IN I960 NOG NIEUWBOUW KINDERZORG-PAVIUOEN? WALCHERSE SMEDEN VIERDEN JUBILEUM VAN ORGANISATIE DAGNUVERHEIDSONDERWIJS IN GOES: DUIZEND LEERLINGEN BAKKERSBEDIENDE REED UEVER IN DONKER PROVINCIALE ZEEUWSE. COURANT DONDERDAG 12 MEI. 1960 Advertentie Achter vijf in straatwand passende gevels komt modern bejaardentehuis Te Zierikzee zal binnenkort de bouw van een rooms-katholiek bejaardentehuis worden aanbe steed, dat daar naast het r.-k. zie-' kenhuis aan het Havenpark zal vèn-ijzen. Een modern tehuis uiteraard, waarvan het „gezicht" echter uitstekend zal passen in de straatwand van dit oude Zierik- zeese plein. Het tehuis wordt ge situeerd achter vijf geveltjes, waardoor het karakter van de straatwand geen geweld zal wor den aangedaan. Op de plaats waar het tehuis zal worden gebouwd staan thans zes huizen, vijf ervan zijn reeds ontruimd. Twee gevels, de meest linkse, van de panden f' 37 en 39 behoeven niet te wor den afgebroken. Deze zullen wor den gerestaureerd. De vier ande re de lage huizen, de num mers 41. 43, 4-5 en 47 zullen on der de slopershamer vallen. Er komen drie gevels voor in de plaats, een oplossing, die qua ste- deschoon ten zeerste zal worden toegejuicht. De nieuwe gevels worden dus aangepast bij de ove rige bebouwing aan Oude Haven, Havenpark en Havenplein.' Zes wordt daarom vijf in Zierikzee... (Foto P.Z.C.) JAARVERSLAG 1959 VERSCHENEN Het bestuur van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg lieeft zijn grote schare medewerkenden thans via een uitgebreid jaarverslag over 1959 op de hoogte gebracht van de weder waardigheden der vereniging en de verschillende tehuizen. De eerste oorzaak voor deze nieuwe koers is de moderne opvatting van het diaconaat; in zijn „ten geleide" merkt voorzitter ds. H. M. Strating met dankbaarheid op, dat de Kerk haar dienende taak ten opzichte van Kinderzorg heeft begrepen. De tweede oorzaak zijn de nieuwbouwplannen in deze tijd van veel wikken en wegen acht ds. Strating het goed, dat ieder die belang stelt in het. werk van Kinderzorg, inzicht krijgt in het waarom en hoe van dit werk. I merking, dat liet Kinderzorg. in 1959 1 financieel goed is gegaan. De vrien den en vriendinnen van de. vereni ging hebben het mogelijk gemaakt, dat het tekort op de verzorgingsuit gaven werd gedekt. Dit kon gebeuren dank zij de medewerking van de jon gens en meisjes, die trouw met de busjes aankloppen, de corresponden ten, de kerkeraden, de diaconieën, alsmede de steun van de rijksover heid. De balans per 31 december 1959 sluit met een totaal aan inkomsten en uit gaven van bijna 624.000, waarbij een batig saldo van bijna 39. De verlies- en winstrekening geeft een totaal van bijna 46.130 aan. Dé busjes brachten bijna 30.000 op Dank zij veel sleun goede financiële resultaten De bouwplannen bevinden zich mo menteel op het departement van justitie. Naast de visie van ds. Stra ling, die een lange weg van veel en moeizaam onderhandelen verwacht, is die van secretaris A. O. Burger wat optimistischer. Hij verwacht, dat nog dit jaar begonnen kan worden met de bouw van de verschillende pa viljoens. Aan het begin van zijn jaarverslag herinnert de heer T. J. Kolk, de di recteur van Kinderzorg, aan do gro te betekenis, die ds. N. M. de Ligt voor de vereniging gehad heeft. Hij was het, die in 1906 het initiatief tot de oprichting nam, omdat het kinderbeschermingswerk zijn volle liefde had. Uit de veelheid van be langrijke zaken vertelt de heer Kolk vervolgens iets over de kinderen, de milde gaven van de véle Kinderzorg- vrienden, de medewerkenden van de kinderbescherming, het maatschap pelijk werk (de gezinsinspectie) en over de bouwplannen. De gezondheidstoestand van de kin deren noemt de heer Kolk doorlo pend uitstekend. Daar het aantal jon gens terugliep, dank zij plaatsing onder andere in goede kosthuizen, zijn er thans nog twee jongensgroe- pen, de schooljongens en de stude- rende-werkende groep. „Welgelegen" te Serooskerke was overwegend vol ledig bezet. Ook het aantal kinderen in het debielenhuis liep wat terug, omdat enkele ouderen in goede in terne betrekkingen en kostpleogge- zinnen konden worden geplaatst. Het tehuis voor werkende-studerende meisjes was in 1959 volledig bezet. Bezetting Kinderzorg had in 1959 bemoeienis met in totaal 44 jongens, waarvan er in de loop van liet jaar 38 vertrok ken. In het kleuterhuis ..Welgelegen" waren in 1959 in totaal S3 meisjes en 19 jongens, waarvan 9 meisjes en 4 jongens vertrokken. In liet debie lenhuis verbleven 30 meisjes en 43 jongens, terwijl er per 31 december j.J. 21 meisjes en 31 jongens ver pleegd werden. Het tehuis voor wer kende meisjes had bemoeienis met 30 meisjes. In het afgelopen jaar ver trokken er 13, zodat er op het einde van het jaar nog 17 overgebleven wa ren. De busjesactie bracht weer meer geld op dan in 1958. Daarbij was de aard appel- en fruitinzameling dermate verrassend, dat de kinderen het ge hele jaar door volop konden worden voorzien. Ook de steun van het co mité „Sport Steunt Zoneveld" wordt dankbaar gememoreerd. Dank zij de jaarlijks terugke rende weekeinden in „Hedenesse" komt een betere communicatie en re latie tot stand. Door de nieuwe inzichten bij het maatschappelijk werk namen de werkzaamheden toe. De heer Kolk denkt hierbij aan de contacten met de ouders, de vorbereiding van kin deren en ouders bij de plaatsing in een tehuis en de nazorg. Penningmeester Burger begint .zijn financiële verantwoording met de op- Kloetinge akkoord met grenswijzigïngsvoorstellen Na een besloten zitting verklaarde de raad van Kloetinge zich woens dagavond akkoord met bet voorstel van Gedeputeerde Staten inzake wij ziging van dé gemeentegrens met Goes. Dit voorstel behelst afstand van honderd hectare grond gelegen tussen de Havéndijic van het Goese Sas en de Steileweg. De raad besloot echter nog te attenderen op een ver zoek van Kloetinge, daterend van mei 1954, waarbij deze honderd hec tare grond aan Goes werd aangebo den, om do grens aan de 's-Graven- polderseweg te corrigeren. Een der gevaarlijkste kruispunten van Zeeland, zoals de voorzitter, mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye het in de raad noemde, zal eerlang verbeterd worden. Hier mede werd bedoeld het kruispunt Buys-BallotstraatRijkswegLewe- straat in Kloetinge. Het werk dat uitgevoerd wordt door de rijkswater staat, zal een bedrag vergen van on- feveer 200.000. Gezien het lokale clang voor Kloetinge hadden B. en W. na overleg met rijkswaterstaat voorgesteld om 10.000 in de kosten bij; te dragen, De raad ging hiermee volledig akkoord. Voorts werden nog twee belangrijke besluiten genomen. Het eerste was dat tot gunning van de verbouw van het- verenigingsgebouw „Amicitia" na inschrijving aan de heer L. Dek ker te Kloetinge voor 22.556 en het tweede dat t.ot gunning van de bouw. van zes woningwetwoningen aan de heer J. Bayens" te KapcIJe voor de prijs v.an 74.264. Deze wo ningen zullen gebouwd worden aan de Hemstrqat in het nieuwe bouw plan. Internationaal weekend eind mei te Hedenesse Uitgaande van het provincialal be stuur van de organisatie van hervorm de gemeenteleden „In Dienst der Kerk", zal op 28 en 29 mei op „Hede nesse" een weekend worden gehouden, waartoe de leden van de hervormde mannen- en vrouwenverenigingen, Jonge Kerkgroepen en kerkeraden, zowel uit België als uit Zeeland, zijn uitgenodigd. De officiële opening zal geschieden door de voorzitter van het provinciaal bestuur, ds. J. H. Hoffman van Kou- dekerlce. De leider van het maat schappelijk werk der Herv. Kerk in deze provincie, ds. H. M. Strating te Goes, spreekt vervolgens over „De Kerk van morgen", waarbij o.m. de bekende „Haanstra-kleurenfilm „En de zee was niet meer" zal worden vertoond. Wika De Haan spreekt over „Ons bezoek aan Brugge", toegelicht door kleurenfilms over de schilder Van Eyck en dia's over de schilder Hans Memlinck. Zondag 29 mei gaan „de weekenders" per autobus naar Brugge, alwaar ds. Beerninck in de hervormde kerk zal voorgaan, waarna Brugge, (o.a. het Memlinck-museum) zal worden be zichtigd. Na de terugtocht gebruikt het gezelschap het diner op „Hede nesse". Om drie uur spreekt ds. Beerninck dan over „Het Protestan tisme in België", gevolgd door discus sie. De nog overgebleven tijd is be stemd voor ontspanning en voor de broodmaaltijd, waarna net weekend zal worden gesloten. FEEST IN MIDDELBURGSE SCHUTTERSHOF Twee bestuursleden werden gehuldigd Woensdag heeft de heel Walche ren 'omvattende afdeling Middel burg van de Bond van Smeden-, Constructie- en Machinebedrijven (B.S.C.M.) baar 60-jarig bestaan herdacht, hetgeen gevierd werd met een drukbezochte jubileum vergadering, een receptie, een di ner en een toneeluitvoering. De feestelijke herdenking van dit ju bileum kreeg voor een tweetal be stuursleden een extra feestelijk tintje: voor voorzitter S. Kille- brand, omdat hij reeds 20 jaar deze functie vervult en voor pen ningmeester H. L. Meyers uit Se rooskerke, die reeds 25 jaar de afdelingsfinanciën beheert. De feestelijkheden begonnen 's middags met een drukbezochte jubileumvergadering in het Schut tershof waar voorzitter S. Hille- brand alle aanwezigen verwel komde. Vervolgens gaf de secretaris, do heer I. J. Schieman een historisch overzicht van de afdeling, die op initiatief van de heer I. A. van Rentergem was opgericht. Op 30 januari 1900 was een eerste schrijven uitgegaan naar alle smeden, waarin op de noodzaak van het georganiseerd zijn werd gewezen. Het gebeurde op de vol gende wijze: „Tengevolge van de steeds stij gende prijzen van het IJzer wen- schèn vele smeden in Walcheren eene vergadering bijeen te roepen, om te trachten met onderling goedvinden de tarieven v.oor ver- schillend ijzerwerk in evenredig heid daarvan vast te stellen". Op 3 maart volgde hierop de op richtingsvergadering. Vooral in het begin maakten do smeden een moeilijke tijd door. De prijzen waren laag, maar langzaam aan is er verbetering gekomen, „Maar ook op technisch gebied is er zeer veel veranderd in deze bedrijfs tak", aldus memoreerde dc lieer Schieman. Deze bood vervolgens de jubile rende voorzitter een boekenbon aan. Voor zijn vele- verdiensten was de heer Hillebrand in het af gelopen jaar reeds benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau, Penningmeester H. L. Meyers, die 35 jaar deze functie vervult, kréég namens de landelijke orga nisatie een oorkonde aangeboden en van de afdeling een portefeuil le. Ook secretaris I. J. Schieman was (Advertentie) een kleine hulde toebedeeld. We gens zijn verdiensten als lid van de commissie hulpactie B.S.CJV1. tijdens en na de oorlog en de ramp, werd hom ook een oorkon de overhandigd. Vervolgens bracht do heer B. W. Naber uit Dalen (Drente) namens de raad van bestuur van de lande lijke organisatie gelukwensen aan het afdelingsbestuur mot dit ju bileum over. Als vertegenwoordiger van de stichting vakopleiding „Smeco- ma" werd dit gedaan door de heer R. van der Meer, directeur van het bondsburcau B.S.C.M. te Utrecht. Namens de provinciale vereniging voor ijzerhandel en de fa. Stokvis werden gelukwensen overgebracht door de he6r M. Looise. Tijdens de hierop volgende recep tie maakten velen van de gelegen heid gebruik om het jubilerende bestuur nog te feliciteren. Na het diner, waar ook enkele sprekers het woord voerden, gaf de perso neelsvereniging van „De Schelde" een opvoering van het toneelstuk „Een baby van 1000 weken". JAARVERSLAG „DE AMBACHTSSCHOOL" In september is nieuwe ambachtsschool gereed Meer dan duizend jongens en meisjes uit Noord- cn Zuid-Beveland en ook uit andere delen van Zeeland bezoch ten op 81 december 3.959 de Instel lingen van het dagnijverheldsonder- wijs in Goes: namelijk de vakschool voor meisjes 897 leerlingen en de am bachtsschool 666 leerlingen (inclu sief 124 parttime-onderwijs). Dit blijkt uit het pas verschenen jaar verslag over 1959 van de Vereniging „De Ambachtsschool" te Goes. Zoals bekend ls de vakschool voor meisjes alweer geruime tijd in een gloednieuw gebouw ondergebracht. In september a.s. zal ook de ambachts school de beschikking krijgen over het nieuwe schoolgebouw, dat aan de Bergweg in aanbouw is. De om standigheden, waaronder in 1959 moest worden gewerkt, waren voor de ambachtsschool zeer moeilijk, al dus het verslag. Behalve in het oude gebouw werkte men nog in drie de pendances. Wel is door het vrijko men van dc oude vakschool voor meisjes nieuwe ruimte beschikbaar gekomen voor de ambachtsschool, maar daardoor werd het geheel nog meer gespreid. Uit het jaarverslag van de am bachtsschool blijkt, dat voor de cur sus 19591960 zich lieten inschrij ven 441 leerlingen, waarvan 242 voor het eerste jaar, 21 voor de kopklas autotechniek, 17 voor de kopklas landbouwwerktuig herstellen, 31 voor de kopklas metselen, terwijl drie leerlingen met getuigschrift schilde ren in deze afdeling werden her plaatst; voor het parttime-onderwijs werden voorts ingeschreven 23 cur sisten voor gezel-broodbakken, 15 voor patroon broodbakken, 20 voor patroon banketbakken, 56 voor tim meren en 13 voor schilderen. Do verschillende klassen maakten voorts enkele studiereisjes. Ook nan de culturele vorming films en concerten van de leerlingen werd het een en ander gedaan. De avondnljvcrheidsschool werd por 31 december j.l. bezocht door 321 leerlingen. Vakschool Uit het jaarverslag van de vakschool voor meisjes blijkt, dat in 1959 veel werk is verzet. Met vreugde werd ge constateerd, dat aan de vakschool de KANTONRECHTER MIDDELBURG Schikking van 15,vond verdachte aan hoge kant Een beetje vreemd verhaal vond de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgli, dc toelichting van dc 28-jarige Souburgse bakkersbedien- üe J. C. op een verkeersovertreding, waarana deze zich op 19 april j.l. had' schuldig gemaakt; f iet sou zonder voor- eu achterlicht. Volkomen open hartig vertelde de bjikkersbediende op de zitting van woensdagochtend, dat hij die avond van Koudelcerke: kwam gereden. Omdat hij van do na- tuurwude genieten reed hij zonder licht. „Wat is dat voor een grap?", wilde de kantonrechter weten, maar de bakkersbediende ging hier volkomen serieus op in. Hij vond liet gezelliger om in het donker te fietsen. „Als ik iemand tegenkwam, deed ik het licht aan en dan weer uit", zei ver dachte. Mr. Moolenbuvgh wees C. op het ge vaar van rijden zonder verlichting, wat verdachte ook wel inzag. Het wilde er bij hem echter niet in, dat de politieagent, die hem verbaliseer de, wel zonder licht had mogen rij den. „Dan is hij toch ook een gevaar op de weg" vond C. De kantonrech ter hield hem voor, dat zij hiertoe gemachtigd zijn. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, vorderde twee boetes van 5, of 1 dag hechtenis, waarbij de kan tonrechter zich in zijn vonnis aan sloot. De hulp in de huishouding J. H. uit op 20 april met haar bromfiets van uit de De Ruyterstraat zonder eerst te stopen de Poelendaeleweg was op gereden. „Ik stopte bijna", luidde haar verde diging. „Ja, maar daar staat niet: bijna stoppen, maar stop" zei de kanton vechter met énige nadruk, die ook het motief van haar doorrijden wilde weten. „Dat heb ik niet", was het antwoord. T eveel Een schikking van 15,die zij van mijnheer de officier had toege stuurdgekregen, vond zij aan de hoge kant. Onverbiddelijk hand haafde mt*. Lebret deze 15,— echter in zijn eis. „Wanneer ik een schikking van een tientje had ge kregen had ik wel betaald, maar 15,vind ik teveel" was het antwoord van mej. H. hierop. Ik stop (laar anders altijd, voegde zij er nog aan toe. Dc kantonrechter nam dat van haar aan en vonniste met 30, De verwarmingsmonteur L. M. H. had met zijn bromfiets in een bocht teveel links gehouden, waarvoor mr. Lebret 20,vroeg. Het vonnis was 15,—. Ook de expediteur J. J. V. uit Ove- zande had op 9 februari te 's-Hee- renhoek met zijn vrachtauto in een bocht teveel links gehouden, waarbij de burgemeestersvrouw van 's-Hee- renhoek met haar auto had moeten stopen om een aanrijding to voor komen. De expediteur, die niet ver schenen was, werd conform beboet: Middelburg stond terecht, omdat zij met 25,of 5 dagen. jnheid bestaat te worden opge leid tot lerares N. 19. Het aantaal pri maire leerlingen groeide weer, .zodat in september 1959 met zes klassen eerstejaars leerlingen werd begonnen, waarvan weer één kjaa voor land- bouwhuishóudonderwijs. Verschillende kassen, maakten in het verslagjaar nuttige excursies. Jeugtl- en schoolconcerten, lezingen eh dé monstraties vulden het gewone on derwijs aan. Het was plezierig om in het nieuwe gebouw met grotendeels nieuwe inventaris te werken zo, wordt opgemerkt, maar anderzijds bracht dat ook vele zorgen met zich mee. Voorts werden enkele belangrijke leermiddelen aangeschaft, zoals een bandrecorder, een filmapparaat en een. diepvrleskast. De aangifte van cursisten voor avondcursussen in koken en naaien was zeer bevredigend. De Matér Amabilisschool begon op 21 septem ber met 49 leerlingen en de Zönne- bloemcursus met 51. Er was een goe de samenwerking met de besturen van beide vormingsinstituten. lm to taal bezochten per 31 december van het vorig jaar 584 leerlingen de school, verdeeld als volgt: dagonder wijs: 897, parttime-onderwijs.,1)5 en cursisten 42. Van deze leerlingen kwamen er 116 uit Goes en ;281 uit 48 andere gemeenten. Vishandelaren uit Tholen met auto tegen boom Vishandelaar J. M. Schot uit Tholen kwam op de weg tussen Wouw en Bergen op Zoom met zijn auto te recht tegen een boom, waarbij hij en zijn zoon, die naast hem zat licht werden gewond en de wagen ernstig beschadigd werd. Dat gebeurde juist toen hij op het linkergedeelte naast een vrachtwagen reed, die hij wilde passeren. Deze vrachtauto zwenkte op dat moment namelijk naar links om een zijweg in te slaan. Geslaagd De heer A. Qulst t,e Tholen, werkzaam ter gemeente-secretarie van Stavlnlsse, slaagde voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie I. Drukke installatiedag voor Terneuzens burgemeester H Het zal wel zelden of nooit H rijn voorgekomen, dat ecu bur- eemeester twee en een half uur na zijn installatie de hoogste in den lande beeft ontvangen. Mr. H. Rijpstra, de toekomst!- 1 tre burgemeester van Terueu- s I zen, staat dit le wachten- s Woensdag 18 mei arriveert hij 1 om twaalf uur per boOt'te Ter- neuzen, waar schoolkinderen hem een aubade zullen bren- gen. Onmiddellijk daarna g I maakt mr. Rijpstra een tocht i 1 naar Sluiskil cn Driewegen 1 om kennis te maken met de bevolking. 1 Om half drie wordt de heer s Rijpstra tijdens een openbare raadsvergadering door waai-ne- mend burgemeester M. de Vos geïnstalleerd. Daarbij zal na- mens de raad het woord wor- n =j den gevoerd door de heer S. 1 W. Henry. Dm vijf uur arriveert de konin- s M gin pér boot in Terneuzen, Na m de ontvangst begeeft het ge- n zeischap van de koningin zich naar het sportpark aan het n westelijk Bolwerk, waar de leerlingen der diverse Zeeuwse n scholen hun openluchtspel zul- len opvoeren. Om kwart voor zeven brengt de Terneuzense harmonie de g nieuwe burgemeester voor ho- tel „Rotterdam" een serenade. In verband met het overladen programma voor die dag zal n eerst 's avonds om half elf In hotel „Des Pays Bas" te Ter- neuzen gelegenheid zijn tot kennismaking met de nieuwe burgemeester. Wegens de beperkte plaats- ruimte in de raadzaal zullen alleen de burgemeesters van de omliggende gemeenten' en M enkele door mr. Rijpstra uitge- m nodigde gasten bij de installa- tie aanwezig zijn. illllllllHIII»<'l'HIM|||||||||||||||||||||||||li|lil||||||||||||||||||l||||||||||||||I Calvé -Hp voor dixbibel-leldsiei- eben. U neemt een gewone boterham, belegt die met heerlijk- frisse, gezonde tomaat en mmm... mmm! Dubbel- lekker maakt U hem met Calvé Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEEI Een idee voor de boterham zoals dit kunt U ook vinden. Want Calvé Mayonaise is wel bij duizend dingen lekker. Ontdek zelf die nieuwe mogelijk heden. Experimenteer! U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En omalies voor U nog veel prettiger te maken: Calvé beloont elk bruikbaar idee met een leuken welkome verrassing! Zend Uw dubbeldekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli 1960worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. Maakearméérvan met Calvé i S'tjrnr - Ijtv idee, vayjiui:^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6