Bloemen en huizen zien op Walcheren Drie maanden voor Goese zagerspitter Zeenwse Almanak aHüDsom^ Daarom voorkeur! kantoormachines NIEUWE AANBOUW VLISSINGSE L.T.S. PRAKTISCH GEREED kantoormachines Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 13 MEI 1960 MIDDELBURGSE POLITIERECHTER f Advertentie) Controleur kreeg klap met riek AAN DE LANGE REEKS van veroordelingen, die Abr. de K., een lid van de bekende Goese zagerspittersfamilie, in de afge lopen maanden wegens het on geoorloofd spitten op visserij percelen op zijn naam heeft ge kregen, is donderdagmiddag 'n nieuwe toegevoegd. De oorzaak was een klap, die deze Bram de 'K. op 22 april een visserijeon- troleur op de slikken van de Oosterschelde onder Wemeldin- ge met een riek had gegeven. Deze klap was zo hard aangeko men, dat de controleur in elkaar was gezakt en tien dagen geen dienst had kunnen doen. Vier maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf luidde de eis van de officier van justitie, mr. T. Lebret, voor dit agressieve op treden. Volkomen tegenstrijdig waren de verklaringen van de verdachte en 't slachtoffer, de controleur L. D. P. van de Viserijpolitie op de Zeeuwse stromen over dit gebeuren. Bram de K, ontkende geslagen te hebben, maar do controleur liet een andere lezing horen. In de vroege ochtend van de 22e april deed hij dienst op de zeedijk bij de Oosterschelde, toen hij Abr. de K., die vergezeld werd door zijn echtgenote, op een visserijperceel zag wormensteken. „Toen ze me op merkten stopten ze ermee", zei de controleur. Hij was vervolgens de slikken opgelopen en had tegen het zagerspittende echtpaar gezegd IVOROL tandpasta geeft behoud van een, gaaf gebit „Jullie weten toch ook wel, dat hier geen wormen gespit mogen worden". „Wat kom je hier eigenlijk doen had Abr. de K. hierop gevraagd. „Mijn plicht" zei de controleur, die direct hierop met een riek een klap in zijn 2ij kroeg. Nu nog pijn..., „Door de pijn ben ik toen gevallen", vertelde de controleur de politierech ter. De K. heeft me daarna opge pakt en naar de dijk gebracht. Ik kon toen bijna niet ademhalen en zelfs nu doet het me soms pijn", al dus deze getuige. Verdachte Do K. ontkende niet, dat hij die ochtend op het visse rijperceel was geweest. Hij had er niet gespit. „Wij worden van te voren gewaarschuwd, wanneer de Solitie komt", zei hij onverbloemd, c door de controleur opgelopen verwondingen weet hij aan een val, die hij deze langs de dijk had zien maken. De controleur zou toen „help, help" geroepen hebben. „Mijn vrouw en ik zijn naar hem toegelopen, maar hij wilde niet, dat wij hem naar huls brachten". De officier van justitie geloofde wei nig van deze lezing over de toe dracht, behalve het waarschuwings systeem, waarover verdachte had ge sproken „Een duidelijke daad van agressie tegen een ambtenaar", zei mr. Lebret, die van mening was, dat deze aanval op een ambtenaar niet te licht mag worden opgenomen. Ook herinnerde de officier eraan, dat deze „zagerspittersaffairo" al een lijdens weg van jaren is en dat do lijst dei- overtredingen en misdrijven steeds langer wordt. Thans vorderde hij vier maanden gevangenisstraf. De raadsman van verdachte, mr. M. A. Terwoert, was van mening, dat het optreden van De K. niet alleen op agressie berustte. Het was waar schijnlijk even een opwelling, een gemoedsaandoening, waarin verdach te te ver was gegaan. Direct hierop had hij spijt gekregen en dc contro leur geholpen. Anders zes maanden De hoofdzaak was volgens de raads man echter of in deze zaait voldoen de bewijs was geleverd. Hierbij ves tigde mr. Terwoert de aandacht op de tegenstellingen in de verklaringen van de controleur en de verdachte en diens echtgenote. Er zijn geen stille getuigen of enige aanwijzingen, dat De K. geslagen heeft. „De opgelo- VAN TOT IN ZAAMSLAG In Zaamslag staat een Iiuis, een lmis van de jeugd, zal men straks kunnen zeggqn. Want in Zaamslag worden de eerste ste nen gelegd voor een gerefor meerd jeugdgebouw, waaraan reeds lang behoefte bestond. Fijn voor jeugd en jeugdleïding van Zaamslag. ZWALUWEN. De heer J. de Kam, Nieuwe Vlis- aingseweg 108 in Middelburg, is een gelukkig man. In het schuurtje bij zijn huis nestelt al voor het derde jaar een zwaluwenpaar en zoals ie der weet worden de zwaluwen schaars in Nederland. Omstreeks 6 april keerde het paar terug uit zuidelijke landen. Een beet je jammer is het wel, dat een andere bewoner van de Vlisslngaeweg op 23 april de eerste zwaluw meende te zien en daarvan bericht zond aan de P.Z.C. Er lagen toen al twee eitjes in het zwaluwennèst op nummer 108! Die andere bewoner zal er dus goed aan doen het volgend jaar het schuurtje bij no. 108 in het oog te houden. Dan heeft hij een goede kans de terugkeer van de zwaluwen te kunnen gadeslaan. PARKEERPLAATS. Binnenkort zullen de twee toe- ganswegen tot de nieuwe haven van Sint-Annaland voor het ver keer worden opengesteld. Het verkeer op de nieuwe haven zal dim ongetwijfeld toenemen en er zal behoefte bestaan aan par keerplaatsen. Daarin zal wellicht worden voorzien, wanneer straks TELEURSTELLING.... Van het een komt het ander om het maar weer eens fris van de lever te zeggen en daarom volgt hier nóg een verlaat bevrij- dings-almanakje. Over Korreltje, vijf jaar oud, die in Vlissingen met buur man naar de optocht ging kijken, waarin op een gegeven ogenblik, hoog op een wagen tronend, een als Nederlandse Maagd gekostumeerde jongedame voorbijrolde. Buurman, kijk es, de koningin.'", kreet Karellje opgewonden en toen wilde hij omviddellijk naar huis. Iiij ging de 'bevrijdingskaart halen om persoonlijk aan de koningin te ge ven! Hij is er nog heel druk mee geweest, want het valt voor zo'n klein kerel tje natuurlijk niet mee om door te dringen tot de Nederlandse Maagd. Maar op de een of andere manier moet het hem toch gelukt zijn, want hij kwam tenslotte moe en teleurge steld weer thuis. Met een verrassende mededeling. Want triest sprak Kareltje, voor wie majesteit kennelijk inliurent was aan het bovenmenselijke: ,,'t Was de koningin niet. 't Was een mens de oude haven is gedempt. Lang kan dat niet meer duren, want 'n grote zandzuiger draait op volle toeren en spuit grote hoeveelhe den zand in het oude havenbas sin. Het is niet onmogelijk, dat men het plateau, dat na demping van do oude haven zal zijn ont staan, tot parkeerplaats zal be stemmen. BEFLÏJSTERS. In een boomgaard te Burgh heeft vier dagen lang een beflijster ver blijf gehouden. De beflijster is een vogel, die veel op een merel lijkt, maar iets groter is en een brede hal vemaanvormige borstband bezit. De beflijster bezoekt ons land regelma tig gedurende trek, maar broedt slechts zelden In deze contreien. Tot op heden werden slechts acht broed- gevallen gemeld, waarvan zeven in de vorige eeuw. Bij de vuurtoren van Burgh zijn de vogels ook waarge nomen. De heer J. de Haan zag twee exemplaren in deze omgeving. REISJE. Personeel en bestuur van de Vlis- singse Nntsspaarbank gaan op 21 mei op reis. Doel van de tocht is Noord-Frankrijk. Het ritje wordt georganiseerd ter viering van het hengelïjke feit, dat do inleg de twintig miljoen is gepasseerd. Dat is een feestje waard. SEIZOENEN. Op diezelfde dag, de eenentwintigste mei dus, begint in Vlissingen offici eel het strandseizoen. Officieus is de eerste duik in het zilte sop reeds lang genomen, maar zaterdag 21 mei staan de van gemeentewege ver strekte strandstoelen weer Waarvoor 'n ieder die er een klein bedrag voor over heeft om vanuit een comfor tabele zetel de zee te bekijken. Een ander seizoen, het oesterseizoen, loopt dan alweer teneinde. Na 1 juni zullen namelijk geen uitvoervergun ningen meer worden verstrekt. VOETBAL. De voetbaljunioren uit Wemeldinge, die kampioen van hun afdeling zijn geworden, kregen van het vereni gingsbestuur een uitstapje naar Rot terdam aangeboden, waar zij in het Feijenoord-stadion de wedstrijd Feij- enoordFlumincnse (Brazilië) za gen. Al verloren dc Rotterdammers, de jongelui genoten toch volop van de prestaties van o.a. Kees Rijvers, Coentje Moulijn, Cor van der Gijp en. Eddy Pieters Graafland. In de bus en thuis hebben ze er nog lang over gepraat. In Yerseke leed Koning Voetbal een bittere nederlaag. Het zomer avondvoetbal heeft in die plaats geen toekomst. Er gaven rich slechts vijf geestdriffigen op en dat was tien te weinig. r Artverten tie) 'N BIZONDER LEKKERE SIGAAR! RUYS pen kneuzingen kunnen ook een ge volg zijn van een val", zei de raads man. Het enige bewijs is de lezing van do controleur, hetgeen mr. Ter woert niet een wettig en overtuigend bewijs achtte. De politierechter, mr. B. Sicperda, vonniste tenslotte met drie maanden onvoorwaardelijk. Hieraan voegde de politierechter nog toe, dat het zeker zes maanden waren geworden, indien verdachte de controleur na de klap niet had geholpen. £A\*\\VVV\VVVv\VwVVWVVS Voor Zeeuws nieuws zie ook do pagina's 5, 7, 10, 11 en 19. Wolkbreuk zette straten in Terneuzen blank Geen noemenswaardige schade Een lievige wolkbreuk, gepaard gaand met onweer en zware liagcl, heeft donderdagavond even na zessen een aantal straten in het oude stadsdeel van Terneuzen vol komen blank gezet. Vooral de rioleringen in de lage ge deelten kregen het door de enorme watertoevoer uit de hoger gelegen straten zodanig zwaar te verduren, dat binnen tien minuten het wa ter op de trottoirs stond. In een aantal huizen liep het water zelfs tot in de gang en kelders. De Vlooswijkstraat stond over de ge hele lengte blank, de Nieuwe Diep straat gedeeltelijk, terwijl op ae hoek NoordstraatArsenaalstraat het water zelfs een hoogte van tien centimeter bereikte. Ook verscheidene brandgangen in de nieuwere woonwijken stonden blank. De zware bul duurde bijna een half uur. Voor zover bekend heeft de hagel geen noemenswaardige scha de aangericht. OPENBARE LES Nieuwe aula en gymnastieklokaal De ouders van de leerlingen van de Vlissingse lagere technische school, die donderdagmiddag en -avond een kijkje kwamen ne men in het gebouw aan de Zaai- lioekseweg, kwamen bij hun persoonlijk bezoek tot de ont dekking, dat het gebouw, waar in hun zoons dagelijks vertoe ven een nog steeds uitbreidende tak van onderwijs herbergt. Naast de praktijk- en theorielo kalen, die hén nog een beetje be kend voorkwamen van een vorig bezoek, kregen de dames en heren bij deze openbare les gelegenheid om een blik te slaan in de nieuwe aanbouw van de l.t.s.een bouw lokaal, een gymnastieklokaal en een overblijflokaliteit. Het geheel nieuwe gedeelte van de school is aangepast aan de bestaan de ruime bouw, waarin de leerlingen, de „inwoners" van de u.t.s. en de jon gens van het part-time onderwijs worden ontvangen. Vooral het over blijflokaal is een opvallend onderdeed van de gemeentelijke technische' school, dat met zijn achtkantig, bij na cirkelvormig uiterlijk aan ae be staande gebouwen een apart cachet geeft. Wanneer de nieuwe vleugels van de l.t.s. binnenkort officieel in gebruik genomen zullen worden, zal de school hiermee dan tevens be schikken over een aula, waarin ook instructieve filmvoorstellingen gege- ven kunnen worden. Toekomstmuziek Met deze nieuwe aanbouw is de school er nog nietDirecteur J. Moorman heeft nog plannen voor een aparte ruimte voor individueel on- derwijs, een elektro-afdeling en een speciale meet- en montagehal. Maar dat is voorlopig nog toekomstmu ziek.... Bij het betreden van de school kre gen de ouders donderdag in de hal al meteen een kleine proeve van het geen de jongens op het gebied van metaalbewerking heben gepresteerd. Een collectie werkstukken had daar in een kleine expositie een plaatsje gekregen. Verderop in het schoolgebouw konden zij de toekomstige vaklie- D onder dagmiddag is in de l.t.s. te Vlissingen openbare les gehouden. De ouders van de leerlingen konden er met eigen ogen zien, „wat hun jon gens nu eigenlijk op school doen (Foto P.Z.C. den aan het werk zien, in de theo rielokalen, in de smederij, in de houtbewerkingsruimte en ook in het gymnastieklokaal. De werkstukken van de jongens, die in het eerste leerjaar van de l.t.s. algemeen creatief onderwijs ontvangen, lagen ook in een der lokalen voor bezichtiging klaar. En terwijl de ouders zich zo een beeld vormden van „wat hun jon- fens op de school nu eigenlijk doen" onden zij daar tussendoor met het onderwijzend personeel van gedach ten wisselen over de vorderingen van de pupillen. De instructieve bijeenkomst in de middaguren werd 's avonds onder goede belangstslling voortgezet. Vlissingen zat enige tijd zonder leidingwater Een deel van Vlissingen heeft donderdagavond geruime tijd zonder water gezeten. De oor zaak was de bijzonder grote afname in de vooravond. Het grondwaterpeil is zo laag, dat de waterleidingmaatschappij onder zulke omstandigheden niet voor voldoende water kan zorgen. Vlissingen krijgt een gedeelte van zijn drinkwater uit Zuid-Beveland, waar de laatste dagen zeer veel water is gebruikt bij het besproeien van tuintjes e.d. Er ontstond daardoor een tekort, dat in Vlissingen het eerst merkbaar werd. Inmiddels heeft donder dagavond een onweersbui bo ven Zuid-Beveland regen ge bracht, waardoor de situatie enigszins verbeterd is. isBSfe mmm Het zijn vooral de winkels met de molentjes en de klompjes die ruime belangstelling van de Belgische dag- toerist genieten. Foto P.Z.C.). Slot van pag1 voor. „Kijk", zeggen ze en stoten elkaar aan met de ellebogen, „weer zo'n mooi tuintje voor zo'n nét huis je. Wat zal het er binnen gezellig zijn...." En als men plotseling een bejaarde boer of boerin In Zeeuws kostuum ontwaardt, wordt men echt enthousiast. Intussen blijven de ogen ijverig het land afspeuren naar de veelgeroemde Hollandse bloemen. Als de bus Westkapelle begint te na deren, bereidt de reisleider de toeris ten daar op voor door met nadruk over de dijk te spreken „die we aan stonds gaan zien, en die ontelbare malen door de zee werd doorbroken, en telkens weer doorbreekt". Zonder dat de passagiers het ge merkt hebben zijn ze de dijk opge reden. Ze voelen zich even „op de Westkappelse dijk", zijn toch een beetje teleurgesteld, maar wenden zich dan. resoluut tot het oorlogsmo nument, dat nu een opvallende plaats heeft gekregen, en vooral de oud- strijders in het gezelschap, nemen dan de explicerende taak van de reis leider over. Veer e Dan naar Domburg, waar het zo heerlijk pootje-baden is. De ouderen blijven op een terras achter een pin. teke, en bereiden zich voor op een bezoek aan het zo geroemde Veere. Tevreden verlaat men Domburg, want de huisjes zagen er daar ook erg netjes uit, en in Veere is men nog tevredener, omdat het oude huisjes zijn die er netjes uitzien. De reislei der heeft liet een en ander verteld over hot vissershaventje, maar daar voor heeft men niet veel tijd, want snel gaat het naar Middelburg. Middelburg is het hoogtepunt. Vooral voor die leden van de groep die lie ver naar de markt gaan, of liever winkels kijken, dan een bezoek te brengen aan „Miniatuur", Er is hun veel verteld over de oude stad Mid delburg met de mooie historische ge bouwen, over de vele verwoestingen en het fraaie herstel. Maar belangrijk zijn slechts do vele winkels vooral die met klompjes en molentjes de markt met plotseling heel veel Zeeuwen in oud kostuum, en de zo nette huisjes, die ze nu stilletjes proberen ook eens van binnen te be kijken. Dan is er nog even tijd voor een terrasje en het gaat weer snel op Vlissingen aan. Tijdig bij de boot zijn, dat weten de chauffeurs uit er varing, en een niet te late boot te rug-, en de „toer rond Walcheren" is weer gemaakt. „We zouden gaarne nog eens terug keren", zeggen ze, als ze weer op „de overzetboot" stappen. KUNST Expositie A. Pihl Vlissingen, knnstzaal Bikker. IN DE kunstzaal van boekhandel Bikker te Vlissingen is wederom 'n expositie ingericht van de kunst schilder A. Pihl, die hier destijds de buteerde en van wie men sindsdien regelmatig werk heeft kunnen zien. Werk, dat een gang naar deze ten toonstellingen nog steeds rechtvaar digde en dat is ook nu het geval. Het blijft boeien. Pihl handhaaft naast een rijke produktie zijn niveau en Vissingen is als inspiratiebron voor hem klaarblijkelijk nog lang niet opgedroogd. Daarvan getuigen met name enkele mooie doeken van oude stadsgedeelten: „De Paauw", „Korte Zelke" en „Rioolstraatje". Vooral in het laatste bereikte Pihl een groot evenwicht in compositie, verrast hij met een kloeke, trefze kere toetst. In het grotere doek „De Paauw" boeit vooral het kleurge bruik (blauw, wit en blauwwit do mineren) en dat laatste is trouwens in het algemeen het geval. Pihl buit zijn palet wel uit. Het leidt niet al tijd tot even goede resultaten; in sommige van zijn „Schepen" zou een beheerster en genuanceerder verfge- bruik bèpaald geen ovei'bodige weel de zijn geweest. In die gevallen heeft het er alle schijn van, dat de emotie van de kunstenaar triomfeerde over zijn technisch kunnen. Geen ramp,, want voor dat laatste blijft een ver dere ontwikkeling immers altijd mo gelijk. Onder de in totaal 32 werken zijn enkele ingetogen stillevens, bloemen, geschilderd in felfrisse tinten, zoals ook een „Koninginnedag" er ineens met tintelende kleurtjes uitspringt. Schepen en stadsgezichten voeren echter de boventoon op deze expo sitie, waarbij de stadsgezichten het naar onze mening kwalitatief winnen van de schepen. Die schepen vormen weliswaar een onderwerp, waar Pihl kennelijk in hoge mate door geob sedeerd wordt en dat hij zeer wisse lend weet te benaderen, maar waar bij tevens de vormgeving wel eens lijdt onder het uitzonderlijke van de visie. Niettemin: een tentoonstelling, die voor velen ongetwijfeld zal leiden tot een alleszins prettige, hernieuw de kennismaking. Dat blijft mogelijk tot 21 mei a.s. Vi B. Expositie schilderijen van Vaarzon Morel Veere's burgemeester verrichtte opening Burgemeester I. F. den Beer Poor- tugael van Veere heeft woensdag middag in de knnstzaal Van Benthem en Jutting te Middelburg een ten toonstelling geopend van de Veerse kunstschilder W. Vaarzon Morel en diens vader W. F. A. I. Vaarzon Mo rel. In zijn welkomstwoord roemde de heer B. P. Carrière het werk van de Veerso schildersfamilie, met wie hij al lang prettige contacten ver klaarde te hebben. „Het stemt gelukkig, wanneer je deze schilderijen en aquarellen aan de muur ziet hangen", betoogde bur gemeester Den Beer Poortugael j._„ het begin van zijn openingstoe spraak. Wat de burgemeester in de Vaarzon Morels bekoort is bij de grootvader, W. F. A. I. Vaarzon Mo rel, de blijde kijk, die hij op het leven had, hetgeen met name in diens bloemenwerken tot uiting is gekomen, en bij de vader, W. Vaar zon Morel, diens overgave in het minutieuze. Verder roemde de burgemeester de rake tekeningen en schilderijen van Wim Vaarzon Morel. „Het tintelt bij alle drie van leven", verklaarde jhr. Den Beer Poortugael, die betoogde, dat een saaie kamer een metamor fose krijgt, als er een doek van de Morels komt te hangen. Het deed de burgemeester bijzonder genoegen, dat de provincie leden van de Veer se schildersfamilie opdrachten gege ven heeft. Tot slot dankte hij de heer Carrière voor diens initiatief. Slachtoffer auto-ongeval hij Breda overleden De heer W. Sies uit Goes, die woens dagavond op do rijksweg Breda-Et- ten nabij het kruispunt aan de Brem- berg met zijn auto tegen een boom botste, is in dc nacht van woensdag op donderdag in het St.-Ignatiuszie- kenhuis te Breda overleden. Het slachtoffer liep bij hot ongeval een schedebasisfractuur, een inge deukte borstkas en een beenbreuk op. (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Elcct.ro: Razzia in de on derwereld. 19 en 21.15 uur, 13 jaar; Schouwburg: Some like it hot, 20 uur, 18 jaar; Minlatu j.t Walcheren, Mo lenwater: geopend van 918 uur; Gouden Poorte: jaarverg. N.B.B., 20 uur; Schuttershof: schooldag, 9 uur. Vlissingen Luxor: Liane, de witte sla vin. 20 uur, 14 jaar; Alhambra: Some like it hot, 20 uur, 18 jaar; Voorma lige Nutskleuterschool Hobeinstraat: tentoonstelling 1940—1945: Kunsthan del Bikker: schilderijententoonstelling A. Pihl, 9—12.30, 14—18 uur; Britan nia: lezing met dia's over Oorlog aan de Scheldemond, 20 uur. Goes Grand: Sonio like It hot, 20 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2