E.E.G.-gelden voor agrarisch proefstation bij Manokwari IN BOTLEKGEBIED NIEUWE ESSO-RAFFINADERU GEOPEND DRS. VELDKAMP: REGERING BLIJFT MIDDENSTAND STEUNEN KORTGEENS KWINTET TREEDT OP VOOR KONINGIN JULIANA VRIJDAG 13 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuw-Guinea en in de socio-bio- logische en sociale bindingen en andere contacten. Een en ander zal kunnen resulteren in de opna me der bevolking in de burger lijke stand en in de inrichting van een bevolkingsstatistiek. Een der gelijk fundamenteel structuuron derzoek kan belangrijke gegevens opleveren voor de beoogde ver snelde sociale en economische ontwikkeling der bewoners van dit gebied. Ter voorbereiding van dit demogra fisch onderzoek werden in 1957 in twee dorpen proefopnamen gemaakt, In rond 30 andere kampongs werden de mogelijkheden voor dit onderzoek bezien. Voor het onderzoek zijn lei ding en staf, een centrale admini stratie en vijftien veldteams die van het ene dorp naar het andere zullen trekken, gedacht. Ook Papoease krachten worden ingeschakeld. Er zullen ongeveer 4 jaar met het on derzoek gemoeid zijn en de kosten worden op 2 '/z miljoen geraamd. Hervatting bevolen van onderzoek in helmenaffaire Het Arnhemse gerechtshof heeft in de zaak tegen de Doesburger L. B. een hervatting bevolen van het on derzoek in de rol van B. in de zoge naamde hclmenaffaire. Op 3 juni zal de zaak opnieuw worden behandeld. Volgens het hof is gebleken dat het onderzoek niet volledig is geweest. De drie getuigen P. H. J. H. en M. C. Palm, C. Verweij en de verdach te zullen opnieuw worden gedag vaard. De procureur-generaal had veertien dagen geleden een jaar met aftrek fvorderd. Door de rechtbank was in november 1957 tot twee jaar met aftrek 'veroordeeld nadat er vier jaar tegen hem was geëist. L. B. had namens het D.M.L. (dienst materieel landmacht) als produktie- leider toezicht op de helmenfabrica- ge bij Verblifa. In de periode dat er van de zijde van de D.M.L. te wei nig controle op hem was uitgeoefend had hij volgens de dagvaarding tallo ze helmen die lichter waren dan voorgeschreven was toch laten afle veren en in de gewichtenstaten ver valsingen aangebracht. Bij proeven zou later de ondeugdelijkheid van 'n groot deel van het materiaal zijn ge bleken. BOUWKOSTEN 200 MILJOEN In zijn rede ter gelegenheid van de opening van de Esso-raffinaderij in het Botlekgebied bij Rotterdam, heeft de vice-president en directeur van de „Standard Oil Company (New Yersey)", de heer Peter 't La- mont, gewezen op de recente ontwik kelingen op het gebied van de olie- wanning in Noord-Afrika, waarin zijn maatschappij deelneemt en die van belang zijn als toekomstige bronnen van ruwe olie voor West- Europa. Verder merkte hij op, dat goedkope energie een van de meest effectieve middelen is om uitbreiding van de industrie te stimuleren en een der gelijke econmoische vooruitgang schept een vraag naar alle soorten energie. Op een vrije markt kiest de verbruiker zijn brandstof o.m. op grond van prijs en kwaliteit. Dit geldt speciaal voor Nederland, waar veertig procent van het natio naal inkomen afhankelijk is van export naar een concurrerende we reldmarkt. Spr. zei dit naar voren te brengen omdat er in West-Euro pa beslissingen genomen zullen moe ten worden over de juiste manier om tot een brede economische samen werking te komen. Er schijnen aan wijzingen te zijn, dat het belang van hen lage kostprijs gekoppeld aan een vrije concurrentie voor alle vor men van energie in Europa over het hoofd wordt gezien. Busje te water: vijf gewonden Iu Nieuw-Buinen is gisteren een on geluk gebeurd, dat gezien de omvang betrekkelijk goed is afgelopen. Een busje met elf inzittende DÜW-arbei- ders, bestuurd door G. van de Ende, kwam op nog onverklaarbare wijze in botsing met een boom, en reed ver volgens net kanaal in. Door snel optreden van de omwo nenden konden allen worden gered. Vijf inzittenden werden licht ge wond. De chauffeur liep vrij ernsti ge hoofdwonden op. De bus had arbeiders uit Borger 'gehaald om ze naar huis in Nieuw-Buinen te bren gen. NOTA IN DE TWEEDE KAMER Prins Bernhard wilde zich in zijn toespraak beperken tot enige al gemene opmerkingen. Hij wees onder meer op het algemeen be lang. dat door deze vestiging wordt gediend. „Nederland moet, willen wij kunnen blijven mee doen, industrialiseren. Onze steeds groeiende bevolking eist dit. Deze raffinaderij is opnieuw een stap vooruit." Twee en half jaar geleden is men met de bouw van deze raffinaderij begonnen. Het terrein is 192 ha groot, doch daarvan is nu 80 ha in gebruik genomen. De bouwkosten hebben 200 miljoen gulden bedragen. De verwerkingscapaciteit zal ruim 4,5 miljoen ton ruwe olie per jaar zijn, waarvan de helft in ons land wordt gewonnen en de rest uit het Midden-Oosten komt. De raffinaderij levert industriegas, propaan en bu taangas, benzine, tractorpetroleum, brandstof voor straalmotoren, diesel-, huisbrand- en gasoliën, lichte- en zware dieseloliën. De helft van de produktie is bestemd voor de binnen landse markt, de andere helft wordt uitgevoerd, hetgeen rond 190 mil joen per jaar zal opbrengen. Op het terrein staan 92 tanks met een totale inhoud van 800.000 kubie ke meter. Het bedrijf omvat vier onderdelen: de installaties, het tank park, de aan- en afvoerfaciliteiten, waaronder een spoorwegemplace ment, en de gebouwen, te weten een administratiegebouw, 'n werkplaats, een centraal magazijn en een labo ratorium met eraan vastgebouwd een brandweergarage. Als bijzonder heid wordt genoemd, dat deze raf finaderij voor de koeling lucht in plaats van water gebruikt. Uiteraard zijn er ook steigers voor zee- en binnenschepen. Tegelijk met de investeringen voor deze fabriek werd een nieuw vloot- bouwprogramma uitgevoerd, dat ech ter eerst in 1963 voltooid zal zijn. De maatschappij beschikt thans over twee tankschepen van resp. 26.000 en 36.000 ton, terwijl er in juni a.s. een zusterschip van het laatste in de vaart zal komen. Volgend jaar wordt de kiel gelegd voor een tankschip van 77.000 ton. Met dit bouwpro gramma is een investering van 150 miljoen gulden gemoeid. Bedroeg het maatschappelijk kapi taal van Esso-Nederland in 1945 15 tot miljoen. Rede wordt dinsdag voortgezet (Van onze parlementaire redacteur). De staatssecretaris van economische zaken, dr. Veldkamp, heeft donder dag in de Tweede Kamer bij de ver dere behandeling van de tweede mid denstandsnota een aantal daarover gemaakte kritische opmerkingen niet onweersproken gelaten. Sommige afgevaardigden waren het niet eens met zijn bewering, dat het specifieke middenstandsbeleid zo ver is voortgeschreden, dat het zijn af ronding nadert. Zij waren eerder van oordeel, dat dit beleid in deze storm- actige tijd zijn dynamische karakter volop dient te behouden. De staats secretaris lichtte donderdag nader toe „Ik heb beoogd te zeggen, dat het specifieke beleid in zijn grond slagen, in zijn constitutie, zijn af ronding nadert. De concrete vormge ving, de toepassing en zelfs die grond slagen op zichzelf behoeven voort durend toetsing en zowel de concre te uitvoering als de toetsing vormen ook in de toekomst een belangrijke overheidstaak. Er was aangedrongen op het schep pen van gelijke kansen voor de ver- schillendfc middenstanders onderling en tevens zoveel mogelijk voor het midden- en kleinbedrijf tegenover de steeds sterker machtsconcentraties die zich in het Nederlandse bedrijfs leven vormen. De staatssecretaris er kende, dat die gelijkheid van kansen in de praktijk niet bestaat. Wel kan de overheid zij is dat zelfs verplicht de gelijkheid van kansen bevorderen. Het midden standsbedrijfsleven zal dan zelf zijn bestaanskansen moeten handhaven en verbeteren. Zo dat nodig of wense lijk is. zal de overheid die zelfwerk zaamheid ondersteunen. Drs. Veldkamp noemde als middelen, die hierbij kunnen worden gehan teerd: stimulering van de produktivi- teitsbevordering, het bijdragen in de financiering van de research, verge- makkeling van de bedrijfsfinancie- ring door aflossing en rente van be paalde kredieten te garanderen. De overheid kan voorts door een regiona le politiek en door het verstrekken van kredietgaranties met name op de kredieten die zijn verstrekt ten behoeve van de economische sa menwerking bijdragen tot de sane ring van het randbedrijf. Zij kan door bepaalde fiscale voorzieningen de overdracht van ondernemingen en daardoor de continuïteit van het midden- en kleinbedrijf vergemakke lijken en zij kan nog verder gaan en de mogelijkheid onderzoeken van een rechte vorm voor de per soonlijke onderneming, die door een scheiding tussen persoonlijk vermo gen en ondernemingsvermogen de continuïteit nog meer bevordert. Er zijn nog talrijke vragen voor hem ter beantwoording overgebleven. De staatssecretaris verzocht de minister nog een poosje daarop te mogen stu deren. Hij kreeg die gelegenheid en zal zijn rede dinsdag voortzetten. Kleuter verdronken In Delft is gisteren de 5-jarige Ton- ny Braak, spelenderwijs in dê Wete ring langs de Kuyperweg geraakt en verdronken. Nadat het kind op het droge was gebracht heeft men nog geruime tijd. doch tevergeefs, door kunstmatige ademhaling en het toedienen van zuurstof getracht de levensgeesten op te wekken. In Eindhoven stortte plafond in Bij bet in aanbouw zijnde hotel aan de Westdijk te Eindhoven is gisteren het plafond van de ondergrondse ga rage door tot nu toe onopgehelder de oorzaak ingestort. In de garage waren enkele schilders aan het werk. Toen zij plotseling een hevig gekraak hoorden, namen ze de vlucht, doch een hunner, de onge huwde, 23-jarige G., die in een an- dere lichting een goed heenkomen zocht, raakte zodanig bekneld, dat een van zijn voeten werd verbrijzeld. Dodelijk ongeval op Sckiedamse werf Op de werf van „Wilton-Fijenoord" in Schiedam is woensdag aan boord van het Noorse tankschip „Hoech Spear" de 57-jarige C. J. de Groot uit Rotterdam door een stalen juk van dertig kilo zwaarte getroffen en Hij werd naar de verbandkamer van de werf overgebracht, waar bij aan komst bleek, dat hij was overleden. VERHOGING LEVENSPPEIL OP NIEUW-GUINEA Ook subsidies voor geologisch en demografisch onderzoek Zoals reeds werd gemeld, heeft de commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap gelden toege staan voor drie projecten op Ned. Nieuw-Guinea, waarvan de financie ring is goedgekeurd uit het fonds voor de ontwikkeling van landen en gebieden overzee. Hiervoor is in totaal een bedrag beschikbaar ge steld van 7.392.000 (ƒ27.800,000). Gisteren zijn over deze projecten na dere gegevens bekendgemaakt. Het eerste betreft de oprichting van een agrarisch proefstation bij Mano kwari, waarvan voor de bouw, de inrichting en de inventaris een totaal bedrag van 7.676.000 wordt bijge dragen. De onderhouds- en exploita tiekosten komen te zijner tijd voor rekening van de stichting voor agra risch onderzoek ten behoeve van Ned. Nieuw Guinea. Deze stichting werd in 1957 in het leven geroepen, met als doel de bevordering van het we tenschappelijk onderzoek van land en bosbouw in Ned. Nieuw Guinea. Met de aanleg van kwekerijen voor verschillende één- en meerderjarige gewassen is reeds begonnen. Een bos- reserve van 360 ha ligt in de nabij heid. De bodemkundige afdeling blijft voorlopig te Hollandia geves tigd. Het te Manokwari te bouwen proef station zal vier afdelingen omvatten: een landbouwkundige, een bodem- kundige, een bosbouwkundige en een veelteeltkundige. In de toekomst zal daarna nog een afdeling binnenvis serij worden toegevoegd. Voorts om vat het project de. bouw van woon huizen voor het stafpersoneel en voor de Papoea-arbeiders. Wanneer het proefstation op volle toeren zal draaien, zullen er circa 20 academisch gevormde specia listen en 40 middelbare krachten, met medewerking van meer dan 200 Papoea's, arbeiden. Met de aanvaarding van dit so ciale project wordt het doel van het E.E.G.-ontwikkelingsfonds ge- gerealiseerd. te weten versnelling van dc sociale en ecnomische ont wikkeling van een achtergebleven gebied. Verbetering onder meer van de verbouw van voedingsge wassen en bevolkingsla ndbouw wordt als eerste vereiste be schouwd voor verhoging van het levenspeil van de bevolking van Ned. Nieuw Guinea. Twee helikopters Het (woede project betreft het geo logisch onderzoek in Nederlands Nieuw-Guinea. Tn nauwe samenwerking met het kantoor voor het mijnwezen te Hol landia en de Ned. Nieuw-Guinea Pe troleum Maatschappij, die hierin zijn voorgegaan, zal de Stichting Geolo gisch Onderzoek in Ned. Nieuw-Gui nea het zoeken naar alle voorkomen de delfstoffen met uitzondering van aardolie ter hand nemen. Voor haar werkzaamheden is uit het ontwikkelingsfonds van de E.E.G. een bedrag van ruim 18 miljoen bestemd. Door middel van luchtfoto's zijn reeds gebieden aangewezen, die op geologische gronden het eerst voor onderzoek in aanmerking komen. Er zullen twee hoofdgroepen worden ge vormd, die, ondersteund door twee ren. Elke hoofdgroep bestaat uit drie groepen van drie geologen, die in een bepaald rayon de bodem naar zijn verborgen schatten zullen onderzoe ken. Tevens dient daarbij te wórden vastgesteld of de eventueel voorko mende delfstoffen op lonende wijze kunnen worden geëxploiteerd. Het voorkomen namelijk van een ijzer- of nikkellaag in hooggebergte kan wegens hoge transportkosten ontgin ning daarvan doen uitsluiten. Proefopnamen Het derde project waarvoor de fi nancieringsovereenkomst thans is ge tekend, betreft het demografische onderzoek in Ned. Nieuw-Guinea. Dit onderzoek dient als begin te worden beschouwd om inzicht te krijgen in de huidige structuur der bevolkingsgroepen van Ned. IN STATENZAAL TE MIDDELBURG Sfeervolle vertolking van klassieke vermaaksmuziek Iets van de luisterrijke sfeer aan de Europese hoven in de tweede helft van de achttien de eeuw zal dinsdag a.s. in de Statenzaal en in de tuin van de Commissaris der Konin gin te Middelburg herleven voor een select publiek, onder wie Hare Majesteit Koningin Juliana. Vijf Bevelandse mu zikanten en een dirigent, le den van de harmonie „É.M. M." te Kortgene zullen tij dens het aperitief, dat tussen 13.15 en 14.30 uur wordt aan geboden, speciaal voor een dergelijke gelegenheid ge componeerde muziek van Haydn en Carl Ditters von Dittersdorf spelen. Het Kortgeense kwintet, bestaande uit W. A. Dingemanse (es-hoorn), J. Welleman (tenor-hoorn), A. Welleman (tuba), M. Kramer (klarinet) en W. M. Dingemanse (klarinet) onder leiding van de heer F. Smit, herstelt hiermede een heel oude traditie in ere. In de tweede helft van de achttiende eeuw was het namelijk gewoonte aan de Europese hoven, dat fees telijkheden werden opgeluisterd met klassieke vermaaksmuziek. Bij de opening van het Provin ciehuis te Middelburg zullen de genodigden iets van de sfeer in deze eeuw kunnen proeven. Waaraan hebben deze muzikanten het te danken, dat zij voor H.M. de Koningin mogen optreden Dat is een verhaal op zichzelf De heer Smit, die leraar is aan de Zeeuwse Muziekschool vroeg op een goede dag aan directeur Henk Stam, of hij ook iets had in het klassieke kamermuziekgenre. De heer Stam plaatste een bestelling bij een uitgever, die prompt een stapeltje muziek toestuurde. Daar uit koos de heer Smit „Feldpartie in C" van Haydn en „Partir in D" van Carl Ditters von Dittersdorf. min of meer vergeten muzikale curiositeiten. De directeur van de Zeeuwse Muziek school was het hele geval allang vergeten, toen hij nog niet zolang geleden een uitnodiging kreeg voor het bijwonen van een uitvoe ring van het Noordbevelandse Mannenkoor. Ook trad op het kwintet van „E.M.M.", dat de in middels door dirigent Smit be werkte muziek oorspronkelijk gecomponeerd voor twee hobo's, twee waldhoonrs en een fagot op bijzonder knappe wijze uit voerde. „Voor amateurs een fantastische prestatie", vertelde ons gister avond Henk Stam. die een repeti tie van het kwintet bijwoonde in de hervormde kerk van Kortge ne. Aanwijzingen behoefde de heer Stam niet te geven. Het was nog beter dan tijdens de uitvoe ring Na die uitvoering met het mannen koor toog de heei' Stam onmid dellijk naar de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, waar hij zo ongeveer gezegd moet hebben „Kijk, als nu voor een bijzondere gebeurte nis muzikale omlijsting gewenst is, nodig dan het Kortgeense kwintet van ..E.M.M." uit Welnu, die raad is opgevolgd. Die bijzondere gebeurtenis is er en het kwintet zal optreden met de oude vermaaksmuziek voor de koningin en tientallen promiuente figuren uit de provincie. Het Kortgeense kwintet dat a.s. dins dag in de Statenzaal en de tuin van de commissaris der koningin voor Hare Majesteit de Koningin en een select publiek zal optreden. Van links naar rechts', dirigent F. Smit, W. J. Dingemanse, J. Welleman, A. Welle manM. Kramer en W. AI. Dingeman se. (Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3