PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT A.R. wil geen kabinetscrisis om voetbaltoto en mammoetwet Proef met radio- spiegel mislukt Nieuwe thans weg Hulst-Antwerpen in aanleg MEERDERHEID MOET ECHTER MET BEZWAREN VAN A.R. REKENING HOUDEN GELEIDELIJKE AFSCHAFFING KORTING AMBTELIJK PENSIOEN KNAAP DEELDE GELD UIT 203e jaargang - no. 113 uitgave vaD de nrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hooldredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hooldred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRf SKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G, F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brou werijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. Instemming met koers van kabinet (Van onze parlementaire redacteur) In de redevoering, waarmee dr. W. P. Berghuis vrijdagavond in Utrecht de jaarvergadering van de antirevolutionaire partij heeft geopend, heeft hij de huidige politieke constellatie en de positie van het kabinet innerlijk sterk genoemd, omdat de hoofd lijn van het regeringsbeleid weerklank vindt in brede lagen van het Nederlandse volk, omdat de christelijke partijen samen een sterke plaats in het geheel innemen en omdat het samengaan met de liberalen het sociale element niet in de knel heeft ge bracht. De heer Berghuis verheugde zich over deze situatie, omdat in de naaste toekomst enkele moeilijkheden opdoëmen. Hij noemde de toto en de mammoetwet. Niet begreep hij daaronder de commer ciële televisie omdat nog niet van een kabinetsstandpunt in on gunstige zin kan worden gesproken. De antirevolutionaire-par- tijvoorzitter vond dat op de omstreden punten geen kabinetscri sis mag ontstaan. Dit betekent niet, dat het niet kan en dat er geen aanleidingen toe kunnen ontstaan, zo voegde hij eraan toe, maar wel dat het niet moet. Een kabinetscrisis zou een hoogst ernstige gebeurtenis zijn en het bewijs, dat ergens een strategi sche fout is gemaakt. Wat de voetbaltoto aangaat, was de beer Berghuis zich ervan bewust dat do principiële tegenstellingen van dien aard kunnen zijn, dat een eensgezin de regeling voor alle regeringspar tijen niet mogelijk is. De principiële tegenstanders zullen in dat geval te genstemmen. Dit betekent dan echter niet, dat zij na aanvaarding van het desbetreffende voorstel door een par lementaire meerderheid verdere steun aan het kabinet zouden moeten ont zeggen. De omstreden zaak raakt im mers niet de hoofdlijn van het beleid. In dat geval zal echter wel de uitein delijke vormgeving van die omstreden zaak een zodanige moeten zijn, dat mede ter demonstratie der onderlinge verbondenheid der regeringspartners, daarin op enigelei wijze tot uitdruk king komt, dat de voorstanders met de bezwaren der tegenstanders reke ning houden. Men staat nu eenmaal niet geheel vrij ten opzichte van elkaar, aldus dr. Berghuis, die het niet met prof. Oud eens was dat in een geval als dit de meerderheid zonder meer zijn eigen weg moet leunnen vol gen. Als zij dit doet is er iets zoek in het onderlinge evenwicht en dat kan een reëel gevaar voor het voortbe staan van ae regeringscombinatie in houden. Wat de mammoetwet betreft hoop te dr. Berghuis, dat het minister Cals gegeven mag zijn om de pro testants-christelijke partijen te bewaren voor een dwangpositie Zware taak in Achter de conferentietafels Luxemburg en Brussel is een hardnekkig gevecht geleverd tussen Nederland en Duitsland. Het gevecht werd al eerder aangeduid als „ruzie" en achteraf is er gespro ken over „bitterheid". Wanneer zul ke uitdrukkingen worden gebruikt, dan kan men er zeker van zijn, dat de onderhandelaars in Brussel voor een zware taak hebben gestaan. De „ruzie" ging over de Europese landbouw, waarvan de Nederlandse landbouw een bescheiden maar voor Nederland toch uitermate be langrijk onderdeeltje vormt. De Westduitse regering wilde de doorvoering van de gemeenschappe lijke Europese markt voor wat be treft de industrie versnellen, door in vlug tempo de onderlinge importta rieven voor industrieprodukten te verlagen. Bij deze verlaging van de tarieven kunnen dus de industrieën in de Eu- romarkt-landen gemakkelijker hun werkingsfeer tot alle Euromarkt-lau- den uitbreiden, maar daartegenover staat dan wel, dat ze in het eigen land ook aan groter concurrentie worden blootgesteld. Nu wilde West Duitsland de. im portheffingen verlagen voor de landbouw. De regering van dat land verklaarde zich zelfs een principieel tegenstand ster van verlaging voor de land bouw cn dat was en is niet zo on begrijpelijk. Vrijwel elk land voert namelijk een „landbouwpolitiek" die in zekere mate gericht is op de be scherming van zijn agrarische be volking. De agrarische producenten zijn in het algemeen niet in staat ge heel zelfstandig de nodige maatrege len te treffen voor een redelijke be ïnvloeding van het prijspeil, het pro- ductiepeil enz. Zij zijn op actieve medewerking van de overheid aange wezen cn die medewerking kwam er in West Duitsland o.a. op neer, dat de regering buitenlandse agrarische produkten door heffingen aan de grens duurder maakte, door contin- genteringen beperkte enz. enz. Toegegeven moet worden, dat door versnelde vrijmaking van de Euro pese markt voor landbouwprodukten, de Duitse landbouwpolitici voor ver- (Zie slot pag. 3 kol1) die tot een gewetensconflict zou kunnen leiden waarin zij zouden moeten ldezen tussen een prijsge ven van een politieke constellatie, die zij steunen en een hen princi pieel niet bevredigende onderwijs- wetgeving. Overigens zullen deze partijen, zo waarschuwde dr. Berg huis, zelf ook niets mogen nalaten om in redelijkheid tot een oplos sing van de moeilijkheden te ko men. Oppositie Hoewel de nieuwe politieke constella tie voor de A.R.P. niet de meest bege renswaardige is haar verlangen ging naar iets anders uit vérheug- de de heer Berghuis zich er toch wel in en wel omdat de politieke strijd verlevendigd is. Persoonlijk had hij geen last met de wijze waarop de I P.v.d.A. haar oppositie voert, zo ver klaarde hij. Hij stemde in met de koers van het kabinet-De Quay en met de hoofdlij nen van zijn beleid: vrijere loonvor ming, afschaffing van de subsidies op huren en melk, accentverschuiving in de woningbouw naar departiculiere sector en een streven naar sterkere beheersing der staatsuitgaven. Hij noemde de socialistische oppositie hiertegen, nit haar zienswijze, niet alleen eerlijk en begrijpelijk, maar ook principieel. Dr. Berghuis waarschuwde, van de ombuiging van het beleid geen spec taculaire verwachtingen te koesteren En hij constateerde aat iets van het streven naar staatsbemoeiing van de „Van de wieg tot het grai gedach te" is blijven hangen, zelfs bij de liberale werkgevers, die het graag op de verantwoordelijkheid van de staat laten aankomen. In dit verband herinnerde hij aan de bouwstaking en aan de afwijkende houding, die de christelijke aannemers hebben aangenomen. Het had zijn volle instemming dat er meer vrijheid in het bedrijfsleven komt, doch op de uitdrukkelijke voor waarde dat de economische zwakken niet de lasten behoeven te dragen. De lonen der laagst bezoldigden en de pensioenen moeten worden herzien, zo kondigde, hij als verlangen aan. VOORSTEL VAN REGERING: (Van onze Haagse redactie) De regering wil de korting op de ambtelijke pensioenen, die wordt toegepast in de gevallen, dat een gepensioneerde ook in aanmerking komt voor een A.O. W.- of A.W.W.-uitkerïng, in drie etappes afschaffen. Dit be tekent, dat de korting bij de eerste etape wordt verminderd van 2 procent tot 1.3 procent per jaar. Over de tijdstippen waarop de volgende twee etap pes zouden volgen zou in de toe komst dus eventueel door een volgend kabinet worden beslist. Het maximum van de korting be- Kustvaartuig „Huba" uit elkaar geslagen Het kustvaartuig „Huba" uit Rotter dam moet als verloren worden be schouwd. Het schip is op 28 april j.l. 70 mijl n.w. van Belize (Brits Hon duras) in moeilijkheden gekomen. Het maakte water en liep tenslotte daar aan de grond. De bemanning, die door een ander schip werd over genomen, is inmiddels in ons land te ruggekeerd. De „Huba" is uit elkaar geslagen. De heer W. A. de Jonge, lid van de raad van bestuur van de N.V. Philips, die benoemd is tot lid van het pre sidium en daarmee tevens tot vice- president van de vennootschap. draagt thans 80 procent bij 40 dienst jaren. Bij terugbrenging van het kor tingspercentage tot 1.3 procent wordt de maximale korting bij 40 dienstjaren 52 procent. Dit is de kern van de voorstellen, die minister Toxopeus eind maart bij de centrale commissie voor het georganiseerd overleg heeft inge diend en die, naar wordt verwacht, aan het eind van maart weer in het G.O. ter sprake zullen komen. De organisaties van overheidspersoneel zullen dan hun oordeel over de voor stellen geven. Ook hebben wij vernomen, dat de regering De Quay niet het plan heeft om te komen met voorstel len tot het waardevast maken van de pensioenen. Daarom zou de re gering er ook niets voor voelen de salarisverhoging van vijf procent, die de ambtenaren hebben ontvan gen, ook aan de gepensioneerden uit te keren. Wel zou het kabinet bereid zijn de huurcompensaties van 1957 en 1960 in een toeslag op de pensioenen te verwerken. Z. K. II. Prins Bernhard heeft don derdagmiddag een bezoek gebracht aan de grote Horecaftentoonstelling Gast en gastheer" in Den Haag. Hier wandelt hij langs de wijnber gen van Luxemburg". P.Z.C.-ZATERDAGMMER H Naast het 12 pagina's tellende E Abdijnummer bevat het P.Z.C.- i zaterdagnummer nog 20 pa- gina's, met o.m. onze veertien- E daagse streekreportage, thans gewijd aan de onderwijsproble- j§ men in Zeeland (pag. 7). Voorts „Markante figuren in M kleine Zeeuwse gemeenschap- pen" op pag. 9; Radio- en t.v.- rubriek en films op pag. 10; Lettel-kundige kroniek en kunst op pag. 13; feuilleton-op pag. 17 en de Kinderkrant op pag. 19. 1 Noorwegen vergroot visserijzone Halvard Lange, de Noorse minister van buitenlandse zaken, heeft in het parlement meegedeeld dat zijn rege ring voorbereidingen zal treffen om de visserijzone tot 12 mijl te vergro ten, na de zeerechtconferentie in Ge- nève mislukt is. Om het de buitenlandse vissers, die tot nog toe binnen de vier en de twaalf mijl uit de Noorse kust wer ken, gemakkelijker te maken zich aan de nieuwe toestand aan te pas sen is de Noorse regering bereid met die andere landen besprekingen te voeren over een redelijke overgangs regeling. STORING IN „BEVELSCENTRUM" Gelanceerd in Thor-Delta raket Een woordvoerder van de Ameri kaanse Nationale Raad voor lucht en ruimtevaart heeft gisteren mee gedeeld dat twee uur na de lance ring van de „Thor Delta" raketcom binatie die een 35 meter hoge ballon (radio-spiegel) op 1600 km boven de aarde in een omloop moest brengen, waarschijnlijk mislukt is. Twee uur na de lancering, die giste ren om 16 minuten over tien op Cape Canaveral had plaatsgehad, waren geen signalen opgevangen van een verklikker in de derde trap van de raketcombinatie. Deze verklikker had moeten melden dat de derde trap tot ontbranding was gekomen. De mislukking is vermoedelijk te wijten aan een storing in het „be velscentrum" in de tweede trap van de raketcombinatie. De woordvoerder van de „Nasa" ver klaarde dat er een uiterst geringe kans is dat de ballon volgens plan In zijn baan gekomen is, maar, zoals hij opmerkte, „alles wijst erop dat dit niet het geval is". De luisterposten hebben wel signalen De filantropie van het driejarige jongetje Wim de Groot, wonende in de Wielwijk te Dordrecht, belooft veel voor de toekomst. Het knaapje haalde, toen zijn moeder even niet op hem lette, uit een dressoirlaatje een pakje bankbiljetten ter waarde van ongeveer vijfhonderd gulden. Hij ging met het geld naar buiten en begon het royaalweg uit .te delen aan vriendjes en vriendinnetjes, die het overigens vrij ongeïnteresseerd van hem aanpakten. Gelukkig had een buurvrouw spoedig in de gaten, dat het kereltje druk bezig was zijn familie voor een tijdje brodeloos te maken. Zij hield dan ook maar gauw een collecte bij de kinderen, die op hun beurt gulhartig afstonden wat zij hadden gekregen. NA JAREN VAN PLANNEN MAKEN Onderdeel van Belgisch wegenplan dat in 1980 geheel gereed moet zijn ZEEUWSCH-Vlaanderen komt zo langzamerhand enkele kilo meters dichter bij de rest van Nederland te liggen... Althans wat betreft de landverbinding. Het proces voltrekt zich uiterst langzaam, maar er worden on miskenbaar vorderingen ge maakt. Na vele jaren van plan nen maken, beloften en toezeg gingen zijn de Belgen ongeveer een jaar geleden begomien met een gedeelte van de nieuwe weg Hulst-Antwerpen, als onderdeel van de grote oost-west auto baan Antwerpen-Eeklo. Het stuk dat thans vrijwel gereed is, sluit nog niet aan op de we gen naar Kieldrecht en Hulst, maar dat kan volgend jaar als de nieuwe weg zoals wordt verwacht verder wordt door getrokken, wel het geval zijn. Zo langzamerhand gaat het er dan naar uitzien, dat Zeeuwsch- Vlaanderen een betere, zij het nog lang niet ideale, verbinding met de rest van Nederland krijgt. Enkele jaren geleden, toen minister Algera nog aan liet roer van water staat stond, was de kwestie van de verbinding tussen Zeeuwsch-Vlaan- deren en overig Nederland bijzonder actueel. Daar zorgde de bewindsman zelf voort! Bij herhaling noemde hij de weg Hulst-Antwerpen als de uit eindelijke verbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland. De veren zouden worden ontlast en de (vage) plannen voor een vaste oeververbinding zouden voorgoed in de ijskast kunnen wor den geborgen. Een aantrekkelijk plan met vele perspectieven, zo leek het. Er was echter één „maar" aan verbonden. De Belgen maakten geen haast met de nieuwe weg. Pas vorig jaar is be gonnen met de aanleg van een ge deelte van deze weg, maar toch kan niet gezegd worden, dat onze zuider buren een vlotte uitvoering van dit project voorstaan. Deze voor Zeeuwsch-Vlaanderen zo belangrijke verbinding vormt een onderdeel van de rijksweg Antwerpen-Eeklo, die in het Belgische wegenplan is opgeno men. Dit wegenplan nu moet in 1980 zijn uitgevoerd, zodat men van Belgische zijde nu niet bepaald staat te dringen! Voorrang ontvangen van de derde trap, maar doordat ze verminkt zijn is het zeer moeilijk er conclusies uit te trekken. Er is geen enkel sein dat op ont plooiing van de ballon duidt, zodat de proef mislukt is zelfs als de draag- raket goed gefunctioneerd heeft. De ballon zou worden gebruikt in het draadloze verkeer voor het terug kaatsen van seinen. Elke reis om de aarde zou twee uur duren. De bal lon was van plastiek en woog 59 kg. Hij zat als een harmonica opgevou wen in een magnesium houder. Het oppervlak van de ballon was met aluminium gepolijst eu men ver wachtte dat hij minstens 98 procent van de radiogolven van 'n frequentie tot 4000 megacycles per seconde zou terugkaatsen. Ook zou het via de ballon mogelijk moeten zijn televisie- nitzendingen over grote afstand te verzorgen. Gelukkig voor de inwoners wsch-Vlaanderon i van Zeeuwsch-Vlaanderen is het voor hen zo belangrijke gedeelte van deze weg het eerst aan uitvoering toe. Begin juli zal de eerste vijf kilometer worden opgeleverd. Dit gedeelte loopt van de reeds voor de oorlog gereedgekomen tunnel weg naar een punt op de weg Kallo-Melsene. De Nederlanders kunnen pas nut van «1e verbinding hebben als de weg is doorgetrok ken naar een punt op de weg Vrasene-Verrebroek, een zes me ter brede betonbaau, die tot aan de Nederlandse grens (Kieldrecht) voert. Dit eveneens vijf kilometer lange stuk zal zeer waarschijnlijk volgend jaar worden aangelegd. Definitief slaat dat echter nog niet vast. Na voltooiing van dit stuk weg zal (Zie slot pag. 2 kol. 3) KORTE PREDIKATIE BLIJVENDE AANWEZIGHEID. ,En zie, Ik ben met U al de dagey', tot aan de voleinding der wereld". Mattheus 28 20. Dit is een Woord van onze Heiland, gesproken op een berg. Ademend de ijle "berglucht der eeuwigheid, door trokken van Zijn bewogenheid voor Zijn jongeren. Het is een toezegging vol beloften, voor Zijn discipelkring en daarmee voor heel Zijn Kerk: ,Jk laat U niet als een kudde zonder Herder in de steek, maar Ik blijf". De vóór ons liggende tijd, bestemd als voorbereiding op Zijn weder komst, de af te leggen weg tot aan de voleinding der wereld, is daardoor een afstand, geworden, die te over zien is. Wacht dus niet, maar weest icaakzaam, wacht niet lijdelijk af hetgeen komen gaat, maar verwacht de Heer elke dag opnieuw! Niet met jaren of eeuwen, zelfs niet met weken en maanden, maar met dagen wordt het aanbreken van Zijn Toe komst aangegeven! En al die dagen, die Zijn Kerk heeft door te maken om tot die voleinding te geraken, leeft zij uit de bemoedigende zeker heid, dat Christus blijft. Hij is de Immanuêl, „God mèt ons", altijd, in alle omstandigheden, bij vreugde en gemis. Onze tekst ter overdenking, het laatste tcoord door Jezus op aarde uitgesproken, klinkt daarom als af scheidsgroet, tcaaruit elke weemoed gebannen is en waarin tegelijk de vurige wens ligt opgesloten: „Kom Heer Jezus, ja kom haastig!" Zijn heengaan is een komen in vol-komenheid. En Zijn vertrek ziet Hij als een versterking van de band met de Zij nen, als blijvende aanwezigheid. Hij overschrijdt de grenzen van he mel en aarde, van volk en ras, om allen nabij te zijn, die verlangend uitzien naar Zijn komst. Ondanks onze schuld en twijfel, on danks onze lauwheid en traagheid, komt Zijn vergeving dagelijks tot ons. Géén dag is meer zonder Hem! „Zie, let U daar xcél op", zegt Jezus, uw Heer en Verlosser Biggekerke. G. A. Odé. VERWACHT. WISSELVALLIG Aanvankelijk ook opklaringen, later plaatselijk een bui. Zwakke tot mati ge wind uit zuidelijke richtingen. Over het algemeen iets lagere maxi mumtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1