B0BBE Akkoord over de Euromarkt bereikt P.Z.C.-vaartocht naar de Deltawerken P.Z.C. GELD zomerjaponnen Exclusieve dessins Rouwbrieven DruL ..j Van de Velde ZAT-hJKi - .iüjj ïaeo' PROVINCIALE ZEEUWSE V O U R A N '1 11 Heden Ia zacht en kalm van ona heengegaan, onze lieve man, vader, behuwd-, groot- en over grootvader GEERAARD TIMMERMAN, In de ouderdom van 77 jaar. Dat zijn heengaan vrede was, geeft ons-troost' In dit verlies. Goes A. TimmermanGeleedst. G. J. Timmerman. A. TimmermanCoratanje. Haarlem M. M. RijkseTimmerman. P. C. Rijkse. J. G. Timmerman. M. N. Timmerman—de Kater. M. H. Timmerman. J. L. Timmermande Blaey. Kloetinge Emmeloord Goes M. M. HollemansTimmerman. M. Hollemans. Kleinkinderen en achterkleinkind. Goes, 12 mei 1960. 's-Heer Hendrikskinderendijk 63. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maan dag 16 mei 1960, op de algemene begraafplaats te Goe3. Vertrek van het sterfhuis om 14 uur. Gelegenheid tot condoleren, na de begrafenis, in de aula op de begraafplaats. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze oudste oprichter, de heer G. TIMMERMAN, in de ouderdom van 77 jaar. Directie Timmerman's Handel en Industrie-Mij. N.V. Goes, 12 mei 1960. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maan dag 16 mei 1960, op de algemene begraafplaats te Goes. Vertrek van het sterfhuis om 14 uiir. Gelegenheid tot condoleren, na de begrafenis, in de aula op de begraafplaats. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEER DAN 29.000 ABONNEES Heden overleed onze geachte patroon, de heer G. TIMMERMAN. Zijn volharding en werklust zal steeds bij ons in herinnering blijven voortleven. Personeel Timmermans Handel en Industrie-Mij N.V. Goes, 12 mei 1960 Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve, zorgzame man, vader, behuwd- en grootva der ARIJ LEMS, In leven gepens. zee- loods-stuurman Ned. Loodswezen, in de ouderdom van 74 jaar. M. L. Lems Corthals. Chr. H. Lems S. LemsWolf Ary Kees. Vlissingen, 13 mei '60. Scheldestraat 49. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 16 mei, des namiddags 2 uur, van af Scheldestraat 49. Verzoeke geen bloemen. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve broeder, behuwdbroe- der, oom en oudoom, de heer A. LEMS. in de ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam, C. J. Corveleljn Lems. P. J. J. Corveleijn. Vlissingen, 13 mei '60. Heden overleed tot on ze diepe droefheid na een langdurig geduldig gedragen lijden onze zeer geliefde en zorg zame man, vader, be huwd- en grootvader, schoonzoon, broeder, zwager en oom JAN DE ROOU, echtgenoot van M. J. DE WAAL, in de ouderdom van ruim 68 jaar. De Heere sterke ons, in dit voor ons zo zware verlies. Uit aller naam, Fam. M. J. de Rooij de Waal. Yerseke, 12 mei 1960. Van Randwijckstr. 32. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 16 mei a.s. om 1 uur. Getroffen door de zeer vele bewijzen van deelne ming na het plotseling over lijden van onze lieve moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder PIETERNELLA HENDRIKA DE JAGER- BOMMELJÉ, betuigen wij langs deze weg onze oprechte dank. Namens de familie De Jager. Nieuwdorp, mei 1960 Dorpsstraat 38 VAN LEER, het topmerk voor herenschoenen. Zij, die ze kennen, ras willen niets anders. BfcH Alleenverkoop voor Middelburg: «lOOVERS SCHOENEN ygj Winiclgal.nj.Middtlbmj Voor de bewijzen van deel neming, betoond na het overlijden van onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder DINA JOBSE, geb. De Nooijer, betuigen wij onze'oprechte dank, inzonderheid dr. Vee- ning en het verplegend per soneel van het St.-Josejjfh- ziekenhuis voor hun liefde volle verpleging. Uit aller naam: B. Jobse Vlissingen, mei 1960 Groenewoud 34. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan allen die bewijzen van medeleven gaven na het overlijden van onze moeder, behuwd- en grootmoeder MARGREETTA KRIJGER, weduwe van de heer Pieter Klaasse. Uit aller naam: P. Koppejan Koudekerke, mei 1960 Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden na het heengaan van onze vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer J. L. HOVEIJN, zeggen wij hartelijk dank. Namens allen, M. G. Hoveijn Wissenkerke, mei 1960. Voor de vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en de bewijzen van deelneming ontvangen na het overlijden van onze liefde vader, behuwd- en grootvader ABRAHAM MELSE betuigen wij onze hartelijke dank. Namens de familie, W. Melse O.- en W.-Souburg, mei '60. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze zeer geliefde en zeer zorg- ïe moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster en be huwdzuster MARIA CATHARINA MUSSERT, geboren VADER, betuigen wij onze welge meende dank. Mede namens de familie, S. E. WolfMussert. Vlissingen, 14 mei 1960. Het meest gelezeD dagblad In Zeeland. KREDIETEN VAN f 1800,- êt 3%, op gunstige voorwaarden, zonder borg verkrijgbaar. AFLOSSING v.a. f. 25,- p. mnd. Wisselende wachttijd. Vraagt schrift. Inl. bij „BRABANTA" postbus 509 BREDA In diverse modekleuren (com binatie van yrima kwaliteit linnenreeds vanaf 29,75/ 32,50, 37,50 maten 86 tot en met If8. Voor uw betere damesconfectie eerst kijken bij uw modehuis in Vlissingen. VESPA-SCOOTERS een klasse apart, betrouw baar, snel en comfortabel, vanaf 1394,-. Alle modellen en kleuren uit voorraad leverbaar eremiasse Wl.J.lere mjA-mer Notaris M. S. FRANTZEN te GOES, Kleine Kade 5, zal namens de heer ir. J. C. Brink BIJ INSCHRIJVING VERKOPEN: Het woonhuis met erf te Goes, Grote Kade no. 18, groot plm. 88 ca, ontruimd te aanvaarden juni 1960, behoudens toestemming B. en W. van Goes. Bezichtiging zaterdag 14 mei en dinsdag 17 mei van 2-4 uur 's namiddags. Inschrijvingsbiljetten wor den gaarne ingewacht uit- terlijk op VRIJDAG 20 mei 1960 ten kantore van voor noemde notaris, alwaar na dere inlichtingen zijn te be komen. VLISSINGEN NEDERLAND ONDERHANDELDE MOEIZAAM Ook voor landbouwprodukten afbraak van tolgrenzen Na felle tegenstand De Euromarktlandën hebben in Brussel overeenstemming be reikt over de versnelde opbouw van de Euromarkt met inbegrip van de landbouw. „Zelden heb ik dergelijke zware onderhandelingen moeten voe ren", aldus zeide minister Luns, die de houding van de Duitse delegatie „uiterst negatief" noemde. „Alleen de wetenschap dat de Nederlandse delegatie 't gesprek over de versnelling zou afbreken, indien over de land- bouwkwestie geen resultaat zou worden bereikt, heeft tot bet akkoord geleid", aldus de Ne derlandse minister, die de voor de landbouw getroffen maatre gelen een aanvaardbare rege ling noemde. Eerst in Luxemburg en later In Brus sel heeft de Nederlandse delegatie met minister Marijnen en minister De Pous een hardnekkige strijd moe ten voeren tegen het standpunt van Frankrijk. Italië en Duitsland dat voor de handel in agrarische produk- ten slechts een voorwaardelijke re geling zou worden getroffen. Deze zienswijzen kwamen er op neer, dat in het komende half jaar een studie zou moeten worden gemaakt van de ontwikkelingen in de agrarische in dustrie der verschillende landen, waarna tegen het einde van 1960 een beslissing 'zou moeten worden geno men, waarvoor bovendien nog een stemmigheid vereist zou zijn. Met klem betoogde minister Luns tijdens de urenlang durende de batten, die herhaaldelijk werden onderbroken voor telefoongesprek ken met de regeringen in alle zes hoofdsteden van de gemeenschap, dat de agrarische sector recht had op een gelijke behandeling als de industrie, dus ook zonder voorwaarden. Formules De bijna 20 formules, die donderdag door de ministers van de zes landen voor de landbouw werden gewogen en te licht bevonden leidden tenslot te tot een oplossing, die aan de mi nimum-verlangens van ons land kon den voldoen. Deze oplossing die naar Nederlandse opvatting slechts een kleine stap betekent op de weg naar een snellere landbouwintegratie, houdt het volgende in: 1) de maatregelen, die zijn voorzien in het verdrag en waarvan de toepassing ten achter is geraakt, moe ten voor 31 december van dit jaar worden ingevoerd. Dit artikel slaat op de achterstand bij de opening van landbouwcontingenten door de bonds republiek, die onder meer heeft na gelaten deze per 1 januari j.l. met tien procent te verhogen, 2) de voorbereiding van een gemeen schappelijke landbouwpolitiek van de zes landen der E.E.G. zal worden voortgezet en versneld, 3) de landbouwmaatregelen als on derdeel van de versnellingsproce dure zullen op 1 januari 1961 van kracht worden, 4) de ministerraad van de E.E.G. zal een onderzoek instellen naai de moeilijkheden, die ontstaan bij de landbouwmaatregelen als gevolg van afwijkende concurrentieverhou dingen, 5) indien deze moeilijkheden op 31 december nog bestaan kan de commissie aanvullende maatregelen voorstellen, die slechts met eenstem migheid door de ministerraad kun nen worden gewijzigd en met gekwa lificeerde meerderheid worden goed gekeurd. Maatregelen Behalve over deze algemene bepalin gen ten aanzien van Het landbeleid in de E.E.G. zijn voorts de volgende concrete maatregelen aanvaard: 1. De douanetarieven in de gemeen schap voor niet-geliberaliseerde landbouwprodukten worden ver laagd met een aanvullende vijf pro cent, zodat de totale verlaging ten aanzien van de basis rechten 25 procent zal bedragen (twee jaar lijkse verlagingen van tien pro cent plus de aanvullende vijf pro cent). 2. Er zullen in tegenstelling tot de in dustrie geen regelingen worden ge troffen voor het aanpassen van de nationale douanetarieven aan het toekomstige buitentarief, omdat hierin is voorzien in het toekomsti ge gemeenschappelijke landbouw beleid. De 20 procent verlaging van het buitentarief voor de indus trie zal dus niet van kracht zijn voor de landbouw. 3. De globale contingenten zullen tot aan het einde van de eerste etappe van de gemeenschappelijke m^rkt worden verhoogd met jaarlijks 20 procent; volgens het verdrag loopt de eerste etappe eind 1961 af, doch zijn twee verlengingen van elk een jaar mogelijk. 4. De contingenten voor de produkten, waarvoor bij de ondertekening van het verdrag geen invoervergunnin gen werden afgegeven of waarvan de invoer minder dan drie procent van da nationale produktie bedroeg zullen op 5.2 procent van de natio nale produktie worden gebracht. De oorspronkelijke voorgestelde 15 percent voor 1962 als verdere ver- noging is weggevallen. Bitterheid In Nederlandse delegatiekringen kon enige biterheid worden waar genomen over de wijze, waarop de alleszins redelijk geachte wensen van ons land ten aanzien van de landbouw zijn ingewilligd. De Duitse delegatie leverde tegen elk punt strijd en steunde zelf de Fran se initiatieven voor de versnelilng van een gemeenschappelijk land bouwbeleid tegen haar eigen op vattingen in om te trachten ae maatregelen om de landbouw in de versnellingsprocedure te betrekken te voorkomen. Aangezien de Belgische delegatie, waarin minister Wigny enige tijd moest ontbreken in verband met het bezoek van de Sjah van Iran aan Bel gië, een vrij passieve houding aan nam, stond Nederland vrijwel tiidens de gehele onderhandelingen alleen. Van de Europese commissie der E.E. G. kreeg ae Nederlandse delegatie steun, hoewel zij bij het zoeken naar tussenoplossingen niet steeds achter het Nederlandse standpunt bleef staan. „Niet de redelijkheid van de Neder landse wensen, maar de door de an dere landen gevoelde noodzaak om tot een versnelling te komen heeft tot de aanvaarding van de landbouwvoor stellen geleid", aldus vatte een dele gatielid ziju indrukken samen. Industrie De versnellingsprocedure voor wat betreft de niet-agrarische produkten komt er op neer, dat eind 1961 de af braak der onderlinge douanetarieven voor de helft voltooid zal zijn en de contingenten voor industrieprodukten geheel zullen moeten worden afge schaft. Dit gaat gepaard met een vervroegde invoering van het gemeenschappelijke buitentarief met een extra-verlaging van 20 procent. De ministerraad be sloot donderdag nog, dat een nader te bepalen percentage vooral op Franse wens zal worden verleend aan derde landen op basis van wederkerigheid. Nederland had deze verlaging een de finitief karakter willen geven. De versnelling heeft tenslotte ook be trekking op ae sociale integratie en andere gebieden, die onder het E.E.G.- verdrag vallen. 0 Achttien brandweerauto's en militaire eenheden hebben een brend bestreden die in 141 huizen in Pulawy bij Lublin vernietigden. Het water moest in tanks over een afstand van ruim anderhalve kilometer van de Wcichsel worden aan gevoerd. LEZERS SCHRIJVEN Bloemstuk op kerkhof werd van lint ontdaan De methode, die toegepast werd om 't bloemstuk, dat neergelegd werd bij de dodenherdenking onkenbaar te maken is zeer beslist onjuist. Wan neer de begraafplaats als demonstra tieterrein gekozen wordt, is dat wel zeer afkeurenswaard. Op deze plaats staken de stemmen. Maar wanneer de heer Mulder meent dat deze vorm van anti-communisme een uiting is van fascisme, is hij er evenzeer naast. Wij hebben onze do den herdacht, omdat zij 't hoogste offer gebracht hebben voor onze vrijheid. En die vrijheid houdt in dat wij zon der enige angst onze ingezonden stukjes Kunnen en mogen schrijven voor iedere courant. Dat wij vrij on ze mening mogen uiten, en op mogen komen voor onze overtuiging. Daarom hebt U uw krans mogen leggen. Dat kon in 1940-1945 in Ne derland en de andere bezette landen beslist niet. Kan dit nu in Hongarije wel? Maar wanneer wij hen herdenken die 't hoogste offer gaven, dan houdt dit zer zeker de belofte in, dat, wij pal staan voor die vrijheid waar zij hun bloed voor gaven. En elke drei ging die die geestelijke waarde te niet wil maken, tegen te staan, met 't zelfde elan dat hun bezielde. En of dit fascisme of communisme ge noemd wordt, dat blijft om 't ever 't Bloed wat toen gevloeid heeft, en 't bloed, wat nu nog vloeit moet U, heer Mulder, waarschuwen. Wat wij in 1940-1945 hebben ervaren, bestaat nog voort in Polen, Honga rije en meer andere landen die onder drukt worden, en waar het bloed vloeit van ben, die naar vrijheid snakken. U hebt grote woorden gebruikt, maar voor mij is fascisme en communis me in wezen gelijk. Hitier dacht de wereld gelukkig te maken met zijn duizendjarig rijk door middel van de revolver en de miskenning van 't recht en 't fascisme. Het commu nisme is daar zeer beslist nog mee bezig. Tegenover de revolutie 't Evangelie, de ware basis voor de democratie, en de weg tot de vrijheid. Vele dappere helden hebben hiervoor 't leven ge geven. Vlissingen. J. Blankenburg* OP 31 MEI A.S. Het vlaggeschip van „Spido", de grote luxe salonboot 1 „Erasmus" zal op dinsdag 31 mei voor de abonnees van de Provinciale Zeeuwse Courant een dagtocht maken naar de H Deltawerken. H 's Morgens om tien uur zullen de deelnemers zich in Mid- H delburg inschepen. Het luxe motorpassagiersschip voert g de P.Z.C.-lezers door het Kanaal door Walcheren naar Vee- g re. Eu dan zit men eigenlijk meteen midden in de bedrijvig- heid van de Deltawerken in het Veerse Gat. Het witte vlaggeschip koerst daarna in de richting van de 1 Zandkreek, waar dezer dagen de eerste fase van het Drie- g eilandenplan met een luid fluitconcert van schepen werd H beëindigd. g Over de Oosterschelde brengt de „Erasmus" zijn passa il giers via het Zijpe, Krammer en Volkerak (dam) naar de jj werken in het Haringvliet (langs de bouwput). Van hier g gaat het naar het eindpunt van de excursie: Rotterdam, 1 waar het passagiersschip tegen acht uur 's avonds aan de g ponton Willemsplein afmeert. f§ Vanaf de ,J3rasmus" hebben de P.Z.C.-lezers dan een fantastische j§ aanblik op de Rotterdamse havens bij avond. Alvorens per trein naar huis terug te keren hébben de deelnemers in de Maasstad dan enkele uren naar eigen verkiezing te besteden. Het is namelijk mo- H gelijk om met de treinen van 20.28 uur, 21.S1 uur en 22.28 uur naar H Zeeland terug te kerenMen arriveert dan respectievelijk om 22.81. M 23.81 en 00.29 uur in Middelburg. Voor deze unieke tocht bedraagt de prijs per deelnemer: slechts 11,50. M In dit bedrag is begrepen de bootreis en de treinreis 2e klas. De „Erasmus" beschikt over een voortreffelijk buffet. Ook kan men het meegebrachte lunchpakket aan boord nuttigen. De reis gaat in ieder geval door! In geval van minder goed weer is erop gerekend, dat elke deelnemer aan boord een droog plaatsje H heeft. g Kaarten voor deze tocht kunnen worden aangevraagd bij de kantoren en bijkantoren van de Provinciale Zeeuwse Courant. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIUI IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIII1I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17