PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower heeft plan voor bezoek aan Rusland nog niet opgegeven Naar Walcheren voor bloemenen nette huizen SELWYN LLOYD: VRIJHEID VAN BERLIJN WORDT GEHANDHAAFD SPEURTOCHT VAN DUIKBOTEN VOOR AUSTRALISCHE KUST BELGISCHE KAMER VOOR ECONOMISCHE UNIE PRINS AU KHAN VERONGELUKT 203e jaargang - no. 112 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. MlnJra. p. advertentie 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, O. P de Pauwstr, 9. tel. 2U. Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Zlerikzee. red tel 2425. adm. tel. 2004. Amerikaans antwoord op Russische nota Een Amerikaans antwoord op de Sowjet-nota over het boven de Sowjet-Unïe neergeschoten Amerikaanse vliegtuig is donder dag te Moskou overhandigd. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, die dit meedeelde, zei dat de Amerikaanse ambassade nog geen ant woord heeft ontvangen op het verzoek een onderhoud te mogen hebben met Francis Gr. Lowers, de gevangen genomen piloot van het neergeschoten vliegtuig. Inmiddels heeft president Eisenhower aan een groep Republikeinse con gresleden verteld, dat hij zijn plan om in juni naar Rusland te gaan niet opgeeft, tenzij Kroesjtsjew die uitnodiging persoonlijk intrekt. „Het Witte Huis" heeft bekendgemaakt dat de president overweegt een verklaring over de situatie, welke is ontstaan door het incident met het spionage- vliegtuig uit te geven, voor hij zaterdagavond naar de topconferentie in Parijs vertrekt. wen na de ondertekening van een vredesverdrag met Oost-Duitsland. De Russische premier antwoordde na de ondertekening van het vredes verdrag, is de status van Berlijn ge wijzigd. De bezetting van West-Ber- lijn zal dan een voorbije episode zijn. De Duitse Democratische Republiek krijgt dan het volledige gezag over haar grondgebied en zal de toegang tot West-Berlijn controleren. Sommigen "zeggen dat de weste lijke mogendheden de toegang tot West-Berlijn zullen forceren. Ik Weer dreiging van Kroesjtsjew De piloot van het Amerikaanse vlieg tuig, Powers, is aangeklaagd inge volge een artikel van liet Russische wetboek van strafrecht, dat handelt over de „misdadige verantwoorde lijkheid voor misdaden, die tegen de staat zijn gericht". De aanklacht zegt, dat Powers „als piloot in dienst van de Amerikaanse inlichtingen dienst op 1 mei 1960, komend uit Pa kistan, in een speciaal uitgerust vliegtuig de Russische grens schond om strategische inlichtingen te ver krijgen en dat hij verscheidene Rus. sische districten fotografeerde en ander spionagemateriaal verzamelde" Francis Powers heeft zijn getuigenis ondertekend. Achttien uur na deopmerking van Kroesjtsjew, dat hij niet graag in Eisenhowers /wboenen zou staan als dezé de vüTgöAde 'maand cfé SoytjOw Unie bezoekt, had het Russische persagentschap „Tass" nog geen mel ding van deze toespeling gemaakt. Buitenlandse kranten ondervonden moeilijkheden hij het doorgeven van hun verhalen naar het buitenland. De eerste hoogtepunten van de rede werden uitgeseind, maar veel van hun latere kopij, die werd ingediend bij de Russische censuur werd vast gehouden. Volgens sommigen zou Kroesjtsjew op net tijdstip dat hij zijn opmer kingen maakte, nog niet op de hoog te zijn geweest van de verklaring van Eisenhower dat hij nog_ steeds ver wacht naar de Sowjet-Ünie te gaan en niet meent dat het vooruitzicht voor dó topconferentie beslissend ge wijzigd is. Andere waarnemers in Moskou acht ten de toon van Kroesjtsjew een aan duiding dat zijn enthousiasme voor de topconferentie en liet bezoek van Eisenhower taande. Oorlog Kroesjtsjew heeft op zijn persconfe rentie nog gezegd dat vluchten als van het Amerikaanse spionngevlieg- tuïg de vrede in gevaar brengen om dat, als het weer gebeurt, de Sowjet- Unie de betrokken luchtbases zal ver nietigen. „En dat zou oorlog kunnen betekenen", aldus de Russische pre mier. De Amerikaanse verklaring dat de spionagevlachten worden voortgezet, noemde Kroesjtsjew een openlijke be dreiging van de vrede. Kroesjtsjew zei ook: „Als de Ameri kanen een oorlog ontketenen, zullen zij ongetwijfeld in de eerste minuut van die oorlog zien wat het betekent als er een atoombom in bun land neerkomt". Men vroeg hem toen of hij vluchten van westelijke vliegtuigen naar Ber lijn als agressieve daden zou beschou- wil U echter een ding duidelijk maken 1 Als iemand dit mocht proberen, zullen .onze militaire eenheden, die in Oost-Duitsland zijn om de vrede, te waarborgen, de westelijke heethoofden laten merken wat het resultaat hiervan is". Brief Burgemeester Willy Brandt heeft gis teren aan het parlement van West- Berlijn verteld, dat hij dinsdag een brief heeft ontvangen van de Britse minister van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, waarin beloofd werd dat de vrijheid van Berlijn zal worden ge handhaafd. Ook schreef Lloyd dat op de zitting, die de raad van de NAVO in Istanboel heeft gehouden, een stemmigheid bestond ten aanzien van het westers beleid dat op de a.s. topconferentie moet worden gevoerd. Geheim Premier Kroesjtsjew heeft een voor stel van de westelijke leiders om de besprekingen op de topconferentie van volgende week geheim te hou den „half aanvaard", zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde in Lon den vernomen. Het westen heeft het voorstel gedaan om de kans van sla gen te vergroten. Het vreest dat de discussie snel in een propagandaslag zal ontaarden als 't besprokene ge publiceerd wordt. Diplomatieke waarnemers geloven, dat veel van het besprokene toch wel zal uitlekken. NIET NADER GEÏDENTIFICEERD VOORWERP Mededeling van Kroesjtsjew heeft woensdag een on verwacht bezoek gebracht aan de tentoonstelling waar de brokstukken van het neergehaalde Amerikaanse U-2 vliegtuig zijn ondergebracht. Foto links: Kroesjtsjew bij de vlie gershelm van piloot Powers. Nadat de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromyko in Moslcou een persconferentie had gehouden over het neergehaalde Amerikaanse vliegtuig, onderhield Kroesjtsjew zich met de buitenlandse correspon denten. Radiofoto's A.N.P.). Australische minister Voor de Australische kust in de om geving van Sydney is onder water een niet nader geïdentificeerd voor werp waargenomen, zo heeft de Aus tralische minister van marine, John Gorton, donderdag in het parlement meegedeeld. Anti-duikbootfregatten zijn in de buurt en houden dag en nacht con tact met het voorwerp en neptune bommenwerpers worden in staat van paraatheid gehouden, aldus de minis ter, totdat net voorwerp nader ge ïdentificeerd is. „Wij willen weten wat het is en wensen geen enkel risico te lopen", aldus de minister. Naar de mening van enkele marine autoriteiten is net voorwerp mis- seHÏeÏT t?en*wrak, iiöev?h'l er litets 'be-l^ kehd is over een schip dat daar ver gaan zou zijn. Het voorwerp ligt vijftien mijl ten Noordoosten van Sydney in 135 meter diep water. Ook twee Britse onderzeeërs nemen aan de speurtocht deel. Het zijn de „Anchroitc" en de „Andrew" die volgens uit Sydney ontvangen berich ten een speciale uitrusting aan boord hebben. Drieënveertig Birmaanse soldaten, die de kern gaan vormen van landbouwne derzettingen aan de grens van hun land, zijn in Israël aangekomen, om daar een jaar lang ondervinding op te doen van het boerderljbedrijf en de coöperatieve onderneming. NA BESPREKING VAN VIER UUR Francis Powersde piloot van de U-2, zoals hij in Moskou werd gefotogra feerd, gekleed in zijn vliegersoveraïl. (A.N.P.-telefoto}. Politieke wil aanwezig voor oplossing van Schelde-Rijnverbinding De Belgische Kamer van volksverte genwoordigers keurde dondcrdagmidl dag na een bespreking van nauwe lijks vier uur het verdrag voor de Economische Beneluxunie met 123 tegen 11 stemmen bij 3 onthoudingen goed. Tegen stemden 10 leden van de laud- bouwfractie van de christelijke volks partij en een communist. Twee C. V. P.-ers en een liberaal onthielden zich van stemming. Minister Wigny betoogde voor de stemming in zijn rede, dat de Euro pese Economische Gemeenschap geen reden is om de Benelux-samenwer- king niet te aanvaarden. In econo misch opzicht en wat de buitenland se politiek betreft is de Benelux verder dan de E.E.G., zo zei hij, en bovendien zullen de drie landen al leen indien zij gezamenlijk optreden een krachtige stem kunnen laten ho ren in de gemeenschap tegen de „grote drie" daa.vin:" FrtWcrijV Duitsland en Italië. De Belgische minister onderstreep te de noodzaak om tot een geza menlijke economische politiek van de drie landen te komen. Een harmo nisatie van het kostenpeil zal echter nodig zijn. In economisch opzicht zijn reeds belangrijke resultaten be reikt. „Nederland is voor ons be langrijk geworden, maar ook Neder land trekt daarvan de voordelen." Over de buitenlandse politiek zei Wijpiy, dat daarin een „Benelux-ge- dachte" is gecreëerd. Het contact tus sen de mimsters is veelvuldig en Bel gië en Nederland stellen groot be lang in de wederzijdse standpunten, „hetgeen niet noodzakelijk betekent, dat altijd een gemeenschappelijk standpunt wordt bereikt." Drie vraagstukken noemde minis ter Wigny vervolgens in de Bene- lux-samenwerking: de landbouw, de waterwegen in het algemeen en de Schelde-Rijn-verbindmg in het bijzonder. Wat de landbouw betreft herin nerde de minister aan het Belgi sche standpunt, dat liberalisatie vooraf dient te gaan aan harmo nisatie. igny betoogde voorts, dat wat de ,ter hoi legde ér de nadruk op, dat de over- g°e- warerwegenkwestie betreft er de hoop bestaat op een oplossing. Hij op, dat de ovr eenstemming tussen Nederland België over de Schelde-Rijn-verbin- ding alleen slaat, op de te voeren pro cedure hetgeen naar hij zei blijkt uit het besluit om de besprekingen te hervatten „hoewel ook de politieke wil aanwezig is om tot een oplossing te komen." De Nederlandse minister van land bouw, Marïjrien, sprak na het verne men van de uitslag van de stem ming in de Belgische Kamer zijn vreugde uit over de aanvaarding van het verdrag voor de economische unie. In het bijzonder wees hij op de internationale betekenis van dit feit. Minister Marijnen vertoeft in Brus sel bijwonen van de E.E.G.- Donderdagavond is in de Parijse voorstad Suresnes prins Ali Khan bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De auto die hij bestuurde, een grijze „Lancia", geraakte in bot sing met een „Simca Arondc", die uit tegengestelde richting kwani. De prins was op slag dood.' De mannequin Bettina die naast de prins zat, liep een verwonding aan 't voorhoofd op. De chauffeur van de prins, die zich achter in de wagen bevond, zou licht gewond zijn, even als de bestuurder van de „Simca". Prins Ali was een van de beroemdste eigenaars van renpaarden. De huidige Aga Khan is een zoon uit het eerste huwelijk van prins Ali met de Britse Joan Yarde-Buller Guinness. In 1949 huwde prins Ali met de filmster Rita Hayworth, Zij scheidden in 1953. Op 4 maart 1958 overhandigde hij zijn geloofsbrieven als permanent vertegenwoordiger van Pakistan bij de Verenigde Naties. Hij werd enke le maanden later gekozen tot vice- voorzitter van de Algemene Verga dering. Waarom de Belgen een dagje over komen Waarom trekken ïn het seizoen dagelijks honderden Belgen voor een dagje over de grens om Zeeland, of in het bijzonder Walcheren een bezoek van een dag te brengen Wat is voor al deze mensen, die dagelijks met hun bussen over de Schelde wor den gezet, de charme van het eiland En hoe wordt het aan bevolen Ettelijke „Kom-naar-Zeelaud- folders", reisbureaus en reislei ders weten er wel het een en an der over te vértellen. En als men een willekeurige Belg er naar vraagt zegt hij „Walche ren Ja, daar moeten we eens naar toe. Het moet er heel schoon zijn met bloemen, mooie tuintjes en zojuist herstelde dij ken. En de markt van Middel burg, en Veere.... Ook gisteren, een zonnige donderdag, verzetten de veerboten weer menige dagtoerist. De „toer-over-Walche- ren" begint gewoonlijk voor het sta tion te Vlissingen, waar de lege bus sen, zojuist van de boot gereden, wachten op de pasagiers. De drom men komen van de aanlegsteiger, druk pratend over de „schone over zetboot" waarover ze allemaal zo „content" zijn. En als de dagtoeris ten zich niet te lang laten ophouden door plotseling opgedoken heren die de mouw van hun colbertjasje op schuiven en een arm vol horloges te koop aanbieden, om van andere soe- veniers nog te zwijgen, zit de bus spoedig vol, en kan da toer beginnen. De Boulevard Eerst het rondje door Vlissingen want daarvoor heeft men op de te rugweg vast geen tijd meer waar bij de boulevard natuurlijk zeer be langrijk is. En passant wordt men attent gemaakt op 'het standbeeld van ene zeeheld „De Ruyter" we ten enkelen te vertellen en dan begint een druk vergelijken met de Belgische boulevards in de kustplaat sen. De Vlissingae boulevard komt er bij dia vergelijking nog aardig goed af, De reisleider heeft veel over Middel burg verteld. Maar ondanks de oude gebouwen en de historische plaatsen blijken de winkels en de Markt toch veel aantrekkelijker. Bovenstaand ge zélschap uit Nieuwpoort spoedt zich er dan ook snel heen. Foto P.Z.C.). want hier en daar ziet men bloemen voor de huizen, en die huizen zien er allemaal wel netjes uit. „Dat doen ze tóch, in Holland", vertelden enkele bejaarde dames van een gezelschap uit Nieuwpoort. „We wonen eigenlijk dichter bij Frankrijk dan bij Holland, maar we dachten dat we beter naar Holland konden gaan want daar ziet alles er netter uit. En in Holand zijn bloemen en vriendelijke mensen in boerenkostuumpjes...." Van Vlissingen gaat het in de rich ting Koudekerke. De reisleider maakt zijn passagiers voortdurend attent op de fraaie duinenrij, het weidse platteland en de welvarende koeien, maar men heeft er maar een half oor (Zie slot pag. 2 kol. 4) DEN HAAG VERWACHT: Benelux-grenzen open op 1 juli (Van onze redactie). Naar het zich laat aanzien zullen de inwoners van de Beneluxlanden alsmede buitenlanders van 1 juli af aan de grenzen BelgiëNederland en BelgiëLuxemburg geen paspoorten, toeristenkaarten of visa meer moe ten tonen. Men zal echter wel iden titeitspapieren bij zich moeten heb ben, omdat het in bepaalde omstan digheden noodzakelijk kan zijn, dat de politie in de Benelux-Ianden de identiteit vaststelt. Over enkele kwesties, die met het vrije-personenverkeer verband hou den, wordt nog met de Benelux- partners overleg gepleegd. Maar vol gens het departement van buiten landse zaken te Den Haag zijn er geen redenen aanwezig, die uitstel van openstelling van de Benelux- grenzen noodzakelijk maken. Men zal er wel rekening mee moeten houden, dat bagage-controie na 11 juli aan de binnenlandse Benelux- grenzen voorlopig nog zal voortdu ren. Dit is een vraagstuk apart dat tezamen met de goederencontrole na 1 juli nog onderwerp van be sprekingen zal zijn tussen de drie landen. Zuigeling weggenomen terwijl moeder winkelde Woensdagmiddag is te Walsall in En geland een drie maanden oude zuige ling weggenomen uit de kinderwagen waarin zij voor een warenhuis stoml. De politie heeft het onderzoek groot scheeps aangepakt. Walsall werd on middellijk met een. politiekordon om geven. Maar tot dusver ontbreekt elk spoor. Mevrouw Jean Grifftihs had de kin derwagen met haar dochtertje buiten de winkel neergezet. Ze zou een speelgoedpistool ~voor haar zoontje kopen en bleef slechts enkele minu ten weg. Maar toen ze terugkwam was haar dochter verdwenen. MINDER WIND Vrij zonnig en slechts hier of daar een bui. Overwegend matige wind, iu hoofdzaak tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1