddag als „zonen der Avoes- tïjn", en zelfs in de droge Avoestijn- atmosfeer doet hun droge humor het als een A-erkwikkende foutein. Prms Albert naar „M-dag U" in Utrecht Prins Albert, prins A-an Luik, zal op 7 juni naar Utrecht komen en de „M dag U" bijwonen. Hij is ere\-oorzitter van de Belgische M-brlgade. De prins zal A-ergezeld Avorden door de Belgi sche minister A'an landbouw, J. A. Ba ron de Vleesschamver, en de vleugel adjudant, kolonel G. Thibaut de Mai- sières. Het gezelschap, dat per helikopter uit Brussel komt. zal waarschijnlijk te Utrecht op het z.g. kanaal-eiland in de buurt van de Bernnrdhal lan den. Naar bekend is. za! prinses Irene een deel van de „M dag U" bijwonen en zal ook de Nederlandse minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, naar in de bedoeling ligt, bij de ma nifestatie op 7 juni aanwezig zijn. De ,.M dag U" is een manifestatie van de Nederlandse M-brigade voor Unicef en wordt gehouden onder auspiciën van het Nederlands Zui- velbureau. Advert entte) WjM FALCON iSH mantels en jassen i ■BBBfl g internationaal gekeurd internationaal geprezen Bij een autobotsing in een voorstad van Parijs is de f/S-jarige prins Alg Khan donderdagavond om het leven gekomen. 'Deze A.N.P.-telefolo toont rechts de vernielde wagen van Alg Khanlinks de wagenwaarmee hij in botsing kwam. Originele manuscripten van Beethoven gingen verloren De met do hand gcsclireven aankon diging Aan het eerste door Ludwig van Beethoven op zesjarige leeftijd gecomponeerde concert, tvas een va» de documenten die vernietigd aa-erden bij de brandstichting in het geboorte huis a'an de componist te Bonn. De brandstichter, Botho von Steegen, 60 jaar, wordt nog door de politie vastgehouden. In brieven aan een aantal bladen had hij gezegd dat hij de brand had gesticht om de aan dacht te vestigen op de wijze waar op hij door de Westduïtse regering zou zijn „onderdrukt". De aankondiging van Beetho\'ens eerste concert was geschreven door zijn A'ader die destijds tenor was in het koor van het hof van de kiesheer van Bonn. De originele manuscripten van het „Ritterballet" en het „Lied an Lau ra" die Beethoven schreef toen hij nog in het jongenskoor zong, werden vernietigd. Een brief die Beethoven aan zijn moe'der schreef werd niet beschadigd evenals een portret van zijn groot vader en het familie-gebedenboek. De „Bonn-kamer", die het meest te lijden had van de brand, zal worden gerestaureerd cn opnieuw voorzien worden van meubels die vroeger aan de familie behoorden. Landbouw over versnellingsovereenkomst „Het resultaat is mager, maar Ave zijn niet helemaal ontevreden", zo luidt, de eerste, voorlopige reactie op do in Brussel bereikte overeenstem ming over de versnelling van de E.E. G., die avo uit kringen a-an de geor ganiseerde landbouw vernumen. Verheugd was men dat Nederland bij deze zeer moeilijke onderhande lingen, waarbij een gezamenlijke Duits-Franse weerstand moest wor den overwonnen en van de zijde van de Benelux-partners geen noemens waardige steun kwam, toch heeft kunnen bereiken wat nu bereikt» is. Dat de versnelling nu in principe ook voor de landbouw zal gelden en dat de achterstand bij de contingents- verhogingen zal worden ingehaald, betekent zeker winst en „een stukje werkelijkheid van de E.E.G.". Aan de andere leant, zo meent men in deze kringen, bevat de overeenkomst, allerlei clausules die haar weer wat uithollen. Onder andere doelde men daarbij op de afspraak, dat een on derzoek zal worden ingesteld naar de moeilijkheden, die bij de landbouw- maatregelen kunnen ontstaan als ge volg van afwijkende concurrentie verhoudingen. Dat de verlaging van het buitentarief niet voor de landbouw zal gelden kan ons. politiek gezien, in een moeilijke positie brengen tegenover de „Zeven" en in een land als Amerika zal het de gedachte kunnen aanwakkeren dat de E.E.G. a'oor wat de landbouw betreft de protectionistische kant op wil. In Biarritz Is medegedeeld dat drie Spaanse zeelieden zijn verdronken toen hun 6ehip. de treiler Cru2 Secundo uit Pasajes, voor de Franse kust bij Biarritz onderging. Elf andere bemanningsleden werden door andere schepen opgevist. De Cruz Secundo kapseisde plotseling zonder dat om hulp had kunnen-worden geseind. Een dode bij ontploffing op sleepboot bij Krimpen Aan boord van de motorsleepboot „Menvede" is 111 de nacht van 12 op 13 mei gas, dat; binnengestroomd was in oen kajuit, ontploft, hierbij kwam de 66-jarigo weduwnaar J. M. van Een uit Rotterdam om bet leven. Om drie uur werd de rivierpolitie te Ridderkerk gewaarschuwd dat er een ontploffing was geweest op de sleepboot. Wie deze telefonische me dedeling doorgaf is niet bekend. De rivierpolitie bereikte om vier uur de brandende sleepboot, die gemeerd lag aan een lichtopstand bij het eiland „De zaag" voor Krimpen aan de Lek. Men trof er de overledene aan. De brandweer werd onmiddel lijk gewaarschuwd. Door de moeilij ke bereikbaarheid van het scheepje bereikte deze de brand pas om zes uur. Men had een kwartier nodig om het vuur te blussen. Tot acht uur duurde het echter voordat het dek zodanig afgekoeld was. dat men een onderzoek kon instellen. Op het dek werd een gasfles aange troffen. Men vermoedt dat gas uit deze fles zich in de voorkajuit ver zameld heeft, waar het tot ontplof fing kwam. De ijzeren wanden van deze kajuit werden losgeblazen cn lagen over het eilandje verspreid. De sleepboot is versleept naar de inotorfabriek Bolnes te Krimpen aan de Lek. Het Technisch filmcen trum heeft in Utrecht zijn jongste produktie op het gebied van ge luidsfilmstroken voor het bedrijfsleven „De man in het midden" ge ïntroduceerd. De serie, die bedoeld is 0111 als hulpmiddel te worden gebruikt bij de oplei ding van bazen, het la gere kader in de indus trie. is samengesteld door prof. dr. M. J. M. Daniels van het ge meenschappelijk insti tuut voor toegepaste psychologie, Paul J. van Glnnikcn van het raadgevend bureau voor bedrijfsorganisa tie, ir. K. H. van Gin- ntken en prof. dr. A. Oldendorff, hoogleraar aan de technische ho geschool te Eindhoven. De regie bij de ver vaardiging van de uit 15 filmstroken bestaan de serie werd gevoerd door Kees A'an leisel, de fotografie was voor rekening van Willy Schurman en Jan Schiet. In .1953 reeds werd ge schat, dat de industrie per jaar ongeveer 2000 nieuwe* bazen •moet opleiden. Tijdens een onderzoek van het gemeenschappelijk in stituut voor toegepaste psychologie, gehouden in de jaren 1954-'55 bleek, dat zelfs onder de werknemers die reeds lagere leidende functies in het bedrijfs leven hadden, een gro te behoefte aan een „bazenopleidlng" be stond. 59 procent van de bazen bleek be hoefte te hebben aan een A'erderc vakoplei ding. 73 procent had behoefte aan een speci fieke bazenopleiding en ook op het gebied van het leiding geven, or ganisatie en admini stratie bleek er een zeer grote behoefte aan vermeerdering van kennis tc bestaan. De geluidsfilmstroken behandelen de meest uiteenlopende elemen ten van de bazenfunc- tie, onderverdeeld in 4 groepen, waarvan de eerste het algemeen gedeelte vormt de taalt van de baas, zijn plaats in de organisatie en zijn vakkennis. De tweede reeks heeft het leiding geven in alge mene zin tot onder werp; het derde ge deelte belicht de orga nisatorische taak van dc baas en reeks vier geeft een aantal tech nieken met betrekking- tot het leiding geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 20